01 Mar
|
|
|
|
Canberra (b) Canberra Cycling Club CC |
NE |
|
AUS | |
|
|
|
Fayt-le-Franc Memorial José Samyn |
1.1 |
Race |
BEL | |
|
|
|
Le Samyn (F) Le Samyn des Dames |
1.1WE |
Race |
BEL | |
|
|
|
4º stage Rutas de America |
NE |
|
URU | |
02 Mar
|
|
|
|
1º stage Jelajah Malaysia Tour of Malaysia |
2.2 |
|
MAS | Cancelled |
|
|
|
1º stage Kangjin Memorial Tour |
NE |
|
KOR | |
|
|
|
Laigueglia Trofeo Laigueglia |
1.HC |
Race |
ITA | |
|
|
|
Monash, Criterium (a) |
NE |
|
AUS | |
|
|
|
5º stage Rutas de America |
NE |
|
URU | |
|
|
|
Umag Komunela Trofej Umag |
1.2 |
Race |
CRO | |
|
|
|
1º stage Vuelta al Tolima |
NE |
|
COL | |
03 Mar
|
|
|
|
1º stage Bloeizone Fryslan (F) |
2.1WE |
|
NED | |
|
|
|
1º stage Manavgat - Side, Juniors |
2.1MJ |
|
TUR | |
|
|
|
1º stage Oran GP de l'Echo d'Oran |
NE |
|
ALG | |
|
|
|
6º stage Rutas de America |
NE |
|
URU | |
|
|
|
1º stage Tour du Cap |
NE |
|
RSA | |
|
|
|
2º stage Vuelta al Tolima |
NE |
|
COL | |
04 Mar
|
|
|
|
1º stage Air Force Cycle Tour Guwan Hamuda Papedi Savarjia |
NE |
|
SRI | |
|
|
|
2º stage Bloeizone Fryslan (F) |
2.1WE |
|
NED | |
|
|
|
2º stage Kangjin Memorial Tour |
NE |
|
KOR | |
|
|
|
1º stage King's Cup 3 |
NE |
|
THA | |
|
|
|
2º stage Manavgat - Side, Juniors |
2.1MJ |
|
TUR | |
|
|
|
National Championship, Road, ITT, U23, United Arab Emirates |
CN |
|
UAE | |
|
|
|
2º stage Oran GP de l'Echo d'Oran |
NE |
|
ALG | Cancelled |
|
|
|
8º stage Rutas de America |
NE |
|
URU | |
|
|
|
7º stage Rutas de America |
NE |
|
URU | |
|
|
|
2º stage Tour du Cap |
NE |
|
RSA | |
|
|
|
1º stage Tucson Tucson Bicycle Classic |
NE |
|
USA | |
|
|
|
3º stage Vuelta al Tolima |
NE |
|
COL | |
05 Mar
|
|
|
|
2º stage Air Force Cycle Tour Guwan Hamuda Papedi Savarjia |
NE |
|
SRI | |
|
|
|
Annaclone |
NE |
Race |
IRL | |
|
|
|
3º stage Bloeizone Fryslan (F) |
2.1WE |
|
NED | |
|
|
|
Burguillos de Toledo Memorial Julio Lopez De La Torre Chineta |
NE |
Race |
ESP | |
|
|
|
Celaya Dia Internacional de la Mujer |
NE |
Race |
MEX | |
|
|
|
Donceel |
NE |
Race |
BEL | |
|
|
|
Gazipasa |
1.2 |
Race |
TUR | |
|
|
|
Gazipasa (F) |
1.2 |
Race |
TUR | |
|
|
|
Hastings Crownthorpe Settlement Race Sherenden |
NE |
Race |
NZL | |
|
|
|
Jerusalem, Criterium Onyx |
NE |
|
ISR | |
|
|
|
3º stage Kangjin Memorial Tour |
NE |
|
KOR | |
|
|
|
1º stage Lago Vista La Primavera at Lago Vista |
NE |
|
USA | |
|
|
|
National Championship, Road, ITT, Elite, United Arab Emirates |
CN |
|
UAE | |
|
|
|
National Championship, Road, ITT, Elite, United Arab Emirates (F) |
CN |
|
UAE | |
|
|
|
National Championship, Road, ITT, Juniors, United Arab Emirates |
CN |
|
UAE | |
|
|
|
3º stage Oran GP de l'Echo d'Oran |
NE |
|
ALG | |
|
|
|
9º stage Rutas de America |
NE |
|
URU | |
|
|
|
San Geminiano - Siena Monte Paschi Eroica - Strade Bianche |
1.WT/WT/PT |
Race |
ITA | |
|
|
|
San Geminiano - Siena (F) Strade Bianche |
1.WWT |
Race |
ITA | |
|
|
|
San Michele di Piave Memorial Giuseppe Polese |
NE |
Race |
ITA | |
|
|
|
Sint-Maria-Lierde, Juniors GP Serge Baguet |
NE |
Race |
BEL | |
|
|
|
Sint-Maria-Lierde, Novices GP Peter Van Petegem |
NE |
Race |
BEL | |
|
|
|
3º stage Tour du Cap |
NE |
|
RSA | |
|
|
|
2º stage Tricombe Spring Fling |
NE |
|
USA | |
|
|
|
2º stage Tucson Tucson Bicycle Classic |
NE |
|
USA | |
|
|
|
7º stage Volta a la Marina |
NE |
|
ESP | |
|
|
|
4º stage Vuelta al Tolima |
NE |
|
COL | |
06 Mar
|
|
|
|
3º stage Air Force Cycle Tour Guwan Hamuda Papedi Savarjia |
NE |
|
SRI | |
|
|
|
Alanya GP Mediterrennean |
1.2 |
Race |
TUR | |
|
|
|
Alanya (F) GP Mediterrennean |
1.2 |
Race |
TUR | |
|
|
|
Alcantarilla Trofeo Guerrita |
NE |
Race |
ESP | |
|
|
|
Beau Bassin GP UCRH |
NE |
Race |
MRI | |
|
|
|
Caracas Bici Rock |
NE |
Race |
VEN | |
|
|
|
De Klijte, Juniors De Klijte-Heuvelland |
NE |
Race |
BEL | |
|
|
|
1º stage Dunavski Kup Danube Cup |
NE |
|
SRB | |
|
|
|
El Tigre Clásico Aniversario Ciudad El Tigre |
NE |
Race |
VEN | |
|
|
|
Hatherleigh Primavera Road Race |
NE |
Race |
GBR | |
|
|
|
Heestert, Novices |
NE |
Race |
BEL | |
|
|
|
Hindelbank Frühlingsrennen |
NE |
Race |
SUI | |
|
|
|
Khanapur Panshet Time Trial |
NE |
|
IND | |
|
|
|
2º stage King's Cup 3 |
NE |
|
THA | |
|
|
|
2º stage Lago Vista La Primavera at Lago Vista |
NE |
|
USA | |
|
|
|
Leeuwarden Bloeizone Elfsteden Fryslan |
1.2 |
Race |
NED | |
|
|
|
Leon Clásica León - San Luis - León |
NE |
Race |
MEX | |
|
|
|
Lillers GP de Lillers |
1.2 |
Race |
FRA | |
|
|
|
Lucca Memorial Mauro Dinucci |
NE |
Race |
ITA | |
|
|
|
Manzini Phocweni TT |
NE |
|
SWZ | |
|
|
|
Mazenzele, Juniors Mazenzele - Opwijk |
NE |
Race |
BEL | |
|
|
|
Mohammedia ACFM |
NE |
Race |
MAR | |
|
|
|
Montignoso (F) Trofeo Oro in Euro |
1.2 |
Race |
ITA | |
|
|
|
Nardi GP de Nardi |
NE |
Race |
ITA | |
|
|
|
National Championship, Track, 1 km, Elite, Great Britain |
CN |
|
GBR | |
|
|
|
National Championship, Track, 500 m, Elite, Great Britain (F) |
CN |
|
GBR | |
|
|
|
National Championship, Track, Elimination, Elite, Switzerland (F) |
CN |
|
SUI | |
|
|
|
National Championship, Track, Keirin, Elite, Great Britain |
CN |
|
GBR | |
|
|
|
National Championship, Track, Keirin, Elite, Great Britain (F) |
CN |
|
GBR | |
|
|
|
National Championship, Track, Madison, Elite, Australia |
CN |
|
AUS | |
|
|
|
National Championship, Track, Madison, Elite, Australia (F) |
CN |
|
AUS | |
|
|
|
National Championship, Track, Madison, Elite, Switzerland |
CN |
|
SUI | |
|
|
|
National Championship, Track, Omnium, Elite, Switzerland |
CN |
|
SUI | |
|
|
|
National Championship, Track, Omnium, Elite, Switzerland (F) |
CN |
|
SUI | |
|
|
|
National Championship, Track, Omnium, Juniors, Switzerland (F) |
CN |
|
SUI | |
|
|
|
National Championship, Track, Points race, Elite, Great Britain |
CN |
|
GBR | |
|
|
|
National Championship, Track, Points race, Elite, Great Britain (F) |
CN |
|
GBR | |
|
|
|
National Championship, Track, Points race, Elite, Switzerland (F) |
CN |
|
SUI | |
|
|
|
National Championship, Track, Pursuit, Elite, Great Britain |
CN |
|
GBR | |
|
|
|
National Championship, Track, Pursuit, Elite, Great Britain (F) |
CN |
|
GBR | |
|
|
|
National Championship, Track, Pursuit, Elite, Switzerland |
CN |
|
SUI | |
|
|
|
National Championship, Track, Pursuit, Juniors, Switzerland |
CN |
|
SUI | |
|
|
|
National Championship, Track, Scratch, Elite, Great Britain |
CN |
|
GBR | |
|
|
|
National Championship, Track, Scratch, Elite, Great Britain (F) |
CN |
|
GBR | |
|
|
|
National Championship, Track, Sprint, Elite, Great Britain |
CN |
|
GBR | |
|
|
|
National Championship, Track, Sprint, Elite, Great Britain (F) |
CN |
|
GBR | |
|
|
|
National Championship, Track, Team Pursuit, Elite, Great Britain |
CN |
|
GBR | |
|
|
|
National Championship, Track, Team Pursuit, Elite, Great Britain (F) |
CN |
|
GBR | |
|
|
|
National Championship, Track, Team Sprint, Elite, Great Britain |
CN |
|
GBR | |
|
|
|
National Championship, Track, Team Sprint, Elite, Great Britain (F) |
CN |
|
GBR | |
|
|
|
Olías del Rey Trofeo Olias Industrial |
NE |
Race |
ESP | |
|
|
|
Páfos Evagoria Road Race |
NE |
Race |
CYP | |
|
|
|
Póvoa de Varzim Clássica da Primavera |
NE |
Race |
POR | |
|
|
|
1º stage Paris - Nice |
2.WT/WT/HC |
|
FRA | |
|
|
|
Pasamayo Clasica La Variante de Pasamayo |
NE |
Race |
PER | |
|
|
|
Porec Porec Trophy, Trofej Plava Laguna 1 |
1.2 |
Race |
CRO | |
|
|
|
Roeselare Roeselare Profkoers/Ind. - GP JP Monseré |
1.1 |
Race |
BEL | |
|
|
|
10º stage Rutas de America |
NE |
|
URU | |
|
|
|
Sint-Maria-Lierde GP Koen Barbé |
NE |
Race |
BEL | |
|
|
|
2º stage Sizzling Summer Series |
NE |
|
AUS | |
|
|
|
Talanga Vuelta Talanga |
NE |
Race |
HON | |
|
|
|
Tongrinne |
NE |
Race |
BEL | |
|
|
|
4º stage Tour du Cap |
NE |
|
RSA | |
|
|
|
Tralee Lacey Cup Road Race |
NE |
Race |
IRL | |
|
|
|
3º stage Tucson Tucson Bicycle Classic |
NE |
|
USA | |
|
|
|
Vienne, U23 Vienne Classic Espoirs |
NE |
Race |
FRA | |
|
|
|
Vollezele Ereprijs Bart Langhendries |
NE |
Race |
BEL | |
|
|
|
3º stage Voorjaarscompetitie Midden |
NE |
|
NED | |
|
|
|
6º stage Vuelta a Nuevo León |
NE |
|
MEX | |
|
|
|
5º stage Vuelta al Tolima |
NE |
|
COL | |
|
|
|
Zepperen |
NE |
Race |
BEL | |
07 Mar
|
|
|
|
2º stage Paris - Nice |
2.WT/WT/HC |
|
FRA | |
|
|
|
1º stage Tirreno - Adriatico |
2.WT/WT/PT |
|
ITA | |
08 Mar
|
|
|
|
3º stage Paris - Nice |
2.WT/WT/HC |
|
FRA | |
|
|
|
2º stage Tirreno - Adriatico |
2.WT/WT/PT |
|
ITA | |
09 Mar
|
|
|
|
Oetingen (F) GP Oetingen |
1.1WE |
Race |
BEL | |
|
|
|
4º stage Paris - Nice |
2.WT/WT/HC |
|
FRA | |
|
|
|
Templeuve GP Café Le Central / Le Sixties |
NE |
Race |
BEL | |
|
|
|
3º stage Tirreno - Adriatico |
2.WT/WT/PT |
|
ITA | |
|
|
|
1º stage Tour de Sidi Bel Abbes |
NE |
|
ALG | |
10 Mar
|
|
|
|
Prologue Jadranska Magistrala Istrian Spring Trophy |
2.2 |
|
CRO | |
|
|
|
5º stage Paris - Nice |
2.WT/WT/HC |
|
FRA | |
|
|
|
4º stage Tirreno - Adriatico |
2.WT/WT/PT |
|
ITA | |
|
|
|
2º stage Tour de Sidi Bel Abbes |
NE |
|
ALG | |
11 Mar
|
|
|
|
1º stage Coatepeque |
NE |
|
GUA | |
|
|
|
Drentse 8 (F) |
1.2 |
Race |
NED | |
|
|
|
Hadera, Criterium Gal Vazana Park Eco Criterium |
NE |
|
ISR | |
|
|
|
1º stage Jadranska Magistrala Istrian Spring Trophy |
2.2 |
|
CRO | |
|
|
|
National Championship, Road, U23, United Arab Emirates |
CN |
|
UAE | |
|
|
|
6º stage Paris - Nice |
2.WT/WT/HC |
|
FRA | |
|
|
|
2º stage Ronda Pilipinas |
NE |
|
PHI | |
|
|
|
1º stage Ronda Pilipinas |
NE |
|
PHI | |
|
|
|
5º stage Tirreno - Adriatico |
2.WT/WT/PT |
|
ITA | |
|
|
|
3º stage Tour de Sidi Bel Abbes |
NE |
|
ALG | |
|
|
|
1º stage Vuelta a Costa Rica, Amateurs |
NE |
|
CRC | |
12 Mar
|
|
|
|
2º stage Coatepeque |
NE |
|
GUA | |
|
|
|
1º stage Hero's Day Weekend |
NE |
|
VIN | |
|
|
|
2º stage Jadranska Magistrala Istrian Spring Trophy |
2.2 |
|
CRO | |
|
|
|
Jeneffe, Amateurs Jeneffe-en-Condroz |
NE |
Race |
BEL | |
|
|
|
Kafue Zambezi Escarpment Tour |
NE |
Race |
ZAN | |
|
|
|
Liverpool Eddie Soens Memorial |
NE |
Race |
GBR | |
|
|
|
Meulebeke (b) |
NE |
Race |
BEL | |
|
|
|
National Championship, Road, Elite, Qatar |
CN |
|
QTR | |
|
|
|
National Championship, Road, Elite, United Arab Emirates |
CN |
|
UAE | |
|
|
|
National Championship, Road, Elite, United Arab Emirates (F) |
CN |
|
UAE | |
|
|
|
National Championship, Road, ITT, Elite, Uruguay |
CN |
|
URU | |
|
|
|
National Championship, Road, ITT, Elite, Uruguay (F) |
CN |
|
URU | |
|
|
|
National Championship, Road, ITT, Juniors, Argentina |
CN |
|
ARG | |
|
|
|
National Championship, Road, ITT, Juniors, Argentina (F) |
CN |
|
ARG | |
|
|
|
National Championship, Road, ITT, Juniors, Uruguay |
CN |
|
URU | |
|
|
|
National Championship, Road, ITT, Novices, Argentina (F) |
CN |
|
ARG | |
|
|
|
National Championship, Road, ITT, Novices, second year, Argentina |
CN |
|
ARG | |
|
|
|
National Championship, Road, ITT, U23, Uruguay |
CN |
|
URU | |
|
|
|
National Championship, Road, ITT, U23, Uruguay (F) |
CN |
|
URU | |
|
|
|
National Championship, Road, Juniors, United Arab Emirates |
CN |
|
UAE | |
|
|
|
Nokere, Juniors Nokere Koerse |
1.1MJ |
Race |
BEL | |
|
|
|
7º stage Paris - Nice |
2.WT/WT/HC |
|
FRA | |
|
|
|
3º stage Ronda Pilipinas |
NE |
|
PHI | |
|
|
|
Ronde van Drenthe (F) |
1.WWT |
Race |
NED | |
|
|
|
1º stage Russian Spring Races |
NE |
|
RUS | |
|
|
|
1º stage South Aegean Tour |
2.2 |
|
GRE | |
|
|
|
6º stage Tirreno - Adriatico |
2.WT/WT/PT |
|
ITA | |
|
|
|
4º stage Tour de Sidi Bel Abbes |
NE |
|
ALG | |
|
|
|
3º stage Tricombe Spring Fling |
NE |
|
USA | |
|
|
|
2º stage Vuelta a Costa Rica, Amateurs |
NE |
|
CRC | |
13 Mar
|
|
|
|
Asteasu Aiztondo Klasika |
NE |
Race |
ESP | |
|
|
|
Aywaille La Get Up Cup IC 2 |
NE |
Race |
BEL | |
|
|
|
Barbados Season Opener |
NE |
Race |
BAR | |
|
|
|
Belmopan Belmopan Cycling Classic |
NE |
Race |
BIZ | |
|
|
|
Bordeaux - Saintes |
NE |
Race |
FRA | |
|
|
|
Caherconlish Ras Luimni |
NE |
Race |
IRL | |
|
|
|
Campeonato Departemental de Cochabamba Marzo |
NE |
Race |
BOL | |
|
|
|
Cape Town Cape Town Tour - Cape Argus Pick 'n Pay Tour |
NE |
Race |
RSA | |
|
|
|
Cape Town (F) Cape Town Tour - Cape Argus Pick 'n Pay Tour |
NE |
Race |
RSA | |
|
|
|
Cerro Azul, Chrono |
NE |
|
PAN | |
|
|
|
Circuit du Morbihan Trophée Jean Floc'h |
NE |
Race |
FRA | |
|
|
|
3º stage Coatepeque |
NE |
|
GUA | |
|
|
|
Colchester Jock Wadley Memorial |
NE |
Race |
GBR | |
|
|
|
Diamond Diamond Mineral Water Race |
NE |
Race |
GUY | |
|
|
|
Drieslinter, Novices |
NE |
Race |
BEL | |
|
|
|
Fubine Trofeo Fubine Porta del Monferrato |
NE |
Race |
ITA | |
|
|
|
Haringe |
NE |
Race |
BEL | |
|
|
|
2º stage Hero's Day Weekend |
NE |
|
VIN | |
|
|
|
Ichtegem GP Gilbert Molle |
NE |
Race |
BEL | |
|
|
|
3º stage Jadranska Magistrala Istrian Spring Trophy |
2.2 |
|
CRO | |
|
|
|
Kemzeke Omloop van het Waasland |
NE |
Race |
BEL | |
|
|
|
Les Waleffes |
NE |
Race |
BEL | |
|
|
|
National Championship, Road, Juniors, Argentina |
NE |
|
ARG | |
|
|
|
National Championship, Road, Juniors, Argentina (F) |
CN |
|
ARG | |
|
|
|
National Championship, Road, Novices, Argentina (F) |
CN |
|
ARG | |
|
|
|
National Championship, Road, Novices, first year, Argentina |
CN |
|
ARG | |
|
|
|
National Championship, Road, Novices, second year, Argentina |
CN |
|
ARG | |
|
|
|
National Championship, Track, 1 km, Elite, Trinidad & Tobago |
CN |
|
TRD | |
|
|
|
National Championship, Track, 500 m, Elite, Trinidad & Tobago (F) |
CN |
|
TRD | |
|
|
|
National Championship, Track, Keirin, Elite, Trinidad & Tobago |
CN |
|
TRD | |
|
|
|
National Championship, Track, Keirin, Elite, Trinidad & Tobago (F) |
CN |
|
TRD | |
|
|
|
National Championship, Track, Points race, Elite, Trinidad & Tobago |
CN |
|
TRD | |
|
|
|
National Championship, Track, Pursuit, Elite, Trinidad & Tobago |
CN |
|
TRD | |
|
|
|
National Championship, Track, Scratch, Elite, Trinidad & Tobago |
CN |
|
TRD | |
|
|
|
National Championship, Track, Sprint, Elite, Trinidad & Tobago |
CN |
|
TRD | |
|
|
|
National Championship, Track, Sprint, Elite, Trinidad & Tobago (F) |
CN |
|
TRD | |
|
|
|
Newry John Haldane Memorial |
NE |
Race |
GBR | |
|
|
|
Ouverture Saison de Côte Ivoire |
NE |
Race |
CIV | |
|
|
|
Ouverture Saison de Niger |
NE |
Race |
NIG | |
|
|
|
8º stage Paris - Nice |
2.WT/WT/HC |
|
FRA | |
|
|
|
4º stage Ronda Pilipinas |
NE |
|
PHI | |
|
|
|
Ronde van Drenthe |
1.1 |
Race |
NED | |
|
|
|
Rucphen Dorpenomloop Rucphen |
1.2 |
Race |
NED | |
|
|
|
2º stage Russian Spring Races |
NE |
|
RUS | |
|
|
|
São Miguel de Rio Torto Classica da Arrabida |
1.2 |
Race |
POR | |
|
|
|
Schijndel Omloop van Schijndel |
NE |
Race |
NED | |
|
|
|
2º stage South Aegean Tour |
2.2 |
|
GRE | |
|
|
|
7º stage Tirreno - Adriatico |
2.WT/WT/PT |
|
ITA | |
|
|
|
Vollezele, Juniors |
NE |
Race |
BEL | |
|
|
|
8º stage Volta a la Marina |
NE |
|
ESP | |
|
|
|
4º stage Voorjaarscompetitie Midden |
NE |
|
NED | |
|
|
|
3º stage Vuelta a Costa Rica, Amateurs |
NE |
|
CRC | |
|
|
|
7º stage Vuelta a Nuevo León |
NE |
|
MEX | |
|
|
|
Winthorpes Village Pan-Am Base Circuit Race / Jenel Warner Circuit |
NE |
Race |
ANT | |
|
|
|
Winthorpes Village, Criterium Pan Am Base |
NE |
|
ANT | |
14 Mar
|
|
|
|
3º stage Hero's Day Weekend |
NE |
|
VIN | |
|
|
|
5º stage Ronda Pilipinas |
NE |
|
PHI | |
15 Mar
|
|
|
|
6º stage Ronda Pilipinas |
NE |
|
PHI | |
16 Mar
|
|
|
|
Milano - Torino Milaan - Turijn |
1.HC |
Race |
ITA | |
|
|
|
Néchin GP Bourgemestre de Estaimpuis |
NE |
Race |
BEL | |
|
|
|
Nokere Nokere Koerse |
1.HC |
Race |
BEL | |
|
|
|
Nokere (F) Nokere Koerse |
1.HC/WE |
Race |
BEL | |
|
|
|
1º stage Volta ao Alentejo |
2.2 |
|
POR | |
17 Mar
|
|
|
|
Carrick-on-Suir Bobby Power Memorial - Tom Sheehan Memorial |
NE |
Race |
IRL | |
|
|
|
1º stage Clásico Virgen de la Purificación |
NE |
|
ECU | |
|
|
|
Denain GP de Denain |
1.HC |
Race |
FRA | |
|
|
|
1º stage part a Olympia's Tour Olympia's Tour door Nederland |
2.2 |
|
NED | |
|
|
|
1º stage part b Olympia's Tour Olympia's Tour door Nederland |
2.2 |
|
NED | |
|
|
|
7º stage Ronda Pilipinas |
NE |
|
PHI | |
|
|
|
1º stage Tour de Wilaya de Tipaza |
NE |
|
ALG | |
|
|
|
1º stage Velo Alanya Junior, Juniors |
2.1MJ |
|
TUR | |
|
|
|
2º stage Volta ao Alentejo |
2.2 |
|
POR | |
18 Mar
|
|
|
|
2º stage Clásico Virgen de la Purificación |
NE |
|
ECU | |
|
|
|
Handzame Handzame Challenge IC - Youngster Coast Challenge |
1.2 |
Race |
BEL | |
|
|
|
Handzame Handzame Classic - Bredene-Koksijde Classic |
1.HC |
Race |
BEL | |
|
|
|
2º stage Olympia's Tour Olympia's Tour door Nederland |
2.2 |
|
NED | |
|
|
|
Pakistan Day Race |
NE |
Race |
PAK | |
|
|
|
8º stage Ronda Pilipinas |
NE |
|
PHI | |
|
|
|
Tarhuna |
NE |
Race |
LIB | |
|
|
|
2º stage Tour de Wilaya de Tipaza |
NE |
|
ALG | |
|
|
|
1º stage Tour del Cibao |
NE |
|
DOM | |
|
|
|
2º stage Velo Alanya Junior, Juniors |
2.1MJ |
|
TUR | |
|
|
|
3º stage Volta ao Alentejo |
2.2 |
|
POR | |
|
|
|
1º stage Vuelta a la Guaira |
NE |
|
VEN | |
19 Mar
|
|
|
|
Beni Mellal - Khenifra |
NE |
Race |
MAR | |
|
|
|
Budingen, Juniors |
NE |
Race |
BEL | |
|
|
|
3º stage Clásico Virgen de la Purificación |
NE |
|
ECU | |
|
|
|
La Haie-Fouassière Classic Loire Atlantique |
1.1 |
Race |
FRA | |
|
|
|
Manavgat - Side GP Manavgat - Side |
1.2 |
Race |
TUR | |
|
|
|
Milano - San Remo Milaan - San Remo |
2.WT/WT/PT |
Race |
ITA | |
|
|
|
National Championship, Road, ITT, Novices, South Africa |
CN |
|
RSA | |
|
|
|
National Championship, Road, ITT, Novices, South Africa (F) |
CN |
|
RSA | |
|
|
|
National Championship, Track, 1 km, Elite, New Zealand |
CN |
|
NZL | |
|
|
|
National Championship, Track, 500 m, Elite, New Zealand (F) |
CN |
|
NZL | |
|
|
|
National Championship, Track, Elimination, Elite, New Zealand |
CN |
|
NZL | |
|
|
|
National Championship, Track, Elimination, Elite, New Zealand (F) |
CN |
|
NZL | |
|
|
|
National Championship, Track, Keirin, Elite, New Zealand |
CN |
|
NZL | |
|
|
|
National Championship, Track, Points race, Elite, New Zealand |
CN |
|
NZL | |
|
|
|
National Championship, Track, Points race, Elite, New Zealand (F) |
CN |
|
NZL | |
|
|
|
National Championship, Track, Pursuit, Elite, New Zealand |
CN |
|
NZL | |
|
|
|
National Championship, Track, Pursuit, Elite, New Zealand (F) |
CN |
|
NZL | |
|
|
|
National Championship, Track, Scratch, Elite, New Zealand |
CN |
|
NZL | |
|
|
|
National Championship, Track, Scratch, Elite, New Zealand (F) |
CN |
|
NZL | |
|
|
|
National Championship, Track, Sprint, Elite, New Zealand |
CN |
|
NZL | |
|
|
|
New York City (b) GP Mengoni |
NE |
Race |
USA | |
|
|
|
3º stage Olympia's Tour Olympia's Tour door Nederland |
2.2 |
|
NED | |
|
|
|
Oud-Vossemeer Ronde van Oud-Vossemeer |
NE |
Race |
NED | |
|
|
|
2º stage Peak Forest (F) The Peaks Two Day |
NE |
|
GBR | |
|
|
|
1º stage Peak Forest (F) The Peaks Two Day |
NE |
|
GBR | |
|
|
|
9º stage Ronda Pilipinas |
NE |
|
PHI | |
|
|
|
Telok Panglima Garang Quayside Mall Criterium |
NE |
|
MAS | |
|
|
|
2º stage Tour del Cibao |
NE |
|
DOM | |
|
|
|
2º stage Tour of Saint Louis Omnium |
NE |
|
USA | |
|
|
|
1º stage Tour of Saint Louis Omnium |
NE |
|
USA | |
|
|
|
4º stage Tricombe Spring Fling |
NE |
|
USA | |
|
|
|
4º stage Volta ao Alentejo |
2.2 |
|
POR | |
|
|
|
2º stage Vuelta a la Guaira |
NE |
|
VEN | |
|
|
|
Zamora (a) Trofeo Excmo, Ayuntamiento de Zamora |
NE |
Race |
ESP | |
20 Mar
|
|
|
|
Alanya GP Gundogmus |
1.2 |
Race |
TUR | |
|
|
|
Astillero Gran Premio San José - Mem. P. Echevarria |
NE |
Race |
ESP | |
|
|
|
Bangalore, Chrono |
NE |
|
IND | |
|
|
|
Bellheim, Criterium Bellheim Frühjahr |
NE |
Race |
GER | |
|
|
|
Beranovac |
NE |
Race |
SRB | |
|
|
|
Budingen (a) Budingen-Zoutleeuw |
NE |
Race |
BEL | |
|
|
|
Buxerolles GP Ville de Buxerolles |
NE |
Race |
FRA | |
|
|
|
Carlow Des Hanlon Memorial |
NE |
Race |
IRL | |
|
|
|
Cheddi Jagan Memorial |
NE |
Race |
GUY | |
|
|
|
Cholet GP Chôlet - Pays de Loire |
1.1 |
Race |
FRA | |
|
|
|
Cittiglio (F) Trofeo Alfredo Binda - Comune di Cittiglio |
1.WWT |
Race |
ITA | |
|
|
|
4º stage Clásico Virgen de la Purificación |
NE |
|
ECU | |
|
|
|
Course de l'Amitié |
NE |
Race |
CMR | |
|
|
|
Damme, Juniors Guido Reybrouck Classic |
1.1MJ |
Race |
BEL | |
|
|
|
Deux-Acren GP Claude Criquielion, GP du Prèsident |
1.2 |
Race |
BEL | |
|
|
|
Florence Per Sempre Alfredo |
1.1 |
Race |
ITA | |
|
|
|
Harare Tsvaira Sweepers Sprint Race |
NE |
Race |
ZIM | |
|
|
|
Izola GP Izola - Buta Plin - GP Slovenian Istria |
1.2 |
Race |
SLO | |
|
|
|
Kailua, Chrono Castle to Hanauma Bay |
NE |
|
USA | |
|
|
|
La Ligua Aniversario Club Ciclista La Ligua |
NE |
Race |
CHI | |
|
|
|
Laveno Mombello - Cittiglio, Juniors (F) Trofeo Da Moreno, Piccolo Trofeo Alfredo Binda |
1.Ncup |
Race |
ITA | |
|
|
|
Lerinnes GP Francis Sprimont |
NE |
Race |
BEL | |
|
|
|
Mol Zuidkempense Pijl, GP Wilfried Peeters - Mol Sluis |
NE |
Race |
BEL | |
|
|
|
Monaco (c) Criterium de Monaco |
NE |
|
MCO | |
|
|
|
Montecassiano GP San Giuseppe |
NE |
Race |
ITA | |
|
|
|
Muelas del Pan Trofeo San José - Iberdrola |
NE |
Race |
ESP | |
|
|
|
National Championship, Road, Novices, South Africa |
CN |
|
RSA | |
|
|
|
National Championship, Road, Novices, South Africa (F) |
CN |
|
RSA | |
|
|
|
Oaxaca (a) Clásica Benito Juárez |
NE |
Race |
MEX | |
|
|
|
4º stage Olympia's Tour Olympia's Tour door Nederland |
2.2 |
|
NED | |
|
|
|
3º stage Peak Forest (F) The Peaks Two Day |
NE |
|
GBR | |
|
|
|
Ras al Khaima President's Cup |
NE |
Race |
UAE | |
|
|
|
Rodos International Rhodes GP |
1.2 |
Race |
GRE | |
|
|
|
10º stage Ronda Pilipinas |
NE |
|
PHI | |
|
|
|
Saint-Maurice-le-Girard, Juniors Bernaudeau Junior |
1.1MJ |
Race |
FRA | |
|
|
|
Tamarin, Criterium Les Salines |
NE |
|
MRI | |
|
|
|
Tenterden Wally Gimber Trophy |
NE |
Race |
GBR | |
|
|
|
2º stage Torneo CC Bicileo Trujillo, Elite/U23 |
NE |
|
PER | |
|
|
|
1º stage Tour of Hainan |
2.HC |
|
CHN | Cancelled |
|
|
|
3º stage Tour of Saint Louis Omnium |
NE |
|
USA | |
|
|
|
Treviso (a) Popolarissima di Treviso |
1.2 |
Race |
ITA | |
|
|
|
Trinidad |
NE |
Race |
URU | |
|
|
|
Valverde de Leganés Clasica Iberdoex |
NE |
Race |
ESP | |
|
|
|
5º stage Volta ao Alentejo |
2.2 |
|
POR | |
|
|
|
5º stage Voorjaarscompetitie Midden |
NE |
|
NED | |
|
|
|
3º stage Vuelta a la Guaira |
NE |
|
VEN | |
|
|
|
8º stage Vuelta a Nuevo León |
NE |
|
MEX | |
|
|
|
Zaffelare, Amateurs |
NE |
Race |
BEL | |
21 Mar
|
|
|
|
Ontur GP Ciclista Primavera CC Onturense |
NE |
Race |
ESP | |
|
|
|
Progreso Vale Todo |
NE |
Race |
URU | |
|
|
|
3º stage Russian Spring Races |
NE |
|
RUS | |
|
|
|
1º stage Tour de Normandie Ronde van Normandië |
2.2 |
|
FRA | |
|
|
|
1º stage Tour of Terengganu Tour Gateh d'Tranung |
NE |
|
MAS | |
|
|
|
1º stage Volta a Catalunya Ronde van Catalonië |
2.WT/WT/PT |
|
ESP | |
22 Mar
|
|
|
|
4º stage Russian Spring Races |
NE |
|
RUS | |
|
|
|
1º stage Settimana Ciclistica Internazionale Coppi-Bartali |
2.1 |
|
ITA | |
|
|
|
2º stage Tour de Normandie Ronde van Normandië |
2.2 |
|
FRA | |
|
|
|
2º stage Tour of Terengganu Tour Gateh d'Tranung |
NE |
|
MAS | |
|
|
|
2º stage Volta a Catalunya Ronde van Catalonië |
2.WT/WT/PT |
|
ESP | |
23 Mar
|
|
|
|
African Championship, Road, TTT, Elite |
CC |
|
| |
|
|
|
African Championship, Road, TTT, Elite (F) |
CC |
|
| |
|
|
|
African Championship, Road, TTT, Juniors |
CC |
|
| |
|
|
|
African Championship, Road, TTT, Juniors (F) |
CC |
|
| |
|
|
|
Driedaagse van De Panne Brugge - De Panne |
1.WT/WT/PT |
Race |
BEL | |
|
|
|
2º stage Settimana Ciclistica Internazionale Coppi-Bartali |
2.1 |
|
ITA | |
|
|
|
3º stage Tour de Normandie Ronde van Normandië |
2.2 |
|
FRA | |
|
|
|
3º stage Tour of Terengganu Tour Gateh d'Tranung |
NE |
|
MAS | |
|
|
|
3º stage Volta a Catalunya Ronde van Catalonië |
2.WT/WT/PT |
|
ESP | |
|
|
|
1º stage Vuelta Internacional Bicentenario Vuelta Bantrab |
NE |
|
GUA | |
24 Mar
|
|
|
|
African Championship, Road, ITT, Elite |
CC |
|
| |
|
|
|
African Championship, Road, ITT, Elite (F) |
CC |
|
| |
|
|
|
African Championship, Road, ITT, Juniors |
CC |
|
| |
|
|
|
African Championship, Road, ITT, Juniors (F) |
CC |
|
| |
|
|
|
De Panne - Koksijde (F) Driedaagse Brugge - De Panne |
1.WWT |
Race |
BEL | |
|
|
|
3º stage Settimana Ciclistica Internazionale Coppi-Bartali |
2.1 |
|
ITA | |
|
|
|
1º stage Tour de Lunsar |
NE |
|
SLE | |
|
|
|
4º stage Tour de Normandie Ronde van Normandië |
2.2 |
|
FRA | |
|
|
|
Prologue Tour of Rhodes |
2.2 |
|
GRE | |
|
|
|
4º stage Tour of Terengganu Tour Gateh d'Tranung |
NE |
|
MAS | |
|
|
|
Vipava GP Vipava Valley and Goriska Crossborder |
1.2 |
Race |
SLO | |
|
|
|
4º stage Volta a Catalunya Ronde van Catalonië |
2.WT/WT/PT |
|
ESP | |
|
|
|
1º stage Vuelta al Valle del Cauca |
NE |
|
COL | |
|
|
|
2º stage Vuelta Internacional Bicentenario Vuelta Bantrab |
NE |
|
GUA | |
25 Mar
|
|
|
|
African Championship, Road, TTT, Elite |
CC |
|
| |
|
|
|
Asian Cycling Championships, Road, TTT, Elite |
CC |
|
| |
|
|
|
Asian Cycling Championships, Road, TTT, Elite (F) |
CC |
|
| |
|
|
|
Harelbeke E3 Prijs Harelbeke |
1.WT/WT/PT |
Race |
BEL | |
|
|
|
National Championship, Road, ITT, Elite, Bahrain |
CN |
|
BRN | |
|
|
|
National Championship, Road, ITT, Elite, Bolivia |
CN |
|
BOL | |
|
|
|
National Championship, Road, ITT, Elite, Bolivia (F) |
CN |
|
BOL | |
|
|
|
National Championship, Road, ITT, U23, Bolivia |
CN |
|
BOL | |
|
|
|
National Championship, Road, ITT, U23, Bolivia (F) |
CN |
|
BOL | |
|
|
|
National Championship, Track, 1 km, Elite, Israel |
CN |
|
ISR | |
|
|
|
National Championship, Track, 500 m, Elite, Israel (F) |
CN |
|
ISR | |
|
|
|
National Championship, Track, Elimination, Elite, Israel |
CN |
|
ISR | |
|
|
|
National Championship, Track, Omnium, Elite, Israel |
CN |
|
ISR | |
|
|
|
National Championship, Track, Points race, Elite, Israel |
CN |
|
ISR | |
|
|
|
Riad Riyadh Cycling Club March Race |
NE |
Race |
KSA | |
|
|
|
4º stage Settimana Ciclistica Internazionale Coppi-Bartali |
2.1 |
|
ITA | |
|
|
|
2º stage Tour de Lunsar |
NE |
|
SLE | |
|
|
|
5º stage Tour de Normandie Ronde van Normandië |
2.2 |
|
FRA | |
|
|
|
1º stage Tour of Rhodes |
2.2 |
|
GRE | |
|
|
|
5º stage Tour of Terengganu Tour Gateh d'Tranung |
NE |
|
MAS | |
|
|
|
5º stage Volta a Catalunya Ronde van Catalonië |
2.WT/WT/PT |
|
ESP | |
|
|
|
2º stage Vuelta al Valle del Cauca |
NE |
|
COL | |
|
|
|
3º stage Vuelta Internacional Bicentenario Vuelta Bantrab |
NE |
|
GUA | |
26 Mar
|
|
|
|
African Championship, Road, Juniors |
CC |
|
| |
|
|
|
African Championship, Road, Juniors (F) |
CC |
|
| |
|
|
|
Aldergrove Aldergrove Long |
NE |
Race |
CAN | |
|
|
|
Asian Cycling Championships, Road, ITT, Juniors |
CC |
|
| |
|
|
|
Asian Cycling Championships, Road, ITT, Juniors (F) |
CC |
|
| |
|
|
|
Asian Cycling Championships, Road, ITT, U23 |
CC |
|
| |
|
|
|
Bamako (c) Critérium de la Paix |
NE |
|
MLI | |
|
|
|
Hlohovec Trofeo Cinelli |
NE |
Race |
CZE | |
|
|
|
Kavaja Kupa 26 Marsi |
NE |
Race |
ALB | |
|
|
|
Koewacht Wim Hendriks Trofee |
NE |
Race |
NED | |
|
|
|
Landivisiau Landivisiau Prix Gilbert Bousquet |
NE |
Race |
FRA | |
|
|
|
Los Gatos Cat's Hill Classic |
NE |
Race |
USA | |
|
|
|
Lourdes, Mountainbike |
CDM |
Downhill |
FRA | |
|
|
|
Markina-Xemein Memorial Sabin Foruria - Haitzasko Oroimenezkoa |
NE |
Race |
ESP | |
|
|
|
Moorslede Slypskapelle |
NE |
Race |
BEL | |
|
|
|
National Championship, Road, U23, Bolivia |
CN |
|
BOL | |
|
|
|
National Championship, Road, U23, Bolivia (F) |
CN |
|
BOL | |
|
|
|
Pervolya Trikomu, Chrono |
NE |
|
CYP | |
|
|
|
Putte (a) Putte-Beerzel |
NE |
Race |
BEL | |
|
|
|
Rock Hill, Criterium Hincapie Spring Series |
NE |
|
USA | |
|
|
|
Rotselaar, Novices |
NE |
Race |
BEL | |
|
|
|
Saint-Etienne GP Saint-Etienne Loire |
NE |
Race |
FRA | |
|
|
|
San Juan GP Clausura de San Juan |
NE |
Race |
ARG | |
|
|
|
5º stage Settimana Ciclistica Internazionale Coppi-Bartali |
2.1 |
|
ITA | |
|
|
|
3º stage Tour de Lunsar |
NE |
|
SLE | |
|
|
|
6º stage Tour de Normandie Ronde van Normandië |
2.2 |
|
FRA | |
|
|
|
1º stage Tour du Canton de l'Estuaire |
NE |
|
FRA | |
|
|
|
2º stage Tour of Rhodes |
2.2 |
|
GRE | |
|
|
|
5º stage Tricombe Spring Fling |
NE |
|
USA | |
|
|
|
6º stage Volta a Catalunya Ronde van Catalonië |
2.WT/WT/PT |
|
ESP | |
|
|
|
3º stage Vuelta al Valle del Cauca |
NE |
|
COL | |
|
|
|
4º stage Vuelta Internacional Bicentenario Vuelta Bantrab |
NE |
|
GUA | |
|
|
|
Waikari Waikari Classic Handicap Race |
NE |
Race |
NZL | |
27 Mar
|
|
|
|
African Championship, Road, Elite |
CC |
Continental Championship |
| |
|
|
|
African Championship, Road, Elite (F) |
CC |
|
| |
|
|
|
Annemasse - Bellegarde et retour |
NE |
Race |
FRA | |
|
|
|
Asian Cycling Championships, Road, ITT, Elite |
CC |
Continental Championship |
| |
|
|
|
Asian Cycling Championships, Road, ITT, Elite (F) |
CC |
|
| |
|
|
|
Asian Cycling Championships, Road, ITT, U23 (F) |
CC |
|
| |
|
|
|
Backnang - Waldrems |
NE |
Race |
GER | |
|
|
|
Benfeita Classica Aldeias do Xisto |
NE |
Race |
POR | |
|
|
|
Bergara (a) Subida a Gorla |
NE |
Race |
ESP | |
|
|
|
Brno Brno - Velka Bites - Brno |
NE |
Race |
CZE | |
|
|
|
Capernwray (F) Capernwray Road Race |
NE |
Race |
GBR | |
|
|
|
Contern GP Ostfenster, GP Ost Manufaktur |
NE |
Race |
LUX | |
|
|
|
Cras-Avernas |
NE |
Race |
BEL | |
|
|
|
Curitiba Volta Aniversario de Curitiba |
NE |
Race |
BRA | |
|
|
|
Florennes GP Scieur-Lambot |
NE |
Race |
BEL | |
|
|
|
Florianópolis Subida do Morro da Cruz |
NE |
Race |
BRA | |
|
|
|
Gent - Ieper Kattekoers - Gent-Wevelgem Sub 23 |
1.2 |
Race |
BEL | |
|
|
|
Gent - Wevelgem |
1.WT/WT/PT |
Race |
BEL | |
|
|
|
Gent - Wevelgem (F) |
1.WWT |
Race |
BEL | |
|
|
|
Gent - Wevelgem, Juniors La Route des Géants |
1.Ncup |
Race |
BEL | |
|
|
|
Gent - Wevelgem, Juniors (F) |
1.Ncup |
Race |
BEL | |
|
|
|
GP Adria Mobil |
1.2 |
Race |
SLO | |
|
|
|
Guégon Les Boucles Guégonnaises |
NE |
Race |
FRA | |
|
|
|
Huijbergen |
NE |
Race |
NED | |
|
|
|
Kempton Park East Rand Classic - Emperors Palace Classic |
NE |
Race |
RSA | |
|
|
|
Kuwana Harima Chuo Park |
NE |
Race |
JPN | |
|
|
|
La Roue Tourangelle |
1.1 |
Race |
FRA | |
|
|
|
La Toma GP Aniversario La Toma |
NE |
Race |
ARG | |
|
|
|
Larciano GP Industria & Artigianato |
1.HC |
Race |
ITA | |
|
|
|
Lefkara - Kionia Lefkara - Vavatsinia - Kionia |
NE |
|
CYP | |
|
|
|
Leonding Internationales Eröffnungsrennen |
NE |
Race |
AUT | |
|
|
|
Les Genevez GP Courtine |
NE |
Race |
SUI | |
|
|
|
Meer Meer-Hoogstraten |
NE |
Race |
BEL | |
|
|
|
National Championship, Road, Elite, Bolivia |
CN |
|
BOL | |
|
|
|
National Championship, Road, Elite, Bolivia (F) |
CN |
|
BOL | |
|
|
|
Neerijse GP De Kroon |
NE |
Race |
BEL | |
|
|
|
1º stage Nicaragua Apertura Temporada de Nicaragua |
NE |
|
NIC | |
|
|
|
Olot Festes del Tura d´Olot - La Garrotxa |
NE |
Race |
ESP | |
|
|
|
Rødekro |
NE |
Race |
DEN | |
|
|
|
Rio de Janeiro Copa Eucalipto |
NE |
Race |
BRA | |
|
|
|
Sacrifice Race, Elite/U23 Agonas Thysias |
NE |
Race |
GRE | |
|
|
|
San Vendemiano, U23 GP Industria e Commercio - Tr. Città di San Vendemiano |
1.2 |
Race |
ITA | |
|
|
|
Sfax, Criterium |
NE |
|
TUN | |
|
|
|
Szekszàrd Péter Sajó Memorial |
NE |
Race |
HUN | |
|
|
|
7º stage Tour de Normandie Ronde van Normandië |
2.2 |
|
FRA | |
|
|
|
2º stage Tour du Canton de l'Estuaire |
NE |
|
FRA | |
|
|
|
3º stage Tour of Rhodes |
2.2 |
|
GRE | |
|
|
|
Valencia Clasico Ciudad de Valencia, Clasico Indeval |
NE |
Race |
VEN | |
|
|
|
7º stage Volta a Catalunya Ronde van Catalonië |
2.WT/WT/PT |
|
ESP | |
|
|
|
6º stage Voorjaarscompetitie Midden |
NE |
|
NED | |
|
|
|
9º stage Vuelta a Nuevo León |
NE |
|
MEX | |
|
|
|
4º stage Vuelta al Valle del Cauca |
NE |
|
COL | |
|
|
|
5º stage Vuelta Internacional Bicentenario Vuelta Bantrab |
NE |
|
GUA | |
28 Mar
|
|
|
|
Asian Cycling Championships, Road, Juniors |
CC |
|
| |
|
|
|
Asian Cycling Championships, Road, Juniors (F) |
CC |
|
| |
|
|
|
Asian Cycling Championships, Road, U23 |
CC |
|
| |
|
|
|
Twickenham (F) Dave Peck Memorial |
NE |
Race |
GBR | |
29 Mar
|
|
|
|
Asian Cycling Championships, Road, Elite |
CC |
Continental Championship |
| |
|
|
|
Asian Cycling Championships, Road, Elite (F) |
CC |
|
| |
30 Mar
|
|
|
|
1º stage Clasica RPC Radio |
NE |
|
PAN | |
|
|
|
Dwars door Vlaanderen (F) |
1.HC/WE |
Race |
BEL | |
|
|
|
Dwars door Vlaanderen / Dwars door België À travers les Flandres / À travers la Belgique |
1.WT/WT/PT |
Race |
BEL | |
|
|
|
Prologue Vuelta General Alvear |
NE |
|
ARG | |
31 Mar
|
|
|
|
2º stage Clasica RPC Radio |
NE |
|
PAN | |
|
|
|
1º stage Vuelta General Alvear |
NE |
|
ARG | |