00 Apr
|
|
|
|
Ashton Walvale Road Race |
NE |
Race |
GBR | |
|
|
|
Ayr David Bell Memorial |
NE |
Race |
GBR | |
|
|
|
Ballymena Ballymena R.C. - Wallace Caldwell Memorial Trophy |
NE |
Race |
GBR | |
|
|
|
Beacon Hill, Chrono Beacon R.C.C. Mountain Time Trial |
NE |
|
GBR | |
|
|
|
Burwell Tour of the Fens |
NE |
Race |
GBR | |
|
|
|
Chobham (f) Belle Vue C.C. Road Race |
NE |
Race |
GBR | |
|
|
|
Comberton Cambridge Town & County Spring Road Race |
NE |
Race |
GBR | |
|
|
|
Croydon Croydon Advertiser Trophy |
NE |
Race |
GBR | |
|
|
|
Cwmcarn Frank Trigg Trophy |
NE |
Race |
GBR | |
|
|
|
Dundee (g) Dundee Wheelers - A.P.R. |
NE |
Race |
GBR | |
|
|
|
Edinburgh City of Edinburgh Spring Grand Prix |
NE |
Race |
GBR | |
|
|
|
Glasgow (t) Glasgow R.C. 25 Time Trial |
NE |
|
GBR | |
|
|
|
Glossop, Chrono Circuit of Kinder - Mountain Time Trial |
NE |
|
GBR | |
|
|
|
Guildford, Chrono Vic Jenner Trophy 50 Time Trial |
NE |
|
GBR | |
|
|
|
Hainault, Chrono Hainault R.C. Hilly Time Trial |
NE |
|
GBR | |
|
|
|
Henbury Severn Bridge Road Race |
NE |
Race |
GBR | |
|
|
|
Ingleton, Chrono Circuit of the Dales - Mountain Time Trial |
NE |
|
GBR | |
|
|
|
2º stage Levy Moores Memorial Two Day |
NE |
|
GBR | |
|
|
|
1º stage Levy Moores Memorial Two Day |
NE |
|
GBR | |
|
|
|
Newmarket, Chrono Newmarket & District C.C. Hilly Time Trial |
NE |
|
GBR | |
|
|
|
Roxwell Circuit of the Rodings |
NE |
Race |
GBR | |
|
|
|
Wavertree, Criterium Mersey Roads Club - Wavertree Criterium |
NE |
|
GBR | |
|
|
|
Wolverhampton Two Counties Road Race |
NE |
Race |
GBR | |
01 Apr
|
|
|
|
Lot, Amateurs |
NE |
Race |
BEL | |
|
|
|
Waarschoot, Amateurs |
NE |
Race |
BEL | |
04 Apr
|
|
|
|
Sabadell Trofeu Joan Escolá |
NE |
Race |
ESP | |
05 Apr
|
|
|
|
Appels (F) |
NE |
Race |
BEL | |
|
|
|
Huppaye, Amateurs |
NE |
Race |
BEL | |
|
|
|
Lede, Novices |
NE |
Race |
BEL | |
|
|
|
Lot, Amateurs |
NE |
Race |
BEL | |
|
|
|
National Championship, Road, Militaries, Belgium |
CN |
|
BEL | |
|
|
|
Philippine Omloop van de Braakman |
NE |
|
NED | |
|
|
|
Warcoing, Amateurs |
NE |
Race |
BEL | |
|
|
|
Wervik, Amateurs |
NE |
Race |
BEL | |
|
|
|
Xhendremael, Amateurs |
NE |
Race |
BEL | |
06 Apr
|
|
|
|
Drieslinter, Amateurs |
NE |
Race |
BEL | |
|
|
|
Farnham Common Archer Spring Road Race |
NE |
Race |
GBR | |
|
|
|
Hallaar, Amateurs Hallaar |
NE |
Race |
BEL | |
|
|
|
Hekelgem, Amateurs |
NE |
Race |
BEL | |
|
|
|
Hillingdon, Juniors Archer Junior Road Race |
NE |
Race |
GBR | |
|
|
|
Montenaken, Amateurs Montenaken-Gingelom |
NE |
Race |
BEL | |
|
|
|
Neerwinden, Novices |
NE |
Race |
BEL | |
|
|
|
Rossum (F) |
NE |
|
NED | |
|
|
|
Schendelbeke, Novices |
NE |
Race |
BEL | |
12 Apr
|
|
|
|
Beveren-Waas (c) Schaal Egide Schoeters IC 1 |
NE |
Race |
BEL | |
|
|
|
Deurne, Amateurs Deurne - Diest |
NE |
Race |
BEL | |
|
|
|
Houtem, Novices |
NE |
Race |
BEL | |
|
|
|
Nieuwerkerken, Novices |
NE |
Race |
BEL | |
|
|
|
Vertrijk, Amateurs |
NE |
Race |
BEL | |
13 Apr
|
|
|
|
Annemasse - Bellegarde et retour |
NE |
Race |
FRA | |
|
|
|
Barrow Heineken Grand Prix |
NE |
Race |
GBR | |
|
|
|
Bladel (F) |
NE |
|
NED | |
|
|
|
Goeferdinge, Novices |
NE |
Race |
BEL | |
|
|
|
Halen, Amateurs |
NE |
Race |
BEL | |
|
|
|
Kortrijk - Galmaarden, Amateurs |
NE |
Race |
BEL | |
|
|
|
Opprebais, Novices |
NE |
Race |
BEL | |
|
|
|
Rapertingen (F) Hasselt |
NE |
Race |
BEL | |
|
|
|
Sovizzo Piccola Sanremo, G.P. Sovizzo |
NE |
Race |
ITA | |
|
|
|
Tour du lac Léman |
Open |
Race |
SUI | |
14 Apr
|
|
|
|
Prologue Carrera Transpeninsular |
NE |
|
MEX | |
|
|
|
Dijon Dijon - Auxonne - Dijon / Rougeot Classique |
NE |
Race |
FRA | |
15 Apr
|
|
|
|
1º stage Carrera Transpeninsular |
NE |
|
MEX | |
16 Apr
|
|
|
|
2º stage Carrera Transpeninsular |
NE |
|
MEX | |
17 Apr
|
|
|
|
3º stage Carrera Transpeninsular |
NE |
|
MEX | |
18 Apr
|
|
|
|
4º stage part b Carrera Transpeninsular |
NE |
|
MEX | |
|
|
|
4º stage part a Carrera Transpeninsular |
NE |
|
MEX | |
|
|
|
Circuit de Saône-et-Loire |
NE |
|
FRA | |
19 Apr
|
|
|
|
5º stage Carrera Transpeninsular |
NE |
|
MEX | |
|
|
|
Provincial Championship Brabant, Road, Amateurs, Belgium |
NE |
|
BEL | |
|
|
|
Steenhuize-Wijnhuize, Novices (a) |
NE |
Race |
BEL | |
20 Apr
|
|
|
|
Barkway V.A.T. Watkins Grand Prix |
NE |
Race |
GBR | |
|
|
|
Circuit de Saône-et-Loire |
NE |
|
FRA | |
|
|
|
Duras, Amateurs Duras |
NE |
Race |
BEL | |
|
|
|
Essen, Amateurs |
NE |
Race |
BEL | |
|
|
|
Schendelbeke, Novices |
NE |
Race |
BEL | |
|
|
|
Washington National Capital Open |
NE |
|
USA | |
21 Apr
|
|
|
|
6º stage Carrera Transpeninsular |
NE |
|
MEX | |
22 Apr
|
|
|
|
7º stage Carrera Transpeninsular |
NE |
|
MEX | |
23 Apr
|
|
|
|
8º stage Carrera Transpeninsular |
NE |
|
MEX | |
24 Apr
|
|
|
|
9º stage Carrera Transpeninsular |
NE |
|
MEX | |
|
|
|
Vougy GP de Vougy |
NE |
Race |
FRA | |
25 Apr
|
|
|
|
10º stage Carrera Transpeninsular |
NE |
|
MEX | |
|
|
|
Roma, U23 Gran Premio della Liberazione |
NE |
Race |
ITA | |
26 Apr
|
|
|
|
11º stage Carrera Transpeninsular |
NE |
|
MEX | |
|
|
|
Genève, Omnium |
NE |
|
SUI | |
|
|
|
Heerjansdam (F) |
NE |
|
NED | |
|
|
|
Sint-Pieters-Leeuw, Amateurs Sint-Pieters-Leeuw |
NE |
Race |
BEL | |
|
|
|
Surrey Fred Peachey Memorial 25 Time Trial |
NE |
|
GBR | |
|
|
|
Welle, Novices |
NE |
Race |
BEL | |
27 Apr
|
|
|
|
Alken, Amateurs |
NE |
Race |
BEL | |
|
|
|
12º stage Carrera Transpeninsular |
NE |
|
MEX | |
|
|
|
Neerlinter, Novices Neerlinter-Heide |
NE |
Race |
BEL | |
|
|
|
Niel, Amateurs |
NE |
Race |
BEL | |
|
|
|
Provincial Championship Oost-Vlaanderen, Road, Novices, second year, Belgium |
NE |
Race |
BEL | |
|
|
|
Reusel (F) |
NE |
|
NED | |
|
|
|
Sint-Joris-Weert, Novices |
NE |
Race |
BEL | |
28 Apr
|
|
|
|
Grez-Doiceau, Amateurs Grez-Doiceau |
NE |
Race |
BEL | |
30 Apr
|
|
|
|
Apeldoorn (F) (a) |
NE |
|
NED | |
|
|
|
Appelscha Ronde van Zuid-Oost Friesland |
NE |
Race |
NED | |