Calendars April 2004

All races
Show:


  Manchester, 1 km CDM GBR
  Manchester, Keirin CDM GBR
  Manchester, Madison CDM GBR
  Manchester, Points race (a) CDM GBR
  Manchester, Pursuit CDM GBR
  Manchester, Scratch CDM GBR
  Manchester, Sprint CDM GBR
  Manchester, Team Pursuit CDM GBR
  Manchester, Team Sprint CDM GBR
  National Championship, Track, 1 km, Elite, Spain CN ESP
  National Championship, Track, 1 km, Juniors, Spain CN ESP
  National Championship, Track, Keirin, Elite, Spain CN ESP
  National Championship, Track, Keirin, Juniors, Spain CN ESP
  National Championship, Track, Madison, Elite, Spain CN ESP
  National Championship, Track, Points race, Elite, Spain CN ESP
  National Championship, Track, Points race, Juniors, Spain CN ESP
  National Championship, Track, Pursuit, Elite, France CN FRA
  National Championship, Track, Pursuit, Elite, Spain CN ESP
  National Championship, Track, Scratch, Elite/U23, Spain CN ESP
  National Championship, Track, Scratch, Juniors, Spain CN ESP
  National Championship, Track, Sprint, Elite, Spain CN ESP
  National Championship, Track, Sprint, Juniors, Great Britain CN GBR
  National Championship, Track, Sprint, Juniors, Spain CN ESP

  3º stage part b Driedaagse van De Panne 2.2 BEL
  3º stage part a Driedaagse van De Panne 2.2 BEL
  Indaiatuba
Prova Ciclistica 1° de Maio - GP Ayrton Senna
NE BRA
  Ingleton, Chrono
Circuit of the Dales - Mountain Time Trial
NE GBR
  5º stage Tour du Cameroun 2.6 CMR
  3º stage Tour du Maroc
Ronde van Marokko
2.5 MAR

  1º stage Le Triptyque des Monts et Châteaux - Frasnes, U23 2.7.1 BEL
  6º stage Tour du Cameroun 2.6 CMR
  4º stage Tour du Maroc
Ronde van Marokko
2.5 MAR
  Vitré
Route Adélie de Vitré
1.3 Race FRA
  1º stage Vuelta Ciclista del Uruguay 2.5 URU

  Estella (c)
GP Miguel Indurain
1.2 Race ESP
  Gondar, Novices (a)
Prova Manuel Abreu
NE POR
  Hel van het Mergelland
Volta Limburg Classic
1.5 Race NED
  2º stage part a Le Triptyque des Monts et Châteaux - Frasnes, U23 2.7.1 BEL
  2º stage part b Le Triptyque des Monts et Châteaux - Frasnes, U23 2.7.1 BEL
  Les Boucles de l'Artois 1.6 Race FRA
  Massarosa (F)
Trofeo Riviera Della Versilia
1.9.2 Race ITA
  Philippine
Omloop van de Braakman
NE Race NED
  7º stage Tour du Cameroun 2.6 CMR
  5º stage Tour du Maroc
Ronde van Marokko
2.5 MAR
  2º stage Vuelta Ciclista del Uruguay 2.5 URU
  Zoutleeuw, Novices
Zoutleeuw-Ossenweg
NE Race BEL

  Annemasse - Bellegarde et retour 1.6 Race FRA
  Ascheffel (F)
Rund um Ascheffel
1.CRT GER
  Colle Umberto
Circuito di Colle Umberto
NE ITA
  Eibar
Memorial Valenciaga
NE ESP
  Essingen (F)
Großer Preis der Kurpfalz-Sektkellererei Speyer
1.CRT GER
  Kwintsheul
Omloop van de Glazen Stad
NE Race NED
  3º stage Le Triptyque des Monts et Châteaux - Frasnes, U23 2.7.1 BEL
  London
Archer Grand Prix
1.5 Race GBR
  Memorial Utochkina NE Race UKR
  Mnich
Slezanski Mnich - Memorial Romana Regerowicza
NE POL
  Prix des Flandres Françaises 1.6 Race FRA
  Reda
Coppa Caduti di Reda
NE Race ITA
  Rennes (a)
GP de la Ville de Rennes
1.3 Race FRA
  Ronde van Vlaanderen
Tour des Flandres
CDM/H BEL
  Ronde van Vlaanderen (F) CDM/F BEL
  1º stage Route de l'Avenir
Souvenir Louis Caput
1.8 FRA
  2º stage Route de l'Avenir
Souvenir Louis Caput
1.8 FRA
  Sabadell
Trofeu Joan Escolá
NE Race ESP
  Steenbergen, Criterium
Ronde van Steenbergen
NE Race NED
  Tour du lac Léman 1.5 Race SUI
  Uedem
Runde von Uedem
1.CRT GER
  Vincenza, U23
Trofeo Piva Banca Popolare de Vincenza
1.7.1 Race ITA
  3º stage Vuelta Ciclista del Uruguay 2.5 URU
  Wörth (F)
Straßenpreis von Wörth
1.CRT GER

  8º stage Tour du Cameroun 2.6 CMR
  6º stage Tour du Maroc
Ronde van Marokko
2.5 MAR
  1º stage Vuelta al País Vasco
Ronde van het Baskenland
2.HC ESP
  4º stage Vuelta Ciclista del Uruguay 2.5 URU

  1º stage Circuit Cycliste Sarthe 2.3 FRA
  Mercatale Valdarno
Coppa Fiera Mercatale
NE ITA
  9º stage Tour du Cameroun 2.6 CMR
  7º stage Tour du Maroc
Ronde van Marokko
2.5 MAR
  2º stage Vuelta al País Vasco
Ronde van het Baskenland
2.HC ESP
  5º stage Vuelta Ciclista del Uruguay 2.5 URU

  2º stage Circuit Cycliste Sarthe 2.3 FRA
  Gent - Wevelgem 1.HC Race BEL
  10º stage Tour du Cameroun 2.6 CMR
  8º stage Tour du Maroc
Ronde van Marokko
2.5 MAR
  3º stage Vuelta al País Vasco
Ronde van het Baskenland
2.HC ESP
  6º stage Vuelta Ciclista del Uruguay 2.5 URU

  3º stage Circuit Cycliste Sarthe 2.3 FRA
  1º stage Circuit des Ardennes 2.6 FRA
  11º stage Tour du Cameroun 2.6 CMR
  9º stage Tour du Maroc
Ronde van Marokko
2.5 MAR
  4º stage Vuelta al País Vasco
Ronde van het Baskenland
2.HC ESP
  7º stage Vuelta Ciclista del Uruguay 2.5 URU
  Wasmuel
GP Pino Cerami
1.3 Race BEL

  Asian Cycling Championships, Road, ITT, Elite CC
  Asian Cycling Championships, Road, ITT, Elite (F) CC
  4º stage Circuit Cycliste Sarthe 2.3 FRA
  2º stage Circuit des Ardennes 2.6 FRA
  Manchester, Points race (F) CDM GBR
  Manchester, Sprint (F) CDM GBR
  1º stage Ras Mumhan
Tour of Munster
NE IRL
  1º stage Ronde van Drenthe (F) 2.9.1 NED
  1º stage Settimana Ciclistica Lombarda
Wielerweek van Lombardije
2.5 ITA
  12º stage Tour du Cameroun 2.6 CMR
  10º stage Tour du Maroc
Ronde van Marokko
2.5 MAR
  5º stage part b Vuelta al País Vasco
Ronde van het Baskenland
2.HC ESP
  5º stage part a Vuelta al País Vasco
Ronde van het Baskenland
2.HC ESP
  8º stage Vuelta Ciclista del Uruguay 2.5 URU

  Asian Cycling Championships, Road, Elite (F) CC
  3º stage Circuit des Ardennes 2.6 FRA
  Hohenstein-Ernstthal (a)
Sachsenringradrennen
NE GER
  La California
Trofeo Tempestini Ledo
NE ITA
  Manchester, 500 m (F) CDM GBR
  Manchester, Keirin (F) CDM GBR
  Manchester, Pursuit (F)
UCI Track Cycling World Cup Classics
CDM GBR
  Piubega
Coppa Comune di Piubega
NE ITA
  2º stage Ras Mumhan
Tour of Munster
NE IRL
  Ronde van Drenthe 1.3 Race NED
  2º stage Ronde van Drenthe (F) 2.9.1 NED
  2º stage Settimana Ciclistica Lombarda
Wielerweek van Lombardije
2.5 ITA
  13º stage Tour du Cameroun 2.6 CMR
  11º stage Tour du Maroc
Ronde van Marokko
2.5 MAR
  9º stage Vuelta Ciclista del Uruguay 2.5 URU
  Wielkanocny Wyścig o Puchar Wójta Gminy Kłomnice NE Race POL

  Amorebieta
Klasika Primavera
1.3 Race ESP
  Asian Cycling Championships, Road, Elite CC
  4º stage Circuit des Ardennes 2.6 FRA
  5º stage Circuit des Ardennes 2.6 FRA
  Codognè
Circuito del Termen
NE ITA
  Cupra Marittima
Gran Premio San Basso
NE Race ITA
  Manchester, Scratch (F)
UCI Track Cycling World Cup Classics
CDM GBR
  Manchester, Team Sprint (F) CDM GBR
  Paris - Roubaix CDM/H FRA
  Paris - Roubaix, Juniors
Le Pavé de Roubaix
NE Race FRA
  3º stage Ras Mumhan
Tour of Munster
NE IRL
  4º stage Ras Mumhan
Tour of Munster
NE IRL
  3º stage Ronde van Drenthe (F) 2.9.1 NED
  3º stage Settimana Ciclistica Lombarda
Wielerweek van Lombardije
2.5 ITA
  10º stage Vuelta Ciclista del Uruguay 2.5 URU

  Bagnolo di Nogarole
Trofeo Gino Visentini
NE ITA
  Bologna - Passo della Raticosa NE Race ITA
  Breezand (F) NE NED
  Cittiglio (F)
Trofeo Alfredo Binda - Comune di Cittiglio
1.3 Race ITA
  Köln (a)
Rund um Köln
1.2 Race GER
  Pujols (F)
Ronde du Mont Pujols
NE FRA
  5º stage Ras Mumhan
Tour of Munster
NE IRL
  4º stage Settimana Ciclistica Lombarda
Wielerweek van Lombardije
2.5 ITA
  Trofeo Maurizio e Bruno Stagni NE Race ITA
  Villa di Villa
Giro del Belvedere
1.7.1 Race ITA

  Asian Cycling Championships, Track, 1 km, Elite CC Regional Championship
  Asian Cycling Championships, Track, Points race, Elite CC Regional Championship
  Asian Cycling Championships, Track, Pursuit, Elite CC Regional Championship
  Asian Cycling Championships, Track, Scratch, Elite CC Regional Championship
  Asian Cycling Championships, Track, Sprint, Elite CC
  Asian Junior Games, Track, Keirin CC
  Asian Junior Games, Track, Points race CC
  Asian Junior Games, Track, Pursuit CC
  Asian Junior Games, Track, Scratch CC
  Asian Junior Games, Track, Sprint CC
  Colbuccaro
Coppa Apollo 17
1.6 Race ITA
  Negrar
GP Palio del Recioto
1.7.1 Race ITA
  Paris - Camembert
Paris - Camembert, Trophée Lepetit,Paris - Vimoutiers
1.2 Race FRA
  Prologue Tour do Rio
Volta de Campos
2.5 BRA

  6º stage Ho Chi Minh City Television Cup NE VIE
  Nouvion - Mers-les-Bains, U23
La Côte Picarde
1.7.1 Race FRA
  Schoten (a)
Scheldeprijs
1.1 Race BEL
  1º stage Tour do Rio
Volta de Campos
2.5 BRA
  1º stage Tour du Loir-Et-Cher Edmond Provost 2.6 FRA
  1º stage Vuelta a Aragón
Ronde van Aragon
2.2 ESP

  Denain
GP de Denain
1.3 Race FRA
  1º stage Giro d'Abruzzo
Trofeo Interspar
2.5 ITA
  Provincial Championship Antwerpen, Road, Juniors, Belgium NE Race BEL
  Prologue Sea Otter Classic 2.5 USA
  Prologue Sea Otter Classic (F) 2.9.2 USA
  2º stage Tour do Rio
Volta de Campos
2.5 BRA
  3º stage Tour do Rio
Volta de Campos
2.5 BRA
  2º stage Tour du Loir-Et-Cher Edmond Provost 2.6 FRA
  2º stage Vuelta a Aragón
Ronde van Aragon
2.2 ESP
  4º stage Vuelta a Asturias
Ronde van Asturië
2.2 ESP

  2º stage Giro d'Abruzzo
Trofeo Interspar
2.5 ITA
  National Championship, Road, ITT, Elite, Chile CN CHI
  1º stage Sea Otter Classic 2.5 USA
  1º stage Sea Otter Classic (F) 2.9.2 USA
  3º stage Tour du Loir-Et-Cher Edmond Provost 2.6 FRA
  1º stage Tour Nord-Isère 2.6 FRA
  Veenendaal
Veenendaal - Veenendaal, Dutch Food Valley Classic, Arnhem - Veenendaal Classic
1.2 Race NED
  3º stage Vuelta a Aragón
Ronde van Aragon
2.2 ESP

  Affligem, Amateurs
Affligem
NE Race BEL
  Apeldoorn (F)
Ronde van Gelderland
NE Race NED
  3º stage Giro d'Abruzzo
Trofeo Interspar
2.5 ITA
  GP Arjaan de Schipper
ZLM Tour
NE Race NED
  Groningen - Münster 1.3 Race NED
  8º stage Ho Chi Minh City Television Cup NE VIE
  Kruibeke
Omloop Wase Scheldeboorden, Kruibeke - Bazel
1.3 Race BEL
  La Haye-du-Puits
La Gainsbarre
NE Race FRA
  Lamosano, Mountainbike
Alpago Trophy
C1 ITA
  Lamosano, Mountainbike (F)
Alpago Trophy
C1 ITA
  Lamosano, Mountainbike, Juniors
Alpago Trophy
C1 ITA
  Lamosano, Mountainbike, Juniors (F)
Alpago Trophy
C1 ITA
  Lamosano, Mountainbike, U23
Alpago Trophy
C1 ITA
  National Championship, Road, ITT, Elite, Czech Republic (F) CN CZE
  Oteiza
Circuito de Pascuas
NE Race ESP
  2º stage Sea Otter Classic 2.5 USA
  2º stage Sea Otter Classic (F) 2.9.2 USA
  4º stage Tour do Rio
Volta de Campos
2.5 BRA
  4º stage Tour du Loir-Et-Cher Edmond Provost 2.6 FRA
  2º stage Tour Nord-Isère 2.6 FRA
  3º stage Tour Nord-Isère 2.6 FRA
  4º stage Vuelta a Aragón
Ronde van Aragon
2.2 ESP
  Waarschoot, Juniors NE Race BEL

  Amstel Gold Race CDM/H NED
  Düren
Rund um Düren
1.5 Race GER
  Durana
Trofeo Eusebio Velez
NE Race ESP
  4º stage Giro d'Abruzzo
Trofeo Interspar
2.5 ITA
  Herfelingen, Amateurs NE Race BEL
  9º stage Ho Chi Minh City Television Cup NE VIE
  Lonigo
Coppa Città di Lonigo
NE ITA
  National Championship, Road, Elite, Chile CN CHI
  National Championship, Road, Elite, Czech Republic (F) CN CZE
  Nogent-sur-Oise 1.6 FRA
  Oud-Gastel (F) NE NED
  Peer, Novices (F) NE Race BEL
  Saint-Amand-Mont-Rond (F)
Circuit National Féminin de Saint-Amand-Montrond
NE Race FRA
  San Secondo Parmense
Memorial Gigi Pezzoni
NE ITA
  Sint-Joris-Weert, Juniors NE Race BEL
  Stamfordham
Beaumont Trophy
NE Race GBR
  Tour de Vendée
Ronde van de Vendée
1.3 Race FRA
  5º stage Tour do Rio
Volta de Campos
2.5 BRA
  5º stage Tour du Loir-Et-Cher Edmond Provost 2.6 FRA
  6º stage Tour du Loir-Et-Cher Edmond Provost 2.6 FRA
  4º stage Tour Nord-Isère 2.6 FRA
  5º stage Vuelta a Aragón
Ronde van Aragon
2.2 ESP
  Zellik - Galmaarden 1.5 Race BEL

  Buchholz
GP Buchholz
NE GER
  Castiglione Fibocchi
Trofeo Mario Zanchi
NE ITA
  1º stage Giro del Trentino
Ronde van Trentino - Tour of the Alps
2.2 ITA
  Montanino NE Race ITA
  1º stage Tour de Georgia 2.3 USA

  1º stage Cinturón Ciclista Internacional a Mallorca 2.6 ESP
  Flèche Wallonne
Waalse Pijl
1.HC Race BEL
  Flèche Wallonne (F)
Waalse Pijl
CDM BEL
  2º stage Giro del Trentino
Ronde van Trentino - Tour of the Alps
2.2 ITA
  1º stage Niedersachsen Rundfahrt
Ronde van Nedersaksen
2.3 GER
  2º stage Tour de Georgia 2.3 USA
  1º stage Vuelta Ciclista Internacional a Extremadura 2.6 ESP

  2º stage Cinturón Ciclista Internacional a Mallorca 2.6 ESP
  3º stage Giro del Trentino
Ronde van Trentino - Tour of the Alps
2.2 ITA
  1º stage GP Internacional MR Cortez-Mitsubishi 2.3 POR
  2º stage Niedersachsen Rundfahrt
Ronde van Nedersaksen
2.3 GER
  Prologue Szlakiem Grodow Piastowskich
CCC Tour
2.5 POL
  4º stage Tour de Georgia 2.3 USA
  3º stage Tour de Georgia 2.3 USA
  2º stage part b Vuelta Ciclista Internacional a Extremadura 2.6 ESP
  2º stage part a Vuelta Ciclista Internacional a Extremadura 2.6 ESP

  3º stage Cinturón Ciclista Internacional a Mallorca 2.6 ESP
  4º stage Giro del Trentino
Ronde van Trentino - Tour of the Alps
2.2 ITA
  2º stage GP Internacional MR Cortez-Mitsubishi 2.3 POR
  3º stage Niedersachsen Rundfahrt
Ronde van Nedersaksen
2.3 GER
  1º stage Szlakiem Grodow Piastowskich
CCC Tour
2.5 POL
  5º stage Tour de Georgia 2.3 USA
  1º stage Vuelta Ciclista a la Rioja
Ronde van Rioja
2.3 ESP
  3º stage Vuelta Ciclista Internacional a Extremadura 2.6 ESP
  Prologue Vuelta de Bisbee (F) NE USA

  Appelscha
Ronde van Zuid-Oost Friesland
NE Race NED
  4º stage Cinturón Ciclista Internacional a Mallorca 2.6 ESP
  Cottbus, U23
Cottbus - Görlitz - Cottbus
NE Race GER
  3º stage GP Internacional MR Cortez-Mitsubishi 2.3 POR
  Konitsa Maximum, Mountainbike-Marathon C1 Marathon GRE
  Livermore
Wente Vineyards Road Race
NE USA
  Mynämäen Ajot NE Race FIN
  4º stage Niedersachsen Rundfahrt
Ronde van Nedersaksen
2.3 GER
  Nieuwrode, Juniors
Nieuwrode-Rot
NE Race BEL
  São João de Vêr, Elite/U23
Troféu E. Leclerc
NE Race POR
  3º stage Szlakiem Grodow Piastowskich
CCC Tour
2.5 POL
  2º stage Szlakiem Grodow Piastowskich
CCC Tour
2.5 POL
  6º stage Tour de Georgia 2.3 USA
  2º stage Vuelta Ciclista a la Rioja
Ronde van Rioja
2.3 ESP
  4º stage Vuelta Ciclista Internacional a Extremadura 2.6 ESP
  2º stage Vuelta de Bisbee (F) NE USA
  1º stage Vuelta de Bisbee (F) NE USA
  Zoetermeer (F) NE NED

  Affligem
GP Affligem Grote Paasprijs : Interclub
NE Race BEL
  Bern
Berner Rundfahrt, Ronde van Bern / Tour de Berne / GP di Berna / Tour du Nord-Ouest Suisse
1.5 Race SUI
  Bern (F)
Berner Rundfahrt, Tour de Berne (V)
1.9.1 Race SUI
  Bray
Shay Elliott Memorial
1.5 Race IRL
  5º stage Cinturón Ciclista Internacional a Mallorca 2.6 ESP
  Crema (F)
GP Liberazione
1.9.2 Race ITA
  Prologue Giro delle Regioni 2.7.1 ITA
  4º stage GP Internacional MR Cortez-Mitsubishi 2.3 POR
  Prologue International Presidency Turkey Tour 2.5 TUR
  Koewacht
Wim Hendriks Trofee
NE Race NED
  Krupina NE Elimitation SVK
  Lannilis
Tro-Bro Léon
1.3 Race FRA
  Liège
Liège - Bastogne - Liège | Luik - Bastenaken - Luik
CDM/H BEL
  Mineira
Volta Inconfidencia Mineira
NE Race BRA
  National Championship, Road, Elite, Israel CN ISR
  National Championship, Road, Elite, Venezuela CN VEN
  National Championship, Road, ITT, Elite, Venezuela CN VEN
  Nerviano
Coppa Caduti Nervianesi
NE Race ITA
  5º stage Niedersachsen Rundfahrt
Ronde van Nedersaksen
2.3 GER
  Pärnu
Pärnu Tänavasõit
NE EST
  Paris - Mantes 1.7.1 Race FRA
  Pessina Cremonese
Coppa Ardigó
NE ITA
  Pontedecimo
Giro dell'Appennino, Ronde van de Appennijnen
1.2 Race ITA
  Roma, U23
Gran Premio della Liberazione
1.7.2 Race ITA
  Ronde van Noord-Holland 1.3 Race NED
  Steinfurt
Rund um Steinfurt
NE Race GER
  4º stage Szlakiem Grodow Piastowskich
CCC Tour
2.5 POL
  7º stage Tour de Georgia 2.3 USA
  Vicenza - Bionde NE Race ITA
  Ville-Pommeroeul, Novices (F) NE Race BEL
  3º stage Vuelta Ciclista a la Rioja
Ronde van Rioja
2.3 ESP
  1º stage Vuelta Ciclista a Navarra
Ronde van Navarra
2.5 ESP
  5º stage Vuelta Ciclista Internacional a Extremadura 2.6 ESP
  3º stage Vuelta de Bisbee (F) NE USA
  Wildenburg, Juniors
Wildenburg - Wingene
NE Race BEL

  1º stage Giro delle Regioni 2.7.1 ITA
  1º stage International Presidency Turkey Tour 2.5 TUR
  Prologue Ruban Granitier Breton
Tour de Bretagne
2.6 FRA

  Šenčur
Šenčurja
NE SLO
  2º stage Giro delle Regioni 2.7.1 ITA
  2º stage International Presidency Turkey Tour 2.5 TUR
  National Championship, Track, 500 m, Elite, Australia (F) CN AUS
  National Championship, Track, 500 m, Juniors, Australia (F) CN AUS
  1º stage Ruban Granitier Breton
Tour de Bretagne
2.6 FRA
  Prologue Tour de Romandie
Ronde van Romandië
2.HC SUI
  Prologue Tour of Greece
Tour of Hellas
2.5 GRE

  3º stage Giro delle Regioni 2.7.1 ITA
  3º stage International Presidency Turkey Tour 2.5 TUR
  National Championship, Track, Team Sprint, Elite, Australia (F) CN AUS
  2º stage Ruban Granitier Breton
Tour de Bretagne
2.6 FRA
  1º stage Tour de Romandie
Ronde van Romandië
2.HC SUI
  1º stage Tour du Togo NE TOG
  1º stage Tour of Greece
Tour of Hellas
2.5 GRE
  1º stage Tour of the Gila NE USA
  1º stage Tour of the Gila (F) NE USA
  1º stage Vuelta Castilla y Leon 2.3 ESP

  4º stage part a Giro delle Regioni 2.7.1 ITA
  4º stage part b Giro delle Regioni 2.7.1 ITA
  1º stage Gracia Orlova (F) 2.9.2 CZE
  4º stage International Presidency Turkey Tour 2.5 TUR
  National Championship, Track, Pursuit, Elite, Australia (F) CN AUS
  National Championship, Track, Pursuit, Juniors, Australia (F) CN AUS
  National Championship, Track, Scratch, Elite, Australia (F) CN AUS
  3º stage Ruban Granitier Breton
Tour de Bretagne
2.6 FRA
  2º stage Tour de Romandie
Ronde van Romandië
2.HC SUI
  2º stage Tour du Togo NE TOG
  2º stage Tour of Greece
Tour of Hellas
2.5 GRE
  2º stage Tour of the Gila NE USA
  2º stage Tour of the Gila (F) NE USA
  2º stage Vuelta Castilla y Leon 2.3 ESP

  Geldrop (F) NE NED
  5º stage Giro delle Regioni 2.7.1 ITA
  2º stage Gracia Orlova (F) 2.9.2 CZE
  5º stage International Presidency Turkey Tour 2.5 TUR
  National Championship, Road, Elite, Japan CN JPN
  4º stage Ruban Granitier Breton
Tour de Bretagne
2.6 FRA
  3º stage Tour de Romandie
Ronde van Romandië
2.HC SUI
  3º stage Tour du Togo NE TOG
  3º stage Tour of Greece
Tour of Hellas
2.5 GRE
  3º stage Tour of the Gila NE USA
  3º stage Tour of the Gila (F) NE USA
  3º stage Vuelta Castilla y Leon 2.3 ESP