Calendars April 2017

All races
Show:


  Amay
GP Claudy Sohet
NE Race BEL
  American Continental Championships, Mountainbike, XC, Juniors (F) CC
  Brno
Brno - Velka Bites - Brno
NE Race CZE
  Brooksville, Criterium
Sunshine GP
NE USA
  2º stage Calder Stewart Elite Series
Benchmark Homes Tour
NE NZL
  Championship of the Balearic Islands, Road, ITT, Elite, Spain NE ESP
  Clarens (a)
Maluti Double 90
NE RSA
  Estella (c)
GP Miguel Indurain
1.1 Race ESP
  Fontana, Mountainbike 3 XCO USA
  Fontana, Mountainbike (F) 3 XCO USA
  1º stage Groß Dölln
Rund um das Driving Center Groß Dölln
NE GER
  Hel van het Mergelland
Limburg Classic
1.1 Race NED
  3º stage Joe Martin Stage Race (F) 2.2 USA
  3º stage Joe Martin Stage Race International 2.2 USA
  3º stage Joe Martin Stage Race National Race NE USA
  Kibbutz Race NE Race ISR
  Kigali - Huye
Memorial Lambert Byemayire
NE Race RWA
  Lanús, Criterium NE ARG
  2º stage Le Triptyque des Monts et Châteaux - Frasnes, U23 2.2 BEL
  1º stage Les Boucles de l'Artois NE FRA
  2º stage Les Boucles de l'Artois NE FRA
  Lobos (a)
Lobos circuito
NE ARG
  Milano - Busseto
Trofeo Auro Boreri
NE Race ITA
  Montroeul-sur-Haine NE Race BEL
  National Championship, Road, ITT, Elite, United Arab Emirates CN UAE
  Ottergem NE Race BEL
  Premantura, Mountainbike
XCO Premantura Rocky Trail
1 XCO CRO
  Premantura, Mountainbike (F)
XCO Premantura Rocky Trail
1 XCO CRO
  Premantura, Mountainbike, Juniors
XCO Premantura Rocky Trail
1 XCO CRO
  Pyrga
ABC Cup Stavrovouni Time Trial
NE CYP
  Rotorua, Downhill
Crankworx Rotorua Downhill presented by iXS
1 Downhill NZL
  Rotorua, Downhill (F)
Crankworx Rotorua Downhill presented by iXS
1 Downhill NZL
  1º stage Selectivo para el Campeonato Nacional de Ruta NE BOL
  2º stage Szlakiem Bursztynowym Hellena Tour NE POL
  3º stage Szlakiem Bursztynowym Hellena Tour NE POL
  2º stage Tour de Tochigi 2.2 JPN
  1º stage Tour du Canton de l'Estuaire NE FRA
  1º stage Tour of Thailand 2.1 THA
  1º stage Volta às Terras de Santa Maria Feira NE POR
  4º stage Vuelta al Valle del Cauca NE COL
  3º stage Vuelta General Alvear NE ARG
  1º stage Vuelta Serial a Nuevo León NE MEX
  Windhoek, Mountainbike
Nedbank Rock and Rut XC 1
1 XCO NAM
  Windhoek, Mountainbike (F)
Nedbank Rock and Rut XC 1
1 XCO NAM
  Windhoek, Mountainbike, Juniors
Nedbank Rock and Rut XC 1
1 XCO NAM
  Ybbs, Chrono NE AUT

  Abbotsford
Atomic Long Race
NE Race CAN
  American Continental Championships, Mountainbike, Downhill, Elite (F) CC Regional Championship
  American Continental Championships, Mountainbike, XC, Elite CC Regional Championship
  American Continental Championships, Mountainbike, XC, Elite (F) CC Regional Championship
  American Continental Championships, Mountainbike, XC, U23 (F) CC
  Arguedas, Mountainbike
Superprestigio MTB
2 XCO ESP
  Arguedas, Mountainbike (F)
Superprestigio MTB
2 XCO ESP
  Arguedas, Mountainbike, Juniors
Superprestigio MTB
2 XCO ESP
  Arguedas, Mountainbike, Juniors (F)
Superprestigio MTB
2 XCO ESP
  Augsburg
Schwarzbräu-Straßenpreis
NE Race GER
  Championship of Budapest, Road, ITT, Hungary NE HUN
  Città di Castello
Trofeo Alta Valle Del Tevere
NE Race ITA
  Curitiba
Volta Aniversario de Curitiba
NE Race BRA
  Dilsen, Juniors
Dilsen (Rotem)
NE Race BEL
  Dippach NE Race LUX
  Dippach, Juniors
GP Bob Jungels
1.1MJ Race LUX
  Drogheda (a)
Coombes Connor Memorial
NE Race IRL
  Eibar
Memorial Valenciaga
NE Race ESP
  Fully, Elite w/o contract
Prix des Vins Valloton, Memorial Jean Luisier
NE Race SUI
  GP Adria Mobil 1.2 Race SLO
  2º stage Groß Dölln
Rund um das Driving Center Groß Dölln
NE GER
  Guisborough
East-Cleveland Klondike GP
NE Race GBR
  Imperial
Torneo José Antonio Torres Balbuena
NE Race PER
  4º stage Joe Martin Stage Race (F) 2.2 USA
  4º stage Joe Martin Stage Race International 2.2 USA
  4º stage Joe Martin Stage Race National Race NE USA
  La Roue Tourangelle 1.1 Race FRA
  Las Mercedes, Chrono NE HON
  3º stage part b Le Triptyque des Monts et Châteaux - Frasnes, U23 2.2 BEL
  3º stage part a Le Triptyque des Monts et Châteaux - Frasnes, U23 2.2 BEL
  3º stage Les Boucles de l'Artois NE FRA
  Leuze (b)
Leuze-Eghezée
NE Race BEL
  Llanelli, Mountainbike 2 XCO GBR
  Llanelli, Mountainbike (F) 2 XCO GBR
  Loano, Juniors
Trofeo Città di Loano
1.1MJ Race ITA
  Merken
Rund um Merken
NE Race GER
  Montichiari, Mountainbike HC XCO ITA
  Montichiari, Mountainbike (F) HC XCO ITA
  Montichiari, Mountainbike, Juniors HC XCO ITA
  Montichiari, Mountainbike, Juniors (F) HC XCO ITA
  Nenagh
Visit Nenagh Classic
NE Race IRL
  Novi Sad, Mountainbike
Salcano MTB Cup Vojvodina
S2 XCO SRB
  Novi Sad, Mountainbike (F)
Salcano MTB Cup Vojvodina
S2 XCO SRB
  Oploo
Ronde van Oploo
NE Race NED
  Premantura, Mountainbike-Marathon
XCM Kamenjak Rocky Trail
3 Marathon CRO
  Premantura, Mountainbike-Marathon (F)
XCM Kamenjak Rocky Trail
3 Marathon CRO
  Ronde van Vlaanderen
Tour des Flandres
1.WT/WT/PT Race BEL
  Ronde van Vlaanderen (F) 1.WWT Race BEL
  Ronde van Vlaanderen, Juniors 1.1MJ Race BEL
  Santiago
Batalla 30 de Marzo
NE Race DOM
  2º stage Selectivo para el Campeonato Nacional de Ruta NE Race BOL
  Singapore, Chrono
OCBC Team Time Trial
NE SIN
  Slap - Lože NE Race SLO
  1º stage Sudak NE RUS
  4º stage Szlakiem Bursztynowym Hellena Tour NE POL
  55º stage Tour d'Afrique NE
  2º stage Tour de Tochigi 2.2 JPN
  2º stage Tour du Canton de l'Estuaire NE FRA
  2º stage Tour of Thailand 2.1 THA
  Vincenza, U23
Trofeo Piva Banca Popolare de Vincenza
1.2 Race ITA
  2º stage part a Volta às Terras de Santa Maria Feira NE POR
  2º stage part b Volta às Terras de Santa Maria Feira NE POR
  Vuelta a la Comarca y El Mar NE Race URU
  5º stage Vuelta al Valle del Cauca NE COL
  Vuelta Ciclista a la Rioja
Ronde van Rioja
1.1 Race ESP
  4º stage Vuelta General Alvear NE ARG
  2º stage Vuelta Serial a Nuevo León NE MEX
  Wales
Powerade 50 Miler
NE Race GUY
  Wels
Kirschblütenrennen
NE Race AUT

  Dottignies (F)
Gran Prix International Dottignies
1.2 Race BEL
  National Championship, Track, Omnium, Juniors, South Africa (F) CN RSA
  National Championship, Track, Pursuit, Elite, South Africa CN RSA
  National Championship, Track, Pursuit, Elite, South Africa (F) CN RSA
  National Championship, Track, Sprint, Elite, South Africa CN RSA
  National Championship, Track, Sprint, Elite, South Africa (F) CN RSA
  56º stage Tour d'Afrique NE
  3º stage Tour of Thailand 2.1 THA
  1º stage Vuelta Ciclista al País Vasco
Ronde van het Baskenland
2.WT/WT/PT ESP

  1º stage Circuit Cycliste Sarthe 2.1 FRA
  National Championship, Track, Points race, Elite, South Africa (F) CN RSA
  National Championship, Track, Team Pursuit, Elite, South Africa CN RSA
  57º stage Tour d'Afrique NE
  4º stage Tour of Thailand 2.1 THA
  2º stage Vuelta Ciclista al País Vasco
Ronde van het Baskenland
2.WT/WT/PT ESP

  Callenelle, Juniors NE Race BEL
  2º stage Circuit Cycliste Sarthe 2.1 FRA
  3º stage Circuit Cycliste Sarthe 2.1 FRA
  1º stage Clásica Nacional Ciudad de Anapoima NE Race COL
  1º stage part a Energiewacht Tour (F)
Heathy Ageing Tour
2.2 NED
  1º stage part b Energiewacht Tour (F)
Heathy Ageing Tour
2.2 NED
  1º stage Energiewacht Tour, Juniors (F)
Healthy Ageing Tour
2.Ncup NED
  National Championship, Track, 500 m, Elite, South Africa (F) CN RSA
  National Championship, Track, Points race, Elite, South Africa CN RSA
  National Championship, Track, Scratch, Elite, South Africa (F) CN RSA
  National Championship, Track, Team Sprint, Elite, South Africa CN RSA
  Riga
Riga Season Opener
NE Race LAT
  Schoten (a)
Scheldeprijs
1.HC Race BEL
  Schoten (b)
Memorial Staf Segers Scheldeprijs IC 2
NE Race BEL
  58º stage Tour d'Afrique NE
  5º stage Tour of Thailand 2.1 THA
  3º stage Vuelta Ciclista al País Vasco
Ronde van het Baskenland
2.WT/WT/PT ESP

  4º stage Circuit Cycliste Sarthe 2.1 FRA
  2º stage Clásica Nacional Ciudad de Anapoima NE COL
  2º stage Energiewacht Tour (F)
Heathy Ageing Tour
2.2 NED
  2º stage Energiewacht Tour, Juniors (F)
Healthy Ageing Tour
2.Ncup NED
  National Championship, Track, 1 km, Elite, South Africa CN RSA
  National Championship, Track, Elimination, Elite, South Africa CN RSA
  National Championship, Track, Keirin, Elite, South Africa CN RSA
  National Championship, Track, Keirin, Elite, South Africa (F) CN RSA
  National Championship, Track, Scratch, Elite, South Africa CN RSA
  National Championship, Track, Team Pursuit, Elite, South Africa (F) CN RSA
  National Championship, Track, Team Sprint, Elite, South Africa (F) CN RSA
  Provincial Championship Antwerpen, Road, ITT Elite w/o contract, Belgium NE BEL
  Provincial Championship Antwerpen, Road, ITT, Elite, Belgium (F) NE BEL
  Provincial Championship Antwerpen, Road, ITT, Juniors, Belgium NE BEL
  Provincial Championship Antwerpen, Road, ITT, Juniors, Belgium (F) NE BEL
  Provincial Championship Antwerpen, Road, ITT, Novices, first year, Belgium NE BEL
  Provincial Championship Antwerpen, Road, ITT, Novices, Belgium (F) NE BEL
  Provincial Championship Antwerpen, Road, ITT, Novices, second year, Belgium NE BEL
  Provincial Championship Antwerpen, Road, ITT, U23, Belgium NE BEL
  Provincial Championship Oost-Vlaanderen, Road, ITT, Elite, Belgium NE BEL
  Provincial Championship Vlaams-Brabant, Road, ITT, Elite, Belgium NE BEL
  Provincial Championship Vlaams-Brabant, Road, ITT, Elite, Belgium (F) NE BEL
  Provincial Championship Vlaams-Brabant, Road, ITT, Juniors, Belgium NE BEL
  Provincial Championship Vlaams-Brabant, Road, ITT, Juniors, Belgium (F) NE BEL
  Provincial Championship Vlaams-Brabant, Road, ITT, Novices, first year, Belgium NE BEL
  Provincial Championship Vlaams-Brabant, Road, ITT, Novices, Belgium (F) NE BEL
  Provincial Championship Vlaams-Brabant, Road, ITT, Novices, second year, Belgium NE BEL
  Provincial Championship Vlaams-Brabant, Road, ITT, U23, Belgium NE BEL
  Provincial Championship Vlaams-Brabant, Road, TTT, Elite, Belgium NE BEL
  Provincial Championship Vlaams-Brabant, Road, TTT, Juniors, Belgium NE BEL
  Provincial Championship Vlaams-Brabant, Road, TTT, Juniors, Belgium (F) NE BEL
  Provincial Championship Vlaams-Brabant, Road, TTT, Novices, Belgium NE BEL
  59º stage Tour d'Afrique NE
  6º stage Tour of Thailand 2.1 THA
  1º stage Tour ta'Malta NE MLT
  4º stage Vuelta Ciclista al País Vasco
Ronde van het Baskenland
2.WT/WT/PT ESP

  Al Ajman
Ride Ajman
NE Race UAE
  5º stage Circuit Cycliste Sarthe 2.1 FRA
  1º stage Circuit des Ardennes 2.2 FRA
  3º stage Clásica Nacional Ciudad de Anapoima NE COL
  1º stage Cottbuser Bundesliga Etappenfahrt, Juniors 2.1MJ GER
  Doha
Go Sport Climbers' Race
NE QTR
  3º stage Energiewacht Tour (F)
Heathy Ageing Tour
2.2 NED
  3º stage Energiewacht Tour, Juniors (F)
Healthy Ageing Tour
2.Ncup NED
  National Championship, Track, Omnium, Elite, South Africa (F) CN RSA
  1º stage Sudak Stage Race NE RUS
  1º stage Tour du Maroc
Ronde van Marokko
2.2 MAR
  2º stage Tour ta'Malta NE MLT
  5º stage Vuelta Ciclista al País Vasco
Ronde van het Baskenland
2.WT/WT/PT ESP
  1º stage Vuelta Ciclista del Uruguay 2.2 URU

  Anniston
Sunny King
1.CRT Race USA
  Ariañy (a)
Memorial Josep Nicolau
NE Race ESP
  Boticas, Downhill 2 Downhill POR
  Boticas, Downhill (F) 2 Downhill POR
  2º stage Circuit des Ardennes 2.2 FRA
  Collecchio (a)
Trofeo Edil C
1.2 Race ITA
  2º stage part b Cottbuser Bundesliga Etappenfahrt, Juniors 2.1MJ GER
  2º stage part a Cottbuser Bundesliga Etappenfahrt, Juniors 2.1MJ GER
  Cusco, Chrono
Saysayhuaman Cronoescalada
NE PER
  Dalmatia Open NE Race CRO
  Dzierżoniów
GP Dzierzoniowa
NE Race POL
  4º stage Energiewacht Tour (F)
Heathy Ageing Tour
2.2 NED
  4º stage Energiewacht Tour, Juniors (F)
Healthy Ageing Tour
2.Ncup NED
  Hillingdon
Archer R.C. Spring Grand Prix
NE Race GBR
  Hooglede
Memorial Eddy Louagie
NE Race BEL
  1º stage Hubei Zhijiang Station NE CHN
  La Haye-du-Puits
La Gainsbarre
NE Race FRA
  Larvik
Ronde van Berg
NE Race NOR
  Lexmond
Ronde van Lexmond
NE Race NED
  Pazardzhik, Criterium, Elite/U23
Kupa Pazardzhik
NE Race BUL
  Pazardzhik, Criterium, Juniors NE BUL
  Philippine, Amateurs
Omloop van de Braakman
NE Race NED
  Polleur
Printanière Pollinoise
NE Race BEL
  Provincial Championship Limburg -B-, Road, ITT, Elite, Belgium NE BEL
  Provincial Championship Limburg -B-, Road, ITT, Elite, Belgium (F) NE BEL
  Provincial Championship Limburg -B-, Road, ITT, Juniors, Belgium NE BEL
  Provincial Championship Limburg -B-, Road, ITT, Novices, first year, Belgium NE BEL
  Provincial Championship Limburg -B-, Road, ITT, Novices, Belgium (F) NE BEL
  Provincial Championship Limburg -B-, Road, ITT, Novices, second year, Belgium NE BEL
  Provincial Championship Limburg -B-, Road, ITT, U23, Belgium NE BEL
  Ptuj
Pokal Poli
NE Race SLO
  Ronde van Vlaanderen, U23 1.Ncup Race BEL
  Roquebrune-sur Argens, Mountainbike
Azur Bike Park
3 4-cross FRA
  Roquebrune-sur Argens, Mountainbike (F)
Azur Bike Park
3 4-cross FRA
  San Dimas, Mountainbike
Bonelli Park
HC XCO USA
  San Dimas, Mountainbike (F) (a)
Bonelli Park
HC XCO USA
  San Dimas, Mountainbike, Juniors
Bonelli Park
HC XCO USA
  San Dimas, Mountainbike, Juniors (F)
Bonelli Park
HC XCO USA
  Sleman, Downhill 2 Downhill INA
  Sleman, Downhill (F) 2 Downhill INA
  Sobešlav, Criterium NE Race CZE
  2º stage Sudak Stage Race NE RUS
  Surovce NE SVK
  60º stage Tour d'Afrique NE
  2º stage Tour du Maroc
Ronde van Marokko
2.2 MAR
  1º stage Tour of Thailand (F) 2.1WE THA
  3º stage Tour ta'Malta NE MLT
  Trivandrum
Kerala Cyclothon
NE Race IND
  Vila Franca, Mountainbike 3 XCO POR
  Vila Franca, Mountainbike, Juniors 3 XCO POR
  Vila Franca, Mountainbike, Juniors (F) 3 XCO POR
  6º stage Vuelta Ciclista al País Vasco
Ronde van het Baskenland
2.WT/WT/PT ESP
  2º stage Vuelta Ciclista del Uruguay 2.2 URU

  Amorebieta
Klasika Primavera
1.1 Race ESP
  Anniston
Fort McClellan Road Race
NE Race USA
  Antigua & Barbuda Season Opener NE ANT
  Bachte-Maria-Leerne, Juniors NE Race BEL
  Backnang - Waldrems NE Race GER
  Bad Säckingen, Mountainbike
Goldtrophy Sabine Spitz - Int. MTB Bundesliga
HC XCO GER
  Bad Säckingen, Mountainbike (F)
Goldtrophy Sabine Spitz - Int. MTB Bundesliga
HC XCO GER
  Bad Säckingen, Mountainbike, Juniors
Goldtrophy Sabine Spitz - Int. MTB Bundesliga
HC XCO GER
  Bad Säckingen, Mountainbike, Juniors (F)
Goldtrophy Sabine Spitz - Int. MTB Bundesliga
HC XCO GER
  Bad Säckingen, Mountainbike, U23
Goldtrophy Sabine Spitz - Int. MTB Bundesliga
HC XCO GER
  Baw Baw
Baw Baw Classic
NE Race AUS
  Beernem, Juniors NE Race BEL
  Beringen, Mountainbike 2 XCO BEL
  Beringen, Mountainbike (F) 2 XCO BEL
  Beringen, Mountainbike, Juniors 2 XCO BEL
  Beringen, Mountainbike, Juniors (F) 2 XCO BEL
  Boldesti-Scaeni
Drumul Vinului
NE Race ROM
  4º stage Circuit des Ardennes 2.2 FRA
  3º stage Circuit des Ardennes 2.2 FRA
  3º stage Cottbuser Bundesliga Etappenfahrt, Juniors 2.1MJ GER
  Dijon (c)
Dijon - Auxonne - Dijon
NE Race FRA
  Dilsen-Stokkem NE Race BEL
  5º stage Energiewacht Tour (F)
Heathy Ageing Tour
2.2 NED
  1º stage Ho Chi Minh City Television Cup NE VIE
  2º stage Hubei Zhijiang Station NE CHN
  Kicevo
Kicevo - Prilep - Kicevo
NE Race MKD
  Laissac, Mountainbike-Marathon
Roc Laissagais - Laissac
3 Marathon FRA
  Laissac, Mountainbike-Marathon (F)
Roc Laissagais - Laissac
3 Marathon FRA
  Linden, Juniors
Lubbeek (Linden)
NE Race BEL
  Linköping
Östgötaloppet
NE Race SWE
  Louth
Tour of the Wolds
NE Race GBR
  Mal, Juniors
Mal-Tongeren
NE Race BEL
  Mnich
Slezanski Mnich
NE Race POL
  Montreux
L'Enfer du Chablais
NE Race SUI
  Nalles, Mountainbike 1 XCO ITA
  Nalles, Mountainbike (F) 1 XCO ITA
  Nalles, Mountainbike, Juniors 1 XCO ITA
  Nalles, Mountainbike, Juniors (F)
Marlene Südtirol Sunshine Race
1 XCO ITA
  National Championship, Road, Elite, United Arab Emirates CN UAE
  National Championship, Track, Omnium, Elite, South Africa CN RSA
  National Championship, Track, Scratch, Juniors, South Africa (F) CN RSA
  Orizabita
Clásica Orizabita
NE Race MEX
  Paris - Roubaix 1.WT/WT/PT Race FRA
  Paris - Roubaix, Juniors
Le Pavé de Roubaix
1.Ncup Race FRA
  Pontedecimo
Giro dell'Appennino, Ronde van de Appennijnen
1.1 Race ITA
  Port Harcourt
Rivers State 50 Years' Golden Silver Jubilee
NE Race NGR
  Riche en Eau NE Race MRI
  Rivera-Bironico, Mountainbike
Swiss Bike Cup
1 XCO SUI
  Rivera-Bironico, Mountainbike (F)
Swiss Bike Cup
1 XCO SUI
  Rivera-Bironico, Mountainbike, Juniors
Swiss Bike Cup
1 XCO SUI
  Rivera-Bironico, Mountainbike, Juniors (F)
Swiss Bike Cup
1 XCO SUI
  Rivera-Bironico, Mountainbike, U23
Swiss Bike Cup
1 XCO SUI
  Seychelles Duo Time-Trial NE SEY
  Shizuoka-shi
Challenge Cycle Road Race
NE Race JPN
  Stamullin (a)
Stamullen Gp
NE Race IRL
  Steinfurt
Rund um Steinfurt
NE Race GER
  Suchá nad Parnou NE Race SVK
  3º stage Sudak Stage Race NE RUS
  Tarján, Chrono
Stop Cukrászda
NE HUN
  Tielt, Juniors NE Race BEL
  2º stage Torneo CC Bicileo Trujillo NE PER
  61º stage Tour d'Afrique NE
  3º stage Tour du Maroc
Ronde van Marokko
2.2 MAR
  2º stage Tour of Thailand (F) 2.1WE THA
  4º stage Tour ta'Malta NE MLT
  Veldegem, Juniors (F) NE Race BEL
  Veldegem, Novices NE Race BEL
  Veldegem, Novices (F) NE Race BEL
  Veracruz, Chrono
Panama Pacifico
NE PAN
  Vicenza - Bionde NE Race ITA
  Vila Franca, Mountainbike (F) 3 XCO POR
  3º stage part a Vuelta Ciclista del Uruguay 2.2 URU
  3º stage part b Vuelta Ciclista del Uruguay 2.2 URU
  3º stage Vuelta Serial a Nuevo León NE MEX
  Wieze
GP Veloclub Herleving Wieze
NE Race BEL

  Baku, Criterium NE AZE
  2º stage Ho Chi Minh City Television Cup NE VIE
  62º stage Tour d'Afrique NE
  4º stage Tour du Maroc
Ronde van Marokko
2.2 MAR
  3º stage Tour of Thailand (F) 2.1WE THA
  4º stage Vuelta Ciclista del Uruguay 2.2 URU

  1º stage 500 Millas del Norte NE URU
  3º stage Ho Chi Minh City Television Cup NE VIE
  Paris - Camembert
Paris - Camembert, Trophée Lepetit,Paris - Vimoutiers
1.1 Race FRA
  Provincial Championship Oost-Vlaanderen, Road, ITT, Elite, Belgium (F) NE BEL
  Provincial Championship Oost-Vlaanderen, Road, ITT, Juniors, Belgium (F) NE BEL
  Provincial Championship Oost-Vlaanderen, Road, ITT, Novices, first year, Belgium NE BEL
  Provincial Championship Oost-Vlaanderen, Road, ITT, Novices, Belgium (F) NE BEL
  Provincial Championship Oost-Vlaanderen, Road, ITT, Novices, second year, Belgium NE BEL
  Provincial Championship Oost-Vlaanderen, Road, ITT, U23, Belgium NE BEL
  5º stage Tour du Maroc
Ronde van Marokko
2.2 MAR
  1º stage Tour du Togo NE TOG
  5º stage Vuelta Ciclista del Uruguay 2.2 URU

  2º stage 500 Millas del Norte NE URU
  Ballymena, Chrono
Stan Finlay Memorial
NE Race GBR
  Brabantse Pijl
Flèche Brabançonne
1.HC Race BEL
  1º stage Giant Liga NE CZE
  4º stage Ho Chi Minh City Television Cup NE VIE
  Provincial Championship Oost-Vlaanderen, Road, ITT, Juniors, Belgium NE BEL
  1º stage Tour du Loir-Et-Cher Edmond Provost 2.2 FRA
  6º stage Tour du Maroc
Ronde van Marokko
2.2 MAR
  2º stage Tour du Togo NE TOG
  6º stage Vuelta Ciclista del Uruguay 2.2 URU
  World Championship, Track, Scratch, Elite (F) CM
  World Championship, Track, Team Pursuit, Elite CM
  World Championship, Track, Team Pursuit, Elite (F) CM
  World Championship, Track, Team Sprint, Elite CM
  World Championship, Track, Team Sprint, Elite (F) CM

  3º stage 500 Millas del Norte NE URU
  1º stage Arden Challenge
Sports Tech Arden Challenge
NE BEL
  Denain
GP de Denain
1.HC Race FRA
  Durango
Memorial Aitor Bugallo
NE Race ESP
  5º stage Ho Chi Minh City Television Cup NE VIE
  Provincial Championship West-Vlaanderen, Road, ITT, Elite, Belgium NE BEL
  Provincial Championship West-Vlaanderen, Road, ITT, Elite, Belgium (F) NE BEL
  Provincial Championship West-Vlaanderen, Road, ITT, Juniors, Belgium NE BEL
  Provincial Championship West-Vlaanderen, Road, ITT, Juniors, Belgium (F) NE BEL
  Provincial Championship West-Vlaanderen, Road, ITT, Novices, first year, Belgium NE BEL
  Provincial Championship West-Vlaanderen, Road, ITT, Novices, Belgium (F) NE BEL
  Provincial Championship West-Vlaanderen, Road, ITT, Novices, second year, Belgium NE BEL
  Provincial Championship West-Vlaanderen, Road, ITT, U23, Belgium NE BEL
  1º stage Tour de Lombok 2.2 INA
  2º stage Tour du Loir-Et-Cher Edmond Provost 2.2 FRA
  7º stage Tour du Maroc
Ronde van Marokko
2.2 MAR
  3º stage Tour du Togo NE TOG
  1º stage Tour National de Mostaghanem NE ALG
  1º stage Trophée de la Caribe NE MTQ
  7º stage Vuelta Ciclista del Uruguay 2.2 URU
  World Championship, Track, Keirin, Elite CM
  World Championship, Track, Scratch, Elite CM

  4º stage 500 Millas del Norte NE URU
  2º stage Arden Challenge
Sports Tech Arden Challenge
NE BEL
  Arima, Scratch
Easter International Grand Prix
Class 2 TRD
  Buenos Aires
Gran Fondo Buenos Aires
NE Race ARG
  Heist-op-den-Berg (e)
Heist-op-den-Berg/Zonderschot
NE Race BEL
  6º stage Ho Chi Minh City Television Cup NE VIE
  Mariara
Clasico Manuel Hidalgo
NE Race VEN
  National Championship, Road, ITT, Elite, Chile CN CHI
  National Championship, Road, ITT, Elite, Chile (F) CN CHI
  National Championship, Road, ITT, Juniors, Chile CN CHI
  National Championship, Road, ITT, Juniors, Chile (F) CN CHI
  1º stage Ras Mumhan
Tour of Munster
NE IRL
  Rishon Le Zion, Criterium NE ISR
  2º stage Sudak NE RUS
  63º stage Tour d'Afrique NE
  Prologue Tour de Lakes NE NZL
  2º stage Tour de Lombok 2.2 INA
  3º stage Tour du Loir-Et-Cher Edmond Provost 2.2 FRA
  8º stage Tour du Maroc
Ronde van Marokko
2.2 MAR
  4º stage Tour du Togo NE TOG
  2º stage Tour National de Mostaghanem NE ALG
  2º stage Trophée de la Caribe NE MTQ
  8º stage Vuelta Ciclista del Uruguay 2.2 URU
  World Championship, Track, Omnium, Elite (F) CM
  World Championship, Track, Points race, Elite CM
  World Championship, Track, Pursuit, Elite CM
  World Championship, Track, Sprint, Elite (F) CM

  5º stage 500 Millas del Norte NE URU
  Affoltern am Albis
GP Osterhas
NE Race SUI
  3º stage Arden Challenge
Sports Tech Arden Challenge
NE BEL
  Arima, Keirin
Easter International Grand Pri
Class 2 TRD
  Arima, Keirin (F)
Easter International Grand Prix
Class 2 TRD
  Arima, Scratch
Easter International Cycling Grand Prix I
Class 2 TRD
  Beograd
Oko Ušća
NE Race SRB
  Castel d'Ario
Memorial Vincenzo Mantovani
NE Race ITA
  Chorley
Chorley Grand Prix
NE Race GBR
  Emmen (b)
Omloop door het Land van Kleine Hein
NE Race NED
  Fenkil Northern Red Sea 1.2 Race ERI
  1º stage Gorey 3-day NE IRL
  Henefer
East Canyon-Echo Road Race
NE Race USA
  7º stage Ho Chi Minh City Television Cup NE VIE
  Hohenstein-Ernstthal (a)
Sachsenringradrennen
NE Race GER
  Indianapolis
Marian Midwest Cycling Classic
NE Race USA
  1º stage Jakarta, Criterium
Jakarta International Expo
2.CRT INA
  Kyjov
Kyjovske Slovako
NE Race CZE
  Laarne
Laarne (Kalken)
NE Race BEL
  Liège, U23
Liège - Bastogne - Liège, Luik - Bastenaken - Luik U23
2.Ncup Race BEL
  National Championship, Road, ITT, Elite, Mexico CN MEX
  National Championship, Road, ITT, Elite, Mexico (F) CN MEX
  National Championship, Road, ITT, Juniors, Mexico CN MEX
  National Championship, Road, ITT, Juniors, Mexico (F) CN MEX
  National Championship, Road, ITT, U23, Mexico CN MEX
  Randburg, Mountainbike
Gauteng
1 XCO RSA
  Randburg, Mountainbike (F)
Gauteng
1 XCO RSA
  2º stage Ras Mumhan
Tour of Munster
NE IRL
  Saint-Eutrope - Quimper
Tour du Finistère
1.1 Race FRA
  Saint-Pompon, Mountainbike 1 XCO FRA
  Saint-Pompon, Mountainbike (F) 1 XCO FRA
  Saint-Pompon, Mountainbike, Juniors 1 XCO FRA
  Saint-Pompon, Mountainbike, Juniors (F) 1 XCO FRA
  San Ignacio (a)
Holy Saturday Classic
NE Race BIZ
  Stasegem
Driebergenprijs IC 1
NE Race BEL
  Tallinn, Criterium NE EST
  Thy
Thy CR
NE Race DEN
  64º stage Tour d'Afrique NE
  2º stage Tour de Lakes NE NZL
  1º stage Tour de Lakes NE NZL
  3º stage Tour de Lombok 2.2 INA
  4º stage Tour du Loir-Et-Cher Edmond Provost 2.2 FRA
  9º stage Tour du Maroc
Ronde van Marokko
2.2 MAR
  5º stage Tour du Togo NE TOG
  3º stage Tour National de Mostaghanem NE ALG
  1º stage Tour of East Taiwan NE TPE
  1º stage Tour of the North NE GBR
  3º stage Trophée de la Caribe NE MTQ
  9º stage Vuelta Ciclista del Uruguay 2.2 URU
  World Championship, Track, 500 m, Elite (F) CM
  World Championship, Track, Madison (F) CM
  World Championship, Track, Omnium, Elite CM
  World Championship, Track, Pursuit, Elite (F) CM
  World Championship, Track, Sprint, Elite CM
  ZLM Tour
Arjaan de Schipper Trofee
1.Ncup Race NED
  Zutendaal (a) NE Race BEL

  Aiguillon
Tour du Lot et Garonne
NE Race FRA
  Amstel Gold Race 1.WT/WT/PT Race NED
  Amstel Gold Race (F) 1.WWT Race NED
  4º stage Arden Challenge
Sports Tech Arden Challenge
NE BEL
  Belém
Copa Seel
NE Race BRA
  Beselare
Beselare-Zonnebeke; GROTE PRIJS DUSSESSOYE ANDRE
NE Race BEL
  Bilbao, Downhill 2 Downhill ESP
  Bilbao, Downhill (F) 2 Downhill ESP
  Bornholm NE Race DEN
  Couvin NE Race BEL
  2º stage Gorey 3-day NE IRL
  8º stage Ho Chi Minh City Television Cup NE VIE
  2º stage Jakarta, Criterium
Jakarta International Expo
2.CRT INA
  Kutná Hora, Mountainbike
Strabag MTB cup
1 XCO CZE
  Kutná Hora, Mountainbike (F)
Strabag MTB cup
1 XCO CZE
  Massawa
Massawa circuit
1.2 Race ERI
  Menen
Memorial Noël Soetaert, Menen-Moorsele Interclub
NE Race BEL
  National Championship, Road, Elite, Chile CN CHI
  National Championship, Road, Elite, Chile (F) CN CHI
  National Championship, Road, Elite, Mexico CN MEX
  National Championship, Road, Elite, Mexico (F) CN MEX
  National Championship, Road, Juniors, Mexico CN MEX
  National Championship, Road, Juniors, Mexico (F) CN MEX
  National Championship, Road, U23, Mexico CN MEX
  National Championship, Track, 500 m, Juniors, Spain CN ESP
  National Championship, Track, 500 m, Juniors, Spain (F) CN ESP
  National Championship, Track, Keirin, Juniors, Spain CN ESP
  National Championship, Track, Keirin, Juniors, Spain (F) CN ESP
  National Championship, Track, Madison, Juniors, Spain CN ESP
  National Championship, Track, Madison, Juniors, Spain (F) CN ESP
  National Championship, Track, Points race, Juniors, Spain CN ESP
  National Championship, Track, Points race, Juniors, Spain (F) CN ESP
  National Championship, Track, Pursuit, Juniors, Spain CN ESP
  National Championship, Track, Pursuit, Juniors, Spain (F) CN ESP
  National Championship, Track, Scratch, Juniors, Spain CN ESP
  National Championship, Track, Scratch, Juniors, Spain (F) CN ESP
  National Championship, Track, Sprint, Juniors, Spain CN ESP
  National Championship, Track, Sprint, Juniors, Spain (F) CN ESP
  National Championship, Track, Team Pursuit, Juniors, Spain CN ESP
  National Championship, Track, Team Pursuit, Juniors, Spain (F) CN ESP
  National Championship, Track, Team Sprint, Juniors, Spain CN ESP
  National Championship, Track, Team Sprint, Juniors, Spain (F) CN ESP
  Pommeroeul, Juniors (a)
GP Bati-Metallo
1.1MJ Race BEL
  3º stage Ras Mumhan
Tour of Munster
NE IRL
  65º stage Tour d'Afrique NE
  4º stage Tour de Lakes NE NZL
  3º stage Tour de Lakes NE NZL
  4º stage Tour de Lombok 2.2 INA
  5º stage Tour du Loir-Et-Cher Edmond Provost 2.2 FRA
  10º stage Tour du Maroc
Ronde van Marokko
2.2 MAR
  6º stage Tour du Togo NE TOG
  2º stage Tour of East Taiwan NE TPE
  3º stage Tour of the North NE GBR
  2º stage Tour of the North NE GBR
  4º stage Trophée de la Caribe NE MTQ
  Valencia
Clasico Aso
NE Race VEN
  10º stage Vuelta Ciclista del Uruguay 2.2 URU
  World Championship, Track, 1 km, Elite CM
  World Championship, Track, Keirin, Elite (F) CM
  World Championship, Track, Madison, Elite CM
  World Championship, Track, Points race, Elite (F) CM

  Aalborg (a) NE Race DEN
  Apeldoorn, Juniors
Ronde van Gelderland
1.1MJ Race NED
  5º stage Arden Challenge
Sports Tech Arden Challenge
NE BEL
  Borlo, Novices NE Race BEL
  Couva, 1 km, Juniors (F) Class 2 TRD
  Couva, Omnium Class 1 TRD
  Couva, Sprint Class 1 TRD
  Couva, Sprint (F) Class 2 TRD
  Couva, Sprint, Juniors Class 2 TRD
  1º stage Giro del Trentino
Ronde van Trentino - Tour of the Alps
2.HC ITA
  3º stage Gorey 3-day NE IRL
  Hannut
GP Fernand Destoquay
NE Race BEL
  9º stage Ho Chi Minh City Television Cup NE VIE
  Kiesen
GP Mobiliar
NE Race SUI
  Lannilis
Tro-Bro Léon
1.1 Race FRA
  Lattomeri
Lattomeri ajo
NE Race FIN
  Ledegem, Novices NE Race BEL
  Moorslede, U23
Vierkaven
NE Race BEL
  Nieuwkerken-Waas (b) NE Race BEL
  Nieuwkuijk, Mountainbike
Benelux Cup - Paasbike
2 XCO NED
  Nieuwkuijk, Mountainbike (F)
Benelux Cup - Paasbike
2 XCO NED
  Nieuwkuijk, Mountainbike, Juniors
Benelux Cup - Paasbike
2 XCO NED
  Nieuwkuijk, Mountainbike, Juniors (F)
Benelux Cup - Paasbike
2 XCO NED
  4º stage Ras Mumhan
Tour of Munster
NE IRL
  Retie
GP Aarts
NE Race BEL
  Schönaich NE Race GER
  66º stage Tour d'Afrique NE
  5º stage Tour de Lakes NE NZL
  6º stage Tour de Lakes NE NZL
  4º stage Tour of the North NE GBR
  Villa di Villa
Giro del Belvedere
1.2 Race ITA
  Vougy
GP de Vougy
NE Race FRA
  Vrtojba, Mountainbike
SloXcup Griči
2 XCO SLO
  Vrtojba, Mountainbike (F)
SloXcup Griči
2 XCO SLO
  Vrtojba, Mountainbike, Juniors
SloXcup Griči
2 XCO SLO
  Vrtojba, Mountainbike, Juniors (F)
SloXcup Griči
2 XCO SLO
  1º stage Vuelta al Tolima NE COL
  Waarschoot, Juniors NE Race BEL
  Waarschoot, Novices NE Race BEL
  Werkendam
Ronde van Werkendam
NE Race NED
  Westkerke, Juniors NE Race BEL

  2º stage Giro del Trentino
Ronde van Trentino - Tour of the Alps
2.HC ITA
  Hakendover (a) NE Race BEL
  1º stage Kroz Hrvatsku
Tour of Croatia, Tour de Croatie
2.1 CRO
  Neerpelt (a) NE Race BEL
  Negrar
GP Palio del Recioto
1.2 Race ITA
  67º stage Tour d'Afrique NE
  1º stage Tour of Eritrea
Giro di Eritrea
2.2 ERI
  2º stage Vuelta al Tolima NE COL

  Bever NE Race BEL
  De Haan, Elite/U23 NE Race BEL
  Flèche Wallonne
Waalse Pijl
1.WT/WT/PT Race BEL
  Flèche Wallonne (F)
Waalse Pijl
1.WWT Race BEL
  2º stage Giant Liga NE CZE
  3º stage Giro del Trentino
Ronde van Trentino - Tour of the Alps
2.HC ITA
  10º stage Ho Chi Minh City Television Cup NE VIE
  2º stage Kroz Hrvatsku
Tour of Croatia, Tour de Croatie
2.1 CRO
  1º stage Kupa Brahim Syka NE ALB
  2º stage Tour of Eritrea
Giro di Eritrea
2.2 ERI
  1º stage Tour of the Gila 2.2 USA
  1º stage Tour of the Gila (F) 2.2 USA
  1º stage XSports Kauss Cup NE LAT

  4º stage Giro del Trentino
Ronde van Trentino - Tour of the Alps
2.HC ITA
  11º stage Ho Chi Minh City Television Cup NE VIE
  3º stage Kroz Hrvatsku
Tour of Croatia, Tour de Croatie
2.1 CRO
  2º stage Kupa Brahim Syka NE ALB
  1º stage Sea Otter Classic NE USA
  68º stage Tour d'Afrique NE
  1º stage Tour de Mersin 2.2 TUR
  3º stage Tour of Eritrea
Giro di Eritrea
2.2 ERI
  2º stage Tour of the Gila 2.2 USA
  2º stage Tour of the Gila (F) 2.2 USA

  1º stage Borsele, Juniors (F)
Omloop van Borsele
2.Ncup NED
  Feodosiya NE RUS
  5º stage Giro del Trentino
Ronde van Trentino - Tour of the Alps
2.HC ITA
  12º stage Ho Chi Minh City Television Cup NE VIE
  4º stage Kroz Hrvatsku
Tour of Croatia, Tour de Croatie
2.1 CRO
  Mineira
Volta Inconfidencia Mineira
NE Race BRA
  National Championship, Road, ITT, Elite, Argentina CN ARG
  National Championship, Road, ITT, Elite, Argentina (F) CN ARG
  National Championship, Road, ITT, U23, Argentina CN ARG
  2º stage Sea Otter Classic NE USA
  69º stage Tour d'Afrique NE
  2º stage Tour de Mersin 2.2 TUR
  4º stage Tour of Eritrea
Giro di Eritrea
2.2 ERI
  3º stage Tour of the Gila 2.2 USA
  3º stage Tour of the Gila (F) 2.2 USA

  1º stage Örestads 2 dagars NE SWE
  Ülenurme - Haaslava NE Race EST
  Berlare, Novices NE Race BEL
  Borsele (F)
Omloop van Borsele
1.1WE Race NED
  2º stage Borsele, Juniors (F)
Omloop van Borsele
2.Ncup NED
  Budapest (d)
Visegrad 4 Bicycle Race - GP Hungary
1.2 Race HUN
  3º stage Calder Stewart Elite Series
Benchmark Homes Tour
NE NZL
  Cuéllar, Chrono
Subida al Castillo de Cuéllar
NE Race ESP
  Dudzele (a) NE Race BEL
  1º stage East Road Classic NE JPN
  Götene
Kinnekulleloppet, Kalas Cup Landsväg
NE Race SWE
  Haiming, Mountainbike
Ötztaler Mountainbike Festival
HC XCO AUT
  Haiming, Mountainbike (F)
Ötztaler Mountainbike Festival
HC XCO AUT
  Haiming, Mountainbike, Juniors
Ötztaler Mountainbike Festival
HC XCO AUT
  Haiming, Mountainbike, Juniors (F)
Ötztaler Mountainbike Festival
HC XCO AUT
  Haiming, Mountainbike, U23
Ötztaler Mountainbike Festival
HC XCO AUT
  Haiming, Mountainbike, U23 (F)
Ötztaler Mountainbike Festival
HC XCO AUT
  Hakendover, Juniors NE Race BEL
  Herning NE Race DEN
  13º stage Ho Chi Minh City Television Cup NE VIE
  5º stage Kroz Hrvatsku
Tour of Croatia, Tour de Croatie
2.1 CRO
  Mariembourg NE Race BEL
  Markina-Xemein
Memorial Sabin Foruria
NE Race ESP
  Meerkerk
Omloop van de Alblasserwaard, Arno Wallaard Memorial
1.2 Race NED
  Monterey, Mountainbike
SUBARU Sea Otter Classic powered by SRAM
HC XCO USA
  Monterey, Mountainbike (F)
SUBARU Sea Otter Classic powered by SRAM
HC XCO USA
  National Championship, Mountainbike, Enduro, Elite, Italy CN ITA
  National Championship, Mountainbike, Enduro, Elite, Italy (F) CN ITA
  National Championship, Road, Criterium, Elite, Ukraine NE UKR
  National Championship, Road, Elite, Argentina (F) CN ARG
  National Championship, Road, ITT, Elite, Paraguay CN PAR
  National Championship, Road, ITT, Elite, Paraguay (F) CN PAR
  National Championship, Road, ITT, Juniors, Paraguay CN PAR
  National Championship, Road, ITT, Juniors, Paraguay (F) CN PAR
  National Championship, Road, ITT, Novices, Paraguay CN PAR
  National Championship, Road, ITT, U23, Paraguay CN PAR
  National Championship, Road, U23, Argentina CN ARG
  Omaruru NE Race NAM
  Padrón
Clásica de Pascua CC Padrones
NE Race ESP
  Rock Hill, Criterium NE USA
  3º stage Sea Otter Classic NE Race USA
  1º stage Settat
Settat - AGCS
NE MAR
  Sint-Joris-Weert, Novices NE Race BEL
  Tjeldstø, Chrono
Sotramila Tempo
NE NOR
  Tollembeek, Juniors NE Race BEL
  1º stage Totnes - Vire Twinning Town Two Day NE GBR
  2º stage Totnes - Vire Twinning Town Two Day NE GBR
  70º stage Tour d'Afrique NE
  3º stage Tour de Mersin 2.2 TUR
  1º stage Tour du Sénégal 2.2 SEN
  5º stage Tour of Eritrea
Giro di Eritrea
2.2 ERI
  4º stage Tour of the Gila 2.2 USA
  4º stage Tour of the Gila (F) 2.2 USA
  Turku NE Race FIN
  Varsenare, Juniors NE Race BEL
  Veli Lošinj, Downhill
Unior Downhill Cup Losinj
1 Downhill CRO
  Veli Lošinj, Downhill (F)
Unior Downhill Cup Losinj
1 Downhill CRO
  1º stage Volta à Bairrada NE POR
  Wevelgem (b)
Wevelgem-Wijnberg
NE Race BEL
  Yawatahama-shi, Mountainbike
Yawatahama City
1 XCO JPN
  Yawatahama-shi, Mountainbike (F)
Yawatahama City
1 XCO JPN
  Yawatahama-shi, Mountainbike, Juniors
Yawatahama City
1 XCO JPN
  Yawatahama-shi, Mountainbike, Juniors (F) 1 XCO JPN
  Yawatahama-shi, Mountainbike, U23 1 XCO JPN
  Yawatahama-shi, Mountainbike, U23 (F) 1 XCO JPN
  Zandhoven
Pulderbos GP Juul Marinus IC 2 Nat.
NE Race BEL
  Zomergem, Novices NE Race BEL

  2º stage Örestads 2 dagars NE SWE
  Affligem
Grote Paasprijs IC 1
NE Race BEL
  African Championship, Track, Points race, Elite CC Regional Championship
  Alajuela, Mountainbike 2 XCO CRC
  Alajuela, Mountainbike (F) 2 XCO CRC
  Alajuela, Mountainbike, Juniors 2 XCO CRC
  Alajuela, Mountainbike, Juniors (F) 2 XCO CRC
  Aldermaston, Mountainbike 2 XCO GBR
  Aldermaston, Mountainbike (F) 2 XCO GBR
  Ardooie
GP Theo Eeckhout
NE Race BEL
  Asmara
Asmara Circuit
1.2 Race ERI
  Barcelona, Mountainbike
Copa Catalana Internacional
2 XCO ESP
  Barcelona, Mountainbike (F)
Copa Catalana Internacional
2 XCO ESP
  Barcelona, Mountainbike, Juniors
Copa Catalana Internacional
2 XCO ESP
  Barcelona, Mountainbike, Juniors (F)
Copa Catalana Internacional
2 XCO ESP
  Belmont, Criterium
Caromont Health Criterium
NE USA
  Bergen NE Race NOR
  Birstonas NE Race LTU
  3º stage Borsele, Juniors (F)
Omloop van Borsele
2.Ncup NED
  Bratislava
Visegrad 4 Bicycle Race - GP Slovakia
1.2 Race SVK
  Calabogie
Calabogie Road Classic
NE Race CAN
  Cuéllar
GP Cuellar
NE Race ESP
  Düren
Rund um Düren
NE Race GER
  Durana
Trofeo Eusebio Velez
NE Race ESP
  2º stage East Road Classic NE JPN
  Harelbeke, Juniors (a)
E3 Harelbeke
1.1MJ Race BEL
  14º stage Ho Chi Minh City Television Cup NE VIE
  København, Mountainbike 2 XCO DEN
  København, Mountainbike (F) 2 XCO DEN
  København, Mountainbike, Juniors 2 XCO DEN
  København, Mountainbike, Juniors (F) 2 XCO DEN
  Kamnik, Mountainbike 1 XCO SLO
  Kamnik, Mountainbike (F) 1 XCO SLO
  Kempton Park (a)
Emperors Palace Classic
NE Race RSA
  Kreuzau, Juniors
Rund um Düren
NE Race GER
  Krivoy Rog NE Race UKR
  6º stage Kroz Hrvatsku
Tour of Croatia, Tour de Croatie
2.1 CRO
  Liège
Luik - Bastenaken - Luik
1.WT/WT/PT Race BEL
  Liège (F)
Liège - Bastogne - Liège
1.WWT Race BEL
  Made, Criterium
Ronde van Made
1.CRT NED
  Marbais NE Race BEL
  National Championship, Mountainbike, Downhill, Elite, Argentina CN ARG
  National Championship, Mountainbike, Downhill, Elite, Argentina (F) CN ARG
  National Championship, Road, Elite, Argentina NE ARG
  National Championship, Road, Elite, Paraguay NE PAR
  National Championship, Road, Elite, Paraguay (F) CN PAR
  National Championship, Road, Juniors, Paraguay CN PAR
  National Championship, Road, Juniors, Paraguay (F) CN PAR
  National Championship, Road, Novices, Paraguay CN PAR
  National Championship, Road, U23, Paraguay CN PAR
  Oberwart
Burgenland Rundfahrt
NE Race AUT
  Praha, Mountainbike
Czech Strabag MTB cup
1 XCO CZE
  Praha, Mountainbike (F)
Czech Strabag MTB cup
1 XCO CZE
  Praha, Mountainbike, Juniors
Czech Strabag MTB cup
1 XCO CZE
  Praha, Mountainbike, Juniors (F)
Czech Strabag MTB cup
1 XCO CZE
  Rutland - Melton
Rutland - Melton International Cicle Classic/East Midlands Classic
1.2 Race GBR
  Sainte-Martine
GP Sainte-Martine
NE Race CAN
  San Vendemiano, U23
GP Industria e Commercio - Tr. Città di San Vendemiano
1.2 Race ITA
  Santana dos Montes, Mountainbike-Marathon 3 Marathon BRA
  Santana dos Montes, Mountainbike-Marathon (F) 3 Marathon BRA
  4º stage Sea Otter Classic NE USA
  2º stage Settat
Settat - AGCS
NE MAR
  Simo
Simo Klimscheffskij's muistajo
NE Race FIN
  Solingen, Mountainbike 3 XCO GER
  Solingen, Mountainbike (F) 3 XCO GER
  Solingen, Mountainbike, Juniors 3 XCO GER
  Solingen, Mountainbike, Juniors (F) 3 XCO GER
  Sombor
Nagrada Sombora
NE Race SRB
  Spilimbergo, Mountainbike-Marathon
Tiliment Marathon Bike
3 Marathon ITA
  Spilimbergo, Mountainbike-Marathon (F)
Tiliment Marathon Bike
3 Marathon ITA
  Torredonjimeno
Clasica Ciudad Torredonjimeno
NE Race ESP
  3º stage Totnes - Vire Twinning Town Two Day NE GBR
  71º stage Tour d'Afrique NE
  4º stage Tour de Mersin 2.2 TUR
  2º stage Tour du Sénégal 2.2 SEN
  5º stage Tour of the Gila 2.2 USA
  5º stage Tour of the Gila (F) 2.2 USA
  Veiuto
Vuya Road Loop Veiuto
NE FJI
  2º stage Volta à Bairrada NE POR
  Prologue Vuelta de la Juventud Colombia, U23
Vuelta a Colombia
NE COL

  15º stage Ho Chi Minh City Television Cup NE VIE
  72º stage Tour d'Afrique NE
  3º stage Tour du Sénégal 2.2 SEN
  1º stage Vuelta de la Juventud Colombia, U23
Vuelta a Colombia
NE COL

  Mortágua
Grande Premio de Mortágua
NE Race POR
  Roma (F)
Trofeo Lazzaretti, GP della Liberazione PINK
1.2 Race ITA
  Roma, U23
Gran Premio della Liberazione
1.2 Race ITA
  1º stage Tour de Bretagne 2.2 FRA
  Prologue Tour de Romandie
Ronde van Romandië
1.WT/WT/PT SUI
  4º stage Tour du Sénégal 2.2 SEN
  2º stage Vuelta de la Juventud Colombia, U23
Vuelta a Colombia
NE COL

  3º stage Giant Liga NE CZE
  Herne (b) NE Race BEL
  16º stage Ho Chi Minh City Television Cup NE VIE
  2º stage Tour de Bretagne 2.2 FRA
  1º stage Tour de Romandie
Ronde van Romandië
1.WT/WT/PT SUI
  5º stage Tour du Sénégal 2.2 SEN
  3º stage Vuelta de la Juventud Colombia, U23
Vuelta a Colombia
NE COL
  Walterboro, Criterium
USA CRITS Speed Week
NE USA

  1º stage Gracia Orlova (F) 2.2 CZE
  17º stage Ho Chi Minh City Television Cup NE VIE
  National Championship, Track, 1 km, Juniors, Trinidad & Tobago CN TRD
  National Championship, Track, 500 m, Juniors, Trinidad & Tobago (F) CN TRD
  National Championship, Track, Keirin, Juniors, Trinidad & Tobago CN TRD
  National Championship, Track, Omnium, Juniors, Trinidad & Tobago CN TRD
  National Championship, Track, Pursuit, Juniors, Trinidad & Tobago CN TRD
  National Championship, Track, Pursuit, Juniors, Trinidad & Tobago (F) CN TRD
  National Championship, Track, Scratch, Juniors, Trinidad & Tobago CN TRD
  National Championship, Track, Sprint, Juniors, Trinidad & Tobago CN TRD
  National Championship, Track, Sprint, Juniors, Trinidad & Tobago (F) CN TRD
  National Championship, Track, Team Pursuit, Juniors, Trinidad & Tobago CN TRD
  3º stage Tour de Bretagne 2.2 FRA
  2º stage Tour de Romandie
Ronde van Romandië
1.WT/WT/PT SUI
  6º stage Tour du Sénégal 2.2 SEN
  4º stage Vuelta de la Juventud Colombia, U23
Vuelta a Colombia
NE COL

  Prologue GP Elsy Jacobs (F) 2.1WE LUX
  2º stage Gracia Orlova (F) 2.2 CZE
  Himmerland
Himmerland Rundt
1.2 Race DEN
  18º stage Ho Chi Minh City Television Cup NE VIE
  1º stage Labour Tour NE SEY
  1º stage Panorama Tour NE RSA
  Spartanburg, Criterium
USA CRITS Speed Week
NE USA
  1º stage part a Toscana Terra di Ciclismo Eroica, U23 2.2U ITA
  1º stage part b Toscana Terra di Ciclismo Eroica, U23 2.2U ITA
  4º stage Tour de Bretagne 2.2 FRA
  3º stage Tour de Romandie
Ronde van Romandië
1.WT/WT/PT SUI
  7º stage Tour du Sénégal 2.2 SEN
  5º stage Vuelta de la Juventud Colombia, U23
Vuelta a Colombia
NE COL
  1º stage Yorkshire 3 day
Tour de Yorkshire Three Day
2.1 GBR

  Amsterdam (c)
PWZ Zuidenveld Tour
1.2 Race NED
  Ascheffel NE Race GER
  Athens, Criterium
Terrapin Twilight
NE USA
  Beograd - Banja Luka I 1.2 Race SRB
  1º stage Berri (a)
Tour of the Riverland
NE AUS
  Prologue Carpathia Couriers Path 2.2U POL
  Casterton
Wal Smith Memorial - Casterton 50
NE Race AUS
  Cluj-Napoca, Mountainbike
Napo Cup UCI
2 XCO ROM
  Cluj-Napoca, Mountainbike (F)
Napo Cup UCI
2 XCO ROM
  Dardagny
Prix de l'U.V.G. - Sprinter Club Lignon
NE Race SUI
  Dudince NE Race SVK
  1º stage GP Elsy Jacobs (F) 2.1WE LUX
  4º stage Gracia Orlova (F) 2.2 CZE
  3º stage Gracia Orlova (F) 2.2 CZE
  Hillerød NE Race DEN
  19º stage Ho Chi Minh City Television Cup NE VIE
  Jami Arghawan NE Race AFG
  Koewacht
Wim Hendriks Trofee
NE Race NED
  2º stage Labour Tour NE SEY
  Leuze
Leuze-en-Hainaut
NE Race BEL
  Los Gatos
Cat's Hill Classic
NE Race USA
  1º stage Marrakech
GP VCM
NE MAR
  National Championship, Track, 1 km, Elite, Austria CN AUT
  National Championship, Track, 500 m, Elite, Austria (F) CN AUT
  National Championship, Track, Sprint, Elite, Austria CN AUT
  National Championship, Track, Sprint, Elite/U23, Austria (F) CN AUT
  2º stage Panorama Tour NE RSA
  Pereira, Mountainbike 2 XCO COL
  Pereira, Mountainbike (F) 2 XCO COL
  Pereira, Mountainbike, Juniors 2 XCO COL
  Pereira, Mountainbike, Juniors (F) 2 XCO COL
  1º stage Pina Colada Classic NE MRI
  Rotselaar, Juniors NE Race BEL
  Säter, Mountainbike
Klippingracet
2 XCO SWE
  Säter, Mountainbike (F)
Klippingracet
2 XCO SWE
  Säter, Mountainbike, Juniors
Klippingracet
2 XCO SWE
  Säter, Mountainbike, Juniors (F)
Klippingracet
2 XCO SWE
  2º stage Toscana Terra di Ciclismo Eroica, U23 2.2U ITA
  73º stage Tour d'Afrique NE
  5º stage Tour de Bretagne 2.2 FRA
  4º stage Tour de Romandie
Ronde van Romandië
1.WT/WT/PT SUI
  1º stage Tour des Portes du Pays d'Othe, Juniors 2.1MJ FRA
  8º stage Tour du Sénégal 2.2 SEN
  1º stage Tour of Egat Kanchanaburi
Tour of Friendship
NE THA
  1º stage Tour of Ulster NE IRL
  Townsville, Mountainbike-Marathon 3 Marathon AUS
  Townsville, Mountainbike-Marathon (F) 3 Marathon AUS
  Viborg
GP Viborg
1.2 Race DEN
  1º stage Vuelta Ciclista Asturias
Ronde van Asturië
2.1 ESP
  6º stage Vuelta de la Juventud Colombia, U23
Vuelta a Colombia
NE COL
  Waipara
Armstrong Festival of Cycling
NE Race NZL
  Walloon Championships FCWB, Road, Elite, Belgium NE BEL
  Yorkshire (F)
Tour de Yorkshire
1.1WE Race GBR
  2º stage Yorkshire 3 day
Tour de Yorkshire Three Day
2.1 GBR
  Zirovnica, Mountainbike 2 XCO SLO
  Zirovnica, Mountainbike (F) 2 XCO SLO
  Zirovnica, Mountainbike, Juniors 2 XCO SLO
  Zirovnica, Mountainbike, Juniors (F) 2 XCO SLO

  Arnedo, Mountainbike 2 XCO ESP
  Arnedo, Mountainbike (F) 2 XCO ESP
  Arnedo, Mountainbike, Juniors 2 XCO ESP
  Arnedo, Mountainbike, Juniors (F) 2 XCO ESP
  Beograd - Banja Luka II 1.2 Race SRB
  2º stage Berri (a)
Tour of the Riverland
NE Race AUS
  Biron
Tour du Perigord, A Travers les Bastides
NE Race FRA
  Campi Bisenzio (a)
Coppa Lanciotto Ballerini
NE Race ITA
  1º stage Carpathia Couriers Path 2.2U POL
  Championship of the Balearic Islands, Road, Elite, Spain NE ESP
  Chrzastowice
Puchar Wojta Gminy Chrzastowice
NE POL
  Cluj-Napoca, Mountainbike-Marathon
Faget
3 Marathon ROM
  Cluj-Napoca, Mountainbike-Marathon (F)
Faget
3 Marathon ROM
  Dana Point 1.CRT Race USA
  5º stage Dunavski Kup
Danube Cup
NE SRB
  Durban
Tour Durban, Mr Price Tour
NE Race RSA
  Fiskum, Mountainbike 1 XCO NOR
  Fiskum, Mountainbike (F) 1 XCO NOR
  Fiskum, Mountainbike, Juniors 1 XCO NOR
  Fiskum, Mountainbike, Juniors (F) 1 XCO NOR
  2º stage GP Elsy Jacobs (F) 2.1WE LUX
  5º stage Gracia Orlova (F) 2.2 CZE
  1º stage part b Grudziądz, Juniors
Cup of Grudziadz Town President, Lech Gergowski Memorial
2.1MJ POL
  1º stage part a Grudziądz, Juniors
Cup of Grudziadz Town President, Lech Gergowski Memorial
2.1MJ POL
  Heubach, Mountainbike
Heubacher Mountainbikefestival Bike the Rock
HC XCO GER
  Heubach, Mountainbike (F)
Heubacher Mountainbikefestival Bike the Rock
HC XCO GER
  Heubach, Mountainbike, Juniors
Heubacher Mountainbikefestival Bike the Rock
HC XCO GER
  Heubach, Mountainbike, Juniors (F)
Heubacher Mountainbikefestival Bike the Rock
HC XCO GER
  Heubach, Mountainbike, U23
Heubacher Mountainbikefestival Bike the Rock
HC XCO GER
  20º stage Ho Chi Minh City Television Cup NE VIE
  Houffalize, Mountainbike-Marathon
Roc d' Ardennes
3 Marathon BEL
  Houffalize, Mountainbike-Marathon (F)
Roc d' Ardennes
3 Marathon BEL
  Innsbruck
Hungerburg Classic
NE Race AUT
  København, Mountainbike 2 XCO DEN
  København, Mountainbike (F) 2 XCO DEN
  København, Mountainbike, Juniors 2 XCO DEN
  København, Mountainbike, Juniors (F) 2 XCO DEN
  Krupina NE Race SVK
  La Ligua
Aniversario Carabineros de Chile
NE Race CHI
  3º stage Labour Tour NE SEY
  4º stage Labour Tour NE SEY
  Lourdes, Downhill CDM Worldcup FRA
  Lourdes, Downhill (F) CDM Worldcup FRA
  Lourdes, Downhill, Juniors CDM Worldcup FRA
  Lourdes, Downhill, Juniors (F) CDM Worldcup FRA
  2º stage Marrakech
GP VCM
NE MAR
  Maser, Mountainbike
Gaerne MTB Trophy
2 XCO ITA
  Maser, Mountainbike (F)
Gaerne MTB Trophy
2 XCO ITA
  Maser, Mountainbike, Juniors
Gaerne MTB Trophy
2 XCO ITA
  Maser, Mountainbike, Juniors (F)
Gaerne MTB Trophy
2 XCO ITA
  1º stage Merida Cup NE SVK
  National Championship, Mountainbike, Downhill, Elite, Cyprus CN CYP
  National Championship, Mountainbike, Marathon, Elite, Greece CN GRE
  Niel, Derny, Elite/U23 (F) NE BEL
  Odena
Gran Premi Odena
NE Race ESP
  Pétfürdő
Péti Nagydíj
NE HUN
  3º stage Panorama Tour NE RSA
  Paris - Mantes-la-Jolie
Paris - Mantes-en-Yvelines
1.2 Race FRA
  2º stage Pina Colada Classic NE MRI
  Provincial Championship Antwerpen, Road, U23, Belgium NE BEL
  Provincial Championship Vlaams-Brabant, Road, Elite w/o contract, Belgium NE BEL
  Provincial Championship Vlaams-Brabant, Road, U23, Belgium NE BEL
  Provincial Championship West-Vlaanderen, Road, U23, Belgium NE BEL
  Ptolemaida
Vlatsis the Peak Hill Climb
NE Race GRE
  Roswell, Criterium NE USA
  San Remo, Juniors
GP Sportivi Sovilla - Piccola San Remo
1.1MJ Race ITA
  Sandviken, Mountainbike
Högbobiken
2 XCO SWE
  Sandviken, Mountainbike (F)
Högbobiken
2 XCO SWE
  Sandviken, Mountainbike, Juniors
Högbobiken
2 XCO SWE
  Sandviken, Mountainbike, Juniors (F)
Högbobiken
2 XCO SWE
  Sant Llorenç de Morunys, Mountainbike
Vall de Lord
3 XCO ESP
  Sant Llorenç de Morunys, Mountainbike (F)
Vall de Lord
3 XCO ESP
  Sant Llorenç de Morunys, Mountainbike, Juniors
Vall de Lord
3 XCO ESP
  Sant Llorenç de Morunys, Mountainbike, Juniors (F) 3 XCO ESP
  Skive 1.2 Race DEN
  74º stage Tour d'Afrique NE
  6º stage Tour de Bretagne 2.2 FRA
  5º stage Tour de Romandie
Ronde van Romandië
1.WT/WT/PT SUI
  2º stage part b Tour des Portes du Pays d'Othe, Juniors 2.1MJ FRA
  2º stage part a Tour des Portes du Pays d'Othe, Juniors 2.1MJ FRA
  2º stage Tour of Egat Kanchanaburi
Tour of Friendship
NE THA
  2º stage Tour of Ulster NE IRL
  Tropovci
Pokal Občine Tišina
NE Race SLO
  Tutong, Criterium
Porsche
NE BRU
  Vodice, Mountainbike 2 XCO CRO
  Vodice, Mountainbike (F) 2 XCO CRO
  Vodice, Mountainbike, Juniors 2 XCO CRO
  Vodice, Mountainbike, Juniors (F) 2 XCO CRO
  2º stage Vuelta Ciclista Asturias
Ronde van Asturië
2.1 ESP
  7º stage Vuelta de la Juventud Colombia, U23
Vuelta a Colombia
NE COL
  3º stage Yorkshire 3 day
Tour de Yorkshire Three Day
2.1 GBR