01 May
|
|
|
|
Aldaya Trofeo 1º de Mayo Social |
NE |
Race |
ESP | |
|
|
|
Baboszewo Memorial Andrzeja Trochanowskiego |
1.2 |
Race |
POL | |
|
|
|
Balmazújváros Balmaz GP |
NE |
Race |
HUN | |
|
|
|
Boortmeerbeek (F) |
NE |
Race |
BEL | |
|
|
|
Boortmeerbeek, Juniors (F) |
NE |
Race |
BEL | |
|
|
|
Boortmeerbeek, Novices (F) |
NE |
Race |
BEL | |
|
|
|
Bourg Bourg - Arbent - Bourg / Arbent - Bourg - Arbent |
NE |
Race |
FRA | |
|
|
|
3º stage Carpathia Couriers Path |
2.2 |
|
POL | |
|
|
|
Chambois G.P.du Muguet à Chambois |
NE |
Race |
FRA | |
|
|
|
Cintray |
NE |
Race |
FRA | |
|
|
|
Club Championship, Road, ITT, Elite, New Zealand |
NE |
|
NZL | |
|
|
|
Contern GP Ostfenster, GP Ost Manufaktur |
NE |
Race |
LUX | |
|
|
|
Corozal Pablo Marin Labor Day Classic |
NE |
Race |
BIZ | |
|
|
|
Dingé Boucles Dingéennes |
NE |
Race |
FRA | |
|
|
|
Frankfurt am Main Eschborn-Frankfurt City Loop, Rund um den Henninger Turm, GP van Frankfurt, Rund um den Finanzplatz |
1.HC |
Race |
GER | |
|
|
|
Frankfurt am Main, U23 Eschborn-Frankfurt City Loop, Rund um den Henninger Turm |
1.2 |
Race |
GER | |
|
|
|
Prologue Gracia Orlova (F) |
2.2 |
|
CZE | |
|
|
|
1º stage part b Grudziądz, Juniors Cup of Grudziadz Town President, Lech Gergowski Memorial |
2.1MJ |
|
POL | |
|
|
|
1º stage part a Grudziądz, Juniors Cup of Grudziadz Town President, Lech Gergowski Memorial |
2.1MJ |
|
POL | |
|
|
|
Harchies GP de l'Administration Communale |
NE |
Race |
BEL | |
|
|
|
Hoboken Grote 1-Mei Prijs, Ereprijs Victor De Bruyne |
NE |
|
BEL | |
|
|
|
Indaiatuba Prova Ciclistica 1° de Maio - GP Ayrton Senna |
NE |
Race |
BRA | |
|
|
|
5º stage International Presidency Turkey Tour |
2.HC |
|
TUR | |
|
|
|
Kortenaken Kortenaken-Stok |
NE |
Race |
BEL | |
|
|
|
Kortenaken (b) Kortenaken-Stok |
NE |
Race |
BEL | |
|
|
|
Kortessem (a) |
NE |
Race |
BEL | |
|
|
|
Legazpia Santikutz Klasika - Prueba Santa Cruz |
NE |
Race |
ESP | |
|
|
|
Mauren (F) |
NE |
|
LIE | |
|
|
|
Mauren, Criterium Rund um den Weiherring |
NE |
|
LIE | |
|
|
|
Meigem |
NE |
Race |
BEL | |
|
|
|
1º stage Merida Cup |
NE |
|
SVK | |
|
|
|
Milano - Tortona |
NE |
Race |
ITA | |
|
|
|
Moscou (b) Mayor Cup - Moscow Cup |
1.2 |
Race |
RUS | |
|
|
|
Muro (a) Plá de Mallorca |
NE |
Race |
ESP | |
|
|
|
National Championship, Road, ITT Elite w/o contract, Belgium |
CN |
|
BEL | |
|
|
|
National Championship, Road, ITT, Elite, Belgium |
CN |
|
BEL | |
|
|
|
National Championship, Road, ITT, Elite, Belgium (F) |
CN |
|
BEL | |
|
|
|
National Championship, Road, ITT, Juniors, Belgium |
CN |
|
BEL | |
|
|
|
National Championship, Road, ITT, Juniors, Belgium (F) |
CN |
|
BEL | |
|
|
|
National Championship, Road, ITT, Novices, Belgium |
CN |
|
BEL | |
|
|
|
National Championship, Road, ITT, Novices, Belgium (F) |
CN |
|
BEL | |
|
|
|
National Championship, Road, ITT, U23, Argentina |
CN |
|
ARG | |
|
|
|
National Championship, Road, ITT, U23, Belgium |
CN |
|
BEL | |
|
|
|
Nenzing GP Vorarlberg |
NE |
Race |
AUT | |
|
|
|
Nevers (b) Prix de Nevers |
NE |
Race |
FRA | |
|
|
|
Ourense GP Ciudad de Ourense |
NE |
Race |
ESP | |
|
|
|
Penna Coppa Penna |
NE |
Race |
ITA | |
|
|
|
Provincial Championship Vlaams-Brabant, Road, Elite, Belgium (F) |
NE |
|
BEL | |
|
|
|
Provincial Championship Vlaams-Brabant, Road, Juniors, Belgium (F) |
NE |
|
BEL | |
|
|
|
Provincial Championship Vlaams-Brabant, Road, Novices, Belgium (F) |
NE |
|
BEL | |
|
|
|
1º stage Return of Dien Bien Phu |
NE |
|
VIE | |
|
|
|
Salta Clasica 1° de Mayo Argentina Salta |
NE |
Race |
ARG | |
|
|
|
San Bernardino GP Camon |
NE |
Race |
ITA | |
|
|
|
Senneçay Tour du Canton de Levet |
NE |
Race |
FRA | |
|
|
|
Stagno Lombardo Coppa 1.º de Maggio |
NE |
Race |
ITA | |
|
|
|
86º stage Tour d'Afrique |
NE |
|
| |
|
|
|
7º stage Tour de Bretagne |
2.2 |
|
FRA | |
|
|
|
2º stage Tour de Romandie Ronde van Romandië |
2.WT/WT/PT |
|
SUI | |
|
|
|
2º stage Tour of the Gila |
2.2 |
|
USA | |
|
|
|
Veldegem 1 mei Prijs - Wouter Dewilde |
NE |
Race |
BEL | |
|
|
|
Vence (a) Grand Prix de Vence |
NE |
Race |
FRA | |
|
|
|
Vila Chã de Ourique, Novices Circuito de Vila Chã de Ourique |
NE |
|
POR | |
|
|
|
Villaines-la-Juhel |
NE |
Race |
FRA | |
|
|
|
1º stage Vuelta a Guanacaste |
NE |
|
CRC | |
|
|
|
3º stage Vuelta Michoacan |
NE |
|
MEX | |
02 May
|
|
|
|
1º stage Østfold 3-dagers Kalas Cup/Norgescup |
NE |
|
NOR | |
|
|
|
Berriatúa San Gregorio Saria |
NE |
Race |
ESP | |
|
|
|
4º stage Carpathia Couriers Path |
2.2 |
|
POL | |
|
|
|
1º stage Copa Nordeste |
NE |
|
BRA | |
|
|
|
Prologue GP Elsy Jacobs (F) |
2.1WE |
|
LUX | |
|
|
|
1º stage Gracia Orlova (F) |
2.2 |
|
CZE | |
|
|
|
2º stage Grudziądz, Juniors Cup of Grudziadz Town President, Lech Gergowski Memorial |
2.1MJ |
|
POL | |
|
|
|
Houffalize, Mountainbike Vayamundo MTB Cup |
C1 |
XCO |
BEL | |
|
|
|
Houffalize, Mountainbike (F) Vayamundo MTB Cup |
C1 |
XCO |
BEL | |
|
|
|
6º stage International Presidency Turkey Tour |
2.HC |
|
TUR | |
|
|
|
1º stage Mississippi GP |
NE |
Continental Championship |
USA | |
|
|
|
Moscou, U23 Memorial Oleg Dyachenko |
1.2 |
Race |
RUS | |
|
|
|
1º stage Nancy (b) Ronde Nancéienne |
NE |
|
FRA | |
|
|
|
National Championship, Road, ITT, Elite, Argentina |
CN |
|
ARG | |
|
|
|
National Championship, Road, ITT, Elite, Argentina (F) |
CN |
|
ARG | |
|
|
|
Raciaz Memorial Romana Sieminskiego |
NE |
Race |
POL | |
|
|
|
2º stage Return of Dien Bien Phu |
NE |
|
VIE | |
|
|
|
Rijssen (F) (a) Ronde van Overijssel |
1.1WE |
Race |
NED | |
|
|
|
Skive |
1.2 |
Race |
DEN | |
|
|
|
Spartanburg, Criterium USA CRITS Speed Week |
NE |
|
USA | |
|
|
|
87º stage Tour d'Afrique |
NE |
|
| |
|
|
|
3º stage Tour de Romandie Ronde van Romandië |
2.WT/WT/PT |
|
SUI | |
|
|
|
3º stage Tour of the Gila |
2.2 |
|
USA | |
|
|
|
2º stage Vuelta a Guanacaste |
NE |
|
CRC | |
|
|
|
4º stage Vuelta Michoacan |
NE |
|
MEX | |
03 May
|
|
|
|
2º stage Østfold 3-dagers Kalas Cup/Norgescup |
NE |
|
NOR | |
|
|
|
Alcora |
NE |
Race |
ESP | |
|
|
|
Amer |
NE |
Race |
ESP | |
|
|
|
Amsoldingen, Chrono (F) Stockental |
NE |
|
SUI | |
|
|
|
5º stage Carpathia Couriers Path |
2.2 |
|
POL | |
|
|
|
Championship of Canary Islands, Road, Elite w/o contract, Spain |
NE |
Race |
ESP | |
|
|
|
Championship of Limousin, Road, ITT, France |
NE |
|
FRA | |
|
|
|
Clarens, Mountainbike-Marathon |
NE |
Marathon |
RSA | |
|
|
|
Clarens, Mountainbike-Marathon (F) |
NE |
Marathon |
RSA | |
|
|
|
2º stage Copa Nordeste |
NE |
|
BRA | |
|
|
|
Gaffney, Criterium |
NE |
|
USA | |
|
|
|
1º stage GP Elsy Jacobs (F) |
2.1WE |
|
LUX | |
|
|
|
2º stage Gracia Orlova (F) |
2.2 |
|
CZE | |
|
|
|
3º stage Grudziądz, Juniors Cup of Grudziadz Town President, Lech Gergowski Memorial |
2.1MJ |
|
POL | |
|
|
|
Helleville (a) Helleville-Héauville, l’A2H Classic |
NE |
Race |
FRA | |
|
|
|
Himmerland Himmerland Rundt |
1.2 |
Race |
DEN | |
|
|
|
7º stage International Presidency Turkey Tour |
2.HC |
|
TUR | |
|
|
|
Los Gatos Cat's Hill Classic |
NE |
Race |
USA | |
|
|
|
3º stage Mississippi GP |
NE |
|
USA | |
|
|
|
2º stage Mississippi GP |
NE |
|
USA | |
|
|
|
Mongrando Bracciale del Cronoman |
NE |
|
ITA | |
|
|
|
Moscou GP of Moscow |
1.2 |
Race |
RUS | |
|
|
|
2º stage Nancy (b) Ronde Nancéienne |
NE |
|
FRA | |
|
|
|
3º stage Nancy (b) Ronde Nancéienne |
NE |
|
FRA | |
|
|
|
National Championship, Road, Elite, Argentina (F) |
CN |
|
ARG | |
|
|
|
Osteria Grande (a) Memorial Benfenati |
NE |
Race |
ITA | |
|
|
|
Ovidiopol (a) Trophy Ovdyopolya |
NE |
|
UKR | |
|
|
|
Piubega Coppa Comune di Piubega |
NE |
Race |
ITA | |
|
|
|
Provincial Championship West-Vlaanderen, Road, Elite w/o contract, Belgium |
NE |
|
BEL | |
|
|
|
3º stage Return of Dien Bien Phu |
NE |
|
VIE | |
|
|
|
Rijssen Ronde van Overijssel |
1.2 |
Race |
NED | |
|
|
|
Saint-Gervais-les-Trois-Clochers Tour des Portes du Poitou |
NE |
Race |
FRA | |
|
|
|
San José La Soledad |
NE |
Race |
CRC | |
|
|
|
1º stage Satakunnan Ajo |
NE |
|
FIN | |
|
|
|
Prologue Satakunnan Ajo |
NE |
|
FIN | |
|
|
|
Thun, Chrono |
NE |
|
SUI | |
|
|
|
88º stage Tour d'Afrique |
NE |
|
| |
|
|
|
4º stage Tour de Romandie Ronde van Romandië |
2.WT/WT/PT |
|
SUI | |
|
|
|
1º stage Tour des Mauges |
NE |
|
FRA | |
|
|
|
4º stage Tour of the Gila |
2.2 |
|
USA | |
|
|
|
1º stage Tour of Ulster |
NE |
|
IRL | |
|
|
|
USA Crits Series Speed Week |
NE |
|
USA | |
|
|
|
1º stage Velo-Tek GP |
NE |
|
USA | |
|
|
|
2º stage Velo-Tek GP |
NE |
|
USA | |
|
|
|
Viljandi, Criterium Viljandi Tänavasõit |
NE |
Race |
EST | |
|
|
|
3º stage Vuelta a Guanacaste |
NE |
|
CRC | |
|
|
|
5º stage Vuelta Michoacan |
NE |
|
MEX | |
|
|
|
Wittenberg, Criterium Rund um die Wittenberger Altstadt |
NE |
Race |
GER | |
04 May
|
|
|
|
3º stage Østfold 3-dagers Kalas Cup/Norgescup |
NE |
|
NOR | |
|
|
|
Aix-en-Issart La Cantonale |
NE |
Race |
FRA | |
|
|
|
Anaco Clásico Ciudad de Anaco |
NE |
Race |
VEN | |
|
|
|
Azpeitia Subida a Urraki |
NE |
Race |
ESP | |
|
|
|
Badia Agnano Trofeo Learco Guerra |
NE |
Race |
ITA | |
|
|
|
Bergen, Chrono Straumemilen |
NE |
|
NOR | |
|
|
|
Biron Tour du Perigord, A Travers les Bastides |
NE |
Race |
FRA | |
|
|
|
Calliaqua |
NE |
|
VIN | |
|
|
|
6º stage Carpathia Couriers Path |
2.2 |
|
POL | |
|
|
|
Châteaudouble |
NE |
|
FRA | |
|
|
|
Club Championship, Road, Elite, New Zealand |
CN |
|
NZL | |
|
|
|
Conchan, Chrono (a) Conchan - Arica - Conchan |
NE |
|
PER | |
|
|
|
3º stage Copa Nordeste |
NE |
|
BRA | |
|
|
|
Copa PRI |
NE |
Race |
MEX | |
|
|
|
Cremona (a) Circuito del Porto - Trofeo Arvedi |
1.2 |
Race |
ITA | |
|
|
|
Dana Point |
1.CRT |
Race |
USA | |
|
|
|
Ensival |
NE |
Race |
BEL | |
|
|
|
2º stage GP Elsy Jacobs (F) |
2.1WE |
|
LUX | |
|
|
|
GP FMC |
NE |
Race |
MRI | |
|
|
|
GP Israel de Freitas |
NE |
Race |
BRA | |
|
|
|
3º stage Gracia Orlova (F) |
2.2 |
|
CZE | |
|
|
|
Grand Prix de la Somme |
1.1 |
Race |
FRA | |
|
|
|
4º stage Grudziądz, Juniors Cup of Grudziadz Town President, Lech Gergowski Memorial |
2.1MJ |
|
POL | |
|
|
|
Haiming, Mountainbike Ötztaler Mountainbike Festival |
1.HC |
|
AUT | |
|
|
|
Haiming, Mountainbike (F) Ötztaler Mountainbike Festival |
1.HC |
XCO |
AUT | |
|
|
|
Haiming, Mountainbike, U23 Ötztaler Mountainbike Festival |
1.HC |
XCO |
AUT | |
|
|
|
Heule GP LAMAIRE MOTORS - CLASSIC |
NE |
Race |
BEL | |
|
|
|
8º stage International Presidency Turkey Tour |
2.HC |
|
TUR | |
|
|
|
La Mamola G.P.Comarca de Polopos |
NE |
Race |
ESP | |
|
|
|
London GP Springbank |
NE |
|
CAN | |
|
|
|
Lubawa, Criterium Edmunda Groszkowskiego |
NE |
|
POL | |
|
|
|
Milan Cone-Azalia Classic Road Race |
NE |
Race |
USA | |
|
|
|
4º stage Mississippi GP |
NE |
|
USA | |
|
|
|
2º stage Montbenoît Saugeais |
NE |
|
FRA | |
|
|
|
1º stage Montbenoît Saugeais |
NE |
|
FRA | |
|
|
|
Mtarfa, Chrono |
NE |
|
MLT | |
|
|
|
4º stage Nancy (b) Ronde Nancéienne |
NE |
|
FRA | |
|
|
|
National Championship, Road, Elite, Argentina |
CN |
|
ARG | |
|
|
|
National Championship, Road, U23, Argentina |
CN |
|
ARG | |
|
|
|
Nogent-sur-Oise |
NE |
Race |
FRA | |
|
|
|
Osteria Grande Coppa Varignana |
NE |
Race |
ITA | |
|
|
|
Pollensa Memorial David Gomez |
NE |
Race |
ESP | |
|
|
|
Provincial Championship Antwerpen, Road, Elite w/o contract, Belgium |
NE |
Race |
BEL | |
|
|
|
Provincial Championship Oost-Vlaanderen, Road, Elite w/o contract, Belgium |
NE |
|
BEL | |
|
|
|
Provincial Championship Vlaams-Brabant, Road, Elite w/o contract, Belgium |
NE |
|
BEL | |
|
|
|
Provincial Championship Vlaams-Brabant, Road, U23, Belgium |
NE |
|
BEL | |
|
|
|
Redruth, Mountainbike |
2 |
XCO |
GBR | |
|
|
|
Redruth, Mountainbike (F) |
2 |
XCO |
GBR | |
|
|
|
4º stage Return of Dien Bien Phu |
NE |
|
VIE | |
|
|
|
Rouillon Rouillon a Travers La Sarthe |
NE |
Race |
FRA | |
|
|
|
2º stage Satakunnan Ajo |
NE |
|
FIN | |
|
|
|
Schwenheim Grand Prix des Commerçants et Artisan |
NE |
Race |
FRA | |
|
|
|
Skogbygd, Chrono Nes Mila |
NE |
Race |
NOR | |
|
|
|
Standdaarbuiten |
NE |
Race |
NED | |
|
|
|
Stoumont, Mountainbike (F) |
NE |
Marathon |
BEL | |
|
|
|
Tarouca, Downhill |
2 |
Downhill |
POR | |
|
|
|
Tarouca, Downhill (F) |
2 |
Downhill |
POR | |
|
|
|
Thy (a) Destination Thy |
1.2 |
Race |
DEN | |
|
|
|
89º stage Tour d'Afrique |
NE |
|
| |
|
|
|
5º stage Tour de Romandie Ronde van Romandië |
2.WT/WT/PT |
|
SUI | |
|
|
|
2º stage Tour des Mauges |
NE |
|
FRA | |
|
|
|
5º stage Tour of the Gila |
2.2 |
|
USA | |
|
|
|
2º stage Tour of Ulster |
NE |
|
IRL | |
|
|
|
Varginha Copa Promoson |
NE |
Race |
BRA | |
|
|
|
3º stage Velo-Tek GP |
NE |
|
USA | |
|
|
|
4º stage Vuelta a Guanacaste |
NE |
|
CRC | |
|
|
|
5º stage Vuelta a Guanacaste |
NE |
|
CRC | |
|
|
|
6º stage Vuelta Michoacan |
NE |
|
MEX | |
|
|
|
Wiltshire Wiltshire Grand Prix |
NE |
Race |
GBR | |
05 May
|
|
|
|
Prologue Five rings of Moscow |
2.2 |
|
RUS | |
|
|
|
Sinaai (b) |
NE |
Race |
BEL | |
|
|
|
90º stage Tour d'Afrique |
NE |
|
| |
|
|
|
3º stage Tour of Ulster |
NE |
|
IRL | |
06 May
|
|
|
|
1º stage Five rings of Moscow |
2.2 |
|
RUS | |
|
|
|
6º stage Return of Dien Bien Phu |
NE |
|
VIE | |
|
|
|
91º stage Tour d'Afrique |
NE |
|
| |
|
|
|
1º stage Vuelta a Barinitas |
NE |
|
VEN | |
07 May
|
|
|
|
1º stage Bidasoa Itzulia Vuelta a Bidasoa |
NE |
|
ESP | |
|
|
|
2º stage Five rings of Moscow |
2.2 |
|
RUS | |
|
|
|
1º stage Quatre Jours de Dunkerque Vierdaagse van Duinkerken |
2.HC |
|
FRA | |
|
|
|
Reykjavík, Chrono Krýsuvik |
NE |
|
ISL | |
|
|
|
92º stage Tour d'Afrique |
NE |
|
| |
|
|
|
1º stage Tour de Azerbaijan |
2.1 |
|
AZE | |
|
|
|
Prologue Tour de la Manche |
NE |
|
FRA | |
|
|
|
1º stage Tour of Britain (F) The Women's Tour |
2.1WE |
|
GBR | |
|
|
|
1º stage Vuelta a Antioquia |
NE |
|
COL | |
|
|
|
2º stage Vuelta a Barinitas |
NE |
|
VEN | |
|
|
|
1º stage XSports Kauss Cup / Vipsport Veloapli |
NE |
|
LAT | |
08 May
|
|
|
|
2º stage Bidasoa Itzulia Vuelta a Bidasoa |
NE |
|
ESP | |
|
|
|
Cuillé Grand Prix de Cuillé |
NE |
Race |
FRA | |
|
|
|
1º stage Essor Breton |
NE |
|
FRA | |
|
|
|
3º stage Five rings of Moscow |
2.2 |
|
RUS | |
|
|
|
Fourchambault Grand prix de la Brasserie |
NE |
Race |
FRA | |
|
|
|
1º stage Haroué |
NE |
|
FRA | |
|
|
|
2º stage Haroué |
NE |
|
FRA | |
|
|
|
Montivilliers Maillot des Jeunes Léopards |
NE |
Race |
FRA | |
|
|
|
Nandax |
NE |
Race |
FRA | |
|
|
|
Pan American Championships, Road, ITT, Elite |
CC |
Continental Championship |
| |
|
|
|
Pan American Championships, Road, ITT, Elite (F) |
CC |
Continental Championship |
| |
|
|
|
Pan American Championships, Road, ITT, U23 |
CC |
|
| |
|
|
|
2º stage Quatre Jours de Dunkerque Vierdaagse van Duinkerken |
2.HC |
|
FRA | |
|
|
|
93º stage Tour d'Afrique |
NE |
|
| |
|
|
|
2º stage Tour de Azerbaijan |
2.1 |
|
AZE | |
|
|
|
1º stage Tour de la Manche |
NE |
|
FRA | |
|
|
|
1º stage Tour du Jura |
NE |
|
FRA | |
|
|
|
2º stage Tour of Britain (F) The Women's Tour |
2.1WE |
|
GBR | |
|
|
|
Vendeuvre-du-Poitou Prix Gérard Gautier |
NE |
Race |
FRA | |
|
|
|
2º stage Vuelta a Antioquia |
NE |
|
COL | |
|
|
|
3º stage Vuelta a Barinitas |
NE |
|
VEN | |
|
|
|
1º stage Závod Míru, Juniors Vredeskoers / Course de la Paix / Friedensfahrt / Peace Race |
2.Ncup |
|
| |
09 May
|
|
|
|
3º stage Bidasoa Itzulia Vuelta a Bidasoa |
NE |
|
ESP | |
|
|
|
2º stage Essor Breton |
NE |
|
FRA | |
|
|
|
4º stage Five rings of Moscow |
2.2 |
|
RUS | |
|
|
|
1º stage Giro d'Italia Ronde van Italië |
2.WT/WT/HC |
|
ITA | |
|
|
|
Marrakech (b) Challenge du Prince - Trophée Princier |
1.2 |
Race |
MAR | |
|
|
|
National Championship, Road, ITT, Elite, Cyprus |
CN |
|
CYP | |
|
|
|
National Championship, Road, ITT, Elite, United Arab Emirates |
CN |
|
UAE | |
|
|
|
3º stage Quatre Jours de Dunkerque Vierdaagse van Duinkerken |
2.HC |
|
FRA | |
|
|
|
1º stage Szlakiem Grodow Piastowskich CCC Tour |
2.1 |
|
POL | |
|
|
|
94º stage Tour d'Afrique |
NE |
|
| |
|
|
|
3º stage Tour de Azerbaijan |
2.1 |
|
AZE | |
|
|
|
2º stage Tour de la Manche |
NE |
|
FRA | |
|
|
|
1º stage Tour de Sidi Bel Abbes |
NE |
|
ALG | |
|
|
|
2º stage Tour du Jura |
NE |
|
FRA | |
|
|
|
3º stage Tour du Jura |
NE |
|
FRA | |
|
|
|
3º stage Tour of Britain (F) The Women's Tour |
2.1WE |
|
GBR | |
|
|
|
Tour of Messinas |
NE |
Race |
GRE | |
|
|
|
3º stage Vuelta a Antioquia |
NE |
|
COL | |
|
|
|
4º stage Vuelta a Barinitas |
NE |
|
VEN | |
|
|
|
2º stage part b Závod Míru, Juniors Vredeskoers / Course de la Paix / Friedensfahrt / Peace Race |
2.Ncup |
|
| |
|
|
|
2º stage part a Závod Míru, Juniors Vredeskoers / Course de la Paix / Friedensfahrt / Peace Race |
2.Ncup |
|
| |
10 May
|
|
|
|
Agüimes Subida a Guayadeque |
NE |
Race |
ESP | |
|
|
|
Alta Padovana Tour |
NE |
Race |
ITA | |
|
|
|
Assebroek (b) |
NE |
Race |
BEL | |
|
|
|
Bern Berner Rundfahrt/Ronde van Bern/Tour de Berne/GP di Berna/Tour du Nord-Ouest Suisse |
1.2 |
Race |
SUI | |
|
|
|
Bern (F) Berner Rundfahrt/Ronde van Bern/Tour de Berne/GP di Berna/Tour du Nord-Ouest Suisse |
NE |
Race |
SUI | |
|
|
|
Bern, Amateurs Berner Rundfahrt |
NE |
Race |
SUI | |
|
|
|
Bern, U19 Berner Rundfahrt/Ronde van Bern/Tour de Berne/GP di Berna/Tour du Nord-Ouest Suisse |
NE |
Race |
SUI | |
|
|
|
4º stage Bidasoa Itzulia Vuelta a Bidasoa |
NE |
|
ESP | |
|
|
|
Bled Ob Blejskem Jezeru |
NE |
Race |
SLO | |
|
|
|
Botticino GP Industria Commercio Artigianato - Botticino |
NE |
Race |
ITA | |
|
|
|
Bourg-en-Bresse |
NE |
Race |
FRA | |
|
|
|
3º stage Calder Stewart Elite Series Benchmark Homes Tour |
NE |
|
NZL | |
|
|
|
Casablanca (a) Challenge du Prince - Trophée de l'Anniversaire |
1.2 |
Race |
MAR | |
|
|
|
Castiglion Fiorentino Coppa Comune di Castiglion Fiorentino, Trofeo Menci Spa |
NE |
Race |
ITA | |
|
|
|
Cittadella (a) |
NE |
Race |
ITA | |
|
|
|
1º stage Copa de Ruta Perez Zeledon |
NE |
|
CRC | |
|
|
|
Doué-la-Fontaine |
NE |
Race |
FRA | |
|
|
|
3º stage Essor Breton |
NE |
|
FRA | |
|
|
|
4º stage Essor Breton |
NE |
|
FRA | |
|
|
|
Gages |
NE |
Race |
BEL | |
|
|
|
2º stage Giro d'Italia Ronde van Italië |
2.WT/WT/HC |
|
ITA | |
|
|
|
Hønefoss Hadeland GP |
1.2 |
Race |
NOR | |
|
|
|
Kopong Kopong Race |
NE |
Race |
BOT | |
|
|
|
La Chapelle-Faucher |
NE |
Race |
FRA | |
|
|
|
Los Navalucillos (a) Trofeo del Ausente |
NE |
Race |
ESP | |
|
|
|
Monte Urano Memorial Secondo Marziali |
NE |
Race |
ITA | |
|
|
|
National Championship, Mountainbike, Eliminator, Germany |
CN |
|
GER | |
|
|
|
National Championship, Mountainbike, Eliminator, Germany (F) |
CN |
|
GER | |
|
|
|
Pan American Championships, Road, Elite (F) |
CC |
Continental Championship |
| |
|
|
|
Pan American Championships, Road, U23 |
CC |
|
| |
|
|
|
Phillip Island |
NE |
Race |
AUS | |
|
|
|
Polleur (a) |
NE |
Race |
BEL | |
|
|
|
Princetown, Chrono Mother's Day Time Trial |
NE |
|
CAN | |
|
|
|
4º stage Quatre Jours de Dunkerque Vierdaagse van Duinkerken |
2.HC |
|
FRA | |
|
|
|
Rijsoord Draai rond de Kraai |
NE |
|
NED | |
|
|
|
Rijsoord (F) Draai rond de Kraai |
NE |
|
NED | |
|
|
|
Solothurn, Mountainbike Swiss Bike Cup / Bike Days Solothurn |
2 |
XCO |
SUI | |
|
|
|
Solothurn, Mountainbike (F) Swiss Bike Cup / Bike Days Solothurn |
2 |
XCO |
SUI | |
|
|
|
Szczawno-Zdroj, Mountainbike Skoda Auto Gran Prix MTB |
C1 |
4-cross |
POL | |
|
|
|
Szczawno-Zdroj, Mountainbike (F) |
C1 |
4-cross |
POL | |
|
|
|
2º stage Szlakiem Grodow Piastowskich CCC Tour |
2.1 |
|
POL | |
|
|
|
1º stage Totnes - Vire Twinning Town Two Day |
NE |
|
GBR | |
|
|
|
95º stage Tour d'Afrique |
NE |
|
| |
|
|
|
4º stage Tour de Azerbaijan |
2.1 |
|
AZE | |
|
|
|
4º stage Tour de la Manche |
NE |
|
FRA | |
|
|
|
3º stage Tour de la Manche |
NE |
|
FRA | |
|
|
|
2º stage Tour de Sidi Bel Abbes |
NE |
|
ALG | |
|
|
|
4º stage Tour du Jura |
NE |
|
FRA | |
|
|
|
4º stage Tour of Britain (F) The Women's Tour |
2.1WE |
|
GBR | |
|
|
|
Uppsala Skandisloppet - Scandinavian Race |
1.2 |
Race |
SWE | |
|
|
|
Vall de Uxó (a) Trofeo San Isidro |
NE |
Race |
ESP | |
|
|
|
Varde, Mountainbike (F) |
2 |
XCO |
DEN | |
|
|
|
4º stage Vuelta a Antioquia |
NE |
|
COL | |
|
|
|
5º stage Vuelta a Barinitas |
NE |
|
VEN | |
|
|
|
3º stage Závod Míru, Juniors Vredeskoers / Course de la Paix / Friedensfahrt / Peace Race |
2.Ncup |
|
| |
11 May
|
|
|
|
Athína, Keirin Athens Track Grand Prix |
2 |
|
GRE | |
|
|
|
Athína, Omnium |
2 |
|
GRE | |
|
|
|
Athína, Omnium (F) |
2 |
|
GRE | |
|
|
|
Athína, Sprint |
2 |
|
GRE | |
|
|
|
Athína, Team Sprint |
2 |
|
GRE | |
|
|
|
Bécon-les-Granits Ronde du Granit |
NE |
Race |
FRA | |
|
|
|
Bandar Seri Begawan Pehin Yahya Cycling Race |
NE |
Race |
BRU | |
|
|
|
Bastogne |
NE |
Race |
BEL | |
|
|
|
Belley Grand Prix Guilloteau |
NE |
Race |
FRA | |
|
|
|
Boutersem (b) |
NE |
Race |
BEL | |
|
|
|
Boutersem (e) Willebringen-Boutersem |
NE |
Race |
BEL | |
|
|
|
Brackwede Brackweder Radrennen |
NE |
Race |
GER | |
|
|
|
Chemnitz (b) Erzgebirgs-Rundfahrt |
NE |
Race |
GER | |
|
|
|
Conchan (a) Día de la Madre |
NE |
Race |
PER | |
|
|
|
Dozulé (b) Maillot des Jeunes Léopards |
NE |
Race |
FRA | |
|
|
|
Eizer-Overijse, Juniors |
NE |
Race |
BEL | |
|
|
|
5º stage Essor Breton |
NE |
|
FRA | |
|
|
|
Establiments Challenge Plá de Mallorca |
NE |
Race |
ESP | |
|
|
|
Farum Road Bike Shop Løbet/ABC |
NE |
Race |
DEN | |
|
|
|
3º stage Giro d'Italia Ronde van Italië |
2.WT/WT/HC |
|
ITA | |
|
|
|
Horsens, Elite/U23 (a) |
NE |
Race |
DEN | |
|
|
|
Kayl Festival de la Petite Reine LC Kayl |
NE |
Race |
LUX | |
|
|
|
Kerniel, Juniors |
NE |
Race |
BEL | |
|
|
|
Lessines, Juniors |
NE |
Race |
BEL | |
|
|
|
Lincoln Lincoln Grand Prix |
NE |
Race |
GBR | |
|
|
|
Mandelieu Gran Prix du Mimosa |
NE |
Race |
FRA | |
|
|
|
2º stage Merida Cup |
NE |
|
SVK | |
|
|
|
Monte San Pietrangeli Memorial Matricardi Ippolito |
NE |
Race |
ITA | |
|
|
|
National Championship, Road, Elite, Cyprus Pagkyprio Protathima Dromou |
CN |
|
CYP | |
|
|
|
National Championship, Road, Elite, Iran |
CN |
|
IRI | |
|
|
|
National Championship, Road, ITT, Juniors, Colombia |
CN |
|
COL | |
|
|
|
National Championship, Road, ITT, Juniors, Colombia (F) |
CN |
|
COL | |
|
|
|
National Championship, Road, ITT, Novices, Colombia |
CN |
|
COL | |
|
|
|
National Championship, Road, ITT, Novices, Colombia (F) |
CN |
|
COL | |
|
|
|
National Championship, Road, Juniors, Bolivia |
CN |
|
BOL | |
|
|
|
National Hill Climb Championship, Road, Elite, Macedonia |
CN |
|
MKD | |
|
|
|
Nesbyen, Downhill |
2 |
Downhill |
NOR | |
|
|
|
Nesbyen, Downhill (F) |
2 |
Downhill |
NOR | |
|
|
|
Nieuw-Vossemeer |
NE |
Race |
NED | |
|
|
|
Orotava Trofeo Villa de la Orotava |
NE |
Race |
ESP | |
|
|
|
Palmeira, Juniors Prémio de Ciclismo de Palmeira, Prémio Peixoto Alves |
NE |
|
POR | |
|
|
|
Pan American Championships, Road, Elite |
CC |
Continental Championship |
| |
|
|
|
Pares Pares circuit Race - Harley's Maintenance Road Race |
NE |
Race |
ANT | |
|
|
|
Pescara, Elite/U23 Trofeo Matteotti |
NE |
Race |
ITA | |
|
|
|
Pittem, U23 |
NE |
Race |
BEL | |
|
|
|
Pleucadeuc Boucles du Val d´Oust et de Lanvaux |
NE |
Race |
FRA | |
|
|
|
Porriño Trofeu Luso Galaico I |
NE |
Race |
ESP | |
|
|
|
Pregnana Milanese Trofeo Giacomo Larghi |
NE |
Race |
ITA | |
|
|
|
Provincial Championship Antwerpen, Road, Novices, first year, Belgium |
NE |
|
BEL | |
|
|
|
Provincial Championship Antwerpen, Road, Novices, second year, Belgium |
NE |
|
BEL | |
|
|
|
Provincial Championship Limburg -B-, Road, Elite w/o contract, Belgium |
NE |
|
BEL | |
|
|
|
Provincial Championship Limburg -B-, Road, Novices, Belgium |
NE |
|
BEL | |
|
|
|
Provincial Championship Oost-Vlaanderen, Road, Novices, first year, Belgium |
NE |
|
BEL | |
|
|
|
Provincial Championship Oost-Vlaanderen, Road, Novices, second year, Belgium |
NE |
|
BEL | |
|
|
|
Provincial Championship Vlaams-Brabant, Road, Novices, first year, Belgium |
NE |
|
BEL | |
|
|
|
Provincial Championship Vlaams-Brabant, Road, Novices, second year, Belgium |
NE |
|
BEL | |
|
|
|
Provincial Championship West-Vlaanderen, Road, Novices, first year, Belgium |
NE |
|
BEL | |
|
|
|
Provincial Championship West-Vlaanderen, Road, Novices, second year, Belgium |
NE |
|
BEL | |
|
|
|
Puivelde, Juniors (F) |
NE |
Race |
BEL | |
|
|
|
Puivelde, Novices (F) |
NE |
Race |
BEL | |
|
|
|
5º stage Quatre Jours de Dunkerque Vierdaagse van Duinkerken |
2.HC |
|
FRA | |
|
|
|
Ringerike Ringerike GP, Kalas Cup/Norgescup |
1.2 |
Race |
NOR | |
|
|
|
San Martin |
NE |
Race |
MLT | |
|
|
|
San Miguelito Reto a Los Altos de Santa María |
NE |
Race |
PAN | |
|
|
|
Schoten, Amateurs |
NE |
Race |
BEL | |
|
|
|
Sentheim |
NE |
Race |
FRA | |
|
|
|
Sint-Laureins (c) |
NE |
Race |
BEL | |
|
|
|
Stattegg, Mountainbike, Juniors (F) |
1 |
XCO |
AUT | |
|
|
|
3º stage Szlakiem Grodow Piastowskich CCC Tour |
2.1 |
|
POL | |
|
|
|
Temse, Juniors |
NE |
Race |
BEL | |
|
|
|
Thonon-les-Bains Tour du Chablais |
NE |
Race |
FRA | |
|
|
|
Tongeren (c) Tongeren-Mal |
NE |
Race |
BEL | |
|
|
|
3º stage Totnes - Vire Twinning Town Two Day |
NE |
|
GBR | |
|
|
|
2º stage Totnes - Vire Twinning Town Two Day |
NE |
|
GBR | |
|
|
|
5º stage Tour de Azerbaijan |
2.1 |
|
AZE | |
|
|
|
5º stage Tour de la Manche |
NE |
|
FRA | |
|
|
|
3º stage Tour de Pécs Tour de Pecs |
NE |
|
HUN | |
|
|
|
5º stage Tour of Britain (F) The Women's Tour |
2.1WE |
|
GBR | |
|
|
|
1º stage Tour of California |
2.HC |
|
USA | |
|
|
|
Uppsala Skandis GP |
NE |
Race |
SWE | |
|
|
|
Varde, Mountainbike |
2 |
XCO |
DEN | |
|
|
|
5º stage Vuelta a Antioquia |
NE |
|
COL | |
|
|
|
6º stage Vuelta a Barinitas |
NE |
|
VEN | |
|
|
|
Wanfercée-Baulet Circuit du Wallonie-Hainaut |
1.2 |
Race |
BEL | |
|
|
|
Wernigerode Wernigeröder Radsporttage, Harzer Bergpreis |
NE |
Race |
GER | |
|
|
|
Wodecq (F) |
NE |
Race |
BEL | |
|
|
|
4º stage Závod Míru, Juniors Vredeskoers / Course de la Paix / Friedensfahrt / Peace Race |
2.Ncup |
|
| |
12 May
|
|
|
|
Casablanca (b) Challenge du Prince - Trophée de la Maison Royale |
1.2 |
Race |
MAR | |
|
|
|
Flacq (a) GP Rotary Club de Flacq - GP Swan |
NE |
Race |
MRI | |
|
|
|
Prologue Olympia's Tour Olympia's Tour door Nederland |
2.2 |
|
NED | |
|
|
|
2º stage Tour of California |
2.HC |
|
USA | |
13 May
|
|
|
|
Aalbeke |
NE |
Race |
BEL | |
|
|
|
Aubervilliers Nocturne d´Aubervilliers |
NE |
Race |
FRA | |
|
|
|
4º stage Giro d'Italia Ronde van Italië |
2.WT/WT/HC |
|
ITA | |
|
|
|
Lutlommel Lommel |
NE |
Race |
BEL | |
|
|
|
1º stage Olympia's Tour Olympia's Tour door Nederland |
2.2 |
|
NED | |
|
|
|
2º stage Olympia's Tour Olympia's Tour door Nederland |
2.2 |
|
NED | |
|
|
|
Polkowice - Wrocław Visegrad 4 Bicycle Race - GP Polski Via Ordra |
1.2 |
Race |
POL | |
|
|
|
Stoke-on-Trent, Criterium |
1.CRT |
Race |
GBR | |
|
|
|
1º stage Tour de Bénin |
NE |
Race |
BEN | |
|
|
|
3º stage Tour of California |
2.HC |
|
USA | |
14 May
|
|
|
|
5º stage Giro d'Italia Ronde van Italië |
2.WT/WT/HC |
|
ITA | |
|
|
|
3º stage Olympia's Tour Olympia's Tour door Nederland |
2.2 |
|
NED | |
|
|
|
Puivelde Belsele - Puivelde Koerse |
NE |
Race |
BEL | |
|
|
|
2º stage Tour de Bénin |
NE |
Race |
BEN | |
|
|
|
4º stage Tour of California |
2.HC |
|
USA | |
|
|
|
1º stage Tour of Chongming Island (F) |
2.1WE |
|
CHN | |
15 May
|
|
|
|
Barrow |
1.CRT |
Race |
GBR | |
|
|
|
Brno, Sprint |
3 |
|
CZE | |
|
|
|
6º stage Giro d'Italia Ronde van Italië |
2.WT/WT/HC |
|
ITA | |
|
|
|
1º stage King's Cup 5 |
NE |
|
THA | |
|
|
|
Kuala Lumpur, Keirin, Juniors South East Asian GP |
2 |
|
MAS | |
|
|
|
Kuala Lumpur, Points race, Juniors South East Asian GP |
2 |
|
MAS | |
|
|
|
Kuala Lumpur, Sprint South East Asian GP |
2 |
|
MAS | |
|
|
|
Kuala Lumpur, Sprint (F) South East Asian GP |
2 |
|
MAS | |
|
|
|
1º stage Memorial Dimitr Yankov, Juniors |
2.1MJ |
|
BUL | |
|
|
|
4º stage Olympia's Tour Olympia's Tour door Nederland |
2.2 |
|
NED | |
|
|
|
Praha Visegrad 4 Bicycle Race - GP Czech Republic |
1.2 |
Race |
CZE | |
|
|
|
1º stage Rhône-Alpes Isère Tour |
2.2 |
|
FRA | |
|
|
|
3º stage Tour de Bénin |
NE |
|
BEN | |
|
|
|
1º stage Tour de Tweed Battle on the Border |
NE |
|
AUS | |
|
|
|
5º stage Tour of California |
2.HC |
|
USA | |
|
|
|
2º stage Tour of Chongming Island (F) |
2.1WE |
|
CHN | |
16 May
|
|
|
|
1º stage Boucles Nationales du Printemps |
NE |
|
FRA | |
|
|
|
Bratislava Visegrad 4 Bicycle Race - GP Slovakia |
1.2 |
Race |
SVK | |
|
|
|
7º stage Giro d'Italia Ronde van Italië |
2.WT/WT/HC |
|
ITA | |
|
|
|
Kuala Lumpur, Keirin South East Asian GP |
2 |
|
MAS | |
|
|
|
Kuala Lumpur, Keirin (F) South East Asian GP |
2 |
|
MAS | |
|
|
|
Kuala Lumpur, Omnium South East Asian GP |
2 |
|
MAS | |
|
|
|
Kuala Lumpur, Omnium (F) South East Asian GP |
2 |
|
MAS | |
|
|
|
Kuala Lumpur, Scratch, Juniors South East Asian GP |
2 |
|
MAS | |
|
|
|
Lons-le-Saunier, Mountainbike |
3 |
XCE |
FRA | |
|
|
|
Lons-le-Saunier, Mountainbike (F) |
3 |
XCE |
FRA | |
|
|
|
2º stage Memorial Dimitr Yankov, Juniors |
2.1MJ |
|
BUL | |
|
|
|
National Championship, Road, Elite, United Arab Emirates |
CN |
|
UAE | |
|
|
|
5º stage Olympia's Tour Olympia's Tour door Nederland |
2.2 |
|
NED | |
|
|
|
2º stage Rhône-Alpes Isère Tour |
2.2 |
|
FRA | |
|
|
|
4º stage Tour de Bénin |
NE |
|
BEN | |
|
|
|
1º stage Tour de Picardie Tour de l'Oise |
2.1 |
|
FRA | |
|
|
|
2º stage Tour de Tweed Battle on the Border |
NE |
|
AUS | |
|
|
|
6º stage Tour of California |
2.HC |
|
USA | |
|
|
|
3º stage Tour of Chongming Island (F) |
2.1WE |
|
CHN | |
|
|
|
1º stage Vuelta Castilla y Leon |
2.1 |
|
ESP | |
17 May
|
|
|
|
Aartrijke (a) |
NE |
Race |
BEL | |
|
|
|
Appelscha Ronde van Zuid-Oost Friesland |
NE |
Race |
NED | |
|
|
|
Bela Bela |
NE |
Race |
RSA | |
|
|
|
Benicarló Ronda Ciclista al Maestrazgo |
NE |
Race |
ESP | |
|
|
|
Berchères, Chrono Chrono Maintenonnais |
NE |
|
FRA | |
|
|
|
2º stage Boucles Nationales du Printemps |
NE |
|
FRA | |
|
|
|
3º stage Boucles Nationales du Printemps |
NE |
|
FRA | |
|
|
|
Braunau |
NE |
Race |
AUT | |
|
|
|
Budapest (d) Visegrad 4 Bicycle Race - GP Hungary |
1.2 |
Race |
HUN | |
|
|
|
Castelfidardo Trofeo Città di Castelfidardo, GP Cibes |
NE |
Race |
ITA | |
|
|
|
Championship of Catalonia, Road, ITT, Elite, Spain |
NE |
|
ESP | |
|
|
|
Championship of Galicia, Road, Elite, Spain |
NE |
Race |
ESP | |
|
|
|
Cottbus, Keirin, Juniors |
2 |
|
GER | |
|
|
|
Cottbus, Sprint |
2 |
|
GER | |
|
|
|
Cottbus, Sprint (F) |
2 |
|
GER | |
|
|
|
Deux-Acren GP Claude Criquielion, GP du Prèsident |
1.2 |
Race |
BEL | |
|
|
|
Empoli Gran Premio Città di Empoli |
NE |
Race |
ITA | |
|
|
|
Esztergom Kínok Kínja |
NE |
Race |
HUN | |
|
|
|
8º stage Giro d'Italia Ronde van Italië |
2.WT/WT/HC |
|
ITA | |
|
|
|
Guanare Clásico Aniversario Federacion Ciclista de Venezuela |
NE |
Race |
VEN | |
|
|
|
Houthalen/Helchteren (c) Trofee Maarten Wynants |
NE |
Race |
BEL | |
|
|
|
Houthalen/Helchteren (F) Trofee Maarten Wynants |
1.2 |
Race |
BEL | |
|
|
|
2º stage Independence Stage Race Tour of Guyana |
NE |
|
GUY | |
|
|
|
1º stage Independence Stage Race Tour of Guyana |
NE |
|
GUY | |
|
|
|
2º stage King's Cup 5 |
NE |
|
THA | |
|
|
|
Kuala Lumpur, Sprint, Juniors (F) South East Asian GP |
2 |
|
MAS | |
|
|
|
Kulmbach |
NE |
Race |
GER | |
|
|
|
Kuresaare, Criterium Kuresaare Tänavasõit |
NE |
|
EST | |
|
|
|
Maryland Maryland Wheelers - Tommy Givan Memorial Trophy |
NE |
Race |
GBR | |
|
|
|
3º stage Memorial Dimitr Yankov, Juniors |
2.1MJ |
|
BUL | |
|
|
|
3º stage Merida Cup |
NE |
|
SVK | |
|
|
|
4º stage Merida Cup |
NE |
|
SVK | |
|
|
|
Nachitua San Isidro Sari Nagusia |
NE |
Race |
ESP | |
|
|
|
National Championship, Mountainbike, Marathon, Slovakia |
CN |
|
SVK | |
|
|
|
National Championship, Mountainbike, Marathon, Slovakia (F) |
CN |
|
SVK | |
|
|
|
National Championship, Road, Novices, Colombia |
CN |
|
COL | |
|
|
|
National Championship, Road, Novices, Colombia (F) |
CN |
|
COL | |
|
|
|
6º stage Olympia's Tour Olympia's Tour door Nederland |
2.2 |
|
NED | |
|
|
|
Ploiesti (b) Ploiesti Night GP |
NE |
Race |
ROM | |
|
|
|
3º stage Rhône-Alpes Isère Tour |
2.2 |
|
FRA | |
|
|
|
Sérent Les Boucles Sérentaises |
NE |
Race |
FRA | |
|
|
|
Saint-Denis-de l'Hotel, Chrono Chrono de Saint-Denis-de l'Hotel |
NE |
|
FRA | |
|
|
|
San Felipe (F) Copa Federacion Venezolana de Ciclismo |
1.2 |
Race |
VEN | |
|
|
|
San Giovanni di Livenza 2ª Prova-Bracciale del Cronoman |
NE |
|
ITA | |
|
|
|
Skara |
NE |
Race |
SWE | |
|
|
|
Sunapee Lake Sunapee |
NE |
Race |
USA | |
|
|
|
Tampere Tampere Kortelli |
NE |
Race |
FIN | |
|
|
|
5º stage Tour de Bénin |
NE |
|
BEN | |
|
|
|
2º stage Tour de Picardie Tour de l'Oise |
2.1 |
|
FRA | |
|
|
|
1º stage Tour de Sask Bikes on Broadway |
NE |
|
CAN | |
|
|
|
3º stage Tour de Tweed Battle on the Border |
NE |
|
AUS | |
|
|
|
4º stage Tour de Tweed Battle on the Border |
NE |
|
AUS | |
|
|
|
7º stage Tour of California |
2.HC |
|
USA | |
|
|
|
2º stage Tour of Subic |
NE |
|
PHI | |
|
|
|
1º stage Tour of Subic |
NE |
|
PHI | |
|
|
|
Unterägeri GP Ägerisee |
NE |
Race |
SUI | |
|
|
|
Valdáliga Trofeo Ayuntamiento Valdáliga |
NE |
Race |
ESP | |
|
|
|
Varennes - Saint-Sauver |
NE |
Race |
FRA | |
|
|
|
2º stage Vuelta Castilla y Leon |
2.1 |
|
ESP | |
|
|
|
Wilmington Wilmington GP |
NE |
|
USA | |
18 May
|
|
|
|
American Continental Championships, Mountainbike, Marathon, Elite (F) |
CC |
Regional Championship |
| |
|
|
|
Ardooie, Elite/U23 |
NE |
Race |
BEL | |
|
|
|
Baltimore Kelly Cup, Bike Jam |
NE |
Race |
USA | |
|
|
|
Berlin (k) ProRace/Velothon Berlin |
1.1 |
Race |
GER | |
|
|
|
4º stage Boucles Nationales du Printemps |
NE |
|
FRA | |
|
|
|
Boutersem (d) Willebringen-Boutersem |
NE |
Race |
BEL | |
|
|
|
Braunau |
NE |
Race |
AUT | |
|
|
|
Castelfidardo (d) GP Santa Rita |
NE |
Race |
ITA | |
|
|
|
Colindres Memorial Juan Manuel Santisteban |
NE |
Race |
ESP | |
|
|
|
Fischeln Rund in Fischeln |
NE |
Race |
GER | |
|
|
|
Fuenlabrada (d) Trofeo Peña Ciclista Paloma |
NE |
Race |
ESP | |
|
|
|
Fundão, Mountainbike |
3 |
XCO |
POR | |
|
|
|
9º stage Giro d'Italia Ronde van Italië |
2.WT/WT/HC |
|
ITA | |
|
|
|
Guanare (F) Clasico Corre Por La Vida |
1.2 |
Race |
VEN | |
|
|
|
Heubach, Mountainbike Heubacher Mountainbikefestival Bike the Rock |
1.HC |
XCO |
GER | |
|
|
|
Heubach, Mountainbike |
1.HC |
XCO |
GER | |
|
|
|
Heubach, Mountainbike (a) |
3 |
XCE |
GER | |
|
|
|
Heubach, Mountainbike (F) Heubacher Mountainbikefestival Bike the Rock |
1.HC |
XCO |
GER | |
|
|
|
Heubach, Mountainbike (F) (a) |
3 |
XCE |
GER | |
|
|
|
Hillegem, Elite/U23 (F) |
NE |
Race |
BEL | |
|
|
|
3º stage Independence Stage Race Tour of Guyana |
NE |
|
GUY | |
|
|
|
Jiangxu (F) Tour of Chongming Island |
CDM |
|
CHN | |
|
|
|
Keltern Rund um Keltern |
NE |
Race |
GER | |
|
|
|
La Jaille-Yvon Tour de la Région du Lion d'Angers |
NE |
Race |
FRA | |
|
|
|
La Roche-en-Ardenne, Mountainbike |
S2 |
XCO |
BEL | |
|
|
|
La Roche-en-Ardenne, Mountainbike (F) |
S2 |
XCO |
BEL | |
|
|
|
Lamosano, Mountainbike Alpago Trophy |
C1 |
XCO |
ITA | |
|
|
|
Lamosano, Mountainbike (F) Alpago Trophy |
C1 |
XCO |
ITA | |
|
|
|
Lamporecchio Trofeo Comune di Lamporecchio |
NE |
Race |
ITA | |
|
|
|
Leignon |
NE |
Race |
BEL | |
|
|
|
Lieshout Ronde van Lieshout |
NE |
Race |
NED | |
|
|
|
Lons-le-Saunier, Mountainbike |
2 |
XCO |
FRA | |
|
|
|
Lons-le-Saunier, Mountainbike (F) |
2 |
XCO |
FRA | |
|
|
|
Mafutseni |
NE |
Race |
SWZ | |
|
|
|
Maleizen Maleizen-Overijse |
NE |
Race |
BEL | |
|
|
|
María de la Salud Challenge Plá de Mallorca |
NE |
|
ESP | |
|
|
|
Maribor, Downhill (F) |
C1 |
Stage |
SLO | |
|
|
|
Markina-Xemein Memorial Sabin Foruria - Haitzasko Oroimenezkoa |
NE |
Race |
ESP | |
|
|
|
5º stage Merida Cup |
NE |
|
SVK | |
|
|
|
Mont-Tremblant, Mountainbike, Juniors (F) |
1 |
XCO |
CAN | |
|
|
|
Moyen |
NE |
Race |
BEL | |
|
|
|
National Championship, Road, Criterium, Elite, Ukraine |
CN |
|
UKR | |
|
|
|
National Championship, Road, Juniors, Colombia |
CN |
|
COL | |
|
|
|
National Championship, Road, Juniors, Colombia (F) |
CN |
|
COL | |
|
|
|
Othée Challenge Joseph Swerts |
NE |
Race |
BEL | |
|
|
|
Pelham Niagara Classic - Steve Bauer Classic |
NE |
Race |
CAN | |
|
|
|
Pieve di Soligo, Juniors Trofeo Dorigo Porte, GP GD Dorigo Porte |
1.1MJ |
Race |
ITA | |
|
|
|
Plérin Souvenir Daniel Brosse |
NE |
Race |
FRA | |
|
|
|
Pont-de-Vaux |
NE |
Race |
FRA | |
|
|
|
Provincial Championship Antwerpen, Road, Juniors, Belgium |
NE |
|
BEL | |
|
|
|
Provincial Championship Limburg -B-, Road, Juniors, first year, Belgium |
NE |
|
BEL | |
|
|
|
Provincial Championship Limburg -B-, Road, Juniors, second year, Belgium |
NE |
|
BEL | |
|
|
|
Provincial Championship Oost-Vlaanderen, Road, Juniors, first year, Belgium |
NE |
|
BEL | |
|
|
|
Provincial Championship Oost-Vlaanderen, Road, Juniors, second year, Belgium |
NE |
|
BEL | |
|
|
|
Provincial Championship Vlaams-Brabant, Road, Juniors, first year, Belgium |
NE |
|
BEL | |
|
|
|
Provincial Championship Vlaams-Brabant, Road, Juniors, second year, Belgium |
NE |
|
BEL | |
|
|
|
Provincial Championship West-Vlaanderen, Road, Juniors, first year, Belgium |
NE |
|
BEL | |
|
|
|
Provincial Championship West-Vlaanderen, Road, Juniors, second year, Belgium |
NE |
|
BEL | |
|
|
|
Puerto Cortez |
NE |
Race |
HON | |
|
|
|
Pulpí Gran Premio Bicilocura |
NE |
Race |
ESP | |
|
|
|
1º stage Ras Tailteann An Post Ras |
2.2 |
|
IRL | |
|
|
|
4º stage Rhône-Alpes Isère Tour |
2.2 |
|
FRA | |
|
|
|
Rosendal Fuji Peloton GP |
NE |
Race |
FIN | |
|
|
|
São João del Rei, Mountainbike, Juniors (F) |
1 |
XCO |
BRA | |
|
|
|
Sakai, Criterium |
1.CRT |
|
JPN | |
|
|
|
Salme Audi Saaremaa GP Ülo Arge |
NE |
Race |
EST | |
|
|
|
San Felipe Clasico Corre Por La Vida/Dile NO a las Drogas |
NE |
Race |
VEN | |
|
|
|
Scottish Championship, Road, Elite, Great Britain |
NE |
Race |
GBR | |
|
|
|
Segovia (b) Vuelta a los Pinares |
NE |
Race |
ESP | |
|
|
|
Settat Settat - AGCS |
NE |
Race |
MAR | |
|
|
|
Sint-Martens-Lierde (a) |
NE |
Race |
BEL | |
|
|
|
South of England Championship, Road, Elite, Great Britain |
NE |
Race |
GBR | |
|
|
|
3º stage Torneo CC Bicileo Trujillo, Elite/U23 |
NE |
|
PER | |
|
|
|
Torredonjimeno Clasica Ciudad Torredonjimeno |
NE |
Race |
ESP | |
|
|
|
6º stage Tour de Bénin |
NE |
|
BEN | |
|
|
|
3º stage Tour de Picardie Tour de l'Oise |
2.1 |
|
FRA | |
|
|
|
2º stage Tour de Sask Bikes on Broadway |
NE |
|
CAN | |
|
|
|
5º stage Tour de Tweed Battle on the Border |
NE |
|
AUS | |
|
|
|
8º stage Tour of California |
2.HC |
|
USA | |
|
|
|
1º stage Tour of Japan Ronde van Japan |
2.1 |
|
JPN | |
|
|
|
3º stage Tour of Subic |
NE |
|
PHI | |
|
|
|
Tourouzelle |
NE |
Race |
FRA | |
|
|
|
Verrebroek GP Wase Polders IC 2 |
NE |
Race |
BEL | |
|
|
|
Vlissegem, U23 |
NE |
Race |
BEL | |
|
|
|
4º stage Vuelta a Paraguay |
NE |
|
PAR | |
|
|
|
3º stage Vuelta Castilla y Leon |
2.1 |
|
ESP | |
|
|
|
Wahlenheim Grand Prix de la Ferme Adam |
NE |
Race |
FRA | |
|
|
|
Waziers |
NE |
Race |
FRA | |
19 May
|
|
|
|
Douchy-les-Mines (a) |
NE |
Race |
FRA | |
|
|
|
Ham |
NE |
Race |
FRA | |
|
|
|
Moscou, Sprint (F) (b) Memorial of Alexander Lesnikov |
C1 |
|
RUS | |
|
|
|
2º stage Ras Tailteann An Post Ras |
2.2 |
|
IRL | |
|
|
|
3º stage Tour de Sask Bikes on Broadway |
NE |
|
CAN | |
20 May
|
|
|
|
1º stage Clásica Carmen de Viboral |
NE |
|
COL | |
|
|
|
Giberville |
NE |
|
FRA | |
|
|
|
10º stage Giro d'Italia Ronde van Italië |
2.WT/WT/HC |
|
ITA | |
|
|
|
Lambres-lez-Douai |
NE |
Race |
FRA | |
|
|
|
Maykop (F) GP of Maykop |
1.2 |
Race |
RUS | |
|
|
|
Moscou, Pursuit (F) (a) Memorial of Alexander Lesnikov |
C1 |
|
RUS | |
|
|
|
Peterborough (a) |
NE |
Race |
GBR | |
|
|
|
3º stage Ras Tailteann An Post Ras |
2.2 |
|
IRL | |
|
|
|
1º stage Samara Region : Volga County |
NE |
|
RUS | |
|
|
|
2º stage Tour of Japan Ronde van Japan |
2.1 |
|
JPN | |
21 May
|
|
|
|
Asian Cycling Championships, Track, 1 km, Juniors |
CC |
Regional Championship |
| |
|
|
|
Asian Cycling Championships, Track, 500 m, Juniors (F) |
CC |
Regional Championship |
| |
|
|
|
Asian Cycling Championships, Track, Points race, Elite (F) |
CC |
Regional Championship |
| |
|
|
|
Asian Cycling Championships, Track, Scratch, Juniors |
CC |
Regional Championship |
| |
|
|
|
Asian Cycling Championships, Track, Scratch, Juniors (F) |
CC |
Regional Championship |
| |
|
|
|
Asian Cycling Championships, Track, Team Sprint, Elite |
CC |
Regional Championship |
| |
|
|
|
Asian Cycling Championships, Track, Team Sprint, Juniors |
CC |
Regional Championship |
| |
|
|
|
Ballymena, Chrono Stan Finlay Memorial |
NE |
|
GBR | |
|
|
|
2º stage Clásica Carmen de Viboral |
NE |
|
COL | |
|
|
|
11º stage Giro d'Italia Ronde van Italië |
2.WT/WT/HC |
|
ITA | |
|
|
|
Plzen |
NE |
Race |
CZE | |
|
|
|
4º stage Ras Tailteann An Post Ras |
2.2 |
|
IRL | |
|
|
|
2º stage Samara Region : Volga County |
NE |
Couple Time Trial |
RUS | |
|
|
|
3º stage Tour of Japan Ronde van Japan |
2.1 |
|
JPN | |
|
|
|
1º stage Tour of Norway Ronde van Noorwegen |
2.HC |
|
NOR | |
|
|
|
1º stage Tour of Zhoushan Island I (F) |
2.2 |
|
CHN | |
22 May
|
|
|
|
Asian Cycling Championships, Track, Madison, Elite |
CC |
Regional Championship |
| |
|
|
|
Asian Cycling Championships, Track, Points race, Elite |
CC |
Regional Championship |
| |
|
|
|
Asian Cycling Championships, Track, Pursuit, Elite |
CC |
Regional Championship |
| |
|
|
|
Asian Cycling Championships, Track, Pursuit, Elite (F) |
CC |
Regional Championship |
| |
|
|
|
Asian Cycling Championships, Track, Pursuit, Juniors |
CC |
Regional Championship |
| |
|
|
|
Asian Cycling Championships, Track, Pursuit, Juniors (F) |
CC |
Regional Championship |
| |
|
|
|
Asian Cycling Championships, Track, Team Pursuit, Elite (F) |
CC |
Regional Championship |
| |
|
|
|
3º stage Clásica Carmen de Viboral |
NE |
|
COL | |
|
|
|
12º stage Giro d'Italia Ronde van Italië |
2.WT/WT/HC |
|
ITA | |
|
|
|
Nationale Olympic Games, Road, ITT, U23, Mexico |
NE |
|
MEX | |
|
|
|
Newcastle, Chrono Marion Bunton Trophy Mountain Time Trial |
NE |
|
GBR | |
|
|
|
5º stage Ras Tailteann An Post Ras |
2.2 |
|
IRL | |
|
|
|
1º stage Ronde de l'Isard d'Ariège, U23 |
2.2U |
|
FRA | |
|
|
|
3º stage Samara Region : Volga County |
NE |
|
RUS | |
|
|
|
Taverny (a) |
NE |
Race |
FRA | |
|
|
|
1º stage Tour de Franche Comté Cycliste |
NE |
|
FRA | |
|
|
|
1º stage Tour of Adygeya (F) |
2.2 |
|
RUS | |
|
|
|
2º stage Tour of Norway Ronde van Noorwegen |
2.HC |
|
NOR | |
|
|
|
1º stage Tour of Toowoomba |
NE |
|
AUS | |
|
|
|
2º stage Tour of Zhoushan Island I (F) |
2.2 |
|
CHN | |
|
|
|
1º stage Volta Provincia de Castello |
NE |
|
ESP | |
23 May
|
|
|
|
Aberystwyth Aberystwyth Criterium |
1.CRT |
Race |
GBR | |
|
|
|
Asian Cycling Championships, Track, Team Pursuit, Elite |
CC |
Regional Championship |
| |
|
|
|
4º stage Clásica Carmen de Viboral |
NE |
|
COL | |
|
|
|
1º stage Driedaagse van Axel, Juniors SPIE Internationale Juniorendriedaagse |
2.1MJ |
|
NED | |
|
|
|
13º stage Giro d'Italia Ronde van Italië |
2.WT/WT/HC |
|
ITA | |
|
|
|
1º stage Giro della Pesca e Nettarina |
NE |
|
ITA | |
|
|
|
Moscou, Team Sprint (a) Tula |
2 |
|
RUS | |
|
|
|
Moscou, Team Sprint (F) (b) Tula |
2 |
|
RUS | |
|
|
|
National Championship, Track, Sprint, Elite, Austria |
NE |
|
AUT | |
|
|
|
Nové Město na Moravě, Mountainbike |
CDM |
XCE |
CZE | |
|
|
|
Nové Město na Moravě, Mountainbike (F) |
CDM |
XCE |
CZE | |
|
|
|
1º stage Paris - Arras Paris - Arras Tour - A Travers les Hauts de France |
2.2 |
|
FRA | |
|
|
|
6º stage Ras Tailteann An Post Ras |
2.2 |
|
IRL | |
|
|
|
2º stage Ronde de l'Isard d'Ariège, U23 |
2.2U |
|
FRA | |
|
|
|
4º stage Samara Region : Volga County |
NE |
|
RUS | |
|
|
|
Tirana - Burrel |
NE |
Race |
ALB | |
|
|
|
2º stage Tour de Franche Comté Cycliste |
NE |
|
FRA | |
|
|
|
8º stage Tour de l'Est International |
NE |
|
CIV | |
|
|
|
2º stage Tour of Adygeya (F) |
2.2 |
|
RUS | |
|
|
|
4º stage Tour of Japan Ronde van Japan |
2.1 |
|
JPN | |
|
|
|
3º stage Tour of Norway Ronde van Noorwegen |
2.HC |
|
NOR | |
|
|
|
2º stage Tour of Toowoomba |
NE |
|
AUS | |
|
|
|
3º stage Tour of Zhoushan Island I (F) |
2.2 |
|
CHN | |
|
|
|
1º stage Triptyque Ardennaise |
NE |
|
BEL | |
|
|
|
Volta ao Conselho de Tavira Volta ao Município de Tavira |
NE |
Race |
POR | |
|
|
|
2º stage Volta Provincia de Castello |
NE |
|
ESP | |
|
|
|
Wörgl, Criterium |
NE |
|
AUT | |
24 May
|
|
|
|
1º stage AHH ajo |
NE |
|
FIN | |
|
|
|
Prologue AHH ajo |
NE |
|
FIN | |
|
|
|
Asian Cycling Championships, Track, Scratch, Elite |
CC |
Regional Championship |
| |
|
|
|
Asian Cycling Championships, Track, Scratch, Elite (F) |
CC |
Regional Championship |
| |
|
|
|
Basque Championship, Road, ITT, U23, Spain |
NE |
|
ESP | |
|
|
|
Berlin, Criterium Lichterfelde |
NE |
|
GER | |
|
|
|
Burlington, Criterium Snake Alley |
NE |
Race |
USA | |
|
|
|
Casablanca - ACCC |
NE |
Race |
MAR | |
|
|
|
Championship of Ile-de-France, Road, ITT, Elite, France |
NE |
|
FRA | |
|
|
|
3º stage Driedaagse van Axel, Juniors SPIE Internationale Juniorendriedaagse |
2.1MJ |
|
NED | |
|
|
|
2º stage Driedaagse van Axel, Juniors SPIE Internationale Juniorendriedaagse |
2.1MJ |
|
NED | |
|
|
|
1º stage Durango Iron Horse Classic |
NE |
|
USA | |
|
|
|
Elva, Criterium Elva Tänavasõit |
NE |
Race |
EST | |
|
|
|
Fuldabrück Nacht von Fuldabrück |
NE |
|
GER | |
|
|
|
14º stage Giro d'Italia Ronde van Italië |
2.WT/WT/HC |
|
ITA | |
|
|
|
2º stage Giro della Pesca e Nettarina |
NE |
|
ITA | |
|
|
|
Hex Valley Autumn Splendour |
NE |
Race |
RSA | |
|
|
|
Kernével Grand Prix du Printemps |
NE |
Race |
FRA | |
|
|
|
Lipno |
NE |
Race |
CZE | |
|
|
|
Los Silos Trofeo Los Silos Natural |
NE |
Race |
ESP | |
|
|
|
Mankele, Mountainbike |
C1 |
XCO |
RSA | |
|
|
|
Mankele, Mountainbike (F) |
C1 |
XCO |
RSA | |
|
|
|
Mauku Mauku Mountain Classic |
NE |
Race |
NZL | |
|
|
|
6º stage Merida Cup |
NE |
|
SVK | |
|
|
|
Moscou, Sprint (b) Tula |
2 |
|
RUS | |
|
|
|
Moscou, Sprint (F) (a) Tula |
2 |
|
RUS | |
|
|
|
Moscou, Sprint, Juniors (b) Tula |
2 |
|
RUS | |
|
|
|
National Championship, Road, ITT, Elite, United States of America |
CN |
|
USA | |
|
|
|
National Championship, Road, ITT, Elite, United States of America (F) |
CN |
|
USA | |
|
|
|
National Championship, Road, ITT, Juniors, Venezuela |
CN |
|
VEN | |
|
|
|
National Championship, Road, ITT, Juniors, Venezuela (F) |
CN |
|
VEN | |
|
|
|
National Championship, Road, ITT, Novices, Venezuela |
CN |
|
VEN | |
|
|
|
National Championship, Road, ITT, Novices, Venezuela (F) |
CN |
|
VEN | |
|
|
|
Nieuwrode, Novices (a) Nieuwrode-Rot |
NE |
Race |
BEL | |
|
|
|
Nové Město na Moravě, Mountainbike (F) |
CDM |
XCO |
CZE | |
|
|
|
Nové Město na Moravě, Mountainbike, Juniors (F) |
CDM |
Worldcup |
CZE | |
|
|
|
Nové Město na Moravě, Mountainbike, U23 (F) |
CDM |
Worldcup |
CZE | |
|
|
|
2º stage Paris - Arras Paris - Arras Tour - A Travers les Hauts de France |
2.2 |
|
FRA | |
|
|
|
Ponte San Giovanni, Chrono Bracciale del Cronoman |
NE |
|
ITA | |
|
|
|
7º stage Ras Tailteann An Post Ras |
2.2 |
|
IRL | |
|
|
|
3º stage part a Ronde de l'Isard d'Ariège, U23 |
2.2U |
|
FRA | |
|
|
|
3º stage part b Ronde de l'Isard d'Ariège, U23 |
2.2U |
|
FRA | |
|
|
|
Sa Pobla (a) Challenge Plá de Mallorca |
NE |
Race |
ESP | |
|
|
|
Sabiñánigo (b) Memorial Luis Muñoz |
NE |
Race |
ESP | |
|
|
|
Slap - Lože |
NE |
Race |
SLO | |
|
|
|
Tavira Circuito do Restaurante Alpendre/Circuito de Tavira |
NE |
Race |
POR | |
|
|
|
Tertre (a) Grand Prix Michel Potiez |
NE |
Race |
BEL | |
|
|
|
Thorigny |
NE |
Race |
FRA | |
|
|
|
Tolna Tolna Régió Kupa |
NE |
Race |
HUN | |
|
|
|
4º stage Tour de Franche Comté Cycliste |
NE |
|
FRA | |
|
|
|
3º stage Tour de Franche Comté Cycliste |
NE |
|
FRA | |
|
|
|
3º stage Tour of Adygeya (F) |
2.2 |
|
RUS | |
|
|
|
5º stage Tour of Japan Ronde van Japan |
2.1 |
|
JPN | |
|
|
|
4º stage Tour of Norway Ronde van Noorwegen |
2.HC |
|
NOR | |
|
|
|
3º stage Tour of Toowoomba |
NE |
|
AUS | |
|
|
|
4º stage Tour of Toowoomba |
NE |
|
AUS | |
|
|
|
2º stage Triptyque Ardennaise |
NE |
|
BEL | |
|
|
|
1º stage Trophée Centre Morbihan, Juniors |
2.Ncup |
|
FRA | |
|
|
|
3º stage Volta Provincia de Castello |
NE |
|
ESP | |
|
|
|
Waasmunster (b) Waasmunster-Ruiter |
NE |
Race |
BEL | |
|
|
|
Walhain-Saint-Paul, Novices |
NE |
Race |
BEL | |
|
|
|
1º stage World Ports Classic |
2.1 |
|
NED | |
|
|
|
2º stage Xallenge a la Garrotxa |
NE |
|
ESP | |
|
|
|
1º stage Xallenge a la Garrotxa |
NE |
|
ESP | |
25 May
|
|
|
|
2º stage AHH ajo |
NE |
|
FIN | |
|
|
|
Asian Cycling Championships, Track, Team Sprint, Juniors (F) |
CC |
Regional Championship |
| |
|
|
|
Assen Dorpenomloop door Drenthe |
NE |
Race |
NED | |
|
|
|
Attert |
NE |
Race |
BEL | |
|
|
|
Baie-Saint-Paul, Mountainbike Canada Cup VM de Charlevoix |
C1 |
XCO |
CAN | |
|
|
|
Baie-Saint-Paul, Mountainbike (F) Canada Cup VM de Charlevoix |
C1 |
XCO |
CAN | |
|
|
|
Prologue Baltyk-Karkonosze-Tour |
NE |
|
POL | |
|
|
|
Banbury (F) Banbury Star C.C. Road Race |
NE |
Race |
GBR | |
|
|
|
Batman, Mountainbike |
2 |
XCO |
TUR | |
|
|
|
Batman, Mountainbike (F) |
2 |
XCO |
TUR | |
|
|
|
Beveren (F) Kieldrecht-Prosperpolder |
NE |
Race |
BEL | |
|
|
|
Bornholm Bornfondo |
NE |
Race |
DEN | |
|
|
|
Brandsby York Cycleworks Elite Road Race |
NE |
Race |
GBR | |
|
|
|
Budingen, Novices |
NE |
Race |
BEL | |
|
|
|
Buzet, Downhill |
2 |
Downhill |
CRO | |
|
|
|
Buzet, Downhill (F) |
2 |
Downhill |
CRO | |
|
|
|
Cham Cham-Hagendorn |
NE |
Race |
SUI | |
|
|
|
Cham (F) Cham-Hagendorn |
NE |
Race |
SUI | |
|
|
|
Cham, Juniors (F) Cham-Hagendorn |
NE |
Race |
SUI | |
|
|
|
3º stage Copa Guanacasteca |
NE |
|
CRC | |
|
|
|
4º stage Driedaagse van Axel, Juniors SPIE Internationale Juniorendriedaagse |
2.1MJ |
|
NED | |
|
|
|
2º stage Durango Iron Horse Classic |
NE |
|
USA | |
|
|
|
Elva Elva Rattapäev, Elva Rattaralli, Elva Rattasõit |
NE |
Race |
EST | |
|
|
|
15º stage Giro d'Italia Ronde van Italië |
2.WT/WT/HC |
|
ITA | |
|
|
|
3º stage Giro della Pesca e Nettarina |
NE |
|
ITA | |
|
|
|
Gosselies, Novices |
NE |
Race |
BEL | |
|
|
|
Hoeleden, Juniors |
NE |
Race |
BEL | |
|
|
|
Hooglede, Novices |
NE |
Race |
BEL | |
|
|
|
Kekaha Pedal to the Meadow |
NE |
Race |
USA | |
|
|
|
La Chaussaire |
NE |
Race |
FRA | |
|
|
|
Laarne (a) GP Etienne de Wilde IC 1 |
NE |
Race |
BEL | |
|
|
|
Laarne, Novices |
NE |
Race |
BEL | |
|
|
|
Loulé (e) Challenge Cidade de Loulé |
NE |
Race |
POR | |
|
|
|
Mankele, Downhill |
2 |
Downhill |
RSA | |
|
|
|
Mankele, Mountainbike, Juniors |
1 |
XCO |
RSA | |
|
|
|
Mankele, Mountainbike, Juniors (F) |
1 |
XCO |
RSA | |
|
|
|
Maringá Copa Cidade Cancao |
NE |
Race |
BRA | |
|
|
|
Matulji - Ucka Trofej UČKA |
NE |
Race |
CRO | |
|
|
|
Merelbeke Merelbeke-Molenhoek |
NE |
Race |
BEL | |
|
|
|
7º stage Merida Cup |
NE |
|
SVK | |
|
|
|
Montamisé Grand Prix de Montamisé |
NE |
Race |
FRA | |
|
|
|
Mountain Championship of Asturia, Road, Spain |
NE |
|
ESP | |
|
|
|
Muscatine, Criterium Melon City |
NE |
|
USA | |
|
|
|
National Championship, Road, Juniors, Venezuela |
CN |
|
VEN | |
|
|
|
National Championship, Road, Juniors, Venezuela (F) |
CN |
|
VEN | |
|
|
|
National Championship, Track, Omnium, Elite, Slovakia (F) |
CN |
|
SVK | |
|
|
|
National Championship, Track, Points race, Elite, Slovakia (F) |
CN |
|
SVK | |
|
|
|
National Championship, Track, Scratch, Elite, Slovakia (F) |
CN |
|
SVK | |
|
|
|
Nationale Olympic Games, Road, U23, Mexico |
NE |
|
MEX | |
|
|
|
New Providence New Providence Road Series |
NE |
Race |
BAH | |
|
|
|
Nové Město na Moravě, Mountainbike |
CDM |
XCO |
CZE | |
|
|
|
Nové Město na Moravě, Mountainbike, Juniors |
CDM |
XCO |
CZE | |
|
|
|
Nové Město na Moravě, Mountainbike, U23 |
CDM |
XCO |
CZE | |
|
|
|
Oostnieuwkerke Oostnieuwkerke-Sleihage Grote Prijs Electro GABRIEL GEVAERT. |
NE |
Race |
BEL | |
|
|
|
Ouagadougou (e) GP des Caisses Populaires |
NE |
Race |
BUR | |
|
|
|
3º stage Paris - Arras Paris - Arras Tour - A Travers les Hauts de France |
2.2 |
|
FRA | |
|
|
|
Ramsel (b) Ramsel-Herselt |
NE |
Race |
BEL | |
|
|
|
8º stage Ras Tailteann An Post Ras |
2.2 |
|
IRL | |
|
|
|
1º stage Robert Peters Race |
NE |
|
ANT | |
|
|
|
4º stage Ronde de l'Isard d'Ariège, U23 |
2.2U |
|
FRA | |
|
|
|
Steenhuize-Wijnhuize, Novices (a) |
NE |
Race |
BEL | |
|
|
|
Tessenderlo, Novices Tessenderlo-Schoot |
NE |
Race |
BEL | |
|
|
|
5º stage Tour de Franche Comté Cycliste |
NE |
|
FRA | |
|
|
|
4º stage Tour of Adygeya (F) |
2.2 |
|
RUS | |
|
|
|
6º stage Tour of Japan Ronde van Japan |
2.1 |
|
JPN | |
|
|
|
5º stage Tour of Norway Ronde van Noorwegen |
2.HC |
|
NOR | |
|
|
|
5º stage Tour of Toowoomba |
NE |
|
AUS | |
|
|
|
3º stage Triptyque Ardennaise |
NE |
|
BEL | |
|
|
|
Trondhjem Trondhjems VK |
NE |
Race |
NOR | |
|
|
|
3º stage Trophée Centre Morbihan, Juniors |
2.Ncup |
|
FRA | |
|
|
|
2º stage Trophée Centre Morbihan, Juniors |
2.Ncup |
|
FRA | |
|
|
|
Veldhoven Omloop der Kempen |
1.2 |
Race |
NED | |
|
|
|
Vignoux-sur-Barangeon Souvenir Jean Graczyk |
NE |
Race |
FRA | |
|
|
|
Walhain (a) |
NE |
Race |
BEL | |
|
|
|
2º stage World Ports Classic |
2.1 |
|
NED | |
|
|
|
3º stage Xallenge a la Garrotxa |
NE |
|
ESP | |
|
|
|
Yawatahama-shi, Mountainbike Yawatahama City |
3 |
XCO |
JPN | |
|
|
|
Yawatahama-shi, Mountainbike (F) Yawatahama City |
3 |
XCO |
JPN | |
26 May
|
|
|
|
1º stage Baltyk-Karkonosze-Tour |
NE |
|
POL | |
|
|
|
Davenport, Criterium Quad Cities / Kwik Star |
NE |
|
USA | |
|
|
|
3º stage Durango Iron Horse Classic |
NE |
|
USA | |
|
|
|
National Championship, Road, Elite, United States of America |
CN |
|
USA | |
|
|
|
National Championship, Road, Elite, United States of America (F) |
CN |
|
USA | |
|
|
|
Somerville Tour of Somerville |
1.CRT |
|
USA | |
27 May
|
|
|
|
2º stage Baltyk-Karkonosze-Tour |
NE |
|
POL | |
|
|
|
3º stage Baltyk-Karkonosze-Tour |
NE |
|
POL | |
|
|
|
Championship of Murcia, Road, ITT, Elite, Spain |
NE |
|
ESP | |
|
|
|
Durham |
1.CRT |
Race |
GBR | |
|
|
|
16º stage Giro d'Italia Ronde van Italië |
2.WT/WT/HC |
|
ITA | |
|
|
|
1º stage Tour de Maurice Tour of Mauritius |
NE |
|
MRI | |
|
|
|
1º stage Volta de Goias |
NE |
|
BRA | |
28 May
|
|
|
|
Asian Cycling Championships, Road, ITT, Elite (F) |
CC |
|
| |
|
|
|
Asian Cycling Championships, Road, ITT, Juniors |
CC |
|
| |
|
|
|
Asian Cycling Championships, Road, ITT, Juniors (F) |
CC |
|
| |
|
|
|
4º stage Baltyk-Karkonosze-Tour |
NE |
|
POL | |
|
|
|
1º stage Bayern Rundfahrt Ronde van Beieren |
2.HC |
|
GER | |
|
|
|
Prologue Flèche du Sud Fleche du Sud |
2.2 |
|
LUX | |
|
|
|
17º stage Giro d'Italia Ronde van Italië |
2.WT/WT/HC |
|
ITA | |
|
|
|
Prologue Grand Prix du Conseil Général |
NE |
|
GUA | |
|
|
|
Habana, 500 m (F) Copa Cuba de Pista |
2 |
|
CUB | |
|
|
|
Habana, Scratch Copa Cuba de Pista |
2 |
|
CUB | |
|
|
|
Habana, Scratch (F) Copa Cuba de Pista |
2 |
|
CUB | |
|
|
|
Habana, Team Pursuit Copa Cuba de Pista |
2 |
|
CUB | |
|
|
|
Habana, Team Sprint Copa Cuba de Pista |
2 |
|
CUB | |
|
|
|
Habana, Team Sprint (F) Copa Cuba de Pista |
2 |
|
CUB | |
|
|
|
Leende, Chrono (F) |
NE |
|
NED | |
|
|
|
Mineira Volta Inconfidencia Mineira |
NE |
Race |
BRA | |
|
|
|
Moscou, Pursuit (a) Memorial of Alexander Lesnikov |
C1 |
|
RUS | |
|
|
|
Moscou, Team Sprint (b) Memorial of Alexander Lesnikov |
C1 |
|
RUS | |
|
|
|
National Championship, Road, Amateurs, Austria |
CN |
|
AUT | |
|
|
|
National Championship, Road, Elite, Denmark (F) |
CN |
|
DEN | |
|
|
|
National Championship, Road, Juniors, Czech Republic |
CN |
|
CZE | |
|
|
|
1º stage Ronde van België Tour de Belgique |
2.HC |
|
BEL | |
|
|
|
Schwenheim (b) Critérium de Schwenheim |
NE |
|
FRA | |
|
|
|
2º stage Tour de Maurice Tour of Mauritius |
NE |
|
MRI | |
|
|
|
1º stage Tour des Fjords |
2.1 |
|
NOR | |
|
|
|
2º stage Volta de Goias |
NE |
|
BRA | |
|
|
|
2º stage XSports Kauss Cup / Vipsport Veloapli |
NE |
|
LAT | |
29 May
|
|
|
|
Écommoy |
NE |
Race |
FRA | |
|
|
|
Aix-en-Othe |
NE |
Race |
FRA | |
|
|
|
Amiens, Criterium GP Jean Renaux |
1.CRT |
|
FRA | |
|
|
|
1º stage Apple Race |
NE |
|
ISR | |
|
|
|
Asian Cycling Championships, Road, ITT, Elite |
CC |
|
| |
|
|
|
Asian Cycling Championships, Road, ITT, U23 |
CC |
|
| |
|
|
|
Bègles G.P du CA Beglais et de la Ville de Bègles |
NE |
Race |
FRA | |
|
|
|
5º stage Baltyk-Karkonosze-Tour |
NE |
|
POL | |
|
|
|
2º stage Bayern Rundfahrt Ronde van Beieren |
2.HC |
|
GER | |
|
|
|
1º stage Berlin, U23 Tour de Berlin |
2.2 |
|
GER | |
|
|
|
Buchholz GP Buchholz |
NE |
|
GER | |
|
|
|
Championship of Ille-et-Villaine, Road, Elite, France |
NE |
Race |
FRA | |
|
|
|
Championship of Côtes d'Armor, Road, Elite, France |
NE |
Race |
FRA | |
|
|
|
Championship of Flanders, Road, Novices, first year, Belgium |
NE |
|
BEL | |
|
|
|
Championship of Flanders, Road, Novices, second year, Belgium |
NE |
|
BEL | |
|
|
|
Championship of PACA, Road, ITT, U23, France |
NE |
|
FRA | |
|
|
|
Cusset Trophée Roger Walkowiak |
NE |
Race |
FRA | |
|
|
|
Diessenhofen Auffahrtskriterium Diessenhofen |
NE |
Race |
SUI | |
|
|
|
Dortmund (o) Westfalen Preis |
NE |
Race |
GER | |
|
|
|
Douchy-les-Mines GP des Hauts de France |
NE |
Race |
FRA | |
|
|
|
Edinburgh City of Edinburgh Spring Grand Prix |
1.CRT |
|
GBR | |
|
|
|
1º stage Flèche du Sud Fleche du Sud |
2.2 |
|
LUX | |
|
|
|
18º stage Giro d'Italia Ronde van Italië |
2.WT/WT/HC |
|
ITA | |
|
|
|
Grünbachtal, Chrono |
NE |
|
AUT | |
|
|
|
1º stage Grand Prix du Conseil Général |
NE |
|
GUA | |
|
|
|
Habana, Sprint (F) Copa Cuba de Pista |
2 |
|
CUB | |
|
|
|
Habana, Team Pursuit (F) Copa Cuba de Pista |
2 |
|
CUB | |
|
|
|
Kumtich, Elite/U23 Kumtich-Tienen |
NE |
Race |
BEL | |
|
|
|
La Rouchouse |
NE |
Race |
FRA | |
|
|
|
Lekkerkerk |
NE |
|
NED | |
|
|
|
Lekkerkerk (F) |
NE |
|
NED | |
|
|
|
Moscou, Scratch (a) Memorial of Alexander Lesnikov |
C1 |
|
RUS | |
|
|
|
Moscou, Scratch (F) (b) Memorial of Alexander Lesnikov |
C1 |
|
RUS | |
|
|
|
Moscou, Sprint (c) Memorial of Alexander Lesnikov |
C1 |
|
RUS | |
|
|
|
Nersac G.P-de Nersac |
NE |
Race |
FRA | |
|
|
|
Omloop Het Nieuwsblad, Juniors Omloop Het Volk, Trofee Het Volk |
NE |
Race |
BEL | |
|
|
|
1º stage Polska - Ukraina Memorial Colonel Skopenko |
NE |
|
POL | |
|
|
|
2º stage Ronde van België Tour de Belgique |
2.HC |
|
BEL | |
|
|
|
Saint-Étienne-lès-Remiremont |
NE |
Race |
FRA | |
|
|
|
2º stage Saint-Junien (a) Route Limousine |
NE |
|
FRA | |
|
|
|
Santiago de Compostela Carrera de la Ascensión CC Compostelano |
NE |
Race |
ESP | |
|
|
|
Schwenheim (a) Circuit de Schwenheim |
NE |
Race |
FRA | |
|
|
|
Silenen - Bristen Silenen - Amsteg - Bristen |
NE |
|
SUI | |
|
|
|
2º stage Summer Olympics Young Russia, Road, ITT, U23, Russia |
NE |
|
RUS | |
|
|
|
1º stage Summer Olympics Young Russia, Road, ITT, U23, Russia |
NE |
|
RUS | |
|
|
|
1º stage Summer Olympics Young Russia, Road, Russia |
NE |
|
RUS | |
|
|
|
Summer Olympics Young Russia, Road, TTT, Russia |
NE |
|
RUS | |
|
|
|
2º stage Tour de Gironde |
2.2 |
|
FRA | |
|
|
|
1º stage Tour de Gironde |
2.2 |
|
FRA | |
|
|
|
Prologue Tour de Kumano |
2.2 |
|
JPN | |
|
|
|
3º stage Tour de Maurice Tour of Mauritius |
NE |
|
MRI | |
|
|
|
2º stage Tour des Fjords |
2.1 |
|
NOR | |
|
|
|
Prologue Tour du Pays de Vaud, Juniors |
2.1MJ |
|
SUI | |
|
|
|
3º stage Volta de Goias |
NE |
|
BRA | |
|
|
|
Wodecq GP Dany Rasson - GP PV Remorques |
NE |
Race |
BEL | |
30 May
|
|
|
|
3º stage Apple Race |
NE |
|
ISR | |
|
|
|
2º stage Apple Race |
NE |
|
ISR | |
|
|
|
Asian Cycling Championships, Road, Juniors |
CC |
|
| |
|
|
|
Asian Cycling Championships, Road, Juniors (F) |
CC |
|
| |
|
|
|
6º stage Baltyk-Karkonosze-Tour |
NE |
|
POL | |
|
|
|
3º stage Bayern Rundfahrt Ronde van Beieren |
2.HC |
|
GER | |
|
|
|
Begijnendijk, Elite/U23 (F) |
NE |
Race |
BEL | |
|
|
|
2º stage Berlin, U23 Tour de Berlin |
2.2 |
|
GER | |
|
|
|
3º stage Berlin, U23 Tour de Berlin |
2.2 |
|
GER | |
|
|
|
Calais, Criterium |
NE |
|
FRA | |
|
|
|
2º stage Flèche du Sud Fleche du Sud |
2.2 |
|
LUX | |
|
|
|
19º stage Giro d'Italia Ronde van Italië |
2.WT/WT/HC |
|
ITA | |
|
|
|
2º stage Grand Prix du Conseil Général |
NE |
|
GUA | |
|
|
|
Gullegem Gullegemkoerse - GP Sportaproost E.H. LAHOUSSE |
NE |
Race |
BEL | |
|
|
|
Kiev Horizon Park Race 1 for Peace - Green Race |
1.2 |
Race |
UKR | |
|
|
|
Kontich (b) |
NE |
Race |
BEL | |
|
|
|
Moscou, 1 km (a) Memorial of Alexander Lesnikov |
C1 |
|
RUS | |
|
|
|
Moscou, Pursuit (F) (b) Memorial of Alexander Lesnikov |
C1 |
|
RUS | |
|
|
|
Moscou, Team Sprint (F) (a) Memorial of Alexander Lesnikov, Grand Prix of Russian Helicopters |
C1 |
|
RUS | |
|
|
|
Plumelec |
NE |
|
FRA | |
|
|
|
3º stage Polska - Ukraina Memorial Colonel Skopenko |
NE |
|
POL | |
|
|
|
2º stage Polska - Ukraina Memorial Colonel Skopenko |
NE |
|
POL | |
|
|
|
3º stage Ronde van België Tour de Belgique |
2.HC |
|
BEL | |
|
|
|
Sittard-Geleen (F) (a) Boels Rental Hills Classic |
1.1WE |
Race |
NED | |
|
|
|
3º stage Summer Olympics Young Russia, Road, ITT, U23, Russia |
NE |
|
RUS | |
|
|
|
1º stage Tour de Corse Ronde van Corsica |
NE |
|
FRA | |
|
|
|
3º stage Tour de Gironde |
2.2 |
|
FRA | |
|
|
|
1º stage Tour de Kumano |
2.2 |
|
JPN | |
|
|
|
5º stage Tour de Maurice Tour of Mauritius |
NE |
|
MRI | |
|
|
|
4º stage Tour de Maurice Tour of Mauritius |
NE |
|
MRI | |
|
|
|
3º stage Tour des Fjords |
2.1 |
|
NOR | |
|
|
|
1º stage Tour du Pays de Vaud, Juniors |
2.1MJ |
|
SUI | |
|
|
|
1º stage Tour of Estonia |
2.1 |
|
EST | |
|
|
|
1º stage Volta as Comarcas de Lugo |
NE |
|
ESP | |
|
|
|
4º stage Volta de Goias |
NE |
|
BRA | |
|
|
|
1º stage Vuelta a la Costa Ecuador |
NE |
|
ECU | |
|
|
|
1º stage Vuelta a Navarra, Elite/U23 |
NE |
|
ESP | |
|
|
|
1º stage Závod Miru, U23 Vredeskoers / Course de la Paix / Friedensfahrt / Peace Race - GP Priessnitz Spa |
2.2 |
|
CZE | |
31 May
|
|
|
|
Aalburg (F) 7-Dorpenomloop |
1.2 |
Race |
NED | |
|
|
|
Albstadt, Mountainbike, U23 (F) |
CDM |
Worldcup |
GER | |
|
|
|
4º stage Apple Race |
NE |
|
ISR | |
|
|
|
Asian Cycling Championships, Road, Elite (F) |
CC |
|
| |
|
|
|
Asian Cycling Championships, Road, U23 |
CC |
|
| |
|
|
|
1º stage Auenstein (F) Auensteiner Radsporttage |
2.2 |
|
GER | |
|
|
|
7º stage Baltyk-Karkonosze-Tour |
NE |
|
POL | |
|
|
|
8º stage Baltyk-Karkonosze-Tour |
NE |
|
POL | |
|
|
|
4º stage Bayern Rundfahrt Ronde van Beieren |
2.HC |
|
GER | |
|
|
|
4º stage Berlin, U23 Tour de Berlin |
2.2 |
|
GER | |
|
|
|
1º stage Berri Tour of the Riverland |
NE |
|
AUS | |
|
|
|
Boucles de la Marne |
NE |
|
FRA | |
|
|
|
Can Picafort Challenge Plá de Mallorca |
NE |
Race |
ESP | |
|
|
|
Diex Völkermarkter Radsporttage, Diexer Bergrennen |
NE |
|
AUT | |
|
|
|
El Congo (a) Cuesta El Congo |
NE |
|
ESA | |
|
|
|
3º stage Flèche du Sud Fleche du Sud |
2.2 |
|
LUX | |
|
|
|
Free Rate, Downhill |
C1 |
Downhill |
UKR | |
|
|
|
Free Rate, Downhill (F) |
C1 |
Downhill |
UKR | |
|
|
|
20º stage Giro d'Italia Ronde van Italië |
2.WT/WT/HC |
|
ITA | |
|
|
|
Glencoe, Criterium Glencoe GP |
1.CRT |
|
USA | |
|
|
|
3º stage part a Grand Prix du Conseil Général |
NE |
|
GUA | |
|
|
|
3º stage part b Grand Prix du Conseil Général |
NE |
|
GUA | |
|
|
|
Habana, Keirin Copa Cuba de Pista |
2 |
|
CUB | |
|
|
|
Habana, Keirin (F) Copa Cuba de Pista |
2 |
|
CUB | |
|
|
|
Habana, Points race Copa Cuba de Pista |
2 |
|
CUB | |
|
|
|
Habana, Points race (F) Copa Cuba de Pista |
2 |
|
CUB | |
|
|
|
Huntington (b) McDonald's Tri-State Criterum |
NE |
Race |
USA | |
|
|
|
1º stage Kalgoorlie Goldfields Classic, Menzies Classic |
NE |
|
AUS | |
|
|
|
Kiev Horizon Park Race 2 Maidan - Kiev Cup |
1.2 |
Race |
UKR | |
|
|
|
Les Aix-d'Angillon |
NE |
Race |
FRA | |
|
|
|
Moscou, Keirin (b) Memorial of Alexander Lesnikov |
C1 |
|
RUS | |
|
|
|
Moscou, Keirin (F) (b) Memorial of Alexander Lesnikov |
C1 |
|
RUS | |
|
|
|
Moscou, Madison (a) Memorial of Alexander Lesnikov |
C1 |
|
RUS | |
|
|
|
Moscou, Points race (F) (a) Memorial of Alexander Lesnikov |
C1 |
|
RUS | |
|
|
|
National Championship, Road, ITT, Elite, Eritrea |
CN |
|
ERI | |
|
|
|
National Championship, Road, ITT, Elite, Eritrea (F) |
CN |
|
ERI | |
|
|
|
National Championship, Road, ITT, Elite, Jamaica (F) |
CN |
|
JAM | |
|
|
|
National Championship, Road, ITT, Juniors, Brazil |
CMM |
|
BRA | |
|
|
|
National Championship, Road, ITT, Juniors, Brazil (F) |
CN |
|
BRA | |
|
|
|
National Championship, Road, ITT, Juniors, Jamaica |
CN |
|
JAM | |
|
|
|
National Championship, Road, ITT, Novices, Brazil |
CN |
|
BRA | |
|
|
|
National Championship, Road, ITT, Novices, Brazil (F) |
CN |
|
BRA | |
|
|
|
National Championship, Road, Juniors, Costa Rica |
CN |
|
CRC | |
|
|
|
National Championship, Road, Juniors, Costa Rica (F) |
CN |
|
CRC | |
|
|
|
National Championship, Road, Novices, Brazil (F) |
CN |
|
BRA | |
|
|
|
Parma - La Spezia |
NE |
Race |
ITA | |
|
|
|
Plumelec (a) GP Plumelec-Morbihan |
1.1 |
Race |
FRA | |
|
|
|
Plumelec (F) GP Plumelec-Morbihan |
1.2 |
Race |
FRA | |
|
|
|
4º stage Polska - Ukraina Memorial Colonel Skopenko |
NE |
|
POL | |
|
|
|
Port Harcourt, Criterium (f) |
NE |
|
NGR | |
|
|
|
Puttershoek Omloop van Hoeksche Waard |
NE |
Race |
NED | |
|
|
|
Rauville-la-Bigot |
NE |
Race |
FRA | |
|
|
|
Rhenoy Ronde van Rhenoy |
NE |
Race |
NED | |
|
|
|
4º stage Ronde van België Tour de Belgique |
2.HC |
|
BEL | |
|
|
|
Siófok Tour de Pelso - Balaton Maraton |
NE |
Race |
HUN | |
|
|
|
2º stage Tour de Corse Ronde van Corsica |
NE |
|
FRA | |
|
|
|
4º stage Tour de Gironde |
2.2 |
|
FRA | |
|
|
|
2º stage Tour de Kumano |
2.2 |
|
JPN | |
|
|
|
6º stage Tour de Maurice Tour of Mauritius |
NE |
|
MRI | |
|
|
|
4º stage Tour des Fjords |
2.1 |
|
NOR | |
|
|
|
2º stage part a Tour du Pays de Vaud, Juniors |
2.1MJ |
|
SUI | |
|
|
|
2º stage part b Tour du Pays de Vaud, Juniors |
2.1MJ |
District championship |
SUI | |
|
|
|
2º stage Tour of Estonia |
2.1 |
|
EST | |
|
|
|
1º stage Tour of Taranaki Queen's Birthday Tour |
NE |
|
NZL | |
|
|
|
2º stage Tour of Taranaki Queen's Birthday Tour |
NE |
|
NZL | |
|
|
|
VIII° Clásica Elite de Guatemala |
NE |
Race |
GUA | |
|
|
|
2º stage Volta as Comarcas de Lugo |
NE |
|
ESP | |
|
|
|
6º stage Volta de Goias |
NE |
|
BRA | |
|
|
|
5º stage Volta de Goias |
NE |
|
BRA | |
|
|
|
Vouneuil-sur-Vienne |
NE |
Race |
FRA | |
|
|
|
2º stage Vuelta a la Costa Ecuador |
NE |
|
ECU | |
|
|
|
2º stage Vuelta a Navarra, Elite/U23 |
NE |
|
ESP | |
|
|
|
2º stage Závod Miru, U23 Vredeskoers / Course de la Paix / Friedensfahrt / Peace Race - GP Priessnitz Spa |
2.2 |
|
CZE | |