Calendars May 2017

All races
Show:


  Baboszewo
Memorial Andrzeja Trochanowskiego
1.2 Race POL
  2º stage Carpathia Couriers Path 2.2U POL
  Championship of Khyber Pakhtunkhwa Inter-Region, Road, ITT, Elite NE
  El Vigia
Clasico Primero de Mayo
NE Race VEN
  Frankfurt am Main
Eschborn-Frankfurt City Loop, Rund um den Henninger Turm, GP van Frankfurt, Rund um den Finanzplatz
1.WT/WT/PT Race GER
  Frankfurt am Main, U23
Eschborn-Frankfurt City Loop, Rund um den Henninger Turm
1.2 Race GER
  4º stage Giant Liga NE CZE
  2º stage Grudziądz, Juniors
Cup of Grudziadz Town President, Lech Gergowski Memorial
2.1MJ POL
  Harchies
GP de l'Administration Communale
NE Race BEL
  Indaiatuba
Prova Ciclistica 1° de Maio - GP Ayrton Senna
NE Race BRA
  Kortessem (a) NE Race BEL
  5º stage Labour Tour NE SEY
  Legazpia
Santikutz Klasika - Prueba Santa Cruz
NE Race ESP
  Lier, Derny 1.CRT BEL
  Mauren, Criterium
Rund um den Weiherring
1.CRT LIE
  2º stage Merida Cup NE SVK
  National Championship, Road, ITT, Juniors, Belgium CN BEL
  National Championship, Road, ITT, Juniors, Belgium (F) CN BEL
  National Championship, Road, ITT, U23, Belgium CN BEL
  Nenzing
GP Vorarlberg
NE Race AUT
  4º stage Panorama Tour NE RSA
  Salta
Clasica 1° de Mayo Argentina Salta
NE Race ARG
  San Nicolas
Homenaje a José Velázquez
NE Race ARG
  Tongrinne NE Race BEL
  75º stage Tour d'Afrique NE
  7º stage Tour de Bretagne 2.2 FRA
  3º stage Tour of Egat Kanchanaburi
Tour of Friendship
NE THA
  3º stage Tour of Ulster NE IRL
  3º stage Vuelta Ciclista Asturias
Ronde van Asturië
2.1 ESP
  Wanfercée-Baulet
Circuit du Wallonie-Hainaut
1.2 Race BEL

  3º stage Carpathia Couriers Path 2.2U POL
  Championship of Khyber Pakhtunkhwa Inter-Region, Road, Elite, Pakistan NE Race PAK
  3º stage Grudziądz, Juniors
Cup of Grudziadz Town President, Lech Gergowski Memorial
2.1MJ POL
  Raciaz
Memorial Romana Sieminskiego
1.2 Race POL
  76º stage Tour d'Afrique NE
  4º stage Tour of Egat Kanchanaburi
Tour of Friendship
NE THA

  Angarsk, Chrono NE RUS
  5º stage Giant Liga NE CZE
  4º stage Grudziądz, Juniors
Cup of Grudziadz Town President, Lech Gergowski Memorial
2.1MJ POL
  Lubawa, Criterium
Edmunda Groszkowskiego
NE POL
  Prostejov, Keirin
GP CZECH CYCLING FEDERATION
Class 2 CZE
  Prostejov, Omnium
GP CZECH CYCLING FEDERATION
Class 2 CZE
  Prostejov, Omnium (F)
GP CZECH CYCLING FEDERATION
Class 2 CZE
  Prostejov, Omnium, Juniors
GP CZECH CYCLING FEDERATION
Class 2 CZE
  Prostejov, Points race
GP CZECH CYCLING FEDERATION
Class 2 CZE
  Prostejov, Points race (F)
GP CZECH CYCLING FEDERATION
Class 2 CZE
  Prostejov, Points race, Juniors Class 2 CZE
  Prostejov, Scratch
GP CZECH CYCLING FEDERATION
Class 2 CZE
  Prostejov, Scratch (F)
GP CZECH CYCLING FEDERATION
Class 2 CZE
  Prostejov, Scratch, Juniors
GP CZECH CYCLING FEDERATION
Class 2 CZE
  Prostejov, Sprint
GP CZECH CYCLING FEDERATION
Class 2 CZE
  Prostejov, Team Sprint
GP CZECH CYCLING FEDERATION
Class 2 CZE
  1º stage Redlands Bicycle Classic NE USA
  1º stage Rhône-Alpes Isère Tour 2.2 FRA
  77º stage Tour d'Afrique NE
  1º stage Tour de Azerbaijan 2.1 AZE
  5º stage Tour of Egat Kanchanaburi
Tour of Friendship
NE THA

  1º stage Apple Race NE ISR
  Kortenaken, Elite/U23
Kortenaken-Stok
NE Race BEL
  Pan American Championships, Road, ITT, Elite (F) CC
  Pan American Championships, Road, ITT, U23 CC
  2º stage Redlands Bicycle Classic NE USA
  2º stage Rhône-Alpes Isère Tour 2.2 FRA
  78º stage Tour d'Afrique NE
  2º stage Tour de Azerbaijan 2.1 AZE
  1º stage Závod Míru, Juniors
Vredeskoers / Course de la Paix / Friedensfahrt / Peace Race
2.Ncup

  3º stage Apple Race NE ISR
  2º stage Apple Race NE ISR
  Chamberet, Mountainbike Class 1 XCO FRA
  Chamberet, Mountainbike 3 XCE FRA
  Chamberet, Mountainbike (F) Class 1 XCO FRA
  Chamberet, Mountainbike (F) 3 XCE FRA
  Chamberet, Mountainbike, Juniors Class 1 XCO FRA
  Chamberet, Mountainbike, Juniors (F) Class 1 XCO FRA
  Clubchampionships, Road, ITT, Elite, New Zealand CN NZL
  Prologue Five rings of Moscow 2.2 RUS
  1º stage Giro d'Italia
Ronde van Italië
2.WT/WT/PT ITA
  1º stage GP Vila-Real NE ESP
  1º stage Kazantzakia NE GRE
  National Championship, Road, ITT, Juniors, New Zealand CN NZL
  National Championship, Road, ITT, Juniors, New Zealand (F) CN NZL
  National Championship, Road, ITT, Novices, New Zealand CN NZL
  National Championship, Road, ITT, Novices, New Zealand (F) CN NZL
  Pan American Championships, Road, ITT, Elite CC
  Pisa, Mountainbike CDM XCE ITA
  3º stage Redlands Bicycle Classic NE USA
  3º stage Rhône-Alpes Isère Tour 2.2 FRA
  1º stage Szlakiem Grodow Piastowskich
CCC Tour
2.2 Race POL
  79º stage Tour d'Afrique NE
  3º stage Tour de Azerbaijan 2.1 AZE
  1º stage Tour of Chongming Island (F) 2.WWT CHN
  1º stage V° Clásica Elite Guatemala NE GUA
  1º stage Vuelta Ciclista a la Comunidad de Madrid 2.1 ESP
  2º stage part b Závod Míru, Juniors
Vredeskoers / Course de la Paix / Friedensfahrt / Peace Race
2.Ncup
  2º stage part a Závod Míru, Juniors
Vredeskoers / Course de la Paix / Friedensfahrt / Peace Race
2.Ncup

  4º stage Apple Race NE ISR
  Bursa
Rıfat çalışkan
NE TUR
  1º stage Five rings of Moscow 2.2 RUS
  2º stage Giro d'Italia
Ronde van Italië
2.WT/WT/PT ITA
  2º stage GP Vila-Real NE ESP
  1º stage Kalâat Sraghna - ACCC NE MAR
  2º stage Kazantzakia NE GRE
  Kigale - Nyagatare
Farmer's Circuit
NE Race RWA
  Le Mans, Keirin Class 2 FRA
  Le Mans, Keirin (F) Class 2 FRA
  Le Mans, Madison Class 2 Race FRA
  Le Mans, Points race Class 2 FRA
  Le Mans, Points race (F) Class 2 FRA
  Le Mans, Scratch Class 2 FRA
  Le Mans, Scratch (F) Class 2 FRA
  Le Mans, Sprint Class 2 FRA
  Le Mans, Sprint (F) Class 2 FRA
  1º stage Lima - Cerro Azul - Lima NE PER
  National Championship, Road, Novices, New Zealand (F) CN NZL
  Oslo, Mountainbike, Juniors
Rye Junior
Class 2 XCO NOR
  Oslo, Mountainbike, Juniors (F)
Rye Junior
Class 2 XCO NOR
  Pan American Championships, Road, Elite (F) CC
  Pan American Championships, Road, U23 CC
  4º stage Redlands Bicycle Classic NE USA
  4º stage Rhône-Alpes Isère Tour 2.2 FRA
  Ribeira da Pena, Downhill (F) Class 2 Downhill POR
  Ribeira de Pena, Downhill Class 2 Downhill POR
  Rijssen
Ronde van Overijssel
1.2 Race NED
  Solothurn, Mountainbike
Swiss Bike Cup / Bike Days Solothurn
Class 1 XCO SUI
  Solothurn, Mountainbike (F)
Swiss Bike Cup / Bike Days Solothurn
Class 1 XCO SUI
  Solothurn, Mountainbike, Juniors
Swiss Bike Cup / Bike Days Solothurn
Class 1 XCO SUI
  Solothurn, Mountainbike, Juniors (F)
Swiss Bike Cup / Bike Days Solothurn
Class 1 XCO SUI
  Solothurn, Mountainbike, U23
Swiss Bike Cup / Bike Days Solothurn
Class 1 XCO SUI
  Sundvolden
Sundvolden GP
1.2 Race NOR
  2º stage Szlakiem Grodow Piastowskich
CCC Tour
2.2 POL
  80º stage Tour d'Afrique NE
  4º stage Tour de Azerbaijan 2.1 AZE
  2º stage Tour of Chongming Island (F) 2.WWT CHN
  2º stage V° Clásica Elite Guatemala NE GUA
  Vantaa
Seutulan Kierros
NE Race FIN
  1º stage Velo-Tek GP NE USA
  2º stage Velo-Tek GP NE USA
  2º stage Vuelta Ciclista a la Comunidad de Madrid 2.1 ESP
  4º stage Vuelta Serial a Nuevo León NE MEX
  Wittenberg
Rund um die Wittenberger Altstadt
NE Race GER
  3º stage Závod Míru, Juniors
Vredeskoers / Course de la Paix / Friedensfahrt / Peace Race
2.Ncup

  Ahlen
Lambert-Gombert Gedächtnisrennen
NE Race GER
  1º stage Allén
100° Aniversario Ciudad de Allén
NE ARG
  Amajari
Desafio Serra do Tepequém
NE Race BRA
  Athína
Athens International Criterium
1.CRT GRE
  Bergen, Chrono
Straumemilen
NE NOR
  Championship of Canary Islands, Road, Elite w/o contract, Spain NE ESP
  Clubchampionships, Road, Elite, New Zealand CN NZL
  Cremona (a)
Circuito del Porto - Trofeo Arvedi
1.2 Race ITA
  Esztergom
Kínok Kínja
NE Race HUN
  2º stage Five rings of Moscow 2.2 RUS
  Flèche Ardennaise
Ardense Pijl
1.2 Race BEL
  Frenchtown
Rocky Mountain Roubaix
NE Race USA
  3º stage Giro d'Italia
Ronde van Italië
2.WT/WT/PT ITA
  GP Israel de Freitas NE Race BRA
  Graz, Mountainbike
Grazer Bike-Opening Stattegg
Class 1 XCO AUT
  Graz, Mountainbike (F)
Grazer Bike-Opening Stattegg
Class 1 XCO AUT
  Graz, Mountainbike, Juniors
Grazer Bike-Opening Stattegg
Class 1 XCO AUT
  Graz, Mountainbike, Juniors (F)
Grazer Bike-Opening Stattegg
Class 1 XCO AUT
  Helchteren (F)
Trofee Maarten Wynants
1.1WE Race BEL
  Heule
GP LAMAIRE MOTORS - CLASSIC
NE Race BEL
  Hong Kong, Criterium (b)
Hong Kong Criterium Series 5
NE HKG
  Houthalen/Helchteren (c)
Trofee Maarten Wynants
NE Race BEL
  2º stage Kalâat Sraghna - ACCC NE MAR
  3º stage Kazantzakia NE GRE
  Kingston, Criterium NE JAM
  Korbeek-Lo, Juniors
Vlaams-Brabantse Pijl
NE Race BEL
  La Ligua, Mountainbike Class 2 XCO CHI
  La Ligua, Mountainbike (F) Class 2 XCO CHI
  La Ligua, Mountainbike, Juniors Class 2 XCO CHI
  Lierde
Grote Prijs Fietsen D´hose
NE Race BEL
  2º stage Lima - Cerro Azul - Lima NE PER
  London
GP Springbank
NE Race CAN
  Lugano
GP Lugano
1.HC Race SUI
  Nakhon Si Thammarat
Tour of Srivichai
NE Race THA
  National Championship, Mountainbike, Marathon, Elite, United States of America CN USA
  National Championship, Mountainbike, Marathon, Elite, United States of America (F) CN USA
  National Championship, Road, ITT, Elite, Cyprus CN CYP
  National Championship, Road, ITT, Elite, Cyprus (F) CN CYP
  National Championship, Road, ITT, Elite, Singapore (F) CN SIN
  National Championship, Road, ITT, Juniors, Cyprus CN CYP
  National Championship, Road, ITT, Juniors, Cyprus (F) CN CYP
  National Championship, Road, ITT, Juniors, Singapore CN SIN
  National Championship, Road, Juniors, New Zealand CN NZL
  National Championship, Road, Juniors, New Zealand (F) CN NZL
  National Championship, Road, Novices, New Zealand CN NZL
  Niel
Grote prijs MARAS
NE Race BEL
  Oberwangen NE Race SUI
  Pan American Championships, Road, Elite CC
  Podpec, Chrono, Amateurs
Marostarjev Kronometer
NE SLO
  5º stage Redlands Bicycle Classic NE USA
  Retinne NE Race BEL
  Reykjarnes
Reykjarnes Tournament
NE Race ISL
  Ringerike
Ringerike GP, Kalas Cup/Norgescup
1.2 Race NOR
  1º stage Robert Peters Race NE ANT
  2º stage Robert Peters Race NE ANT
  Roskilde NE Race DEN
  San Martin NE Race MLT
  Standdaarbuiten NE Race NED
  3º stage Szlakiem Grodow Piastowskich
CCC Tour
2.2 POL
  81º stage Tour d'Afrique NE
  5º stage Tour de Azerbaijan 2.1 AZE
  3º stage Tour of Chongming Island (F) 2.WWT CHN
  3º stage V° Clásica Elite Guatemala NE GUA
  Valls
Memorial Xavier Tondo
NE Race ESP
  3º stage Velo-Tek GP NE USA
  Vilvoorde
Vilvoorde IC 2
NE Race BEL
  3º stage Vuelta Ciclista a la Comunidad de Madrid 2.1 ESP
  5º stage Vuelta Serial a Nuevo León NE MEX
  4º stage Závod Míru, Juniors
Vredeskoers / Course de la Paix / Friedensfahrt / Peace Race
2.Ncup

  2º stage Allén
100° Aniversario Ciudad de Allén
NE ARG
  3º stage Five rings of Moscow 2.2 RUS
  National Hill Climb Championship, Road, Elite, Macedonia NE Race MKD
  Rokycany
GP Borgeres
NE Race CZE
  82º stage Tour d'Afrique NE

  African Championship, Mountainbike, XC, Juniors CC Regional Championship
  African Championship, Mountainbike, XC, U23 CC XCO
  African Championship, Mountainbike, XC, U23 (F) CC XCO
  Angarsk, Couple Race NE RUS
  4º stage Five rings of Moscow 2.2 RUS
  4º stage Giro d'Italia
Ronde van Italië
2.WT/WT/PT ITA
  1º stage Memorial Dimitr Yankov, Juniors 2.1MJ BUL
  National Championship, Road, ITT, Juniors, Colombia CN COL
  National Championship, Road, ITT, Juniors, Colombia (F) CN COL
  1º stage Quatre Jours de Dunkerque
Vierdaagse van Duinkerken
2.HC FRA
  Redditch, Criterium
Redditch Criterium
NE GBR
  83º stage Tour d'Afrique NE

  1º stage Bidasoa Itzulia
Vuelta a Bidasoa
NE ESP
  6º stage Giant Liga NE CZE
  5º stage Giro d'Italia
Ronde van Italië
2.WT/WT/PT ITA
  2º stage Memorial Dimitr Yankov, Juniors 2.1MJ BUL
  National Championship, Road, Juniors, Colombia CN COL
  National Championship, Road, Juniors, Colombia (F) CN COL
  1º stage Oran
GP de l'Echo d'Oran
NE ALG
  2º stage Quatre Jours de Dunkerque
Vierdaagse van Duinkerken
2.HC FRA
  1º stage Return to the Countryside
An Giang Plant Protection Cup
NE VIE
  84º stage Tour d'Afrique NE
  1º stage Tour de Bénin NE BEN
  1º stage Tour de Tunisie
Tour de Tunisie Cycliste International
2.2 TUN
  1º stage Tour of Zhoushan Island I (F) 2.2 CHN
  2º stage XSports Kauss Cup NE LAT

  2º stage Bidasoa Itzulia
Vuelta a Bidasoa
NE ESP
  6º stage Giro d'Italia
Ronde van Italië
2.WT/WT/PT ITA
  Jurmala, Chrono NE Race LAT
  1º stage Memorial Boris A. Bolshakov NE BLR
  3º stage Memorial Dimitr Yankov, Juniors 2.1MJ BUL
  National Championship, Road, ITT, Elite, Azerbaijan CN AZE
  2º stage Oran
GP de l'Echo d'Oran
NE ALG
  3º stage Quatre Jours de Dunkerque
Vierdaagse van Duinkerken
2.HC FRA
  2º stage Return to the Countryside
An Giang Plant Protection Cup
NE VIE
  Stoke-on-Trent, Criterium NE GBR
  85º stage Tour d'Afrique NE
  2º stage Tour de Bénin NE BEN
  2º stage Tour de Tunisie
Tour de Tunisie Cycliste International
2.2 TUN
  1º stage Tour of Ankara 2.2 TUR
  1º stage Tour of California (F) 2.WWT USA
  2º stage Tour of Zhoushan Island I (F) 2.2 CHN
  1º stage Vuelta a Guanacaste NE CRC

  3º stage Bidasoa Itzulia
Vuelta a Bidasoa
NE ESP
  Prologue 1º stage Builders World Botswana Gabarone Classic NE BOT
  Fort William, Downhill (F) 1 Downhill GBR
  7º stage Giro d'Italia
Ronde van Italië
2.WT/WT/PT ITA
  National Championship, Mountainbike, Downhill, Elite, Australia CN AUS
  National Championship, Road, Elite, Azerbaijan CN AZE
  Nijmegen, Criterium
Rush Tour
1.CRT NED
  Northwich NE GBR
  Port Angeles, Downhill (F)
NW Cup/Pro GRT
2 Downhill USA
  4º stage Quatre Jours de Dunkerque
Vierdaagse van Duinkerken
2.HC FRA
  3º stage Return to the Countryside
An Giang Plant Protection Cup
NE VIE
  1º stage Sidoarja Jawa Timur NE INA
  86º stage Tour d'Afrique NE
  3º stage Tour de Bénin NE BEN
  3º stage Tour de Tunisie
Tour de Tunisie Cycliste International
2.2 TUN
  2º stage Tour of Ankara 2.2 TUR
  2º stage Tour of California (F) 2.WWT USA
  3º stage Tour of Zhoushan Island I (F) 2.2 CHN
  2º stage Vuelta a Guanacaste NE CRC
  1º stage Vuelta Binacional a Ecuador NE ECU

  Aalburg (F)
7-Dorpenomloop Aalburg, Dorpenomloop Wijk en Aalburg/Marianne Vos Classic
1.2 Race NED
  African Championship, Mountainbike, XC, Elite CC Regional Championship
  African Championship, Mountainbike, XC, Elite (F) CC Regional Championship
  Asian Cycling Championships, Mountainbike, Downhill, Elite CC Regional Championship
  Asian Cycling Championships, Mountainbike, Downhill, Elite (F) CC Regional Championship
  Asian Cycling Championships, Mountainbike, XC, Elite CC Regional Championship
  Asian Cycling Championships, Mountainbike, XC, Elite (F) CC Regional Championship
  Asian Cycling Championships, Mountainbike, XC, Juniors CC Regional Championship
  Benicarló
Ronda Ciclista al Maestrazgo
NE Race ESP
  4º stage Bidasoa Itzulia
Vuelta a Bidasoa
NE ESP
  2º stage Builders World Botswana Gabarone Classic NE BOT
  3º stage Builders World Botswana Gabarone Classic NE BOT
  1º stage Doble Termas de Guaviyú NE URU
  1º stage Eidsvollrittet
Kalas Cup/Norgescup
NE NOR
  Fundão, Mountainbike 2 XCO POR
  Fundão, Mountainbike, Juniors Class 2 XCO POR
  Fundão, Mountainbike, Juniors (F) 2 XCO POR
  8º stage Giro d'Italia
Ronde van Italië
2.WT/WT/PT ITA
  1º stage GP Do Dão NE POR
  Grafton - Inverell NE Race AUS
  1º stage Jiangsu Xinyi Station NE CHN
  Kranjska Gora, Downhill
Unior Downhill Cup Kranjska Gora
2 Downhill SLO
  Luzern NE Race SUI
  Meknes
CIC - Meknes
NE Race MAR
  3º stage Merida Cup NE SVK
  Misgav, Mountainbike 1 XCO ISR
  Misgav, Mountainbike (F) 1 XCO ISR
  Misgav, Mountainbike, Juniors Class 1 XCO ISR
  National Championship, Mountainbike, Downhill, Elite, Austria CN AUT
  National Championship, Mountainbike, Downhill, Elite, Austria (F) CN AUT
  National Championship, Mountainbike, Downhill, Elite, Belgium CN BEL
  National Championship, Mountainbike, Downhill, Elite, Belgium (F) CN BEL
  National Championship, Track, 1 km, Elite, Japan CN JPN
  National Championship, Track, 500 m, Elite, Japan (F) CN JPN
  National Championship, Track, Keirin, Elite, Japan CN JPN
  National Championship, Track, Pursuit, Elite, Japan CN JPN
  National Championship, Track, Pursuit, Elite, Japan (F) CN JPN
  National Championship, Track, Team Sprint, Elite, Japan CN JPN
  Pollare
Trofee van Oost-Vlaanderen IC 2
NE Race BEL
  Princetown, Chrono
Mother's Day Time Trial
NE CAN
  Puivelde
Puivelde Koerse Belsele
NE Race BEL
  5º stage Quatre Jours de Dunkerque
Vierdaagse van Duinkerken
2.HC FRA
  Rajamäki
Bioracer Evoc Gp
NE Race FIN
  4º stage Return to the Countryside
An Giang Plant Protection Cup
NE VIE
  Rijsoord
Draai rond de Kraai
NE NED
  Rijsoord (F)
Draai rond de Kraai
NE NED
  2º stage Sidoarja Jawa Timur NE INA
  Singapore
Tour de Barelang
NE Race SIN
  Thorigny
GP Gustave Beignon
NE FRA
  Torhout
Wijnendale-Torhout
NE Race BEL
  87º stage Tour d'Afrique NE
  4º stage Tour de Bénin NE BEN
  4º stage Tour de Tunisie
Tour de Tunisie Cycliste International
2.2 TUN
  3º stage Tour of Ankara 2.2 TUR
  3º stage Tour of California (F) 2.WWT USA
  Uppsala
Skandisloppet - Scandinavian Race
1.2 Race SWE
  Uppsala
Skandis GP
NE Race SWE
  3º stage Vuelta a Guanacaste NE CRC
  2º stage Vuelta Binacional a Ecuador NE ECU

  African Championship, Mountainbike, Marathon, Elite CC Regional Championship
  African Championship, Mountainbike, Marathon, Elite (F) CC Regional Championship
  Alcalá de Henares
GP Macario
NE Race ESP
  Apertura Temporada de El Salvador NE Race ESA
  Asian Cycling Championships, Mountainbike, XC, Juniors (F) CC Regional Championship
  Bavegem
Trofee van Oost-Vlaanderen, WSC Bavegem IC 2
NE Race BEL
  Boezinge (F)
Dwars door de Westhoek
1.1WE Race BEL
  Bray
Shay Elliott Memorial
NE Race IRL
  4º stage Builders World Botswana Gabarone Classic NE BOT
  Caldera, Mountainbike-Marathon 3 Marathon CRC
  Caldera, Mountainbike-Marathon (F) 3 Marathon CRC
  Capoliveri, Mountainbike-Marathon
Capoliveri Legend Cup
Class 3 XCO ITA
  Capoliveri, Mountainbike-Marathon (F)
Capoliveri Legend Cup
Class 3 XCO ITA
  Carrara
GP Industrie del Marmo
1.2 Race ITA
  Częstochowa (a)
GP Czestochowa
NE POL
  Deux-Acren
GP Claude Criquielion, GP du Prèsident
1.2 Race BEL
  Diekirch
GP Majerus-Parmentier VC Diekirch
NE Race LUX
  7º stage Dunavski Kup
Danube Cup
NE SRB
  6º stage Dunavski Kup
Danube Cup
NE SRB
  2º stage Eidsvollrittet
Kalas Cup/Norgescup
NE NOR
  Fort William, Downhill 1 Downhill GBR
  Freetown
Presidential Race
NE Race SLE
  Fuldabrück
Nacht von Fuldabrück
NE GER
  Fundão, Mountainbike (F) Class 2 XCO POR
  Gedern, Mountainbike 2 XCO GER
  Gedern, Mountainbike (F) Class 2 XCO GER
  Gedern, Mountainbike, Juniors 2 XCO GER
  Gedern, Mountainbike, Juniors (F) 2 XCO GER
  9º stage Giro d'Italia
Ronde van Italië
2.WT/WT/PT ITA
  2º stage GP Do Dão NE POR
  Hamont-Achel (a) NE Race BEL
  2º stage Jiangsu Xinyi Station NE CHN
  Kaunas NE Race LTU
  Komenda
VN Obcine Komenda
NE Race SLO
  La Calera, Mountainbike Class 2 XCO ARG
  La Calera, Mountainbike (F) Class 2 XCO ARG
  La Calera, Mountainbike, Juniors Class 2 XCO ARG
  La Calera, Mountainbike, Juniors (F) Class 2 XCO ARG
  La Roche-en-Ardenne, Mountainbike S1 XCO BEL
  La Roche-en-Ardenne, Mountainbike (F) S1 XCO BEL
  Lincoln
Lincoln Grand Prix
NE Race GBR
  Logroño, Mountainbike S1 XCO ESP
  4º stage Merida Cup NE SVK
  Midway, Mountainbike Class 2 XCO USA
  Midway, Mountainbike (F) Class 2 XCO USA
  Midway, Mountainbike, Juniors 2 XCO USA
  Midway, Mountainbike, Juniors (F) Class 2 XCO USA
  National Championship, Mountainbike, Downhill, Elite, Australia (F) CN AUS
  National Championship, Road, Elite, Cyprus
Pagkyprio Protathima Dromou
CN CYP
  National Championship, Road, Elite, Cyprus (F)
Pagkyprio Protathima Dromou
CN CYP
  National Championship, Road, Juniors, Cyprus
Pagkyprio Protathima Dromou
CN CYP
  National Championship, Road, Juniors, Cyprus (F) CN CYP
  National Championship, Track, Keirin, Elite, Japan (F) CN JPN
  National Championship, Track, Madison, Elite, Japan CN JPN
  National Championship, Track, Points race, Elite, Japan CN JPN
  National Championship, Track, Points race, Elite, Japan (F) CN JPN
  National Championship, Track, Pursuit, Juniors, Japan (F) CN JPN
  National Championship, Track, Scratch, Elite, Japan CN JPN
  National Championship, Track, Scratch, Elite, Japan (F) CN JPN
  National Championship, Track, Sprint, Elite, Japan (F) CN JPN
  National Championship, Track, Team Pursuit, Elite, Japan CN JPN
  National Championship, Track, Team Pursuit, Elite, Japan (F) CN JPN
  National Championship, Track, Team Sprint, Elite, Japan (F) CN JPN
  Nieuw-Vossemeer NE Race NED
  Nova Bana, Mountainbike
SKI Drozdovo
2 XCO SVK
  Nova Bana, Mountainbike (F)
SKI Drozdovo
2 XCO SVK
  Nova Bana, Mountainbike, Juniors
SKI Drozdovo
2 XCO SVK
  Nova Bana, Mountainbike, Juniors (F)
SKI Drozdovo
2 XCO SVK
  Obertraun, Mountainbike
Spring Bike Ultimate MTB Battle
HC XCO AUT
  Obertraun, Mountainbike (F)
Spring Ride Ulitmate MTB Battle
HC XCO AUT
  Obertraun, Mountainbike, Juniors
Spring Ride Ulitmate MTB Battle
HC XCO AUT
  Obertraun, Mountainbike, Juniors (F)
Spring Ride Ulitmate MTB Battle
HC XCO AUT
  Obertraun, Mountainbike, U23
Spring Ride Ulitmate MTB Battle
HC XCO AUT
  Obertraun, Mountainbike, U23 (F)
Spring Ride Ulitmate MTB Battle
HC XCO AUT
  Pec pod Snezkou, Mountainbike 1 XCO CZE
  Pec pod Snezkou, Mountainbike (F) 1 XCO CZE
  Petrich, Downhill 3 Downhill BUL
  Playa Grande
Homenaje a las Madres del Pais
NE Race VEN
  Port Angeles, Downhill
NW Cup/Pro GRT
2 Downhill USA
  Provincial Championship Vlaams-Brabant, Road, Juniors, Belgium NE BEL
  Pukekohe East NE Race NZL
  Punta Chame NE Race PAN
  6º stage Quatre Jours de Dunkerque
Vierdaagse van Duinkerken
2.HC FRA
  Quilpué
Circuito Villa Olimpica
NE Race CHI
  5º stage Return to the Countryside
An Giang Plant Protection Cup
NE VIE
  Richmond, Mountainbike 2 XCO GBR
  Richmond, Mountainbike (F) Class 2 XCO GBR
  Ronde van Noord-Holland 1.2 Race NED
  Rosignol
Race Against Drugs
NE Race GUY
  Sakarya, Mountainbike Class 1 XCO TUR
  Sakarya, Mountainbike (F) Class 1 XCO TUR
  Sakarya, Mountainbike, Juniors 1 XCO TUR
  Sakarya, Mountainbike, Juniors (F) Class 1 XCO TUR
  Schoten (c) NE Race BEL
  3º stage Sidoarja Jawa Timur NE INA
  Siparia
Siparia Fête Road Race
NE Race TRD
  Thun, Chrono NE SUI
  Tibi, Mountainbike Class 2 XCO ESP
  Tibi, Mountainbike (F) Class 2 XCO ESP
  Tibi, Mountainbike, Juniors 2 XCO ESP
  Tibi, Mountainbike, Juniors (F) 2 XCO ESP
  3º stage Torneo CC Bicileo Trujillo NE PER
  5º stage Tour de Bénin NE BEN
  5º stage Tour de Tunisie
Tour de Tunisie Cycliste International
2.2 TUN
  4º stage Tour of Ankara 2.2 TUR
  1º stage Tour of California 2.WT/WT/PT USA
  4º stage Tour of California (F) 2.WWT USA
  Tournai
Memorial D. Bosquillon
NE Race BEL
  Vårgårda, Mountainbike Class 1 XCO SWE
  Vårgårda, Mountainbike (F) Class 1 XCO SWE
  Vårgårda, Mountainbike, Juniors Class 1 XCO SWE
  Vårgårda, Mountainbike, Juniors (F) Class 1 XCO SWE
  Verrebroek
GP Wase Polders
NE Race BEL
  Vinnitsa NE Race UKR
  4º stage Vuelta a Guanacaste NE CRC
  3º stage Vuelta Binacional a Ecuador NE ECU

  Doha, Chrono
Rasen League Final Time Trial
NE QTR
  6º stage Return to the Countryside
An Giang Plant Protection Cup
NE VIE
  2º stage Tour of California 2.WT/WT/PT USA

  Durango (F)
Emakumeen Saria
1.2 ESP
  10º stage Giro d'Italia
Ronde van Italië
2.WT/WT/PT ITA
  London, Criterium
Wembley Park
NE GBR
  Lutlommel
Lommel
NE Race BEL
  7º stage Return to the Countryside
An Giang Plant Protection Cup
NE VIE
  3º stage Tour of California 2.WT/WT/PT USA

  1º stage Baltyk-Karkonosze-Tour 2.2 POL
  Championship of Galicia, Road, ITT, Elite, Spain NE ESP
  1º stage Emakumeen Euskal Bira (F)
Emakumeen Bira
2.1WE ESP
  7º stage Giant Liga NE CZE
  11º stage Giro d'Italia
Ronde van Italië
2.WT/WT/PT ITA
  Puivelde
Belsele Individueel
NE Race BEL
  8º stage Return to the Countryside
An Giang Plant Protection Cup
NE VIE
  4º stage Tour of California 2.WT/WT/PT USA
  1º stage Tour of Norway
Ronde van Noorwegen
2.HC NOR
  Prologue Tour of Ukraine 2.2 UKR

  2º stage Baltyk-Karkonosze-Tour 2.2 POL
  Croydon NE GBR
  2º stage Emakumeen Euskal Bira (F)
Emakumeen Bira
2.1WE ESP
  12º stage Giro d'Italia
Ronde van Italië
2.WT/WT/PT ITA
  Minsk, 1 km
GP Minsk
Class 1 BLR
  Minsk, Keirin
Grand Prix Minsk
Class 1 BLR
  Minsk, Madison
GP Minsk
Class 1 BLR
  Minsk, Madison (F)
GP Minsk
Class 1 BLR
  Minsk, Omnium
GP Minsk
Class 1 BLR
  Minsk, Omnium (F)
GP Minsk
Class 1 BLR
  Minsk, Points race
GP Minsk
Class 1 BLR
  Minsk, Points race (F)
GP Minsk
Class 1 BLR
  Minsk, Points race, Juniors Class 1 BLR
  Minsk, Pursuit
GP Minsk
Class 1 BLR
  Minsk, Pursuit (F)
GP Minsk
Class 1 BLR
  Minsk, Scratch
GP Minsk
Class 1 BLR
  Minsk, Scratch (F)
GP Minsk
Class 1 BLR
  Minsk, Sprint
Grand Prix Minsk
Class 1 BLR
  Minsk, Sprint (F)
GP Minsk
Class 1 BLR
  Minsk, Sprint, Juniors (F) Class 1 BLR
  Minsk, Team Pursuit
GP Minsk
Class 1 BLR
  Minsk, Team Pursuit (F)
GP Minsk
Class 1 BLR
  Minsk, Team Sprint
GP Minsk
Class 1 BLR
  9º stage Return to the Countryside
An Giang Plant Protection Cup
NE VIE
  1º stage Ronde de l'Isard d'Ariège, U23 2.2U FRA
  San Luis Potosí, Criterium NE MEX
  5º stage Tour of California 2.WT/WT/PT USA
  2º stage Tour of Norway
Ronde van Noorwegen
2.HC NOR
  1º stage Tour of Ukraine 2.2 UKR

  3º stage Baltyk-Karkonosze-Tour 2.2 POL
  1º stage Clásica del Caribe NE COL
  1º stage Driedaagse van Axel, Juniors
SPIE Internationale Juniorendriedaagse
2.1MJ NED
  3º stage Emakumeen Euskal Bira (F)
Emakumeen Bira
2.1WE ESP
  Gatineau, Chrono (F)
La visite chrono du Gatineau
1.1WE CAN
  13º stage Giro d'Italia
Ronde van Italië
2.WT/WT/PT ITA
  Harderwijk
Parel van de Veluwe
NE Race NED
  1º stage Mississippi GP NE USA
  National Championship, Mountainbike, Enduro, Elite, Philippines CN PHI
  National Championship, Mountainbike, Enduro, Elite, Philippines (F) CN PHI
  National Championship, Road, ITT, Elite, Morocco CN MAR
  National Championship, Road, ITT, Juniors, Morocco (F) CN MAR
  National Championship, Road, ITT, U23, Morocco CN MAR
  Nové Město na Moravě, Mountainbike 3 XCO CZE
  Nové Město na Moravě, Mountainbike (F) 3 XCO CZE
  1º stage Paris - Arras
Paris - Arras Tour
2.2 FRA
  10º stage Return to the Countryside
An Giang Plant Protection Cup
NE VIE
  2º stage Ronde de l'Isard d'Ariège, U23 2.2U FRA
  1º stage Ruta de los Castillos y las Batallas de Jaen NE ESP
  6º stage Tour of California 2.WT/WT/PT USA
  3º stage Tour of Norway
Ronde van Noorwegen
2.HC NOR
  2º stage Tour of Ukraine 2.2 UKR
  1º stage Triptyque Ardennaise NE BEL
  1º stage Volta a Coruña NE ESP
  1º stage Vuelta a Sucre NE BOL
  1º stage Vuelta Castilla y Leon 2.1 ESP

  4º stage Baltyk-Karkonosze-Tour 2.2 POL
  Bath, Criterium NE GBR
  Bela Bela NE Race RSA
  Belfast (j)
West Down Grand Prix
NE Race GBR
  Bern
Berner Rundfahrt, Ronde van Bern / Tour de Berne / GP di Berna / Tour du Nord-Ouest Suisse
1.2 Race SUI
  Bern, Amateurs
Berner Rundfahrt
NE Race SUI
  1º stage Bikes on Broadway NE CAN
  Bol, Mountainbike-Marathon
Island of Brač - Uvati Vitar
3 Marathon CRO
  Bol, Mountainbike-Marathon (F)
Island of Brač - Uvati Vitar
3 Marathon CRO
  Cambridge
Tour of the Battenkill
NE Race USA
  Castelfidardo (d)
GP Santa Rita
NE Race ITA
  2º stage Clásica del Caribe NE COL
  2º stage Driedaagse van Axel, Juniors
SPIE Internationale Juniorendriedaagse
2.1MJ NED
  3º stage Driedaagse van Axel, Juniors
SPIE Internationale Juniorendriedaagse
2.1MJ NED
  Elva, Criterium
Elva Tänavasõit
NE EST
  4º stage Emakumeen Euskal Bira (F)
Emakumeen Bira
2.1WE ESP
  Gatineau (F)
Grand Prix Cycliste de Gatineau
1.1WE Race CAN
  14º stage Giro d'Italia
Ronde van Italië
2.WT/WT/PT ITA
  HaGalil HaElyon (a)
North Arrow
NE Race ISR
  Kangarilla
John Venturi Memorial
NE Race AUS
  Kekava
Ķekavas velomaratons
NE Race LAT
  Kulmbach NE Race GER
  2º stage Mississippi GP NE USA
  3º stage Mississippi GP NE USA
  Mont-Tremblant, Downhill
VéloMotion Canada Cup
2 Downhill CAN
  Mont-Tremblant, Downhill (F) 2 Downhill CAN
  National Championship, Road, Elite, Morocco CN MAR
  National Championship, Road, U23, Morocco CN MAR
  National Championship, Track, Elimination, Elite, Poland CN POL
  National Championship, Track, Elimination, Juniors, Poland CN POL
  National Championship, Track, Elimination, Juniors, Poland (F) CN POL
  National Championship, Track, Team Sprint, Elite, Poland (F) CN POL
  National Championship, Track, Team Sprint, U23, Poland CN POL
  National Championship, Track, Team Sprint, U23, Poland (F) CN POL
  Nebraska Omnium Weekend NE Race USA
  Nové Město na Moravě, Mountainbike (F) CDM XCO CZE
  Nové Město na Moravě, Mountainbike, U23 CDM XCO CZE
  Odessa, Criterium
Yuvl Criterium
NE UKR
  2º stage Paris - Arras
Paris - Arras Tour
2.2 FRA
  Pelham
Niagara Classic - Steve Bauer Classic
NE Race CAN
  Race to Remember NE Race RWA
  Roeselare
De Ruiter - Grote Prijs Bouwonderneming ERIK DEBAL
NE Race BEL
  3º stage Ronde de l'Isard d'Ariège, U23 2.2U FRA
  2º stage Ruta de los Castillos y las Batallas de Jaen NE ESP
  Tampere
Tampere Kortelli
NE Race FIN
  Taviers
GP Olivier Kaisen
NE Race BEL
  1º stage Tour of Albania
Rrethi Çiklistik i Shqipërisë
2.2 ALB
  7º stage Tour of California 2.WT/WT/PT USA
  4º stage Tour of Norway
Ronde van Noorwegen
2.HC NOR
  3º stage Tour of Ukraine 2.2 UKR
  2º stage Triptyque Ardennaise NE BEL
  1º stage Trophée Centre Morbihan, Juniors 2.Ncup FRA
  Tuzla
25 Maj
NE Race BIH
  Velence
Tour de Velencei-to
NE Race HUN
  2º stage Volta a Coruña NE ESP
  7º stage Volta às Terras do Café NE ANG
  2º stage Vuelta Castilla y Leon 2.1 ESP
  1º stage Vuelta Dagupan NE PHI
  Willingen, Downhill
iXS European Downhill Cup
1 Downhill GER
  Willingen, Downhill (F) 1 Downhill GER
  Wilmington
Wilmington GP
1.CRT USA
  Zwolle (F) (b)
Omloop van de IJsseldelta
1.2 Race NED

  Agrokipia NE Race CYP
  6º stage Baltyk-Karkonosze-Tour 2.2 POL
  5º stage Baltyk-Karkonosze-Tour 2.2 POL
  Bangalore, Criterium NE IND
  Banja Luka, Mountainbike 2 XCO BIH
  2º stage Bikes on Broadway NE CAN
  Castelfidardo
Trofeo Città di Castelfidardo, GP Cibes
NE Race ITA
  Cham
Cham-Hagendorn
NE Race SUI
  Cham (F)
Cham-Hagendorn
1.2 Race SUI
  Championship of Asturias, Road, ITT Elite w/o contract, Spain NE ESP
  Championship of Asturias, Road, ITT, Elite, Spain CN ESP
  3º stage Clásica del Caribe NE COL
  Elva
Elva Rattapäev, Elva Rattaralli, Elva Rattasõit
NE Race EST
  5º stage Emakumeen Euskal Bira (F)
Emakumeen Bira
2.1WE ESP
  Eupen, Mountainbike 2 XCO BEL
  Eupen, Mountainbike (F) 2 XCO BEL
  Eupen, Mountainbike, Juniors 2 XCO BEL
  Eupen, Mountainbike, Juniors (F) 2 XCO BEL
  Flacq (a)
GP Rotary Club de Flacq - GP Swan
NE Race MRI
  Gaziantep, Mountainbike 2 XCO TUR
  Gaziantep, Mountainbike (F)
Salcano Gaziantep MTP Cup
2 XCO TUR
  Gaziantep, Mountainbike, Juniors
Salcano Gaziantep MTP Cup
2 XCO TUR
  Gaziantep, Mountainbike, Juniors (F)
Salcano Gaziantep MTP Cup
2 XCO TUR
  15º stage Giro d'Italia
Ronde van Italië
2.WT/WT/PT ITA
  Grand Prix de la Somme 1.1 Race FRA
  Hoeleden
Grote Prijs Brandstoffen HOGNOUL & Zn
NE Race BEL
  Ixtapan de la Sal NE Race MEX
  Kayl
Festival de la Petite Reine LC Kayl
NE Race LUX
  Kinshasa
Journée Mondiale de l'Afrique
NE Race COD
  Libreville
Tour de Libreville
NE Race GAB
  Lieshout
Ronde van Lieshout
NE Race NED
  Logrosán, Mountainbike-Marathon
UCI MTB MARATHON SERIES - Titan Villuercas
3 Marathon ESP
  Logrosán, Mountainbike-Marathon (F)
UCI MTB MARATHON SERIES - Titan Villuercas
3 XCO ESP
  Mafutseni NE Race SWZ
  4º stage Mississippi GP NE USA
  Mriehel By-Pass, Chrono NE MLT
  National Championship, Mountainbike, Enduro, Elite, Germany CN GER
  National Championship, Mountainbike, Enduro, Elite, Germany (F) CN GER
  National Championship, Road, Elite, Singapore CN SIN
  National Championship, Road, Elite, Singapore (F) CN SIN
  National Championship, Road, Elite, Tunisia CN TUN
  National Championship, Road, Juniors, Morocco (F) CN MAR
  National Championship, Road, Juniors, Singapore CN SIN
  Nové Město na Moravě, Mountainbike CDM XCO CZE
  Nové Město na Moravě, Mountainbike, U23 (F) CDM XCO CZE
  Othée
Challenge Joseph Swerts
NE Race BEL
  Ouagadougou
GP CEDEAO
NE Race BUR
  3º stage Paris - Arras
Paris - Arras Tour
2.2 FRA
  1º stage Rás Tailteann
An Post Rás
2.2 IRL
  4º stage Ronde de l'Isard d'Ariège, U23 2.2U FRA
  Rosendal
Fuji Peloton GP
NE Race FIN
  3º stage Ruta de los Castillos y las Batallas de Jaen NE ESP
  Saint John (a)
Fig Tree Hill Road Race
NE Race ANT
  Sakai, Criterium 1.CRT JPN
  Selangor
Century Cycle Challenge
NE Race MAS
  Taki, Mountainbike 3 XCO JPN
  Taki, Mountainbike (F) 3 XCO JPN
  Taki, Mountainbike, Juniors 3 XCO JPN
  Taki, Mountainbike, Juniors (F) 3 XCO JPN
  2º stage Tour of Albania
Rrethi Çiklistik i Shqipërisë
2.2 ALB
  Prologue Tour of Japan
Ronde van Japan
2.1 JPN
  5º stage Tour of Norway
Ronde van Noorwegen
2.HC NOR
  4º stage Tour of Ukraine 2.2 UKR
  3º stage Triptyque Ardennaise NE BEL
  2º stage Trophée Centre Morbihan, Juniors 2.Ncup FRA
  3º stage Trophée Centre Morbihan, Juniors 2.Ncup FRA
  Veldhoven
Omloop der Kempen
NE Race NED
  3º stage Volta a Coruña NE ESP
  3º stage Vuelta Castilla y Leon 2.1 ESP
  2º stage Vuelta Dagupan NE PHI
  Walhain-Saint-Paul
GP Superette Delhaize-Tilman
NE Race BEL
  Westrem
Memorial Romain De Landsheere
NE Race BEL
  Wieluń, Criterium NE POL
  Ystad
Vinco Loppet
NE Race SWE

  Beijing, Keirin (a) Class 1 Race CHN
  Beijing, Keirin (F) (a) Class 1 CHN
  Beijing, Keirin, Juniors Class 1 CHN
  Beijing, Keirin, Juniors (F) Class 1 CHN
  3º stage Bikes on Broadway NE CAN
  Mercedes
Mercedes ROU
NE Race URU
  2º stage Rás Tailteann
An Post Rás
2.2 IRL
  3º stage Tour of Albania
Rrethi Çiklistik i Shqipërisë
2.2 ALB
  1º stage Tour of Japan
Ronde van Japan
2.1 JPN
  Tula, Keirin
Tula
Class 1 RUS
  Tula, Keirin (F)
Tula
Class 1 RUS
  Tula, Keirin, Juniors Class 1 RUS
  Tula, Keirin, Juniors (F)
Tula
Class 1 RUS

  Prologue Clásica Marinilla
Clásica Ramón Emilio Arcila
NE COL
  8º stage Dunavski Kup
Danube Cup
NE SRB
  16º stage Giro d'Italia
Ronde van Italië
2.WT/WT/PT ITA
  Motherwell, Criterium NE GBR
  3º stage Rás Tailteann
An Post Rás
2.2 IRL
  4º stage Tour of Albania
Rrethi Çiklistik i Shqipërisë
2.2 ALB
  2º stage Tour of Japan
Ronde van Japan
2.1 JPN

  1º stage Clásica Marinilla
Clásica Ramón Emilio Arcila
NE COL
  1º stage Flèche du Sud
Fleche du Sud
2.2 LUX
  8º stage Giant Liga NE CZE
  17º stage Giro d'Italia
Ronde van Italië
2.WT/WT/PT ITA
  Prologue Grande Prémio 'Jornal de Notícias' NE POR
  4º stage Rás Tailteann
An Post Rás
2.2 IRL
  1º stage Ronde van België
Tour de Belgique
2.HC BEL
  1º stage Tour des Fjords 2.1 NOR
  5º stage Tour of Albania
Rrethi Çiklistik i Shqipërisë
2.2 ALB
  3º stage Tour of Japan
Ronde van Japan
2.1 JPN
  3º stage XSports Kauss Cup NE LAT

  Aberdeen NE GBR
  Buchholz
GP Buchholz
NE GER
  2º stage Clásica Marinilla
Clásica Ramón Emilio Arcila
NE COL
  2º stage Flèche du Sud
Fleche du Sud
2.2 LUX
  18º stage Giro d'Italia
Ronde van Italië
2.WT/WT/PT ITA
  Prologue GP Cycliste de Gemenc 2.2 HUN
  1º stage Grande Prémio 'Jornal de Notícias' NE POR
  Habana, Juniors (F)
COPA CUBA DE PISTA
Class 2 CUB
  Habana, Keirin, Juniors
COPA CUBA DE PISTA
Class 2 CUB
  Habana, Pursuit
COPA CUBA DE PISTA
Class 2 CUB
  Habana, Pursuit (F)
COPA CUBA DE PISTA
Class 2 CUB
  Lekkerkerk NE NED
  Lekkerkerk (F) NE NED
  Malderen (F) NE Race BEL
  Montbéliard
GP du Pays de Montbéliard
NE Race FRA
  Provincial Championship Vlaams-Brabant, Road, Elite, Belgium (F) NE BEL
  5º stage Rás Tailteann
An Post Rás
2.2 IRL
  2º stage Ronde van België
Tour de Belgique
2.HC BEL
  Silenen - Bristen
Silenen - Amsteg - Bristen
NE SUI
  Srinagar
Kashmir Cycling Challenge
NE Race IND
  2º stage Tour des Fjords 2.1 NOR
  Prologue Tour du Pays de Vaud, Juniors 2.Ncup SUI
  4º stage Tour of Japan
Ronde van Japan
2.1 JPN
  Wielsbeke
Lenteprijs IC 1
NE Race BEL
  Wodecq
GP Dany Rasson
NE Race BEL
  Zwijndrecht NE Race BEL

  Aguadilla, Pursuit Class 2 PUR
  Aguadilla, Pursuit (F) Class 2 PUR
  3º stage Clásica Marinilla
Clásica Ramón Emilio Arcila
NE COL
  1º stage Coastal Range Cross Cycle Challenge NE TPE
  1º stage Durango
Iron Horse Classic
NE USA
  3º stage Flèche du Sud
Fleche du Sud
2.2 LUX
  19º stage Giro d'Italia
Ronde van Italië
2.WT/WT/PT ITA
  1º stage GP Cycliste de Gemenc 2.2 HUN
  2º stage part a Grande Prémio 'Jornal de Notícias' NE POR
  2º stage part b Grande Prémio 'Jornal de Notícias' NE POR
  Kiev
Horizon Park Race 1 for Peace
1.2 Race UKR
  1º stage Mianzhu Station NE CHN
  Moerbeke (Geraardsbergen), Elite/U23 NE Race BEL
  Moscou, Keirin
GRAND PRIX OF MOSCOW
Class 1 RUS
  Moscou, Keirin (F)
GRAND PRIX OF MOSCOW
Class 1 RUS
  Moscou, Keirin, Juniors
GRAND PRIX OF MOSCOW
Class 1 RUS
  Moscou, Keirin, Juniors (F)
GRAND PRIX OF MOSCOW
Class 1 RUS
  National Championship, Track, Keirin, Juniors, Belarus CN BLR
  National Championship, Track, Keirin, Juniors, Belarus CN BLR
  1º stage Paraguay Cycles Club NE PAR
  6º stage Rás Tailteann
An Post Rás
2.2 IRL
  3º stage Ronde van België
Tour de Belgique
2.HC BEL
  1º stage Tavastia 3 days NE FIN
  3º stage Tour des Fjords 2.1 NOR
  1º stage Tour du Pays de Vaud, Juniors 2.Ncup SUI
  1º stage Tour of Estonia 2.1 EST
  5º stage Tour of Japan
Ronde van Japan
2.1 JPN
  1º stage Tour of Whitehorse NE CAN
  Vannes - Plumelec (F)
La Classique Morbihan
1.1WE Race FRA
  1º stage VI Clásica Elite Guatemala NE GUA
  1º stage Vuelta a Navarra, Elite/U23 NE ESP
  1º stage Wänershofs 2-dagers NE SWE

  Albstadt, Mountainbike, U23 CDM Worldcup GER
  Attécoubé
GP de la Mairie d'Attécoubé
NE Race CIV
  Baie-Saint-Paul, Mountainbike
Canada Cup VM de Charlevoix
Class 1 XCO CAN
  Baie-Saint-Paul, Mountainbike (F)
Canada Cup VM de Charlevoix
Class 1 XCO CAN
  Baie-Saint-Paul, Mountainbike (F)
Canada Cup VM de Charlevoix
Class 3 XCO CAN
  Baie-Saint-Paul, Mountainbike, Juniors
Canada Cup VM de Charlevoix
Class 1 XCO CAN
  Baie-Saint-Paul, Mountainbike, Juniors (F)
Canada Cup VM de Charlevoix
Class 1 XCO CAN
  Boucles de la Marne NE Race FRA
  Burlington, Criterium
Snake Alley
NE USA
  Diex
Völkermarkter Radsporttage, Diexer Bergrennen
NE Race AUT
  2º stage Durango
Iron Horse Classic
NE Stage USA
  Durham NE GBR
  Farum
Road Bike Shop Løbet/ABC
NE Race DEN
  4º stage Flèche du Sud
Fleche du Sud
2.2 LUX
  20º stage Giro d'Italia
Ronde van Italië
2.WT/WT/PT ITA
  2º stage GP Cycliste de Gemenc 2.2 HUN
  3º stage Grande Prémio 'Jornal de Notícias' NE POR
  1º stage Kekaha
Pedal to the Meadow
NE USA
  Kiev
Horizon Park Race 2 Maidan
1.2 Race UKR
  Kiev (F)
Horizon Park
1.2 Race UKR
  Memorial R. Brousse NE MRI
  National Championship, Mountainbike, Downhill, Elite, Lithuania CN LTU
  National Championship, Mountainbike, Downhill, Elite, Lithuania (F) CN LTU
  National Championship, Road, Juniors, Belgium (F) CN BEL
  National Championship, Track, Keirin, Elite, China CN CHN
  National Championship, Track, Keirin, Elite, China (F) CN CHN
  National Championship, Track, Keirin, Juniors, China CN CHN
  National Championship, Track, Keirin, Juniors, China (F) CN CHN
  National Championship, Track, Pursuit, Juniors, Slovakia CN SVK
  National Championship, Track, Pursuit, Juniors, Slovakia (F) CN SVK
  National Championship, Track, Pursuit, Slovakia CN SVK
  National Championship, Track, Pursuit, U23, Slovakia CN SVK
  National Championship, Track, Scratch, Elite, Slovakia (F) CN SVK
  Plumelec (a)
GP Plumelec-Morbihan
1.1 Race FRA
  Plumelec (F)
GP Plumelec-Morbihan
1.1WE Race FRA
  Port Harcourt
Port Harcourt Classic
NE NGR
  Puttershoek
Omloop van Hoeksche Waard
NE Race NED
  7º stage Rás Tailteann
An Post Rás
2.2 IRL
  4º stage Ronde van België
Tour de Belgique
2.HC BEL
  1º stage Tour de Gironde 2.2 FRA
  4º stage Tour des Fjords 2.1 NOR
  1º stage Tour du Jura 2.2 FRA
  2º stage part b Tour du Pays de Vaud, Juniors 2.Ncup SUI
  2º stage part a Tour du Pays de Vaud, Juniors 2.Ncup SUI
  2º stage Tour of Estonia 2.1 EST
  6º stage Tour of Japan
Ronde van Japan
2.1 JPN
  1º stage Triple Vuelta El Coquimbo - La Serena - Coquimbo NE CHI
  2º stage VI Clásica Elite Guatemala NE GUA
  1º stage Vuelta a la Provincia de Alicante NE ESP
  2º stage Vuelta a Navarra, Elite/U23 NE ESP
  Winston-Salem, Criterium
Winston-Salem Cycling Classic
1.CRT USA
  Winterberg, Downhill Class 2 Downhill GER
  Winterberg, Downhill (F) Class 2 Downhill GER
  Winterberg, Mountainbike Class 2 4-cross GER
  Winterberg, Mountainbike (F) Class 2 4-cross GER

  Albstadt, Mountainbike CDM Worldcup GER
  Albstadt, Mountainbike (F) CDM Worldcup GER
  Albstadt, Mountainbike, U23 (F) CDM Worldcup GER
  Analamanga
Circuit Marais Masay
NE Race MAD
  Asunción (a)
Aniversario Paraguay Cycles Club
NE Race PAR
  Baie-Saint-Paul, Mountainbike
Canada Cup VM de Charlevoix
Class 3 XCO CAN
  Beneditinos, Chrono
Desafio 100 Km Oswaldo Marques
NE Race BRA
  Châteaulin
Circuit de l'Aulne/GP Le Télégramme à Châteaulin, Boucles de l'Aulne
1.1 Race FRA
  Championship of Cantabria, Road, ITT Elite w/o contract, Spain NE ESP
  Collingwood, Downhill
Canada Cup East Coast Open
Class 2 Downhill CAN
  Collingwood, Downhill (F)
Canada Cup East Coast Open
Class 2 Downhill CAN
  Diex
Völkermarkter Radsporttage, GP Südkärnten
NE Race AUT
  Etten-Leur
Ronde van de Leur
NE Race NED
  European Championship, Mountainbike, Downhill, Elite CC Regional Championship
  European Championship, Mountainbike, Downhill, Elite (F) CC Regional Championship
  5º stage Flèche du Sud
Fleche du Sud
2.2 LUX
  21º stage Giro d'Italia
Ronde van Italië
2.WT/WT/PT ITA
  Gooik (F) (a)
Gooik - Geraardsbergen - Gooik
1.1WE Race BEL
  4º stage Grande Prémio 'Jornal de Notícias' NE POR
  Haneffe NE Race BEL
  Hong Kong (h)
Hong Kong Road Race 7
NE Race HKG
  2º stage Kekaha
Pedal to the Meadow
NE USA
  3º stage Kekaha
Pedal to the Meadow
NE USA
  Kiev
Horizon Park 3 Classic
1.2 Race UKR
  Kiev, Chrono (F)
VR Women
1.2 UKR
  Laarne (a)
GP Etienne de Wilde IC 1
NE Race BEL
  Londerzeel (e)
Londerzeel-Sint Jozef
NE Race BEL
  Meda, Mountainbike-Marathon
Meda100Marathon Vale D'Aldeia
Class 3 Marathon POR
  Meda, Mountainbike-Marathon (F) Class 3 Marathon POR
  5º stage Merida Cup NE SVK
  Muscatine, Criterium
Melon City
NE USA
  National Championship, Mountainbike, Marathon, Elite, Austria CN AUT
  National Championship, Mountainbike, Marathon, Elite, Austria (F) CN AUT
  National Championship, Road, Juniors, Belgium CN BEL
  Oostnieuwkerke
Oostnieuwkerke-Sleihage Grote Prijs Electro GABRIEL GEVAERT.
NE Race BEL
  Ordrup
Ordrup CC
NE Race DEN
  Paris - Roubaix, U23 1.2 Race FRA
  Pescara
Trofeo Matteotti
NE Race ITA
  Pieve di Soligo, Juniors
Trofeo Dorigo Porte, GP GD Dorigo Porte
1.1MJ Race ITA
  Polokwane NE Race RSA
  Porto de Mós, Downhill Class 3 Downhill POR
  Porto de Mós, Downhill (F) Class 3 Downhill POR
  Praia
Giro Volta Praia
NE Race CPV
  8º stage Rás Tailteann
An Post Rás
2.2 IRL
  5º stage Ronde van België
Tour de Belgique
2.HC BEL
  San Miguelito
Reto a Los Altos de Santa María
NE Race PAN
  Seychelles Road Race NE Race SEY
  Shrewsbury, Criterium
Shrewsbury Grand Prix
NE GBR
  Tartu (b)
Tartu Rattaralli
NE Race EST
  2º stage Tour de Gironde 2.2 FRA
  5º stage Tour des Fjords 2.1 NOR
  2º stage Tour du Jura 2.2 FRA
  3º stage Tour du Pays de Vaud, Juniors 2.Ncup SUI
  7º stage Tour of Japan
Ronde van Japan
2.1 JPN
  3º stage VI Clásica Elite Guatemala NE GUA
  2º stage Vuelta a la Provincia de Alicante NE ESP
  3º stage Vuelta a Navarra, Elite/U23 NE ESP
  Wezembeek-Oppem
IC 2
NE Race BEL
  Zalau
Velo Tur RGT Salaj
NE Race ROM

  Davenport, Criterium
Quad Cities
NE USA
  Somerville
Tour of Somerville
NE Race USA
  Stevenage, Criterium NE GBR
  Winston-Salem (F)
Winston-Salem Classic
1.1WE Race USA

  Booischot (c) NE Race BEL
  Games of Small States of Europe, Road, Elite JR
  Games of Small States of Europe, Road, Elite (F) JR
  Gullegem
Gullegem Koerse Individueel
NE Race BEL
  Mol (b)
Mol-Rauw
NE Race BEL
  National Championship, Track, 1 km, Elite, Switzerland CN SUI
  National Championship, Track, Elimination, Elite, Switzerland CN SUI
  National Championship, Track, Keirin, Elite, Switzerland CN SUI
  1º stage Polska - Ukraina
Memorial Colonel Skopenko
NE POL
  Winston-Salem
Winston-Salem Cycling Classic
1.1 Race USA

  Brakwater, Chrono
Food Lovers Market Time Trial Series
NE NAM
  9º stage Giant Liga NE CZE
  Kielce, Criterium
O Puchar Mariana Formy
1.CRT POL
  3º stage Polska - Ukraina
Memorial Colonel Skopenko
NE POL
  2º stage Polska - Ukraina
Memorial Colonel Skopenko
NE POL
  Prologue Tour de Luxembourg
Ronde van Luxemburg
2.HC LUX