Calendars May 2018

All races
Show:


  Baboszewo
Memorial Andrzeja Trochanowskiego
1.2 Race POL
  4º stage Carpathia Couriers Path 2.2U POL
  Cavriago
Trofeo Papa' Cervi
NE Race ITA
  Corozal
Pablo Marin Labor Day Classic
NE Race BIZ
  Frankfurt am Main
Eschborn-Frankfurt City Loop, Rund um den Henninger Turm, GP van Frankfurt, Rund um den Finanzplatz
1.WT/WT/PT Race GER
  Frankfurt am Main, U23
Eschborn-Frankfurt City Loop, Rund um den Henninger Turm
1.2 Race GER
  4º stage Giant Liga NE CZE
  4º stage Grudziądz, Juniors
Cup of Grudziadz Town President, Lech Gergowski Memorial
2.1MJ POL
  Harchies
GP de l'Administration Communale
NE Race BEL
  Indaiatuba
Prova Ciclistica 1° de Maio - GP Ayrton Senna
NE Race BRA
  Kortessem (a) NE Race BEL
  Legazpia
Santikutz Klasika - Prueba Santa Cruz
NE Race ESP
  Mauren, Criterium
Rund um den Weiherring
NE LIE
  Meigem NE Race BEL
  2º stage Merida Cup NE SVK
  National Championship, Road, ITT, Juniors, Belgium CN BEL
  National Championship, Road, ITT, Juniors, Belgium (F) CN BEL
  National Championship, Road, ITT, Novices, first year, Belgium CN BEL
  National Championship, Road, ITT, Novices, Belgium (F) CN BEL
  National Championship, Road, ITT, Novices, second year, Belgium CN BEL
  National Championship, Road, ITT, U23, Belgium CN BEL
  National Championship, Road, ITT, U23, Belgium (F) CN BEL
  Nenzing
GP Vorarlberg
NE Race AUT
  4º stage Panorama Tour NE RSA
  Provincial Championship Vlaams-Brabant, Road, Elite, Belgium (F) NE BEL
  Salta
Clasica 1° de Mayo Argentina Salta
NE Race ARG
  Stok, Elite/U23 (F)
Kortenaken-Stok
NE Race BEL
  Stok, Juniors (F)
Kortenaken-Stok
NE Race BEL
  Stok, Novices (F)
Kortenaken-Stok
NE Race BEL
  3º stage Toscana Terra di Ciclismo Eroica, U23 2.2U ITA
  7º stage Tour de Bretagne 2.2 FRA
  2º stage Tour National de Mostaghanem NE ALG
  1º stage Tour of Zhoushan Island I (F) 2.2 CHN
  3º stage XSports Kauss Cup / Vipsport Veloapli NE LAT
  Zadar
Memorial Damir Zdrilica
NE Race CRO

  5º stage Carpathia Couriers Path 2.2U POL
  1º stage Clasica Internacional Region de Junin NE PER
  Prologue Five rings of Moscow 2.2 RUS
  5º stage Giant Liga NE CZE
  National Championship, Road, Juniors, Colombia CN COL
  Raciaz
Memorial Romana Sieminskiego
1.2 Race POL
  3º stage Tour National de Mostaghanem NE ALG
  2º stage Tour of Zhoushan Island I (F) 2.2 CHN

  6º stage Carpathia Couriers Path 2.2U POL
  1º stage Five rings of Moscow 2.2 RUS
  Kortenaken (b)
Kortenaken-Stok
NE Race BEL
  Lubawa, Criterium
Edmunda Groszkowskiego
NE POL
  National Championship, Track, Keirin, Juniors, Trinidad & Tobago CN TRD
  National Championship, Track, Points race, Juniors, Trinidad & Tobago CN TRD
  National Championship, Track, Scratch, Juniors, Trinidad & Tobago CN TRD
  National Championship, Track, Team Sprint, Juniors, Trinidad & Tobago CN TRD
  Pan American Championships, Road, ITT, Elite CC
  Pan American Championships, Road, ITT, Elite (F) CC Regional Championship
  Pan American Championships, Road, ITT, U23 CC
  1º stage Redlands Bicycle Classic NE USA
  1º stage Rhône-Alpes Isère Tour 2.2 FRA
  1º stage Tour of Mesopotamia 2.2 TUR
  3º stage Tour of Zhoushan Island I (F) 2.2 CHN
  1º stage Yorkshire (F)
Tour de Yorkshire
2.1WE GBR
  1º stage Yorkshire 3 day
Tour de Yorkshire Three Day
2.1 GBR
  1º stage Závod Míru, Juniors
Vredeskoers / Course de la Paix / Friedensfahrt / Peace Race
2.Ncup

  2º stage Five rings of Moscow 2.2 RUS
  1º stage Giro d'Italia
Ronde van Italië
2.WT/WT/PT ITA
  2º stage Redlands Bicycle Classic NE USA
  2º stage Rhône-Alpes Isère Tour 2.2 FRA
  1º stage Sri Lanka T-Cup 2.2 SRI
  1º stage Tour International d'Oranie 2.2 ALG
  2º stage Tour of Mesopotamia 2.2 TUR
  1º stage Vuelta Ciclista a la Comunidad de Madrid 2.1 ESP
  1º stage Vuelta de la Juventud Mexicana NE MEX
  2º stage Yorkshire (F)
Tour de Yorkshire
2.1WE GBR
  2º stage Yorkshire 3 day
Tour de Yorkshire Three Day
2.1 GBR
  2º stage part b Závod Míru, Juniors
Vredeskoers / Course de la Paix / Friedensfahrt / Peace Race
2.Ncup
  2º stage part a Závod Míru, Juniors
Vredeskoers / Course de la Paix / Friedensfahrt / Peace Race
2.Ncup

  1º stage Berri (a)
Tour of the Riverland
NE AUS
  4º stage Calder Stewart Elite Series
Benchmark Homes Tour
NE NZL
  5º stage Dunavski Kup
Danube Cup
NE SRB
  4º stage Dunavski Kup
Danube Cup
NE SRB
  3º stage Five rings of Moscow 2.2 RUS
  2º stage Giro d'Italia
Ronde van Italië
2.WT/WT/PT ITA
  1º stage Herzele, Criterium NE BEL
  2º stage Herzele, Criterium NE BEL
  Pan American Championships, Road, U23 CC
  Randers NE Race DEN
  3º stage Redlands Bicycle Classic NE USA
  3º stage Rhône-Alpes Isère Tour 2.2 FRA
  2º stage Sri Lanka T-Cup 2.2 SRI
  Sundvolden
Sundvolden GP
1.2 Race NOR
  Thun, Chrono NE SUI
  2º stage Tour International d'Oranie 2.2 ALG
  3º stage Tour of Mesopotamia 2.2 TUR
  1º stage Tour of Ulster NE IRL
  Vantaa
Seutulan Kierros
NE Race FIN
  2º stage Vuelta Ciclista a la Comunidad de Madrid 2.1 ESP
  Wittenberg
Rund um die Wittenberger Altstadt
NE Race GER
  3º stage Yorkshire 3 day
Tour de Yorkshire Three Day
2.1 GBR
  3º stage Závod Míru, Juniors
Vredeskoers / Course de la Paix / Friedensfahrt / Peace Race
2.Ncup

  Bergen, Chrono
Straumemilen
NE NOR
  2º stage Berri (a)
Tour of the Riverland
NE AUS
  Cremona (a)
Circuito del Porto - Trofeo Arvedi
1.2 Race ITA
  Ekurhuleni
100 Cycle Challenge
1.2 Race RSA
  Ekurhuleni (F)
100 Cycle Challenge
1.2 Race RSA
  Esztergom
Kínok Kínja
NE Race HUN
  4º stage Five rings of Moscow 2.2 RUS
  Flèche Ardennaise
Ardense Pijl
1.2 Race BEL
  3º stage Giro d'Italia
Ronde van Italië
2.WT/WT/PT ITA
  Helchteren (F)
Trofee Maarten Wynants
1.1WE Race BEL
  Heule
GP LAMAIRE MOTORS - CLASSIC
NE Race BEL
  Houthalen/Helchteren (c)
Trofee Maarten Wynants
NE Race BEL
  Kayl
Festival de la Petite Reine LC Kayl
NE Race LUX
  Korbeek-Lo, Juniors
Vlaams-Brabantse Pijl
NE Race BEL
  2º stage Lima - Cerro Azul - Lima NE PER
  Oberwart
Burgenland Rundfahrt
NE Race AUT
  Pan American Championships, Road, Elite CC
  Pan American Championships, Road, Elite (F) CC
  1º stage Panorama Guizhou International Race (F) 2.2 CHN
  Podpec, Chrono, Amateurs
Marostarjev Kronometer
NE SLO
  Provincial Championship Antwerpen, Road, Novices, first year, Belgium NE BEL
  Provincial Championship Antwerpen, Road, Novices, second year, Belgium NE BEL
  Provincial Championship Oost-Vlaanderen, Road, Novices, first year, Belgium NE BEL
  Provincial Championship Oost-Vlaanderen, Road, Novices, second year, Belgium NE BEL
  Provincial Championship Vlaams-Brabant, Road, Novices, first year, Belgium NE BEL
  Provincial Championship Vlaams-Brabant, Road, Novices, second year, Belgium NE BEL
  Pukekohe East NE Race NZL
  4º stage Redlands Bicycle Classic NE USA
  4º stage Rhône-Alpes Isère Tour 2.2 FRA
  Ringerike
Ringerike GP, Kalas Cup/Norgescup
1.2 Race NOR
  Sakiai NE Race LTU
  3º stage Sri Lanka T-Cup 2.2 SRI
  Standdaarbuiten NE Race NED
  1º stage Tour de Dog NE CAN
  3º stage Tour International d'Oranie 2.2 ALG
  4º stage Tour of Mesopotamia 2.2 TUR
  2º stage Tour of Ulster NE IRL
  Valls
Memorial Xavier Tondo
NE Race ESP
  3º stage Vuelta Ciclista a la Comunidad de Madrid 2.1 ESP
  2º stage Vuelta de la Juventud Mexicana NE MEX
  7º stage Vuelta Serial a Nuevo León NE MEX
  4º stage Yorkshire 3 day
Tour de Yorkshire Three Day
2.1 GBR
  4º stage Závod Míru, Juniors
Vredeskoers / Course de la Paix / Friedensfahrt / Peace Race
2.Ncup

  1º stage Memorial Dimitr Yankov, Juniors 2.1MJ BUL
  2º stage Panorama Guizhou International Race (F) 2.2 CHN
  4º stage Tour International d'Oranie 2.2 ALG
  3º stage Tour of Ulster NE IRL

  4º stage Giro d'Italia
Ronde van Italië
2.WT/WT/PT ITA
  2º stage Memorial Dimitr Yankov, Juniors 2.1MJ BUL
  3º stage Panorama Guizhou International Race (F) 2.2 CHN
  1º stage Quatre Jours de Dunkerque
Vierdaagse van Duinkerken
2.HC FRA
  Rokycany
GP Borgeres
NE Race CZE
  San Marino
Lago di Faetano
NE Race SMR
  1º stage Tour de Bénin NE BEN
  4º stage XSports Kauss Cup / Vipsport Veloapli NE LAT

  1º stage Bidasoa Itzulia
Vuelta a Bidasoa
NE ESP
  1º stage Flèche du Sud
Fleche du Sud
2.2 LUX
  6º stage Giant Liga NE CZE
  5º stage Giro d'Italia
Ronde van Italië
2.WT/WT/PT ITA
  3º stage Memorial Dimitr Yankov, Juniors 2.1MJ BUL
  National Championship, Road, ITT, Elite, Cyprus CN CYP
  National Championship, Road, ITT, Elite, Cyprus (F) CN CYP
  National Championship, Road, ITT, Juniors, Cyprus CN CYP
  National Championship, Road, ITT, Juniors, Cyprus (F) CN CYP
  4º stage Panorama Guizhou International Race (F) 2.2 CHN
  2º stage Quatre Jours de Dunkerque
Vierdaagse van Duinkerken
2.HC FRA
  2º stage Tour de Bénin NE BEN

  1º stage Apple Race NE ISR
  2º stage Bidasoa Itzulia
Vuelta a Bidasoa
NE ESP
  Buchholz
GP Buchholz
NE Race GER
  Diessenhofen
Auffahrtskriterium Diessenhofen
NE Race SUI
  2º stage Flèche du Sud
Fleche du Sud
2.2 LUX
  6º stage Giro d'Italia
Ronde van Italië
2.WT/WT/PT ITA
  Isières
GP José Dubois - Isières Ind.
NE Race BEL
  Jurmala, Chrono NE LAT
  Kumtich, Elite/U23
Kumtich-Tienen
NE Race BEL
  Kumtich, Novices
Kumtich-Tienen
NE Race BEL
  4º stage Memorial Dimitr Yankov, Juniors 2.1MJ BUL
  Montbéliard
GP du Pays de Montbéliard
NE Race FRA
  National Championship, Track, Keirin, Juniors, Belarus (F) CN BLR
  National Championship, Track, Madison, Juniors, Belarus (F) CN BLR
  National Championship, Track, Omnium, Juniors, Belarus CN BLR
  National Championship, Track, Omnium, Juniors, Belarus (F) CN BLR
  National Championship, Track, Pursuit, Juniors, Belarus (F) CN BLR
  National Championship, Track, Sprint, Juniors, Belarus CN BLR
  National Championship, Track, Sprint, Juniors, Belarus (F) CN BLR
  National Championship, Track, Team Pursuit, Juniors, Belarus CN BLR
  National Championship, Track, Team Pursuit, Juniors, Belarus (F) CN BLR
  National Championship, Track, Team Sprint, Juniors, Belarus CN BLR
  National Championship, Track, Team Sprint, Juniors, Belarus (F) CN BLR
  Oordegem (a) NE Race BEL
  Outrijve, Juniors
Omloop der 3 provincies
NE Race BEL
  5º stage Panorama Guizhou International Race (F) 2.2 CHN
  Pepingen, Juniors NE Race BEL
  3º stage Quatre Jours de Dunkerque
Vierdaagse van Duinkerken
2.HC FRA
  Reykjarnes
Reykjarnes Tournament
NE Race ISL
  Satakunnan Ajo NE Race FIN
  Silenen - Bristen
Silenen - Amsteg - Bristen
NE SUI
  3º stage Tour de Bénin NE BEN
  1º stage part b Tour of Uppsala (F) 2.2 SWE
  1º stage part a Tour of Uppsala (F) 2.2 SWE
  1º stage Tour Series NE GBR
  Walhain
Grand Prix Emile Degueldre
NE Race BEL
  Wielsbeke
Lenteprijs IC 1 and 2
NE Race BEL
  Wodecq
GP Dany Rasson
NE Race BEL

  1º stage Allén
100° Aniversario Ciudad de Allén
NE ARG
  3º stage Bidasoa Itzulia
Vuelta a Bidasoa
NE ESP
  3º stage Flèche du Sud
Fleche du Sud
2.2 LUX
  7º stage Giro d'Italia
Ronde van Italië
2.WT/WT/PT ITA
  1º stage IV° Clasica Elite de Guatemala NE GUA
  5º stage Memorial Dimitr Yankov, Juniors 2.1MJ BUL
  Prologue Penza Stage Race NE RUS
  4º stage Quatre Jours de Dunkerque
Vierdaagse van Duinkerken
2.HC FRA
  1º stage part a Szlakiem Grodow Piastowskich
CCC Tour
2.2 POL
  1º stage part b Szlakiem Grodow Piastowskich
CCC Tour
2.2 POL
  4º stage Tour de Bénin NE BEN
  2º stage Tour of Uppsala (F) 2.2 SWE
  1º stage Vuelta Ciclista a Aragón
Ronde van Aragon
2.1 ESP

  Aalburg (F)
7-Dorpenomloop Aalburg, Dorpenomloop Wijk en Aalburg/Marianne Vos Classic
1.2 Race NED
  2º stage Allén
100° Aniversario Ciudad de Allén
NE ARG
  4º stage Bidasoa Itzulia
Vuelta a Bidasoa
NE ESP
  Budapest (d)
Visegrad 4 Bicycle Race - GP Hungary
1.2 Race HUN
  1º stage Coastal Mountains Challenge NE TPE
  4º stage Flèche du Sud
Fleche du Sud
2.2 LUX
  8º stage Giro d'Italia
Ronde van Italië
2.WT/WT/PT ITA
  Grafton - Inverell NE Race AUS
  2º stage IV° Clasica Elite de Guatemala NE GUA
  Kulmbach NE Race GER
  Lutlommel, Amateurs
Lommel
NE Race BEL
  1º stage Penza Stage Race NE RUS
  Pollare
Trofee van Oost-Vlaanderen IC 2
NE Race BEL
  Princetown, Chrono
Mother's Day Time Trial
NE CAN
  Puivelde
Puivelde Koerse Belsele
NE Race BEL
  5º stage Quatre Jours de Dunkerque
Vierdaagse van Duinkerken
2.HC FRA
  Rajamäki
Bioracer Evoc Gp
NE Race FIN
  Rijssen
Ronde van Overijssel
1.2 Race NED
  2º stage Szlakiem Grodow Piastowskich
CCC Tour
2.2 POL
  Tallinn, Criterium NE EST
  5º stage Tour de Bénin NE BEN
  1º stage part a Tour de Gironde, Juniors 2.1MJ FRA
  1º stage part b Tour de Gironde, Juniors 2.1MJ FRA
  Uppsala
Skandisloppet - Scandinavian Race
1.2 Race SWE
  Utsunomiya-shi, Criterium, Elite/U23 NE JPN
  Valladolid
GP Villa de Mojados
NE Race ESP
  2º stage Vuelta Ciclista a Aragón
Ronde van Aragon
2.1 ESP
  Zandhoven
Pulderbos GP Juul Marinus IC 2 Nat.
NE Race BEL

  Ahlen
Lambert-Gombert Gedächtnisrennen
NE Race GER
  Alcalá de Henares
GP Macario
NE Race ESP
  Čačak
Cacak
NE Race SRB
  Bray
Shay Elliott Memorial
NE Race IRL
  Carrara
GP Industrie del Marmo
1.2 Race ITA
  2º stage Coastal Mountains Challenge NE TPE
  Deux-Acren
GP Claude Criquielion, GP du Prèsident
1.2 Race BEL
  6º stage Dunavski Kup
Danube Cup
NE SRB
  Farum
Road Bike Shop Løbet/ABC
NE Race DEN
  5º stage Flèche du Sud
Fleche du Sud
2.2 LUX
  9º stage Giro d'Italia
Ronde van Italië
2.WT/WT/PT ITA
  3º stage IV° Clasica Elite de Guatemala NE GUA
  Kénitra
FRMC
NE Race MAR
  Lendelede NE Race BEL
  Lincoln
Lincoln Grand Prix
NE Race GBR
  Londerzeel (e)
Londerzeel-Sint Jozef
NE Race BEL
  National Championship, Road, Elite, Cyprus
Pagkyprio Protathima Dromou
CN CYP
  National Championship, Road, Elite, Cyprus (F)
Pagkyprio Protathima Dromou
CN CYP
  Nieuw-Vossemeer NE Race NED
  Provincial Championship Vlaams-Brabant, Road, Juniors, Belgium NE BEL
  Provincial Championship West-Vlaanderen, Road, Juniors, Belgium NE BEL
  6º stage Quatre Jours de Dunkerque
Vierdaagse van Duinkerken
2.HC FRA
  Ronde van Noord-Holland 1.2 Race NED
  San Miguelito
Reto a Los Altos de Santa María
NE Race PAN
  Sandnes NE Race NOR
  Schoten (c) NE Race BEL
  3º stage Szlakiem Grodow Piastowskich
CCC Tour
2.2 POL
  Ta'Penellu Circuit NE Race MLT
  Thika
Gatamaiyu Forest Classic
NE Race KEN
  6º stage Tour de Bénin NE BEN
  2º stage Tour de Gironde, Juniors 2.1MJ FRA
  1º stage Tour of California 2.WT/WT/PT USA
  Uppsala
Skandis GP
NE Race SWE
  Utsunomiya-shi NE Race JPN
  Verrebroek
GP Wase Polders
NE Race BEL
  3º stage Vuelta Ciclista a Aragón
Ronde van Aragon
2.1 ESP
  Prologue Vuelta de la Juventud Colombia, U23
Vuelta a Colombia
NE COL
  3º stage Vuelta del Huasco NE CHI

  2º stage Penza Stage Race NE RUS
  3º stage Penza Stage Race NE RUS
  Taranaki
Round the Mountain classic
NE Race NZL
  2º stage Tour of California 2.WT/WT/PT USA
  1º stage Vuelta de la Juventud Colombia, U23
Vuelta a Colombia
NE COL

  Booischot (c) NE Race BEL
  10º stage Giro d'Italia
Ronde van Italië
2.WT/WT/PT ITA
  Lutlommel
Lommel
NE Race BEL
  Rapid City
Spring Creek Time Trial
NE USA
  Reno
Air Center Criterium
NE USA
  3º stage Tour of California 2.WT/WT/PT USA
  2º stage Tour Series NE GBR
  2º stage Vuelta de la Juventud Colombia, U23
Vuelta a Colombia
NE COL
  5º stage XSports Kauss Cup / Vipsport Veloapli NE LAT

  1º stage Baltyk-Karkonosze-Tour 2.2 POL
  7º stage Giant Liga NE CZE
  11º stage Giro d'Italia
Ronde van Italië
2.WT/WT/PT ITA
  Puivelde
Belsele Individueel
NE Race BEL
  4º stage Tour of California 2.WT/WT/PT USA
  1º stage Tour of Norway
Ronde van Noorwegen
2.HC NOR
  3º stage Vuelta de la Juventud Colombia, U23
Vuelta a Colombia
NE COL

  2º stage Baltyk-Karkonosze-Tour 2.2 POL
  Durango (F)
Emakumeen Saria
1.2 Race ESP
  12º stage Giro d'Italia
Ronde van Italië
2.WT/WT/PT ITA
  1º stage Ronde de l'Isard d'Ariège, U23 2.2U FRA
  5º stage Tour of California 2.WT/WT/PT USA
  1º stage Tour of California (F) 2.WWT USA
  2º stage Tour of Norway
Ronde van Noorwegen
2.HC NOR
  3º stage Tour Series NE GBR
  4º stage Vuelta de la Juventud Colombia, U23
Vuelta a Colombia
NE COL

  3º stage Baltyk-Karkonosze-Tour 2.2 POL
  1º stage Driedaagse van Axel, Juniors
SPIE Internationale Juniorendriedaagse
2.1MJ NED
  13º stage Giro d'Italia
Ronde van Italië
2.WT/WT/PT ITA
  Kingston, Criterium NE JAM
  1º stage Paris - Arras
Paris - Arras Tour
2.2 FRA
  1º stage RBB Tour - Memorial Jiriho Hudinka NE CZE
  2º stage Ronde de l'Isard d'Ariège, U23 2.2U FRA
  1º stage Tour de L'Ain/Prix de l'Amitié 2.1 FRA
  6º stage Tour of California 2.WT/WT/PT USA
  2º stage Tour of California (F) 2.WWT USA
  3º stage Tour of Norway
Ronde van Noorwegen
2.HC NOR
  1º stage Vuelta a la Provincia de Alicante NE ESP
  5º stage Vuelta de la Juventud Colombia, U23
Vuelta a Colombia
NE COL

  Amajari
Desafio Serra do Tepequém
NE Race BRA
  4º stage Baltyk-Karkonosze-Tour 2.2 POL
  Beasain (a)
Loinatz Proba
NE Race ESP
  Bela Bela NE Race RSA
  1º stage Bikes on Broadway NE CAN
  Castelfidardo (d)
GP Santa Rita
NE Race ITA
  2º stage part a Driedaagse van Axel, Juniors
SPIE Internationale Juniorendriedaagse
2.1MJ NED
  2º stage part b Driedaagse van Axel, Juniors
SPIE Internationale Juniorendriedaagse
2.1MJ NED
  Elva, Criterium
Elva Tänavasõit
NE EST
  1º stage Emakumeen Euskal Bira (F)
Emakumeen Bira
2.WWT ESP
  1º stage Fana Sykkelfestival NE NOR
  Farmer's Circuit NE Race RWA
  Geer, Amateurs NE Race BEL
  14º stage Giro d'Italia
Ronde van Italië
2.WT/WT/PT ITA
  Houthalen/Helchteren (a) NE Race BEL
  3º stage Merida Cup NE SVK
  National Championship, Road, ITT, Novices, Mexico CN MEX
  National Championship, Road, ITT, Novices, Mexico (F) CN MEX
  Othée, Juniors NE Race BEL
  Othée, Novices NE Race BEL
  2º stage Paris - Arras
Paris - Arras Tour
2.2 FRA
  Pelham
Niagara Classic - Steve Bauer Classic
NE Race CAN
  Potamos Germasogias - Mount Olympus
0 - 2000 Race
NE Race CYP
  Provincial Championship Luik, Road, Juniors, Belgium NE BEL
  2º stage RBB Tour - Memorial Jiriho Hudinka NE CZE
  Rochester, Criterium 1.CRT USA
  3º stage Ronde de l'Isard d'Ariège, U23 2.2U FRA
  1º stage Tour Amina NE UKR
  2º stage Tour de L'Ain/Prix de l'Amitié 2.1 FRA
  1º stage Tour of Albania
Rrethi Çiklistik i Shqipërisë
2.2 ALB
  7º stage Tour of California 2.WT/WT/PT USA
  3º stage Tour of California (F) 2.WWT USA
  4º stage Tour of Norway
Ronde van Noorwegen
2.HC NOR
  1º stage Trophée Centre Morbihan, Juniors 2.Ncup FRA
  Tuzla
25 Maj
NE Race BIH
  Velence
Tour de Velencei-to
NE Race HUN
  2º stage Vuelta a la Provincia de Alicante NE ESP
  6º stage Vuelta de la Juventud Colombia, U23
Vuelta a Colombia
NE COL
  1º stage Wänershofs 2-dagers NE SWE
  Wilmington
Wilmington GP
NE Race USA

  Averbode
Averbode IC 2 Sinksenkoers
NE Race BEL
  5º stage Baltyk-Karkonosze-Tour 2.2 POL
  Bangalore, Criterium NE Race IND
  2º stage Bikes on Broadway NE CAN
  Castelfidardo
Trofeo Città di Castelfidardo, GP Cibes
NE Race ITA
  3º stage Driedaagse van Axel, Juniors
SPIE Internationale Juniorendriedaagse
2.1MJ NED
  Elva
Elva Rattapäev, Elva Rattaralli, Elva Rattasõit
NE Race EST
  2º stage Emakumeen Euskal Bira (F)
Emakumeen Bira
2.WWT ESP
  3º stage Fana Sykkelfestival NE NOR
  2º stage Fana Sykkelfestival NE NOR
  15º stage Giro d'Italia
Ronde van Italië
2.WT/WT/PT ITA
  GP Anicolor NE Race POR
  Kansanshi
Mine 2 Mine Race
NE Race ZAN
  Komenda
VN Obcine Komenda
NE Race SLO
  Lauwe NE Race BEL
  Lieshout
Ronde van Lieshout
NE Race NED
  4º stage Merida Cup NE SVK
  National Championship, Road, ITT, Elite, Botswana CN BOT
  National Championship, Road, ITT, Elite, Botswana (F) CN BOT
  National Championship, Road, ITT, Juniors, Botswana CN BOT
  National Championship, Road, ITT, Novices, Botswana CN BOT
  National Championship, Road, ITT, Novices, Botswana (F) CN BOT
  National Championship, Road, ITT, U23, Botswana CN BOT
  National Championship, Road, Novices, Mexico CN MEX
  National Championship, Road, Novices, Mexico (F) CN MEX
  Oberhausen
nt. Grosser Preis der Möbelstadt Rück
NE Race GER
  3º stage Paris - Arras
Paris - Arras Tour
2.2 FRA
  1º stage Rás Tailteann
An Post Rás
2.2 IRL
  3º stage RBB Tour - Memorial Jiriho Hudinka NE CZE
  4º stage Ronde de l'Isard d'Ariège, U23 2.2U FRA
  Rosendal
Fuji Peloton GP
NE Race FIN
  Saint John (a)
Fig Tree Hill Road Race
NE Race ANT
  Sakai, Criterium 1.CRT JPN
  San Salvador, Chrono
Pre-CN
NE ESA
  Sinaai (b) NE Race BEL
  3º stage Torneo CC Bicileo Trujillo NE PER
  3º stage Tour de L'Ain/Prix de l'Amitié 2.1 FRA
  2º stage Tour of Albania
Rrethi Çiklistik i Shqipërisë
2.2 ALB
  Prologue Tour of Japan
Ronde van Japan
2.1 JPN
  5º stage Tour of Norway
Ronde van Noorwegen
2.HC NOR
  1º stage Tour of the Philippines 2.2 PHI
  2º stage part b Trophée Centre Morbihan, Juniors 2.Ncup FRA
  2º stage part a Trophée Centre Morbihan, Juniors 2.Ncup FRA
  Veldhoven
Omloop der Kempen
NE Race NED
  3º stage Vuelta a la Provincia de Alicante NE ESP
  8º stage Vuelta Serial a Nuevo León NE MEX
  2º stage Wänershofs 2-dagers NE SWE
  Walhain-Saint-Paul
GP Léon Robert
NE Race BEL
  Zwevegem
Grote Prijs Marcel Kint
1.1 Race BEL

  Baden
Memorial Leo Wirth
NE Race GER
  3º stage Bikes on Broadway NE CAN
  Borsbeek (a)
Stan Ockers Classic - Borsbeek Individueel
NE Race BEL
  3º stage Emakumeen Euskal Bira (F)
Emakumeen Bira
2.WWT ESP
  4º stage Fana Sykkelfestival NE NOR
  Hammel NE Race DEN
  Luneray NE Race FRA
  Meux, Amateurs NE Race BEL
  2º stage Rás Tailteann
An Post Rás
2.2 IRL
  3º stage Tour of Albania
Rrethi Çiklistik i Shqipërisë
2.2 ALB
  1º stage Tour of Japan
Ronde van Japan
2.1 JPN
  2º stage Tour of the Philippines 2.2 PHI

  4º stage Emakumeen Euskal Bira (F)
Emakumeen Bira
2.WWT ESP
  16º stage Giro d'Italia
Ronde van Italië
2.WT/WT/PT ITA
  3º stage Rás Tailteann
An Post Rás
2.2 IRL
  1º stage Tour des Fjords 2.HC NOR
  4º stage Tour of Albania
Rrethi Çiklistik i Shqipërisë
2.2 ALB
  2º stage Tour of Japan
Ronde van Japan
2.1 JPN
  3º stage Tour of the Philippines 2.2 PHI
  4º stage Tour Series NE GBR
  6º stage XSports Kauss Cup / Vipsport Veloapli NE LAT

  8º stage Giant Liga NE CZE
  17º stage Giro d'Italia
Ronde van Italië
2.WT/WT/PT ITA
  Oosterzele NE Race BEL
  4º stage Rás Tailteann
An Post Rás
2.2 IRL
  1º stage Ronde van België
Tour de Belgique
2.HC BEL
  2º stage Tour des Fjords 2.HC NOR
  5º stage Tour of Albania
Rrethi Çiklistik i Shqipërisë
2.2 ALB
  3º stage Tour of Japan
Ronde van Japan
2.1 JPN
  4º stage Tour of the Philippines 2.2 PHI
  1º stage Vuelta a Navarra, Elite/U23 NE ESP

  18º stage Giro d'Italia
Ronde van Italië
2.WT/WT/PT ITA
  Prologue GP Cycliste de Gemenc 2.2 HUN
  5º stage Rás Tailteann
An Post Rás
2.2 IRL
  2º stage Ronde van België
Tour de Belgique
2.HC BEL
  3º stage Tour des Fjords 2.HC NOR
  Prologue Tour du Pays de Vaud, Juniors 2.Ncup SUI
  4º stage Tour of Japan
Ronde van Japan
2.1 JPN
  2º stage Vuelta a Navarra, Elite/U23 NE ESP

  1º stage Builders World Botswana Gabarone Classic NE BOT
  1º stage Challenge Spécial Ramadan NE ALG
  19º stage Giro d'Italia
Ronde van Italië
2.WT/WT/PT ITA
  1º stage GP Cycliste de Gemenc 2.2 HUN
  1º stage Hammer Stavanger NE NOR
  6º stage Rás Tailteann
An Post Rás
2.2 IRL
  3º stage Ronde van België
Tour de Belgique
2.HC BEL
  1º stage Tour du Pays de Vaud, Juniors 2.Ncup SUI
  1º stage Tour of Estonia 2.1 EST
  5º stage Tour of Japan
Ronde van Japan
2.1 JPN
  Vannes - Plumelec (F)
La Classique Morbihan
1.1WE Race FRA
  3º stage Vuelta a Navarra, Elite/U23 NE ESP

  Burlington, Criterium
Snake Alley
NE USA
  2º stage Challenge Spécial Ramadan NE ALG
  1º stage Durango
Iron Horse Classic
NE USA
  20º stage Giro d'Italia
Ronde van Italië
2.WT/WT/PT ITA
  2º stage GP Cycliste de Gemenc 2.2 HUN
  2º stage Hammer Stavanger NE NOR
  1º stage Kekaha
Pedal to the Meadow
NE USA
  Pieve di Soligo, Juniors
Trofeo Dorigo Porte, GP GD Dorigo Porte
1.1MJ Race ITA
  Plumelec (a)
GP Plumelec-Morbihan
1.1 Race FRA
  Plumelec (F)
GP Plumelec-Morbihan
1.1WE Race FRA
  Puttershoek
Omloop van Hoeksche Waard
NE Race NED
  7º stage Rás Tailteann
An Post Rás
2.2 IRL
  4º stage Ronde van België
Tour de Belgique
2.HC BEL
  Soligo, Chrono, Juniors
Eccellenze Valli del Soligo
1.1MJ ITA
  1º stage Tour de l'Est International NE CIV
  1º stage Tour du Cameroun 2.2 CMR
  2º stage part b Tour du Pays de Vaud, Juniors 2.Ncup SUI
  2º stage part a Tour du Pays de Vaud, Juniors 2.Ncup SUI
  2º stage Tour of Estonia 2.1 EST
  6º stage Tour of Japan
Ronde van Japan
2.1 JPN
  5º stage Tour Series NE GBR
  1º stage Trofeo Ciudad de Lorca Vuelta Guadalentin NE ESP
  4º stage Vuelta a Navarra, Elite/U23 NE ESP
  9º stage Vuelta Serial a Nuevo León NE MEX
  Winston-Salem, Criterium
Winston-Salem Cycling Classic
1.CRT USA
  1º stage Zalau
Velo Tur RGT Salaj
NE ROM

  Barcelona
Clasico Oriental
NE Race VEN
  Beneditinos, Chrono
Desafio 100 Km Oswaldo Marques
NE Race BRA
  Bierbeek, Novices NE Race BEL
  Boucles de la Marne NE Race FRA
  Buenos Aires
Gran Fondo Buenos Aires
NE Race ARG
  Châteaulin
Circuit de l'Aulne/GP Le Télégramme à Châteaulin, Boucles de l'Aulne
1.1 Race FRA
  Cham
Cham-Hagendorn
NE Race SUI
  Cham (F)
Cham-Hagendorn
1.2 Race SUI
  2º stage Durango
Iron Horse Classic
NE Stage USA
  21º stage Giro d'Italia
Ronde van Italië
2.WT/WT/PT ITA
  Gooik (F) (a)
Gooik - Geraardsbergen - Gooik
1.1WE Race BEL
  Gozo NE Race MLT
  3º stage Hammer Stavanger NE NOR
  Hong Kong (g)
Hong Kong Road Race 6
NE Race HKG
  3º stage Kekaha
Pedal to the Meadow
NE USA
  2º stage Kekaha
Pedal to the Meadow
NE USA
  Kerkom-bij-Sint-Truiden, Juniors NE Race BEL
  Korovou NE Race FJI
  Kotem
Kotem-Maasmechelen
NE Race BEL
  Laarne (a)
GP Etienne de Wilde IC 1
NE Race BEL
  Las Mercedes, Chrono NE HON
  Maleizen
Maleizen-Overijse
NE Race BEL
  5º stage Merida Cup NE SVK
  Muscatine, Criterium
Melon City
NE USA
  National Championship, Road, Juniors, Belgium CN BEL
  National Championship, Road, Juniors, Belgium (F) NE BEL
  Oostnieuwkerke
Oostnieuwkerke-Sleihage Grote Prijs Electro GABRIEL GEVAERT.
NE Race BEL
  Ouagadougou (e)
GP des Caisses Populaires
NE Race BUR
  Paris - Roubaix, U23 1.2 Race FRA
  Pescara
Trofeo Matteotti
NE Race ITA
  8º stage Rás Tailteann
An Post Rás
2.2 IRL
  Ramsel, Juniors NE Race BEL
  5º stage Ronde van België
Tour de Belgique
2.HC BEL
  Roseau - Canefield - Layou NE Race
  Ruiselede, Juniors NE Race BEL
  Saint John
AWU Challenge Antigua Workers Union
NE Race ANT
  South American Games, Road, ITT, Elite
Juegos Odesur
JR
  South American Games, Road, ITT, Elite (F) JR
  Tartu (b)
Tartu Rattaralli
NE Race EST
  2º stage Tour du Cameroun 2.2 CMR
  3º stage Tour du Pays de Vaud, Juniors 2.Ncup SUI
  7º stage Tour of Japan
Ronde van Japan
2.1 JPN
  2º stage Trofeo Ciudad de Lorca Vuelta Guadalentin NE ESP
  5º stage Vuelta a Navarra, Elite/U23 NE ESP
  10º stage Vuelta Serial a Nuevo León NE MEX
  Wanfercée-Baulet
Circuit du Wallonie-Hainaut
1.2 Race BEL
  2º stage Zalau
Velo Tur RGT Salaj
NE ROM

  Davenport, Criterium
Quad Cities
NE USA
  1º stage Grande Prémio 'Jornal de Notícias' NE Race POR
  Kemzeke
Memorial Andre De Bliek
NE Race BEL
  Kester
Ereprijs Rene Deridder.
NE Race BEL
  Montebelluna
Cycling Stars Criterium
1.CRT Race ITA
  Somerville
Tour of Somerville
NE USA
  1º stage Thüringen-Rundfahrt der Frauen (F) 2.1WE GER
  3º stage Tour du Cameroun 2.2 CMR
  6º stage Tour Series NE GBR
  Winston-Salem
Winston-Salem Cycling Classic
1.1 Race USA
  Winston-Salem (F)
Winston-Salem Classic
1.1WE Race USA

  3º stage Challenge Spécial Ramadan NE ALG
  2º stage Grande Prémio 'Jornal de Notícias' NE POR
  Gullegem
Gullegem Koerse Individueel
NE Race BEL
  South American Games, BMX JR Race
  2º stage Thüringen-Rundfahrt der Frauen (F) 2.1WE GER
  4º stage Tour du Cameroun 2.2 CMR
  7º stage Tour Series NE GBR
  7º stage XSports Kauss Cup / Vipsport Veloapli NE LAT

  Brakwater, Chrono
Food Lovers Market Time Trial Series
NE NAM
  9º stage Giant Liga NE CZE
  3º stage part a Grande Prémio 'Jornal de Notícias' NE POR
  3º stage part b Grande Prémio 'Jornal de Notícias' NE POR
  1º stage Polska - Ukraina
Memorial Colonel Skopenko
NE POL
  South American Games, Track, Keirin JR Regional Championship
  South American Games, Track, Keirin (F) JR Regional Championship
  South American Games, Track, Madison, Elite JR Regional Championship
  South American Games, Track, Omnium JR Regional Championship
  South American Games, Track, Omnium, Elite (F) JR Regional Championship
  South American Games, Track, Pursuit JR Regional Championship
  South American Games, Track, Sprint, Elite JR Regional Championship
  South American Games, Track, Sprint, Elite (F) JR Regional Championship
  South American Games, Track, Team Sprint JR Regional Championship
  South American Games, Track, Team Sprint (F) JR Regional Championship
  Tabor, Criterium
Táborské Okruhy
NE CZE
  3º stage Thüringen-Rundfahrt der Frauen (F) 2.1WE GER
  1º stage Tour de Korea 2.1 KOR
  Prologue Tour de Luxembourg
Ronde van Luxemburg
2.HC LUX

  Bierbeek (b) NE Race BEL
  Prologue Boucles de la Mayenne 2.1 FRA
  Drongen, Elite/U23 NE Race BEL
  Eeklo (F) NE Race BEL
  Eeklo, Elite/U23 NE Race BEL
  4º stage Grande Prémio 'Jornal de Notícias' NE POR
  Kielce, Criterium
O Puchar Mariana Formy
1.CRT POL
  2º stage Polska - Ukraina
Memorial Colonel Skopenko
NE POL
  Santo Domingo
Clasico Memoriam a los Caidos - Aniversario Club Fenix
NE Race DOM
  4º stage Thüringen-Rundfahrt der Frauen (F) 2.1WE GER
  2º stage Tour de Korea 2.1 KOR
  Prologue Tour de Kumano 2.2 JPN
  1º stage Tour de Luxembourg
Ronde van Luxemburg
2.HC LUX
  5º stage Tour du Cameroun 2.2 CMR
  1º stage Tour of Kosovo NE KOS
  8º stage Tour Series NE GBR
  Prologue Závod Miru, U23
Vredeskoers / Course de la Paix / Friedensfahrt / Peace Race - GP Priessnitz Spa
2.Ncup CZE