01 Jun
|
|
|
|
2º stage Baltyk-Karkonosze-Tour |
NE |
|
POL | |
|
|
|
1º stage Baltyk-Karkonosze-Tour |
NE |
|
POL | |
|
|
|
Fusa |
NE |
|
NOR | |
|
|
|
Gullegem |
NE |
Race |
BEL | |
|
|
|
Prologue Mount Hood Classic |
NE |
|
USA | |
|
|
|
National Championship, Track, Madison, Juniors, France |
CN |
|
FRA | |
|
|
|
National Championship, Track, Points race, Juniors, France |
CN |
|
FRA | |
|
|
|
National Championship, Track, Team Pursuit, Juniors, France |
CN |
|
FRA | |
|
|
|
Otuzco Megaevento ciclistico Otuzco - Carat |
NE |
Race |
PER | |
|
|
|
2º stage Polska - Ukraina Memorial Colonel Skopenko |
NE |
|
POL | |
|
|
|
1º stage Tour of Singkarak |
2.2 |
|
INA | |
|
|
|
1º stage Volta Ciclista Provincia Tarragona |
NE |
|
ESP | |
02 Jun
|
|
|
|
3º stage Baltyk-Karkonosze-Tour |
NE |
|
POL | |
|
|
|
Bassano del Grappa Trofeo Alcide De Gasperi |
1.2 |
Race |
ITA | |
|
|
|
Harderwijk Parel van de Veluwe |
NE |
Race |
NED | |
|
|
|
Harderwijk (F) |
NE |
Race |
NED | |
|
|
|
Montenaken, Chrono (F) Testtijdrit |
NE |
|
BEL | |
|
|
|
Montenaken, Chrono, Juniors Testtijdrit |
NE |
|
BEL | |
|
|
|
Montenaken, Chrono, Juniors (F) Testtijdrit |
NE |
|
BEL | |
|
|
|
Montenaken, Chrono, Novices Testtijdrit |
NE |
|
BEL | |
|
|
|
Montenaken, Chrono, Novices (F) Testtijdrit |
NE |
|
BEL | |
|
|
|
Montenaken, Chrono, U23 Testtijdrit |
NE |
|
BEL | |
|
|
|
1º stage Mount Hood Classic |
NE |
|
USA | |
|
|
|
Pistoia - Fiorano Modenese GP Panariagroup / Lea |
NE |
Race |
ITA | |
|
|
|
3º stage Polska - Ukraina Memorial Colonel Skopenko |
NE |
|
POL | |
|
|
|
4º stage Polska - Ukraina Memorial Colonel Skopenko |
NE |
|
POL | |
|
|
|
Reykjavík, Chrono Krýsuvik |
NE |
|
ISL | |
|
|
|
1º stage Ringerike Ringerike GP, Kalas Cup/Norgescup |
2.2 |
|
NOR | |
|
|
|
Prologue Tour de Luxembourg Ronde van Luxemburg |
2.HC |
|
LUX | |
|
|
|
2º stage part a Tour of Singkarak |
2.2 |
|
INA | |
|
|
|
2º stage part b Tour of Singkarak |
2.2 |
|
INA | |
|
|
|
Prologue Udmurt Republic Stage Race |
NE |
|
RUS | |
|
|
|
2º stage Volta Ciclista Provincia Tarragona |
NE |
|
ESP | |
|
|
|
1º stage Volta Ciclistica Internacional do Paraná |
2.2 |
|
BRA | |
03 Jun
|
|
|
|
4º stage Baltyk-Karkonosze-Tour |
NE |
|
POL | |
|
|
|
Izhevsk Izhevsk Mountain |
NE |
|
RUS | |
|
|
|
2º stage Mount Hood Classic |
NE |
|
USA | |
|
|
|
5º stage Polska - Ukraina Memorial Colonel Skopenko |
NE |
|
POL | |
|
|
|
2º stage Ringerike Ringerike GP, Kalas Cup/Norgescup |
2.2 |
|
NOR | |
|
|
|
1º stage Saguenay, U23 Coupe des nations Ville Saguenay |
2.Ncup |
|
CAN | |
|
|
|
1º stage Tour de l'Est International |
NE |
|
CIV | |
|
|
|
1º stage Tour de Luxembourg Ronde van Luxemburg |
2.HC |
|
LUX | |
|
|
|
3º stage Tour of Singkarak |
2.2 |
|
INA | |
|
|
|
1º stage Trofeo Karlsberg, Juniors Saarland Trofeo |
2.Ncup |
|
GER | |
|
|
|
1º stage Udmurt Republic Stage Race |
NE |
|
RUS | |
|
|
|
3º stage Volta Ciclista Provincia Tarragona |
NE |
|
ESP | |
|
|
|
2º stage Volta Ciclistica Internacional do Paraná |
2.2 |
|
BRA | |
|
|
|
1º stage Vuelta Mazatlán Mazatlan |
NE |
|
MEX | |
04 Jun
|
|
|
|
5º stage Baltyk-Karkonosze-Tour |
NE |
|
POL | |
|
|
|
1º stage Hana Tour, Elite/U23 |
NE |
|
CZE | |
|
|
|
Hengelo, Criterium |
NE |
|
NED | |
|
|
|
Kontich (b) |
NE |
|
BEL | |
|
|
|
Lahti Lahti GP |
NE |
|
FIN | |
|
|
|
2º stage Mid-Year Tour |
NE |
|
SEY | |
|
|
|
1º stage Mid-Year Tour |
NE |
|
SEY | |
|
|
|
3º stage Mount Hood Classic |
NE |
|
USA | |
|
|
|
6º stage Polska - Ukraina Memorial Colonel Skopenko |
NE |
|
POL | |
|
|
|
3º stage Ringerike Ringerike GP, Kalas Cup/Norgescup |
2.2 |
|
NOR | |
|
|
|
2º stage Saguenay, U23 Coupe des nations Ville Saguenay |
2.Ncup |
Race |
CAN | |
|
|
|
2º stage Tour de Luxembourg Ronde van Luxemburg |
2.HC |
|
LUX | |
|
|
|
4º stage Tour of Singkarak |
2.2 |
|
INA | |
|
|
|
2º stage Trofeo Karlsberg, Juniors Saarland Trofeo |
2.Ncup |
|
GER | |
|
|
|
1º stage Tulsa Tulsa Tough |
NE |
|
USA | |
|
|
|
2º stage Udmurt Republic Stage Race |
NE |
|
RUS | |
|
|
|
1º stage Volta a Coruña |
NE |
|
ESP | |
|
|
|
4º stage Volta Ciclista Provincia Tarragona |
NE |
|
ESP | |
|
|
|
3º stage Volta Ciclistica Internacional do Paraná |
2.2 |
|
BRA | |
|
|
|
2º stage Vuelta Mazatlán Mazatlan |
NE |
|
MEX | |
05 Jun
|
|
|
|
's-Heer-Abtskerke, Amateurs |
NE |
|
NED | |
|
|
|
Auburn Lake Auburn |
NE |
|
USA | |
|
|
|
6º stage Baltyk-Karkonosze-Tour |
NE |
|
POL | |
|
|
|
Benguela (a) GP Maboque |
NE |
|
ANG | |
|
|
|
Berlin, Criterium Lichterfelde |
NE |
|
GER | |
|
|
|
Bologna (d) Coppa Bologna |
NE |
Race |
ITA | |
|
|
|
Bonheiden, Juniors Bonheiden-Rijmenam |
NE |
Race |
BEL | |
|
|
|
Bruinisse, Amateurs |
NE |
|
NED | |
|
|
|
Calais, Criterium |
NE |
|
FRA | |
|
|
|
Championship of Canary Islands, Road, Elite w/o contract, Spain |
NE |
|
ESP | |
|
|
|
Championship of Canary Islands, Road, Juniors, Spain |
NE |
|
ESP | |
|
|
|
Championship of Canary Islands, Road, Novices, Spain |
NE |
|
ESP | |
|
|
|
Championship of Canary Islands, Road, U23, Spain |
NE |
|
ESP | |
|
|
|
Championship of the Basque Country, Road, ITT Elite w/o contract, Spain |
NE |
|
ESP | |
|
|
|
Championship of the Basque Country, Road, ITT, Juniors, Spain |
NE |
|
ESP | |
|
|
|
Championship of the Basque Country, Road, ITT, U23, Spain |
NE |
|
ESP | |
|
|
|
Diex Völkermarkter Radsporttage, Diexer Bergrennen |
NE |
|
AUT | |
|
|
|
Distriktsmesterskab, Road, ITT, Elite, Denmark |
NE |
District championship |
DEN | |
|
|
|
Distriktsmesterskab, Road, ITT, Elite, Denmark (F) |
NE |
District championship |
DEN | |
|
|
|
Distriktsmesterskab, Road, ITT, Juniors, Denmark |
NE |
District championship |
DEN | |
|
|
|
7º stage Dunavski Kup Danube Cup |
NE |
|
SRB | |
|
|
|
Farum Road Bike Shop Løbet/ABC |
NE |
|
DEN | |
|
|
|
Farum, Elite/U23 (F) Road Bike Shop Løbet/ABC |
NE |
|
DEN | |
|
|
|
Gippingen, Elite w/o contract GP Kanton Aargau, Radsporttage Gippingen |
NE |
Race |
SUI | |
|
|
|
2º stage Hana Tour, Elite/U23 |
NE |
|
CZE | |
|
|
|
1º stage Kalgoorlie Goldfields Classic, Menzies Classic |
NE |
|
AUS | |
|
|
|
Kosjeric Olimpijski trofej S. Đukić |
NE |
Race |
SRB | |
|
|
|
Louis Trichardt Kremetart |
NE |
|
RSA | |
|
|
|
Matulji - Ucka Trofej UČKA |
NE |
Race |
CRO | |
|
|
|
3º stage Mid-Year Tour |
NE |
|
SEY | |
|
|
|
4º stage Mount Hood Classic |
NE |
|
USA | |
|
|
|
National Championship, Road, ITT, Elite, Martinique |
CN |
|
MTQ | |
|
|
|
Norfolk Norfolk Classic |
NE |
|
USA | |
|
|
|
Novi Ligure (a) Coppa Giuseppe Romita |
NE |
|
ITA | |
|
|
|
Nynäshamn Falkenloppet |
NE |
|
SWE | |
|
|
|
Philadelphia (F) Liberty Classic |
1.1WE |
Race |
USA | |
|
|
|
7º stage Polska - Ukraina Memorial Colonel Skopenko |
NE |
|
POL | |
|
|
|
Rõuge, Mountainbike Rõuge Rattamaraton |
NE |
|
EST | |
|
|
|
4º stage Ringerike Ringerike GP, Kalas Cup/Norgescup |
2.2 |
|
NOR | |
|
|
|
3º stage Saguenay, U23 Coupe des nations Ville Saguenay |
2.Ncup |
Race |
CAN | |
|
|
|
Siófok Tour de Pelso - Balaton Maraton |
NE |
Race |
HUN | |
|
|
|
Steinfurt (a) Steinfürter Abendrennen |
NE |
|
GER | |
|
|
|
Stuttgart (d) Stuttgart-Hohenheim |
NE |
|
GER | |
|
|
|
3º stage Tour de Luxembourg Ronde van Luxemburg |
2.HC |
|
LUX | |
|
|
|
1º stage Tour of Connecticut |
NE |
|
USA | |
|
|
|
2º stage Tour of Connecticut |
NE |
|
USA | |
|
|
|
5º stage Tour of Singkarak |
2.2 |
|
INA | |
|
|
|
2º stage Tour of Taranaki Queen's Birthday Tour |
NE |
|
NZL | |
|
|
|
1º stage Tour of Taranaki Queen's Birthday Tour |
NE |
|
NZL | |
|
|
|
3º stage part a Trofeo Karlsberg, Juniors Saarland Trofeo |
2.Ncup |
|
GER | |
|
|
|
3º stage part b Trofeo Karlsberg, Juniors Saarland Trofeo |
2.Ncup |
|
GER | |
|
|
|
2º stage Tulsa Tulsa Tough |
NE |
|
USA | |
|
|
|
Prologue Turul României Tour of Romania, Ronde van Roemenië |
2.2 |
|
ROM | |
|
|
|
3º stage Udmurt Republic Stage Race |
NE |
|
RUS | |
|
|
|
Varese, Juniors Piccola Tre Valli Varesine |
1.1MJ |
Race |
ITA | |
|
|
|
2º stage Volta a Coruña |
NE |
|
ESP | |
|
|
|
1º stage Volta a Tras os Montes e Alto Douro |
NE |
|
POR | |
|
|
|
5º stage part a Volta Ciclista Provincia Tarragona |
NE |
|
ESP | |
|
|
|
5º stage part b Volta Ciclista Provincia Tarragona |
NE |
|
ESP | |
|
|
|
4º stage Volta Ciclistica Internacional do Paraná |
2.2 |
|
BRA | |
|
|
|
1º stage Vuelta al Oriente |
NE |
|
VEN | |
|
|
|
3º stage Vuelta Mazatlán Mazatlan |
NE |
|
MEX | |
|
|
|
Vzpon na Mohor |
NE |
|
SLO | |
06 Jun
|
|
|
|
Ampleforth Ryedale Grand Prix |
NE |
Race |
GBR | |
|
|
|
Baelen |
NE |
|
BEL | |
|
|
|
8º stage Baltyk-Karkonosze-Tour |
NE |
|
POL | |
|
|
|
7º stage Baltyk-Karkonosze-Tour |
NE |
|
POL | |
|
|
|
Bertem, Juniors |
NE |
Race |
BEL | |
|
|
|
Bierbeek, Novices |
NE |
Race |
BEL | |
|
|
|
1º stage Campeonato de Invierno CC Sanducero |
NE |
|
URU | |
|
|
|
Championship of Asturias, Road, ITT Elite w/o contract, Spain |
NE |
|
ESP | |
|
|
|
Championship of Asturias, Road, ITT, Juniors, Spain |
NE |
|
ESP | |
|
|
|
Championship of Asturias, Road, ITT, Novices, Spain |
NE |
|
ESP | |
|
|
|
Championship of Asturias, Road, ITT, Novices, Spain (F) |
NE |
|
ESP | |
|
|
|
Championship of Asturias, Road, ITT, U23, Spain |
NE |
|
ESP | |
|
|
|
Championship of Cantabria, Road, Elite w/o contract, Spain |
NE |
|
ESP | |
|
|
|
Championship of Cantabria, Road, U23, Spain |
NE |
|
ESP | |
|
|
|
Championship of the Basque Country, Road, Elite, Spain |
NE |
|
ESP | |
|
|
|
Championship of the Basque Country, Road, U23, Spain |
NE |
|
ESP | |
|
|
|
Coppa Colli Briantei Internazionale, U23 |
NE |
Race |
ITA | |
|
|
|
Prologue Critérium du Dauphiné Critérium du Dauphiné Libéré |
2.WT/WT/PT |
|
FRA | |
|
|
|
Cubura Velika Nagrade Čubure |
NE |
|
SRB | |
|
|
|
Diex Völkermarkter Radsporttage, GP Südkärnten |
NE |
|
AUT | |
|
|
|
Distriktsmesterskab, Road, ITT, Elite, Denmark |
NE |
District championship |
DEN | |
|
|
|
9º stage Dunavski Kup Danube Cup |
NE |
|
SRB | |
|
|
|
8º stage Dunavski Kup Danube Cup |
NE |
|
SRB | |
|
|
|
Ellignies |
NE |
|
BEL | |
|
|
|
Exloo Kasseien Omloop Exloo |
NE |
|
NED | |
|
|
|
Exloo (F) Kasseien Omloop Exloo |
1.2 |
|
NED | |
|
|
|
Fiji Games |
NE |
Race |
FJI | |
|
|
|
Gippingen GP Kanton Aargau/GP du canton d'Argovie |
1.HC |
Race |
SUI | |
|
|
|
Gits Trofee van Vlaanderen |
NE |
|
BEL | |
|
|
|
GP FMC |
NE |
Race |
MRI | |
|
|
|
Halle - Buizingen (F) |
NE |
Race |
BEL | |
|
|
|
3º stage Hana Tour, Elite/U23 |
NE |
|
CZE | |
|
|
|
Harare (a) Legend Road Classic Harare |
NE |
Race |
ZIM | |
|
|
|
Hong Kong (f) Festival of Sport 2 |
NE |
|
HKG | |
|
|
|
Horsens, Elite/U23 (a) |
NE |
|
DEN | |
|
|
|
Horsens, Elite/U23 (F) |
NE |
|
DEN | |
|
|
|
Huijbergen |
NE |
|
NED | |
|
|
|
2º stage Kalgoorlie Goldfields Classic, Menzies Classic |
NE |
|
AUS | |
|
|
|
Les Fossés |
NE |
|
BEL | |
|
|
|
Mar del Plata |
NE |
Race |
ARG | |
|
|
|
5º stage Mid-Year Tour |
NE |
|
SEY | |
|
|
|
4º stage Mid-Year Tour |
NE |
|
SEY | |
|
|
|
Mizieb, Chrono Mizieb Hill Climb |
NE |
|
MLT | |
|
|
|
Montalbano Giro del Montalbano |
NE |
Race |
ITA | |
|
|
|
5º stage Mount Hood Classic |
NE |
|
USA | |
|
|
|
National Championship, Mountainbike, Marathon, Elite, Switzerland |
CN |
|
SUI | |
|
|
|
National Championship, Mountainbike, Marathon, Elite, Switzerland (F) |
CN |
|
SUI | |
|
|
|
National Championship, Road, ITT, Elite, Great Britain (F) |
NE |
|
GBR | |
|
|
|
National Championship, Road, ITT, Elite, Malta |
CN |
|
MLT | |
|
|
|
Ninove, Derny |
NE |
|
BEL | |
|
|
|
OECS Cycling Challenge |
NE |
Race |
| |
|
|
|
Ouagadougou (d) Prix des Engagements Nationaux |
NE |
Race |
BUR | |
|
|
|
Overpelt (b) |
NE |
|
BEL | |
|
|
|
Philadelphia (a) Philadelphia International Ch'ship |
1.HC |
Race |
USA | |
|
|
|
4º stage Points' Series Pegasus/Papanui CC |
NE |
|
NZL | |
|
|
|
Ramalde, Novices Prémio de Ciclismo do Futebol Clube Ramalde |
NE |
|
POR | |
|
|
|
Riga (a) Riga GP |
NE |
|
LAT | |
|
|
|
5º stage Ringerike Ringerike GP, Kalas Cup/Norgescup |
2.2 |
|
NOR | |
|
|
|
Ronde van Limburg |
NE |
Race |
NED | |
|
|
|
4º stage Saguenay, U23 Coupe des nations Ville Saguenay |
2.Ncup |
Race |
CAN | |
|
|
|
San Antonio de Padua Classic Event Guayama |
1.2 |
|
PUR | |
|
|
|
Sant'Ermete Coppa della Pace |
1.2 |
Race |
ITA | |
|
|
|
Shanghai (c) Shanghai China Road Race Series 4 |
NE |
Race |
CHN | |
|
|
|
Solbiate Arno, Juniors GP dell'Arno |
1.1MJ |
Race |
ITA | |
|
|
|
4º stage Tour de Luxembourg Ronde van Luxemburg |
2.HC |
|
LUX | |
|
|
|
5º stage Tour de Pécs Tour de Pecs |
NE |
|
HUN | |
|
|
|
3º stage Tour of Connecticut |
NE |
|
USA | |
|
|
|
6º stage Tour of Singkarak |
2.2 |
|
INA | |
|
|
|
4º stage Tour of Taranaki Queen's Birthday Tour |
NE |
|
NZL | |
|
|
|
3º stage Tour of Taranaki Queen's Birthday Tour |
NE |
|
NZL | |
|
|
|
Trevenzuolo Roncoleva di Trevenzuola |
NE |
|
ITA | |
|
|
|
4º stage Trofeo Karlsberg, Juniors Saarland Trofeo |
2.Ncup |
|
GER | |
|
|
|
3º stage Tulsa Tulsa Tough |
NE |
|
USA | |
|
|
|
1º stage Turul României Tour of Romania, Ronde van Roemenië |
2.2 |
|
ROM | |
|
|
|
4º stage Udmurt Republic Stage Race |
NE |
|
RUS | |
|
|
|
Valladolid (F) (a) GP Ciudad de Valladolid |
CDM/F |
|
ESP | |
|
|
|
Verviers, Mountainbike |
NE |
|
BEL | |
|
|
|
3º stage Volta a Coruña |
NE |
|
ESP | |
|
|
|
2º stage part a Volta a Tras os Montes e Alto Douro |
NE |
|
POR | |
|
|
|
2º stage part b Volta a Tras os Montes e Alto Douro |
NE |
|
POR | |
|
|
|
5º stage Volta Ciclistica Internacional do Paraná |
2.2 |
|
BRA | |
|
|
|
2º stage Vuelta al Oriente |
NE |
|
VEN | |
|
|
|
4º stage Vuelta Mazatlán Mazatlan |
NE |
|
MEX | |
|
|
|
Waver - Rijmenam Memorial Philippe Vanconingsloo |
1.2 |
Race |
BEL | |
|
|
|
Westside classic |
NE |
|
CAN | |
|
|
|
Wolvertem GROTE PRIJS FAMILIE VAN DOORSLAER |
NE |
Race |
BEL | |
|
|
|
Zwolle (F) (b) Omloop van de IJsseldelta |
NE |
Race |
NED | |
07 Jun
|
|
|
|
1º stage Critérium du Dauphiné Critérium du Dauphiné Libéré |
2.WT/WT/PT |
|
FRA | |
|
|
|
Pachacamac Gran Rally Emancipación Pachamac |
NE |
|
PER | |
|
|
|
Renedo Trofeo San Antonio Renedo de Pielagos |
NE |
|
ESP | |
|
|
|
5º stage Tour de l'Est International |
NE |
|
CIV | |
|
|
|
5º stage Tour of Taranaki Queen's Birthday Tour |
NE |
|
NZL | |
|
|
|
2º stage Turul României Tour of Romania, Ronde van Roemenië |
2.2 |
|
ROM | |
|
|
|
5º stage Udmurt Republic Stage Race |
NE |
|
RUS | |
08 Jun
|
|
|
|
Championship of Valencia, Road, ITT, Juniors, Spain |
NE |
|
ESP | |
|
|
|
Championship of Valencia, Road, ITT, Novices, Spain |
NE |
|
ESP | |
|
|
|
Prologue Circuito Montañés |
2.2 |
|
ESP | |
|
|
|
2º stage Critérium du Dauphiné Critérium du Dauphiné Libéré |
2.WT/WT/PT |
|
FRA | |
|
|
|
DNB Nor Cup 3 |
NE |
|
NOR | |
|
|
|
Durango (F) Emakumeen Saria |
1.2 |
Race |
ESP | |
|
|
|
Stony Mountain, Criterium |
NE |
|
CAN | |
|
|
|
Thun, Chrono |
NE |
|
SUI | |
|
|
|
Tours GP Tours |
NE |
|
FRA | |
|
|
|
3º stage Turul României Tour of Romania, Ronde van Roemenië |
2.2 |
|
ROM | |
|
|
|
6º stage Udmurt Republic Stage Race |
NE |
|
RUS | |
09 Jun
|
|
|
|
Prologue part a Carpathia Couriers Path |
2.2 |
|
POL | |
|
|
|
1º stage Circuito Montañés |
2.2 |
|
ESP | |
|
|
|
3º stage Critérium du Dauphiné Critérium du Dauphiné Libéré |
2.WT/WT/PT |
|
FRA | |
|
|
|
Kruibeke, Amateurs |
NE |
Race |
BEL | |
|
|
|
7º stage Tour de l'Est International |
NE |
|
CIV | |
|
|
|
4º stage Turul României Tour of Romania, Ronde van Roemenië |
2.2 |
|
ROM | |
|
|
|
Viimsi, Chrono |
NE |
|
EST | |
10 Jun
|
|
|
|
Prologue part b Carpathia Couriers Path |
2.2 |
|
POL | |
|
|
|
2º stage Circuito Montañés |
2.2 |
|
ESP | |
|
|
|
4º stage Critérium du Dauphiné Critérium du Dauphiné Libéré |
2.WT/WT/PT |
|
FRA | |
|
|
|
1º stage Emakumeen Euskal Bira (F) Emakumeen Bira |
2.1WE |
|
ESP | |
|
|
|
Linz |
NE |
|
AUT | |
|
|
|
1º stage Ronde de l'Oise |
2.2 |
|
FRA | |
|
|
|
5º stage Turul României Tour of Romania, Ronde van Roemenië |
2.2 |
|
ROM | |
|
|
|
1º stage Volta ao Alentejo |
2.2 |
|
POR | |
11 Jun
|
|
|
|
1º stage Baby Giro Giro Ciclistico d'Italia |
2.2 |
|
ITA | |
|
|
|
Belsele |
NE |
|
BEL | |
|
|
|
Bogense |
NE |
|
DEN | |
|
|
|
2º stage Carpathia Couriers Path |
2.2 |
|
POL | |
|
|
|
1º stage Carpathia Couriers Path |
2.2 |
|
POL | |
|
|
|
3º stage Circuito Montañés |
2.2 |
|
ESP | |
|
|
|
5º stage Critérium du Dauphiné Critérium du Dauphiné Libéré |
2.WT/WT/PT |
|
FRA | |
|
|
|
2º stage Emakumeen Euskal Bira (F) Emakumeen Bira |
2.1WE |
|
ESP | |
|
|
|
1º stage Karibu Arusha Race |
NE |
|
TAN | |
|
|
|
1º stage Oberösterreich Rundfahrt |
2.2 |
|
AUT | |
|
|
|
2º stage Ronde de l'Oise |
2.2 |
|
FRA | |
|
|
|
Prologue Ronde van Zeeland Seaports - Tacx Pro Classic Delta Tour Zeeland |
2.1 |
|
NED | |
|
|
|
1º stage Tour de l'Eure et Loire |
NE |
|
FRA | |
|
|
|
6º stage Turul României Tour of Romania, Ronde van Roemenië |
2.2 |
|
ROM | |
|
|
|
2º stage Volta ao Alentejo |
2.2 |
|
POR | |
12 Jun
|
|
|
|
Akritium Shields |
NE |
|
ISR | |
|
|
|
Arlington CSC Invitational, Clarendon Cup |
NE |
Race |
USA | |
|
|
|
Aubel |
NE |
|
BEL | |
|
|
|
2º stage Baby Giro Giro Ciclistico d'Italia |
2.2 |
|
ITA | |
|
|
|
2º stage Brian Hartford Mini-Tour |
NE |
|
NZL | |
|
|
|
1º stage Brian Hartford Mini-Tour |
NE |
|
NZL | |
|
|
|
3º stage Brian Hartford Mini-Tour |
NE |
|
NZL | |
|
|
|
3º stage Carpathia Couriers Path |
2.2 |
|
POL | |
|
|
|
4º stage Circuito Montañés |
2.2 |
|
ESP | |
|
|
|
6º stage Critérium du Dauphiné Critérium du Dauphiné Libéré |
2.WT/WT/PT |
|
FRA | |
|
|
|
1º stage Día Nacional de la Bicicleta |
NE |
|
PAR | |
|
|
|
Deurne, Derny |
NE |
|
BEL | |
|
|
|
3º stage part a Emakumeen Euskal Bira (F) Emakumeen Bira |
2.1WE |
|
ESP | |
|
|
|
3º stage part b Emakumeen Euskal Bira (F) Emakumeen Bira |
2.1WE |
|
ESP | |
|
|
|
Gatineau, Chrono La visite chrono de Gatineau |
1.2 |
|
CAN | |
|
|
|
Gatineau, Chrono (F) La visite chrono du Gatineau |
1.2 |
|
CAN | |
|
|
|
Grandglise |
NE |
|
BEL | |
|
|
|
3º stage Karibu Arusha Race |
NE |
|
TAN | |
|
|
|
2º stage Karibu Arusha Race |
NE |
|
TAN | |
|
|
|
Kauhajoki, Chrono |
NE |
|
FIN | |
|
|
|
Limelette |
NE |
|
BEL | |
|
|
|
Manukau Counties Manukau Waiau Pa |
NE |
Race |
NZL | |
|
|
|
Monza (a) Medaglia d'Oro Città di Monza |
NE |
|
ITA | |
|
|
|
Nordsjørittet |
NE |
Race |
NOR | |
|
|
|
2º stage Oberösterreich Rundfahrt |
2.2 |
|
AUT | |
|
|
|
Ribeiro Díptico Ciclista do Ribeiro, Volta ao Ribeiro, GP Xacobeo |
NE |
|
ESP | |
|
|
|
3º stage Ronde de l'Oise |
2.2 |
|
FRA | |
|
|
|
1º stage Ronde van Zeeland Seaports - Tacx Pro Classic Delta Tour Zeeland |
2.1 |
|
NED | |
|
|
|
12º stage Tour de l'Est International |
NE |
|
CIV | |
|
|
|
2º stage Tour de l'Eure et Loire |
NE |
|
FRA | |
|
|
|
3º stage Tour de l'Eure et Loire |
NE |
|
FRA | |
|
|
|
2º stage Tour de Louisiane |
NE |
|
USA | |
|
|
|
1º stage Tour de Louisiane |
NE |
|
USA | |
|
|
|
1º stage Tour de Suisse Ronde van Zwitserland |
2.WT/WT/PT |
|
SUI | |
|
|
|
7º stage Turul României Tour of Romania, Ronde van Roemenië |
2.2 |
|
ROM | |
|
|
|
Vejen |
NE |
|
DEN | |
|
|
|
3º stage Volta ao Alentejo |
2.2 |
|
POR | |
|
|
|
1º stage Volta Ciclista do Pará |
NE |
|
BRA | |
|
|
|
6º stage Zimbabwe Time Trial Series, Chrono |
NE |
|
ZIM | |
13 Jun
|
|
|
|
Aartselaar Grote Prijs van ´t Heiken Ereprijs material |
NE |
|
BEL | |
|
|
|
Arlington U.S. Air Force Classic, Crystal City Classic |
NE |
|
USA | |
|
|
|
3º stage Baby Giro Giro Ciclistico d'Italia |
2.2 |
|
ITA | |
|
|
|
Banbridge Noel Teggart Memorial |
NE |
|
IRL | |
|
|
|
Barcelona Clasico Ciudad de Barcelona |
NE |
|
VEN | |
|
|
|
Brøndby Strand Brøndby CC/KCK-Herlev-løbet |
NE |
|
DEN | |
|
|
|
Brisbane (b) Avanti Classic |
NE |
|
AUS | |
|
|
|
Capernwray (F) Capernwray Road Race |
NE |
Race |
GBR | |
|
|
|
4º stage Carpathia Couriers Path |
2.2 |
|
POL | |
|
|
|
Cheboksary, Criterium |
NE |
|
RUS | |
|
|
|
Chişinău, Juniors Cup President Moldova |
NE |
|
MDA | |
|
|
|
5º stage Circuito Montañés |
2.2 |
|
ESP | |
|
|
|
7º stage Critérium du Dauphiné Critérium du Dauphiné Libéré |
2.WT/WT/PT |
|
FRA | |
|
|
|
2º stage Día Nacional de la Bicicleta |
NE |
|
PAR | |
|
|
|
11º stage Dunavski Kup Danube Cup |
NE |
|
SRB | |
|
|
|
10º stage Dunavski Kup Danube Cup |
NE |
|
SRB | |
|
|
|
4º stage Emakumeen Euskal Bira (F) Emakumeen Bira |
2.1WE |
|
ESP | |
|
|
|
Gatineau (F) Grand Prix Cycliste de Gatineau |
1.1WE |
Race |
CAN | |
|
|
|
Gehrden Bürgerpreis der Stadt Gehrden |
NE |
|
GER | |
|
|
|
Goirle |
NE |
|
NED | |
|
|
|
GP Onatel |
NE |
|
BUR | |
|
|
|
Jakarta Tour de Jakarta |
1.2 |
Race |
INA | |
|
|
|
4º stage Karibu Arusha Race |
NE |
|
TAN | |
|
|
|
Kievermont, Juniors Geel - Kievermont |
NE |
Race |
BEL | |
|
|
|
Kisumu |
NE |
Race |
KEN | |
|
|
|
Kitchener KW Classic |
NE |
|
CAN | |
|
|
|
La Mézière La Valle D'Ille U - Souvenir Julien Ditlecadet |
NE |
|
FRA | |
|
|
|
Lembeek (a) |
NE |
|
BEL | |
|
|
|
Loudun (F) Classic Féminine Vienne Poitou-Charentes, Picto-Charentaise |
NE |
Race |
FRA | |
|
|
|
Menen Memorial Noël Soetaert, Menen-Moorsele Interclub |
NE |
Race |
BEL | |
|
|
|
National Championship, Road, Elite, Barbados |
CN |
|
BAR | |
|
|
|
National Championship, Road, Elite, Martinique |
CN |
|
MTQ | |
|
|
|
National Championship, Road, Elite, Puerto Rico (F) |
CN |
|
PUR | |
|
|
|
National Championship, Road, ITT, Elite, Japan |
CN |
|
JPN | |
|
|
|
National Championship, Road, ITT, Elite, Japan (F) |
CN |
|
JPN | |
|
|
|
National Championship, Road, ITT, Juniors, Japan |
CN |
|
JPN | |
|
|
|
National Championship, Road, ITT, U23, Japan |
CN |
|
JPN | |
|
|
|
National Championship, Road, U23, Germany |
CN |
|
GER | |
|
|
|
3º stage Oberösterreich Rundfahrt |
2.2 |
|
AUT | |
|
|
|
Porvoo Porvoon ajot |
NE |
Race |
FIN | |
|
|
|
4º stage Ronde de l'Oise |
2.2 |
|
FRA | |
|
|
|
2º stage Ronde van Zeeland Seaports - Tacx Pro Classic Delta Tour Zeeland |
2.1 |
|
NED | |