Calendars June 2017

All races
Show:


  Prologue Boucles de la Mayenne 2.1 FRA
  Kortenaken (b)
Kortenaken-Stok
NE Race BEL
  National Championship, Road, ITT, Elite, Uzbekistan CN UZB
  National Championship, Road, ITT, Elite, Uzbekistan (F) CN UZB
  National Championship, Road, ITT, U23, Uzbekistan CN UZB
  4º stage Polska - Ukraina
Memorial Colonel Skopenko
NE POL
  1º stage Szlakiem walk mjr. Hubala 2.1 POL
  Prologue Tour de Kumano 2.2 JPN
  1º stage Tour de Luxembourg
Ronde van Luxemburg
2.HC LUX
  Prologue Závod Miru, U23
Vredeskoers / Course de la Paix / Friedensfahrt / Peace Race - GP Priessnitz Spa
2.2 CZE

  Arbö Wienenergie-Röhsler Zeitfahrcup, Chrono NE Race AUT
  Bassano del Grappa
Trofeo Alcide De Gasperi
1.2 Race ITA
  1º stage Boucles de la Mayenne 2.1 FRA
  Championship of Andalucia, Road, ITT, Elite, Spain NE ESP
  1º stage GP Beiras e Serra da Estrela 2.1 POR
  Gullegem, Elite/U23
Gullegemkoerse - GP Sportaproost E.H. LAHOUSSE
NE Race BEL
  Hengelo, Criterium 1.CRT NED
  1º stage ITC Netherlands NE NED
  Jeux des Petits Etats de l'Europe, Mountainbike JR Regional Championship LUX
  Jeux des Petits Etats de l'Europe, Mountainbike (F) JR Regional Championship LUX
  Medvode, Criterium NE SLO
  National Championship, Mountainbike, XC, Elite, Israel CN ISR
  National Championship, Mountainbike, XC, Elite, Israel (F) CN ISR
  National Championship, Mountainbike, XC, Juniors, Israel CN ISR
  National Championship, Mountainbike, XC, Juniors, Israel (F) CN ISR
  National Championship, Road, Elite, Uzbekistan CN UZB
  National Championship, Road, U23, Uzbekistan CN UZB
  1º stage Oklahoma City 1.CRT USA
  Pistoia - Fiorano Modenese NE Race ITA
  5º stage Polska - Ukraina
Memorial Colonel Skopenko
NE POL
  2º stage Szlakiem walk mjr. Hubala 2.1 POL
  1º stage Tour de Kumano 2.2 JPN
  2º stage Tour de Luxembourg
Ronde van Luxemburg
2.HC LUX
  1º stage Tour of Bihor - Bellotto 2.2 ROM
  1º stage Závod Miru, U23
Vredeskoers / Course de la Paix / Friedensfahrt / Peace Race - GP Priessnitz Spa
2.2 CZE

  Beasain (a)
Loinatz Proba
NE Race ESP
  Berlin, Criterium
Lichterfelde
NE Race GER
  2º stage Boucles de la Mayenne 2.1 FRA
  Cartago, Mountainbike 3 XCE CRC
  Cartago, Mountainbike (F) 3 XCE CRC
  Celje
Tušev vzpon na Celjsko kočo
NE Race SLO
  Courmayeur, Mountainbike 2 XCO ITA
  Courmayeur, Mountainbike (F) 2 XCO ITA
  Courmayeur, Mountainbike, Juniors 2 XCO ITA
  Courmayeur, Mountainbike, Juniors (F) 2 XCO ITA
  Dolga Vas, Mountainbike
SloXcup XC Kocevje
2 XCO SLO
  Dolga Vas, Mountainbike (F) 2 XCO SLO
  Dolga Vas, Mountainbike, Juniors 2 XCO SLO
  Dolga Vas, Mountainbike, Juniors (F) 2 XCO SLO
  1º stage Fana Sykkelfestival NE NOR
  Games of Small States of Europe, Road, ITT JR Regional Championship
  Games of Small States of Europe, Road, ITT, Elite (F) JR
  Glencoe, Criterium
Glencoe GP
NE USA
  2º stage GP Beiras e Serra da Estrela 2.1 POR
  Heist-op-den-Berg (b)
Heistse Pijl
1.1 Race BEL
  Houthalen/Helchteren (a) NE Race BEL
  Huntington (b)
McDonald's Tri-State Criterum
NE Race USA
  2º stage ITC Netherlands NE NED
  Jelenia Góra, Mountainbike HC XCO POL
  Jelenia Góra, Mountainbike (F) HC XCO POL
  Jelenia Góra, Mountainbike, Juniors 1 XCO POL
  Jelenia Góra, Mountainbike, Juniors (F) HC XCO POL
  Jelenia Góra, Mountainbike, U23 HC XCO POL
  1º stage Johnson City, Omnium NE USA
  2º stage Johnson City, Omnium NE USA
  1º stage Kalgoorlie
Goldfields Classic, Menzies Classic
NE AUS
  Kingstown - Calliaqua
Dasco Pharmacy Classic
NE VIN
  Matulji - Ucka
Trofej UČKA
NE CRO
  6º stage Merida Cup NE SVK
  Nieuwendijk
Ronde van Nieuwendijk
NE NED
  Odessa
Yuvl Criterium 2
NE UKR
  2º stage Oklahoma City 1.CRT USA
  6º stage Polska - Ukraina
Memorial Colonel Skopenko
NE POL
  Poulsbo, Criterium NE USA
  Ruy - La Bridoire, Juniors
La Classique des Alpes
1.1MJ Race FRA
  Silkeborg NE Race DEN
  Sinaai (b) NE Race BEL
  Steinfurt (a)
Steinfürter Abendrennen
NE GER
  3º stage Szlakiem walk mjr. Hubala 2.1 POL
  2º stage Tour de Kumano 2.2 JPN
  3º stage Tour de Luxembourg
Ronde van Luxemburg
2.HC LUX
  2º stage Tour of Bihor - Bellotto 2.2 ROM
  3º stage Tour of Bihor - Bellotto 2.2 ROM
  2º stage Tour of Taranaki
Queen's Birthday Tour
NE NZL
  1º stage Tour of Taranaki
Queen's Birthday Tour
NE NZL
  1º stage Vicuña - La Serena NE CHI
  Viljandi, Criterium
Viljandi Tänavasõit
NE EST
  Wageningen, Criterium
De Wageningse Wielermuur
NE NED
  Wiers NE Race BEL
  2º stage Závod Miru, U23
Vredeskoers / Course de la Paix / Friedensfahrt / Peace Race - GP Priessnitz Spa
2.2 CZE
  Zwevezele
Sint-Aldegondisprijs IC 2
NE Race BEL

  Averbode
Averbode IC 2 Sinksenkoers
NE Race BEL
  Baelen, Amateurs
Baelen-sur-Vesdre
NE Race BEL
  3º stage Boucles de la Mayenne 2.1 FRA
  Cartago, Mountainbike 1 XCO CRC
  Cartago, Mountainbike (F) 1 XCO CRC
  Cartago, Mountainbike, Juniors 1 XCO CRC
  Cartago, Mountainbike, Juniors (F) 1 XCO CRC
  Championship of Andalucia, Road, Elite, Spain NE ESP
  Championship of Catalonia, Road, Elite, Spain NE ESP
  Championship of Galicia, Road, Elite, Spain NE ESP
  Championship of Murcia, Road, Elite, Spain NE ESP
  Columbus, Mountainbike CDM XCE USA
  Comodoro Rivadivia, Mountainbike 2 XCO ARG
  Comodoro Rivadivia, Mountainbike (F) 2 XCO ARG
  Comodoro Rivadivia, Mountainbike, Juniors 2 XCO ARG
  Comodoro Rivadivia, Mountainbike, Juniors (F) 2 XCO ARG
  1º stage Critérium du Dauphiné
Critérium du Dauphiné Libéré
2.WT/WT/PT FRA
  Deurne, Derny 1.CRT BEL
  2º stage Fana Sykkelfestival NE NOR
  3º stage Fana Sykkelfestival NE NOR
  Fort William, Downhill CDM Worldcup GBR
  Fort William, Downhill (F) CDM Worldcup GBR
  Fort William, Downhill, Juniors CDM Worldcup GBR
  Fort William, Downhill, Juniors (F) CDM Worldcup GBR
  Girona, Mountainbike
Copa Catalana Internacional
2 XCO ESP
  Girona, Mountainbike (F)
Copa Catalana Internacional
2 XCO ESP
  Girona, Mountainbike, Juniors
Copa Catalana Internacional
2 XCO ESP
  Girona, Mountainbike, Juniors (F)
Copa Catalana Internacional
2 XCO ESP
  3º stage GP Beiras e Serra da Estrela 2.1 POR
  Interlagos de Itaúna
Desafio 3 H
NE Race BRA
  3º stage ITC Netherlands NE NED
  Jelenia Góra, Mountainbike-Marathon 3 Marathon POL
  Jelenia Góra, Mountainbike-Marathon (F) 3 Marathon POL
  3º stage Johnson City, Omnium NE USA
  2º stage Kalgoorlie
Goldfields Classic, Menzies Classic
NE AUS
  Kitchener
KW Classic
NE Race CAN
  Lapinkylä, Chrono NE Race FIN
  Macapá
Copa Amapa de Ciclismo
NE Race BRA
  7º stage Merida Cup NE Race SVK
  National Championship, Road, Juniors, Mongolia CN MGL
  Nynäshamn
Falkenloppet
NE Race SWE
  Oberhausen
nt. Grosser Preis der Möbelstadt Rück
NE Race GER
  3º stage Oklahoma City 1.CRT USA
  Olocuilta
Pre-Nacional de Ruta
NE Race ESA
  Port Louis
GP Terra
NE Race MRI
  Poysdorf
GP Sportland Niederösterreich Poysdorf
NE Race AUT
  Ribeira de Pena, Mountainbike 2 XCO POR
  Ribeira de Pena, Mountainbike (F) 2 POR
  Saint John
AWU Challenge
NE Race ANT
  San Antonio de Padua Classic Event Guayama NE Race PUR
  San Pedro de Macoris
Clasico Los Cocolos
NE Race DOM
  Sandnes NE Race NOR
  Sant'Ermete
Coppa della Pace
1.2 Race ITA
  4º stage Szlakiem walk mjr. Hubala 2.1 POL
  3º stage Tour de Kumano 2.2 JPN
  4º stage Tour de Luxembourg
Ronde van Luxemburg
2.HC LUX
  4º stage Tour of Bihor - Bellotto 2.2 ROM
  4º stage Tour of Taranaki
Queen's Birthday Tour
NE NZL
  3º stage Tour of Taranaki
Queen's Birthday Tour
NE NZL
  6º stage Vuelta Serial a Nuevo León NE MEX
  Walhain-Saint-Paul
GP Léon Robert
NE Race BEL
  Waver - Rijmenam
Memorial Philippe Vanconingsloo
1.2 Race BEL
  3º stage Závod Miru, U23
Vredeskoers / Course de la Paix / Friedensfahrt / Peace Race - GP Priessnitz Spa
2.2 CZE
  Zadov, Mountainbike
Czech Strabag MTB cup
2 XCO CZE
  Zadov, Mountainbike (F)
Czech Strabag MTB cup
2 XCO CZE
  Zadov, Mountainbike, Juniors
Czech Strabag MTB cup
2 XCO CZE
  Zadov, Mountainbike, Juniors (F)
Czech Strabag MTB cup
2 XCO CZE

  Baden
Memorial Leo Wirth
NE Race GER
  Borsbeek (a)
Stan Ockers Classic - Borsbeek Individueel
NE Race BEL
  2º stage Critérium du Dauphiné
Critérium du Dauphiné Libéré
2.WT/WT/PT FRA
  4º stage Fana Sykkelfestival NE NOR
  Grâce-Hollogne NE Race BEL
  Hammel NE Race DEN
  Liedekerke
Liedekerkse Pijl, Liedekerke Interclub 1
NE Race BEL
  Luneray NE Race FRA
  Renedo
Trofeo San Antonio Renedo de Pielagos
NE Race ESP
  5º stage Tour of Taranaki
Queen's Birthday Tour
NE NZL

  3º stage Critérium du Dauphiné
Critérium du Dauphiné Libéré
2.WT/WT/PT FRA
  1º stage Izhevsk Stage Race NE RUS
  1º stage Vuelta a Cundinamarca NE COL

  Brakwater, Chrono
Food Lovers Market Time Trial Series
NE NAM
  4º stage Critérium du Dauphiné
Critérium du Dauphiné Libéré
2.WT/WT/PT FRA
  2º stage Izhevsk Stage Race