Calendars August 2017

All races
Show:


  Castillon-la-Bataille, Criterium 1.CRT FRA
  Kapellen, Criterium
Grote Prijs Gemeentebestuur Ereprijs De Ren
NE BEL
  National Championship, Track, Stayers, Elite, Switzerland CN SUI
  Steenwijk, Criterium
Spektakel van Steenwijk
NE NED
  4º stage Tour de la Guadeloupe 2.2 GUA
  4º stage Tour de Pologne
Ronde van Polen, Polen-Rundfahrt, Tour of Poland
2.WT/WT/PT POL
  2º stage Tour of Utah 2.HC USA
  1º stage Vuelta a Colombia 2.2 COL
  1º stage Vuelta Ciclista a Burgos
Ronde van Burgos
2.HC ESP

  Antwerpen, Derny 1.CRT BEL
  European Championship, Road, ITT, Juniors CC
  European Championship, Road, ITT, Juniors (F) CC Continental Championship
  European Championship, Road, ITT, U23 CN
  European Championship, Road, ITT, U23 (F) CC
  Maastricht
Profronde van Maastricht, Ridder-Ronde, Bavaria-Ronde
1.CRT NED
  Marcolès, Criterium 1.CRT FRA
  Ransberg, Novices NE Race BEL
  5º stage Tour de la Guadeloupe 2.2 GUA
  2º stage Tour de la Province de Namur NE BEL
  1º stage Tour de la Province de Namur NE BEL
  5º stage Tour de Pologne
Ronde van Polen, Polen-Rundfahrt, Tour of Poland
2.WT/WT/PT POL
  3º stage Tour of Utah 2.HC USA
  2º stage Vuelta a Colombia 2.2 COL
  2º stage Vuelta Ciclista a Burgos
Ronde van Burgos
2.HC ESP
  Zillebeke
Zillebeke - Westouter - Zillebeke IC 1
NE Race BEL

  European Championship, Road, ITT, Elite CC
  European Championship, Road, ITT, Elite (F) CN
  Lombardsijde, Derny
Lombardsijde-Middelkerke
1.CRT BEL
  Oostkamp
Grote prijs Patrick Bruneel
NE Race BEL
  Oostvoorne
Profronde van Oostvoorne
1.CRT NED
  1º stage Randers Bike Week NE DEN
  6º stage Tour de la Guadeloupe 2.2 GUA
  3º stage Tour de la Province de Namur NE BEL
  6º stage Tour de Pologne
Ronde van Polen, Polen-Rundfahrt, Tour of Poland
2.WT/WT/PT POL
  1º stage Tour of Anchorage NE USA
  4º stage Tour of Utah 2.HC USA
  3º stage Vuelta a Colombia 2.2 COL
  3º stage Vuelta Ciclista a Burgos
Ronde van Burgos
2.HC ESP
  Prologue 1º stage Vuelta Femenina a Guatemala NE GUA
  1º stage Vysočina NE CZE

  Bruckmühl, Criterium
Bruckmühler Radsportnacht
1.CRT GER
  Cocani
One night stand
NE Race ROM
  Cottbus, Keirin
International Cycling Days Cottbus
Class 2 Race GER
  Cottbus, Omnium (F)
International Cycling Days Cottbus
Class 2 GER
  European Championship, Road, Juniors CC
  European Championship, Road, Juniors (F) CC
  European Championship, Road, U23 CC
  European Championship, Road, U23 (F) CC
  1º stage Liège - La Gleize, Juniors
Aubel - Thimister - La Gleize
2.1MJ BEL
  2º stage Randers Bike Week NE DEN
  7º stage Tour de la Guadeloupe 2.2 GUA
  4º stage Tour de la Province de Namur NE BEL
  7º stage Tour de Pologne
Ronde van Polen, Polen-Rundfahrt, Tour of Poland
2.WT/WT/PT POL
  2º stage Tour of Anchorage NE USA
  5º stage Tour of Utah 2.HC USA
  Prologue Volta a Portugal
Ronde van Portugal
2.1 POR
  4º stage Vuelta a Colombia 2.2 COL
  1º stage Vuelta a Trujillo de Peru NE PER
  4º stage Vuelta Ciclista a Burgos
Ronde van Burgos
2.HC ESP
  2º stage Vuelta Femenina a Guatemala NE GUA
  2º stage Vysočina NE CZE
  Zelzate NE Race BEL

  Aarschot (c)
Dwars door het Hageland
1.1 Race BEL
  Concord, Criterium NE USA
  Dun-le-Palestel, Criterium 1.CRT FRA
  Erondegem (F)
Erondegemse Pijl, GP Geert Gillis
1.2 Race BEL
  European Championship, Road, Elite (F) CC
  Felino
GP Città di Felino
NE Race ITA
  Kalmar
Hansa Bygg Kalmar GP
1.2 Race SWE
  2º stage Liège - La Gleize, Juniors
Aubel - Thimister - La Gleize
2.1MJ BEL
  Littleton, Criterium 1.CRT USA
  Manizales, Mountainbike
La Leyenda del Dorado
S2 XCO COL
  Manizales, Mountainbike (F)
La Leyenda del Dorado
S2 XCO COL
  Mauna Kea
Sea to Stars Mauna Kea
NE Race USA
  Mont Sainte-Anne, Downhill CDM Downhill CAN
  Mont Sainte-Anne, Downhill (F) CDM Downhill CAN
  Mont Sainte-Anne, Downhill, Juniors CDM Worldcup CAN
  Mont Sainte-Anne, Downhill, Juniors (F) CDM Worldcup CAN
  National Championship, Mountainbike, Downhill, Elite, Malaysia CN MAS
  National Championship, Mountainbike, Downhill, Elite, Malaysia (F) CN MAS
  National Championship, Mountainbike, Downhill, Elite, Slovakia CN SVK
  National Championship, Mountainbike, Downhill, Elite, Slovakia (F) CN SVK
  National Championship, Mountainbike, Marathon, Elite, Lesotho CN LES
  National Championship, Mountainbike, Marathon, Elite, Paraguay (F) CN PAR
  National Championship, Mountainbike, XC, Elite, Malaysia CN MAS
  National Championship, Mountainbike, XC, Elite, Malaysia (F) CN MAS
  National Championship, Mountainbike, XC, Juniors, Malaysia CN MAS
  National Championship, Mountainbike, XC, Juniors, Malaysia (F) CN MAS
  National Championship, Mountainbike, XCE, Elite, Malaysia CN MAS
  National Championship, Mountainbike, XCE, Elite, Malaysia (F) CN MAS
  National Championship, Track, Keirin, Elite, Iran CN IRI
  National Championship, Track, Keirin, Elite, Ireland CN IRL
  National Championship, Track, Keirin, Elite, Ireland (F) CN IRL
  National Championship, Track, Omnium, Elite, Iran CN IRI
  National Championship, Track, Points race, Elite, Iran CN IRI
  National Championship, Track, Pursuit, Iran CN IRI
  National Championship, Track, Scratch, Elite, Iran CN IRI
  National Championship, Track, Sprint, Elite, Iran CN IRI
  National Championship, Track, Team Pursuit, Elite, Ireland CN IRL
  National Championship, Track, Team Pursuit, Elite, Ireland (F) CN IRL
  National Championship, Track, Team Pursuit, Juniors, Ireland CN IRL
  National Championship, Track, Team Pursuit, U23, Ireland CN IRL
  National Championship, Track, Team Pursuit, U23, Ireland (F) CN IRL
  National Championship, Track, Team Sprint, Elite, Ireland CN IRL
  National Championship, Track, Team Sprint, Elite, Ireland (F) CN IRL
  Nueva Alborada, Mountainbike-Marathon
Trans Itapua Bike
3 Marathon PAR
  Nueva Alborada, Mountainbike-Marathon (F)
Trans Itapua Bike
3 Marathon PAR
  Overijse
Overijse-Tombeek W.K Molenhoek
NE Race BEL
  Pan American Championships, Road, ITT, Juniors CC
  3º stage Randers Bike Week NE DEN
  1º stage Suir Valley NE IRL
  Tambunan, Downhill 2 Downhill MAS
  Tambunan, Downhill (F) 2 Downhill MAS
  Tambunan, Mountainbike 2 MAS
  Tambunan, Mountainbike (F) 2 XCO MAS
  Tambunan, Mountainbike, Juniors 2 XCO MAS
  Tambunan, Mountainbike, Juniors (F) 2 XCO MAS
  Tasman Wheelers Winter Series 9 NE Race NZL
  Thimister, Amateurs NE Race BEL
  1º stage Tour de Bowness Stage Race NE CAN
  8º stage part a Tour de la Guadeloupe 2.2 GUA
  8º stage part b Tour de la Guadeloupe 2.2 GUA
  5º stage Tour de la Province de Namur NE BEL
  1º stage Tour de Millersburg NE USA
  Tour de Ribas 1.2 Race UKR
  3º stage Tour of Anchorage NE USA
  6º stage Tour of Utah 2.HC USA
  1º stage Volta a Portugal
Ronde van Portugal
2.1 POR
  5º stage Vuelta a Colombia 2.2 COL
  5º stage Vuelta Ciclista a Burgos
Ronde van Burgos
2.HC ESP
  3º stage Vuelta Femenina a Guatemala NE GUA
  3º stage Vysočina NE CZE
  World Championship, Road, Masters A NE World Championship
  World Championship, Road, Masters B NE World Championship
  World Championship, Road, Masters C NE World Championship
  World Championship, Road, Masters, 60+ NE World Championship

  Aix-en-Provence, Criterium
Ronde d'Aix-en-Provence, Ronde du Carnaval
1.CRT FRA
  Ampleforth
Ryedale Grand Prix
NE Race GBR
  Appelscha (a) NE Race NED
  Bad Homburg, Criterium
Rund um den Kurpark
1.CRT GER
  Bandar Seri Begawan (a)
LOF Cycling Challenge
NE Race BRU
  6º stage Campeonato Invierno de Canelones NE URU
  Campo dos Goytacazes
Prova São Salvador
NE Race BRA
  1º stage Clover Tour NE RSA
  European Championship, Road, Elite CC
  Hasselt (g)
Hasselt Rapertingen
NE Race BEL
  Iceland Summer Games, Road, Iceland NE ISL
  Kincses
Bringa Fieszta
NE Race HUN
  Lewiston
Auburn Lewiston Rotary Criterium
NE Race USA
  3º stage Liège - La Gleize, Juniors
Aubel - Thimister - La Gleize
2.1MJ BEL
  Lieto
OJ - Maantieajo
NE Race FIN
  Mehlingen NE Race GER
  Mont Sainte-Anne, Mountainbike CDM CAN
  Mont Sainte-Anne, Mountainbike (F) CDM Worldcup CAN
  Mont Sainte-Anne, Mountainbike, U23 CDM Worldcup CAN
  Mont Sainte-Anne, Mountainbike, U23 (F) CDM Worldcup CAN
  National Championship, Mountainbike, 4X, Elite, Italy CN ITA
  National Championship, Mountainbike, 4X, Elite, Italy (F) CN ITA
  National Championship, Road, Juniors, Japan CN JPN
  Odessa
Odessa GP 1
1.2 Race UKR
  Pan American Championships, Road, Juniors CC
  Pan American Championships, Road, Juniors (F) CC
  4º stage Randers Bike Week NE DEN
  Regan Rodrigues Memorial NE Race GUY
  San Salvador
Clásica Agostino
NE Race ESA
  3º stage Suir Valley NE IRL
  2º stage Suir Valley NE IRL
  2º stage Tour de Bowness Stage Race NE CAN
  9º stage Tour de la Guadeloupe 2.2 GUA
  6º stage Tour de la Province de Namur NE BEL
  1º stage Tour de la Réunion NE FRA
  4º stage Tour of Anchorage NE USA
  7º stage Tour of Utah 2.HC USA
  Uzundere, Criterium NE TUR
  Vlaamse/Antwerpse Havenpijl 1.2 Race BEL
  2º stage Volta a Portugal
Ronde van Portugal
2.1 POR
  6º stage Vuelta a Colombia 2.2 COL
  4º stage Vuelta Femenina a Guatemala NE GUA
  4º stage Vysočina NE CZE
  Warszawa (h)
Memoriał Stanisława Królaka
1.CRT Race POL
  Zevenbergen, Omnium
Profronde van Zevenbergen
1.CRT NED

  1º stage Benelux Tour 2.WT/WT/PT
  1º stage Campeonato Invierno de Montevideo NE URU
  2º stage Clover Tour NE RSA
  4º stage Suir Valley NE IRL
  3º stage Tour de Bowness Stage Race NE CAN
  3º stage Volta a Portugal
Ronde van Portugal
2.1 POR
  7º stage Vuelta a Colombia 2.2 COL

  2º stage Benelux Tour 2.WT/WT/PT
  3º stage part a Clover Tour NE RSA
  3º stage part b Clover Tour NE RSA
  Emmen
Gouden Pijl
1.CRT NED
  Lamballe
Critérium des Grimpeurs
1.CRT FRA
  Montpinchon
GP de Saint-Laurent
NE Race FRA
  National Championship, Track, Elimination, Juniors, Venezuela CN VEN
  National Championship, Track, Elimination, Juniors, Venezuela (F) CN VEN
  National Championship, Track, Pursuit, Elite, Switzerland CN SUI
  National Championship, Track, Pursuit, Elite, Venezuela (F) CN VEN
  National Championship, Track, Pursuit, Juniors, Iran CN IRI
  National Championship, Track, Pursuit, Juniors, Venezuela CN VEN
  National Championship, Track, Pursuit, Juniors, Venezuela (F) CN VEN
  National Championship, Track, Team Pursuit, Elite, Venezuela CN VEN
  National Championship, Track, Team Pursuit, U23, Venezuela CN VEN
  National Championship, Track, Team Pursuit, U23, Venezuela (F) CN VEN
  Sandefjord (a)
Spinn Cup 5
NE Race NOR
  Prologue Tour de L'Ain/Prix de l'Amitié 2.1 FRA
  4º stage Volta a Portugal
Ronde van Portugal
2.1 POR

  3º stage Benelux Tour 2.WT/WT/PT
  4º stage Clover Tour NE RSA
  1º stage GP Selskaya Gazeta NE BLR
  National Championship, Track, 1 km, Elite, Trinidad & Tobago CN TRD
  National Championship, Track, Keirin, Elite, Italy CN ITA
  National Championship, Track, Keirin, Elite, Italy (F) CN ITA
  National Championship, Track, Keirin, Elite, Trinidad & Tobago CN TRD
  National Championship, Track, Omnium, Trinidad & Tobago CN TRD
  National Championship, Track, Points race, Trinidad & Tobago CN TRD
  National Championship, Track, Pursuit, Elite, Trinidad & Tobago CN TRD
  National Championship, Track, Pursuit, Elite, Trinidad & Tobago (F) CN TRD
  National Championship, Track, Sprint, Elite, Italy CN ITA
  National Championship, Track, Sprint, Elite, Italy (F) CN ITA
  National Championship, Track, Sprint, Elite, Trinidad & Tobago CN TRD
  Tallinn, Chrono NE EST
  1º stage Tour de L'Ain/Prix de l'Amitié 2.1 FRA
  Prologue Tour of Szeklerland
Tour Tinutului Secuiesc
2.2 ROM
  1º stage Tver Stage Race NE RUS
  5º stage Volta a Portugal
Ronde van Portugal
2.1 POR
  8º stage Vuelta a Colombia 2.2 COL
  7º stage XSports Kauss Cup NE LAT

  1º stage Arctic Race of Norway 2.HC NOR
  4º stage Benelux Tour 2.WT/WT/PT
  Briga
Trofeo Sportivi di Briga
NE Race ITA
  Canada Summer Games, Road, Elite, Canada JR Race CAN
  3º stage Cube Prologue, Chrono NE ISL
  1º stage Czech Cycling Tour NE CZE
  Kayseri, Downhill
Erciyes MTB Cup
1 XCO TUR
  Kayseri, Downhill (F)
Erciyes MTB Cup
1 Downhill TUR
  Kayseri, Mountainbike
Erciyes MTB Cup
1 XCE TUR
  Kayseri, Mountainbike
Erciyes MTB Cup
1 XCO TUR
  Kayseri, Mountainbike (F)
Erciyes MTB Cup
1 XCE TUR
  Kayseri, Mountainbike (F)
Erciyes MTB Cup
1 XCO TUR
  Kayseri, Mountainbike, Juniors
Erciyes MTB Cup
1 XCO TUR
  Kayseri, Mountainbike, Juniors (F)
Erciyes MTB Cup
1 XCO TUR
  National Championship, Mountainbike, Downhill, Elite, Turkey CN TUR
  National Championship, Mountainbike, Downhill, Elite, Turkey (F) CN TUR
  Rochefort, Criterium NE BEL
  2º stage Tour de L'Ain/Prix de l'Amitié 2.1 FRA
  1º stage Tour of Szeklerland
Tour Tinutului Secuiesc
2.2 ROM
  1º stage USA Pro Cycling Challenge
Colorado Classic
2.HC USA
  6º stage Volta a Portugal
Ronde van Portugal
2.1 POR
  9º stage Vuelta a Colombia 2.2 COL

  2º stage Arctic Race of Norway 2.HC NOR
  Ascoli Piceno
INTERNATIONAL PICENO SPRINT CUP
Class 2 ITA
  Ascoli Piceno (F)
INTERNATIONAL PICENO SPRINT CUP
Class 2 ITA
  5º stage Benelux Tour 2.WT/WT/PT
  2º stage Czech Cycling Tour 2.1 CZE
  1º stage Hartbergerland Weltradsportwoche NE AUT
  Herning, Criterium (a) NE DEN
  1º stage IX° Clásica Elite de Guatemala NE GUA
  Tabarz, Downhill
iXS German Downhill Cup
2 Downhill GER
  Tabarz, Downhill (F)
iXS German Downhill Cup
2 Downhill GER
  3º stage Tour de L'Ain/Prix de l'Amitié 2.1 FRA
  2º stage Tour of Szeklerland
Tour Tinutului Secuiesc
2.2 ROM
  2º stage USA Pro Cycling Challenge
Colorado Classic
2.HC USA
  Vårgårda, Chrono (F)
Open de Suede Vargarda TTT
1.WWT SWE
  10º stage Vuelta a Colombia 2.2 COL

  1º stage 3 Stage Race NE ANT
  3º stage Arctic Race of Norway 2.HC NOR
  Astana, Criterium
Astana Expo International Criterium
1.CRT KAZ
  1º stage Belgrade Trophy Milan Panic, Juniors 2.1MJ SRB
  6º stage Benelux Tour 2.WT/WT/PT
  1º stage Coelemu - Las Termas NE CHI
  3º stage Czech Cycling Tour 2.1 CZE
  Dromore
John Beggs Memorial
NE Race GBR
  Lviv, Keirin
Grand Prix Galychyna
Class 2 UKR
  Lviv, Keirin (F)
Grand Prix Galychyna
Class 2 UKR
  Lviv, Points race, Juniors
Grand Prix Galychyna
Class 2 UKR
  Lviv, Scratch, Juniors (F)
Grand Prix Galychyna
Class 2 UKR
  National Championship, Mountainbike, XC, Elite, Lebanon CN LBA
  National Championship, Mountainbike, XC, Elite, Lebanon (F) CN LBA
  National Championship, Track, 1 km, Juniors, France CN FRA
  National Championship, Track, 500 m, Elite, France (F) CN FRA
  National Championship, Track, 500 m, Juniors, France (F) CN FRA
  National Championship, Track, Elimination, Juniors, France CN FRA
  National Championship, Track, Keirin, Elite, Iran (F) CN IRI
  National Championship, Track, Keirin, Juniors, Iran (F) CN IRI
  National Championship, Track, Omnium, Elite, France CN FRA
  National Championship, Track, Omnium, France (F) CN FRA
  National Championship, Track, Pursuit, Elite, France CN FRA
  National Championship, Track, Pursuit, Elite, Iran (F) CN IRI
  National Championship, Track, Pursuit, Juniors, France CN FRA
  National Championship, Track, Pursuit, Juniors, France (F) CN FRA
  National Championship, Track, Pursuit, Juniors, Iran (F) CN IRI
  National Championship, Track, Sprint, Elite, Iran (F) CN IRI
  National Championship, Track, Team Sprint, Elite, Iran (F) CN IRI
  Nyamagabe - Nyanza
Race for Culture
NE Race RWA
  1º stage Pacific Towers Challenge NE TPE
  1º stage Pikku-Syöte
Terva ajot
NE FIN
  Pra-Loup, Downhill 1 Downhill FRA
  Pra-Loup, Downhill (F) 1 Downhill FRA
  1º stage Ronde des Vallées, Juniors 2.1MJ FRA
  Sint-Lambrechts-Herk, Novices NE Race BEL
  Sucha Beskidzka
Memorial Henryka Lasaka
1.2 Race POL
  4º stage Tour de L'Ain/Prix de l'Amitié 2.1 FRA
  3º stage part b Tour of Szeklerland
Tour Tinutului Secuiesc
2.2 ROM
  3º stage part a Tour of Szeklerland
Tour Tinutului Secuiesc
2.2 ROM
  3º stage USA Pro Cycling Challenge
Colorado Classic
2.HC USA
  7º stage Volta a Portugal
Ronde van Portugal
2.1 POR
  11º stage Vuelta a Colombia 2.2 COL
  Windham, Downhill CN Downhill USA
  Windham, Downhill (F) HC Downhill USA
  Windham, Mountainbike HC XCO USA
  Windham, Mountainbike (F) HC XCO USA
  Windham, Mountainbike, Juniors CN XCO USA
  Windham, Mountainbike, U23 HC XCO USA
  Windham, Mountainbike, U23 (F) CN XCO USA
  Yangyang, Keirin Class 2 KOR
  Yangyang, Keirin (F) Class 2 KOR

  4º stage Arctic Race of Norway 2.HC NOR
  Bekegem NE Race BEL
  2º stage Belgrade Trophy Milan Panic, Juniors 2.1MJ SRB
  Bellheim
Erdinger Preis
NE Race GER
  7º stage Benelux Tour 2.WT/WT/PT
  Bottelare NE Race BEL
  Braithwell (a)
Out of the Saddle Summer Road Race
NE Race GBR
  Carcabuey
Vuelta a Carcabuey
NE Race ESP
  Curia
Circuito de Curia
NE Race POR
  4º stage Czech Cycling Tour 2.1 CZE
  Etten-Leur, Criterium
Profronde van Etten-Leur
1.CRT NED
  European Championship, Mountainbike, Marathon, Elite CC Regional Championship
  European Championship, Mountainbike, Marathon, Elite (F) CC Regional Championship
  Feldberg, Mountainbike
Rothaus Bike Giro Hochschwarzwald
S2 XCO GER
  Feldberg, Mountainbike (F)
Rothaus Bike Giro Hochschwarzwald
S2 XCO GER
  Ghlin, Amateurs NE Race BEL
  1º stage GP Dakhla Oued Dahab NE MAR
  Huldenberg
Halfoogst Wielerwedstrijd
NE Race BEL
  Jedlicze - Zdroj
Puchar Uzdrowisk Karpackich
1.2 Race POL
  Kilmessan
Collins/Christle Memorial
NE Race IRL
  Komárom
Brigetio Road Race
NE Race HUN
  Langendorf, Mountainbike 1 XCO SUI
  Langendorf, Mountainbike (F) 1 XCO SUI
  Langendorf, Mountainbike, Juniors 1 XCO SUI
  Langendorf, Mountainbike, Juniors (F) 1 XCO SUI
  Leicester
Leicester Kermesse Castle Classic
NE Race GBR
  1º stage Mongolia Bike Challenge, Mountainbike NE Stage MGL
  Mosta NE Race MLT
  National Championship, Road, Elite w/o contract, Belgium CN BEL
  National Championship, Road, U23, Belgium CN BEL
  Poggiana
GP di Poggiana
1.2 Race ITA
  1º stage Pre-Vuelta Nicaragua NE NIC
  Quillan
Critérium cycliste international de Quillan
1.CRT FRA
  Reykjavík, Mountainbike
Glacier 360
S2 XCO ISL
  Reykjavík, Mountainbike (F)
Glacier 360
1 XCO ISL
  Santo Domingo
Country of Dominica : Woodbridge Bay, Roseau
NE Race DOM
  Silkeborg, Mountainbike 1 XCO DEN
  Silkeborg, Mountainbike (F) 1 XCO DEN
  Silkeborg, Mountainbike, Juniors 1 XCO DEN
  Silkeborg, Mountainbike, Juniors (F) 1 XCO DEN
  Sint-Lambrechts-Herk NE Race BEL
  Tver, Criterium
Pro Cycling Marathon
NE RUS
  4º stage USA Pro Cycling Challenge
Colorado Classic
2.HC USA
  Vårgårda (F)
Open de Suede Vargarda
1.WWT Race SWE
  Voerendaal
Hel van Voerendaal
NE Race NED
  8º stage Volta a Portugal
Ronde van Portugal
2.1 POR
  Vremde NE Race BEL
  12º stage Vuelta a Colombia 2.2 COL

  2º stage Campeonato Invierno de Montevideo NE URU
  Heugnes
GP Christian Fenioux
NE Race FRA
  2º stage Mongolia Bike Challenge, Mountainbike NE Stage MGL
  National Championship, Track, Keirin, Elite, Russia CN RUS
  National Championship, Track, Keirin, Elite, Russia (F) CN RUS
  National Championship, Track, Madison, Elite, Russia CN RUS
  National Championship, Track, Omnium, Elite, Russia CN RUS
  National Championship, Track, Omnium, Elite, Russia (F) CN RUS
  National Championship, Track, Scratch, Elite, France (F) CN FRA
  National Championship, Track, Scratch, Juniors, France (F) CN FRA
  National Championship, Track, Sprint, Elite, France (F) CN FRA
  National Championship, Track, Sprint, Elite, Russia CN RUS
  National Championship, Track, Sprint, Elite, Russia (F) CN RUS
  National Championship, Track, Sprint, Juniors, France (F) CN FRA
  National Championship, Track, Team Pursuit, Elite, Russia CN RUS
  National Championship, Track, Team Sprint, Elite, Russia CN RUS
  National Championship, Track, Team Sprint, Elite, Russia (F) CN RUS
  9º stage Volta a Portugal
Ronde van Portugal
2.1 POR
  Wilrijk, Derny NE BEL

  Balmberg
Rüttenen - Balmberg
NE Race SUI
  3º stage Copa Guanacasteca NE CRC
  Dachau, Criterium NE GER
  Heusden
Heusden Individueel
NE Race BEL
  Huesca
GP San Lorenzo
NE Race ESP
  3º stage Mongolia Bike Challenge, Mountainbike NE Stage MGL
  Naaldwijk, Criterium
Valstar Holland
1.CRT NED
  National Championship, Track, Pursuit, Elite, France (F) CN FRA
  National Championship, Track, Sprint, Juniors, France CN FRA
  Perbais
Perbais-Walhain - GP Flahaut
NE Race BEL
  Tielt-Winge
Grote Kermisprijs
NE Race BEL
  1º stage Tour du Limousin 2.1 FRA
  10º stage Volta a Portugal
Ronde van Portugal
2.1 POR

  Fermo
GP Capodarco
1.2 Race ITA
  4º stage Mongolia Bike Challenge, Mountainbike NE Stage MGL
  National Championship, Track, Sprint, Elite, France CN FRA
  National Championship, Track, Team Pursuit, Elite, France CN FRA
  National Championship, Track, Team Pursuit, Elite, France (F) CN FRA
  1º stage Ronde van de Provincie Oost-Vlaanderen NE BEL
  2º stage Tour du Limousin 2.1 FRA
  Vresse, Juniors NE BEL
  Vresse, Novices NE BEL
  1º stage Vuelta Orgullo Wanka NE PER

  Kortrijk, Criterium
GP Stad Kortrijk
NE BEL
  Lessines
Lessen - GP des Carrières
NE Race BEL
  5º stage Mongolia Bike Challenge, Mountainbike NE Stage MGL
  National Championship, Track, 1 km, Elite, Colombia CN COL
  National Championship, Track, Keirin, Elite, Colombia CN COL
  National Championship, Track, Keirin, Elite, France CN FRA
  National Championship, Track, Madison, Elite, France CN FRA
  National Championship, Track, Madison, Elite, France (F) CN FRA
  National Championship, Track, Omnium, Elite, Colombia CN COL
  National Championship, Track, Points race, Elite, Colombia CN COL
  National Championship, Track, Points race, Elite, Colombia (F) CN COL
  National Championship, Track, Pursuit, Elite, Colombia CN COL
  National Championship, Track, Scratch, Elite, Colombia CN COL
  National Championship, Track, Scratch, Elite, Colombia (F) CN COL
  National Championship, Track, Scratch, Juniors, France (F) CN FRA
  National Championship, Track, Sprint, Elite, Colombia CN COL
  National Championship, Track, Sprint, Elite, Colombia (F) CN COL
  National Championship, Track, Team Sprint, Elite, Colombia CN COL
  2º stage Ronde van de Provincie Oost-Vlaanderen NE BEL
  3º stage Tour du Limousin 2.1 FRA
  1º stage Tour of Kosovo NE KOS
  1º stage Tour of Norway (F)
Ronde van Noorwegen
2.WWT NOR
  1º stage Vuelta a la Costa NE COL
  2º stage Vuelta Orgullo Wanka NE PER
  1º stage Wonosari-Gunung Kidul NE INA

  1º stage Copa Norte-Nordeste de Ciclismo NE BRA
  1º stage ITC Switzerland 2.1 SUI
  Ludwigshafen, Keirin
Siberne Eule von Ludwigshafen
Class 2 GER
  Ludwigshafen, Keirin (F)
Siberne Eule von Ludwigshafen
Class 2 GER
  Ludwigshafen, Madison, Juniors
Siberne Eule von Ludwigshafen
Class 2 GER
  6º stage Mongolia Bike Challenge, Mountainbike NE MGL
  Montgenèvre, Downhill 1 Downhill FRA
  Montgenèvre, Downhill (F) 1 Downhill FRA
  Montgenèvre, Mountainbike 3 XCE FRA
  Montgenèvre, Mountainbike 1 XCO FRA
  Montgenèvre, Mountainbike (F) 3 XCE FRA
  Montgenèvre, Mountainbike (F) 1 XCO FRA
  Montgenèvre, Mountainbike, Juniors 1 XCO FRA
  Montgenèvre, Mountainbike, Juniors (F) 1 XCO FRA
  National Championship, Track, 1 km, Elite, France CN FRA
  National Championship, Track, 1 km, Elite, Hungary CN HUN
  National Championship, Track, 1 km, Juniors, Hungary CN HUN
  National Championship, Track, 500 m, Elite, Hungary (F) CN HUN
  National Championship, Track, 500 m, Juniors, Hungary (F) CN HUN
  National Championship, Track, Keirin, Elite, Guatemala CN GUA
  National Championship, Track, Keirin, Elite, Guatemala (F) CN GUA
  National Championship, Track, Keirin, Juniors, Guatemala CN GUA
  National Championship, Track, Keirin, Juniors, Guatemala (F) CN GUA
  National Championship, Track, Keirin, U23, Guatemala CN GUA
  National Championship, Track, Keirin, U23, Guatemala (F) CN GUA
  National Championship, Track, Points race, Elite, France CN FRA
  National Championship, Track, Points race, Elite, France (F) CN FRA
  National Championship, Track, Pursuit, Elite, Hungary CN HUN
  National Championship, Track, Pursuit, Hungary (F) CN HUN
  National Championship, Track, Pursuit, Juniors, Hungary CN HUN
  National Championship, Track, Pursuit, Juniors, Hungary (F) CN HUN
  National Championship, Track, Scratch, Elite, France CN FRA
  National Championship, Track, Sprint, Elite, Hungary CN HUN
  National Championship, Track, Sprint, Elite, Hungary (F) CN HUN
  National Championship, Track, Sprint, Juniors, Hungary CN HUN
  National Championship, Track, Sprint, Juniors, Hungary (F) CN HUN
  1º stage Novossibirsk Stage Race, U23 NE RUS
  Pylypets, Downhill 1 Downhill UKR
  Pylypets, Downhill (F) 1 Downhill UKR
  3º stage Ronde van de Provincie Oost-Vlaanderen NE BEL
  1º stage Tour de l'Avenir 2.Ncup FRA
  4º stage Tour du Limousin 2.1 FRA
  2º stage Tour of Kosovo NE KOS
  2º stage Tour of Norway (F)
Ronde van Noorwegen
2.WWT NOR
  Valencia
Trofeu Fira d'Agost
NE Race ESP
  Veenendaal
Veenendaal - Veenendaal, Dutch Food Valley Classic, Arnhem - Veenendaal Classic
1.1 Race NED
  Voronezh Stage Race NE Race RUS
  3º stage Vuelta Orgullo Wanka NE PER

  Bombarral
12 Voltas à Gafa
NE Race POR
  1º stage Brusque
Volta de Brusque
NE BRA
  2º stage Brusque
Volta de Brusque
NE BRA
  Collie
Collie - Donnybrook - Collie
NE Race AUS
  Congonhas, Mountainbike-Marathon
CIMTB - Copa Internacional MTB
3 Marathon BRA
  Congonhas, Mountainbike-Marathon (F)
CIMTB - Copa Internacional MTB
3 Marathon BRA
  European Championship, Track, Derny, Elite CN
  Genk, Amateurs NE Race BEL
  1º stage GP Ciudad de Rio Tercero NE ARG
  Haasdonk (a) NE Race BEL
  Kingston
Western Cycling Series
NE Race JAM
  Laihia, Chrono
Laihian
NE FIN
  Lillehammer, Mountainbike 2 XCO NOR
  Lillehammer, Mountainbike (F) 2 XCO NOR
  Lillehammer, Mountainbike, Juniors 2 XCO NOR
  Lillehammer, Mountainbike, Juniors (F) 2 XCO NOR
  Mettet, Amateurs NE Race BEL
  Mount Washington
Mount Washington Hillclimb
NE Race USA
  National Championship, Road, ITT, Juniors, Russia (F) CN RUS
  1º stage National Sports Commission NSC Independence Stage Race
Tour of Guyana
NE GUY
  Pijnacker, Criterium, Amateurs NE Race NED
  1º stage Port au Port NE CAN
  Rochester, Criterium 1.CRT Race USA
  4º stage Ronde van de Provincie Oost-Vlaanderen NE BEL
  1º stage Saint-Brieuc Agglo-Tour NE FRA
  Sarajevo, Downhill
Treba DH
2 Downhill BIH
  Szydlowiec
Puchar Ministra Obrony Narodowej
1.2 Race POL
  Ternadi, Downhill 1 Downhill INA
  Ternadi, Downhill (F) 1 Downhill INA
  2º stage Tour de l'Avenir 2.Ncup FRA
  1º stage Tour de la Guyane Française NE FRA
  3º stage Tour of Kosovo NE KOS
  3º stage Tour of Norway (F)
Ronde van Noorwegen
2.WWT NOR
  Värnamo, Chrono
Värnamo GP
NE SWE
  Võru
Võru Rattaralli
NE Race EST
  Verbier, Mountainbike-Marathon
Grand Raid, Mountainbike-Marathon
3 Marathon SUI
  Verbier, Mountainbike-Marathon (F)
Grand Raid, Mountainbike-Marathon
3 Marathon SUI
  1º stage Vuelta a Ávila NE ESP
  1º stage Vuelta a España
Ronde van Spanje
NE ESP
  4º stage Vuelta Orgullo Wanka NE PER
  Whistler, Downhill 1 Downhill CAN
  Whistler, Downhill (F) 1 Downhill CAN
  Wiriehorn, Downhill 2 Downhill SUI
  Wiriehorn, Downhill (F) 2 Downhill SUI
  Zreče
Skok na Roglo
NE Race SLO

  Alcobaça
Circuito de São Bernardo
NE Race POR
  Basel, Mountainbike
Basel/Muttenz
HC XCO SUI
  Basel, Mountainbike (F)
Basel/Muttenz
HC XCO SUI
  Basel, Mountainbike, Juniors
Basel/Muttenz
HC XCO SUI
  Basel, Mountainbike, Juniors (F)
Basel/Muttenz
HC XCO SUI
  Basel, Mountainbike, U23
Basel/Muttenz
HC XCO SUI
  3º stage Brusque
Volta de Brusque
NE BRA
  Córdoba
Clasica Tratados de Córdoba
NE Race MEX
  3º stage Campeonato Invierno de Montevideo NE URU
  Casentino
Giro del Casentino
NE Race ITA
  Curico
Circuito Escuela Especial D-8 José Antonio Avendaño Escarate
NE Race CHI
  Gothenburg, Mountainbike
CK Master MTB Race
3 XCO SWE
  Gothenburg, Mountainbike (F)
CK Master MTB Race
3 XCO SWE
  Gothenburg, Mountainbike, Juniors
CK Master MTB Race
3 XCO SWE
  Gothenburg, Mountainbike, Juniors (F)
CK Master MTB Race
3 XCO SWE
  Hamburg (b)
Cyclassics Hamburg, HEW Cyclassics - Vattenfall Cyclassics
1.WT/WT/PT Race GER
  Heerhugowaard, Amateurs NE Race NED
  Hvidovre NE DEN
  Ivanic-Grad
Memorijal Stjepan Grgac
NE Race CRO
  Jeziora
Szlakiem Wielkich Jezior
1.2 Race POL
  Kláštor pod Znievom NE Race SVK
  Kleve NE Race GER
  Kluisbergen, Mountainbike 2 XCO BEL
  Kluisbergen, Mountainbike (F) 2 XCO BEL
  Kluisbergen, Mountainbike, Juniors 2 XCO BEL
  Kluisbergen, Mountainbike, Juniors (F) 2 XCO BEL
  Langemark (c)
Langemark-Madonna
NE Race BEL
  Leuven
GP Jef Scherens, Rondom Leuven
1.1 Race BEL
  National Championship, Mountainbike, Downhill, Elite, Switzerland CN SUI
  National Championship, Mountainbike, Downhill, Elite, Switzerland (F) CN SUI
  National Championship, Road, Criterium, Elite, Serbia CN SRB
  National Championship, Road, Juniors, Russia (F) CN RUS
  Onze-Lieve-Vrouw-Waver
Gemeentelijke Groentenprijs
NE Race BEL
  Ottenschlag im Mühlkreis, Mountainbike
Rund um den Roadlberg
2 XCO AUT
  Ottenschlag im Mühlkreis, Mountainbike (F)
Rund um den Roadlberg
2 XCO AUT
  Ottenschlag im Mühlkreis, Mountainbike, Juniors
Rund um den Roadlberg
2 XCO AUT
  Ottenschlag im Mühlkreis, Mountainbike, Juniors (F)
Rund um den Roadlberg
2 XCO AUT
  Rochefort
Mémorial Gilbert Letêcheur Rochefort IC 1
NE Race BEL
  5º stage Ronde van de Provincie Oost-Vlaanderen NE BEL
  3º stage Saint-Brieuc Agglo-Tour NE FRA
  2º stage Saint-Brieuc Agglo-Tour NE FRA
  Sun City
Lost City Classic
NE Race RSA
  3º stage Tour de l'Avenir 2.Ncup FRA
  2º stage part b Tour de la Guyane Française NE FRA
  2º stage part a Tour de la Guyane Française NE FRA
  4º stage Tour of Kosovo NE KOS
  4º stage Tour of Norway (F)
Ronde van Noorwegen
2.WWT NOR
  2º stage Vuelta a España
Ronde van Spanje
2.WT/WT/HC ESP
  5º stage Vuelta Orgullo Wanka NE PER
  Weißenfels, Mountainbike
Mitteldeutsche Mountainbike Meisterschaft
3 XCO GER
  Weißenfels, Mountainbike (F)
Mitteldeutsche Mountainbike Meisterschaft
3 XCO GER
  Weißenfels, Mountainbike, Juniors
Mitteldeutsche Mountainbike Meisterschaft
3 XCO GER
  Wuustwezel, Juniors
Omloop der Vlaamse Gewesten
1.1MJ Race BEL
  Yenice, Mountainbike 2 XCO TUR
  Yenice, Mountainbike (F) 2 XCO TUR
  Yenice, Mountainbike, Juniors 2 XCO TUR
  Yenice, Mountainbike, Juniors (F) 2 XCO TUR

  's Gravenwezel, Derny 1.CRT BEL
  Geetbets
Grote Geteprijs
NE Race BEL
  Le Pertre, U23
Circuit des 2 Provinces - Le Pertre
NE Race FRA
  Nafarros
Circuito de Nafarros
NE Race POR
  Singapore
Seletar Aerospace Park Criterium
NE SIN
  4º stage Tour de l'Avenir 2.Ncup FRA
  3º stage Vuelta a España
Ronde van Spanje
2.WT/WT/HC ESP

  Bellignies
GP des Marbriers
1.2 Race FRA
  GP Paquot René
Jauche
NE Race BEL
  National Championship, Track, Points race, Elite, Switzerland CN SUI
  National Championship, Track, Scratch, Elite, Switzerland CN SUI
  5º stage Tour de l'Avenir 2.Ncup FRA
  1º stage Tour du Poitou-Charentes et de la Vienne 2.1 FRA
  4º stage Vuelta a España
Ronde van Spanje
2.WT/WT/HC ESP
  Wervik (a)
Omloop van de Grensstreek IC 1
NE Race BEL
  Zottegem
Dr Tistaertprijs, GP Stad Zottegem
1.1 Race BEL

  Belorechensk, Couple Race NE Race RUS
  1º stage Clásica Ciudad de Soacha
Luis Carlos Galán Sarmiento
NE COL
  1º stage Clásica Radio Chiriquí NE PAN
  Montreux, Criterium 1.CRT SUI
  Overijse
Druivenkoers
1.1 Race BEL
  6º stage Tour de l'Avenir 2.Ncup FRA
  2º stage Tour du Poitou-Charentes et de la Vienne 2.1 FRA
  5º stage Vuelta a España
Ronde van Spanje
2.WT/WT/HC ESP
  1º stage Vuelta a Tovar NE VEN
  World Championship, Track, Scratch, Juniors (F) CM
  World Championship, Track, Team Sprint, Juniors CN
  World Championship, Track, Team Sprint, Juniors (F) CN

  1º stage Baltic Chain Tour 2.2
  2º stage Clásica Ciudad de Soacha
Luis Carlos Galán Sarmiento
NE COL
  Mere
GP Lucien Van Impe Individueel
NE Race BEL
  Odessa (c)
Great Southern Extreme Marathon
NE Race UKR
  Prostejov, 1 km, U23
Memorial of Otmar Malecek
Class 1 CZE
  Prostejov, 500 m, U23 (F)
Memorial of Otmar Malecek
Class 1 CZE
  Prostejov, Keirin
Memorial of Otmar Malecek
Class 1 CZE
  Prostejov, Madison (F)
Memorial of Otmar Malecek
Class 1 CZE
  Prostejov, Points race, Juniors
Memorial of Otmar Malecek
Class 1 CZE
  Prostejov, Points race, Juniors (F)
Memorial of Otmar Malecek
Class 1 CZE
  South-East Asian Games, Road, Elite JR
  1º stage Tour de Windhoek NE NAM
  3º stage Tour du Poitou-Charentes et de la Vienne 2.1 FRA
  4º stage Tour du Poitou-Charentes et de la Vienne 2.1 FRA
  6º stage Vuelta a España
Ronde van Spanje
2.WT/WT/HC ESP
  World Championship, Mountainbike, 4X, Elite CM
  World Championship, Mountainbike, 4X, Elite (F) CM

  Almelo
Profronde van Almelo, Nacht van Almelo
1.CRT NED
  2º stage Baltic Chain Tour 2.2
  3º stage Clásica Ciudad de Soacha
Luis Carlos Galán Sarmiento
NE COL
  1º stage Hotter 'N Hell Hundred NE USA
  1º stage Kopejsk Stage Race NE RUS
  National Championship, Track, Points race, Elite, Belarus CN BLR
  National Championship, Track, Pursuit, Elite, Belarus CN BLR
  National Championship, Track, Pursuit, Elite, Belarus (F) CN BLR
  National Championship, Track, Pursuit, Elite, Spain CN ESP
  National Championship, Track, Pursuit, Elite, Spain (F) CN ESP
  National Championship, Track, Pursuit, U23, Spain CN ESP
  National Championship, Track, Pursuit, U23, Spain (F) CN ESP
  Solden
Pro Ötztal 5.500
1.1 Race AUT
  1º stage Svanesund, Elite/U23
Svanesunds 3-dagars
NE SWE
  7º stage Tour de l'Avenir 2.Ncup FRA
  5º stage Tour du Poitou-Charentes et de la Vienne 2.1 FRA
  1º stage Tour of the King Valley NE AUS
  1º stage Tour of Xingtai 2.2 CHN
  1º stage Vuelta a Cordoba NE COL
  7º stage Vuelta a España
Ronde van Spanje
2.WT/WT/HC ESP
  World Championship, Track, Sprint, Juniors (F) CN
  1º stage X° Clásica Elite de Guatemala NE GUA
  Zierikzee, Amateurs NE NED

  Bad Leonfelden, Criterium
Weichselbaumer Kriterium
NE AUT
  3º stage Baltic Chain Tour 2.2
  4º stage Clásica Ciudad de Soacha
Luis Carlos Galán Sarmiento
NE COL
  1º stage Curico NE CHI
  1º stage Fengjie Station NE CHN
  Groznjan, Mountainbike
Izgubljena Ovca
2 XCO CRO
  Groznjan, Mountainbike (F)
Izgubljena Ovca
2 XCO CRO
  Groznjan, Mountainbike, Juniors
Izgubljena Ovca
2 XCO CRO
  Groznjan, Mountainbike, Juniors (F)
Izgubljena Ovca
2 XCO CRO
  Krvavec
Vzpon na Krvavec
NE Race SLO
  Marke
Grote Prijs Gemeente Marke
NE Race BEL
  Meulebeke (a)
Omloop Mandel-Leie-Schelde
1.1 Race BEL
  National Championship, Mountainbike, Marathon, Elite, Brazil CN BRA
  National Championship, Mountainbike, Marathon, Elite, Brazil (F) CN BRA
  National Championship, Road, ITT, Juniors, Spain CN ESP
  National Championship, Road, ITT, Juniors, Spain (F) CN ESP
  National Championship, Track, 1 km, Elite, Ireland CN IRL
  National Championship, Track, 500 m, Elite, Ireland (F) CN IRL
  National Championship, Track, Pursuit, Elite, Ireland CN IRL
  National Championship, Track, Pursuit, Elite, Ireland (F) CN IRL
  National Championship, Track, Pursuit, U23, Ireland CN IRL
  National Championship, Track, Pursuit, U23, Ireland (F) CN IRL
  National Championship, Track, Scratch, Elite, Ireland CN IRL
  National Championship, Track, Scratch, Elite, Ireland (F) CN IRL
  National Championship, Track, Sprint, Elite, Ireland CN IRL
  National Championship, Track, Sprint, Elite, Ireland (F) CN IRL
  National Hill Climb Championship, Road, Elite, Poland CN POL
  Nieuwpoort
Vestingronde Nieuwpoort
NE Race NED
  Póvoa da Galega NE Race POR
  Plouay (F)
GP Ouest France, GP de Plouay
1.WWT Race FRA
  2º stage Pre-Vuelta Nicaragua NE NIC
  Rajecké Teplice, Criterium NE SVK
  1º stage Region-Tour NE UKR
  1º stage River Gorge Omnium 2.CRT USA
  Rummen (a)
Rummen-Geetbets IC 2 - GP Georges Lassaut
NE Race BEL
  1º stage Timaru 2 day Tour NE NZL
  8º stage Tour de l'Avenir 2.Ncup FRA
  2º stage Tour of Xingtai 2.2 CHN
  1º stage Utrecht (a)
Ronde van Midden-Nederland
2.2 NED
  Val di Sole, Downhill CDM Downhill ITA
  Val di Sole, Downhill (F) CDM Downhill ITA
  Val di Sole, Downhill, Juniors CDM Downhill ITA
  Val di Sole, Downhill, Juniors (F) CDM Downhill ITA
  Verbier, Downhill 2 Downhill SUI
  Verbier, Downhill (F) 2 Downhill SUI
  Verrebroek (a)
Verrebroek-Beveren
NE Race BEL
  Vertova, Juniors (a)
Trofeo Comune di Vertova
1.1MJ Race ITA
  Vigo (a)
GP Cidade de Vigo
NE Race ESP
  8º stage Vuelta a España
Ronde van Spanje
2.WT/WT/HC ESP
  Winterberg, Mountainbike CDM XCE GER
  Winterberg, Mountainbike (F) CDM XCE GER

  's-Heerenberg (a)
Henk Lubberding Classic
NE Race NED
  Ainazi, Chrono
Ainazi - Majaka - Ainazi
NE Race LAT
  Asunción (c)
Copa Asunción
NE Race PAR
  Athína
Kallipefkis Hill Climb
NE Race GRE
  4º stage Baltic Chain Tour 2.2
  Belorechensk NE Race RUS
  9º stage Campeonato Invierno de Canelones NE URU
  4º stage Campeonato Invierno de Montevideo NE URU
  Cessange
Festival Cessange/Leudelange
NE Race LUX
  Comayagua
Canal Seco
NE Race HON
  Dierbach
GP der Weingüter von Dierbach
NE Race GER
  Donaghadee
North Down GP
NE Race GBR
  East London
Daily Dispatch Cycle Tour
NE Race RSA
  Helsinki
Tour de Helsinki
NE Race FIN
  Hohenstein-Ernstthal
Rund um den Sachsenring
NE Race GER
  Ikla, Chrono NE EST
  Jwaneng NE Race BOT
  La Romana
Clasico Angel Garcia
NE Race DOM
  La Route des Géants, Juniors 1.1MJ Race FRA
  Ljubljana - Zagreb
Croatia - Slovenia
1.2 Race SLO
  Malveira
Circuito da Malveira
NE POR
  Merksem
Schaal Sels
1.1 Race BEL
  National Championship, Mountainbike, Marathon, Elite, Turkey (F) CN TUR
  National Championship, Mountainbike, Marathon, Turkey CN TUR
  National Championship, Road, Elite, Brazil CN BRA
  National Championship, Road, Elite, Fiji CN FJI
  National Championship, Road, Juniors, Spain CN ESP
  Ostrava
Memorial Gustava Sumika
NE Race CZE
  Plouay (a)
GP Ouest France, GP Plouay
1.WT/WT/PT Race FRA
  3º stage Pre-Vuelta Nicaragua NE NIC
  Puurs (c) NE Race BEL
  Rovescala
GP Colli Rovescalesi
NE Race ITA
  Sevnica
Skok na Lisco
NE Race SLO
  Soumagne (d)
GP de la Magne IC 1
NE Race BEL
  South-East Asian Games, Track, Keirin, Elite (F) JR Regional Championship
  South-East Asian Games, Track, Pursuit CN Regional Championship
  Thika
Gatamaiyu Forest Classic
NE Race KEN
  Tjeldstø, Chrono
Sotramila
NE NOR
  Tortola
Jason Bally Memorial
NE Race IVB
  9º stage Tour de l'Avenir 2.Ncup FRA
  3º stage Tour of Xingtai 2.2 CHN
  2º stage Utrecht (a)
Ronde van Midden-Nederland
2.2 NED
  Val di Sole, Mountainbike CDM XCO ITA
  Val di Sole, Mountainbike (F) CDM XCO ITA
  Val di Sole, Mountainbike, U23 CDM XCO ITA
  Val di Sole, Mountainbike, U23 (F) CDM XCO ITA
  Vejle NE Race DEN
  Vertova, Juniors
Trofeo Emilio Paganessi
1.1MJ Race ITA
  Vigo (e)
GP Cidade de Vigo
NE Race ESP
  Vilnius NE Race LTU
  9º stage Vuelta a España
Ronde van Spanje
2.WT/WT/HC ESP
  World Championship, Track, Pursuit, Juniors CM
  World Championship, Track, Pursuit, Juniors (F) CM
  Zoetermeer, Mountainbike
Benelux Cup
2 XCO NED
  Zoetermeer, Mountainbike (F)
Benelux Cup
2 XCO NED
  Zoetermeer, Mountainbike, Juniors
Benelux Cup
2 XCO NED
  Zoetermeer, Mountainbike, Juniors (F)
Benelux Cup
2 XCO NED

  Hellemmes
Critérium du Guidon d'Or d'Hellemmes
1.CRT FRA
  Moita
Circuito da Moita - Oeste
NE Race POR
  1º stage Tour Ethiopian Meles Zenawi 2.2 ETH

  Amiens, Criterium 1.CRT FRA
  1º stage Holland Ladies Tour (F)
Boels Rental Ladies Tour
2.WWT NED
  José, Amateurs
Jose-Battice
NE Race BEL
  Oerlikon, Madison (F) Class 2 SUI
  Oerlikon, Points race Class 2 SUI
  2º stage Tour Ethiopian Meles Zenawi 2.2 ETH
  1º stage Ufa Stage Race NE RUS
  10º stage Vuelta a España
Ronde van Spanje
2.WT/WT/HC ESP

  Geraardsbergen
Stadsprijs Geraardsbergen
NE Race BEL
  2º stage Holland Ladies Tour (F)
Boels Rental Ladies Tour
2.WWT NED
  1º stage Okolo Jiznich Cech
Tour of South Bohemia
2.2 CZE
  Oudenburg (a)
Memorial Danny Jonckheere Oudenburg IC 1
NE Race BEL
  Pan American Championships, Track, Keirin, Elite CC Regional Championship
  Pan American Championships, Track, Keirin, Juniors (F) CC Regional Championship
  Pan American Championships, Track, Team Pursuit, Elite CC Regional Championship
  Putte NE Race BEL
  3º stage Tour Ethiopian Meles Zenawi 2.2 ETH
  11º stage Vuelta a España
Ronde van Spanje
2.WT/WT/HC ESP

  3º stage Holland Ladies Tour (F)
Boels Rental Ladies Tour
2.WWT NED
  Kortemark
Kortemark Individueel - GP Gemeente Kortemark
NE Race BEL
  2º stage Okolo Jiznich Cech
Tour of South Bohemia
2.2 CZE
  Pan American Championships, Track, Team Sprint, Elite CC Regional Championship
  Pan American Championships, Track, Team Sprint, Elite (F) CC Regional Championship
  4º stage Tour Ethiopian Meles Zenawi 2.2 ETH
  12º stage Vuelta a España
Ronde van Spanje
2.WT/WT/HC ESP