00 Sep
|
|
|
|
All London Championship, Road, Great Britain |
NE |
|
GBR | |
|
|
|
Belfast Northern Ireland C.F. Shanes Hill Climb Time Trial |
NE |
|
GBR | |
|
|
|
Boroughbridge Yorkshire R.C. - Victory 50 Time Trial |
NE |
|
GBR | |
|
|
|
Boroughbridge (a) Harrogate Nova C.C. 50 Time Trial |
NE |
|
GBR | |
|
|
|
Cartmel Lakes R.C. - Cartmel Autumn Road Race |
NE |
Race |
GBR | |
|
|
|
Cartmel, Juniors Lakes R.C. - Cartmel Autumn Junior Road Race |
NE |
Race |
GBR | |
|
|
|
Chelmsford Essex Trophy |
NE |
Race |
GBR | |
|
|
|
Cheshire Manchester & District T.T.A. 12 Hour Time Trial |
NE |
|
GBR | |
|
|
|
Colney Heath Edgware 25 Time Trial |
NE |
|
GBR | |
|
|
|
Coventry Coventry September Road Race |
NE |
Race |
GBR | |
|
|
|
Frodsham Leigh Premier Mersey View Hill Climb |
NE |
|
GBR | |
|
|
|
Glasgow (aj) Lomond Roads 25 Time Trial |
NE |
|
GBR | |
|
|
|
Kilsyth Tour de Campsie - Alex Hendry Memorial Hilly Time Trial |
NE |
|
GBR | |
|
|
|
Merseyside (a) Merseyside Wheel Race |
NE |
Race |
GBR | |
|
|
|
New Forest Southampton Wheelers 50 Time Trial |
NE |
|
GBR | |
|
|
|
Norwich, Juniors Pulham Market Carnival Junior Criterium |
NE |
|
GBR | |
|
|
|
Pan American Games, Road, TTT |
JR |
|
| |
|
|
|
Ripponden Halifax Imperial Wheelers - Ripponden Bank Hill Climb |
NE |
|
GBR | |
|
|
|
Rothesay Isle of Bute - Serpentine Brae Hill Climb |
NE |
|
GBR | |
|
|
|
Scalby McCain Grand Prix |
NE |
Race |
GBR | |
|
|
|
Southampton, Cyclo-cross G.S. Europa - Regent Autumn Scramble Cyclo Cross |
NE |
Race |
GBR | |
|
|
|
Southport Southport R.C.C. - 1 km Time Trial |
NE |
|
GBR | |
|
|
|
Southport Tour de Model Village Criterium |
NE |
|
GBR | |
|
|
|
Southport Southport R.C.C. - 1km, Elite, Time Trial |
NE |
|
GBR | |
|
|
|
Southport, Criterium Gala Grand Prix |
NE |
|
GBR | |
|
|
|
part b Southport, Juniors Southport R.C.C. - Junior Criterium |
NE |
|
GBR | |
|
|
|
part a Southport, Juniors Southport R.C.C. - Junior Criterium |
NE |
|
GBR | |
|
|
|
Staffordshire Oldbury & District C.C. 12 Hour Time Trial |
NE |
|
GBR | |
|
|
|
Warwick Coventry Alliance C.A. 25 Time Trial |
NE |
|
GBR | |
|
|
|
Wetherby, Chrono (b) Otley C.C. 12 Hour Time Trial |
NE |
|
GBR | |
|
|
|
Witham (b) Redbridge C.C. 25 Time Trial |
NE |
|
GBR | |
01 Sep
|
|
|
|
Booischot, Amateurs |
NE |
Race |
BEL | |
|
|
|
Krimpen aan den IJssel (F) |
NE |
|
NED | |
|
|
|
Lequeitio Homenaje al Doctor Salinas |
NE |
Race |
ESP | |
|
|
|
World Championship, Track, Tandem, Amateurs |
CM |
|
| |
02 Sep
|
|
|
|
Houtvenne, Amateurs Houtvenne |
NE |
Race |
BEL | |
|
|
|
Meldert, Amateurs Meldert-Aaalst |
NE |
Race |
BEL | |
|
|
|
Rio Maior Circuito de Rio Maior |
NE |
|
POR | |
|
|
|
World Championship, Track, Stayers, Elite |
CM |
|
| |
03 Sep
|
|
|
|
Prologue Giro della Valle d'Aosta |
NE |
|
ITA | |
|
|
|
Grimbergen, Amateurs |
NE |
Race |
BEL | |
|
|
|
Roosdaal, Amateurs Roosdaal |
NE |
Race |
BEL | |
04 Sep
|
|
|
|
Booischot, Amateurs |
NE |
Race |
BEL | |
|
|
|
1º stage Giro della Valle d'Aosta |
NE |
|
ITA | |
05 Sep
|
|
|
|
2º stage Giro della Valle d'Aosta |
NE |
|
ITA | |
|
|
|
Lummen, Juniors |
NE |
|
BEL | |
|
|
|
Overboelare, Amateurs |
NE |
Race |
BEL | |
06 Sep
|
|
|
|
3º stage Giro della Valle d'Aosta |
NE |
|
ITA | |
07 Sep
|
|
|
|
4º stage Giro della Valle d'Aosta |
NE |
|
ITA | |
08 Sep
|
|
|
|
Brakel, Amateurs Brakel |
NE |
Race |
BEL | |
|
|
|
5º stage Giro della Valle d'Aosta |
NE |
|
ITA | |
|
|
|
Goes (F) |
NE |
|
NED | |
|
|
|
Gooik, Amateurs |
NE |
Race |
BEL | |
|
|
|
Maidenhead Wandsworth & District C.C. 10 Time Trial |
NE |
|
GBR | |
|
|
|
National Championship, Road, ITT, Elite, Estonia |
CN |
|
EST | |
09 Sep
|
|
|
|
Boutersem, Amateurs (a) Boutersem |
NE |
Race |
BEL | |
|
|
|
Caldecote Luton Wheelers 12 Hour Time Trial |
NE |
|
GBR | |
|
|
|
Eede, Amateurs |
NE |
|
NED | |
|
|
|
6º stage Giro della Valle d'Aosta |
NE |
|
ITA | |
|
|
|
Halle, Amateurs Halle |
NE |
Race |
BEL | |
|
|
|
Mill (F) |
NE |
|
NED | |
|
|
|
National Championship, Road, Elite, Estonia |
CN |
|
EST | |
|
|
|
Newport Chartist Grand Prix, Town Centre, Elite, Criterium |
NE |
|
GBR | |
10 Sep
|
|
|
|
La Calamine, Amateurs |
NE |
Race |
BEL | |
|
|
|
Merelbeke, Amateurs |
NE |
Race |
BEL | |
|
|
|
National Championship, Track, Stayers, Elite, Germany |
CN |
|
GER | |
11 Sep
|
|
|
|
Gits, Amateurs (a) |
NE |
|
BEL | |
12 Sep
|
|
|
|
1º stage Clásica del Oriente |
NE |
|
COL | |
|
|
|
Rosmalen (F) Kruisstraat |
NE |
|
NED | |
13 Sep
|
|
|
|
2º stage Clásica del Oriente |
NE |
|
COL | |
14 Sep
|
|
|
|
3º stage Clásica del Oriente |
NE |
|
COL | |
15 Sep
|
|
|
|
Beigem, Amateurs |
NE |
Race |
BEL | |
|
|
|
4º stage Clásica del Oriente |
NE |
|
COL | |
|
|
|
Laarne, Cyclo-cross, Cat. B Steentje |
NE |
Race |
BEL | |
|
|
|
Opbrakel, Amateurs Opbrakel |
NE |
Race |
BEL | |
16 Sep
|
|
|
|
Boutersem, Amateurs (a) Boutersem |
NE |
Race |
BEL | |
|
|
|
Bredene, Cyclo-cross, Cat. B |
NE |
Race |
BEL | |
|
|
|
5º stage Clásica del Oriente |
NE |
|
COL | |
|
|
|
Colchester, Criterium Criterium des Vainqueurs |
NE |
|
GBR | |
|
|
|
Olsene, Amateurs Olsene |
NE |
Race |
BEL | |
|
|
|
Omloop Het Nieuwsblad, Novices Omloop Het Volk, Trofee Het Volk |
NE |
Race |
BEL | |
|
|
|
Southport, Criterium Gala Grand Prix, Elite, Criterium |
NE |
|
GBR | |
18 Sep
|
|
|
|
Hoogeveen (F) (a) |
NE |
|
NED | |
|
|
|
Nieuwerkerken, Amateurs Nieuwerkerken-Aalst |
NE |
Race |
BEL | |
19 Sep
|
|
|
|
Moerbeke, Cyclo-cross, Cat. B 't Vaardeken |
NE |
Race |
BEL | |
21 Sep
|
|
|
|
Valkenburg aan de Geul (F) (b) |
NE |
|
NED | |
22 Sep
|
|
|
|
Asse, Amateurs Asse |
NE |
Race |
BEL | |
|
|
|
Dronten (F) Erewedstrijd |
NE |
|
NED | |
|
|
|
Eksaarde, Cyclo-cross, Cat. B |
NE |
Race |
BEL | |
|
|
|
Stratford (o) T.I. - Raleigh Olympic Training Pro-Am, Elite, Road Race |
NE |
Race |
GBR | |
23 Sep
|
|
|
|
Bierbeek, Amateurs |
NE |
Race |
BEL | |
|
|
|
Heusden-Zolder, Juniors |
NE |
Race |
BEL | |
|
|
|
Nevele, Amateurs Nevele |
NE |
Race |
BEL | |
|
|
|
Polignano a Mare Targa Crocifisso |
NE |
Race |
ITA | |
|
|
|
Wingene, Cyclo-cross |
NE |
Race |
BEL | |
|
|
|
Zemst, Amateurs (a) |
NE |
Race |
BEL | |
26 Sep
|
|
|
|
National Championship, Road, ITT, Amateurs, German Democratic Republik |
CN |
|
GDR | |
28 Sep
|
|
|
|
part a Beernem, Criterium Liefdadigheidscriterium |
NE |
Elimitation |
BEL | |
|
|
|
Beernem, Criterium Liefdadigheidscriterium |
NE |
Points race |
BEL | |
|
|
|
part b Beernem, Criterium Liefdadigheidscriterium |
NE |
Elimitation |
BEL | |
29 Sep
|
|
|
|
Beekbergen (F) |
NE |
|
NED | |
|
|
|
Egem, Cyclo-cross, Cat. B |
NE |
Race |
BEL | |
|
|
|
Grobbendonk, Amateurs Grobbendonk |
NE |
Race |
BEL | |
30 Sep
|
|
|
|
Beringen, Juniors |
NE |
Race |
BEL | |
|
|
|
British Best All Rounder |
NE |
|
GBR | |
|
|
|
Coventry (o) Fibrax Gala, Elite, Road Race |
NE |
Race |
GBR | |
|
|
|
Doomkerke, Cyclo-cross, Amateurs Doomkerke-Ruiselede |
NE |
Race |
BEL | |
|
|
|
London (F) (c) British Best All Rounder |
NE |
|
GBR | |
|
|
|
National Championship, Road, Amateurs, Italy |
CN |
|
ITA | |
|
|
|
Sint-Jan-in-Eremo, Cyclo-cross |
NE |
Race |
BEL | |
|
|
|
Yorkshire, Cyclo-cross Three Peaks Cyclo Cross |
NE |
Race |
GBR | |
|
|
|
Yorkshire, Cyclo-cross (F) Three Peaks Cyclo Cross |
NE |
Race |
GBR | |