Calendars September 2009

All races
Show:


  National Championship, Road, Elite, Faroe Islands CN FRO

  Castelfranco di Sopra
Coppa Comune Castelfranco di Sopra
NE Race ITA
  Cesa
Circuito di Cesa, Trofeo S. Lucia
NE Race ITA
  European Championship, Track, Stayers, Elite NE
  1º stage Holland Ladies Tour (F) 2.2 NED
  Monni
Bianchi Cup Monni Hausjärvi
NE FIN
  Sommacampagna
Medaglia d'Oro Fiera di Sommacampagna
NE ITA
  4º stage Tour of the Murray River NE AUS
  5º stage Tour of the Murray River NE AUS
  Tremelo (a) NE Race BEL
  4º stage Vuelta a España
Ronde van Spanje
2.WT/WT/HC ESP
  1º stage Vuelta a Puebla NE MEX
  World Championship, Mountainbike, Team Relay, Elite CM

  Cerreto Guidi
G.P. Comune di Cerreto Guidi
NE Race ITA
  Championship of Navarre, Road, ITT, U23, Spain NE ESP
  Geraardsbergen
Stadsprijs Geraardsbergen
NE Race BEL
  2º stage Holland Ladies Tour (F) 2.2 NED
  1º stage Okolo Slovenska
Tour de Slovaquie, Tour of Slovakia
2.2 SVK
  6º stage Tour of the Murray River NE AUS
  7º stage Tour of the Murray River NE AUS
  2º stage Vuelta a Puebla NE MEX
  1º stage Vuelta a Tenerife NE ESP
  World Championship, Mountainbike, XC, Juniors (F) CM
  World Championship, Mountainbike, XC, U23 (F) CM

  1º stage Giro della Lunigiana, Juniors 2.1MJ ITA
  1º stage GP Credito Agricola NE POR
  3º stage Holland Ladies Tour (F) 2.2 NED
  Kortemark
Kortemark Individueel - GP Gemeente Kortemark
NE Race BEL
  2º stage Okolo Slovenska
Tour de Slovaquie, Tour of Slovakia
2.2 SVK
  Rummen
Rummen-Geetbets IC 2 - GP Georges Lassaut
NE Race BEL
  8º stage Tour of the Murray River NE AUS
  9º stage Tour of the Murray River NE AUS
  5º stage Vuelta a España
Ronde van Spanje
2.WT/WT/HC ESP
  3º stage Vuelta a Puebla NE MEX
  2º stage Vuelta a Tenerife NE ESP
  World Championship, Mountainbike, XC, Juniors CM

  1º stage Festningsrittet, Elite/U23
Kalas Cup/Norgescup
NE NOR
  1º stage Gateway Cup NE USA
  2º stage Giro della Lunigiana, Juniors JR ITA
  2º stage GP Credito Agricola NE POR
  1º stage GP Rüebliland, Juniors
Ruebliland
2.1MJ SUI
  1º stage Green Mountain Stagerace NE USA
  4º stage Holland Ladies Tour (F) 2.2 NED
  1º stage Linz - Passau - Budweis NE AUT
  3º stage Okolo Slovenska
Tour de Slovaquie, Tour of Slovakia
2.2 SVK
  10º stage Tour of the Murray River NE AUS
  11º stage Tour of the Murray River NE AUS
  6º stage Vuelta a España
Ronde van Spanje
2.WT/WT/HC ESP
  4º stage Vuelta a Puebla NE MEX
  1º stage Vuelta a Salamanca NE ESP
  3º stage Vuelta a Tenerife NE ESP
  1º stage Vuelta a Tovar NE VEN
  1º stage Vuelta al Lago Uru Uru NE BOL
  World Championship, Mountainbike, 4X, Elite CM
  World Championship, Mountainbike, 4X, Elite (F) CM
  World Championship, Mountainbike, XC, U23 CM

  Dortmund (p)
Internationaler Rad Championnat
NE GER
  2º stage Festningsrittet, Elite/U23
Kalas Cup/Norgescup
NE NOR
  2º stage Gateway Cup NE USA
  3º stage Giro della Lunigiana, Juniors JR ITA
  3º stage GP Credito Agricola NE POR
  3º stage GP Rüebliland, Juniors
Ruebliland
2.1MJ SUI
  2º stage GP Rüebliland, Juniors
Ruebliland
2.1MJ SUI
  2º stage Green Mountain Stagerace NE USA
  5º stage Holland Ladies Tour (F) 2.2 NED
  Kennedy
Clásica Ciudad de Kennedy
NE COL
  Lahti, Chrono
Leijona
NE FIN
  2º stage part a Linz - Passau - Budweis NE AUT
  2º stage part b Linz - Passau - Budweis NE AUT
  1º stage Mekong Delta Cycling Cup NE VIE
  Moerzeke (a)
Moerzeke Hamme
NE BEL
  National Championship, Road, ITT, Elite, Ireland CN IRL
  National Championship, Road, ITT, Elite, Ireland (F) CN IRL
  National Championship, Road, ITT, Juniors, Ireland CN IRL
  National Championship, Road, ITT, Juniors, Ireland (F) CN IRL
  National Championship, Road, ITT, Masters, 40+, The Netherlands (F) CN NED
  National Championship, Road, ITT, U23, Ireland CN IRL
  4º stage Okolo Slovenska
Tour de Slovaquie, Tour of Slovakia
2.2 SVK
  San Gregorio
San Gregorio Proba
NE Race ESP
  Subotica NE SRB
  Tisselt, Amateurs
Tisselt
NE Race BEL
  1º stage Tour de l'Avenir 2.Ncup FRA
  1º stage Tour of Austin NE USA
  12º stage Tour of the Murray River NE AUS
  13º stage Tour of the Murray River NE AUS
  7º stage Vuelta a España
Ronde van Spanje
2.WT/WT/HC ESP
  5º stage Vuelta a Puebla NE MEX
  2º stage Vuelta a Salamanca NE ESP
  4º stage Vuelta a Tenerife NE ESP
  2º stage part b Vuelta a Tovar NE VEN
  2º stage part a Vuelta a Tovar NE VEN
  2º stage Vuelta al Lago Uru Uru NE BOL
  Wanganui
Wanganui GP
NE NZL
  World Championship, Mountainbike, XC, Elite CM
  World Championship, Mountainbike, XC, Elite (F) CM
  Zielona Góra, Criterium
Winobranie Zielona Gora
NE POL
  Zutendaal (a) NE BEL

  's-Heerenberg (a)
Henk Lubberding Classic
NE NED
  Abbenbroek NE NED
  Bafoussam (a)
Clôture Saison Ligue de l'Ouest
NE Race CMR
  Bavikhove, Criterium
Leiedal Koerse
NE BEL
  Binago
Trofeo Marco Rusconi
NE Race ITA
  Bragado
Revancha de la Doble Bragado
NE Race ARG
  Breda (e)
Baronie Breda Classic
NE Race NED
  Bulskamp NE BEL
  3º stage Festningsrittet, Elite/U23
Kalas Cup/Norgescup
NE NOR
  3º stage Gateway Cup NE Race USA
  Giro del Veneto e delle Dolomiti NE Race ITA
  4º stage Giro della Lunigiana, Juniors JR ITA
  Giro della Romagna 1.1 Race ITA
  4º stage GP Credito Agricola NE POR
  4º stage GP Rüebliland, Juniors
Ruebliland
2.1MJ SUI
  3º stage Green Mountain Stagerace NE USA
  Hamburg (c)
GP der Haspa Hamburg-Volksdorf
NE Race GER
  Helsinki
Tour de Helsinki
NE FIN
  6º stage Holland Ladies Tour (F) 2.2 NED
  Horendonk, Cyclo-cross, Cat. B
Essen
NE Race BEL
  Horendonk, Cyclo-cross, Elite/U23 (F)
Essen
NE Race BEL
  Horendonk, Cyclo-cross, Juniors
Essen
NE Race BEL
  Horendonk, Cyclo-cross, Juniors (F)
Essen
NE Race BEL
  Horendonk, Cyclo-cross, Novices
Essen
NE Race BEL
  Juriš na Vršič NE Race SLO
  Leuven
GP Jef Scherens, Rondom Leuven
1.1 Race BEL
  Linz - Passau - Budweis NE AUT
  3º stage Linz - Passau - Budweis NE AUT
  Ljubljana - Zagreb
Croatia - Slovenia
1.2 Race SLO
  2º stage Mekong Delta Cycling Cup NE VIE
  Miskolc, Chrono
Jávorkút
NE HUN
  Molenbeek-Wersbeek NE BEL
  Montecosaro
Trofeo Maria SS. Addolorata
NE Race ITA
  National Championship, Road, ITT, Elite, Great Britain CN GBR
  National Championship, Road, ITT, Elite, Great Britain (F) CN GBR
  National Championship, Road, ITT, Juniors, Great Britain CN GBR
  National Championship, Road, ITT, U23, Great Britain CN GBR
  5º stage Okolo Slovenska
Tour de Slovaquie, Tour of Slovakia
2.2 SVK
  Rogno, Chrono
Memorial Davide Fardelli
1.2 ITA
  Rogno, Chrono (F)
Memorial Davide Fardelli
1.2 ITA
  Santa Croce sull' Arno
GP Industria del Cuoio e delle Pelli
NE Race ITA
  Sogamoso NE COL
  Tallinn (c)
Tallinna Rattaralli
NE Race EST
  2º stage Tour de l'Avenir 2.Ncup FRA
  11º stage Tour de Pécs
Tour de Pecs
NE HUN
  10º stage Tour de Pécs
Tour de Pecs
NE HUN
  2º stage Tour of Austin NE USA
  14º stage Tour of the Murray River NE AUS
  Trujillo - Samne NE Race PER
  Vieniba
Vienības
NE LAT
  Villa Maria
GP Aniversario Ciudad de Villa Maria, GP Cormetal
NE ARG
  Virton (b)
Pierrard Virton
NE BEL
  8º stage Vuelta a España
Ronde van Spanje
2.WT/WT/HC ESP
  6º stage Vuelta a Puebla NE MEX
  3º stage part a Vuelta a Salamanca NE ESP
  3º stage part b Vuelta a Salamanca NE ESP
  5º stage part b Vuelta a Tenerife NE ESP
  5º stage part a Vuelta a Tenerife NE ESP
  3º stage Vuelta a Tovar NE VEN
  3º stage Vuelta al Lago Uru Uru NE BOL
  Warwick, Criterium NE GBR
  Westerlo (a) NE BEL
  Wieluń, Criterium NE POL
  Windsor
Tour de Via Italia
NE CAN
  Wolvertem, Amateurs (a)
Imde
NE Race BEL
  World Championship, Mountainbike, Downhill, Elite CM
  World Championship, Mountainbike, Downhill, Elite (F) CM
  World Championship, Mountainbike, Downhill, Juniors CM
  World Championship, Mountainbike, Downhill, Juniors (F) CM
  Zürich (F)
Meisterschaft von Zürich, Züri Metzgete
1.1WE SUI
  Zürich, Amateurs
Meisterschaft von Zürich
NE Race SUI

  Atlanta (g)
US 100 K Classic
NE USA
  Bornheim NE GER
  Erpe-Mere, Amateurs NE Race BEL
  4º stage Gateway Cup NE USA
  4º stage Green Mountain Stagerace NE USA
  3º stage Mekong Delta Cycling Cup NE VIE
  Paranaíba
Corrida da Independência
NE BRA
  Premier League Iran 1 NE Race IRI
  3º stage Tour de l'Avenir 2.Ncup FRA
  3º stage Tour of Austin NE USA
  1º stage Tour of Bulgaria 2.2 BUL
  1º stage Tour of Missouri 2.HC USA
  9º stage Vuelta a España
Ronde van Spanje
2.WT/WT/HC ESP
  4º stage Vuelta a Salamanca NE ESP
  Wetteren, Derny
Derny Festival Wetteren
NE BEL

  Booischot (b)
Booischot-Pijpelheide
NE Race BEL
  Breganze
Astico Brenta
NE Race ITA
  Figline Valdarno
Giro del Valdarno
NE Race ITA
  Livraga
Coppa Comune di Livraga
NE Race ITA
  4º stage Mekong Delta Cycling Cup NE VIE
  Sona
San Luigi di Sona
NE ITA
  1º stage Tour de l'Ardèche (F)
Tour Cycliste Féminin Ardèche Sud Rhone Alpes
2.2 FRA
  4º stage Tour de l'Avenir 2.Ncup FRA
  1º stage Tour de Panamá NE PAN
  2º stage Tour of Bulgaria 2.2 BUL
  2º stage Tour of Missouri 2.HC USA
  10º stage Vuelta a España
Ronde van Spanje
2.WT/WT/HC ESP
  5º stage Vuelta a Salamanca NE ESP

  Aartselaar
GP Rik Van Steenbergen, Memorial Rik Van Steenbergen
1.1 Race BEL
  5º stage Mekong Delta Cycling Cup NE VIE
  National Championship, Track, Points race, Elite, Austria CN AUT
  Noordwijkerhout NE NED
  Ploegsteert
GP Frank Vandenbroucke
NE BEL
  2º stage Tour de Hokkaido 2.2 JPN
  1º stage Tour de Hokkaido 2.2 JPN
  2º stage Tour de l'Ardèche (F)
Tour Cycliste Féminin Ardèche Sud Rhone Alpes
2.2 FRA
  5º stage Tour de l'Avenir 2.Ncup FRA
  1º stage part a Tour de Maurice
Tour of Mauritius
NE MRI
  1º stage part b Tour de Maurice
Tour of Mauritius
NE MRI
  2º stage Tour de Panamá NE PAN
  3º stage Tour of Bulgaria 2.2 BUL
  3º stage Tour of Missouri 2.HC USA
  Twizel - Timaru NE Race NZL
  1º stage Vuelta a Cundinamarca NE COL
  11º stage Vuelta a España
Ronde van Spanje
2.WT/WT/HC ESP
  2º stage Vuelta a Nicaragua NE NIC
  Prologue 1º stage Vuelta a Nicaragua NE NIC

  Izegem
Izegem Individueel - Izegem Koers
NE Race BEL
  3º stage Tour de Hokkaido 2.2 JPN
  3º stage Tour de l'Ardèche (F)
Tour Cycliste Féminin Ardèche Sud Rhone Alpes
2.2 FRA
  6º stage Tour de l'Avenir 2.Ncup FRA
  1º stage Tour de la Nouvelle-Calédonie NE FRA
  2º stage Tour de Maurice
Tour of Mauritius
NE MRI
  3º stage Tour de Panamá NE PAN
  4º stage Tour of Bulgaria 2.2 BUL
  4º stage Tour of Missouri 2.HC USA
  Um al Quweim
Ramadan Cycling GP
NE Race UAE
  2º stage Vuelta a Cundinamarca NE COL
  3º stage Vuelta a Nicaragua NE NIC

  1º stage Clásica Hector Chiles NE ECU
  1º stage Ras na mBan (F) NE IRL
  1º stage Souderton
Univest Grand Prix, The Bucks County Classic, The Reading 120
2.2 USA
  4º stage Tour de Hokkaido 2.2 JPN
  4º stage Tour de l'Ardèche (F)
Tour Cycliste Féminin Ardèche Sud Rhone Alpes
2.2 FRA
  5º stage Tour de l'Ardèche (F)
Tour Cycliste Féminin Ardèche Sud Rhone Alpes
2.2 FRA
  7º stage Tour de l'Avenir 2.Ncup FRA
  2º stage Tour de la Nouvelle-Calédonie NE FRA
  3º stage Tour de Maurice
Tour of Mauritius
NE MRI
  4º stage Tour de Panamá NE PAN
  5º stage Tour of Bulgaria 2.2 BUL
  5º stage Tour of Missouri 2.HC USA
  1º stage Trois Jours de Cherbourg NE FRA
  1º stage Volta Ilha Santo Antão NE CPV
  1º stage Vuelta a Cantabria NE ESP
  3º stage Vuelta a Cundinamarca NE COL
  12º stage Vuelta a España
Ronde van Spanje
2.WT/WT/HC ESP
  4º stage Vuelta a Nicaragua NE NIC
  World Championship, Track, Points race, Juniors CN

  Berkel (F)
Berkelse Wielerdag
NE NED
  Celje
Tušev vzpon na Celjsko kočo
NE Race SLO
  2º stage Clásica Hector Chiles NE ECU
  Diegem, Juniors
Curitas Classic Diegem
NE Race BEL
  Emmeloord
Omloop Schokland
NE NED
  1º stage GP Gondomar, Elite/U23 NE POR
  Grafton - Inverell NE Race AUS
  Kyjov
Mem. Jakuba Mrnhy
NE CZE
  Logan
Lotoja Classic
NE USA
  National Championship, Road, ITT, Elite, Trinidad & Tobago CN TRD
  National Championship, Road, ITT, Elite, Trinidad & Tobago (F) CN TRD
  National Championship, Road, ITT, Juniors, Trinidad & Tobago CN TRD
  National Championship, Road, ITT, Juniors, Trinidad & Tobago (F) CN TRD
  National Championship, Road, ITT, Novices, Trinidad & Tobago (F) CN TRD
  National Championship, Road, ITT, Novices, Venezuela CN VEN
  National Championship, Road, ITT, Novices, Venezuela (F) CN VEN
  Nieuwkerken-Waas
Nieuwkerken Waas Interclubkampioenschap van Vlaanderen 1 - GP Gemeentebelangen
NE Race BEL
  1º stage Oslo, Elite/U23
Oslo Sykkelfestival, Kalas Cup/Norgescup
NE NOR
  2º stage Oslo, Elite/U23
Oslo Sykkelfestival, Kalas Cup/Norgescup
NE NOR
  Ouagadougou (c)
GP Port Autonome d'Abidjan
NE BUR
  Ovezande, Amateurs NE NED
  Paris - Brussel
Brussels Cycling Classic
1.HC Race BEL
  2º stage Ras na mBan (F) NE IRL
  3º stage Ras na mBan (F) NE IRL
  Serreira, Novices
Circuito de Ciclismo de Serreira
NE POR
  Sint-Gillis-Waas, Amateurs NE Race BEL
  2º stage Souderton
Univest Grand Prix, The Bucks County Classic, The Reading 120
2.2 USA
  Spisšká Nová Ves, Chrono
Grajnar Hill Climb
NE SVK
  5º stage Tour de Hokkaido 2.2 JPN
  6º stage Tour de l'Ardèche (F)
Tour Cycliste Féminin Ardèche Sud Rhone Alpes
2.2 FRA
  8º stage Tour de l'Avenir 2.Ncup FRA
  3º stage Tour de la Nouvelle-Calédonie NE FRA
  4º stage Tour de Maurice
Tour of Mauritius
NE MRI
  5º stage Tour de Panamá NE PAN
  1º stage Tour of Britain 2.1 GBR
  6º stage Tour of Bulgaria 2.2 BUL
  6º stage Tour of Missouri 2.HC USA
  2º stage Trois Jours de Cherbourg NE FRA
  Turbigo (a)
Trofeo Raffaele Marcoli
NE Race ITA
  Vipava
Nanos
NE Race SLO
  2º stage Volta Ilha Santo Antão NE CPV
  2º stage Vuelta a Cantabria NE ESP
  4º stage Vuelta a Cundinamarca NE COL
  13º stage Vuelta a España
Ronde van Spanje
2.WT/WT/HC ESP
  5º stage Vuelta a Nicaragua NE NIC
  World Championship, Road, ITT, Militairs CM

  Astorp
Astorpsloppet
NE SWE
  Bétheny, Chrono
Chrono Champenois
1.2 FRA
  Bétheny, Chrono (F)
Chrono Champenois - Trophée Européen
1.1WE FRA
  Bear Mountain (a)
Bear Mountain Fall Classic. Nancy Morgenstern Memorial
NE Race USA
  Brdski, Chrono NE CRO
  BTB/San Cas Criterium NE BIZ
  3º stage Clásica Hector Chiles NE ECU
  Denekamp NE NED
  Erpe-Mere, Cyclo-cross
Steenbergcross
C2 Race BEL
  Erpe-Mere, Cyclo-cross, Juniors
Steenbergcross
CJ Race BEL
  Erpe-Mere, Cyclo-cross, Juniors (F)
Steenbergcross
NE Race BEL
  Erpe-Mere, Cyclo-cross, Novices
Steenbergcross
NE Race BEL
  Figline Valdarno (a)
Coppa 29 Martiri di Figline di Prato
NE Race ITA
  Fourmies
GP de Fourmies
1.HC Race FRA
  1º stage Giro di Basilicata, Juniors NE ITA
  GP Demuth NE LUX
  2º stage GP Gondomar, Elite/U23 NE POR
  3º stage GP Gondomar, Elite/U23 NE POR
  Greensboro
Carolina Cup
NE Race USA
  Hank
Ronde van Hank
NE NED
  Heule
GP LAMAIRE MOTORS - CLASSIC
NE BEL
  Jodoigne (a) NE BEL
  Klein Sinaai NE BEL
  Kouamé
GP Bertin Kouamé
NE CIV
  Krugersdorp (a)
Dome 2 Dome Roadrace
1.2 Race RSA
  La Brevine, Chrono
Arif Mannschafszeitfahren
NE SUI
  Milano - Rapallo NE Race ITA
  Mons (a)
Mons-Crotteux
NE BEL
  Montenaken (b)
Montenaken-Gingelom
NE BEL
  Næstved
Naestved
NE DEN
  Nürnberg
Rund um die Nürnberger Altstadt
1.1 Race GER
  Nürnberg (F)
Rund um die Nürnberger Altstadt
CDM GER
  National Championship, Road, Duo time trial, Elite, Greece (F) CN GRE
  National Championship, Road, Duo time trial, Juniors, Greece CN GRE
  National Championship, Road, ITT, Elite, Andorra CN AND
  National Championship, Road, Novices, Venezuela CN VEN
  National Championship, Road, Novices, Venezuela (F) CN VEN
  National Championship, Road, TTT, Elite, Greece CN GRE
  National Championship, Road, TTT, Novices, Greece CN GRE
  National Championship, Road, TTT, Novices, Greece (F) CN GRE
  National Championship, Track, Sprint, Elite, Poland CN POL
  Nove (F)
Giornata Rosa di Nove
NE Race ITA
  Olomouc, Cyclo-cross C2 Race CZE
  Olomouc, Cyclo-cross (F) C2 Race CZE
  Olomouc, Cyclo-cross, Juniors CJ Race CZE
  Ordino, Chrono (a)
Ordino - Sorteny
NE AND
  3º stage Oslo, Elite/U23
Oslo Sykkelfestival, Kalas Cup/Norgescup
NE NOR
  Paine
GP Paine
NE CHI
  Parabiago (c)
Targa Libero Ferrario
NE Race ITA
  Purmerend
Ronde van Purmerend
NE NED
  Qian Dao Hu Thousand Island Lake NE CHN
  Quimili
GP Ferretería
NE Race ARG
  4º stage Ras na mBan (F) NE IRL
  São Paulo (e)
Volta Do ABC Paulista
NE Race BRA
  San Martino al Cimino
Trofeo Salvatore Morucci
NE ITA
  Schriek, Novices NE Race BEL
  Schwaz NE AUT
  3º stage Souderton
Univest Grand Prix, The Bucks County Classic, The Reading 120
2.2 USA
  Spisšká Nová Ves, Criterium NE SVK
  Stevensville
Bobby Phillips Turkey Day Race
NE USA
  Svendborg (a)
CK Svendborg
NE DEN
  6º stage Tour de Hokkaido 2.2 JPN
  9º stage Tour de l'Avenir 2.Ncup FRA
  4º stage Tour de la Nouvelle-Calédonie NE FRA
  5º stage Tour de Maurice
Tour of Mauritius
NE MRI
  6º stage Tour de Panamá NE PAN
  2º stage Tour of Britain 2.1 GBR
  7º stage Tour of Missouri 2.HC USA
  4º stage Trois Jours de Cherbourg NE FRA
  3º stage Trois Jours de Cherbourg NE FRA
  Ulster Championships, Road, Elite, Ireland NE IRL
  Verona (a)
GP Città di Verona, Trofeo Skoda
NE Race ITA
  3º stage Volta Ilha Santo Antão NE CPV
  3º stage Vuelta a Cantabria NE ESP
  5º stage Vuelta a Cundinamarca NE COL
  14º stage Vuelta a España
Ronde van Spanje
2.WT/WT/HC ESP
  6º stage Vuelta a Nicaragua NE NIC
  Wiekevorst, Cyclo-cross, Cat. B NE Race BEL
  Wiekevorst, Cyclo-cross, Elite/U23 (F) NE Race BEL
  Wiekevorst, Cyclo-cross, Juniors NE Race BEL
  Wiekevorst, Cyclo-cross, Juniors (F) NE Race BEL
  Wiekevorst, Cyclo-cross, Novices NE Race BEL

  2º stage Giro di Basilicata, Juniors NE ITA
  Hellemmes
Critérium du Guidon d'Or d'Hellemmes
NE FRA
  5º stage part a Tour de la Nouvelle-Calédonie NE FRA
  5º stage part b Tour de la Nouvelle-Calédonie NE FRA
  3º stage Tour of Britain 2.1 GBR
  15º stage Vuelta a España
Ronde van Spanje
2.WT/WT/HC ESP
  World Championship, Road, Militaries CM World Championship

  Custoza
GP Bianco di Custoza
NE ITA
  Desselgem
GP Briek Schotte
NE Race BEL
  European Championship, Track, 1 km, Juniors JR
  1º stage Giro della Toscana Int. Femminile (F)
Memorial Michela Fanini
2.1WE ITA
  3º stage Giro di Basilicata, Juniors NE ITA
  Launceston - New Norfolk NE Race AUS
  Loro Ciuffenna
Coppa Ciuffenna
NE Race ITA
  Pieve del Cairo
Circuito Pievese
NE ITA
  Rijsoord
Draai rond de Kraai
NE NED
  6º stage part a Tour de la Nouvelle-Calédonie NE FRA
  6º stage part b Tour de la Nouvelle-Calédonie NE FRA
  4º stage Tour of Britain 2.1 GBR
  Villaviciosa (a)
Circuito Nuestra Señora del Portal
NE ESP
  16º stage Vuelta a España
Ronde van Spanje
2.WT/WT/HC ESP

  2º stage Giro della Toscana Int. Femminile (F)
Memorial Michela Fanini
2.1WE ITA
  GP de Wallonie 1.1 Race BEL
  Hoksem - Hoegaarden NE Race BEL
  National Championship, Track, Team Pursuit, Elite, Switzerland CN SUI
  Sint-Pauwels NE BEL
  7º stage Tour de la Nouvelle-Calédonie NE FRA
  5º stage Tour of Britain 2.1 GBR
  17º stage Vuelta a España
Ronde van Spanje
2.WT/WT/HC ESP

  3º stage Giro della Toscana Int. Femminile (F)
Memorial Michela Fanini
2.1WE ITA
  1º stage Grande Prémio de Liberty Seguros
Troféu Sudoeste Alentejano e Costa Vicentina
NE POR
  Isola della Scala
G.P. Fiera del Riso
NE ITA
  Kroz Vojvodinu
Tour of Vojvodina I
1.2 Race SRB
  8º stage Tour de la Nouvelle-Calédonie NE FRA
  6º stage Tour of Britain 2.1 GBR
  18º stage Vuelta a España
Ronde van Spanje
2.WT/WT/HC ESP
  1º stage part b Vuelta a Lara NE VEN
  1º stage part a Vuelta a Lara NE VEN
  1º stage Vuelta Gobernacion Norte de Santander NE COL

  4º stage Giro della Toscana Int. Femminile (F)
Memorial Michela Fanini
2.1WE ITA
  Grand Prix de la Somme 1.1 Race FRA
  2º stage Grande Prémio de Liberty Seguros
Troféu Sudoeste Alentejano e Costa Vicentina
NE POR
  Koolskamp
Kampioenschap van Vlaanderen
1.1 Race BEL
  1º stage Kroz Istru, Juniors
Tour of Istria
JR CRO
  National Championship, Road, Duo time trial, Elite, Poland (F) CN POL
  Osimo
Trofeo Rigoberto Lamonica
NE Race ITA
  9º stage Tour de la Nouvelle-Calédonie NE FRA
  1º stage Tour de Moselle NE FRA
  7º stage Tour of Britain 2.1 GBR
  19º stage Vuelta a España
Ronde van Spanje
2.WT/WT/HC ESP
  2º stage Vuelta a Lara NE VEN
  2º stage Vuelta Gobernacion Norte de Santander NE COL

  Ameide NE NED
  Apatin (a)
VN Kroz Vojvodinu National
NE SRB
  1º stage Apskritis, Juniors NE LTU
  1º stage Bermuda GP NE BER
  Burcht, Amateurs NE Race BEL
  1º stage Charleville NE IRL
  Dilbeek NE BEL
  1º stage Ferndale
Sugarloaf Weekend
NE USA
  Fogelsville, Cyclo-cross
Nittany Lion Cross
C2 Race USA
  Fogelsville, Cyclo-cross (F)
Nittany Lion Cross
C2 Race USA
  5º stage Giro della Toscana Int. Femminile (F)
Memorial Michela Fanini
2.1WE ITA
  GP de la Mucodec NE COG
  3º stage Grande Prémio de Liberty Seguros
Troféu Sudoeste Alentejano e Costa Vicentina
NE POR
  Härkingen
Gäu Rundfahrt
NE SUI
  Hennuyères NE BEL
  Huddinge
Sista Chansen
NE SWE
  1º stage Huntington (a)
Huntington Bicycle Challenge
NE USA
  Knesselare, Cyclo-cross, Cat. B NE Race BEL
  Knesselare, Cyclo-cross, Elite/U23 (F) NE Race BEL
  Knesselare, Cyclo-cross, Juniors NE Race BEL
  Knesselare, Cyclo-cross, Juniors (F) NE Race BEL
  Knesselare, Cyclo-cross, Novices NE Race BEL
  2º stage Kroz Istru, Juniors
Tour of Istria
JR CRO
  Kroz Vojvodinu
Tour of Vojvodina II
1.2 SRB
  Laborie
Wilrock Power Ride
NE LCA
  Meerhout (b) NE BEL
  Mnichovo Hradiste, Cyclo-cross C2 Race CZE
  Mnichovo Hradiste, Cyclo-cross (F) NE Race CZE
  Mnichovo Hradiste, Cyclo-cross, Juniors NE Race CZE
  Mnichovo Hradiste, Cyclo-cross, Novices NE Race CZE
  Mnichovo Hradiste, Cyclo-cross, Novices (F) NE Race CZE
  National Championship, Mountainbike, XC, Elite, Greece CN GRE
  National Championship, Road, Elite, Trinidad & Tobago CN TRD
  National Championship, Road, Elite, Trinidad & Tobago (F) CN TRD
  National Championship, Road, ITT Elite w/o contract, Austria CN AUT
  National Championship, Road, ITT, Elite, Austria CN AUT
  National Championship, Road, ITT, Elite, Austria (F) CN AUT
  National Championship, Road, ITT, Juniors, Austria (F) CN AUT
  National Championship, Road, Juniors, Trinidad & Tobago CN TRD
  National Championship, Road, Novices, Trinidad & Tobago CN TRD
  Oñate
Oñate Saria
NE Race ESP
  Pontevedra (a)
GP Vilas de Pontevedra
NE ESP
  Praha (e)
Praha - Karlovy Vary - Praha
1.2 Race CZE
  Rad Bundesliga NE AUT
  Redmond, Cyclo-cross
Starcrossed
C2 Race USA
  Redmond, Cyclo-cross (F)
Starcrossed
C2 Race USA
  Reykjavík, Criterium
Tjarnarspretturinn
NE ISL
  Tauxigny, Chrono (F)
Chrono de Tauxigny
NE FRA
  Toronto (a)
Tour of University Heights
NE CAN
  10º stage Tour de la Nouvelle-Calédonie NE FRA
  2º stage Tour de Moselle NE FRA
  3º stage Tour de Moselle NE FRA
  8º stage Tour of Britain 2.1 GBR
  20º stage Vuelta a España
Ronde van Spanje
2.WT/WT/HC ESP
  3º stage Vuelta a Lara NE VEN
  3º stage Vuelta Gobernacion Norte de Santander NE COL
  Zurzach NE SUI

  2º stage Apskritis, Juniors NE LTU
  Baltimore, Cyclo-cross
Charm City Cross # 1
C2 Race USA
  Baltimore, Cyclo-cross (F)
Charm City Cross # 1
C2 Race USA
  2º stage Bermuda GP NE BER
  3º stage Bermuda GP NE BER
  Bernareggio
Trofeo Lampre
NE ITA
  Bistra
Velika Nagrada Općine Bistra
NE CRO
  Buenos Aires (c)
Gran Premio Ciudad de Buenos Aires
NE ARG
  Campeonato de Copa VI El Salvador NE Race ESA
  Campeonato Invierno de la Federación Ciclista de Colonia NE URU
  3º stage Charleville NE IRL
  2º stage Charleville NE IRL
  1º stage Circuito Rotondas NE CRC
  Drumlanrig, Cyclo-cross
Drumlanig Castle Cyclo Cross
NE Race GBR
  Drumlanrig, Cyclo-cross (F)
Drumlanrig Castle Cyclo Cross
NE Race GBR
  Elite Circuit Series NE GBR
  Exeter, Cyclo-cross C2 Race GBR
  Exeter, Cyclo-cross (F) NE Race GBR
  2º stage Ferndale
Sugarloaf Weekend
NE USA
  Flattnitz
Stadl Flattnitz
NE Race AUT
  6º stage Giro della Toscana Int. Femminile (F)
Memorial Michela Fanini
2.1WE ITA
  Goulburn - Sydney NE Race AUS
  5º stage Grande Prémio de Liberty Seguros
Troféu Sudoeste Alentejano e Costa Vicentina
NE POR
  4º stage Grande Prémio de Liberty Seguros
Troféu Sudoeste Alentejano e Costa Vicentina
NE POR
  Hong Kong (c)
Hong Kong Road Race 1
NE HKG
  Hoogerheide NE NED
  2º stage Huntington (a)
Huntington Bicycle Challenge
NE USA
  Isbergues
GP d'Isbergues
1.1 Race FRA
  Jeneffe, Amateurs
Jeneffe-en-Condroz
NE BEL
  København (b)
CSC Copenhagen Cycling, Bike City Copenhagen
NE DEN
  Kerkrade
Eurode Omloop
NE Race NED
  Kifisiá, Criterium, Elite/U23
CCC
NE GRE
  KM Felles Rogaland NE NOR
  Koningshooikt, Cyclo-cross, Cat. B
Fort
NE Race BEL
  Koningshooikt, Cyclo-cross, Elite/U23 (F)
Fort
NE Race BEL
  Koningshooikt, Cyclo-cross, Juniors
Fort
NE Race BEL
  Koningshooikt, Cyclo-cross, Juniors (F)
Fort
NE Race BEL
  Koningshooikt, Cyclo-cross, Novices
Fort
NE Race BEL
  3º stage Kroz Istru, Juniors
Tour of Istria
JR CRO
  Lakewood, Cyclo-cross
# 1
C2 Race USA
  Lakewood, Cyclo-cross (F)
# 1
C2 Race USA
  Marigny
Duo Normand
1.2 Couple Time Trial FRA
  Merelbeke, Juniors NE Race BEL
  National Championship, Road, ITT, Elite, Liechtenstein CN LIE
  Neerpelt, Cyclo-cross
GP Pelt
C2 Race BEL
  Neerpelt, Cyclo-cross (F)
GP Pelt
NE Race BEL
  Neerpelt, Cyclo-cross, Juniors
GP Pelt
CJ Race BEL
  Neerpelt, Cyclo-cross, Juniors (F) NE Race BEL
  Neerpelt, Cyclo-cross, Novices NE Race BEL
  Neerpelt, Cyclo-cross, U23 CU Race BEL
  Odder (a) NE DEN
  Paderno
Trofeo Gianfranco Bianchin
1.2 Race ITA
  Passendale
GROTE KERMISPRIJS
NE BEL
  Prato
GP Industria e Commercio di Prato
1.1 Race ITA
  Preston, Criterium (a) NE GBR
  Reckange, Criterium, Elite/U23
GP Aldo Bolzan
NE LUX
  Rooster Race NE FJI
  Santo Domingo
Aniversario Club Ciclista Mauricio Baez
NE DOM
  Sebnitz
Rund um Sebnitz
NE GER
  Spilia Climb Race, Elite/U23
Anavasi Spilias
NE GRE
  Steinalben
Steinalbtal
NE GER
  Tartu, Mountainbike
Tartu Rattamaraton
NE EST
  4º stage Tour de Moselle NE FRA
  Västeras (a)
Västmanlands 4-dagars / Anundsloppet
NE Race SWE
  Vigo (a)
GP Cidade de Vigo
NE ESP
  21º stage Vuelta a España
Ronde van Spanje
2.WT/WT/HC ESP
  4º stage Vuelta a Lara NE VEN
  4º stage Vuelta Gobernacion Norte de Santander NE COL
  Wangen, Criterium NE GER
  Willikies
Shirley Heights Challenge
NE ANT

  Bucine
Coppa Festa in Fiera San Salvatore
NE Race ITA
  Prologue Tour de la Réunion NE FRA
  Viane
GP Paul Borremans - Viane-Geraardsbergen Individueel
NE Race BEL

  Collecchio
Coppa Collecchio
NE ITA
  Laterina
Coppa Guinigi - GP Fausto Coppi
NE Race ITA
  Sannazzara de' Burgondi, Elite/U23
Gran Premio Sannazzara
NE Race ITA
  1º stage Tour de la Réunion NE FRA
  Vichte
Textielprijs - Vichte Individueel
NE Race BEL
  1º stage Vuelta a San Carlos NE CRC

  1º stage Clásica Nacional Marco Fidel Suárez NE COL
  Las Vegas, Cyclo-cross C1 Race USA
  Las Vegas, Cyclo-cross (F) C1 Race USA
  Lichtervelde
Omloop van het Houtland
1.1 Race BEL
  2º stage Tour de la Réunion NE FRA
  Tour de Shi Jia Zhuang NE Race CHN
  1º stage Tour du Laos NE LAO
  3º stage Vuelta a San Carlos NE CRC
  2º stage Vuelta a San Carlos NE CRC
  World Championship, Road, ITT, Elite (F) CM
  World Championship, Road, ITT, U23 CM

  2º stage Clásica Nacional Marco Fidel Suárez NE COL
  Eernegem (a) NE BEL
  Huarte
Trofeo Ayuntamiento de Huarte
NE Race ESP
  Stekene
GP Eugeen Roggeman - Stekene Individueel
NE Race BEL
  3º stage Tour de la Réunion NE FRA
  2º stage Tour du Laos NE LAO
  4º stage Vuelta a San Carlos NE CRC
  World Championship, Road, ITT, Elite CM

  3º stage Clásica Nacional Marco Fidel Suárez NE COL
  1º stage IX° Clásica Elite de Guatemala NE GUA
  1º stage Kazantzakia
Καζαντζάκεια
NE GRE
  2º stage Kazantzakia
Καζαντζάκεια
NE GRE
  Labi NE Race BRU
  4º stage Tour de la Réunion NE FRA
  1º stage Tour du Gévaudan
Gevaudan
2.2 FRA
  3º stage Tour du Laos NE LAO
  1º stage Tour of San Fernando, Elite/U23 NE TRD
  5º stage Vuelta a San Carlos NE CRC

  Blangy NE FRA
  4º stage Clásica Nacional Marco Fidel Suárez NE COL
  Eernegem, Cyclo-cross
Vlaamse Houdlandcross
NE Race BEL
  Eernegem, Cyclo-cross, Juniors
Vlaamse Houdlandcross
NE Race BEL
  Eernegem, Cyclo-cross, Novices
Vlaamse Houdlandcross
NE Race BEL
  Harderwijk, Cyclo-cross C2 Race NED
  Harderwijk, Cyclo-cross (F) NE Race NED
  Harderwijk, Cyclo-cross, Juniors NE Race NED
  Harderwijk, Cyclo-cross, Novices NE Race NED
  Harnoncourt NE BEL
  2º stage IX° Clásica Elite de Guatemala NE GUA
  3º stage Kazantzakia
Καζαντζάκεια
NE GRE
  Kwadendamme, Amateurs NE NED
  Magaliesburg
SASKO Harties Cycle Challenge
NE RSA
  Marchin NE BEL
  National Championship, Road, ITT, Elite, Bolivia WT/WT/GT BOL
  National Championship, Road, ITT, U23, Germany CN GER
  Padborg
Padborg/Bov, Speditørløbet
NE DEN
  Plymouth, Cyclo-cross NE Race GBR
  Plymouth, Cyclo-cross (F) NE Race GBR
  Quistello (a)
100 Km di Nuvolato
NE ITA
  Sokolka
Memoriał im. Stanisława Kirpszy
NE POL
  Stabroek, Cyclo-cross, Cat. B
Putte
NE Race BEL
  Stabroek, Cyclo-cross, Elite/U23 (F)
Putte
NE Race BEL
  Stabroek, Cyclo-cross, Juniors
Putte
NE Race BEL
  Stabroek, Cyclo-cross, Juniors (F)
Putte
NE Race BEL
  Stabroek, Cyclo-cross, Novices
Putte
NE Race BEL
  1º stage Strausberg
Rund um Strausberg-Kord
NE GDR
  Stribro, Cyclo-cross C2 Race CZE
  Stribro, Cyclo-cross (F) NE Race CZE
  Stribro, Cyclo-cross, Juniors NE Race CZE
  Stribro, Cyclo-cross, Novices NE Race CZE
  Stribro, Cyclo-cross, Novices (F) NE Race CZE
  Sun Prairie, Cyclo-cross
# 1
C1 Race USA
  Sun Prairie, Cyclo-cross (F)
# 1
C1 Race USA
  Taupo (a)
Taupo-Napier Classic
NE NZL
  Tienen
Tienen-Potterie / Open
NE Race BEL
  5º stage Tour de la Réunion NE FRA
  6º stage Tour de la Réunion NE FRA
  2º stage Tour du Gévaudan
Gevaudan
2.2 FRA
  4º stage Tour du Laos NE LAO
  2º stage Tour of San Fernando, Elite/U23 NE TRD
  3º stage Tour of San Fernando, Elite/U23 NE TRD
  Villanova di Ravenna
Memorial Elia Dal Re
NE ITA
  6º stage Vuelta a San Carlos NE CRC
  Wetteren (c)
Wetteren-Ten Eede
NE BEL
  Williston, Cyclo-cross
# 1
C2 Race USA
  Williston, Cyclo-cross (F)
# 1
C2 Race USA
  Windhoek (e)
Döbra Loops
NE NAM
  World Championship, Road, Elite (F) CM World Championship
  World Championship, Road, U23 CM World Championship

  Almenno San Bartolomeo
Memorial Angelo Ripamonti
NE Race ITA
  Belém (a)
Prova Coronel Fontoura
NE BRA
  Casalecchio di Reno
Piccolo Giro d'Emilia
NE Race ITA
  Chaumont-Gistoux (a) NE BEL
  5º stage Clásica Nacional Marco Fidel Suárez NE COL
  De Pinte, Cyclo-cross, Cat. B NE Race BEL
  De Pinte, Cyclo-cross, Elite/U23 (F) NE Race BEL
  De Pinte, Cyclo-cross, Juniors NE Race BEL
  De Pinte, Cyclo-cross, Juniors (F) NE Race BEL
  De Pinte, Cyclo-cross, Novices NE Race BEL
  Flawinne NE BEL
  Gooik (a)
Gooikse Pijl
NE Race BEL
  3º stage GP de la Fédération Togolaise de Cyclisme NE TOG
  1º stage GP de la Fédération Togolaise de Cyclisme NE TOG
  2º stage GP de la Fédération Togolaise de Cyclisme NE TOG
  Hoogstraten (b) NE Race BEL
  3º stage IX° Clásica Elite de Guatemala NE GUA
  4º stage Kazantzakia
Καζαντζάκεια
NE GRE
  Launceston - Hobart NE AUS
  Lillebonne
Trio Normand
NE FRA
  National Championship, Road, Criterium, Elite, New Zealand NE NZL
  National Championship, Road, Criterium, Elite, New Zealand (F) CN NZL
  National Championship, Road, Elite, Bolivia CN BOL
  National Championship, Road, Elite, Suriname CN SUR
  National Championship, Road, Elite, Suriname (F) CN SUR
  National Championship, Track, 1 Danish Mile, Amateurs, Slovakia CN SVK
  National Sports Festival Japan, Road, Elite, Japan NE Race JPN
  Ordrup
Ordrup CC
NE DEN
  2º stage Pilis Kupa Hegyi Idofutam NE HUN
  San Mateo de Otao
Día Mundial del Turismo
NE PER
  Santiago (a)
Las Vizcachas
NE CHI
  Stabroek
Victor Macedo Memorial
NE Race GUY
  2º stage Strausberg
Rund um Strausberg-Kord
NE GDR
  Sun Prairie, Cyclo-cross
# 2
C2 Race USA
  Sun Prairie, Cyclo-cross (F)
# 2
C2 Race USA
  7º stage Tour de la Réunion NE FRA
  3º stage Tour du Gévaudan
Gevaudan
2.2 FRA
  5º stage Tour du Laos NE LAO
  4º stage Tour of San Fernando, Elite/U23 NE TRD
  Valencia (e)
Festival Ciclistica Comunidad de Valencia
NE ESP
  7º stage Vuelta a San Carlos NE CRC
  Wernhout NE NED
  Williston, Cyclo-cross
# 2
C2 Race USA
  Williston, Cyclo-cross (F)
# 2
C2 Race USA
  World Championship, Road, Elite CM World Championship

  Cappadocia MTB Festival, Mountainbike, Elite/U23 (b) Class 1 TUR
  Podborany, Cyclo-cross C2 Race CZE
  Podborany, Cyclo-cross (F) NE Race CZE
  Podborany, Cyclo-cross, Juniors NE Race CZE
  Podborany, Cyclo-cross, Novices NE Race CZE
  Podborany, Cyclo-cross, Novices (F) NE Race CZE

  Alzano Scrivia
Circuito Alzanese
NE Race ITA
  Bozzolo
Coppa Città di Bozzolo, Trofeo GS Avis
NE ITA
  Castelfranca di Sopra
Ruota d'Oro - Castelfranca di Sopra GP Festa del Perdono
1.2 Race ITA
  Londerzeel (c)
Londerzeel-Linde
NE Race BEL
  National Championship, Road, ITT, Elite, British Virgin Islands CN IVB
  National Championship, Road, ITT, Elite, British Virgin Islands (F) CN IVB
  Sint-Lievens-Houtem (b) NE BEL
  2º stage Tour of Tasmania NE AUS
  1º stage Tour of Tasmania NE AUS

  Berlare
Memorial Fred De Bruyne - Berlare Individueel
NE BEL
  Montreux (F) NE SUI
  Montreux, Criterium NE SUI
  Montreux, Juniors NE SUI
  3º stage Tour of Tasmania NE AUS
  4º stage Tour of Tasmania NE AUS
  1º stage Vuelta a Boyacà NE COL
  Prologue Vuelta a Tarija NE BOL