01 Sep
|
|
|
|
1º stage Holland Ladies Tour (F) |
2.1WE |
|
NED | |
|
|
|
José, Amateurs Jose-Battice - GP de la Fête de José |
NE |
Race |
BEL | |
|
|
|
17º stage Merida Cup |
NE |
|
SVK | |
|
|
|
3º stage Tour of Bulgaria |
2.2 |
|
BUL | |
|
|
|
World Championship, Mountainbike, XCE, Elite |
CM |
|
| |
|
|
|
World Championship, Mountainbike, XCE, Elite (F) |
CM |
|
| |
02 Sep
|
|
|
|
2º stage Clásica Marinilla Clásica Ramón Emilio Arcila |
NE |
|
COL | |
|
|
|
1º stage Clásica Marinilla Clásica Ramón Emilio Arcila |
NE |
|
COL | |
|
|
|
Geraardsbergen Stadsprijs Geraardsbergen - Muur Classic |
NE |
Race |
BEL | |
|
|
|
Ho Chi Minh City Independence Day Race Vietnam |
NE |
Race |
VIE | |
|
|
|
2º stage Holland Ladies Tour (F) |
2.1WE |
|
NED | |
|
|
|
Putte |
NE |
Race |
BEL | |
|
|
|
1º stage Tour de l'Ardèche (F) Tour Cycliste Féminin Ardèche Sud Rhone Alpes |
2.2 |
|
FRA | |
|
|
|
1º stage Tour of Alberta |
NE |
|
CAN | |
|
|
|
4º stage Tour of Bulgaria |
2.2 |
|
BUL | |
|
|
|
11º stage Vuelta a España Ronde van Spanje |
WT/WT/GT |
|
ESP | |
|
|
|
World Championship, Mountainbike, Team Relay, Elite |
CM |
|
| |
|
|
|
Yinggen, Cyclo-cross |
C1 |
Race |
CHN | |
|
|
|
Yinggen, Cyclo-cross (F) |
C1 |
Race |
CHN | |
03 Sep
|
|
|
|
3º stage Clásica Marinilla Clásica Ramón Emilio Arcila |
NE |
|
COL | |
|
|
|
1º stage Giro della Lunigiana, Juniors |
2.1MJ |
|
ITA | |
|
|
|
3º stage Holland Ladies Tour (F) |
2.1WE |
|
NED | |
|
|
|
Kortemark Kortemark Individueel - GP Gemeente Kortemark |
NE |
Race |
BEL | |
|
|
|
National Championship, Track, Omnium, Elite, Belarus |
CN |
|
BLR | |
|
|
|
2º stage Tour de l'Ardèche (F) Tour Cycliste Féminin Ardèche Sud Rhone Alpes |
2.2 |
|
FRA | |
|
|
|
3º stage Tour de l'Ardèche (F) Tour Cycliste Féminin Ardèche Sud Rhone Alpes |
2.2 |
|
FRA | |
|
|
|
2º stage Tour of Alberta |
2.1 |
|
CAN | |
|
|
|
5º stage Tour of Bulgaria |
2.2 |
|
BUL | |
|
|
|
1º stage Volta Provincia de Valencia |
NE |
|
ESP | |
|
|
|
12º stage Vuelta a España Ronde van Spanje |
WT/WT/GT |
|
ESP | |
|
|
|
World Championship, Mountainbike, XC, Juniors |
CM |
|
| |
|
|
|
World Championship, Mountainbike, XC, Juniors (F) |
CM |
|
| |
04 Sep
|
|
|
|
4º stage Clásica Marinilla Clásica Ramón Emilio Arcila |
NE |
|
COL | |
|
|
|
Cottbus, Sprint (b) |
C1 |
Race |
GER | |
|
|
|
1º stage Gateway Cup |
NE |
|
USA | |
|
|
|
1º stage GP Gondomar, Elite/U23 |
NE |
|
POR | |
|
|
|
1º stage GP Rüebliland, Juniors Ruebliland |
2.1MJ |
|
SUI | |
|
|
|
1º stage Green Mountain Stagerace |
NE |
|
USA | |
|
|
|
4º stage Holland Ladies Tour (F) |
2.1WE |
|
NED | |
|
|
|
1º stage Roserittet DNV GP |
NE |
|
NOR | |
|
|
|
4º stage Tour de l'Ardèche (F) Tour Cycliste Féminin Ardèche Sud Rhone Alpes |
2.2 |
|
FRA | |
|
|
|
3º stage Tour of Alberta |
2.1 |
|
CAN | |
|
|
|
1º stage Trois Jours de Cherbourg |
NE |
|
FRA | |
|
|
|
2º stage Volta Provincia de Valencia |
NE |
|
ESP | |
|
|
|
13º stage Vuelta a España Ronde van Spanje |
WT/WT/GT |
|
ESP | |
|
|
|
1º stage Vuelta a Tenerife |
NE |
|
ESP | |
|
|
|
World Championship, Mountainbike, XC, U23 |
CM |
|
| |
|
|
|
World Championship, Mountainbike, XC, U23 (F) |
CM |
|
| |
05 Sep
|
|
|
|
Adinkerke (b) Adinkerke Interclub De Moeren Classic |
NE |
Race |
BEL | |
|
|
|
1º stage Anderson Labor Day Omnium, Anderson Omnium |
NE |
|
USA | |
|
|
|
1º stage Black Sea Tour |
2.2 |
|
BUL | |
|
|
|
1º stage Charleville |
NE |
|
IRL | |
|
|
|
Cottbus, Keirin International Cycling Days Cottbus |
C1 |
|
GER | |
|
|
|
Cottbus, Omnium (F) International Cycling Days Cottbus |
C1 |
|
GER | |
|
|
|
Cottbus, Team Sprint |
C1 |
|
GER | |
|
|
|
Fuzine - Platak Memorijal Zambelli |
NE |
|
CRO | |
|
|
|
2º stage Gateway Cup |
NE |
|
USA | |
|
|
|
2º stage Giro della Lunigiana, Juniors |
2.1MJ |
|
ITA | |
|
|
|
2º stage GP Gondomar, Elite/U23 |
NE |
|
POR | |
|
|
|
2º stage GP Rüebliland, Juniors Ruebliland |
2.1MJ |
|
SUI | |
|
|
|
3º stage GP Rüebliland, Juniors Ruebliland |
2.1MJ |
|
SUI | |
|
|
|
2º stage Green Mountain Stagerace |
NE |
|
USA | |
|
|
|
5º stage Holland Ladies Tour (F) |
2.1WE |
|
NED | |
|
|
|
Imielin, Criterium Mayor´s Cup Imielin |
NE |
|
POL | |
|
|
|
Juriš na Vršič |
NE |
Race |
SLO | |
|
|
|
Kigali Tour de Kigali |
NE |
Race |
RWA | |
|
|
|
Lyngby |
NE |
Race |
DEN | |
|
|
|
Malmédy, Mountainbike |
3 |
4-cross |
BEL | |
|
|
|
Malmédy, Mountainbike (F) |
3 |
4-cross |
BEL | |
|
|
|
18º stage Merida Cup |
NE |
|
SVK | |
|
|
|
National Championship, Road, ITT, Elite, Great Britain (F) |
NE |
|
GBR | |
|
|
|
National Championship, Road, ITT, Juniors, Spain |
CN |
|
ESP | |
|
|
|
National Championship, Road, ITT, Juniors, Spain (F) |
CN |
|
ESP | |
|
|
|
Paris - Brussel Brussels Cycling Classic |
1.HC |
Race |
BEL | |
|
|
|
Rochester, Cyclo-cross # 1 |
C1 |
Race |
USA | |
|
|
|
Rochester, Cyclo-cross (F) # 1 |
C1 |
Race |
USA | |
|
|
|
2º stage Roserittet DNV GP |
NE |
|
NOR | |
|
|
|
Rusko, Chrono |
NE |
|
FIN | |
|
|
|
Schwaz |
NE |
|
AUT | |
|
|
|
Steenhuffel, Cyclo-cross, Cat. B Palmcross |
NE |
Race |
BEL | |
|
|
|
Steenhuffel, Cyclo-cross, Elite/U23 (F) Palmcross |
NE |
Race |
BEL | |
|
|
|
Steenhuffel, Cyclo-cross, Juniors Palmcross |
NE |
Race |
BEL | |
|
|
|
Steenhuffel, Cyclo-cross, Juniors (F) Palmcross |
NE |
Race |
BEL | |
|
|
|
Steenhuffel, Cyclo-cross, Novices Palmcross 2° jaars |
NE |
Race |
BEL | |
|
|
|
5º stage Tour de l'Ardèche (F) Tour Cycliste Féminin Ardèche Sud Rhone Alpes |
2.2 |
|
FRA | |
|
|
|
4º stage Tour of Alberta |
2.1 |
|
CAN | |
|
|
|
Tour of the Dragon, Mountainbike |
NE |
|
BHU | |
|
|
|
2º stage Trois Jours de Cherbourg |
NE |
|
FRA | |
|
|
|
3º stage Trois Jours de Cherbourg |
NE |
|
FRA | |
|
|
|
3º stage Volta Provincia de Valencia |
NE |
|
ESP | |
|
|
|
14º stage Vuelta a España Ronde van Spanje |
WT/WT/GT |
|
ESP | |
|
|
|
2º stage Vuelta a Tenerife |
NE |
|
ESP | |
|
|
|
Wieluń, Criterium |
NE |
|
POL | |
|
|
|
World Championship, Mountainbike, XC, Elite |
CM |
|
| |
|
|
|
World Championship, Mountainbike, XC, Elite (F) |
CM |
|
| |
|
|
|
Zutendaal (b) |
NE |
Race |
BEL | |
06 Sep
|
|
|
|
's-Heerenberg (a) Henk Lubberding Classic |
NE |
Race |
NED | |
|
|
|
Abbenbroek |
NE |
Race |
NED | |
|
|
|
Afritz Bergpreis Afritz - Verditz |
NE |
|
AUT | |
|
|
|
Anadia, Keirin |
C1 |
|
POR | |
|
|
|
Anadia, Keirin (F) |
C1 |
|
POR | |
|
|
|
Anadia, Omnium |
C1 |
|
POR | |
|
|
|
Anadia, Omnium (F) (b) |
C1 |
|
POR | |
|
|
|
Anadia, Scratch |
C1 |
|
POR | |
|
|
|
Anadia, Scratch (F) |
C1 |
|
POR | |
|
|
|
Anadia, Sprint |
C1 |
|
POR | |
|
|
|
Anadia, Sprint (F) |
C1 |
|
POR | |
|
|
|
2º stage Anderson Labor Day Omnium, Anderson Omnium |
NE |
|
USA | |
|
|
|
Apertura Temporada del Uruguay |
NE |
Race |
URU | |
|
|
|
Aywaille, Juniors La Philippe Gilbert |
1.1MJ |
Race |
BEL | |
|
|
|
Bavikhove, Criterium Leiedal Koerse |
NE |
|
BEL | |
|
|
|
Belize City Albert/Regent Street Criterium |
NE |
|
BIZ | |
|
|
|
2º stage Black Sea Tour |
2.2 |
|
BUL | |
|
|
|
Bulskamp |
NE |
Race |
BEL | |
|
|
|
2º stage Charleville |
NE |
|
IRL | |
|
|
|
3º stage Charleville |
NE |
|
IRL | |
|
|
|
Classique Champagne Ardenne |
NE |
Race |
FRA | |
|
|
|
Colchester (f) Jef Schils Memorial |
NE |
Race |
GBR | |
|
|
|
Conchan Conchan - Santa Maria - Conchan |
NE |
Race |
PER | |
|
|
|
17º stage Dunavski Kup Danube Cup |
NE |
Stage |
SRB | |
|
|
|
Echt (a) Kernen Omloop Echt-Susteren |
1.2 |
Race |
NED | |
|
|
|
Fourmies GP de Fourmies |
1.HC |
Race |
FRA | |
|
|
|
Friars Hill Challenge Avalanche circuit |
NE |
Race |
ANT | |
|
|
|
Gaitimayo Forest Challenge |
NE |
Race |
KEN | |
|
|
|
3º stage Gateway Cup |
NE |
|
USA | |
|
|
|
3º stage Giro della Lunigiana, Juniors |
2.1MJ |
|
ITA | |
|
|
|
3º stage GP Gondomar, Elite/U23 |
NE |
|
POR | |
|
|
|
4º stage GP Gondomar, Elite/U23 |
NE |
|
POR | |
|
|
|
4º stage GP Rüebliland, Juniors Ruebliland |
2.1MJ |
|
SUI | |
|
|
|
3º stage Green Mountain Stagerace |
NE |
|
USA | |
|
|
|
Hamburg (c) GP der Haspa Hamburg-Volksdorf |
NE |
Race |
GER | |
|
|
|
6º stage Holland Ladies Tour (F) |
2.1WE |
|
NED | |
|
|
|
Jyväskylä Tähtisadeajot |
NE |
Race |
FIN | |
|
|
|
Karachi - Hyderabad (a) Defence Day Race |
NE |
Race |
PAK | |
|
|
|
Kessel, Cyclo-cross, Cat. B Fort |
NE |
Race |
BEL | |
|
|
|
Kessel, Cyclo-cross, Elite/U23 (F) Fort |
NE |
Race |
BEL | |
|
|
|
Kessel, Cyclo-cross, Juniors Fort |
NE |
Race |
BEL | |
|
|
|
Kessel, Cyclo-cross, Juniors (F) Fort |
NE |
Race |
BEL | |
|
|
|
Kessel, Cyclo-cross, Novices Fort 2° jaars |
NE |
Race |
BEL | |
|
|
|
Meerhout Meerhout Interclub 2 |
NE |
Race |
BEL | |
|
|
|
19º stage Merida Cup |
NE |
|
SVK | |
|
|
|
Molenbeek-Wersbeek |
NE |
Race |
BEL | |
|
|
|
National Championship, Road, Juniors, Spain |
CN |
|
ESP | |
|
|
|
National Championship, Road, Juniors, Spain (F) |
CN |
|
ESP | |
|
|
|
National Championship, Track, 1 km, Elite, Greece |
CN |
|
GRE | |
|
|
|
National Championship, Track, 1 km, Elite, Poland |
CN |
|
POL | |
|
|
|
National Championship, Track, 500 m, Elite, Greece (F) |
CN |
|
GRE | |
|
|
|
National Championship, Track, 500 m, Elite, Poland (F) |
CN |
|
POL | |
|
|
|
National Championship, Track, Keirin, Elite, Greece |
CN |
|
GRE | |
|
|
|
National Championship, Track, Keirin, Elite, Greece (F) |
CN |
|
GRE | |
|
|
|
National Championship, Track, Keirin, Elite, Poland |
CN |
|
POL | |
|
|
|
National Championship, Track, Keirin, Elite, Poland (F) |
CN |
|
POL | |
|
|
|
National Championship, Track, Madison, Elite, Greece |
CN |
|
GRE | |
|
|
|
National Championship, Track, Madison, Elite, Poland |
CN |
|
POL | |
|
|
|
National Championship, Track, Omnium, Elite, Poland |
CN |
|
POL | |
|
|
|
National Championship, Track, Omnium, Elite, Poland (F) |
CN |
|
POL | |
|
|
|
National Championship, Track, Points race, Elite, Greece |
CN |
|
GRE | |
|
|
|
National Championship, Track, Points race, Elite, Poland |
CN |
|
POL | |
|
|
|
National Championship, Track, Points race, Elite, Poland (F) |
CN |
|
POL | |
|
|
|
National Championship, Track, Pursuit, Elite, Greece |
CN |
|
GRE | |
|
|
|
National Championship, Track, Pursuit, Elite, Greece (F) |
CN |
|
GRE | |
|
|
|
National Championship, Track, Pursuit, Elite, Poland |
CN |
|
POL | |
|
|
|
National Championship, Track, Pursuit, Elite, Poland (F) |
CN |
|
POL | |
|
|
|
National Championship, Track, Scratch, Elite, Greece |
CN |
|
GRE | |
|
|
|
National Championship, Track, Scratch, Elite, Greece (F) |
CN |
|
GRE | |
|
|
|
National Championship, Track, Scratch, Elite, Poland |
CN |
|
POL | |
|
|
|
National Championship, Track, Scratch, Elite, Poland (F) |
CN |
|
POL | |
|
|
|
National Championship, Track, Sprint, Elite, Greece |
CN |
|
GRE | |
|
|
|
National Championship, Track, Sprint, Elite, Greece (F) |
CN |
|
GRE | |
|
|
|
National Championship, Track, Sprint, Elite, Poland |
CN |
|
POL | |
|
|
|
National Championship, Track, Sprint, Elite, Poland (F) |
CN |
|
POL | |
|
|
|
National Championship, Track, Team Pursuit, Elite, Greece |
CN |
|
GRE | |
|
|
|
National Championship, Track, Team Pursuit, Elite, Poland |
CN |
|
POL | |
|
|
|
National Championship, Track, Team Pursuit, Elite, Poland (F) |
CN |
|
POL | |
|
|
|
National Championship, Track, Team Sprint, Elite, Greece |
CN |
|
GRE | |
|
|
|
National Championship, Track, Team Sprint, Elite, Poland |
CN |
|
POL | |
|
|
|
National Championship, Track, Team Sprint, Elite, Poland (F) |
CN |
|
POL | |
|
|
|
Pan American Championships, Track, 1 km, Elite |
CC |
Regional Championship |
| |
|
|
|
Pan American Championships, Track, 500 m, Elite (F) |
CC |
Regional Championship |
| |
|
|
|
Pan American Championships, Track, Keirin, Elite |
CC |
Regional Championship |
| |
|
|
|
Pan American Championships, Track, Keirin, Elite (F) |
CC |
Regional Championship |
| |
|
|
|
Pan American Championships, Track, Madison, Elite |
CC |
|
| |
|
|
|
Pan American Championships, Track, Omnium |
CC |
Regional Championship |
| |
|
|
|
Pan American Championships, Track, Omnium (F) |
CC |
Regional Championship |
| |
|
|
|
Pan American Championships, Track, Points race, Elite |
CC |
Regional Championship |
| |
|
|
|
Pan American Championships, Track, Points race, Elite (F) |
CC |
Regional Championship |
| |
|
|
|
Pan American Championships, Track, Pursuit, Elite |
CC |
Regional Championship |
| |
|
|
|
Pan American Championships, Track, Pursuit, Elite (F) |
CC |
Regional Championship |
| |
|
|
|
Pan American Championships, Track, Scratch, Elite |
CC |
Regional Championship |
| |
|
|
|
Pan American Championships, Track, Scratch, Elite (F) |
CC |
Regional Championship |
| |
|
|
|
Pan American Championships, Track, Sprint, Elite |
CC |
Regional Championship |
| |
|
|
|
Pan American Championships, Track, Team Pursuit, Elite |
CC |
Regional Championship |
| |
|
|
|
Pan American Championships, Track, Team Pursuit, Elite (F) |
CC |
Regional Championship |
| |
|
|
|
Pan American Championships, Track, Team Sprint, Elite |
CC |
Regional Championship |
| |
|
|
|
Pan American Championships, Track, Team Sprint, Elite (F) |
CC |
Regional Championship |
| |
|
|
|
Perwez GP du Warichet |
NE |
Race |
BEL | |
|
|
|
Rochester, Cyclo-cross # 2 |
C2 |
Race |
USA | |
|
|
|
Rochester, Cyclo-cross (F) # 2 |
C2 |
Race |
USA | |
|
|
|
3º stage Roserittet DNV GP |
NE |
|
NOR | |
|
|
|
Schwaz (a) |
NE |
Race |
AUT | |
|
|
|
3º stage part b Sint-Martinusprijs Kontich, Juniors |
2.1MJ |
|
BEL | |
|
|
|
Stokenchurch John Walker Memorial |
NE |
Race |
GBR | |
|
|
|
Tarlton Wilro 100 |
NE |
Race |
RSA | |
|
|
|
6º stage Tour de l'Ardèche (F) Tour Cycliste Féminin Ardèche Sud Rhone Alpes |
2.2 |
|
FRA | |
|
|
|
5º stage Tour of Alberta |
2.1 |
|
CAN | |
|
|
|
1º stage Tour of Britain |
2.HC |
|
GBR | |
|
|
|
4º stage Trois Jours de Cherbourg |
NE |
|
FRA | |
|
|
|
Venado Tuerto Clásica de Venado Tuerto |
NE |
Race |
ARG | |
|
|
|
Vieniba Vienības |
NE |
Race |
LAT | |
|
|
|
4º stage Volta Provincia de Valencia |
NE |
|
ESP | |
|
|
|
15º stage Vuelta a España Ronde van Spanje |
WT/WT/GT |
|
ESP | |
|
|
|
3º stage Vuelta a Tenerife |
NE |
|
ESP | |
|
|
|
Windsor Tour de Via Italia |
NE |
Race |
CAN | |
|
|
|
World Championship, Mountainbike, Downhill, Elite |
CM |
|
| |
|
|
|
World Championship, Mountainbike, Downhill, Elite (F) |
CM |
|
| |
|
|
|
World Championship, Mountainbike, Downhill, Juniors |
CM |
|
| |
|
|
|
World Championship, Mountainbike, Downhill, Juniors (F) |
CM |
|
| |
07 Sep
|
|
|
|
4º stage Gateway Cup |
NE |
|
USA | |
|
|
|
4º stage Green Mountain Stagerace |
NE |
|
USA | |
|
|
|
La Brevine, Chrono Arif Mannschafszeitfahren |
NE |
|
SUI | |
|
|
|
National Championship, Road, Criterium, Elite, Ireland |
NE |
|
IRL | |
|
|
|
6º stage Tour of Alberta |
2.1 |
|
CAN | |
|
|
|
2º stage Tour of Britain |
2.HC |
|
GBR | |
|
|
|
16º stage Vuelta a España Ronde van Spanje |
WT/WT/GT |
|
ESP | |
|
|
|
Wetteren, Derny Derny Festival Wetteren |
NE |
|
BEL | |
08 Sep
|
|
|
|
Prologue Friendship People North-Caucasus Stage Race |
NE |
|
RUS | |
|
|
|
Oerlikon, Elimination race (k) |
NE |
|
SUI | |
|
|
|
Oerlikon, Keirin |
NE |
|
SUI | |
|
|
|
Oerlikon, Points race (l) |
NE |
|
SUI | |
|
|
|
Oerlikon, Scratch (k) |
NE |
|
SUI | |
|
|
|
Oerlikon, Stayers (d) |
NE |
|
SUI | |
|
|
|
1º stage Ronde van België (F) Tour of Belgium |
2.2 |
|
BEL | |
|
|
|
3º stage Tour of Britain |
2.HC |
|
GBR | |
|
|
|
1º stage Vuelta a Cantabria |
NE |
|
ESP | |
09 Sep
|
|
|
|
1º stage Friendship People North-Caucasus Stage Race |
NE |
|
RUS | |
|
|
|
1º stage Giro del Friuli Venezia Giulia |
2.2 |
|
ITA | |
|
|
|
National Championship, Track, Keirin, Elite, Ukraine |
CN |
|
UKR | |
|
|
|
1º stage Ras na mBan (F) |
NE |
|
IRL | |
|
|
|
2º stage Ronde van België (F) Tour of Belgium |
2.2 |
|
BEL | |
|
|
|
4º stage Tour of Britain |
2.HC |
|
GBR | |
|
|
|
1º stage Vuelta a Boyacà |
NE |
|
COL | |
|
|
|
2º stage Vuelta a Cantabria |
NE |
|
ESP | |
|
|
|
17º stage Vuelta a España Ronde van Spanje |
WT/WT/GT |
|
ESP | |
|
|
|
Wingene Wingene Koerse IC 1 |
NE |
Race |
BEL | |
10 Sep
|
|
|
|
All African Games, Road, TTT (F) |
JR |
|
| |
|
|
|
All African Games, Road, TTT, Elite |
JR |
|
| |
|
|
|
2º stage Friendship People North-Caucasus Stage Race |
NE |
|
RUS | |
|
|
|
Izegem Izegem Individueel - Izegem Koers |
NE |
Race |
BEL | |
|
|
|
National Championship, Track, Points race, Elite, Austria |
CN |
|
AUT | |
|
|
|
2º stage Ras na mBan (F) |
NE |
|
IRL | |
|
|
|
3º stage Ronde van België (F) Tour of Belgium |
2.2 |
|
BEL | |
|
|
|
Roosendaal (f) Kermisronde Roosendaal |
NE |
Race |
NED | |
|
|
|
Sint-Gillis-Waas (a) |
NE |
Race |
BEL | |
|
|
|
5º stage Tour of Britain |
2.HC |
|
GBR | |
|
|
|
2º stage Vuelta a Boyacà |
NE |
|
COL | |
|
|
|
3º stage Vuelta a Cantabria |
NE |
|
ESP | |
|
|
|
18º stage Vuelta a España Ronde van Spanje |
WT/WT/GT |
|
ESP | |
|
|
|
1º stage Vuelta de Higuito |
NE |
|
CRC | |
11 Sep
|
|
|
|
All African Games, Road, ITT, Elite |
JR |
|
| |
|
|
|
All African Games, Road, ITT, Elite (F) |
JR |
|
| |
|
|
|
3º stage Friendship People North-Caucasus Stage Race |
NE |
|
RUS | |
|
|
|
2º stage Giro del Friuli Venezia Giulia |
2.2 |
|
ITA | |
|
|
|
Prologue Giro della Toscana Int. Femminile (F) Memorial Michela Fanini |
2.2 |
|
ITA | |
|
|
|
National Championship, Track, Madison, Elite/U23, Austria |
CN |
|
AUT | |
|
|
|
National Championship, Track, Scratch, Elite, Austria |
CN |
|
AUT | |
|
|
|
Québec (b) Grand Prix Cycliste de Québec |
1.WT/WT/PT |
Race |
CAN | |
|
|
|
3º stage Ras na mBan (F) |
NE |
|
IRL | |
|
|
|
4º stage Ronde van België (F) Tour of Belgium |
2.2 |
|
BEL | |
|
|
|
1º stage Tour de Hokkaido |
2.2 |
|
JPN | |
|
|
|
1º stage Tour de Moselle |
NE |
|
FRA | |
|
|
|
6º stage Tour of Britain |
2.HC |
|
GBR | |
|
|
|
1º stage Tour of East Bohemia |
NE |
|
CZE | |
|
|
|
3º stage Vuelta a Boyacà |
NE |
|
COL | |
|
|
|
19º stage Vuelta a España Ronde van Spanje |
WT/WT/GT |
|
ESP | |
|
|
|
2º stage Vuelta de Higuito |
NE |
|
CRC | |
12 Sep
|
|
|
|
All African Games, Road (F) |
JR |
|
| |
|
|
|
Anderlues |
NE |
Race |
BEL | |
|
|
|
Berlare |
NE |
Race |
BEL | |
|
|
|
Breinigsville, Cyclo-cross Nitany Lion Cross # 1 |
C2 |
Race |
USA | |
|
|
|
Breinigsville, Cyclo-cross (F) Nitany Lion Cross # 1 |
C2 |
Race |
USA | |
|
|
|
Bruce Kent Memorial |
NE |
Race |
NZL | |
|
|
|
5º stage Calder Stewart Elite Series Benchmark Homes Tour |
NE |
|
NZL | |
|
|
|
Clasica en Honor de la Virgen del Valle |
NE |
Race |
VEN | |
|
|
|
4º stage Friendship People North-Caucasus Stage Race |
NE |
|
RUS | |
|
|
|
3º stage Giro del Friuli Venezia Giulia |
2.2 |
|
ITA | |
|
|
|
1º stage Giro della Toscana Int. Femminile (F) Memorial Michela Fanini |
2.2 |
|
ITA | |
|
|
|
1º stage GP Do Dão |
NE |
|
POR | |
|
|
|
Kemmel, U23 Kemmel IC 2 |
NE |
Race |
BEL | |
|
|
|
Knokke (a) Kustpijl |
1.2 |
Race |
BEL | |
|
|
|
Kroz Vojvodinu Tour of Vojvodina I |
NE |
Race |
SRB | |
|
|
|
Logan Lotoja Classic |
NE |
Race |
USA | |
|
|
|
National Hill Climb Championship, Road, ITT, Elite, Slovakia |
CN |
|
SVK | |
|
|
|
Nieuwkerken-Waas Nieuwkerken Waas Interclubkampioenschap van Vlaanderen 1 - GP Gemeentebelangen |
NE |
Race |
BEL | |
|
|
|
5º stage Ras na mBan (F) |
NE |
|
IRL | |
|
|
|
4º stage Ras na mBan (F) |
NE |
|
IRL | |
|
|
|
Roubaix, Keirin Open des Nations sur Piste de Roubaix |
C1 |
|
FRA | |
|
|
|
Roubaix, Keirin (F) Open des Nations sur Piste de Roubaix |
C1 |
|
FRA | |
|
|
|
Roubaix, Omnium Open des Nations sur Piste de Roubaix |
C1 |
|
FRA | |
|
|
|
Roubaix, Omnium (F) Open des Nations sur Piste de Roubaix |
C1 |
|
FRA | |
|
|
|
Roubaix, Sprint Open des Nations sur Piste de Roubaix |
C1 |
|
FRA | |
|
|
|
Roubaix, Sprint (F) Open des Nations sur Piste de Roubaix |
C1 |
|
FRA | |
|
|
|
Roubaix, Team Pursuit Open des Nations sur Piste de Roubaix |
C1 |
|
FRA | |
|
|
|
Roubaix, Team Sprint Open des Nations sur Piste de Roubaix |
C1 |
|
FRA | |
|
|
|
Roubaix, Team Sprint (F) Open des Nations sur Piste de Roubaix |
C1 |
|
FRA | |
|
|
|
San Roque Doble San Roque - Chaguaya |
NE |
Race |
BOL | |
|
|
|
Souderton Univest Grand Prix, The Bucks County Classic, The Reading 120 |
1.2 |
Race |
USA | |
|
|
|
Stinson Beach Mt Tamalpais Hill Climb |
NE |
Race |
USA | |
|
|
|
Sveti Martin na Muri, Mountainbike Halicanum Trophy |
2 |
XCO |
CRO | |
|
|
|
Sveti Martin na Muri, Mountainbike (F) Halicanum Trophy |
2 |
XCO |
CRO | |
|
|
|
Sveti Martin na Muri, Mountainbike, Juniors (b) Halicanum Trophy |
2 |
XCO |
CRO | |
|
|
|
2º stage Tour de Hokkaido |
2.2 |
|
JPN | |
|
|
|
2º stage Tour de Moselle |
NE |
|
FRA | |
|
|
|
3º stage Tour de Moselle |
NE |
Race |
FRA | |
|
|
|
1º stage Tour de Poyang Lake |
NE |
|
CHN | |
|
|
|
7º stage Tour of Britain |
2.HC |
|
GBR | |
|
|
|
2º stage Tour of East Bohemia |
NE |
|
CZE | |
|
|
|
Vipava Nanos |
NE |
Race |
SLO | |
|
|
|
4º stage Vuelta a Boyacà |
NE |
|
COL | |
|
|
|
20º stage Vuelta a España Ronde van Spanje |
WT/WT/GT |
|
ESP | |
|
|
|
3º stage Vuelta de Higuito |
NE |
|
CRC | |
|
|
|
1º stage Vuelta Internacional a la Región del Maule |
NE |
|
CHI | |
|
|
|
Whistler RBC Gran Fondo Whistler |
NE |
Race |
CAN | |
|
|
|
World hour record (F) |
NE |
|
| |
13 Sep
|
|
|
|
Édessa Ascent Kaimatsalan |
NE |
Race |
GRE | |
|
|
|
All African Games, Road, Elite |
NE |
|
| |
|
|
|
Bétheny, Chrono Chrono Champenois |
1.2 |
|
FRA | |
|
|
|
Bétheny, Chrono (F) Chrono Champenois - Trophée Européen |
1.1WE |
|
FRA | |
|
|
|
Baden, Cyclo-cross |
C1 |
Race |
SUI | |
|
|
|
Baden, Cyclo-cross (F) |
C1 |
Race |
SUI | |
|
|
|
Baden, Cyclo-cross, Juniors |
NE |
Race |
SUI | |
|
|
|
Baden, Cyclo-cross, Novices |
NE |
Race |
SUI | |
|
|
|
Baden, Cyclo-cross, Novices (F) |
NE |
Race |
SUI | |
|
|
|
Bergen |
NE |
Race |
NOR | |
|
|
|
Breinigsville, Cyclo-cross Nitany Lion Cross # 2 |
C2 |
Race |
USA | |
|
|
|
Breinigsville, Cyclo-cross (F) Nitany Lion Cross # 2 |
C2 |
Race |
USA | |
|
|
|
Brugge (c) Brugge-Lissewege |
NE |
Race |
BEL | |
|
|
|
Challenge by La Vuelta (F) Vuelta a España Feminina |
1.1WE |
Race |
ESP | |
|
|
|
Chamical Vuelta a Chamical |
NE |
Race |
ARG | |
|
|
|
Chur - Arosa |
NE |
|
SUI | |
|
|
|
Cinquale, Juniors Trofeo Buffoni |
1.1MJ |
Race |
ITA | |
|
|
|
Cottbus, U23 Cottbus - Görlitz - Cottbus |
NE |
Race |
GER | |
|
|
|
Eizer-Overijse Grote Prijs van Eizer |
NE |
Race |
BEL | |
|
|
|
European Championship, Mountainbike, Downhill, Elite |
CC |
Regional Championship |
| |
|
|
|
European Championship, Mountainbike, Downhill, Elite (F) |
CC |
Regional Championship |
| |
|
|
|
European Championship, Mountainbike, Downhill, Juniors |
CC |
Regional Championship |
| |
|
|
|
European Championship, Mountainbike, Downhill, Juniors (F) |
CC |
Regional Championship |
| |
|
|
|
Feiring Feiringrittet |
NE |
Race |
NOR | |
|
|
|
Freising |
NE |
|
GER | |
|
|
|
2º stage Giro della Toscana Int. Femminile (F) Memorial Michela Fanini |
2.2 |
|
ITA | |
|
|
|
2º stage GP Do Dão |
NE |
|
POR | |
|
|
|
Greensboro Carolina Cup |
NE |
Race |
USA | |
|
|
|
Hank Ronde van Hank |
NE |
Race |
NED | |
|
|
|
Hasselt, Derny |
NE |
|
BEL | |
|
|
|
Hillerød |
NE |
Race |
DEN | |
|
|
|
Hong Kong, Criterium (e) Hong Kong Criterium Series 1 |
NE |
|
HKG | |
|
|
|
Ilmenau, Downhill |
2 |
Downhill |
GER | |
|
|
|
Ilmenau, Downhill (F) |
2 |
Downhill |
GER | |
|
|
|
Jwaneng |
NE |
Race |
BOT | |
|
|
|
Lancelin Hell of the North - Race it |
NE |
Race |
AUS | |
|
|
|
Lesves |
NE |
Race |
BEL | |
|
|
|
Martin (a) Martinské Hole |
NE |
|
SVK | |
|
|
|
Moena, Mountainbike-Marathon Moena - Val di Fassa |
3 |
Marathon |
ITA | |
|
|
|
Moena, Mountainbike-Marathon (F) Moena - Val di Fassa |
3 |
Marathon |
ITA | |
|
|
|
Montevideo (a) Apertura Federación de Montevideo |
NE |
Race |
URU | |
|
|
|
Montréal (d) Grand Prix Cycliste de Montréal |
1.WT/WT/PT |
Race |
CAN | |
|
|
|
Morteau - Pontarlier Tour du Doubs, Trophée Stan Ockers |
1.1 |
Race |
FRA | |
|
|
|
National Championship, Mountainbike, Marathon, Elite, Canada |
CN |
|
CAN | |
|
|
|
National Championship, Mountainbike, Marathon, Elite, Canada (F) |
CN |
|
CAN | |
|
|
|
National Championship, Road, ITT, Elite, Andorra |
CN |
|
AND | |
|
|
|
National Championship, Road, Juniors, Australia |
NE |
|
AUS | |
|
|
|
National Championship, Track, 1 km, Elite, Ukraine |
CN |
|
UKR | |
|
|
|
National Championship, Track, 500 m, Elite, Ukraine (F) |
CN |
|
UKR | |
|
|
|
National Championship, Track, Madison, Elite, Ukraine |
CN |
|
UKR | |
|
|
|
National Championship, Track, Omnium, Elite, Ukraine |
CN |
|
UKR | |
|
|
|
National Championship, Track, Omnium, Elite, Ukraine (F) |
CN |
|
UKR | |
|
|
|
National Championship, Track, Points race, Elite, Ukraine |
CN |
|
UKR | |
|
|
|
National Championship, Track, Points race, Elite, Ukraine (F) |
CN |
|
UKR | |
|
|
|
National Championship, Track, Pursuit, Elite, Austria |
CN |
|
AUT | |
|
|
|
National Championship, Track, Pursuit, Elite, Ukraine |
CN |
|
UKR | |
|
|
|
National Championship, Track, Pursuit, Elite, Ukraine (F) |
CN |
|
UKR | |
|
|
|
National Championship, Track, Scratch, Elite, Ukraine |
CN |
|
UKR | |
|
|
|
National Championship, Track, Scratch, Elite, Ukraine (F) |
CN |
|
UKR | |
|
|
|
National Championship, Track, Sprint, Elite, Ukraine |
CN |
|
UKR | |
|
|
|
National Championship, Track, Sprint, Elite, Ukraine (F) |
CN |
|
UKR | |
|
|
|
National Championship, Track, Team Pursuit, Elite, Ukraine |
CN |
|
UKR | |
|
|
|
National Championship, Track, Team Pursuit, Elite, Ukraine (F) |
CN |
|
UKR | |
|
|
|
National Championship, Track, Team Sprint, Elite, Ukraine |
CN |
|
UKR | |
|
|
|
National Championship, Track, Team Sprint, Elite, Ukraine (F) |
CN |
|
UKR | |
|
|
|
National Hill Climb Championship, Road, Elite, Austria |
NE |
|
AUT | |
|
|
|
National Hill Climb Championship, Road, Elite, Poland |
CN |
|
POL | |
|
|
|
National Hill Climb Championship, Road, Elite, Poland (F) |
CN |
|
POL | |
|
|
|
Nevsehir, Mountainbike Goreme/Nevsehir |
2 |
XCO |
TUR | |
|
|
|
Nevsehir, Mountainbike (F) Goreme/Nevsehir |
2 |
XCO |
TUR | |
|
|
|
Obertraun, Mountainbike |
C1 |
XCO |
AUT | |
|
|
|
Obertraun, Mountainbike (F) |
C1 |
XCO |
AUT | |
|
|
|
Obertraun, Mountainbike, U23 Spring Ride Ulitmate MTB Battle |
C1 |
XCO |
AUT | |
|
|
|
Obwalden, Mountainbike-Marathon |
3 |
Marathon |
SUI | |
|
|
|
Obwalden, Mountainbike-Marathon (F) |
3 |
Marathon |
SUI | |
|
|
|
Olot Festes del Tura d´Olot - La Garrotxa |
NE |
Race |
ESP | |
|
|
|
Oupeye Oupeye-Vivegnies |
NE |
Race |
BEL | |
|
|
|
6º stage Ras na mBan (F) |
NE |
|
IRL | |
|
|
|
Reckange, Criterium, Elite/U23 GP Aldo Bolzan |
NE |
Race |
LUX | |
|
|
|
São Paulo (e) Volta Do ABC Paulista |
NE |
Race |
BRA | |
|
|
|
São Paulo, Mountainbike |
3 |
XCO |
BRA | |
|
|
|
São Paulo, Mountainbike (F) |
3 |
XCO |
BRA | |
|
|
|
Saint John Folly Hill |
NE |
Race |
ANT | |
|
|
|
Santa Croce sull' Arno GP Industria del Cuoio e delle Pelli |
NE |
Race |
ITA | |
|
|
|
Stockholm Velothon Stockholm |
1.1 |
Race |
SWE | |
|
|
|
Tessenderlo (a) Tessenderlo-Schoot |
NE |
Race |
BEL | |
|
|
|
3º stage Tour de Hokkaido |
2.2 |
|
JPN | |
|
|
|
4º stage Tour de Moselle |
NE |
Race |
FRA | |
|
|
|
2º stage Tour de Poyang Lake |
NE |
|
CHN | |
|
|
|
1º stage Tour de Timor, Mountainbike |
NE |
Stage |
TLS | |
|
|
|
8º stage Tour of Britain |
2.HC |
|
GBR | |
|
|
|
3º stage Tour of East Bohemia |
NE |
|
CZE | |
|
|
|
Ulster Championships, Road, Elite, Ireland |
NE |
|
IRL | |
|
|
|
5º stage Vuelta a Boyacà |
NE |
|
COL | |
|
|
|
21º stage Vuelta a España Ronde van Spanje |
WT/WT/GT |
|
ESP | |
|
|
|
4º stage Vuelta de Higuito |
NE |
|
CRC | |
|
|
|
Wiekevorst, Cyclo-cross, Cat. B # 1 |
NE |
Race |
BEL | |
|
|
|
Wiekevorst, Cyclo-cross, Elite/U23 (F) # 1 |
NE |
Race |
BEL | |
|
|
|
Wiekevorst, Cyclo-cross, Juniors # 1 |
NE |
Race |
BEL | |
|
|
|
Wiekevorst, Cyclo-cross, Juniors (F) |
NE |
Race |
BEL | |
|
|
|
Wiekevorst, Cyclo-cross, Novices 2° jaars # 1 |
NE |
Race |
BEL | |
|
|
|
Zandhoven Pulderbos GP Juul Marinus IC 2 Nat. |
NE |
Race |
BEL | |
14 Sep
|
|
|
|
3º stage Tour de Poyang Lake |
NE |
|
CHN | |
|
|
|
2º stage Tour de Timor, Mountainbike |
NE |
Stage |
TLS | |
|
|
|
Zwevegem Grote Prijs Marcel Kint |
NE |
Race |
BEL | |
15 Sep
|
|
|
|
Desselgem GP Briek Schotte |
NE |
Race |
BEL | |
|
|
|
National Championship, Track, Keirin, Elite, Switzerland |
CN |
|
SUI | |
|
|
|
4º stage Tour de Poyang Lake |
NE |
|
CHN | |
|
|
|
3º stage Tour de Timor, Mountainbike |
NE |
Stage |
TLS | |
|
|
|
Villaviciosa (a) Circuito Nuestra Señora del Portal |
NE |
Race |
ESP | |
|
|
|
Zacapu Clásica Zacapu |
NE |
Race |
MEX | |
16 Sep
|
|
|
|
GP de Wallonie |
1.1 |
Race |
BEL | |
|
|
|
Las Vegas, Cyclo-cross |
CDM |
|
USA | |
|
|
|
Las Vegas, Cyclo-cross (F) |
CDM |
|
USA | |
|
|
|
Lissone Coppa Agostoni |
1.1 |
Race |
ITA | |
|
|
|
Retie Herdenkingsprijs Jean-Pierre Monseré |
NE |
Race |
BEL | |
|
|
|
Sint-Pauwels |
NE |
Race |
BEL | |
|
|
|
5º stage Tour de Poyang Lake |
NE |
|
CHN | |
|
|
|
4º stage Tour de Timor, Mountainbike |
NE |
Stage |
TLS | |
17 Sep
|
|
|
|
Legnano Coppa Bernocchi |
1.1 |
Race |
ITA | |
|
|
|
6º stage Tour de Poyang Lake |
NE |
|
CHN | |
|
|
|
5º stage Tour de Timor, Mountainbike |
NE |
Stage |
TLS | |
|
|
|
1º stage part a Tour of Samoa |
NE |
|
SAM | |
|
|
|
1º stage part b Tour of Samoa |
NE |
|
SAM | |
18 Sep
|
|
|
|
Haifa, Mountainbike (a) |
2 |
XCO |
ISR | |
|
|
|
Haifa, Mountainbike (b) |
2 |
XCO |
ISR | |
|
|
|
Isla de Maipo Premio Fiestas Patrias Isla de Maipo |
NE |
Race |
CHI | |
|
|
|
Koolskamp Kampioenschap van Vlaanderen |
1.1 |
Race |
BEL | |
|
|
|
1º stage National Capital Tour |
NE |
|
AUS | |
|
|
|
New Haven New Haven GP |
NE |
Race |
USA | |
|
|
|
7º stage Tour de Poyang Lake |
NE |
|
CHN | |
|
|
|
2º stage part a Tour of Samoa |
NE |
|
SAM | |
|
|
|
2º stage part b Tour of Samoa |
NE |
|
SAM | |
|
|
|
Villa Jiménez Clásica Villa Jiménez |
NE |
Race |
MEX | |
|
|
|
1º stage Volta a Galicia |
NE |
|
ESP | |
19 Sep
|
|
|
|
1º stage 3 Stage Race |
NE |
|
ANT | |
|
|
|
Barcelona, Keirin TROFEU CIUTAT DE BARCELONA-Memorial Miquel Poblet |
C1 |
|
ESP | |
|
|
|
Barcelona, Keirin (F) TROFEU CIUTAT DE BARCELONA-Memorial Miquel Poblet |
C1 |
|
ESP | |
|
|
|
Barcelona, Points race |
C1 |
|
ESP | |
|
|
|
Barcelona, Points race (F) |
C1 |
|
ESP | |
|
|
|
Barcelona, Scratch |
C1 |
|
ESP | |
|
|
|
Barcelona, Scratch (F) |
C1 |
|
ESP | |
|
|
|
Barcelona, Sprint |
C1 |
|
ESP | |
|
|
|
Barcelona, Sprint (F) |
C1 |
|
ESP | |
|
|
|
Blangy |
NE |
Race |
FRA | |
|
|
|
Bled Ob Blejskem Jezeru |
NE |
Race |
SLO | |
|
|
|
Boston, Criterium TD Bank Mayors Cup |
NE |
|
USA | |
|
|
|
Huddinge Sista Chansen |
NE |
Race |
SWE | |
|
|
|
Kampenhout GP Raymond Impanis - Van Petegem / Kampenhout Interclub - Primus Classic |
1.HC |
Race |
BEL | |
|
|
|
1º stage Keizer der Juniores Koksijde, Juniors |
2.1MJ |
|
BEL | |
|
|
|
Knesselare, Cyclo-cross, Cat. B |
NE |
Race |
BEL | |
|
|
|
Knesselare, Cyclo-cross, Elite/U23 (F) |
NE |
Race |
BEL | |
|
|
|
Knesselare, Cyclo-cross, Juniors |
NE |
Race |
BEL | |
|
|
|
Knesselare, Cyclo-cross, Juniors (F) |
NE |
Race |
BEL | |
|
|
|
Knesselare, Cyclo-cross, Novices 2° jaars |
NE |
Race |
BEL | |
|
|
|
Ligny, Amateurs |
NE |
Race |
BEL | |
|
|
|
Marco Pantani Memorial |
1.1 |
Race |
ITA | |
|
|
|
20º stage Merida Cup |
NE |
|
SVK | |
|
|
|
Minami-Uonuma Time Trial, Chrono |
NE |
|
JPN | |
|
|
|
2º stage National Capital Tour |
NE |
|
AUS | |
|
|
|
Rokycany GP Borgeres |
NE |
Race |
CZE | |
|
|
|
Sefton Sefton Classic |
NE |
Race |
NZL | |
|
|
|
Skopje Trofej Skopje |
NE |
Race |
MKD | |
|
|
|
1º stage Spisšká Nová Ves |
NE |
|
SVK | |
|
|
|
6º stage Tour de Pécs Tour de Pecs |
NE |
|
HUN | |
|
|
|
3º stage Tour of Samoa |
NE |
|
SAM | |
|
|
|
Twizel - Timaru |
NE |
Race |
NZL | |
|
|
|
1º stage Vatternrundan |
NE |
|
CHN | |
|
|
|
2º stage Volta a Galicia |
NE |
|
ESP | |
20 Sep
|
|
|
|
3º stage 3 Stage Race |
NE |
|
ANT | |
|
|
|
Almagro Memorial Manuel Sanroma |
NE |
Race |
ESP | |
|
|
|
Apertura Federación de Flores |
NE |
Race |
URU | |
|
|
|
Arequito Memorial Juan Milatich |
NE |
Race |
ARG | |
|
|
|
Bad Säckingen, Mountainbike Goldtrophy Sabine Spitz - Int. MTB Bundesliga |
HC |
XCO |
GER | |
|
|
|
Bad Säckingen, Mountainbike (F) Goldtrophy Sabine Spitz - Int. MTB Bundesliga |
HC |
XCO |
GER | |
|
|
|
Debrecen (a) Tour de Debrecen |
NE |
Race |
HUN | |
|
|
|
Dordabis (a) |
NE |
Race |
NAM | |
|
|
|
East Japan Road Classic |
NE |
Race |
JPN | |
|
|
|
El Jumeal, Mountainbike |
C1 |
XCE |
ARG | |
|
|
|
El Jumeal, Mountainbike |
C1 |
XCO |
ARG | |
|
|
|
El Jumeal, Mountainbike (F) |
C1 |
XCE |
ARG | |
|
|
|
El Jumeal, Mountainbike (F) |
C1 |
XCO |
ARG | |
|
|
|
Esch-sur-Alzette, Mountainbike |
3 |
XCO |
LUX | |
|
|
|
Esch-sur-Alzette, Mountainbike (F) |
3 |
XCO |
LUX | |
|
|
|
Flattnitz Stadl Flattnitz |
NE |
Race |
AUT | |
|
|
|
Goma Tour de Paix de Goma |
NE |
Race |
COD | |
|
|
|
Goodlands GCC Cycle Race |
NE |
Race |
MRI | |
|
|
|
Haßloch, Criterium |
NE |
|
GER | |
|
|
|
Hartford (a) CCAP Connecticut Cycling Festival |
NE |
|
USA | |
|
|
|
Isbergues GP d'Isbergues |
1.1 |
Race |
FRA | |
|
|
|
Istanbul, Mountainbike Arnavutkoy/Istanbul |
C1 |
XCO |
TUR | |
|
|
|
Istanbul, Mountainbike (F) Arnavutkoy/Istanbul |
C1 |
XCO |
TUR | |
|
|
|
2º stage part b Keizer der Juniores Koksijde, Juniors |
2.1MJ |
|
BEL | |
|
|
|
2º stage part a Keizer der Juniores Koksijde, Juniors |
2.1MJ |
|
BEL | |
|
|
|
Kingstown (f) |
NE |
Race |
VIN | |
|
|
|
Koningshooikt, Cyclo-cross, Cat. B Fort |
NE |
Race |
BEL | |
|
|
|
Koningshooikt, Cyclo-cross, Elite/U23 (F) Fort |
NE |
Race |
BEL | |
|
|
|
Koningshooikt, Cyclo-cross, Juniors Fort |
NE |
Race |
BEL | |
|
|
|
Koningshooikt, Cyclo-cross, Juniors (F) Fort |
NE |
Race |
BEL | |
|
|
|
Koningshooikt, Cyclo-cross, Novices Fort |
NE |
Race |
BEL | |
|
|
|
Leogang, Downhill |
C1 |
Downhill |
AUT | |
|
|
|
Leogang, Downhill (F) |
C1 |
Downhill |
AUT | |
|
|
|
Prologue Lesotho Sky Stage Race, Mountainbike |
NE |
Stage |
LES | |
|
|
|
Lisse Ronde van Lisse |
NE |
Race |
NED | |
|
|
|
Londerzeel (c) Londerzeel-Linde |
NE |
Race |
BEL | |
|
|
|
Londerzeel, Novices Londerzeel-Linde |
NE |
Race |
BEL | |
|
|
|
Maracaibo Clasico en Honor de la Virgen de Mercedes |
NE |
Race |
VEN | |
|
|
|
Meerle Meerle-Hoogstraten |
NE |
Race |
BEL | |
|
|
|
Momignies (a) GP Momignies Interclub, Memorial F. Leners |
NE |
Race |
BEL | |
|
|
|
3º stage National Capital Tour |
NE |
|
AUS | |
|
|
|
National Championship, Mountainbike, Marathon, Elite, Estonia |
CN |
|
EST | |
|
|
|
National Championship, Mountainbike, Marathon, Elite, Estonia (F) |
CN |
|
EST | |
|
|
|
National Championship, Mountainbike, Marathon, Elite, Venezuela |
CN |
|
VEN | |
|
|
|
National Championship, Mountainbike, Marathon, Elite, Venezuela (F) |
CN |
|
VEN | |
|
|
|
National Championship, Track, 1 km, Elite, Georgia |
CN |
|
GEO | |
|
|
|
National Championship, Track, Pursuit, Elite, Georgia |
CN |
|
GEO | |
|
|
|
National Championship, Track, Sprint, Elite, Georgia |
CN |
|
GEO | |
|
|
|
Oliveira de Azemeis, Mountainbike |
C1 |
XCO |
POR | |
|
|
|
Oliveira de Azemeis, Mountainbike (F) |
C1 |
XCO |
POR | |
|
|
|
Oosterhout (a) Ronde van de Molen |
NE |
Race |
NED | |
|
|
|
Paderno Trofeo Gianfranco Bianchin |
NE |
Race |
ITA | |
|
|
|
Passendale GROTE KERMISPRIJS |
NE |
Race |
BEL | |
|
|
|
Prato GP Industria e Commercio di Prato |
1.1 |
Race |
ITA | |
|
|
|
Prijedor, Mountainbike-Marathon |
3 |
Marathon |
BIH | |
|
|
|
Quimili GP Ferretería |
NE |
Race |
ARG | |
|
|
|
Santo Domingo Aniversario Club Ciclista Mauricio Baez |
NE |
Race |
DOM | |
|
|
|
Santos (b) GP Genival Dos Santos |
NE |
Race |
BRA | |
|
|
|
Sebnitz Rund um Sebnitz |
1.2 |
Race |
GER | |
|
|
|
Skopje, Mountainbike |
2 |
XCO |
MKD | |
|
|
|
Skopje, Mountainbike |
2 |
XCO |
MKD | |
|
|
|
Slagelse, Mountainbike |
C2 |
XCO |
DEN | |
|
|
|
Slagelse, Mountainbike (F) |
2 |
XCO |
DEN | |
|
|
|
Songgoriti, Downhill |
3 |
Downhill |
INA | |
|
|
|
Songgoriti, Downhill (F) |
3 |
Downhill |
INA | |
|
|
|
2º stage Spisšká Nová Ves |
NE |
|
SVK | |
|
|
|
Stabroek Victor Macedo Memorial |
NE |
Race |
GUY | |
|
|
|
Taipei Tour of Taipei Challenge |
NE |
Race |
TPE | |
|
|
|
Tickhill, Criterium |
NE |
|
GBR | |
|
|
|
8º stage Tour de Poyang Lake |
NE |
|
CHN | |
|
|
|
4º stage Tour of Samoa |
NE |
|
SAM | |
|
|
|
Turrialba, Mountainbike-Marathon |
3 |
Marathon |
CRC | |
|
|
|
Turrialba, Mountainbike-Marathon (F) |
3 |
Marathon |
CRC | |
|
|
|
Västeras (a) Västmanlands 4-dagars / Anundsloppet |
NE |
Race |
SWE | |
|
|
|
2º stage Vatternrundan |
NE |
|
CHN | |
|
|
|
Vilnius |
NE |
|
LTU | |
|
|
|
3º stage Volta a Galicia |
NE |
|
ESP | |
|
|
|
Wangen, Criterium |
NE |
|
GER | |
|
|
|
World Championship, Road, TTT, Elite |
CM |
|
| |
|
|
|
World Championship, Road, TTT, Elite (F) |
CM |
|
| |
|
|
|
Zaldivia (a) Zaldibia Sari Nagusia |
NE |
Race |
ESP | |
21 Sep
|
|
|
|
2º stage Feilding Feilding Festival of Cycling - Joe Allen Classic |
NE |
|
NZL | |
|
|
|
1º stage Feilding Feilding Festival of Cycling - Joe Allen Classic |
NE |
|
NZL | |
|
|
|
1º stage Lesotho Sky Stage Race, Mountainbike |
NE |
Stage |
LES | |
|
|
|
4º stage National Capital Tour |
NE |
|
AUS | |
|
|
|
9º stage Tour de Poyang Lake |
NE |
|
CHN | |
|
|
|
Viane GP Paul Borremans |
NE |
Race |
BEL | |
|
|
|
World Championship, Road, ITT, Juniors (F) |
CM |
World Championship |
| |
|
|
|
World Championship, Road, ITT, U23 |
CM |
World Championship |
| |
22 Sep
|
|
|
|
Collecchio Coppa Collecchio |
NE |
Race |
ITA | |
|
|
|
Gullegem Gullegemkoerse - GP Sportaproost E.H. LAHOUSSE |
NE |
Race |
BEL | |
|
|
|
2º stage Lesotho Sky Stage Race, Mountainbike |
NE |
Stage |
LES | |
|
|
|
Nieuwerkerken (a) Nieuwerkerken-Aalst |
NE |
Race |
BEL | |
|
|
|
Oerlikon, Elimination race (l) |
NE |
|
SUI | |
|
|
|
Oerlikon, Points race (m) |
NE |
|
SUI | |
|
|
|
Oerlikon, Scratch (l) |
NE |
|
SUI | |
|
|
|
Oerlikon, Stayers (e) |
NE |
|
SUI | |
|
|
|
10º stage Tour de Poyang Lake |
NE |
|
CHN | |
|
|
|
Vichte Textielprijs |
NE |
Race |
BEL | |
|
|
|
World Championship, Road, ITT, Elite (F) |
CM |
|
| |
|
|
|
World Championship, Road, ITT, Juniors |
CM |
|
| |
23 Sep
|
|
|
|
Klicany, Cyclo-cross Beckov |
NE |
Race |
CZE | |
|
|
|
Klicany, Cyclo-cross (F) Beckov |
NE |
Race |
CZE | |
|
|
|
Klicany, Cyclo-cross, Juniors Beckov |
NE |
Race |
CZE | |
|
|
|
Klicany, Cyclo-cross, Novices (F) Beckov |
NE |
Race |
CZE | |
|
|
|
3º stage Lesotho Sky Stage Race, Mountainbike |
NE |
Stage |
LES | |
|
|
|
Lichtervelde Omloop van het Houtland |
1.1 |
Race |
BEL | |
|
|
|
National Championship, Track, Scratch, Elite, Kazakhstan |
CN |
|
KAZ | |
|
|
|
11º stage Tour de Poyang Lake |
NE |
|
CHN | |
|
|
|
1º stage Vuelta a San Carlos |
NE |
|
CRC | |
|
|
|
World Championship, Road, ITT, Elite |
CM |
|
| |
24 Sep
|
|
|
|
Abidjan GP International d'Abidjan |
NE |
Race |
CIV | |
|
|
|
4º stage Lesotho Sky Stage Race, Mountainbike |
NE |
Stage |
LES | |
|
|
|
National Championship, Track, Team Pursuit, Elite, Kazakhstan |
CN |
|
KAZ | |
|
|
|
Port of Spain Newsday Republic Day Classic |
NE |
Race |
TRD | |
|
|
|
Stekene GP Eugeen Roggeman - Stekene Individueel |
NE |
Race |
BEL | |
|
|
|
2º stage Vuelta a San Carlos |
NE |
|
CRC | |
25 Sep
|
|
|
|
1º stage Clásico RCN |
NE |
|
COL | |
|
|
|
5º stage Lesotho Sky Stage Race, Mountainbike |
NE |
Stage |
LES | |
|
|
|
National Championship, Track, Madison, Elite, Kazakhstan |
CN |
|
KAZ | |
|
|
|
National Championship, Track, Omnium, Elite, New Zealand |
CN |
|
NZL | |
|
|
|
National Championship, Track, Sprint, Elite, Kazakhstan |
CN |
|
KAZ | |
|
|
|
National Championship, Track, Team Sprint, Elite, Kazakhstan |
CN |
|
KAZ | |
|
|
|
3º stage Vuelta a San Carlos |
NE |
|
CRC | |
|
|
|
1º stage Vuelta al Valle del Cibao |
NE |
|
DOM | |
|
|
|
World Championship, Road, Juniors (F) |
CM |
World Championship |
| |
|
|
|
World Championship, Road, U23 |
CM |
World Championship |
| |
26 Sep
|
|
|
|
Avusy Le Défi Boscardin |
NE |
Race |
SUI | |
|
|
|
Bergen (a) Fanahytten Opp |
NE |
Race |
NOR | |
|
|
|
Bissegem |
NE |
Race |
BEL | |
|
|
|
2º stage Clásico RCN |
NE |
|
COL | |
|
|
|
Gloucester, Cyclo-cross Craft Sportswear GP # 1 |
C2 |
Race |
USA | |
|
|
|
Gloucester, Cyclo-cross (F) Craft Sportswear GP # 1 |
C2 |
Race |
USA | |
|
|
|
Kolsassberg |
NE |
Race |
AUT | |
|
|
|
Mammoth Lakes, Downhill |
2 |
Downhill |
USA | |
|
|
|
Mammoth Lakes, Downhill (F) |
2 |
Downhill |
USA | |
|
|
|
Marchin |
NE |
Race |
BEL | |
|
|
|
National Championship, Track, Omnium, Elite, Kazakhstan (F) |
CN |
|
KAZ | |
|
|
|
National Championship, Track, Sprint, Elite, Kazakhstan (F) |
CN |
|
KAZ | |
|
|
|
Neerpelt, Cyclo-cross GP Pelt |
C2 |
Race |
BEL | |
|
|
|
Neerpelt, Cyclo-cross (F) GP Pelt |
C2 |
Race |
BEL | |
|
|
|
Neerpelt, Cyclo-cross, Juniors GP Pelt |
CJ |
Race |
BEL | |
|
|
|
Neerpelt, Cyclo-cross, Novices |
NE |
Race |
BEL | |
|
|
|
Ottoland Ronde van Ottoland |
NE |
Race |
NED | |
|
|
|
Paris - Vierzon |
NE |
Race |
FRA | |
|
|
|
Scottish Hill Climb |
NE |
|
GBR | |
|
|
|
Stabroek, Cyclo-cross, Cat. B Putte |
NE |
Race |
BEL | |
|
|
|
Stabroek, Cyclo-cross, Elite/U23 (F) Putte |
NE |
Race |
BEL | |
|
|
|
Stabroek, Cyclo-cross, Juniors Putte |
NE |
Race |
BEL | |
|
|
|
Stabroek, Cyclo-cross, Juniors (F) Putte |
NE |
Race |
BEL | |
|
|
|
Stabroek, Cyclo-cross, Novices Putte |
NE |
Race |
BEL | |
|
|
|
Tønder |
NE |
Race |
DEN | |
|
|
|
Tienen Tienen-Potterie / Open |
NE |
Race |
BEL | |
|
|
|
Prologue Tour de la Réunion |
NE |
|
FRA | |
|
|
|
1º stage Tour du Gévaudan Gevaudan |
2.1 |
|
FRA | |
|
|
|
4º stage Vuelta a San Carlos |
NE |
|
CRC | |
|
|
|
2º stage Vuelta al Valle del Cibao |
NE |
|
DOM | |
|
|
|
World Championship, Road, Elite (F) |
CM |
World Championship |
| |
|
|
|
World Championship, Road, Juniors |
CM |
World Championship |
| |
27 Sep
|
|
|
|
Balcarce, Mountainbike-Marathon |
3 |
Marathon |
ARG | |
|
|
|
Balcarce, Mountainbike-Marathon (F) |
3 |
Marathon |
ARG | |
|
|
|
Bandar Seri Begawan (a) LOF Cycling Challenge |
NE |
Race |
BRU | |
|
|
|
Banja Luka, Mountainbike |
2 |
XCO |
BIH | |
|
|
|
Belém (a) Prova Coronel Fontoura |
NE |
Race |
BRA | |
|
|
|
3º stage Clásico RCN |
NE |
|
COL | |
|
|
|
Dongen (a) Ronde van Midden Brabant |
NE |
Race |
NED | |
|
|
|
Dordrecht, Cyclo-cross |
NE |
Race |
NED | |
|
|
|
Dordrecht, Cyclo-cross (F) |
NE |
Race |
NED | |
|
|
|
Dordrecht, Cyclo-cross, Juniors |
NE |
Race |
NED | |
|
|
|
Dordrecht, Cyclo-cross, Novices |
NE |
Race |
NED | |
|
|
|
18º stage part a Dunavski Kup Danube Cup |
NE |
|
SRB | |
|
|
|
18º stage part b Dunavski Kup Danube Cup |
NE |
|
SRB | |
|
|
|
Emelgem, Cyclo-cross, Cat. B |
NE |
Race |
BEL | |
|
|
|
Emelgem, Cyclo-cross, Elite/U23 (F) |
NE |
Race |
BEL | |
|
|
|
Emelgem, Cyclo-cross, Juniors |
NE |
Race |
BEL | |
|
|
|
Emelgem, Cyclo-cross, Novices |
NE |
Race |
BEL | |
|
|
|
Emelgem, Cyclo-cross, Novices (F) |
NE |
Race |
BEL | |
|
|
|
Erpe-Mere, Cyclo-cross Steenbergcross |
C2 |
Race |
BEL | |
|
|
|
Erpe-Mere, Cyclo-cross, Juniors Steenbergcross |
CJ |
Race |
BEL | |
|
|
|
Erpe-Mere, Cyclo-cross, Juniors (F) Steenbergcross |
NE |
Race |
BEL | |
|
|
|
Erpe-Mere, Cyclo-cross, Novices Steenbergcross |
NE |
Race |
BEL | |
|
|
|
Gabarone Mascom Cycle Challenge |
NE |
Race |
BOT | |
|
|
|
Gloucester, Cyclo-cross Craft Sportswear GP # 2 |
C2 |
Race |
USA | |
|
|
|
Gloucester, Cyclo-cross (F) Craft Sportswear GP # 2 |
C2 |
Race |
USA | |
|
|
|
Gooik (a) Gooikse Pijl |
1.2 |
Race |
BEL | |
|
|
|
Hoboken, Cyclo-cross, Cat. B |
NE |
Race |
BEL | |
|
|
|
Hoboken, Cyclo-cross, Elite/U23 (F) |
NE |
Race |
BEL | |
|
|
|
Hoboken, Cyclo-cross, Juniors |
NE |
Race |
BEL | |
|
|
|
Hoboken, Cyclo-cross, Juniors (F) |
NE |
Race |
BEL | |
|
|
|
Hoboken, Cyclo-cross, Novices |
NE |
Race |
BEL | |
|
|
|
Hoogstraten, Derny |
NE |
|
BEL | |
|
|
|
Hoogstraten, Juniors |
NE |
Race |
BEL | |
|
|
|
Hoogstraten, Novices |
NE |
Race |
BEL | |
|
|
|
Illnau, Cyclo-cross |
C2 |
Race |
SUI | |
|
|
|
Illnau, Cyclo-cross (F) |
C2 |
Race |
SUI | |
|
|
|
Illnau, Cyclo-cross, Juniors |
NE |
Race |
SUI | |
|
|
|
Illnau, Cyclo-cross, Novices |
NE |
Race |
SUI | |
|
|
|
Illnau, Cyclo-cross, Novices (F) |
NE |
Race |
SUI | |
|
|
|
Iseo, Mountainbike |
3 |
XCO |
ITA | |
|
|
|
Iseo, Mountainbike (F) |
3 |
XCO |
ITA | |
|
|
|
Köln (g) Köln-Eigelstein / Rund an Egelsteintorburg |
NE |
Race |
GER | |
|
|
|
Krugersdorp (a) Dome 2 Dome Roadrace |
NE |
Race |
RSA | |
|
|
|
Lárissa, Elite/U23 Achileia Larissas |
NE |
|
GRE | |
|
|
|
Marigny Duo Normand |
NE |
Race |
FRA | |
|
|
|
Mossoró Prova Gov Dix-Sept Rosado |
NE |
Race |
BRA | |
|
|
|
National Championship, Track, 500 m, Elite, Great Britain (F) |
CN |
|
GBR | |
|
|
|
National Championship, Track, Keirin, Elite, Great Britain (F) |
CN |
|
GBR | |
|
|
|
National Championship, Track, Omnium, Elite, Kazakhstan |
CN |
|
KAZ | |
|
|
|
National Championship, Track, Points race, Elite, Great Britain (F) |
CN |
|
GBR | |
|
|
|
National Championship, Track, Pursuit, Elite, Great Britain (F) |
CN |
|
GBR | |
|
|
|
National Championship, Track, Scratch, Elite, Great Britain (F) |
CN |
|
GBR | |
|
|
|
National Championship, Track, Sprint, Elite, Great Britain (F) |
CN |
|
GBR | |
|
|
|
National Championship, Track, Team Pursuit, Elite, Great Britain |
CN |
|
GBR | |
|
|
|
National Championship, Track, Team Pursuit, Elite, Great Britain (F) |
CN |
|
GBR | |
|
|
|
National Championship, Track, Team Sprint, Elite, Great Britain |
CN |
|
GBR | |
|
|
|
National Championship, Track, Team Sprint, Elite, Great Britain (F) |
CN |
|
GBR | |
|
|
|
Okselaar, Novices |
NE |
Race |
BEL | |
|
|
|
Padborg Padborg/Bov, Speditørløbet |
NE |
Race |
DEN | |
|
|
|
2º stage Pilis Kupa Hegyi Idofutam |
NE |
|
HUN | |
|
|
|
Thale, Downhill |
2 |
Downhill |
GER | |
|
|
|
Thale, Downhill (F) |
2 |
Downhill |
GER | |
|
|
|
1º stage Tour de la Côte d'Ivoire |
2.2 |
|
CIV | |
|
|
|
1º stage Tour de la Réunion |
NE |
|
FRA | |
|
|
|
2º stage Tour du Gévaudan Gevaudan |
2.1 |
|
FRA | |
|
|
|
Velence, Mountainbike |
2 |
XCO |
HUN | |
|
|
|
Velence, Mountainbike (F) |
2 |
XCO |
HUN | |
|
|
|
5º stage Vuelta a San Carlos |
NE |
|
CRC | |
|
|
|
3º stage Vuelta al Valle del Cibao |
NE |
|
DOM | |
|
|
|
World Championship, Road, Elite |
CM |
World Championship |
| |
|
|
|
X° Clásica Elite de Guatemala |
NE |
Race |
GUA | |
28 Sep
|
|
|
|
4º stage Clásico RCN |
NE |
|
COL | |
|
|
|
National Championship, Track, Sprint, Elite, Great Britain |
NE |
|
GBR | |
|
|
|
Slaný, Cyclo-cross |
C1 |
Race |
CZE | |
|
|
|
Slaný, Cyclo-cross (F) |
C1 |
Race |
CZE | |
|
|
|
Slaný, Cyclo-cross, Juniors |
CJ |
Race |
CZE | |
|
|
|
Slaný, Cyclo-cross, Novices |
NE |
Race |
CZE | |
|
|
|
Slaný, Cyclo-cross, Novices (F) |
NE |
Race |
CZE | |
|
|
|
2º stage Tour de la Côte d'Ivoire |
2.2 |
|
CIV | |
|
|
|
2º stage Tour de la Réunion |
NE |
|
FRA | |
29 Sep
|
|
|
|
Castelfranca di Sopra Ruota d'Oro - Castelfranca di Sopra GP Festa del Perdono |
1.2 |
Race |
ITA | |
|
|
|
5º stage Clásico RCN |
NE |
|
COL | |
|
|
|
Sint-Lievens-Houtem (b) |
NE |
Race |
BEL | |
|
|
|
Terranuova Bracciolini, U23 Ruota d'Oro |
1.2 |
Race |
ITA | |
|
|
|
1º stage Tobago International |
NE |
|
TRD | |
|
|
|
3º stage Tour de la Côte d'Ivoire |
2.2 |
|
CIV | |
|
|
|
3º stage Tour de la Réunion |
NE |
|
FRA | |
30 Sep
|
|
|
|
Berlare Memorial Fred De Bruyne - Berlare Ind |
NE |
Race |
BEL | |
|
|
|
Prologue Circuit Franco-Belge Tour de l'Eurométropole |
2.1 |
|
BEL | |
|
|
|
6º stage Clásico RCN |
NE |
|
COL | |
|
|
|
London (F) (c) British Best All Rounder |
NE |
|
GBR | |
|
|
|
2º stage Tobago International |
NE |
|
TRD | |
|
|
|
4º stage Tour de la Côte d'Ivoire |
2.2 |
|
CIV | |
|
|
|
4º stage Tour de la Réunion |
NE |
|
FRA | |
|
|
|
Prologue Tour of Albania Rrethi Çiklistik i Shqipërisë |
NE |
|
ALB | |
|
|
|
Tre Valli Varesine Ronde van de Drie Valleien |
1.HC |
Race |
ITA | |