Calendars September 2018

All races
Show:


  Lillehammer
Lillehammer GP
1.2 Race NOR
  Paris - Brussel
Brussels Cycling Classic
1.HC Race BEL
  Steenhuffel, Cyclo-cross, Cat. B
Palmcross
NE Race BEL
  Steenhuffel, Cyclo-cross, Elite/U23 (F)
Palmcross
NE Race BEL
  Steenhuffel, Cyclo-cross, Juniors
Palmcross
NE Race BEL
  Steenhuffel, Cyclo-cross, Novices
Palmcross
NE Race BEL
  Toronto, Cyclo-cross
# 1
C2 Race CAN
  Toronto, Cyclo-cross (F)
# 1
C2 Race CAN
  Toronto, Cyclo-cross, Juniors
# 1
C2 Race CAN
  1º stage Tour of Bulgaria 2.2 BUL

  Aywaille, Juniors
La Philippe Gilbert
1.1MJ Race BEL
  Fourmies
GP de Fourmies
1.HC Race FRA
  Kessel, Cyclo-cross, Cat. B
Fort
NE Race BEL
  Kessel, Cyclo-cross, Juniors
Fort
NE Race BEL
  Kessel, Cyclo-cross, Novices
Fort
NE Race BEL
  Merksem
Schaal Sels
1.1 Race BEL
  Ottestad
Gylne Gutuer
1.2 Race NOR
  Toronto, Cyclo-cross
# 2
C2 Race CAN
  Toronto, Cyclo-cross (F)
# 2
C2 Race CAN
  Toronto, Cyclo-cross, Juniors
# 2
C2 Race CAN
  1º stage Tour of Britain
Daily-Express Tour
2.HC GBR

  1º stage Tour of Xingtai 2.2 CHN

  1º stage Ronde van België (F)
Lotto-Decca Tour, Lotto-Belisol Tour
2.1WE BEL

  16º stage Giant Liga NE CZE
  1º stage Okolo Jiznich Cech
Tour of South Bohemia
2.2 CZE

  1º stage Giro del Friuli Venezia Giulia 2.2 ITA

  1º stage Giro della Toscana Int. Femminile (F)
Memorial Michela Fanini
2.2 ITA
  Québec (b)
Grand Prix Cycliste de Québec
1.WT/WT/PT Race CAN
  1º stage Tour de Hokkaido 2.2 JPN
  1º stage Watersley Ladies Tour - Sittard-Geleen (F) 2.1WJ NED

  Knokke (a)
Kustpijl
1.2 Race BEL
  1º stage Les Boucles de l'Artois NE FRA
  Souderton
Univest Grand Prix, The Bucks County Classic, The Reading 120
1.2 Race USA
  1º stage Tour of China I 2.1 CHN

  Bétheny, Chrono
Chrono Champenois
1.2 FRA
  Doylestown, Criterium 1.CRT USA
  Fuldabrück
Nacht von Fuldabrück
NE GER
  Montréal (d)
Grand Prix Cycliste de Montréal
1.WT/WT/PT Race CAN
  Morteau - Pontarlier
Tour du Doubs, Trophée Stan Ockers
1.1 Race FRA
  Prudnik, Criterium
Memorial Stanisława Szozdy
1.CRT POL
  1º stage Tour de la Côte d'Ivoire 2.2 CIV
  Wiekevorst, Cyclo-cross, Cat. B NE Race BEL
  Wiekevorst, Cyclo-cross, Elite/U23 (F) NE Race BEL
  Wiekevorst, Cyclo-cross, Juniors NE Race BEL
  Wiekevorst, Cyclo-cross, Novices NE Race BEL

  1º stage Olympia's Tour
Olympia's Tour door Nederland
2.2U NED

  17º stage Giant Liga NE CZE
  GP de Wallonie 1.1 Race BEL
  1º stage Okolo Slovenska
Tour de Slovaquie, Tour of Slovakia
2.1 SVK

  1º stage Tour de l'Ardèche (F)
Tour Cycliste Féminin Ardèche Sud Rhone Alpes
2.1WE FRA
  1º stage Tour of Cappadocia 2.2 TUR

  Koolskamp
Kampioenschap van Vlaanderen
1.1 Race BEL

  Breinigsville, Cyclo-cross
Nitany Lion Cross # 1
C2 Race USA
  Breinigsville, Cyclo-cross (F)
Nitany Lion Cross # 1
NE Race USA
  Kampenhout
GP Raymond Impanis - Kampenhout Interclub
1.HC Race BEL
  Knesselare, Cyclo-cross, Cat. B NE Race BEL
  Knesselare, Cyclo-cross, Elite/U23 (F) NE Race BEL
  Knesselare, Cyclo-cross, Juniors NE Race BEL
  Knesselare, Cyclo-cross, Novices NE Race BEL
  Lissone
Coppa Agostoni
1.1 Race ITA
  Lund
Trampenlinjet
NE Race SWE
  Roanoke, Cyclo-cross
# 1
C2 Race USA
  Roanoke, Cyclo-cross (F)
# 1
C2 Race USA
  Vorselaar, Cyclo-cross, Cat. B NE Race BEL
  Vorselaar, Cyclo-cross, Elite/U23 (F) NE Race BEL
  Vorselaar, Cyclo-cross, Juniors
De Vlaamse Trofee Deschacht
NE Race BEL
  Vorselaar, Cyclo-cross, Novices NE Race BEL

  Baden, Cyclo-cross C1 Race SUI
  Baden, Cyclo-cross (F) C1 Race SUI
  Breinigsville, Cyclo-cross
Nitany Lion Cross # 2
NE Race USA
  Breinigsville, Cyclo-cross (F)
Nitany Lion Cross # 2
C2 Race USA
  Cinquale, Juniors
Trofeo Buffoni
1.1MJ Race ITA
  Geraardsbergen, Cyclo-cross C2 Race BEL
  Geraardsbergen, Cyclo-cross (F) C2 BEL
  Geraardsbergen, Cyclo-cross, Juniors C2 Race BEL
  Judendorf
GP Judendorf Straßengel, Raiffeisen GP
1.2 Race AUT
  Koningshooikt, Cyclo-cross, Cat. B
Fort
NE Race BEL
  Koningshooikt, Cyclo-cross, Elite/U23 (F)
Fort
NE Race BEL
  Koningshooikt, Cyclo-cross, Juniors
Fort
NE Race BEL
  Koningshooikt, Cyclo-cross, Novices
Fort
NE Race BEL
  Legnano
Coppa Bernocchi
1.1 Race ITA
  Leuven
GP Jef Scherens, Rondom Leuven
1.1 Race BEL
  Madrid (F)
La Madrid Challenge by La Vuelta
1.WWT Race ESP
  Pittem
Keizer der Juniores
1.1MJ Race BEL
  Roanoke, Cyclo-cross
# 2
C2 Race USA
  Roanoke, Cyclo-cross (F)
# 2
NE Race USA
  6º stage Torneo CC Bicileo Trujillo NE PER

  1º stage Tour of China II 2.1 CHN

  1º stage Giro della Toscana 2.1 ITA

  Lichtervelde
Omloop van het Houtland
1.1 Race BEL
  Reno, Cyclo-cross C1 Race USA
  Reno, Cyclo-cross (F) C1 Race USA
  1º stage Turul României
Tour of Romania, Ronde van Roemenië
2.2 ROM

  1º stage Hammer Zagreb 2.1 CRO
  Peccioli
Coppa Sabatini
1.1 Race ITA

  Waterloo, Cyclo-cross
Trek CXC Cup #1
C2 Race USA
  Waterloo, Cyclo-cross (F)
Trek CXC Cup #1
C2 Race USA

  5º stage Calder Stewart Elite Series
Benchmark Homes Tour
NE NZL
  Circuit Franco-Belge
Tour de l'Eurométropole
1.HC Race BEL
  Marco Pantani Memorial 1.1 Race ITA
  Stabroek, Cyclo-cross, Cat. B
Putte
NE Race BEL
  Stabroek, Cyclo-cross, Elite/U23 (F)
Putte
NE Race BEL
  Stabroek, Cyclo-cross, Juniors
Putte
NE Race BEL
  Stabroek, Cyclo-cross, Novices
Putte
NE Race BEL

  Emelgem, Cyclo-cross, Cat. B NE Race BEL
  Emelgem, Cyclo-cross, Elite/U23 (F) NE Race BEL
  Emelgem, Cyclo-cross, Juniors NE Race BEL
  Emelgem, Cyclo-cross, Novices NE Race BEL
  Gooik (a)
Gooikse Pijl
1.1 Race BEL
  Hoboken, Cyclo-cross, Cat. B NE Race BEL
  Hoboken, Cyclo-cross, Juniors NE Race BEL
  Hoboken, Cyclo-cross, Novices NE Race BEL
  Illnau, Cyclo-cross C2 Race SUI
  Illnau, Cyclo-cross (F) C2 Race SUI
  Isbergues
GP d'Isbergues
1.1 Race FRA
  Isbergues (F)
GP d'Isbergues
1.2 Race FRA
  Marigny
Duo Normand
1.1 Race FRA
  Pescara
Trofeo Matteotti
1.1 Race ITA
  Tour du Gévaudan
Gevaudan
1.2 Race FRA
  Waterloo, Cyclo-cross
Trek CXC Cup #2
CDM USA
  Waterloo, Cyclo-cross (F)
Trek CXC Cup #2
CDM USA

  Castelfranca di Sopra
Ruota d'Oro - Castelfranca di Sopra GP Festa del Perdono
1.2 Race ITA

  1º stage Tour de Ijen 2.2 INA

  Marche-en-Famenne
Famenne Ardenne Classic
1.1 Race BEL
  1º stage Tour of Black Sea 2.2 TUR

  1º stage Almaty
Kivilev Memorial, Tour of Almaty
2.1 KAZ
  Mijas, Chrono
Villa de Mijas
NE ESP
  Poprad, Cyclo-cross
Spišská Sobota
C1 Race SVK
  Poprad, Cyclo-cross (F)
Spišská Sobota
C1 Race SVK
  Poprad, Cyclo-cross, Juniors
Spišská Sobota
C1 Race SVK
  Poprad, Cyclo-cross, Novices
Spišská Sobota
NE Race SVK
  Poprad, Cyclo-cross, Novices (F)
Spišská Sobota
NE Race SVK
  Vollezele, Cyclo-cross, Cat. B NE Race BEL
  Vollezele, Cyclo-cross, Elite/U23 (F) NE Race BEL
  Vollezele, Cyclo-cross, Juniors NE Race BEL
  Vollezele, Cyclo-cross, Novices NE Race BEL

  Bünde
Rund in Bünde
NE Race GER
  Kasterlee, Cyclo-cross, Cat. B NE Race BEL
  Kasterlee, Cyclo-cross, Elite/U23 (F) NE Race BEL
  Kasterlee, Cyclo-cross, Juniors NE Race BEL
  Kasterlee, Cyclo-cross, Novices NE Race BEL
  1º stage President Tour of Iran 2.1 IRI
  Tobago Cycling Classic 1.2 Race TRD
  World Championship, Road, Elite CM World Championship