1 Florian Vogel (Swi) Swisspower Mtb Team 2.06.27
2 Nino Schurter (Swi) Swisspower Mtb Team 0.01
3 Christoph Sauser (Swi) Specialized Factory Racing 0.09
4 Jakob Fuglsang (Den) Cannondale-Vredestein 0.47
5 Burry Stander (RSA) GT Bicycle 1.00
6 Sven Nys (Bel) 1.19
7 Christoph Soukup (Aut) 1.20
8 Fredrik Kessiakoff (Swe) Full-Dynamix-It 1.21
9 Oliver Beckingsale (GBr) Giant Mountain Bike Team 1.31
10 Martin Gujan (Swi) Athleticum-MTB-Team 1.56
11 Jean-Christophe Peraud (Fra) Orbea 2.14
12 Jürg Graf (Swi) Swisspower Mtb Team 2.25
13 Todd Wells (USA) GT Bicycle 2.50
14 Bart Brentjens (Ned) Dolphin-Trek Mountainbike Racing Team 3.04
15 Cédric Ravanel (Fra) Team Lapierre International 3.15
16 Adam Craig (USA) Giant Mountain Bike Team 3.36
17 Lado Fumic (Ger) Fumic.Brothers.International 3.53
18 Chris Jongewaard (Aus) Dolphin-Trek Mountainbike Racing Team 3.55
19 Milan Spesny (Cze) Merida Biking Team 4.05
20 Karl Markt (Aut) 4.08
21 Seamus Mcgrath (Can) 4.25
22 Roel Paulissen (Bel) Cannondale-Vredestein 4.28
23 Andreas Kugler (Swi) Fischer-BMC 4.29
24 Geoff Kabush (Can) Team Maxxis 4.56
25 José Antonio Hermida Ramos (Spa) Multivan Merida Biking Team 5.00
26 Liam Killeen (GBr) Specialized Factory Racing 5.02
27 Wolfram Kurschat (Ger) Topeak Ergon Racing Team 5.07
28 Carlos Coloma Nicolas (Spa) ECP-Tau Ceramica 5.14
29 Emil Lindgren (Swe) Full-Dynamix-It 5.19
30 Michael Weiss (Aut) 5.27
31 Jochen Kass (Ger) Team Alb-Gold Mountainbike 5.32
32 Gion Manetsch (Swi) Athleticum-MTB-Team 5.44
33 Anders Hovdenes (Nor) Team Etto Hoydahl 6.09
34 Karl Platt (Ger) Team Bulls 6.20
35 Tim Bohme (Ger) Team Alb-Gold Mountainbike 6.41
36 Alban Lakata (Aut) Dolphin-Trek Mountainbike Racing Team 6.43
37 Samuel Schultz (USA) Subaru-Gary Fisher 7.01
38 Sid Taberlay (Aus) 7.07
39 Ian Bibby (GBr) 7.16
40 Fabian Giger (Swi) 7.31
41 Jiri Friedl (Cze) Merida Biking Team 7.55
42 Mattias Wengelin (Swe) 8.00
43 Mathieu Toulouse (Can) Team Maxxis
44 Kashi Leuchs (NZl) Cannondale-Vredestein 8.32
45 Frank Schotman (Ned) 8.42
46 Nicola Rohrbach (Swi) Central Ghost Pro Team 8.53
47 Alexander Wetterhall (Swe) 9.00
48 Lukas Flückiger (Swi) Athleticum-MTB-Team 9.42
49 Connor Mcconvey (Irl) 9.44
50 Josef Kamler (Cze) Ceska Sporitelna MTB 9.53
51 Ian Wilkinson (GBr) 9.59
52 Bas Peters (Ned) 10.04
53 Bjorn Brems (Bel) 10.10
54 Javier Eduardo Puschel (Chi) 10.42
55 Christof Bischof (Swi) 10.55
56 Lachlan Norris (Aus) 11.00
57 Mattias Nilsson (Swe) 11.04
58 Ji Jianhua (Chn) 11.11
59 Ian Field (GBr) 11.14
60 Michael Broderick (USA) 11.38
61 Paul Oldham (GBr) 11.44
62 Gareth Montgomerie (GBr) 12.01
63 Jelmer Pietersma (Ned) Beone Chainreaction Mountainbiketeam 12.29
64 Ola Kjören (Nor) 12.44
65 Pierre Geoffroy Plantet (Fra) Team Lapierre International 13.07
66 Robert Gehbauer (Aut) Multivan Merida Biking Team 13.18
67 David Fletcher (GBr) 13.54
68 Paul Van Der Ploeg (Aus) 14.00
69 Ludovic Mottet (Bel) Windose Houffalize 14.38
70 Rene Tann (Ger) 14.55
71 Calle Friberg (Swe) 15.12
72 Jeremiah Bishop (USA) Trek-VW 15.33
73 Ross Creber (GBr) 16.23
74 Hannes Metzler (Aut) Giant Mountain Bike Team 16.31
75 Jo Thorson Nordskar (Nor) Team Etto Hoydahl 17.15
76 Daniel Mcconnell (Aus) 18.34
77 Rob Vangenechten (Bel) 19.56
78 Lee Williams (GBr) 20.37
Behind one lap
79 Rumen Voigt (Ger)
80 Jeremy Horgan-Kobelski (USA) Subaru-Gary Fisher
81 Anders Ljungberg (Swe)
82 Tobias Ullmann (Ger) Team Xlc Haibike
Behind two laps
83 Ricardo Hazbun Velasquez (Chi)
84 Anthony O'boyle (GBr) Mojo Orange
85 Dror Pekatch (Isr) Subaru-Gary Fisher
DNF FONTANA Marco Aurelio
DNF FRISCHKNECHT Thomas
DNF MILATZ Moritz
DNF VAN HOUTS Rudi
DNF CHAN Chun Hing
DNF LAMASTRA Giuseppe
DNS NAEF Ralph
Teams
1 Swisspower Mtb Team 94 pts
2 GT Bicycle 46
3 Cannondale-Vredestein 39
4 Specialized Factory Racing 37
5 Giant Mountain Bike Team 37
6 Dolphin-Trek Mountainbike Racing Team 30
7 Full-Dynamix-It 25
8 Athleticum-MTB-Team 21
9 Orbea 20
10 Team Lapierre International 16
11 Fumic.Brothers.International 14
12 Merida Biking Team 12
13 Fischer-BMC 8
14 Team Maxxis 7
15 Multivan Merida Biking Team 6
16 Topeak Ergon Racing Team 4
17 ECP-Tau Ceramica 3
Close