1 Fabiana Luperini (Ita) Menikini - Selle Italia 21.18.40
2 Amber Neben (USA) Team Flexpoint 2.37
3 Claudia Häusler (Ger) Equipe Nürnberger Versicherung 2.40
4 Tatiana Guderzo (Ita) Gauss RDZ Ormu 2.53
5 Nicole Brändli (Swi) Bigla Cycling Team 3.12
6 Edita Pucinskaite (Ltu) Equipe Nürnberger Versicherung 4.58
7 Anna Sanchis Chafer (Spa) Spanish National Team 6.37
8 Jolanta Polikeviciute (Ltu) USC Chirio Forno d'Asolo 8.14
9 Marta Bastianelli (Ita) Team Cmax Dila 9.06
10 Judith Arndt (Ger) Columbia Women 10.02
11 Giuseppina Grassi (Mex) Team System Data 12.55
12 Rosane Kirch (Bra) S.C. Michela Fanini Record Rox 14.07
13 Grete Treier (Est) Gauss RDZ Ormu 15.29
14 Kimberly Anderson (USA) Columbia Women 15.32
15 Maribel Moreno Allue (Spa) Spanish National Team 16.00
16 Natalia Boyarskaya (Rus) Fenixs 17.56
17 Monia Baccaille (Ita) Fenixs 18.08
18 Tatiana Antoshina (Rus) Fenixs 19.07
19 Marta Vilajosana Andreu (Spa) Team Cmax Dila 20.25
20 Noemi Cantele (Ita) Bigla Cycling Team 22.56
21 Mirjam Melchers Van Poppel (Ned) Team Flexpoint 25.49
22 Kori Kelley Seehafer (USA) Menikini - Selle Italia 25.52
23 Susanne Ljungskog (Swe) Team Flexpoint 27.32
24 Paulina Brzezna (Pol) AA-Drink Cycling Team 28.07
25 Linda Villumsen (Den) Columbia Women 29.02
26 Alona Andruk (Ukr) USC Chirio Forno d'Asolo 29.14
27 Sara Carrigan (Aus) Australian National Team 30.24
28 Verónica Leal Balderas (Mex) Gauss RDZ Ormu 30.56
29 Vicki Whitelaw (Aus) Australian National Team 32.12
30 Eva Lutz (Ger) Equipe Nürnberger Versicherung 33.34
31 Julia Martisova (Rus) Gauss RDZ Ormu 33.38
32 Oenone Wood (Aus) Columbia Women 34.33
33 Evelyn Garcia (ESa) USC Chirio Forno d'Asolo 34.34
34 Clemilda Fernandes Silva (Bra) USC Chirio Forno d'Asolo 34.51
35 Andrea Thürig (Swi) Bigla Cycling Team 35.03
36 Elisabeth Braam (Ned) Team Flexpoint 35.06
37 Rasa Polikeviciute (Ltu) USC Chirio Forno d'Asolo 35.35
38 Miho Oki (Jpn) Menikini - Selle Italia 36.44
39 Jennifer Hohl (Swi) Bigla Cycling Team 36.59
40 Modesta Vzesniauskaite (Ltu) Equipe Nürnberger Versicherung 37.44
41 Sereina Trachsel (Swi) Bigla Cycling Team 38.57
42 Charlotte Becker (Ger) Equipe Nürnberger Versicherung 39.12
43 Iturriagaetxebarria Mazaga E (Spa) Spanish National Team 41.06
44 Sigrid Corneo (Ita) Menikini - Selle Italia 41.10
45 Inge Van Den Broeck (Bel) AA-Drink Cycling Team 41.22
46 Uenia Fernandes Souza (Bra) USC Chirio Forno d'Asolo 41.25
47 Zulfiya Zabirova (Kaz) Bigla Cycling Team 41.35
48 Inge Van Den Broeck (Bel) AA-Drink Cycling Team 42.14
49 Francesca Tognali (Ita) Top Girls Fassa Bortolo Raxy Line 43.08
50 Tiffany Cromwell (Aus) Australian National Team 43.11
51 Anna Zugno (Ita) Top Girls Fassa Bortolo Raxy Line 43.56
52 Alice Donadoni (Ita) Team Cmax Dila 45.24
53 Carlee Taylor (Aus) Australian National Team 45.25
54 Gintare Gaivenyte (Ltu) Cycling Team Titanedi-Frezza Acca Due O 46.40
55 Silvia Parietti (Ita) Team Cmax Dila 46.47
56 Alessandra d'Ettorre (Ita) Top Girls Fassa Bortolo Raxy Line 50.19
57 Iris Slappendel (Ned) Team Flexpoint 51.00
58 Giorgia Bronzini (Ita) Cycling Team Titanedi-Frezza Acca Due O 52.05
59 Rasa Leleivyte (Ltu) S.C. Michela Fanini Record Rox 52.11
60 Laura Bozzolo (Ita) S.C. Michela Fanini Record Rox 52.28
61 Vera Carrara (Ita) Team Cmax Dila 53.23
62 Nikki Egyed (Aus) Australian National Team 54.14
63 Leticia Gil Parra (Spa) Spanish National Team 54.53
64 Ludivine Henrion (Bel) AA-Drink Cycling Team 56.10
65 Julia Blindyuk (Rus) S.C. Michela Fanini Record Rox 57.01
66 Daiva Tuslaite (Ltu) S.C. Michela Fanini Record Rox 58.25
67 Kirsten Wild (Ned) AA-Drink Cycling Team 58.50
68 Josune Murillo Elcano (Spa) Bizkaia - Durango 1.00.49
69 Chantal Beltman (Ned) Columbia Women 1.01.11
70 Mireia Epelde Bikendi (Spa) Bizkaia - Durango 1.01.55
71 Siobhan Dervan (Irl) Fenixs 1.02.26
72 Ina Teutenberg (Ger) Columbia Women 1.03.24
73 Martina Corazza (Ita) Gauss RDZ Ormu 1.03.54
74 Eleonora Patuzzo (Ita) Cycling Team Titanedi-Frezza Acca Due O 1.03.55
75 Alice Marmorini (Ita) Fenixs 1.06.07
76 Jennifer Fiori (Ita) S.C. Michela Fanini Record Rox 1.08.23
77 Monica Holler (Swe) Bigla Cycling Team 1.09.09
78 Serena Danesi (Ita) Top Girls Fassa Bortolo Raxy Line 1.09.31
79 Regina Schleicher (Ger) Equipe Nürnberger Versicherung 1.09.39
80 Peta Mullens (Aus) Australian National Team 1.09.46
81 Alessandra Borchi (Ita) Cycling Team Titanedi-Frezza Acca Due O 1.10.12
82 Tania Belvederesi (Ita) Gauss RDZ Ormu 1.10.22
83 Andrea Wolfer (Swi) Bigla Cycling Team 1.10.46
84 Belen Lopez Morales (Spa) Spanish National Team 1.11.47
85 Arantzazu Azpiroz (Spa) Bizkaia - Durango 1.12.07
86 Christina Becker (Ger) Equipe Nürnberger Versicherung 1.12.28
87 Erika Vilunaite (Ltu) Team System Data 1.12.38
88 Alexis Rhodes (Aus) Columbia Women 1.12.59
89 Trine Schmidt (Den) Team Flexpoint 1.13.02
90 Silvia Valsecchi (Ita) Menikini - Selle Italia 1.13.42
91 Laura Pisaneschi (Ita) Top Girls Fassa Bortolo Raxy Line 1.14.13
92 Katherine Bates (Aus) Columbia Women 1.14.28
93 Marta Tagliaferro (Ita) Cycling Team Titanedi-Frezza Acca Due O 1.15.18
94 Alessia Massacesi (Ita) Team Cmax Dila 1.15.29
95 Simona Frapporti (Ita) Cycling Team Titanedi-Frezza Acca Due O 1.15.59
96 Gema Pascual Torrecilla (Spa) Bizkaia - Durango 1.16.08
97 Eleonora Suelotto (Ita) Gauss RDZ Ormu 1.16.37
98 Nathalie Bates (Aus) Menikini - Selle Italia 1.17.58
99 Deborah Mascelli (Ita) Team System Data 1.18.12
100 Olga Slyusareva (Rus) Menikini - Selle Italia 1.18.36
101 Arien Torsius (RSA) Team Cmax Dila 1.19.08
102 Janildes Fernandes Silva (Bra) USC Chirio Forno d'Asolo 1.20.45
103 Silvia Tirado Marquez (Spa) Spanish National Team 1.24.46
104 Valentina Bastianelli (Ita) S.C. Michela Fanini Record Rox 1.25.38
Points classification
1 Ina Teutenberg (Ger) Columbia Women 60 pts
2 Kirsten Wild (Ned) AA-Drink Cycling Team 47
3 Fabiana Luperini (Ita) Menikini - Selle Italia 36
4 Giorgia Bronzini (Ita) Cycling Team Titanedi-Frezza Acca Due O 36
5 Amber Neben (USA) Team Flexpoint 35
6 Claudia Häusler (Ger) Equipe Nürnberger Versicherung 29
7 Tatiana Guderzo (Ita) Gauss RDZ Ormu 28
8 Edita Pucinskaite (Ltu) Equipe Nürnberger Versicherung 21
9 Monica Holler (Swe) Bigla Cycling Team 21
10 Grete Treier (Est) Gauss RDZ Ormu 17
11 Nicole Brändli (Swi) Bigla Cycling Team 16
12 Vicki Whitelaw (Aus) Australian National Team 15
13 Anna Sanchis Chafer (Spa) Spanish National Team 12
14 Marta Bastianelli (Ita) Team Cmax Dila 12
15 Zulfiya Zabirova (Kaz) Bigla Cycling Team 12
16 Regina Schleicher (Ger) Equipe Nürnberger Versicherung 10
17 Jolanta Polikeviciute (Ltu) USC Chirio Forno d'Asolo 9
18 Monia Baccaille (Ita) Fenixs 9
19 Linda Villumsen (Den) Columbia Women 8
20 Susanne Ljungskog (Swe) Team Flexpoint 7
21 Oenone Wood (Aus) Columbia Women 7
22 Charlotte Becker (Ger) Equipe Nürnberger Versicherung 6
23 Rasa Leleivyte (Ltu) S.C. Michela Fanini Record Rox 6
24 Martina Corazza (Ita) Gauss RDZ Ormu 6
25 Maribel Moreno Allue (Spa) Spanish National Team 5
26 Alice Marmorini (Ita) Fenixs 5
27 Rosane Kirch (Bra) S.C. Michela Fanini Record Rox 4
28 Arantzazu Azpiroz (Spa) Bizkaia - Durango 4
29 Sara Carrigan (Aus) Australian National Team 3
30 Marta Vilajosana Andreu (Spa) Team Cmax Dila 2
31 Anna Zugno (Ita) Top Girls Fassa Bortolo Raxy Line 2
32 Mirjam Melchers Van Poppel (Ned) Team Flexpoint 1
33 Judith Arndt (Ger) Columbia Women 1
34 Julia Martisova (Rus) Gauss RDZ Ormu 1
Mountains classification
1 Fabiana Luperini (Ita) Menikini - Selle Italia 67 pts
2 Amber Neben (USA) Team Flexpoint 58
3 Claudia Häusler (Ger) Equipe Nürnberger Versicherung 48
4 Tatiana Guderzo (Ita) Gauss RDZ Ormu 40
5 Marta Bastianelli (Ita) Team Cmax Dila 21
6 Nicole Brändli (Swi) Bigla Cycling Team 20
7 Edita Pucinskaite (Ltu) Equipe Nürnberger Versicherung 11
8 Anna Sanchis Chafer (Spa) Spanish National Team 5
9 Zulfiya Zabirova (Kaz) Bigla Cycling Team 4
10 Susanne Ljungskog (Swe) Team Flexpoint 1
Young rider classification
1 Claudia Häusler (Ger) Equipe Nürnberger Versicherung 21.21.20
2 Anna Sanchis Chafer (Spa) Spanish National Team 3.57
3 Marta Bastianelli (Ita) Team Cmax Dila 6.26
4 Linda Villumsen (Den) Columbia Women 26.22
5 Alona Andruk (Ukr) USC Chirio Forno d'Asolo 26.34
6 Jennifer Hohl (Swi) Bigla Cycling Team 34.19
7 Francesca Tognali (Ita) Top Girls Fassa Bortolo Raxy Line 40.28
8 Tiffany Cromwell (Aus) Australian National Team 40.31
9 Alice Donadoni (Ita) Team Cmax Dila 42.44
10 Carlee Taylor (Aus) Australian National Team 42.45
11 Gintare Gaivenyte (Ltu) Cycling Team Titanedi-Frezza Acca Due O 44.00
12 Iris Slappendel (Ned) Team Flexpoint 48.20
13 Rasa Leleivyte (Ltu) S.C. Michela Fanini Record Rox 49.31
14 Laura Bozzolo (Ita) S.C. Michela Fanini Record Rox 49.48
15 Daiva Tuslaite (Ltu) S.C. Michela Fanini Record Rox 55.45
16 Mireia Epelde Bikendi (Spa) Bizkaia - Durango 59.15
17 Eleonora Patuzzo (Ita) Cycling Team Titanedi-Frezza Acca Due O 1.01.15
18 Alice Marmorini (Ita) Fenixs 1.03.27
19 Jennifer Fiori (Ita) S.C. Michela Fanini Record Rox 1.05.43
20 Serena Danesi (Ita) Top Girls Fassa Bortolo Raxy Line 1.06.51
21 Peta Mullens (Aus) Australian National Team 1.07.06
22 Andrea Wolfer (Swi) Bigla Cycling Team 1.08.06
23 Trine Schmidt (Den) Team Flexpoint 1.10.22
24 Marta Tagliaferro (Ita) Cycling Team Titanedi-Frezza Acca Due O 1.12.38
25 Alessia Massacesi (Ita) Team Cmax Dila 1.12.49
26 Simona Frapporti (Ita) Cycling Team Titanedi-Frezza Acca Due O 1.13.19
27 Eleonora Suelotto (Ita) Gauss RDZ Ormu 1.13.57
28 Deborah Mascelli (Ita) Team System Data 1.15.32
29 Arien Torsius (RSA) Team Cmax Dila 1.16.28
30 Silvia Tirado Marquez (Spa) Spanish National Team 1.22.06
31 Valentina Bastianelli (Ita) S.C. Michela Fanini Record Rox 1.22.58
Close