1 Enrico Rossi (Ita) Ceramica Flaminia - Bossini Docce 4.28.39
2 Alberto Loddo (Ita) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli 0.13
3 Martin Kohler (Swi) BMC Racing Team
4 Jean-Luc Delpech (Fra) Bretagne - Schuller 0.15
5 Vladimir Duma (Ukr) Ceramica Flaminia - Bossini Docce 0.17
6 Samuel Dumoulin (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne 0.18
7 José Ivan Gutierrez (Spa) Caisse d'Epargne
8 Kévin Ista (Bel) Agritubel
9 Jimmy Casper (Fra) Besson Chaussures - Sojasun 0.19
10 Fabien Bacquet (Fra) Auber 93
11 Jean-Eudes Demaret (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne
12 Stéphane Bonsergent (Fra) Bretagne - Schuller
13 Sébastien Chavanel (Fra) Française Des Jeux
14 Lilian Jegou (Fra) Bretagne - Schuller
15 Alessandro Masserati (Ita) Ceramica Flaminia - Bossini Docce
16 Cyril Gautier (Fra) BBox Bouygues Telecom
17 Bolat Raimbekov (Kaz) Astana
18 Jonathan Bellis (GBr) Team Saxo Bank
19 Nadir Haddou (Fra) Auber 93
20 Guillaume Bonnafond (Fra) AG2R La Mondiale
21 Niels Brouzes (Fra) Auber 93
22 Alexandre Moss (Swi) BMC Racing Team
23 Jimmy Engoulvent (Fra) Besson Chaussures - Sojasun
24 Andrey Zeits (Kaz) Astana
25 Oscar Pereiro (Spa) Caisse d'Epargne
26 Yuriy Krivtsov (Ukr) AG2R La Mondiale
27 Franck Bouyer (Fra) BBox Bouygues Telecom
28 Alex Rasmussen (Den) Team Saxo Bank
29 Thomas Frei (Swi) BMC Racing Team
30 Diego Nosotti (Ita) Ceramica Flaminia - Bossini Docce
31 Arnold Jeannesson (Fra) Caisse d'Epargne
32 Sébastien Duret (Fra) Bretagne - Schuller
33 Pierre Rolland (Fra) BBox Bouygues Telecom
34 Frantisek Rabon (Cze) Team Columbia - Highroad
35 Jérome Coppel (Fra) Francaise des Jeux
36 Domenik Klemme (Ger) Team Saxo Bank
37 Stéphane Auge (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne
38 Jérémie Galland (Fra) Besson Chaussures - Sojasun
39 Luis Pasamontes (Spa) Caisse d'Epargne
40 Andréas Klöden (Ger) Astana
41 Benoît Vaugrenard (Fra) Française Des Jeux
42 Damien Monier (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne
43 Julien Simon (Fra) Besson Chaussures - Sojasun
44 Mathieu Perget (Fra) Caisse d'Epargne
45 Julien Mazet (Fra) Auber 93
46 Julien El Fares (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne
47 Mikhaylo Khalilov (Ukr) Ceramica Flaminia - Bossini Docce
48 Stéphane Goubert (Fra) AG2R La Mondiale
49 Sébastien Minard (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne
50 Sébastien Joly (Fra) Française Des Jeux
51 Guillaume Levarlet (Fra) Française Des Jeux
52 Tony Gallopin (Fra) Auber 93
53 Tony Martin (Ger) Team Columbia - Highroad
54 Matthieu Sprick (Fra) BBox Bouygues Telecom
55 Steve Morabito (Swi) Astana
56 Dimitri Le Boulch (Fra) Auber 93
57 Nicolas Vogondy (Fra) Agritubel
58 Yann Pivois (Fra) Bretagne - Schuller
59 Lasse Bochman (Den) Team Saxo Bank
60 Maurizio Biondo (Ita) Ceramica Flaminia - Bossini Docce
61 Steve Bovay (Swi) BMC Racing Team
62 Perrig Quemeneur (Fra) BBox Bouygues Telecom
63 Alexandr Pliuschin (Mda) AG2R La Mondiale
64 Geoffroy Lequatre (Fra) Agritubel
65 Nicolas Rousseau (Fra) AG2R La Mondiale
66 Denis Bertolini (Ita) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli
67 Nazareno Rossi (Swi) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli
68 Yannick Talabardon (Fra) Besson Chaussures - Sojasun
69 Mathias Frank (Swi) BMC Racing Team
70 David Le Lay (Fra) Agritubel
71 Romain Lebreton (Fra) Bretagne - Schuller
72 Gert Dockx (Bel) Team Columbia - Highroad
73 Jeffry Louder (USA) BMC Racing Team
74 Rubens Bertogliati (Swi) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli
75 Alexandr Dyachenko (Kaz) Astana
76 Antony Charteau (Fra) Caisse d'Epargne
77 Anthony Roux (Fra) Française Des Jeux
78 Benoît Sinner (Fra) Besson Chaussures - Sojasun
79 Freddy Bichot (Fra) Agritubel
80 Kim Kirchen (Lux) Team Columbia - Highroad
81 Michael Morkov (Den) Team Saxo Bank
82 Lucas Celli (Ita) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli
83 Greg Henderson (NZl) Team Columbia - Highroad
84 Anthony Ravard (Fra) Agritubel 0.32
85 Ludovic Turpin (Fra) AG2R La Mondiale 3.07
86 Michael Barry (Can) Team Columbia - Highroad 4.35
87 Thomas Voeckler (Fra) BBox Bouygues Telecom 6.24
General classification after stage 1
1 Enrico Rossi (Ita) Ceramica Flaminia - Bossini Docce 4.28.39
2 Alberto Loddo (Ita) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli 0.13
3 Martin Kohler (Swi) BMC Racing Team
4 Jean-Luc Delpech (Fra) Bretagne - Schuller 0.15
5 Vladimir Duma (Ukr) Ceramica Flaminia - Bossini Docce 0.17
6 Samuel Dumoulin (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne 0.18
7 José Ivan Gutierrez (Spa) Caisse d'Epargne
8 Kévin Ista (Bel) Agritubel
9 Jimmy Casper (Fra) Besson Chaussures - Sojasun 0.19
10 Fabien Bacquet (Fra) Auber 93
11 Jean-Eudes Demaret (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne
12 Stéphane Bonsergent (Fra) Bretagne - Schuller
13 Sébastien Chavanel (Fra) Française Des Jeux
14 Lilian Jegou (Fra) Bretagne - Schuller
15 Alessandro Masserati (Ita) Ceramica Flaminia - Bossini Docce
16 Cyril Gautier (Fra) BBox Bouygues Telecom
17 Bolat Raimbekov (Kaz) Astana
18 Jonathan Bellis (GBr) Team Saxo Bank
19 Nadir Haddou (Fra) Auber 93
20 Guillaume Bonnafond (Fra) AG2R La Mondiale
21 Niels Brouzes (Fra) Auber 93
22 Alexandre Moss (Swi) BMC Racing Team
23 Jimmy Engoulvent (Fra) Besson Chaussures - Sojasun
24 Andrey Zeits (Kaz) Astana
25 Oscar Pereiro (Spa) Caisse d'Epargne
26 Yuriy Krivtsov (Ukr) AG2R La Mondiale
27 Franck Bouyer (Fra) BBox Bouygues Telecom
28 Alex Rasmussen (Den) Team Saxo Bank
29 Thomas Frei (Swi) BMC Racing Team
30 Diego Nosotti (Ita) Ceramica Flaminia - Bossini Docce
31 Arnold Jeannesson (Fra) Caisse d'Epargne
32 Sébastien Duret (Fra) Bretagne - Schuller
33 Pierre Rolland (Fra) BBox Bouygues Telecom
34 Frantisek Rabon (Cze) Team Columbia - Highroad
35 Jérome Coppel (Fra) Francaise des Jeux
36 Domenik Klemme (Ger) Team Saxo Bank
37 Stéphane Auge (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne
38 Jérémie Galland (Fra) Besson Chaussures - Sojasun
39 Luis Pasamontes (Spa) Caisse d'Epargne
40 Andréas Klöden (Ger) Astana
41 Benoît Vaugrenard (Fra) Française Des Jeux
42 Damien Monier (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne
43 Julien Simon (Fra) Besson Chaussures - Sojasun
44 Mathieu Perget (Fra) Caisse d'Epargne
45 Julien Mazet (Fra) Auber 93
46 Julien El Fares (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne
47 Mikhaylo Khalilov (Ukr) Ceramica Flaminia - Bossini Docce
48 Stéphane Goubert (Fra) AG2R La Mondiale
49 Sébastien Minard (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne
50 Sébastien Joly (Fra) Française Des Jeux
51 Guillaume Levarlet (Fra) Française Des Jeux
52 Tony Gallopin (Fra) Auber 93
53 Tony Martin (Ger) Team Columbia - Highroad
54 Matthieu Sprick (Fra) BBox Bouygues Telecom
55 Steve Morabito (Swi) Astana
56 Dimitri Le Boulch (Fra) Auber 93
57 Nicolas Vogondy (Fra) Agritubel
58 Yann Pivois (Fra) Bretagne - Schuller
59 Lasse Bochman (Den) Team Saxo Bank
60 Maurizio Biondo (Ita) Ceramica Flaminia - Bossini Docce
61 Steve Bovay (Swi) BMC Racing Team
62 Perrig Quemeneur (Fra) BBox Bouygues Telecom
63 Alexandr Pliuschin (Mda) AG2R La Mondiale
64 Geoffroy Lequatre (Fra) Agritubel
65 Nicolas Rousseau (Fra) AG2R La Mondiale
66 Denis Bertolini (Ita) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli
67 Nazareno Rossi (Swi) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli
68 Yannick Talabardon (Fra) Besson Chaussures - Sojasun
69 Mathias Frank (Swi) BMC Racing Team
70 David Le Lay (Fra) Agritubel
71 Romain Lebreton (Fra) Bretagne - Schuller
72 Gert Dockx (Bel) Team Columbia - Highroad
73 Jeffry Louder (USA) BMC Racing Team
74 Rubens Bertogliati (Swi) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli
75 Alexandr Dyachenko (Kaz) Astana
76 Antony Charteau (Fra) Caisse d'Epargne
77 Anthony Roux (Fra) Française Des Jeux
78 Benoît Sinner (Fra) Besson Chaussures - Sojasun
79 Freddy Bichot (Fra) Agritubel
80 Kim Kirchen (Lux) Team Columbia - Highroad
81 Michael Morkov (Den) Team Saxo Bank
82 Lucas Celli (Ita) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli
83 Greg Henderson (NZl) Team Columbia - Highroad
84 Anthony Ravard (Fra) Agritubel 0.32
85 Ludovic Turpin (Fra) AG2R La Mondiale 3.07
86 Michael Barry (Can) Team Columbia - Highroad 4.35
87 Thomas Voeckler (Fra) BBox Bouygues Telecom 6.24
Points classification
1 Enrico Rossi (Ita) Ceramica Flaminia - Bossini Docce 36 pts
2 Alberto Loddo (Ita) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli 20
3 Jean-Luc Delpech (Fra) Bretagne - Schuller 16
4 Jimmy Casper (Fra) Besson Chaussures - Sojasun 14
5 Fabien Bacquet (Fra) Auber 93 12
6 Samuel Dumoulin (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne 11
7 Martin Kohler (Swi) BMC Racing Team 10
8 Jean-Eudes Demaret (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne 9
9 Stéphane Bonsergent (Fra) Bretagne - Schuller 8
10 Sébastien Chavanel (Fra) Française Des Jeux 7
11 Lilian Jegou (Fra) Bretagne - Schuller 6
12 Alessandro Masserati (Ita) Ceramica Flaminia - Bossini Docce 5
13 Cyril Gautier (Fra) BBox Bouygues Telecom 4
14 Vladimir Duma (Ukr) Ceramica Flaminia - Bossini Docce 3
15 Bolat Raimbekov (Kaz) Astana 3
16 Jonathan Bellis (GBr) Team Saxo Bank 2
17 José Ivan Gutierrez (Spa) Caisse d'Epargne 1
18 Kévin Ista (Bel) Agritubel 1
19 Nadir Haddou (Fra) Auber 93 1
Mountains classification
1 Enrico Rossi (Ita) Ceramica Flaminia - Bossini Docce 12 pts
2 Kévin Ista (Bel) Agritubel 5
3 Martin Kohler (Swi) BMC Racing Team 4
Close