1 Mara Abbot (USA) US National Team 25:15:54
2 Judith Arndt (Ger) HTC Columbia Women 0:02:05
3 Tatiana Guderzo (Ita) Team Valdarno 0:03:05
4 Claudia Häusler (Ger) Cervelo TestTeam 0:05:26
5 Emma Pooley (GBr) Cervelo TestTeam 0:07:29
6 Eivgenia Vysotska (Ukr) Team Valdarno 0:08:23
7 Marianne Vos (Ned) Netherlands National Team 0:09:24
8 Tatiana Antoshina (Rus) Team Valdarno 0:12:08
9 Olga Zabelinskaya (Rus) Safi - Pasta Zara 0:23:03
10 Elena Berlato (Ita) Top Girls Fassa Bortolo - Ghezzi 0:25:50
11 Edwige Pitel (Fra) S.C. Michela Fanini Record Rox 0:28:45
12 Edita Pucinskaite (Ltu) Gauss RDZ Ormu 0:30:47
13 Grete Treier (Est) S.C. Michela Fanini Record Rox 0:31:40
14 Linda Villumsen (NZl) HTC Columbia Women 0:32:32
15 Evelyn Stevens (USA) HTC Columbia Women 0:41:16
16 Shara Gillon (Aus) Australia National Team 0:42:02
17 Ashleigh Moolman (RSA) Lotto Ladies Team 0:42:52
18 Natalia Boyarskaya (Rus) Fenixs - Petrogradets 0:43:37
19 Marta Vilajosana Andreu (Spa) Fenixs - Petrogradets 0:50:36
20 Carla Ryan (Aus) Cervelo TestTeam 0:50:48
21 Nina Ovcharenko (Ukr) S.C. Michela Fanini Record Rox 0:51:42
22 Vicki Whitelaw (Aus) Lotto Ladies Team 0:55:48
23 Tiffany Cromwell (Aus) Australia National Team 0:57:40
24 Polona Batagelj (Slo) Bizkaia - Durango 0:58:35
25 Valentina Carretta (Ita) Top Girls Fassa Bortolo - Ghezzi 1:00:23
26 Katarzyna Sosna (Ltu) Vaiano Solaristech 1:01:20
27 Annemiek Van Vleuten (Ned) Netherlands National Team 1:04:05
28 Olena Oliinyk (Ukr) Acs Chirio - Forno D'Asolo 1:05:49
29 Carlee Taylor (Aus) Australia National Team 1:06:37
30 Veronica Leal Balderas (Mex) S.C. Michela Fanini Record Rox 1:10:25
31 Karin Aune (Swe) Fenixs - Petrogradets 1:15:41
32 Elena Kuchinskaya (Rus) Gauss RDZ Ormu 1:18:15
33 Kimberley Anderson (USA) HTC Columbia Women 1:21:49
34 Martine Bras (Ned) Gauss RDZ Ormu 1:23:50
35 Lucinda Brand (Ned) Netherlands National Team 1:24:39
36 Sigrid Corneo (Slo) Top Girls Fassa Bortolo - Ghezzi 1:25:21
37 Patricia Schwager (Swi) Cervelo TestTeam 1:25:58
38 Laura Bozzolo (Ita) Team Valdarno 1:26:52
39 Monia Baccaille (Ita) Team Valdarno 1:30:24
40 Shelley Evans (USA) US National Team 1:32:57
41 Catherine Delfosse (Bel) Lotto Ladies Team 1:33:16
42 Lorena Foresi (Ita) Safi - Pasta Zara 1:36:47
43 Anna Van Der Breggen (Ned) Netherlands National Team 1:36:50
44 Julia Martisova (Rus) Gauss RDZ Ormu 1:40:44
45 Silvia Valsecchi (Ita) Top Girls Fassa Bortolo - Ghezzi 1:41:15
46 Noemi Cantele (Ita) HTC Columbia Women 1:41:43
47 Martina Corazza (Ita) Team Valdarno 1:45:19
48 Ana Garcia Antequera (Spa) Bizkaia - Durango 1:45:55
49 Cristina Alcalde Huertanos (Spa) Bizkaia - Durango 1:46:05
50 Martina Ruzickova (Cze) S.C. Michela Fanini Record Rox 1:46:14
51 Sinead Miller (USA) US National Team 1:48:46
52 Vilija Sereikaite (Ltu) Safi - Pasta Zara 1:52:45
53 Lisa Jacobs (Aus) Australia National Team 1:58:07
54 Ane Santesteban Gonzalez (Spa) Debabarrena - Kirolgi 1:58:36
55 Svetlana Bubnenkova (Rus) Fenixs - Petrogradets 2:00:37
56 Jennifer Fiori (Ita) Top Girls Fassa Bortolo - Ghezzi 2:02:21
57 Viktoria Vologdina (Ukr) Acs Chirio - Forno D'Asolo 2:03:04
58 Ariadna Tudel Cuberes (And) Bizkaia - Durango 2:03:09
59 Gloria Presti (Ita) Top Girls Fassa Bortolo - Ghezzi 2:04:31
60 Theresa Cliff-Ryan (USA) US National Team 2:05:05
61 Eleonora Patuzzo (Ita) Safi - Pasta Zara 2:05:09
62 Chantal Blaak (Ned) Netherlands National Team 2:05:52
63 Alison Starnes (USA) US National Team 2:06:32
64 Rasa Leleivyte (Ltu) Safi - Pasta Zara 2:11:11
65 Ina Yoko Teutenberg (Ger) HTC Columbia Women 2:11:20
66 Giorgia Bronzini (Ita) Gauss RDZ Ormu 2:14:20
67 Luisa Tamanini (Ita) Acs Chirio - Forno D'Asolo 2:17:04
68 Iris Slappendel (Ned) Cervelo TestTeam 2:18:34
69 Kirsten Wild (Ned) Cervelo TestTeam 2:19:43
70 Tetyana Riabchenko (Ukr) Acs Chirio - Forno D'Asolo 2:20:53
71 Alessandra D'Ettorre (Ita) Top Girls Fassa Bortolo - Ghezzi 2:21:03
72 Carmen Small (USA) US National Team 2:23:45
73 Alona Andruk (Ukr) Safi - Pasta Zara 2:26:46
74 Giada Borgato (Ita) Gauss RDZ Ormu 2:27:06
75 Sanne Van Passen (Ned) Netherlands National Team 2:29:50
76 Simona Frapporti (Ita) Vaiano Solaristech 2:30:31
77 Marta Tagliaferro (Ita) Top Girls Fassa Bortolo - Ghezzi 2:30:47
78 Emma Mackie (Aus) Australia National Team 2:31:07
79 Inmaculada Pereiro (Spa) Debabarrena - Kirolgi 2:31:09
80 Alessandra Borchi (Ita) Gauss RDZ Ormu 2:32:33
81 Uenia Fernandes Da Souza (Bra) Acs Chirio - Forno D'Asolo 2:32:38
82 Kim Schoonbaert (Bel) Lotto Ladies Team 2:36:36
83 Lauren Kitchen (Aus) Australia National Team 2:40:49
84 Tania Belvederesi (Ita) Team Valdarno 2:42:02
85 Alice Marmorini (Ita) S.C. Michela Fanini Record Rox 2:42:15
86 Rosane Kirch (Bra) Acs Chirio - Forno D'Asolo 2:50:35
87 Francesca Tognali (Ita) Vaiano Solaristech 2:52:48
88 Eleonora Spaliviero (Ita) Vaiano Solaristech 2:53:04
89 Bridie O'Donnel (Aus) Team Valdarno 2:53:27
90 Simona Martini (Ita) Vaiano Solaristech 2:54:40
91 Dorleta Zorrilla Braceras (Spa) Bizkaia - Durango 2:55:26
92 Irene Falorni (Ita) Vaiano Solaristech 2:58:31
93 Nimesha Smith (NZl) Lotto Ladies Team 3:00:56
94 Marit Huisman (Ned) Netherlands National Team 3:02:21
Pointsclassification # Rider Name (Country) Team Result
1 Marianne Vos (Ned) Netherlands National Team 80 pts
2 Ina Yoko Teutenberg (Ger) HTC Columbia Women 65
3 Judith Arndt (Ger) HTC Columbia Women 62
4 Kirsten Wild (Ned) Cervelo TestTeam 52
5 Mara Abbot (USA) US National Team 45
6 Tatiana Guderzo (Ita) Team Valdarno 44
7 Shelley Evans (USA) US National Team 42
8 Giorgia Bronzini (Ita) Gauss RDZ Ormu 42
9 Emma Pooley (GBr) Cervelo TestTeam 28
10 Claudia Häusler (Ger) Cervelo TestTeam 22
11 Olga Zabelinskaya (Rus) Safi - Pasta Zara 19
12 Eivgenia Vysotska (Ukr) Team Valdarno 18
13 Evelyn Stevens (USA) HTC Columbia Women 17
14 Rasa Leleivyte (Ltu) Safi - Pasta Zara 15
15 Alessandra D'Ettorre (Ita) Top Girls Fassa Bortolo - Ghezzi 15
16 Tatiana Antoshina (Rus) Team Valdarno 12
17 Annemiek Van Vleuten (Ned) Netherlands National Team 12
18 Linda Villumsen (NZl) HTC Columbia Women 8
19 Edita Pucinskaite (Ltu) Gauss RDZ Ormu 7
20 Edwige Pitel (Fra) S.C. Michela Fanini Record Rox 6
21 Nina Ovcharenko (Ukr) S.C. Michela Fanini Record Rox 5
22 Grete Treier (Est) S.C. Michela Fanini Record Rox 4
23 Elena Berlato (Ita) Top Girls Fassa Bortolo - Ghezzi 4
24 Monia Baccaille (Ita) Team Valdarno 3
25 Julia Martisova (Rus) Gauss RDZ Ormu 3
26 Alison Starnes (USA) US National Team 2
27 Emma Mackie (Aus) Australia National Team 2
28 Theresa Cliff-Ryan (USA) US National Team 1
29 Iris Slappendel (Ned) Cervelo TestTeam 1
30 Marta Tagliaferro (Ita) Top Girls Fassa Bortolo - Ghezzi 1
Mountainsclassification # Rider Name (Country) Team Result
1 Emma Pooley (GBr) Cervelo TestTeam 48 pts
2 Mara Abbot (USA) US National Team 43
3 Tatiana Guderzo (Ita) Team Valdarno 33
4 Evelyn Stevens (USA) HTC Columbia Women 22
5 Judith Arndt (Ger) HTC Columbia Women 17
6 Martine Bras (Ned) Gauss RDZ Ormu 14
7 Marianne Vos (Ned) Netherlands National Team 7
8 Olga Zabelinskaya (Rus) Safi - Pasta Zara 7
9 Eivgenia Vysotska (Ukr) Team Valdarno 6
10 Tatiana Antoshina (Rus) Team Valdarno 6
11 Claudia Häusler (Ger) Cervelo TestTeam 4
12 Elena Berlato (Ita) Top Girls Fassa Bortolo - Ghezzi 4
13 Martina Ruzickova (Cze) S.C. Michela Fanini Record Rox 4
14 Veronica Leal Balderas (Mex) S.C. Michela Fanini Record Rox 3
15 Eleonora Patuzzo (Ita) Safi - Pasta Zara 3
16 Elena Kuchinskaya (Rus) Gauss RDZ Ormu 1
Youngriderclassification # Rider Name (Country) Team Result
1 Marianne Vos (Ned) Netherlands National Team 25:25:18
2 Elena Berlato (Ita) Top Girls Fassa Bortolo - Ghezzi 0:16:26
3 Shara Gillon (Aus) Australia National Team 0:32:38
4 Tiffany Cromwell (Aus) Australia National Team 0:48:16
5 Polona Batagelj (Slo) Bizkaia - Durango 0:49:11
6 Valentina Carretta (Ita) Top Girls Fassa Bortolo - Ghezzi 0:50:59
7 Katarzyna Sosna (Ltu) Vaiano Solaristech 0:51:56
8 Olena Oliinyk (Ukr) Acs Chirio - Forno D'Asolo 0:56:25
9 Carlee Taylor (Aus) Australia National Team 0:57:13
10 Lucinda Brand (Ned) Netherlands National Team 1:15:15
11 Lorena Foresi (Ita) Safi - Pasta Zara 1:27:23
12 Anna Van Der Breggen (Ned) Netherlands National Team 1:27:26
13 Sinead Miller (USA) US National Team 1:39:22
14 Vilija Sereikaite (Ltu) Safi - Pasta Zara 1:43:21
15 Ane Santesteban Gonzalez (Spa) Debabarrena - Kirolgi 1:49:12
16 Viktoria Vologdina (Ukr) Acs Chirio - Forno D'Asolo 1:53:40
17 Gloria Presti (Ita) Top Girls Fassa Bortolo - Ghezzi 1:55:07
18 Eleonora Patuzzo (Ita) Safi - Pasta Zara 1:55:45
19 Chantal Blaak (Ned) Netherlands National Team 1:56:28
20 Rasa Leleivyte (Ltu) Safi - Pasta Zara 2:01:47
21 Tetyana Riabchenko (Ukr) Acs Chirio - Forno D'Asolo 2:11:29
22 Alona Andruk (Ukr) Safi - Pasta Zara 2:17:22
23 Giada Borgato (Ita) Gauss RDZ Ormu 2:17:42
24 Sanne Van Passen (Ned) Netherlands National Team 2:20:26
25 Simona Frapporti (Ita) Vaiano Solaristech 2:21:07
26 Marta Tagliaferro (Ita) Top Girls Fassa Bortolo - Ghezzi 2:21:23
27 Lauren Kitchen (Aus) Australia National Team 2:31:25
28 Alice Marmorini (Ita) S.C. Michela Fanini Record Rox 2:32:51
29 Eleonora Spaliviero (Ita) Vaiano Solaristech 2:43:40
30 Simona Martini (Ita) Vaiano Solaristech 2:45:16
31 Dorleta Zorrilla Braceras (Spa) Bizkaia - Durango 2:46:02
32 Irene Falorni (Ita) Vaiano Solaristech 2:49:07
33 Marit Huisman (Ned) Netherlands National Team 2:52:57
Italianriderclassification # Rider Name (Country) Team Result
1 Tatiana Guderzo (Ita) Team Valdarno 25:18:59
2 Laura Bozzolo (Ita) Team Valdarno 1:23:47
3 Monia Baccaille (Ita) Team Valdarno 1:27:19
4 Silvia Valsecchi (Ita) Top Girls Fassa Bortolo - Ghezzi 1:38:10
5 Noemi Cantele (Ita) HTC Columbia Women 1:38:38
6 Martina Corazza (Ita) Team Valdarno 1:42:14
7 Jennifer Fiori (Ita) Top Girls Fassa Bortolo - Ghezzi 1:59:16
8 Giorgia Bronzini (Ita) Gauss RDZ Ormu 2:11:15
9 Luisa Tamanini (Ita) Acs Chirio - Forno D'Asolo 2:13:59
10 Alessandra D'Ettorre (Ita) Top Girls Fassa Bortolo - Ghezzi 2:17:58
11 Alessandra Borchi (Ita) Gauss RDZ Ormu 2:29:28
12 Tania Belvederesi (Ita) Team Valdarno 2:38:57
13 Francesca Tognali (Ita) Vaiano Solaristech 2:49:43
Close