1 Tomas Alberio (Ita) Trevigiani Dynamon Bottoli/Italia 3:23:11
2 Christopher Jones (USA) Team Type 1/USA
3 Renato Santos (Bra) Clube Dataro de Ciclismo
4 Mauricio Morandi (Bra) Scott/Marcondes Cesar/SJC
5 Kenneth Hanson (USA) Team Type 1/USA 0:00:56
6 Rafael Andriato (Bra) Trevigiani Dynamon Bottoli/Italia
7 Michel Garcia (Cub) Memorial/Prefeitura de Santos/Giant
8 Matteo Pelucchi (Ita) Trevigiani Dynamon Bottoli/Italia
9 Hector Aguilar (Uru) Funvic/Sundown/Pindamonhangaba
10 Andrea Dal Col (Ita) Trevigiani Dynamon Bottoli/Italia
11 Fabiele Mota (Bra) Memorial/Prefeitura de Santos/Giant
12 Diego Milan (Spa) MMRBikes.com/Espanha
13 Micael Isidoro (Por) ASC/Vitoria/RTL - Portugal
14 Diego Ares (Bra) Cesc Sao Caetano/Cawamar/Kuruma/R. Star/DKS
15 Andre Mourato (Por) ASC/Vitoria/RTL - Portugal
16 Roger Ferraro (Bra) ASC/Vitoria/RTL - Portugal
17 Raphael Serpa (Bra) Sao Lucas/Giant/Cicloravena/Americana
18 Patrique Azevedo (Bra) Cesc Sao Caetano/Cawamar/Kuruma/R. Star/DKS
19 Bruno Borges (Por) ASC/Vitoria/RTL - Portugal
20 Sergio Casanova (Spa) MMRBikes.com/Espanha
21 Renato Seabra (Bra) Clube Dataro de Ciclismo
22 Gerardo Fernandez (Arg) São Francisco Saude/KHS/Rib Preto
23 Carlos França (Bra) São Francisco Saude/KHS/Rib Preto
24 Magno Nazaret (Bra) Scott/Marcondes Cesar/SJC
25 Alan Maniezzo (Bra) Altolim/Assis
26 Breno Sidoti (Bra) Funvic/Sundown/Pindamonhangaba
27 Vitor Carvalho (Por) ASC/Vitoria/RTL - Portugal
28 Anderson Echeverria (Bra) São Francisco Saude/KHS/Rib Preto
29 Nelson Sousa (Por) ASC/Vitoria/RTL - Portugal
30 Marcos Novello (Bra) Memorial/Prefeitura de Santos/Giant
31 Renan Maia (Bra) FW Engenharia/Amazonas Bike/Tres Rios/Trotz
32 Gregolry Panizo (Bra) Clube Dataro de Ciclismo
33 Hugo Prado Neto (Bra) X-Pro/IB Factoring/Uniao Ciclistica MG
34 Thiago Nardin (Bra) Funvic/Sundown/Pindamonhangaba
35 Jean Silva (Bra) Sao Lucas/Giant/Cicloravena/Americana
36 Jair Santos (Bra) Cesc Sao Caetano/Cawamar/Kuruma/R. Star/DKS
37 Francisco Chamorro (Arg) Scott/Marcondes Cesar/SJC
38 Mauricio Knapp (Bra) Cesc Sao Caetano/Cawamar/Kuruma/R. Star/DKS
39 Josimar Sacramento (Bra) Cesc Sao Caetano/Cawamar/Kuruma/R. Star/DKS
40 Cristian Rosa (Bra) Clube Dataro de Ciclismo
41 Lucas Onesco (Bra) Sao Lucas/Giant/Cicloravena/Americana
42 Mauricio Carvalho (Bra) Altolim/Assis
43 Fabricio Morandi (Bra) Scott/Marcondes Cesar/SJC
44 Eugert Zhupa (Alb) Trevigiani Dynamon Bottoli/Italia
45 Alexandre Mantovani (Bra) São Francisco Saude/KHS/Rib Preto
46 William Solera (Bra) Sao Lucas/Giant/Cicloravena/Americana
47 Marcelo Moser (Bra) Funvic/Sundown/Pindamonhangaba
48 Rogerio Silva (Bra) Cesc Sao Caetano/Cawamar/Kuruma/R. Star/DKS
49 Eduardo Pereira (Bra) Clube Dataro de Ciclismo
50 Tiago Fiorilli (Bra) Funvic/Sundown/Pindamonhangaba
51 Luiz Amorin (Bra) Scott/Marcondes Cesar/SJC
52 Agustin Fraysse (Arg) Start Cycling/Argentina
53 Raul Cançado (Bra) São Francisco Saude/KHS/Rib Preto
54 Andre Pulini (Bra) Memorial/Prefeitura de Santos/Giant
55 Lourismar Silva (Bra) Seel/Para/Fumbel
56 Patricio Almonacid (Chi) JMR Chimbote/Peru
57 Jose Medina (Chi) Start Cycling/Argentina
58 Ruben Menendez (Spa) MMRBikes.com/Espanha
59 Patrick Oyakaua (Bra) Cesc Sao Caetano/Cawamar/Kuruma/R. Star/DKS
60 Frederico Zacarias (Bra) X-Pro/IB Factoring/Uniao Ciclistica MG
61 Soelito Gohr (Bra) Scott/Marcondes Cesar/SJC
62 Matias Medici (Arg) Scott/Marcondes Cesar/SJC
63 Rafael Borges (Bra) São Francisco Saude/KHS/Rib Preto
64 Fabiano Mota (Bra) Memorial/Prefeitura de Santos/Giant
65 Maicke Pereira (Bra) X-Pro/IB Factoring/Uniao Ciclistica MG 0:01:32
66 David Silva (Bra) FW Engenharia/Amazonas Bike/Tres Rios/Trotz 0:01:39
67 Fabio Calabria (Aus) Team Type 1/USA 0:00:56
68 Carles Torrent (Spa) MMRBikes.com/Espanha 0:02:46
69 Pedro Milan (Spa) MMRBikes.com/Espanha
70 Daelson Santos (Bra) Seel/Para/Fumbel
71 Joseba Leon (Spa) MMRBikes.com/Espanha
72 Jhon Cunto PER19791117 JMR Chimbote/Peru 0:02:48
73 Luciano Pereira (Bra) Sao Lucas/Giant/Cicloravena/Americana 0:04:10
74 Joao Vieira (Bra) Altolim/Assis 0:04:50
75 Raimundo Monteiro (Bra) X-Pro/IB Factoring/Uniao Ciclistica MG 0:05:42
76 Aldo Ilesic (Slo) Team Type 1/USA 0:06:20
77 Sergio Barrichelo (Bra) Seel/Para/Fumbel 0:07:46
78 Alvimanio Chagas (Bra) FW Engenharia/Amazonas Bike/Tres Rios/Trotz 0:08:59
79 Wangner Marques (Bra) FW Engenharia/Amazonas Bike/Tres Rios/Trotz 0:09:02
80 Carlos Melo (Bra) Seleção do Rio de Janeiro
81 Jose Jr Diniz (Bra) Sao Lucas/Giant/Cicloravena/Americana 0:09:14
82 Wolney Morais (Bra) X-Pro/IB Factoring/Uniao Ciclistica MG
83 Rodnei Oliveira (Bra) Cesc Sao Caetano/Cawamar/Kuruma/R. Star/DKS
84 Lauro Chanan (Bra) Memorial/Prefeitura de Santos/Giant
85 Bruno Tabanez (Bra) Sao Lucas/Giant/Cicloravena/Americana
86 Pedro Barbosa (Bra) FW Engenharia/Amazonas Bike/Tres Rios/Trotz
87 Charles Eldridge (USA) Team Type 1/USA 0:11:28
88 Maximiliano Badde (Arg) Start Cycling/Argentina
89 Marcelo Lima (Bra) Seel/Para/Fumbel
90 Erick Mendoza PER19890504 JMR Chimbote/Peru
91 Anderson Rita (Bra) Seleção do Rio de Janeiro 0:14:10
92 Fabiano Campos (Bra) FW Engenharia/Amazonas Bike/Tres Rios/Trotz 0:14:55
93 Ageu Silva (Bra) Seel/Para/Fumbel
94 Rauny Gonsalvez (Bra) Clube Dataro de Ciclismo
95 Thiago Damasceno (Bra) São Francisco Saude/KHS/Rib Preto
96 Roberto Santos (Bra) Seleção do Rio de Janeiro 0:17:35
97 Daniel Soeiro (Bra) Funvic/Sundown/Pindamonhangaba 0:19:46
98 Emmanuel Guevara (Arg) Start Cycling/Argentina 0:19:54
99 Jose Mauricio Silva (Bra) Seleção do Rio de Janeiro 0:21:11
100 Jose Ronaldo Silva (Bra) Seleção do Rio de Janeiro
101 Raphael Dorna (Bra) Seleção do Rio de Janeiro 0:24:13
102 Vinicius Martins (Bra) FW Engenharia/Amazonas Bike/Tres Rios/Trotz
103 Manuel Miranda (Chi) Start Cycling/Argentina 0:25:47
104 Cristiano Dronov (Bra) Altolim/Assis
105 Ivan Gomes (Bra) X-Pro/IB Factoring/Uniao Ciclistica MG
106 Ymmy Fernandez PER19781025 JMR Chimbote/Peru 0:31:48
107 Jose Portocarrero PER19840905 JMR Chimbote/Peru 0:35:01
108 Massimo Coledan (Ita) Trevigiani Dynamon Bottoli/Italia 0:35:05
109 Eric Moy PER19760501 JMR Chimbote/Peru 0:38:38
DNF Geraldo Silva Jr (Bra) Sao Lucas/Giant/Cicloravena/Americana
DNF Jerre Souza (Bra) Altolim/Assis
DNF Andre Moura (Bra) FW Engenharia/Amazonas Bike/Tres Rios/Trotz
DNF Alex Conceição (Bra) Seleção do Rio de Janeiro
DNF Gustavo Pereira (Bra) Seleção do Rio de Janeiro
DNF Antonio Gomes (Bra) Seel/Para/Fumbel
Mountain 1 # Rider Name (Country) Team Result
1 Lucas Onesco (Bra) Sao Lucas/Giant/Cicloravena/Americana 6 pts
2 Rogerio Silva (Bra) Cesc Sao Caetano/Cawamar/Kuruma/R. Star/DKS 4
3 Eduardo Pereira (Bra) Clube Dataro de Ciclismo 2
Points 1 # Rider Name (Country) Team Result
1 Joao Vieira (Bra) Altolim/Assis 5 pts
2 Pedro Barbosa (Bra) FW Engenharia/Amazonas Bike/Tres Rios/Trotz 3
3 Micael Isidoro (Por) ASC/Vitoria/RTL - Portugal 2
Points 2 # Rider Name (Country) Team Result
1 Joao Vieira (Bra) Altolim/Assis 5 pts
2 Pedro Barbosa (Bra) FW Engenharia/Amazonas Bike/Tres Rios/Trotz 3
3 Roger Ferraro (Bra) ASC/Vitoria/RTL - Portugal 2
Teams # Rider Name (Country) Team Result
1 Trevigiani Dynamon Bottoli/Italia 10:11:25
2 Clube Dataro de Ciclismo
3 Scott/Marcondes Cesar/SJC
4 Team Type 1/USA
5 ASC/Vitoria/RTL - Portugal 0:00:56
6 Memorial/Prefeitura de Santos/Giant
7 Cesc Sao Caetano/Cawamar/Kuruma/R. Star/DKS
8 Funvic/Sundown/Pindamonhangaba
9 São Francisco Saude/KHS/Rib Preto
10 MMRBikes.com/Espanha
11 Sao Lucas/Giant/Cicloravena/Americana
12 X-Pro/IB Factoring/Uniao Ciclistica MG 0:01:32
13 Altolim/Assis 0:04:50
14 Seel/Para/Fumbel 0:09:36
15 FW Engenharia/Amazonas Bike/Tres Rios/Trotz 0:09:42
16 Start Cycling/Argentina 0:11:28
17 JMR Chimbote/Peru 0:13:20
18 Seleção do Rio de Janeiro 0:38:55
General Classification after Stage 1 # Rider Name (Country) Team Result
1 Tomas Alberio (Ita) Trevigiani Dynamon Bottoli/Italia 3:23:01
2 Christopher Jones (USA) Team Type 1/USA 0:00:04
3 Renato Santos (Bra) Clube Dataro de Ciclismo 0:00:06
4 Mauricio Morandi (Bra) Scott/Marcondes Cesar/SJC 0:00:10
5 Micael Isidoro (Por) ASC/Vitoria/RTL - Portugal 0:01:05
6 Roger Ferraro (Bra) ASC/Vitoria/RTL - Portugal
7 Kenneth Hanson (USA) Team Type 1/USA 0:01:06
8 Rafael Andriato (Bra) Trevigiani Dynamon Bottoli/Italia
9 Michel Garcia (Cub) Memorial/Prefeitura de Santos/Giant
10 Matteo Pelucchi (Ita) Trevigiani Dynamon Bottoli/Italia
11 Hector Aguilar (Uru) Funvic/Sundown/Pindamonhangaba
12 Andrea Dal Col (Ita) Trevigiani Dynamon Bottoli/Italia
13 Fabiele Mota (Bra) Memorial/Prefeitura de Santos/Giant
14 Diego Milan (Spa) MMRBikes.com/Espanha
15 Diego Ares (Bra) Cesc Sao Caetano/Cawamar/Kuruma/R. Star/DKS
16 Andre Mourato (Por) ASC/Vitoria/RTL - Portugal
17 Raphael Serpa (Bra) Sao Lucas/Giant/Cicloravena/Americana
18 Patrique Azevedo (Bra) Cesc Sao Caetano/Cawamar/Kuruma/R. Star/DKS
19 Bruno Borges (Por) ASC/Vitoria/RTL - Portugal
20 Sergio Casanova (Spa) MMRBikes.com/Espanha
21 Renato Seabra (Bra) Clube Dataro de Ciclismo
22 Gerardo Fernandez (Arg) São Francisco Saude/KHS/Rib Preto
23 Carlos França (Bra) São Francisco Saude/KHS/Rib Preto
24 Magno Nazaret (Bra) Scott/Marcondes Cesar/SJC
25 Alan Maniezzo (Bra) Altolim/Assis
26 Breno Sidoti (Bra) Funvic/Sundown/Pindamonhangaba
27 Vitor Carvalho (Por) ASC/Vitoria/RTL - Portugal
28 Anderson Echeverria (Bra) São Francisco Saude/KHS/Rib Preto
29 Nelson Sousa (Por) ASC/Vitoria/RTL - Portugal
30 Marcos Novello (Bra) Memorial/Prefeitura de Santos/Giant
31 Renan Maia (Bra) FW Engenharia/Amazonas Bike/Tres Rios/Trotz
32 Gregolry Panizo (Bra) Clube Dataro de Ciclismo
33 Hugo Prado Neto (Bra) X-Pro/IB Factoring/Uniao Ciclistica MG
34 Thiago Nardin (Bra) Funvic/Sundown/Pindamonhangaba
35 Jean Silva (Bra) Sao Lucas/Giant/Cicloravena/Americana
36 Jair Santos (Bra) Cesc Sao Caetano/Cawamar/Kuruma/R. Star/DKS
37 Francisco Chamorro (Arg) Scott/Marcondes Cesar/SJC
38 Mauricio Knapp (Bra) Cesc Sao Caetano/Cawamar/Kuruma/R. Star/DKS
39 Josimar Sacramento (Bra) Cesc Sao Caetano/Cawamar/Kuruma/R. Star/DKS
40 Cristian Rosa (Bra) Clube Dataro de Ciclismo
41 Lucas Onesco (Bra) Sao Lucas/Giant/Cicloravena/Americana
42 Mauricio Carvalho (Bra) Altolim/Assis
43 Fabricio Morandi (Bra) Scott/Marcondes Cesar/SJC
44 Eugert Zhupa (Alb) Trevigiani Dynamon Bottoli/Italia
45 Alexandre Mantovani (Bra) São Francisco Saude/KHS/Rib Preto
46 William Solera (Bra) Sao Lucas/Giant/Cicloravena/Americana
47 Marcelo Moser (Bra) Funvic/Sundown/Pindamonhangaba
48 Rogerio Silva (Bra) Cesc Sao Caetano/Cawamar/Kuruma/R. Star/DKS
49 Eduardo Pereira (Bra) Clube Dataro de Ciclismo
50 Tiago Fiorilli (Bra) Funvic/Sundown/Pindamonhangaba
51 Luiz Amorin (Bra) Scott/Marcondes Cesar/SJC
52 Agustin Fraysse (Arg) Start Cycling/Argentina
53 Raul Cançado (Bra) São Francisco Saude/KHS/Rib Preto
54 Andre Pulini (Bra) Memorial/Prefeitura de Santos/Giant
55 Lourismar Silva (Bra) Seel/Para/Fumbel
56 Patricio Almonacid (Chi) JMR Chimbote/Peru
57 Jose Medina (Chi) Start Cycling/Argentina
58 Ruben Menendez (Spa) MMRBikes.com/Espanha
59 Patrick Oyakaua (Bra) Cesc Sao Caetano/Cawamar/Kuruma/R. Star/DKS
60 Frederico Zacarias (Bra) X-Pro/IB Factoring/Uniao Ciclistica MG
61 Soelito Gohr (Bra) Scott/Marcondes Cesar/SJC
62 Matias Medici (Arg) Scott/Marcondes Cesar/SJC
63 Rafael Borges (Bra) São Francisco Saude/KHS/Rib Preto
64 Fabiano Mota (Bra) Memorial/Prefeitura de Santos/Giant
65 Fabio Calabria (Aus) Team Type 1/USA
66 Maicke Pereira (Bra) X-Pro/IB Factoring/Uniao Ciclistica MG 0:01:42
67 David Silva (Bra) FW Engenharia/Amazonas Bike/Tres Rios/Trotz 0:01:49
68 Carles Torrent (Spa) MMRBikes.com/Espanha 0:02:56
69 Pedro Milan (Spa) MMRBikes.com/Espanha
70 Daelson Santos (Bra) Seel/Para/Fumbel
71 Joseba Leon (Spa) MMRBikes.com/Espanha
72 Jhon Cunto PER19791117 JMR Chimbote/Peru 0:02:58
73 Luciano Pereira (Bra) Sao Lucas/Giant/Cicloravena/Americana 0:04:20
74 Joao Vieira (Bra) Altolim/Assis 0:04:54
75 Raimundo Monteiro (Bra) X-Pro/IB Factoring/Uniao Ciclistica MG 0:05:52
76 Aldo Ilesic (Slo) Team Type 1/USA 0:06:30
77 Sergio Barrichelo (Bra) Seel/Para/Fumbel 0:07:56
78 Alvimanio Chagas (Bra) FW Engenharia/Amazonas Bike/Tres Rios/Trotz 0:09:09
79 Wangner Marques (Bra) FW Engenharia/Amazonas Bike/Tres Rios/Trotz 0:09:12
80 Carlos Melo (Bra) Seleção do Rio de Janeiro
81 Pedro Barbosa (Bra) FW Engenharia/Amazonas Bike/Tres Rios/Trotz 0:09:20
82 Jose Jr Diniz (Bra) Sao Lucas/Giant/Cicloravena/Americana 0:09:24
83 Wolney Morais (Bra) X-Pro/IB Factoring/Uniao Ciclistica MG
84 Rodnei Oliveira (Bra) Cesc Sao Caetano/Cawamar/Kuruma/R. Star/DKS
85 Lauro Chanan (Bra) Memorial/Prefeitura de Santos/Giant
86 Bruno Tabanez (Bra) Sao Lucas/Giant/Cicloravena/Americana
87 Charles Eldridge (USA) Team Type 1/USA 0:11:38
88 Maximiliano Badde (Arg) Start Cycling/Argentina
89 Marcelo Lima (Bra) Seel/Para/Fumbel
90 Erick Mendoza PER19890504 JMR Chimbote/Peru
91 Anderson Rita (Bra) Seleção do Rio de Janeiro 0:14:20
92 Fabiano Campos (Bra) FW Engenharia/Amazonas Bike/Tres Rios/Trotz 0:15:05
93 Ageu Silva (Bra) Seel/Para/Fumbel
94 Rauny Gonsalvez (Bra) Clube Dataro de Ciclismo
95 Thiago Damasceno (Bra) São Francisco Saude/KHS/Rib Preto
96 Roberto Santos (Bra) Seleção do Rio de Janeiro 0:17:45
97 Daniel Soeiro (Bra) Funvic/Sundown/Pindamonhangaba 0:19:56
98 Emmanuel Guevara (Arg) Start Cycling/Argentina 0:20:04
99 Jose Mauricio Silva (Bra) Seleção do Rio de Janeiro 0:21:21
100 Jose Ronaldo Silva (Bra) Seleção do Rio de Janeiro
101 Raphael Dorna (Bra) Seleção do Rio de Janeiro 0:24:23
102 Vinicius Martins (Bra) FW Engenharia/Amazonas Bike/Tres Rios/Trotz
103 Manuel Miranda (Chi) Start Cycling/Argentina 0:25:57
104 Cristiano Dronov (Bra) Altolim/Assis
105 Ivan Gomes (Bra) X-Pro/IB Factoring/Uniao Ciclistica MG
Mountains classification # Rider Name (Country) Team Result
1 Lucas Onesco (Bra) Sao Lucas/Giant/Cicloravena/Americana 6 pts
2 Rogerio Silva (Bra) Cesc Sao Caetano/Cawamar/Kuruma/R. Star/DKS 4
3 Eduardo Pereira (Bra) Clube Dataro de Ciclismo 2
Points classification # Rider Name (Country) Team Result
1 Tomas Alberio (Ita) Trevigiani Dynamon Bottoli/Italia 15 pts
2 Christopher Jones (USA) Team Type 1/USA 14
3 Renato Santos (Bra) Clube Dataro de Ciclismo 13
4 Mauricio Morandi (Bra) Scott/Marcondes Cesar/SJC 12
5 Kenneth Hanson (USA) Team Type 1/USA 11
6 Joao Vieira (Bra) Altolim/Assis 10
7 Rafael Andriato (Bra) Trevigiani Dynamon Bottoli/Italia 10
8 Michel Garcia (Cub) Memorial/Prefeitura de Santos/Giant 9
9 Matteo Pelucchi (Ita) Trevigiani Dynamon Bottoli/Italia 8
10 Hector Aguilar (Uru) Funvic/Sundown/Pindamonhangaba 7
11 Andrea Dal Col (Ita) Trevigiani Dynamon Bottoli/Italia 6
12 Pedro Barbosa (Bra) FW Engenharia/Amazonas Bike/Tres Rios/Trotz 6
13 Micael Isidoro (Por) ASC/Vitoria/RTL - Portugal 5
14 Fabiele Mota (Bra) Memorial/Prefeitura de Santos/Giant 5
15 Diego Milan (Spa) MMRBikes.com/Espanha 4
16 Roger Ferraro (Bra) ASC/Vitoria/RTL - Portugal 2
17 Diego Ares (Bra) Cesc Sao Caetano/Cawamar/Kuruma/R. Star/DKS 2
18 Andre Mourato (Por) ASC/Vitoria/RTL - Portugal 1
Teams classification # Rider Name (Country) Team Result
1 Trevigiani Dynamon Bottoli/Italia 10:11:25
2 Clube Dataro de Ciclismo
3 Scott/Marcondes Cesar/SJC
4 Team Type 1/USA
5 ASC/Vitoria/RTL - Portugal 0:00:56
6 Memorial/Prefeitura de Santos/Giant
7 Cesc Sao Caetano/Cawamar/Kuruma/R. Star/DKS
8 Funvic/Sundown/Pindamonhangaba
9 São Francisco Saude/KHS/Rib Preto
10 MMRBikes.com/Espanha
11 Sao Lucas/Giant/Cicloravena/Americana
12 X-Pro/IB Factoring/Uniao Ciclistica MG 0:01:32
13 Altolim/Assis 0:04:50
14 Seel/Para/Fumbel 0:09:36
15 FW Engenharia/Amazonas Bike/Tres Rios/Trotz 0:09:42
16 Start Cycling/Argentina 0:11:28
17 JMR Chimbote/Peru 0:13:20
18 Seleção do Rio de Janeiro 0:38:55
Close