1 Nicole Cooke (GBr) Great Britain 0:15:09
2 Judith Arndt (Ger) HTC Columbia Women 0:00:15
3 Marianne Vos (Ned) Nederland Bloeit 0:00:25
4 Claudia Hausler (Ger) Cervelo TestTeam 0:00:27
5 Emma Johansson (Swe) Redsun Cycling Team 0:00:34
6 Annemiek Van Vleuten (Ned) Nederland Bloeit 0:00:37
7 Ashleigh Moolman (RSA) Lotto Ladies Team 0:00:39
8 Valentina Carretta (Ita) Fassa Bortolo-Ghezzi 0:00:55
9 Loes Gunnewijk (Ned) Nederland Bloeit 0:01:05
10 Patricia Schwager (Swi) Cervelo TestTeam 0:01:06
11 Eleonora Patuzzo (Ita) Safi - Pasta Zara 0:01:09
12 Vicki Whitelaw (Aus) Lotto Ladies Team 0:01:10
13 Jessie Daams (Bel) Topsport Vlaanderen - Thompson 0:01:12
14 Paulina Brzezna (Pol) Redsun Cycling Team 0:01:14
15 Andrea Bosman (Ned) Netherlands 0:01:15
16 Marta Vilajosana (Spa) Team Valdarno
17 Elena Berlato (Ita) Fassa Bortolo-Ghezzi 0:01:18
18 Susana Zorzi (Ita) Italy 0:01:19
19 Lisa Brennauer (Ger) Germany 0:01:20
20 Luise Keller (Ger) HTC Columbia Women
21 Lucinda Brand (Ned) Netherlands 0:01:21
22 Tiffany Cromwell (Aus) Australia 0:01:23
23 Chantal Blaak (Ned) Netherlands 0:01:24
24 Charlotte Becker (Ger) Cervelo TestTeam 0:01:25
25 Silvia Valescchi (Ita) Fassa Bortolo-Ghezzi 0:01:27
26 Carla Ryan (Aus) Cervelo TestTeam 0:01:32
27 Carlee Taylor (Aus) Australia
28 Irene Van Den Broek (Ned) Netherlands 0:01:33
29 Amy Pieters (Ned) Netherlands 0:01:34
30 Martine Bras (Ned) Gauss RDZ Ormu 0:01:37
31 Katie Colclough (GBr) Great Britain 0:01:47
32 Noemi Cantele (Ita) HTC Columbia Women 0:01:49
33 Viviana Gatto (Ita) Italy
34 Lieselot Decroix (Bel) Cervelo TestTeam 0:01:52
35 Edita Pucinskaite (Ltu) Gauss RDZ Ormu
36 Amanda Spratt (Aus) Australia 0:01:53
37 Oxana Kozonchuk (Rus) Safi - Pasta Zara 0:01:55
38 Catherine Williamson (GBr) Great Britain 0:01:57
39 Vilija Sereikaite (Ltu) Safi - Pasta Zara
40 Kelly Druyts (Bel) Topsport Vlaanderen - Thompson 0:01:58
41 Sigrid Corneo (Slo) Fassa Bortolo-Ghezzi
42 Martina Ruzickova (Cze) S.C. Michela Fanini Record Rox 0:01:59
43 Monia Baccaille (Ita) Team Valdarno 0:02:00
44 Ausrine Trebaite (Ltu) Safi - Pasta Zara 0:02:01
45 Inga Cilvinaite (Ltu) Safi - Pasta Zara
46 Emma Silversides (GBr) Redsun Cycling Team 0:02:08
47 Alona Andruk (Ukr) Safi - Pasta Zara 0:02:10
48 Petra Dijkman (Ned) Redsun Cycling Team 0:02:13
49 Anna Van Der Breggen (Ned) Netherlands 0:02:14
50 Ana Belen Garcia (Spa) Bizkaia-Durango 0:02:16
51 Elena Kuchiskaya (Rus) Gauss RDZ Ormu
52 Edwige Pitel (Fra) S.C. Michela Fanini Record Rox 0:02:17
53 Leire Olaberria (Spa) Debabarrena - Kirolgi 0:02:18
54 Ludivine Henrion (Bel) Redsun Cycling Team 0:02:21
55 Ester Alves (Por) Lointek
56 Jennifer Fiori (Ita) Fassa Bortolo-Ghezzi
57 Giorgia Bronzini (Ita) Gauss RDZ Ormu 0:02:22
58 Xiao Ling Luo (Chn) Giant Pro Cycling 0:02:23
59 Adrie Visser (Ned) HTC Columbia Women 0:02:24
60 Giada Borgato (Ita) Gauss RDZ Ormu 0:02:27
61 Sjouke Dufoer (Bel) Topsport Vlaanderen - Thompson 0:02:29
62 Nina Ovcharenko (Ukr) S.C. Michela Fanini Record Rox 0:02:31
63 Laura Dittmann (Ger) Germany
64 Mascha Pijnenborg (Ned) Redsun Cycling Team 0:02:33
65 Cristina Alcalde (Spa) Bizkaia-Durango 0:02:34
66 Luisa Tamanini (Ita) Italy 0:02:38
67 Martina Corazza (Ita) Team Valdarno 0:02:42
68 Ane Santesteban (Spa) Debabarrena - Kirolgi 0:02:43
69 Giulia Ronchi (Ita) Italy 0:02:48
70 Ellen Van Dijk (Ned) HTC Columbia Women 0:02:50
71 Ine Beyen (Bel) Topsport Vlaanderen - Thompson 0:02:53
72 Leticia Gil (Spa) Lointek 0:02:59
73 Gloria Presti (Ita) Fassa Bortolo-Ghezzi 0:03:00
74 Mireia Epelde (Spa) Lointek 0:03:02
75 Josephine Tomic (Aus) Lotto Ladies Team 0:03:05
76 Lucia Gonzalez (Spa) Lointek 0:03:11
77 Janneke Kanis (Ned) Nederland Bloeit 0:03:12
78 Denise Zuckermandel (Ger) Germany 0:03:15
79 Lucy Martin (GBr) Great Britain 0:03:23
80 Eleonora Suelotto (Ita) Gauss RDZ Ormu 0:03:28
81 Alice Marmorini (Ita) S.C. Michela Fanini Record Rox 0:03:34
82 Min Gao (Chn) Giant Pro Cycling 0:03:36
83 Anna B. Schnitzmeier (Ger) Germany 0:03:37
84 Tania Belvederesi (Ita) Team Valdarno 0:03:41
85 Dorleta Zorrilla (Spa) Bizkaia-Durango 0:03:46
86 Elena Cecchini (Ita) Italy 0:03:50
87 Lynette Burger (RSA) Lotto Ladies Team 0:03:55
88 Isabella Arman (Ita) Italy 0:04:13
89 Judith Masdeu (Spa) Lointek 0:04:16
90 Veronia Andreasson (Swe) Lotto Ladies Team 0:04:17
91 Joana Eslava (Spa) Tolosa C.F. 0:04:20
92 Franziska Merten (Ger) Germany 0:04:47
93 Carly M Hibberd (Aus) S.C. Michela Fanini Record Rox
94 Barbara Guarischi (Ita) S.C. Michela Fanini Record Rox 0:04:52
95 Loes Markerink (Ned) Nederland Bloeit 0:05:02
Regularidad # Rider Name (Country) Team Result
1 Nicole Cooke (GBr) Great Britain 10 pts
2 Judith Arndt (Ger) HTC Columbia Women 9
3 Marianne Vos (Ned) Nederland Bloeit 8
4 Claudia Hausler (Ger) Cervelo TestTeam 7
5 Emma Johansson (Swe) Redsun Cycling Team 6
6 Annemiek Van Vleuten (Ned) Nederland Bloeit 5
7 Ashleigh Moolman (RSA) Lotto Ladies Team 4
8 Valentina Carretta (Ita) Fassa Bortolo-Ghezzi 3
9 Loes Gunnewijk (Ned) Nederland Bloeit 2
10 Patricia Schwager (Swi) Cervelo TestTeam 1
Teams # Rider Name (Country) Team Result
1 Nederland Bloeit 0:47:34
2 Cervelo TestTeam 0:48:25
3 HTC Columbia Women 0:48:51
4 Fassa Bortolo-Ghezzi 0:49:07
5 Great Britain 0:49:11
6 Redsun Cycling Team 0:49:23
7 Netherlands 0:49:27
8 Australia 0:50:15
9 Lotto Ladies Team 0:50:21
10 Safi - Pasta Zara 0:50:28
11 Topsport Vlaanderen - Thompson 0:51:06
12 Gauss RDZ Ormu 0:51:12
13 Italy 0:51:13
14 Team Valdarno 0:51:24
15 S.C. Michela Fanini Record Rox 0:52:14
16 Germany 0:52:33
17 Lointek 0:53:49
18 Bizkaia-Durango 0:54:03
General classification after stage 3 (brief) # Rider Name (Country) Team Result
1 Judith Arndt (Ger) HTC Columbia Women
2 Claudia Hausler (Ger) Cervelo TestTeam
Close