European Track Cycling Championships
10-15 September 2010
St. Petersburg
Heat Race number Name Country
Code 1st Race 2nd
Race Decider
1 260 BALUNOV Nikita RUS
244 GASPARRINI Rino ITA
2 221 PALMA Julien FRA
224 HINDES Philipp GER
Qualification rule:
Winners race for first and second place (on 13 Sep). Losers race for third and fourth place (on 13 Sep)
Communique no.112
Men's Sprint Juniors / Vitesse hommes Juniors
Semifinals / Demifinales
Start List / Liste de départ
Mon 13 Sep 2010 Race distance: 3 laps
Communique approved by the President of the Commisaires Panel:
………………………………………………………………………………………...
Report Created: 13.09.2010 at 17:07 Page 1/4
European Track Cycling Championships
10-15 September 2010
St. Petersburg
Heat Rank Race number Name Country
Code 1st Race 2nd
Race Decider
1 1 244 GASPARRINI Rino ITA 11,27 10,94
2 260 BALUNOV Nikita RUS
2 1 221 PALMA Julien FRA 11,73 11,39
2 224 HINDES Philipp GER
Qualification rule:
Winners race for first and second place (on 13 Sep). Losers race for third and fourth place (on 13 Sep)
Communique no.113
Men's Sprint Juniors / Vitesse hommes Juniors
Semifinals / Demifinales
Results / Résultats
Mon 13 Sep 2010 Race distance: 3 laps
Communique approved by the President of the Commisaires Panel:
………………………………………………………………………………………...
Report Created: 13.09.2010 at 17:07 Page 2/4
European Track Cycling Championships
10-15 September 2010
St. Petersburg
Heat Race number Name Country
Code 1st Race 2nd
Race Decider
FOR 260 BALUNOV Nikita RUS
BRONZE 224 HINDES Philipp GER
FOR 244 GASPARRINI Rino ITA
GOLD 221 PALMA Julien FRA
Communique no.114
Men's Sprint Juniors / Vitesse hommes Juniors
Finals / Finales
Start List / Liste de départ
Mon 13 Sep 2010 Race distance: 3 laps
Communique approved by the President of the Commisaires Panel:
………………………………………………………………………………………...
Report Created: 13.09.2010 at 17:07 Page 3/4
European Track Cycling Championships
10-15 September 2010
St. Petersburg
Rank Race number Name Country
Code 1st Race 2nd
Race Decider
GOLD 1 221 PALMA Julien FRA 10,97 11,04
SILVER 2 244 GASPARRINI Rino ITA
BRONZE 3 224 HINDES Philipp GER 12,43 11,65
4 260 BALUNOV Nikita RUS
5 251 PETRAUSKAS Gediminas LTU
6 257 OPASEWICZ Adrian POL
7 225 KANTER Robert GER
8 233 KOLLARAS Anargyros GRE
9 265 MESHCHERYAKOV Evgeny RUS
10 217 EDELIN Benjamin FRA
11 254 LATOŃ Eryk POL
12 206 VAN LEEMPUT Kim BEL
13 274 PARFYONOV Yevgen UKR
14 243 DEL ROSARIO Giacomo ITA
15 232 FALIAKAKIS Ioannis-Stergios GRE
16 202 KAMINSKI Ihar BLR
Communique no.115
Men's Sprint Juniors / Vitesse hommes Juniors
Results and Final Classification / Résultats et classement final
Results / Résultats
Mon 13 Sep 2010 Race distance: 3 laps
Communique approved by the President of the Commisaires Panel:
………………………………………………………………………………………...
Report Created: 13.09.2010 at 17:07 Page 4/4
Close