1 Matteo RABOTTINI Farnese Vini - Neri Sottoli 5:51:25
2 Alexander EFIMKIN Team Type 1 - Sanofi Aventis 0:00:00
3 Enrico MAGAZZINI Lampre - ISD 0:00:03
4 Thomas PETERSON Team Garmin - Cervelo 0:00:03
5 Thibaut PINOT FDJ 0:00:03
6 Lucas EUSER Team Spidertech Powered by C10 0:00:03
7 Cameron WURF Liquigas-Cannondale 0:00:03
8 Ronan VAN ZANDBEEK Skil-Shimano 0:00:03
9 Andrey ZEITS Pro Team Astana 0:00:14
10 Eloy RUIZ PINTO Andalucia Caja Granada 0:00:25
11 Kenny DE HAES Omega Pharma - Lotto 0:11:55
12 Alessandro PETACCHI Lampre - ISD 0:11:55
13 Stefan VAN DIJCK Veranda's Willems-Accent 0:11:55
14 Ramunas NAVARDAUSKAS Team Garmin - Cervelo 0:11:55
15 Juan Jose LOBATO DEL VALLE Andalucia Caja Granada 0:11:55
16 Nicolas EDET Cofidis le Crédit en Ligne 0:11:55
17 Dean PODGORNIK Manisaspor Cycling Team 0:11:55
18 Egoitz GARCÍA ECHEGUIBEL Caja Rural 0:11:55
19 Riccardo CHIARINI Androni Giocattoli 0:11:55
20 Robin CHAIGNEAU Skil-Shimano 0:11:55
21 Valentin IGLINSKIY Pro Team Astana 0:11:55
22 Anthony ROUX FDJ 0:11:55
23 Assan BAZAYEV Pro Team Astana 0:11:55
24 Juan Pablo FORERO CARRERO Colombia es Passion - Café de Colombia 0:11:55
25 Danail ANDONOV PETROV Konya Torku Seker Spor - Vivelo 0:11:55
26 Jens DEBUSSCHERE Omega Pharma - Lotto 0:11:55
27 Nacer BOUHANNI FDJ 0:11:55
28 Dmytro KRIVTSOV Lampre - ISD 0:11:55
29 Jesus DEL NERO Team NetApp 0:11:55
30 Jurgen VAN GOOLEN Veranda's Willems-Accent 0:11:55
31 Evert VERBIST Veranda's Willems-Accent 0:11:55
32 Diego MILAN JIMENEZ Caja Rural 0:11:55
33 Julien FOUCHARD Cofidis le Crédit en Ligne 0:11:55
34 Wesley SULZBERGER FDJ 0:11:55
35 Jaroslaw MARYCZ Saxo Bank SunGard 0:11:55
36 Gabor KASA Manisaspor Cycling Team 0:11:55
37 Rubens BERTOGLIATI Team Type 1 - Sanofi Aventis 0:11:55
38 Romain ZINGLE Cofidis le Crédit en Ligne 0:11:55
39 Arturo MORA ORTIZ Caja Rural 0:11:55
40 Olivier KAISEN Omega Pharma - Lotto 0:11:55
41 Roman KIREYEV Pro Team Astana 0:11:55
42 Damiano MARGUTTI De Rosa - Ceramica Flaminia 0:11:55
43 Juraj SAGAN Liquigas-Cannondale 0:11:55
44 Fabio PISCOPIELLO De Rosa - Ceramica Flaminia 0:11:55
45 Vitaliy KONDRUT Lampre - ISD 0:11:55
46 Svetoslav TCHANLIEV KIRILOV Konya Torku Seker Spor - Vivelo 0:11:55
47 Adrian PALOMARES VILLAPLANA Andalucia Caja Granada 0:11:55
48 Allan DAVIS Pro Team Astana 0:11:55
49 Oleg CHUZHDA Caja Rural 0:11:55
50 Jeremy YATES Manisaspor Cycling Team 0:11:55
51 Lazlo BODROGI Team Type 1 - Sanofi Aventis 0:11:55
52 Antonio CABELLO BAENA Andalucia Caja Granada 0:11:55
53 Manuele BOARO Saxo Bank SunGard 0:11:55
54 Luca BARLA Androni Giocattoli 0:11:55
55 Jempy DRUCKER Veranda's Willems-Accent 0:11:55
56 Albert TIMMER Skil-Shimano 0:11:55
57 Damien MONIER Cofidis le Crédit en Ligne 0:11:55
58 Ruben REIG CONEJERO Caja Rural 0:11:55
59 Francesco BELLOTTI Liquigas-Cannondale 0:11:55
60 Sandy CASAR FDJ 0:11:55
61 Gianfranco VISCONTI De Rosa - Ceramica Flaminia 0:11:55
62 Sergey RENEV Pro Team Astana 0:11:55
63 HUGO SEBASTIAN SALAZAR CASTANEDA Colombia es Passion - Café de Colombia 0:11:55
64 Manuel ORTEGA OCANA Andalucia Caja Granada 0:11:55
65 Yevgeniy NEPOMNYACHSHIY Pro Team Astana 0:11:55
66 Jose Luis ROLDAN CARMONA Andalucia Caja Granada 0:11:55
67 Adam HANSEN Omega Pharma - Lotto 0:11:55
68 Leopold KÖNIG Team NetApp 0:11:55
69 Gustav LARSSON Saxo Bank SunGard 0:11:55
70 Vitaliy BUTS Lampre - ISD 0:11:55
71 Marcel SIEBERG Omega Pharma - Lotto 0:11:55
72 Jonas Aaen JORGENSEN Saxo Bank SunGard 0:11:55
73 Tyler FARRAR Team Garmin - Cervelo 0:11:55
74 Lucas Sebastien HAEDO Saxo Bank SunGard 0:11:55
75 André GREIPEL Omega Pharma - Lotto 0:11:55
76 Victor Hugo PENA GRISALES Colombia es Passion - Café de Colombia 0:11:55
77 Rémi PAURIOL FDJ 0:11:55
78 Rubén MARTINEZ HERNANDEZ Caja Rural 0:11:55
79 Evgeni GERGANOV Konya Torku Seker Spor - Vivelo 0:11:55
80 Andi BAJC Manisaspor Cycling Team 0:11:55
81 Kasper KLOSTERGAARD LARSEN Saxo Bank SunGard 0:11:55
82 Antonio SANTORO Androni Giocattoli 0:11:55
83 Igor ROMERO ETXEBARRIA Caja Rural 0:11:55
84 Jacobus VENTER Veranda's Willems-Accent 0:11:55
85 Andres MARTINEZ MONTERO Colombia es Passion - Café de Colombia 0:11:55
86 Bartosz HUZARSKI Team NetApp 0:11:55
87 Aitor PEREZ ARRIETA Lampre - ISD 0:11:55
88 Daniele CALLEGARIN Team Type 1 - Sanofi Aventis 0:11:55
89 Andréa NOE Farnese Vini - Neri Sottoli 0:11:55
90 Wim DE VOCHT Veranda's Willems-Accent 0:11:55
91 Jose Alberto BENITEZ ROMAN Andalucia Caja Granada 0:11:55
92 Alexandr DYACHENKO Pro Team Astana 0:11:55
93 Denis KOSTYUK Lampre - ISD 0:11:55
94 Valeryi KOBZARENKO Team Type 1 - Sanofi Aventis 0:11:55
95 Ryan ANDERSON Team Spidertech Powered by C10 0:11:55
96 Bünyamin OZDEMIR Manisaspor Cycling Team 0:11:55
97 Jonathan Patrick MCCARTY Team Spidertech Powered by C10 0:11:55
98 Andrea PASQUALON Colnago - CSF Inox 0:11:55
99 David BERNABEU ARMENGOL Andalucia Caja Granada 0:11:55
100 Sacha MODOLO Colnago - CSF Inox 0:11:55
101 Svein TUFT Team Spidertech Powered by C10 0:11:55
102 Timothy DUGGAN Liquigas-Cannondale 0:11:55
103 Luis Felipe LAVERDE JIMENEZ Colombia es Passion - Café de Colombia 0:11:55
104 Matteo TOSATTO Saxo Bank SunGard 0:11:55
105 Angelo PAGANI Colnago - CSF Inox 0:11:55
106 Marek CANECKY Manisaspor Cycling Team 0:11:55
107 Francis MOUREY FDJ 0:11:55
108 Brett Daniel LANCASTER Team Garmin - Cervelo 0:11:55
109 Yann HUGUET Skil-Shimano 0:12:11
110 Feng HAN Skil-Shimano 0:12:16
111 Yohan BAGOT Cofidis le Crédit en Ligne 0:12:19
112 Artur VICHOT FDJ 0:12:19
113 Alexander RYABKIN Caja Rural 0:12:19
114 Alessandro BISOLTI Farnese Vini - Neri Sottoli 0:12:25
115 Balint SZEGHALMI Lampre - ISD 0:12:25
116 Andreas SCHILLINGER Team NetApp 0:12:25
117 Rob GORIS Veranda's Willems-Accent 0:12:34
118 Murillo Antonio FISCHER Team Garmin - Cervelo 0:12:34
119 Nicolas VOGONDY Cofidis le Crédit en Ligne 0:12:34
120 Oscar GATTO Farnese Vini - Neri Sottoli 0:12:37
121 Elia FAVILLI Farnese Vini - Neri Sottoli 0:12:37
122 Travis MEYER Team Garmin - Cervelo 0:12:37
123 Thomas BONNIN Skil-Shimano 0:13:06
124 Jan BARTA Team NetApp 0:13:17
125 Giairo ERMETI Androni Giocattoli 0:13:38
126 Sven VANDOUSSELAERE Omega Pharma - Lotto 0:20:03
127 Will ROUTLEY Team Spidertech Powered by C10 0:20:03
128 Ahmet AKDILEK Manisaspor Cycling Team 0:20:03
129 Fatih HARMANCI Manisaspor Cycling Team 0:20:03
130 Eric BAUMANN Team NetApp 0:20:03
131 Kenny Robert VAN HUMMEL Skil-Shimano 0:20:03
132 Timon SEUBERT Team NetApp 0:20:03
133 Takashi MIYAZAWA Farnese Vini - Neri Sottoli 0:20:03
134 Sep VANMARCKE Team Garmin - Cervelo 0:20:03
135 Lubos PELANEK Farnese Vini - Neri Sottoli 0:20:03
136 Filippo BAGGIO De Rosa - Ceramica Flaminia 0:20:03
137 Andrea GUARDINI Farnese Vini - Neri Sottoli 0:20:03
138 Giorgio BRAMBILA De Rosa - Ceramica Flaminia 0:20:03
139 Tom VEELERS Skil-Shimano 0:20:03
140 Cristiano BENENATI De Rosa - Ceramica Flaminia 0:20:03
141 Paolo LOCATELLI Colnago - CSF Inox 0:20:03
142 Martijn VERSCHOOR Team Type 1 - Sanofi Aventis 0:20:03
143 Jure KOCJAN Team Type 1 - Sanofi Aventis 0:20:03
144 Eyup KARAGOBEK Konya Torku Seker Spor - Vivelo 0:20:03
145 Mirac KAL Konya Torku Seker Spor - Vivelo 0:20:03
146 Vladimir KOEV Konya Torku Seker Spor - Vivelo 0:20:03
147 Sergio LAGANA De Rosa - Ceramica Flaminia 0:20:03
Vicente REYNES MIMO Omega Pharma - Lotto Abandon
Laurent DIDIER Saxo Bank SunGard Abandon
Omar LOMBARDI Colnago - CSF Inox Abandon
Roberto FERRARI Androni Giocattoli Abandon
General:
1 Thomas PETERSON Team Garmin - Cervelo 22:49:41
2 Cameron WURF Liquigas-Cannondale 0:00:27
3 Alexander EFIMKIN Team Type 1 - Sanofi Aventis 0:00:29
4 Andrey ZEITS Pro Team Astana 0:01:42
5 Thibaut PINOT FDJ 0:02:02
6 Bartosz HUZARSKI Team NetApp 0:11:45
7 Wesley SULZBERGER FDJ 0:11:48
8 Riccardo CHIARINI Androni Giocattoli 0:11:52
9 Egoitz GARCÍA ECHEGUIBEL Caja Rural 0:11:52
10 Jesus DEL NERO Team NetApp 0:11:52
11 Anthony ROUX FDJ 0:11:52
12 Ramunas NAVARDAUSKAS Team Garmin - Cervelo 0:11:52
13 Danail ANDONOV PETROV Konya Torku Seker Spor - Vivelo 0:11:52
14 Romain ZINGLE Cofidis le Crédit en Ligne 0:11:52
15 Nicolas EDET Cofidis le Crédit en Ligne 0:11:52
16 Rubens BERTOGLIATI Team Type 1 - Sanofi Aventis 0:11:52
17 Jurgen VAN GOOLEN Veranda's Willems-Accent 0:11:52
18 Damien MONIER Cofidis le Crédit en Ligne 0:11:52
19 Rubén MARTINEZ HERNANDEZ Caja Rural 0:11:58
20 Assan BAZAYEV Pro Team Astana 0:11:58
21 Arturo MORA ORTIZ Caja Rural 0:11:58
22 Leopold KÖNIG Team NetApp 0:11:58
23 Adam HANSEN Omega Pharma - Lotto 0:11:58
24 Jonathan Patrick MCCARTY Team Spidertech Powered by C10 0:11:58
25 Gustav LARSSON Saxo Bank SunGard 0:11:58
26 Jeremy YATES Manisaspor Cycling Team 0:11:58
27 Andréa NOE Farnese Vini - Neri Sottoli 0:12:05
28 Francesco BELLOTTI Liquigas-Cannondale 0:12:12
29 Sandy CASAR FDJ 0:12:12
30 Adrian PALOMARES VILLAPLANA Andalucia Caja Granada 0:12:18
31 Svein TUFT Team Spidertech Powered by C10 0:12:20
32 Alexandr DYACHENKO Pro Team Astana 0:12:22
33 Manuele BOARO Saxo Bank SunGard 0:12:23
34 Julien FOUCHARD Cofidis le Crédit en Ligne 0:12:28
35 Jacobus VENTER Veranda's Willems-Accent 0:12:30
36 Alessandro PETACCHI Lampre - ISD 0:12:35
37 Sergey RENEV Pro Team Astana 0:12:37
38 Francis MOUREY FDJ 0:13:02
39 Alessandro BISOLTI Farnese Vini - Neri Sottoli 0:13:04
40 Victor Hugo PENA GRISALES Colombia es Passion - Café de Colombia 0:13:25
41 Murillo Antonio FISCHER Team Garmin - Cervelo 0:14:07
42 Ryan ANDERSON Team Spidertech Powered by C10 0:14:12
43 Denis KOSTYUK Lampre - ISD 0:14:43
44 Luis Felipe LAVERDE JIMENEZ Colombia es Passion - Café de Colombia 0:15:08
45 Rémi PAURIOL FDJ 0:15:41
46 Jan BARTA Team NetApp 0:16:05
47 Yann HUGUET Skil-Shimano 0:16:21
48 Aitor PEREZ ARRIETA Lampre - ISD 0:17:59
49 Jaroslaw MARYCZ Saxo Bank SunGard 0:43:33
50 Diego MILAN JIMENEZ Caja Rural 0:43:37
51 Lucas EUSER Team Spidertech Powered by C10 0:46:59
52 Sep VANMARCKE Team Garmin - Cervelo 0:47:08
53 Matteo RABOTTINI Farnese Vini - Neri Sottoli 0:47:22
54 Ronan VAN ZANDBEEK Skil-Shimano 0:47:35
55 Eloy RUIZ PINTO Andalucia Caja Granada 0:49:18
56 Enrico MAGAZZINI Lampre - ISD 0:51:20
57 Stefan VAN DIJCK Veranda's Willems-Accent 0:58:45
58 Nacer BOUHANNI FDJ 0:58:45
59 Andi BAJC Manisaspor Cycling Team 0:58:45
60 Jose Alberto BENITEZ ROMAN Andalucia Caja Granada 0:58:45
61 Daniele CALLEGARIN Team Type 1 - Sanofi Aventis 0:58:45
62 Luca BARLA Androni Giocattoli 0:58:45
63 André GREIPEL Omega Pharma - Lotto 0:58:45
64 Manuel ORTEGA OCANA Andalucia Caja Granada 0:58:51
65 Ruben REIG CONEJERO Caja Rural 0:58:51
66 Damiano MARGUTTI De Rosa - Ceramica Flaminia 0:58:51
67 Jempy DRUCKER Veranda's Willems-Accent 0:58:51
68 Olivier KAISEN Omega Pharma - Lotto 0:58:51
69 Evgeni GERGANOV Konya Torku Seker Spor - Vivelo 0:58:51
70 Albert TIMMER Skil-Shimano 0:58:51
71 Angelo PAGANI Colnago - CSF Inox 0:58:51
72 Svetoslav TCHANLIEV KIRILOV Konya Torku Seker Spor - Vivelo 0:58:58
73 Marcel SIEBERG Omega Pharma - Lotto 0:58:58
74 Sacha MODOLO Colnago - CSF Inox 0:59:00
75 Oleg CHUZHDA Caja Rural 0:59:01
76 Valentin IGLINSKIY Pro Team Astana 0:59:17
77 David BERNABEU ARMENGOL Andalucia Caja Granada 0:59:20
78 Dmytro KRIVTSOV Lampre - ISD 0:59:23
79 Lazlo BODROGI Team Type 1 - Sanofi Aventis 0:59:23
80 Yevgeniy NEPOMNYACHSHIY Pro Team Astana 0:59:23
81 Gianfranco VISCONTI De Rosa - Ceramica Flaminia 0:59:23
82 Jonas Aaen JORGENSEN Saxo Bank SunGard 0:59:26
83 Valeryi KOBZARENKO Team Type 1 - Sanofi Aventis 0:59:26
84 Oscar GATTO Farnese Vini - Neri Sottoli 0:59:27
85 Kasper KLOSTERGAARD LARSEN Saxo Bank SunGard 0:59:27
86 Nicolas VOGONDY Cofidis le Crédit en Ligne 0:59:30
87 Allan DAVIS Pro Team Astana 0:59:34
88 Robin CHAIGNEAU Skil-Shimano 0:59:40
89 Jose Luis ROLDAN CARMONA Andalucia Caja Granada 0:59:43
90 Andreas SCHILLINGER Team NetApp 0:59:56
91 Thomas BONNIN Skil-Shimano 1:00:02
92 Juan Pablo FORERO CARRERO Colombia es Passion - Café de Colombia 1:00:18
93 Vitaliy BUTS Lampre - ISD 1:00:18
94 Roman KIREYEV Pro Team Astana 1:00:18
95 Jens DEBUSSCHERE Omega Pharma - Lotto 1:00:18
96 Bünyamin OZDEMIR Manisaspor Cycling Team 1:00:18
97 Matteo TOSATTO Saxo Bank SunGard 1:00:18
98 Timothy DUGGAN Liquigas-Cannondale 1:00:18
99 HUGO SEBASTIAN SALAZAR CASTANEDA Colombia es Passion - Café de Colombia 1:00:38
100 Fabio PISCOPIELLO De Rosa - Ceramica Flaminia 1:00:38
101 Igor ROMERO ETXEBARRIA Caja Rural 1:00:38
102 Alexander RYABKIN Caja Rural 1:00:49
103 Juan Jose LOBATO DEL VALLE Andalucia Caja Granada 1:00:53
104 Andres MARTINEZ MONTERO Colombia es Passion - Café de Colombia 1:01:07
105 Tyler FARRAR Team Garmin - Cervelo 1:01:55
106 Feng HAN Skil-Shimano 1:01:55
107 Juraj SAGAN Liquigas-Cannondale 1:02:01
108 Elia FAVILLI Farnese Vini - Neri Sottoli 1:02:39
109 Gabor KASA Manisaspor Cycling Team 1:02:48
110 Andrea PASQUALON Colnago - CSF Inox 1:02:56
111 Antonio CABELLO BAENA Andalucia Caja Granada 1:02:59
112 Vitaliy KONDRUT Lampre - ISD 1:03:16
113 Balint SZEGHALMI Lampre - ISD 1:04:20
114 Brett Daniel LANCASTER Team Garmin - Cervelo 1:04:57
115 Kenny DE HAES Omega Pharma - Lotto 1:05:06
116 Travis MEYER Team Garmin - Cervelo 1:06:09
117 Lucas Sebastien HAEDO Saxo Bank SunGard 1:06:27
118 Will ROUTLEY Team Spidertech Powered by C10 1:07:35
119 Yohan BAGOT Cofidis le Crédit en Ligne 1:07:36
120 Artur VICHOT FDJ 1:07:36
121 Evert VERBIST Veranda's Willems-Accent 1:08:02
122 Ahmet AKDILEK Manisaspor Cycling Team 1:08:26
123 Tom VEELERS Skil-Shimano 1:08:26
124 Sergio LAGANA De Rosa - Ceramica Flaminia 1:08:36
125 Lubos PELANEK Farnese Vini - Neri Sottoli 1:08:46
126 Takashi MIYAZAWA Farnese Vini - Neri Sottoli 1:09:23
127 Dean PODGORNIK Manisaspor Cycling Team 1:09:46
128 Antonio SANTORO Androni Giocattoli 1:09:46
129 Marek CANECKY Manisaspor Cycling Team 1:09:46
130 Jure KOCJAN Team Type 1 - Sanofi Aventis 1:10:19
131 Rob GORIS Veranda's Willems-Accent 1:10:25
132 Wim DE VOCHT Veranda's Willems-Accent 1:11:54
133 Giairo ERMETI Androni Giocattoli 1:11:57
134 Timon SEUBERT Team NetApp 1:14:56
135 Paolo LOCATELLI Colnago - CSF Inox 1:15:05
136 Sven VANDOUSSELAERE Omega Pharma - Lotto 1:15:50
137 Fatih HARMANCI Manisaspor Cycling Team 1:17:54
138 Kenny Robert VAN HUMMEL Skil-Shimano 1:18:00
139 Eric BAUMANN Team NetApp 1:18:04
140 Giorgio BRAMBILA De Rosa - Ceramica Flaminia 1:18:04
141 Mirac KAL Konya Torku Seker Spor - Vivelo 1:18:14
142 Martijn VERSCHOOR Team Type 1 - Sanofi Aventis 1:18:14
143 Cristiano BENENATI De Rosa - Ceramica Flaminia 1:18:14
144 Eyup KARAGOBEK Konya Torku Seker Spor - Vivelo 1:18:34
145 Filippo BAGGIO De Rosa - Ceramica Flaminia 1:19:02
146 Andrea GUARDINI Farnese Vini - Neri Sottoli 1:21:54
147 Vladimir KOEV Konya Torku Seker Spor - Vivelo 1:22:22
Close