1 Philippe Gilbert (Bel) Omega Pharma-Lotto 5:48:52
2 Carlos Barredo Llamazales (Spa) Rabobank Cycling Team 0:00:12
3 Greg Van Avermaet (Bel) BMC Racing Team 0:00:14
4 Joaquím Rodríguez Oliver (Spa) Katusha Team
5 Dries Devenyns (Bel) Quickstep Cycling Team
6 Fränk Schleck (Lux) Leopard Trek
7 Haimar Zubeldia Agirre (Spa) Team RadioShack
8 Samuel Sanchez Gonzalez (Spa) Euskaltel-Euskadi
9 Rigoberto Uran Uran (Col) Sky Procycling
10 Jelle Vanendert (Bel) Omega Pharma-Lotto 0:00:50
11 Simon Gerrans (Aus) Sky Procycling 0:02:05
12 Simone Ponzi (Ita) Liquigas-Cannondale
13 Matti Breschel (Den) Rabobank Cycling Team
14 Francesco Gavazzi (Ita) Lampre - ISD
15 Jose Joaquin Rojas Gil (Spa) Movistar Team
16 Murilo Antonio Fischer (Bra) Team Garmin-Cervelo
17 Juan Jose Cobo Acebo (Spa) Geox-TMC
18 Sylvain Chavanel (Fra) Quickstep Cycling Team
19 Ryder Hesjedal (Can) Team Garmin-Cervelo
20 Mathias Frank (Swi) BMC Racing Team
21 Manuele Mori (Ita) Lampre - ISD
22 Sébastien Minard (Fra) AG2R La Mondiale
23 Nicolas Roche (Irl) AG2R La Mondiale
24 Daniel Navarro Garcia (Spa) Saxo Bank Sungard
25 Stijn Devolder (Bel) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
26 Eduard Vorganov (Rus) Katusha Team
27 Rob Ruijgh (Ned) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
28 Daniel Moreno Fernandez (Spa) Katusha Team
29 Luis Leon Sanchez Gil (Spa) Rabobank Cycling Team
30 Linus Gerdemann (Ger) Leopard Trek 0:02:08
31 David Lopez Garcia (Spa) Movistar Team
32 Vladimir Gusev (Rus) Katusha Team
33 Denis Menchov (Rus) Geox-TMC
34 Ivan Basso (Ita) Liquigas-Cannondale
35 Jérôme Pineau (Fra) Quickstep Cycling Team 0:02:36
36 Michael Barry (Can) Sky Procycling 0:04:16
37 Gorazd Stangelj (Slo) Pro Team Astana
38 Antonio Piedra Perez (Spa) Andalucia Caja Granada
39 Joost Van Leijen (Ned) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
40 Laurens Ten Dam (Ned) Rabobank Cycling Team 0:04:27
41 José Herrada Lopez (Spa) Caja Rural 0:05:04
42 Sergio Pardilla Belllón (Spa) Movistar Team 0:05:31
43 Markel Irizar Aranburu (Spa) Team RadioShack 0:06:33
44 Peter Velits (Svk) HTC-Highroad
45 Damiano Cunego (Ita) Lampre - ISD
46 Rafael Valls Ferri (Spa) Geox-TMC
47 Jesús Herrada Lopez (Spa) Movistar Team
48 Leonardo Bertagnolli (Ita) Lampre - ISD
49 Vicente David Bernabeu Armengol (Spa) Andalucia Caja Granada
50 Stefan Denifl (Aut) Leopard Trek
51 Fabricio Ferrari (Uru) Caja Rural
52 Xabier Zandio Echaide (Spa) Sky Procycling
53 Damiano Caruso (Ita) Liquigas-Cannondale
54 Paolo Tiralongo (Ita) Pro Team Astana
55 Johann Tschopp (Swi) BMC Racing Team
56 Yuriy Trofimov (Rus) Katusha Team
57 Karsten Kroon (Ned) BMC Racing Team
58 Imanol Erviti Ollo (Spa) Movistar Team 0:09:08
59 Josep Jufre Pou (Spa) Pro Team Astana
60 Julian Dean (NZl) Team Garmin-Cervelo
61 Ruben Perez Moreno (Spa) Euskaltel-Euskadi
62 Mirko Selvaggi (Ita) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
63 Rémy Di Gregorio (Fra) Pro Team Astana
64 Fumiyuki Beppu (Jpn) Team RadioShack
65 Fabio Felline (Ita) Geox-TMC
66 Julien Loubet (Fra) AG2R La Mondiale
67 Blel Kadri (Fra) AG2R La Mondiale
68 Philip Deignan (Irl) Team RadioShack
69 Mikel Landa Meana (Spa) Euskaltel-Euskadi
70 Oscar Freire Gomez (Spa) Rabobank Cycling Team
71 Adrián Palomares Villaplana (Spa) Andalucia Caja Granada
Mountain 1 - Alto Orio - Zudugarai (Cat. 3) 19km 1 Julian Sanchez Pimienta (Spa) Caja Rural 3 pts
2 Matthew Brammeier (Irl) HTC-Highroad 2
3 Murilo Antonio Fischer (Bra) Team Garmin-Cervelo 1
Mountain 2 - Alto Garate (Cat. 2) 29.4km 1 Eloy Ruiz Pinto (Spa) Andalucia Caja Granada 6 pts
2 Julian Sanchez Pimienta (Spa) Caja Rural 4
3 Karsten Kroon (Ned) BMC Racing Team 2
4 Klaas Lodewyck (Bel) Omega Pharma-Lotto 1
Mountain 3 - Alto de Jaizkibel (Cat. 1) 156.2km 1 Julian Sanchez Pimienta (Spa) Caja Rural 10 pts
2 Klaas Lodewyck (Bel) Omega Pharma-Lotto 8
3 Murilo Antonio Fischer (Bra) Team Garmin-Cervelo 6
4 Karsten Kroon (Ned) BMC Racing Team 4
5 Eloy Ruiz Pinto (Spa) Andalucia Caja Granada 2
6 Matthew Brammeier (Irl) HTC-Highroad 1
Mountain 4 - Alto de Arkale (Cat. 2) 179km 1 Julian Sanchez Pimienta (Spa) Caja Rural 6 pts
2 Karsten Kroon (Ned) BMC Racing Team 4
3 Murilo Antonio Fischer (Bra) Team Garmin-Cervelo 2
4 Klaas Lodewyck (Bel) Omega Pharma-Lotto 1
Mountain 5 - Alto de Jaizkibel (Cat. 1) 196.2km 1 Samuel Sanchez Gonzalez (Spa) Euskaltel-Euskadi 10 pts
2 Jelle Vanendert (Bel) Omega Pharma-Lotto 8
3 Dries Devenyns (Bel) Quickstep Cycling Team 6
4 Fränk Schleck (Lux) Leopard Trek 4
5 Mathias Frank (Swi) BMC Racing Team 2
6 Eduard Vorganov (Rus) Katusha Team 1
Mountain 6 - Alto de Arkale (Cat. 2) 219km 1 Jelle Vanendert (Bel) Omega Pharma-Lotto 6 pts
2 Haimar Zubeldia Agirre (Spa) Team RadioShack 4
3 Philippe Gilbert (Bel) Omega Pharma-Lotto 2
4 Fränk Schleck (Lux) Leopard Trek 1
Mountains classification 1 Julian Sanchez Pimienta (Spa) Caja Rural 23 pts
2 Jelle Vanendert (Bel) Omega Pharma-Lotto 14
3 Samuel Sanchez Gonzalez (Spa) Euskaltel-Euskadi 10
4 Karsten Kroon (Ned) BMC Racing Team 10
5 Klaas Lodewyck (Bel) Omega Pharma-Lotto 10
6 Murilo Antonio Fischer (Bra) Team Garmin-Cervelo 9
7 Eloy Ruiz Pinto (Spa) Andalucia Caja Granada 8
8 Dries Devenyns (Bel) Quickstep Cycling Team 6
9 Fränk Schleck (Lux) Leopard Trek 5
10 Haimar Zubeldia Agirre (Spa) Team RadioShack 4
11 Matthew Brammeier (Irl) HTC-Highroad 3
12 Philippe Gilbert (Bel) Omega Pharma-Lotto 2
13 Mathias Frank (Swi) BMC Racing Team 2
14 Eduard Vorganov (Rus) Katusha Team 1
Sprint 1 - Azpeitia, 50km 1 Matthew Brammeier (Irl) HTC-Highroad 3 pts
2 Klaas Lodewyck (Bel) Omega Pharma-Lotto 2
3 Eloy Ruiz Pinto (Spa) Andalucia Caja Granada 1
Sprint 2 - Andoain, 116km 1 Matthew Brammeier (Irl) HTC-Highroad 3 pts
2 Murilo Antonio Fischer (Bra) Team Garmin-Cervelo 2
3 Julian Sanchez Pimienta (Spa) Caja Rural 1
Sprint 3 - Irun, 168.5km 1 Karsten Kroon (Ned) BMC Racing Team 3 pts
2 Julian Sanchez Pimienta (Spa) Caja Rural 2
3 Murilo Antonio Fischer (Bra) Team Garmin-Cervelo 1
Sprint 4 - Oiartzun, 183.4km 1 Klaas Lodewyck (Bel) Omega Pharma-Lotto 3 pts
2 Karsten Kroon (Ned) BMC Racing Team 2
3 Murilo Antonio Fischer (Bra) Team Garmin-Cervelo 1
Sprint 5 - Irun, 208.5km 1 Stijn Devolder (Bel) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 3 pts
2 Daniel Moreno Fernandez (Spa) Katusha Team 2
3 Greg Van Avermaet (Bel) BMC Racing Team 1
Sprint 6 - Oiartzun, 223.4km 1 Rigoberto Uran Uran (Col) Sky Procycling 3 pts
2 Samuel Sanchez Gonzalez (Spa) Euskaltel-Euskadi 2
3 Fränk Schleck (Lux) Leopard Trek 1
Sprint classification 1 Matthew Brammeier (Irl) HTC-Highroad 6 pts
2 Karsten Kroon (Ned) BMC Racing Team 5
3 Klaas Lodewyck (Bel) Omega Pharma-Lotto 5
4 Murilo Antonio Fischer (Bra) Team Garmin-Cervelo 4
5 Rigoberto Uran Uran (Col) Sky Procycling 3
6 Stijn Devolder (Bel) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 3
7 Julian Sanchez Pimienta (Spa) Caja Rural 3
8 Samuel Sanchez Gonzalez (Spa) Euskaltel-Euskadi 2
9 Daniel Moreno Fernandez (Spa) Katusha Team 2
10 Greg Van Avermaet (Bel) BMC Racing Team 1
11 Fränk Schleck (Lux) Leopard Trek 1
12 Eloy Ruiz Pinto (Spa) Andalucia Caja Granada 1
Teams classification 1 Rabobank Cycling Team 17:30:58
2 Katusha Team 0:00:02
3 Quickstep Cycling Team 0:00:33
4 Sky Procycling 0:02:13
5 Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team 0:04:04
6 BMC Racing Team 0:04:30
7 Leopard Trek 0:04:33
8 Movistar Team 0:05:22
9 Lampre - ISD 0:06:21
10 Geox TMC 0:06:24
11 Liquigas - Cannondale
12 Team Garmin - Cervelo 0:08:56
13 AG2R - La Mondiale
14 Team RadioShack 0:11:33
15 Euskaltel - Euskadi 0:14:08
16 Pro Team Astana 0:15:35
17 Andalucia - Caja Granada
Close