1 Reinardt VAN RENSBURG - J Elite MTN/Qhubeka 0:02:48
2 Hugo SABIDO Elite LA Alumínios/Antarte a 0"02
3 José GONÇALVES - J Elite Onda a 2
4 Boy VAN POPPEL Elite United Healthcare a 3
5 Dmitry SOKOLOV Elite Lokosphinx a 4
6 Rafael REIS - J Sub-23 Selecção Nacional Portuguesa a 5
7 Samuel CALDEIRA Elite Carmim/Prio m.t.
8 Edgar PINTO Elite LA Alumínios/Antarte a 6
9 Sérgio SOUSA Elite Efapel/Glassdrive m.t.
10 Bradley WHITE Elite United Healthcare a 7
11 Juan FORERO Elite Colombia/Coldeportes m.t.
12 Garikoitz BRAVO - J Elite Caja Rural m.t.
13 Filipe CARDOSO Elite Efapel/Glassdrive m.t.
14 Bruno SILVA Elite LA Alumínios/Antarte m.t.
15 Marc DE MAAR Elite United Healthcare a 8
16 Yelko GOMEZ - J Elite Caja Rural m.t.
17 Tsgabu GRMAY - J Sub-23 MTN/Qhubeka m.t.
18 Maxim POKIDOV - J Elite Itera/Katusha m.t.
19 Duber QUINTERO - J Sub-23 Colombia/Coldeportes a 9
20 Alejandro MARQUE Elite Carmim/Prio m.t.
21 Magno NAZARET Elite Funvic/Pinamonhangaba m.t.
22 Kirill SVESHNIKOV - J Sub-23 Lokosphinx m.t.
23 Jacobus VENTER Elite MTN/Qhubeka m.t.
24 Delio FERNANDEZ Elite Onda m.t.
25 Andrei SOLOMENNIKOV Elite Itera/Katusha a 10
26 Jason BAKKE - J Elite Team Bonitas m.t.
27 Kai REUS Elite United Healthcare m.t.
28 Daniel SILVA Elite Onda m.t.
29 Sergey SHILOV Elite Lokosphinx m.t.
30 José MENDES Elite LA Alumínios/Antarte m.t.
31 Brice FEILLU Elite Saur/Sojasun a 11
32 Ricardo VILELA Elite Efapel/Glassdrive m.t.
33 Jordi SIMON - J Sub-23 Andalucia m.t.
34 Jose Luis CANO Elite Andalucia m.t.
35 Davide FRATTINI Elite United Healthcare m.t.
36 Maxime MEDEREL Elite Saur/Sojasun m.t.
37 Hanco KACHELHOFFER Elite Team Bonitas m.t.
38 Xabier ZABALO Elite Orbea Continental m.t.
39 Roberto PINHEIRO Elite Funvic/Pinamonhangaba m.t.
40 Frekalsi DEBESAY Elite MTN/Qhubeka m.t.
41 David BLANCO Elite Efapel/Glassdrive m.t.
42 Ricardo MESTRE Elite Carmim/Prio m.t.
43 Pavel KOCHETKOV Elite Itera/Katusha a 12
44 João CORREIA - J Sub-23 LA Alumínios/Antarte m.t.
45 Pedro PAULINHO - J Sub-23 Selecção Nacional Portuguesa a 13
46 Márcio BARBOSA Elite LA Alumínios/Antarte m.t.
47 Jacques VAN RENSBURG Elite MTN/Qhubeka m.t.
48 Jonathan CLARKE Elite United Healthcare m.t.
49 Johann RABIE Elite Team Bonitas m.t.
50 André MOURATO - J Sub-23 Selecção Nacional Portuguesa m.t.
51 Cyril BESSY Elite Saur/Sojasun m.t.
52 Jay THOMSON Elite United Healthcare m.t.
53 Enzo MOYANO - J Elite Caja Rural m.t.
54 Sérgio RIBEIRO Elite Efapel/Glassdrive m.t.
55 João CABREIRA Elite Onda m.t.
56 Omar FRAILE - J Sub-23 Orbea Continental m.t.
57 Jean PAIANI Elite Saur/Sojasun m.t.
58 Pedro NICÁCIO Elite Funvic/Pinamonhangaba m.t.
59 Célio SOUSA Elite Onda m.t.
60 David DE LA CRUZ - J Elite Caja Rural m.t.
61 Daliver OSPINA Elite Colombia/Coldeportes a 14
62 Stéphane POULHIES Elite Saur/Sojasun m.t.
63 Pablo TORRES Elite Burgos BH/Castilla e Leon m.t.
64 Jason MCCARTNEY Elite United Healthcare m.t.
65 Rui SOUSA Elite Efapel/Glassdrive m.t.
66 Carlos QUINTERO Elite Colombia/Coldeportes m.t.
67 Illart ZUAZUBISKAR - J Sub-23 Orbea Continental m.t.
68 Eloy RUIZ - J Elite Andalucia m.t.
69 Hélder OLIVEIRA Elite Onda m.t.
70 Henrique CASIMIRO Elite Carmim/Prio m.t.
71 Christophe LABORIE Elite Saur/Sojasun m.t.
72 Fabricio FERRARI Elite Caja Rural m.t.
73 Darren LILL Elite Team Bonitas m.t.
74 Mikhail ANTONOV Elite Lokosphinx m.t.
75 Aritz BAGüES - J Elite Orbea Continental a 15
76 Igor BOEV - J Elite Itera/Katusha m.t.
77 César FONTE Elite Efapel/Glassdrive m.t.
78 Aritz ETXEBARRIA Elite Orbea Continental m.t.
79 Evgeny SHALUNOV - J Sub-23 Lokosphinx m.t.
80 Herman FOUCHE Elite Team Bonitas m.t.
81 Domingos GONÇALVES - J Elite Onda m.t.
82 Andres VIGIL Elite Andalucia m.t.
83 Bruno LIMA Elite Onda m.t.
84 Wilson MARENTES Elite Colombia/Coldeportes m.t.
85 Jon ABERASTURI - J Elite Orbea Continental m.t.
86 Tesfay HABTEMARIAM - J Sub-23 MTN/Qhubeka m.t.
87 Juan SUAREZ Elite Colombia/Coldeportes m.t.
88 Vergílio SANTOS Elite LA Alumínios/Antarte a 16
89 Roman OSUNA - J Elite Andalucia m.t.
90 Alexander RYBAKOV Elite Itera/Katusha m.t.
91 Ricardo FERREIRA - J Sub-23 Selecção Nacional Portuguesa m.t.
92 Manuel ANTON Elite Burgos BH/Castilla e Leon m.t.
93 Jose AGUILAR Elite Andalucia m.t.
94 Alexey RIBAIKIN - J Sub-23 Lokosphinx m.t.
95 Tiago FIORILLI Elite Funvic/Pinamonhangaba m.t.
96 António AMORIM Elite Efapel/Glassdrive m.t.
97 Hendrik KRUGER - J Sub-23 Team Bonitas a 17
98 Joni BRANDÃO - J Elite Burgos BH/Castilla e Leon m.t.
99 Nuno RIBEIRO Elite Efapel/Glassdrive m.t.
100 Jean MARINO Elite Saur/Sojasun m.t.
101 Francesco LASCA Elite Caja Rural m.t.
102 Dmitriy KOSYAKOV Elite Itera/Katusha m.t.
103 David LIVRAMENTO Elite Carmim/Prio m.t.
104 Dmitriy MOKROV - J Elite Itera/Katusha m.t.
105 Antonio CARVALHO - J Elite Selecção Nacional Portuguesa m.t.
106 Hugo SANCHO Elite LA Alumínios/Antarte m.t.
107 Carlos BARBERO - J Sub-23 Orbea Continental m.t.
108 Vitor Hugo PEÑA Elite Colombia/Coldeportes m.t.
109 David BELDA Elite Burgos BH/Castilla e Leon m.t.
110 Meron RUSOM Elite MTN/Qhubeka m.t.
111 Alexander RIABKIN - J Elite Caja Rural a 18
112 Nicolas CAPDEPUY Elite Burgos BH/Castilla e Leon m.t.
113 Alexandr PRISHPETNYY Elite Itera/Katusha m.t.
114 Jani WELDEGABER - J Sub-23 MTN/Qhubeka m.t.
115 Stefan IHLENFELDT Elite Team Bonitas m.t.
116 Moises DUEÑAS Elite Burgos BH/Castilla e Leon m.t.
117 Mikel BIZKARRA - J Elite Orbea Continental m.t.
118 Amaro ANTUNES - J Sub-23 Carmim/Prio a 19
119 Darwin ATAPUMA Elite Colombia/Coldeportes m.t.
120 Sergey BELYKH - J Sub-23 Lokosphinx m.t.
121 João PEREIRA - J Elite Carmim/Prio m.t.
122 Rui VINHAS Elite Selecção Nacional Portuguesa m.t.
123 Tomás SWIFT-METCALFE Elite Carmim/Prio a 20
124 Igor MERINO - J Sub-23 Orbea Continental m.t.
125 Luís AFONSO - J Sub-23 LA Alumínios/Antarte m.t.
126 António CABELLO - J Sub-23 Andalucia m.t.
127 Jose Luis ROLDAN Elite Andalucia m.t.
128 Luthando KAKA Elite Team Bonitas m.t.
129 Bruno SARAIVA Elite Selecção Nacional Portuguesa a 21
130 Hector AGUILAR Elite Funvic/Pinamonhangaba m.t.
131 Fran CLAVIJO - J Sub-23 Andalucia a 22
132 Nelson VITORINO Elite Carmim/Prio m.t.
133 Dennis VAN NIEKERK Elite MTN/Qhubeka m.t.
134 Javier GONZALEZ Elite Colombia/Coldeportes m.t.
135 David GUTIERREZ Elite Onda m.t.
136 Hilton CLARKE Elite United Healthcare m.t.
137 Rafael SILVA - J Sub-23 Selecção Nacional Portuguesa a 23
138 Gregory PANIZO Elite Funvic/Pinamonhangaba m.t.
139 Alexey KUNSHIN Elite Lokosphinx m.t.
140 Pascual ORENGO - J Elite Burgos BH/Castilla e Leon a 24
141 Otavio BULGARELI Elite Funvic/Pinamonhangaba m.t.
142 Ian MCLEOD Elite Team Bonitas m.t.
143 Karol DOMAGALSKI - J Elite Caja Rural a 25
144 Micael ISIDORO Elite Selecção Nacional Portuguesa m.t.
145 Oscar SANTAMARIA - J Sub-23 Burgos BH/Castilla e Leon a 26
146 Jesus DEL PINO - J Sub-23 Caja Rural m.t.
147 Pavel PTASHKIN - J Sub-23 Lokosphinx a 29
148 Luis MAS BONET - J Elite Burgos BH/Castilla e Leon a 54
149 Paul POUX Elite Saur/Sojasun a 4:34
General
1 Reinardt VAN RENSBURG - J Elite MTN/Qhubeka 0:02:48
2 Hugo SABIDO Elite LA Alumínios/Antarte m.t.
3 José GONÇALVES - J Elite Onda a 2
4 Boy VAN POPPEL Elite United Healthcare a 3
5 Dmitry SOKOLOV Elite Lokosphinx a 4
6 Rafael REIS - J Sub-23 Selecção Nacional Portuguesa a 5
7 Samuel CALDEIRA Elite Carmim/Prio m.t.
8 Edgar PINTO Elite LA Alumínios/Antarte a 6
9 Sérgio SOUSA Elite Efapel/Glassdrive m.t.
10 Bradley WHITE Elite United Healthcare a 7
11 Juan FORERO Elite Colombia/Coldeportes m.t.
12 Garikoitz BRAVO - J Elite Caja Rural m.t.
13 Filipe CARDOSO Elite Efapel/Glassdrive m.t.
14 Bruno SILVA Elite LA Alumínios/Antarte m.t.
15 Marc DE MAAR Elite United Healthcare a 8
16 Yelko GOMEZ - J Elite Caja Rural m.t.
17 Tsgabu GRMAY - J Sub-23 MTN/Qhubeka m.t.
18 Maxim POKIDOV - J Elite Itera/Katusha m.t.
19 Duber QUINTERO - J Sub-23 Colombia/Coldeportes a 9
20 Alejandro MARQUE Elite Carmim/Prio m.t.
21 Magno NAZARET Elite Funvic/Pinamonhangaba m.t.
22 Kirill SVESHNIKOV - J Sub-23 Lokosphinx m.t.
23 Jacobus VENTER Elite MTN/Qhubeka m.t.
24 Delio FERNANDEZ Elite Onda m.t.
25 Andrei SOLOMENNIKOV Elite Itera/Katusha a 10
26 Jason BAKKE - J Elite Team Bonitas m.t.
27 Kai REUS Elite United Healthcare m.t.
28 Daniel SILVA Elite Onda m.t.
29 Sergey SHILOV Elite Lokosphinx m.t.
30 José MENDES Elite LA Alumínios/Antarte m.t.
31 Brice FEILLU Elite Saur/Sojasun a 11
32 Ricardo VILELA Elite Efapel/Glassdrive m.t.
33 Jordi SIMON - J Sub-23 Andalucia m.t.
34 Jose Luis CANO Elite Andalucia m.t.
35 Davide FRATTINI Elite United Healthcare m.t.
36 Maxime MEDEREL Elite Saur/Sojasun m.t.
37 Hanco KACHELHOFFER Elite Team Bonitas m.t.
38 Xabier ZABALO Elite Orbea Continental m.t.
39 Roberto PINHEIRO Elite Funvic/Pinamonhangaba m.t.
40 Frekalsi DEBESAY Elite MTN/Qhubeka m.t.
41 David BLANCO Elite Efapel/Glassdrive m.t.
42 Ricardo MESTRE Elite Carmim/Prio m.t.
43 Pavel KOCHETKOV Elite Itera/Katusha a 12
44 João CORREIA - J Sub-23 LA Alumínios/Antarte m.t.
45 Pedro PAULINHO - J Sub-23 Selecção Nacional Portuguesa a 13
46 Márcio BARBOSA Elite LA Alumínios/Antarte m.t.
47 Jacques VAN RENSBURG Elite MTN/Qhubeka m.t.
48 Jonathan CLARKE Elite United Healthcare m.t.
49 Johann RABIE Elite Team Bonitas m.t.
50 André MOURATO - J Sub-23 Selecção Nacional Portuguesa m.t.
51 Cyril BESSY Elite Saur/Sojasun m.t.
52 Jay THOMSON Elite United Healthcare m.t.
53 Enzo MOYANO - J Elite Caja Rural m.t.
54 Sérgio RIBEIRO Elite Efapel/Glassdrive m.t.
55 João CABREIRA Elite Onda m.t.
56 Omar FRAILE - J Sub-23 Orbea Continental m.t.
57 Jean PAIANI Elite Saur/Sojasun m.t.
58 Pedro NICÁCIO Elite Funvic/Pinamonhangaba m.t.
59 Célio SOUSA Elite Onda m.t.
60 David DE LA CRUZ - J Elite Caja Rural m.t.
61 Daliver OSPINA Elite Colombia/Coldeportes a 14
62 Stéphane POULHIES Elite Saur/Sojasun m.t.
63 Pablo TORRES Elite Burgos BH/Castilla e Leon m.t.
64 Jason MCCARTNEY Elite United Healthcare m.t.
65 Rui SOUSA Elite Efapel/Glassdrive m.t.
66 Carlos QUINTERO Elite Colombia/Coldeportes m.t.
67 Illart ZUAZUBISKAR - J Sub-23 Orbea Continental m.t.
68 Eloy RUIZ - J Elite Andalucia m.t.
69 Hélder OLIVEIRA Elite Onda m.t.
70 Henrique CASIMIRO Elite Carmim/Prio m.t.
71 Christophe LABORIE Elite Saur/Sojasun m.t.
72 Fabricio FERRARI Elite Caja Rural m.t.
73 Darren LILL Elite Team Bonitas m.t.
74 Mikhail ANTONOV Elite Lokosphinx m.t.
75 Aritz BAGüES - J Elite Orbea Continental a 15
76 Igor BOEV - J Elite Itera/Katusha m.t.
77 César FONTE Elite Efapel/Glassdrive m.t.
78 Aritz ETXEBARRIA Elite Orbea Continental m.t.
79 Evgeny SHALUNOV - J Sub-23 Lokosphinx m.t.
80 Herman FOUCHE Elite Team Bonitas m.t.
81 Domingos GONÇALVES - J Elite Onda m.t.
82 Andres VIGIL Elite Andalucia m.t.
83 Bruno LIMA Elite Onda m.t.
84 Wilson MARENTES Elite Colombia/Coldeportes m.t.
85 Jon ABERASTURI - J Elite Orbea Continental m.t.
86 Tesfay HABTEMARIAM - J Sub-23 MTN/Qhubeka m.t.
87 Juan SUAREZ Elite Colombia/Coldeportes m.t.
88 Vergílio SANTOS Elite LA Alumínios/Antarte a 16
89 Roman OSUNA - J Elite Andalucia m.t.
90 Alexander RYBAKOV Elite Itera/Katusha m.t.
91 Ricardo FERREIRA - J Sub-23 Selecção Nacional Portuguesa m.t.
92 Manuel ANTON Elite Burgos BH/Castilla e Leon m.t.
93 Jose AGUILAR Elite Andalucia m.t.
94 Alexey RIBAIKIN - J Sub-23 Lokosphinx m.t.
95 Tiago FIORILLI Elite Funvic/Pinamonhangaba m.t.
96 António AMORIM Elite Efapel/Glassdrive m.t.
97 Hendrik KRUGER - J Sub-23 Team Bonitas a 17
98 Joni BRANDÃO - J Elite Burgos BH/Castilla e Leon m.t.
99 Nuno RIBEIRO Elite Efapel/Glassdrive m.t.
100 Jean MARINO Elite Saur/Sojasun m.t.
101 Francesco LASCA Elite Caja Rural m.t.
102 Dmitriy KOSYAKOV Elite Itera/Katusha m.t.
103 David LIVRAMENTO Elite Carmim/Prio m.t.
104 Dmitriy MOKROV - J Elite Itera/Katusha m.t.
105 Antonio CARVALHO - J Elite Selecção Nacional Portuguesa m.t.
106 Hugo SANCHO Elite LA Alumínios/Antarte m.t.
107 Carlos BARBERO - J Sub-23 Orbea Continental m.t.
108 Vitor Hugo PEÑA Elite Colombia/Coldeportes m.t.
109 David BELDA Elite Burgos BH/Castilla e Leon m.t.
110 Meron RUSOM Elite MTN/Qhubeka m.t.
111 Alexander RIABKIN - J Elite Caja Rural a 18
112 Nicolas CAPDEPUY Elite Burgos BH/Castilla e Leon m.t.
113 Alexandr PRISHPETNYY Elite Itera/Katusha m.t.
114 Jani WELDEGABER - J Sub-23 MTN/Qhubeka m.t.
115 Stefan IHLENFELDT Elite Team Bonitas m.t.
116 Moises DUEÑAS Elite Burgos BH/Castilla e Leon m.t.
117 Mikel BIZKARRA - J Elite Orbea Continental m.t.
118 Amaro ANTUNES - J Sub-23 Carmim/Prio a 19
119 Darwin ATAPUMA Elite Colombia/Coldeportes m.t.
120 Sergey BELYKH - J Sub-23 Lokosphinx m.t.
121 João PEREIRA - J Elite Carmim/Prio m.t.
122 Rui VINHAS Elite Selecção Nacional Portuguesa m.t.
123 Tomás SWIFT-METCALFE Elite Carmim/Prio a 20
124 Igor MERINO - J Sub-23 Orbea Continental m.t.
125 Luís AFONSO - J Sub-23 LA Alumínios/Antarte m.t.
126 António CABELLO - J Sub-23 Andalucia m.t.
127 Jose Luis ROLDAN Elite Andalucia m.t.
128 Luthando KAKA Elite Team Bonitas m.t.
129 Bruno SARAIVA Elite Selecção Nacional Portuguesa a 21
130 Hector AGUILAR Elite Funvic/Pinamonhangaba m.t.
131 Fran CLAVIJO - J Sub-23 Andalucia a 22
132 Nelson VITORINO Elite Carmim/Prio m.t.
133 Dennis VAN NIEKERK Elite MTN/Qhubeka m.t.
134 Javier GONZALEZ Elite Colombia/Coldeportes m.t.
135 David GUTIERREZ Elite Onda m.t.
136 Hilton CLARKE Elite United Healthcare m.t.
137 Rafael SILVA - J Sub-23 Selecção Nacional Portuguesa a 23
138 Gregory PANIZO Elite Funvic/Pinamonhangaba m.t.
139 Alexey KUNSHIN Elite Lokosphinx m.t.
140 Pascual ORENGO - J Elite Burgos BH/Castilla e Leon a 24
141 Otavio BULGARELI Elite Funvic/Pinamonhangaba m.t.
142 Ian MCLEOD Elite Team Bonitas m.t.
143 Karol DOMAGALSKI - J Elite Caja Rural a 25
144 Micael ISIDORO Elite Selecção Nacional Portuguesa m.t.
145 Oscar SANTAMARIA - J Sub-23 Burgos BH/Castilla e Leon a 26
146 Jesus DEL PINO - J Sub-23 Caja Rural m.t.
147 Pavel PTASHKIN - J Sub-23 Lokosphinx a 29
148 Luis MAS BONET - J Elite Burgos BH/Castilla e Leon a 54
149 Paul POUX Elite Saur/Sojasun a 4:34
Close