1 27 CUNEGO Damiano (ITA) 1981 LAM LAMPRE - MERIDA 4:10'18 10
2 67 SANTAMBROGIO Mauro (ITA) 1984 VIN VINI FANTINI - SELLE ITALIA 4:10'18 0 6
3 171 MUGERLI Matej (SLO) 1981 ADR ADRIA MOBIL 4:10'18 0 4
4 101 REBELLIN Davide (ITA) 1971 CCC CCC POLSAT POLKOWICE 4:10'18 0
5 6 CZE19871115 KONIG Leopold (CZE) 1987 TNE TEAM NETAPP - ENDURA 4:10'18 0
6 75 COL19841003 RUBIANO CHAVEZ Miguel Angel ( 1984 AND ANDRONI GIOCATTOLI - VENEZUELA 4:10'18 0
7 218 AUT19880408 ZOIDL Riccardo (AUT) 1988 GMS TEAM GOURMETFEIN SIMPLON 4:10'18 0
8 58 ITA19900901 BONGIORNO Francesco Manuel (I G 1990 BAR BARDIANI VALVOLE - CSF INOX 4:10'18 0
9 11 BASSO Ivan (ITA) 1977 CAN CANNONDALE PRO CYCLING 4:10'18 0
10 153 CHALAPUD GOMEZ Robinson Ed 1984 COL COLOMBIA 4:10'18 0
11 28 ULISSI Diego (ITA) 1989 LAM LAMPRE - MERIDA 4:10'18 0
12 154 DUARTE AREVALO Fabio Andres 1986 COL COLOMBIA 4:10'22 4
13 71 PELLIZOTTI Franco (ITA) 1978 AND ANDRONI GIOCATTOLI - VENEZUELA 4:10'22 4
14 177 ROGINA Radoslav (CRO) 1979 ADR ADRIA MOBIL 4:10'25 7
15 196 SANTORO Antonio (ITA) 1989 CEF CERAMICA FLAMINIA - FONDRIEST 4:10'29 11
16 73 SELLA Emanuele (ITA) 1981 AND ANDRONI GIOCATTOLI - VENEZUELA 4:10'29 11
17 66 RABOTTINI Matteo (ITA) 1987 VIN VINI FANTINI - SELLE ITALIA 4:10'29 11
18 134 PARDILLA BELLON Sergio (ESP) 1984 MTN MTN - QHUBEKA 4:10'29 11
19 68 TABORRE Fabio (ITA) 1985 VIN VINI FANTINI - SELLE ITALIA 4:10'36 18
20 215 PÖSTLBERGER Lukas (AUT) G 1992 GMS TEAM GOURMETFEIN SIMPLON 4:10'42 24
21 7 PIMENTA COSTA MENDES José 1985 TNE TEAM NETAPP - ENDURA 4:10'51 33
22 114 DEIGNAN Philip (IRL) 1983 UHC UNITEDHEALTHCARE PRO CYCLING TEAM 4:10'59 41
23 167 KUSZTOR Peter (HUN) 1984 UNA UTENSILNORD ORA24.EU 4:10'59 41
24 115 EUSER Lucas (USA) 1983 UHC UNITEDHEALTHCARE PRO CYCLING TEAM 4:11'11 53
25 33 KANGERT Tanel (EST) 1987 AST ASTANA PRO TEAM 4:11'11 53
26 1 BARTA Jan (CZE) 1984 TNE TEAM NETAPP - ENDURA 4:11'13 55
27 72 FELLINE Fabio (ITA) G 1990 AND ANDRONI GIOCATTOLI - VENEZUELA 4:11'19 1'01
28 124 VOGONDY Nicolas (FRA) 1977 AJW ACCENT JOBS - WANTY 4:11'22 1'04
29 54 PAGANI Angelo (ITA) 1988 BAR BARDIANI VALVOLE - CSF INOX 4:11'25 1'07
30 148 SPRENGERS Thomas (BEL) G 1990 TSV TOPSPORT VLAANDEREN - BALOISE 4:11'35 1'17
31 244 SVESHNIKOV Kirill (RUS) G 1992 LOK LOKOSPHINX 4:11'35 1'17
32 56 ZARDINI Edoardo (ITA) 1989 BAR BARDIANI VALVOLE - CSF INOX 4:11'41 1'23
33 86 ZAKARIN Ilnur (RUS) 1989 RVL RUSVELO 4:11'41 1'23
34 156 QUINTERO Carlos Julian (COL) 1986 COL COLOMBIA 4:11'41 1'23
35 158 SUAREZ SUAREZ Juan Pablo (COL 1985 COL COLOMBIA 4:11'41 1'23
36 5 HUZARSKI Bartosz (POL) 1980 TNE TEAM NETAPP - ENDURA 4:11'44 1'26
37 172 FAJT Kristjan (SLO) 1982 ADR ADRIA MOBIL 4:12'00 1'42
38 166 ZAMPARELLA Marco (ITA) 1987 UNA UTENSILNORD ORA24.EU 4:12'14 1'56
39 241 ANTONOV Mikhail (RUS) 1986 LOK LOKOSPHINX 4:12'17 1'59
40 91 MEGIAS LEAL Javier (ESP) 1983 TNN TEAM NOVO NORDISK 4:12'18 2'00
41 246 SHALUNOV Evgeny (RUS) G 1992 LOK LOKOSPHINX 4:12'18 2'00
42 34 PONZI Simone (ITA) 1987 AST ASTANA PRO TEAM 4:12'23 2'05
43 231 DE JONGE Maarten (NED) 1985 VBG TEAM VORARLBERG 4:12'28 2'10
44 53 LOCATELLI Stefano (ITA) 1989 BAR BARDIANI VALVOLE - CSF INOX 4:12'34 2'16
45 195 DAL SANTO Nicola (ITA) 1988 CEF CERAMICA FLAMINIA - FONDRIEST 4:12'40 2'22
46 122 VAN GOOLEN Jurgen (BEL) 1980 AJW ACCENT JOBS - WANTY 4:12'43 2'25
47 144 HELVEN Sander (BEL) G 1990 TSV TOPSPORT VLAANDEREN - BALOISE 4:13'07 2'49
48 93 LOZANO RIBA David (ESP) 1988 TNN TEAM NOVO NORDISK 4:13'18 3'00
49 17 MASUDA Nariyuki (JPN) 1983 CAN CANNONDALE PRO CYCLING 4:13'18 3'00
50 232 BROERS Remco (NED) 1988 VBG TEAM VORARLBERG 4:13'18 3'00
51 242 ARGUELYES RODRIGES Arkimed 1988 LOK LOKOSPHINX 4:13'36 3'18
52 141 ARMEE Sander (BEL) 1985 TSV TOPSPORT VLAANDEREN - BALOISE 4:13'44 3'26
53 176 PAVLIN Simon (SLO) G 1992 ADR ADRIA MOBIL 4:13'44 3'26
54 41 BELKOV Maxim (RUS) 1985 KAT KATUSHA 4:13'44 3'26
55 173 ROGLIC Primoz (SLO) 1989 ADR ADRIA MOBIL 4:14'04 3'46
56 108 TACIAK Mateusz (POL) 1984 CCC CCC POLSAT POLKOWICE 4:14'04 3'46
57 74 GIL MARTINEZ Tomas Aurelio (VEN 1977 AND ANDRONI GIOCATTOLI - VENEZUELA 4:14'44 4'26
58 211 RABITSCH Stefan (AUT) G 1991 GMS TEAM GOURMETFEIN SIMPLON 4:14'57 4'39
59 111 BAZZANA Alessandro (ITA) 1984 UHC UNITEDHEALTHCARE PRO CYCLING TEAM 4:14'57 4'39
60 212 GROSSSCHARTNER Felix (AUT) G 1993 GMS TEAM GOURMETFEIN SIMPLON 4:15'12 4'54
61 36 LUTSENKO Alexey (KAZ) G 1992 AST ASTANA PRO TEAM 4:15'12 4'54
62 121 COMMEYNE Davy (BEL) 1980 AJW ACCENT JOBS - WANTY 4:15'12 4'54
63 238 REZMAN Bostjan (SLO) 1980 VBG TEAM VORARLBERG 4:15'36 5'18
64 42 CHERNETSKI Sergei (RUS) G 1990 KAT KATUSHA 4:15'36 5'18
65 25 PIETROPOLLI Daniele (ITA) 1980 LAM LAMPRE - MERIDA 4:17'50 7'32
66 24 MALORI Adriano (ITA) 1988 LAM LAMPRE - MERIDA 4:17'50 7'32
67 57 BARBIN Enrico (ITA) G 1990 BAR BARDIANI VALVOLE - CSF INOX 4:17'50 7'32
68 162 ROCCHETTI Frederico (ITA) 1986 UNA UTENSILNORD ORA24.EU 4:17'50 7'32
69 174 STIMULAK Klemen (SLO) G 1990 ADR ADRIA MOBIL 4:17'50 7'32
70 213 KVASINA Matija (CRO) 1981 GMS TEAM GOURMETFEIN SIMPLON 4:17'50 7'32
71 198 SAVINI Filippo (ITA) 1985 CEF CERAMICA FLAMINIA - FONDRIEST 4:17'50 7'32
72 155 DUQUE Leonardo Fabio (COL) 1980 COL COLOMBIA 4:17'50 7'32
73 193 ROVNY Ivan (RUS) 1987 CEF CERAMICA FLAMINIA - FONDRIEST 4:17'50 7'32
74 146 VAN OVERBERGHE Arthur (BEL) G 1990 TSV TOPSPORT VLAANDEREN - BALOISE 4:18'47 8'29
75 116 JONES Christopher (USA) 1979 UHC UNITEDHEALTHCARE PRO CYCLING TEAM 4:19'56 9'38
76 186 TOPCHANYUK Artem (UKR) 1989 AMO AMORE & VITA 4:20'26 10'08
77 76 ERMETI Giairo (ITA) 1981 AND ANDRONI GIOCATTOLI - VENEZUELA 4:21'06 10'48
78 12 CARUSO Damiano (ITA) 1987 CAN CANNONDALE PRO CYCLING 4:21'06 10'48
79 62 PRONI Alessandro (ITA) 1982 VIN VINI FANTINI - SELLE ITALIA 4:21'06 10'48
80 103 RUTKIEWICZ Marek (POL) 1981 CCC CCC POLSAT POLKOWICE 4:21'06 10'48
81 131 SBARAGLI Kristian (ITA) G 1990 MTN MTN - QHUBEKA 4:21'06 10'48
82 18 BOIVIN Guillaume (CAN) 1989 CAN CANNONDALE PRO CYCLING 4:21'06 10'48
83 187 LIBNER Niv (ISR) 1987 AMO AMORE & VITA 4:21'06 10'48
84 224 DYRNES Kristian (NOR) G 1992 OHR TEAM OSTER HUS - RIDLEY 4:21'06 10'48
85 3 CAMANO ORTUZAR Iker (ESP) 1979 TNE TEAM NETAPP - ENDURA 4:21'06 10'48
86 14 AGOSTINI Stefano (ITA) 1989 CAN CANNONDALE PRO CYCLING 4:21'06 10'48
87 51 BATTAGLIN Enrico (ITA) 1989 BAR BARDIANI VALVOLE - CSF INOX 4:21'06 10'48
88 84 KLIMOV Sergey (RUS) 1980 RVL RUSVELO 4:21'06 10'48
89 92 CALABRIA Fabio (AUS) 1987 TNN TEAM NOVO NORDISK 4:21'06 10'48
90 112 DAY Benjamin (AUS) 1978 UHC UNITEDHEALTHCARE PRO CYCLING TEAM 4:21'06 10'48
91 87 POMOSHNIKOV Sergei (RUS) G 1990 RVL RUSVELO 4:21'06 10'48
92 81 FIRSANOV Sergey (RUS) 1982 RVL RUSVELO 4:21'06 10'48
93 245 RYBALKIN Aleksey (RUS) G 1993 LOK LOKOSPHINX 4:21'06 10'48
94 44 IGNATENKO Petr (RUS) 1987 KAT KATUSHA 4:21'06 10'48
95 8 ROWSELL Erick (GBR) G 1990 TNE TEAM NETAPP - ENDURA 4:21'06 10'48
96 13 MOSER Moreno (ITA) G 1990 CAN CANNONDALE PRO CYCLING 4:21'06 10'48
97 243 SOKOLOV Dmitry (RUS) 1988 LOK LOKOSPHINX 4:21'06 10'48
98 52 PIRAZZI Stefano (ITA) 1987 BAR BARDIANI VALVOLE - CSF INOX 4:21'06 10'48
99 152 AVILA VANEGAS Edwin Alcibiade 1989 COL COLOMBIA 4:21'28 11'10
100 31 KESSIAKOFF Fredrik Carl Wilhelm 1980 AST ASTANA PRO TEAM 4:21'44 11'26
101 222 BLIKRA Haavard (NOR) G 1991 OHR TEAM OSTER HUS - RIDLEY 4:21'44 11'26
102 233 HRINKOW Dominik (AUT) 1988 VBG TEAM VORARLBERG 4:21'44 11'26
103 161 BOSISIO Gabriele (ITA) 1980 UNA UTENSILNORD ORA24.EU 4:21'53 11'35
104 2 BENEDETTI Cesare (ITA) 1987 TNE TEAM NETAPP - ENDURA 4:23'30 13'12
105 205 KADLEC Milan (CZE) 1974 ADP ASC DUKLA PRAHA 4:23'30 13'12
106 15 KOCH Michel (GER) G 1991 CAN CANNONDALE PRO CYCLING 4:23'30 13'12
107 194 AMARO Manuel Antures (POR) G 1990 CEF CERAMICA FLAMINIA - FONDRIEST 4:23'30 13'12
108 104 MATYSIAK Bartlomiej (POL) 1984 CCC CCC POLSAT POLKOWICE 4:23'30 13'12
109 175 HOCEVAR Aljaz (SLO) G 1991 ADR ADRIA MOBIL 4:25'37 15'19
110 226 JENSEN August (NOR) G 1991 OHR TEAM OSTER HUS - RIDLEY 4:28'08 17'50
111 106 KUREK Adrian (POL) 1988 CCC CCC POLSAT POLKOWICE 4:31'09 20'51
112 105 MARYCZ Jaroslaw (POL) 1987 CCC CCC POLSAT POLKOWICE 4:31'09 20'51
113 21 BONO Matteo (ITA) 1983 LAM LAMPRE - MERIDA 4:31'09 20'51
114 55 COLEDAN Marco (ITA) 1988 BAR BARDIANI VALVOLE - CSF INOX 4:31'29 21'11
115 65 MONSALVE Jonathan (VEN) 1989 VIN VINI FANTINI - SELLE ITALIA 4:31'29 21'11
116 208 RYBIN Ondrej (CZE) G 1993 ADP ASC DUKLA PRAHA 4:31'29 21'11
117 217 SOKOL Jan (AUT) G 1990 GMS TEAM GOURMETFEIN SIMPLON 4:31'29 21'11
118 216 RUCKER Stefan (AUT) 1980 GMS TEAM GOURMETFEIN SIMPLON 4:31'29 21'11
119 143 DE JONGHE Kevin (BEL) G 1991 TSV TOPSPORT VLAANDEREN - BALOISE 4:31'29 21'11
120 178 MALTAR Bruno (CRO) G 1994 ADR ADRIA MOBIL 4:31'29 21'11
121 95 VERSCHOOR Martijn (NED) 1985 TNN TEAM NOVO NORDISK 4:31'29 21'11
122 234 HOFER Andreas (AUT) G 1991 VBG TEAM VORARLBERG 4:31'29 21'11
123 96 PERON Andrea (ITA) 1988 TNN TEAM NOVO NORDISK 4:31'29 21'11
124 164 MAZZI Alessandro (ITA) 1987 UNA UTENSILNORD ORA24.EU 4:31'29 21'11
125 237 BIEDERMANN Daniel (AUT) G 1993 VBG TEAM VORARLBERG 4:31'29 21'11
126 225 BYSTRØM Sven erik (NOR) G 1992 OHR TEAM OSTER HUS - RIDLEY 4:31'29 21'11
127 223 GALTA Fredrik s (NOR) G 1992 OHR TEAM OSTER HUS - RIDLEY 4:31'29 21'11
128 188 MIKAILOV Anton (ISR) 1986 AMO AMORE & VITA 4:31'29 21'11
129 197 BAGGIO Filippo (ITA) 1988 CEF CERAMICA FLAMINIA - FONDRIEST 4:31'29 21'11
130 214 MARIN Matej (SLO) 1980 GMS TEAM GOURMETFEIN SIMPLON 4:31'29 21'11
131 85 ERSHOV Artur (RUS) G 1990 RVL RUSVELO 4:31'29 21'11
132 94 HENTTALA Joonas (FIN) G 1991 TNN TEAM NOVO NORDISK 4:31'29 21'11
133 163 ZANOTTI Marco (ITA) 1988 UNA UTENSILNORD ORA24.EU 4:31'29 21'11
134 118 KEOUGH Jacobe (USA) 1987 UHC UNITEDHEALTHCARE PRO CYCLING TEAM 4:31'29 21'11
135 4 MCEVOY Jonathan (GBR) 1989 TNE TEAM NETAPP - ENDURA 4:31'29 21'11
136 147 DE BUYST Jasper (BEL) G 1993 TSV TOPSPORT VLAANDEREN - BALOISE 4:31'29 21'11
137 185 RÄIM Mihkel (EST) G 1993 AMO AMORE & VITA 4:31'29 21'11
138 151 ARANGO CARVAJAL Juan Esteba 1986 COL COLOMBIA 4:31'29 21'11
139 78 ROSA Diego (ITA) 1989 AND ANDRONI GIOCATTOLI - VENEZUELA 4:31'29 21'11
140 117 REIJNEN Kiel (USA) 1986 UHC UNITEDHEALTHCARE PRO CYCLING TEAM 4:31'29 21'11
141 182 DABROWSKI Jaroslaw (POL) 1983 AMO AMORE & VITA 4:31'29 21'11
142 107 STEPNIAK Grzegorz (POL) 1989 CCC CCC POLSAT POLKOWICE 4:31'29 21'11
143 83 SOLOMENNIKOV Andrei (RUS) 1987 RVL RUSVELO 4:31'29 21'11
144 88 OVECHKIN Artem (RUS) 1986 RVL RUSVELO 4:31'29 21'11
145 43 IGNATYEV Mikhail (RUS) 1985 KAT KATUSHA 4:31'29 21'11
146 184 STARCHYK Volodymyr (UKR) 1980 AMO AMORE & VITA 4:31'29 21'11
147 63 MERLO Michele (ITA) 1984 VIN VINI FANTINI - SELLE ITALIA 4:31'29 21'11
148 82 RYBAKOV Alexander (RUS) 1988 RVL RUSVELO 4:31'29 21'11
149 133 SONGEZO Jim (RSA) G 1990 MTN MTN - QHUBEKA 4:31'29 21'11
150 192 FEDI Matteo (ITA) 1988 CEF CERAMICA FLAMINIA - FONDRIEST 4:31'29 21'11
151 201 BLAHA Martin (CZE) 1977 ADP ASC DUKLA PRAHA 4:31'29 21'11
152 206 KANKOVSKY Alois (CZE) 1983 ADP ASC DUKLA PRAHA 4:31'29 21'11
153 191 FEDI Andrea (ITA) G 1991 CEF CERAMICA FLAMINIA - FONDRIEST 4:31'29 21'11
154 157 QUINTERO ARTUNDUAGA Duber G 1990 COL COLOMBIA 4:31'29 21'11
155 35 KAMYSHEV Arman (KAZ) G 1991 AST ASTANA PRO TEAM 4:31'29 21'11
156 47 PORSEV Alexander (RUS) 1986 KAT KATUSHA 4:31'29 21'11
157 123 ROUTLEY Will (CAN) 1983 AJW ACCENT JOBS - WANTY 4:31'29 21'11
158 247 SHILOV Sergey (RUS) 1988 LOK LOKOSPHINX 4:31'29 21'11
159 227 HAMMERSLAND Nicholas (NOR) G 1993 OHR TEAM OSTER HUS - RIDLEY 4:31'29 21'11
160 168 CADOR Rida (HUN) 1981 UNA UTENSILNORD ORA24.EU 4:31'29 21'11
161 181 BOILY David (CAN) G 1990 AMO AMORE & VITA 4:31'29 21'11
162 48 VOROBYEV Anton (RUS) G 1990 KAT KATUSHA 4:31'29 21'11
163 32 HUFFMAN Evan (USA) G 1990 AST ASTANA PRO TEAM 4:31'29 21'11
164 138 VENTER Jacobus (RSA) 1987 MTN MTN - QHUBEKA 4:31'29 21'11
165 202 HACECKY Martin (CZE) 1988 ADP ASC DUKLA PRAHA 4:31'29 21'11
166 23 FERRARI Roberto (ITA) 1983 LAM LAMPRE - MERIDA 4:31'29 21'11
167 221 EIDSHEIM Filip (NOR) G 1990 OHR TEAM OSTER HUS - RIDLEY 4:31'29 21'11
168 248 SHPILEVSKY Boris (RUS) 1982 LOK LOKOSPHINX 4:31'29 21'11
169 45 KRITSKIY Timofey (RUS) 1987 KAT KATUSHA 4:31'29 21'11
170 165 LOMBARDI Omar (ITA) 1989 UNA UTENSILNORD ORA24.EU 4:31'29 21'11
171 22 WACKERMANN Luca (ITA) G 1992 LAM LAMPRE - MERIDA 4:31'29 21'11
172 77 GAVAZZI Mattia (ITA) 1983 AND ANDRONI GIOCATTOLI - VENEZUELA 4:31'54 21'36
173 128 GILBERT Jérôme (BEL) 1984 AJW ACCENT JOBS - WANTY 4:32'08 21'50
174 97 RAEYMAEKERS Thomas (BEL) G 1993 TNN TEAM NOVO NORDISK 4:32'16 21'58
175 149 VAN STAEYEN Michael (BEL) 1988 TSV TOPSPORT VLAANDEREN - BALOISE 4:32'26 22'08
NA 98 CRAVANZOLA Paolo (ITA) 1986 TNN TEAM NOVO NORDISK
NA 142 CORNU Dominique (BEL) 1985 TSV TOPSPORT VLAANDEREN - BALOISE
NA 183 DI BATTISTA Antonio (ITA) 1986 AMO AMORE & VITA
NA 235 BISSINGER Florian (GER) 1988 VBG TEAM VORARLBERG
NP 16 LONGO BORGHINI Paolo (ITA) 1980 CAN CANNONDALE PRO CYCLING
General:
1 28 ULISSI Diego (ITA) 1989 LAM LAMPRE - MERIDA 11:19'13
2 75 RUBIANO CHAVEZ Miguel Angel ( 1984 AND ANDRONI GIOCATTOLI - VENEZUELA11:20'11 58
3 27 CUNEGO Damiano (ITA) 1981 LAM LAMPRE - MERIDA 11:20'20 1'07
4 101 REBELLIN Davide (ITA) 1971 CCC CCC POLSAT POLKOWICE 11:20'53 1'40
5 6 KONIG Leopold (CZE) 1987 TNE TEAM NETAPP - ENDURA 11:20'55 1'42
6 11 BASSO Ivan (ITA) 1977 CAN CANNONDALE PRO CYCLING 11:20'55 1'42
7 58 BONGIORNO Francesco Manuel (I G 1990 BAR BARDIANI VALVOLE - CSF INOX 11:20'59 1'46
8 218 ZOIDL Riccardo (AUT) 1988 GMS TEAM GOURMETFEIN SIMPLON 11:21'05 1'52
9 134 PARDILLA BELLON Sergio (ESP) 1984 MTN MTN - QHUBEKA 11:21'30 2'17
10 177 ROGINA Radoslav (CRO) 1979 ADR ADRIA MOBIL 11:22'02 2'49
11 68 TABORRE Fabio (ITA) 1985 VIN VINI FANTINI - SELLE ITALIA 11:22'05 2'52
12 114 DEIGNAN Philip (IRL) 1983 UHC UNITEDHEALTHCARE PRO CYCLING TEAM 11:22'06 2'53
13 71 PELLIZOTTI Franco (ITA) 1978 AND ANDRONI GIOCATTOLI - VENEZUELA11:22'28 3'15
14 7 PIMENTA COSTA MENDES José 1985 TNE TEAM NETAPP - ENDURA 11:23'20 4'07
15 73 SELLA Emanuele (ITA) 1981 AND ANDRONI GIOCATTOLI - VENEZUELA11:23'29 4'16
16 115 EUSER Lucas (USA) 1983 UHC UNITEDHEALTHCARE PRO CYCLING TEAM 11:24'07 4'54
17 1 BARTA Jan (CZE) 1984 TNE TEAM NETAPP - ENDURA 11:24'41 5'28
18 33 KANGERT Tanel (EST) 1987 AST ASTANA PRO TEAM 11:24'49 5'36
19 215 PÖSTLBERGER Lukas (AUT) G 1992 GMS TEAM GOURMETFEIN SIMPLON 11:25'01 5'48
20 72 FELLINE Fabio (ITA) G 1990 AND ANDRONI GIOCATTOLI - VENEZUELA11:25'05 5'52
21 86 ZAKARIN Ilnur (RUS) 1989 RVL RUSVELO 11:25'20 6'07
22 148 SPRENGERS Thomas (BEL) G 1990 TSV TOPSPORT VLAANDEREN - BALOISE11:25'20 6'07
23 5 HUZARSKI Bartosz (POL) 1980 TNE TEAM NETAPP - ENDURA 11:25'23 6'10
24 54 PAGANI Angelo (ITA) 1988 BAR BARDIANI VALVOLE - CSF INOX 11:25'28 6'15
25 196 SANTORO Antonio (ITA) 1989 CEF CERAMICA FLAMINIA - FONDRIEST 11:25'42 6'29
26 156 QUINTERO Carlos Julian (COL) 1986 COL COLOMBIA 11:25'42 6'29
27 244 SVESHNIKOV Kirill (RUS) G 1992 LOK LOKOSPHINX 11:25'58 6'45
28 166 ZAMPARELLA Marco (ITA) 1987 UNA UTENSILNORD ORA24.EU 11:26'13 7'00
29 231 DE JONGE Maarten (NED) 1985 VBG TEAM VORARLBERG 11:27'04 7'51
30 172 FAJT Kristjan (SLO) 1982 ADR ADRIA MOBIL 11:27'26 8'13
31 141 ARMEE Sander (BEL) 1985 TSV TOPSPORT VLAANDEREN - BALOISE11:27'34 8'21
32 91 MEGIAS LEAL Javier (ESP) 1983 TNN TEAM NOVO NORDISK 11:27'39 8'26
33 41 BELKOV Maxim (RUS) 1985 KAT KATUSHA 11:27'47 8'34
34 232 BROERS Remco (NED) 1988 VBG TEAM VORARLBERG 11:28'39 9'26
35 153 CHALAPUD GOMEZ Robinson Ed 1984 COL COLOMBIA 11:28'48 9'35
36 171 MUGERLI Matej (SLO) 1981 ADR ADRIA MOBIL 11:29'19 10'06
37 213 KVASINA Matija (CRO) 1981 GMS TEAM GOURMETFEIN SIMPLON 11:30'03 10'50
38 25 PIETROPOLLI Daniele (ITA) 1980 LAM LAMPRE - MERIDA 11:30'28 11'15
39 66 RABOTTINI Matteo (ITA) 1987 VIN VINI FANTINI - SELLE ITALIA 11:30'45 11'32
40 167 KUSZTOR Peter (HUN) 1984 UNA UTENSILNORD ORA24.EU 11:31'32 12'19
41 158 SUAREZ SUAREZ Juan Pablo (COL 1985 COL COLOMBIA 11:32'40 13'27
42 241 ANTONOV Mikhail (RUS) 1986 LOK LOKOSPHINX 11:32'47 13'34
43 246 SHALUNOV Evgeny (RUS) G 1992 LOK LOKOSPHINX 11:32'48 13'35
44 67 SANTAMBROGIO Mauro (ITA) 1984 VIN VINI FANTINI - SELLE ITALIA 11:33'04 13'51
45 193 ROVNY Ivan (RUS) 1987 CEF CERAMICA FLAMINIA - FONDRIEST 11:33'13 14'00
46 146 VAN OVERBERGHE Arthur (BEL) G 1990 TSV TOPSPORT VLAANDEREN - BALOISE11:33'19 14'06
47 195 DAL SANTO Nicola (ITA) 1988 CEF CERAMICA FLAMINIA - FONDRIEST 11:33'39 14'26
48 81 FIRSANOV Sergey (RUS) 1982 RVL RUSVELO 11:34'42 15'29
49 13 MOSER Moreno (ITA) G 1990 CAN CANNONDALE PRO CYCLING 11:34'52 15'39
50 74 GIL MARTINEZ Tomas Aurelio (VEN 1977 AND ANDRONI GIOCATTOLI - VENEZUELA11:35'08 15'55
51 111 BAZZANA Alessandro (ITA) 1984 UHC UNITEDHEALTHCARE PRO CYCLING TEAM 11:35'40 16'27
52 52 PIRAZZI Stefano (ITA) 1987 BAR BARDIANI VALVOLE - CSF INOX 11:35'45 16'32
53 53 LOCATELLI Stefano (ITA) 1989 BAR BARDIANI VALVOLE - CSF INOX 11:35'54 16'41
54 36 LUTSENKO Alexey (KAZ) G 1992 AST ASTANA PRO TEAM 11:36'00 16'47
55 17 MASUDA Nariyuki (JPN) 1983 CAN CANNONDALE PRO CYCLING 11:36'07 16'54
56 176 PAVLIN Simon (SLO) G 1992 ADR ADRIA MOBIL 11:36'48 17'35
57 211 RABITSCH Stefan (AUT) G 1991 GMS TEAM GOURMETFEIN SIMPLON 11:37'53 18'40
58 24 MALORI Adriano (ITA) 1988 LAM LAMPRE - MERIDA 11:37'54 18'41
59 198 SAVINI Filippo (ITA) 1985 CEF CERAMICA FLAMINIA - FONDRIEST 11:39'02 19'49
60 122 VAN GOOLEN Jurgen (BEL) 1980 AJW ACCENT JOBS - WANTY 11:40'10 20'57
61 116 JONES Christopher (USA) 1979 UHC UNITEDHEALTHCARE PRO CYCLING TEAM 11:40'41 21'28
62 56 ZARDINI Edoardo (ITA) 1989 BAR BARDIANI VALVOLE - CSF INOX 11:40'45 21'32
63 124 VOGONDY Nicolas (FRA) 1977 AJW ACCENT JOBS - WANTY 11:40'47 21'34
64 12 CARUSO Damiano (ITA) 1987 CAN CANNONDALE PRO CYCLING 11:41'04 21'51
65 14 AGOSTINI Stefano (ITA) 1989 CAN CANNONDALE PRO CYCLING 11:41'38 22'25
66 31 KESSIAKOFF Fredrik Carl Wilhelm 1980 AST ASTANA PRO TEAM 11:41'58 22'45
67 51 BATTAGLIN Enrico (ITA) 1989 BAR BARDIANI VALVOLE - CSF INOX 11:42'04 22'51
68 93 LOZANO RIBA David (ESP) 1988 TNN TEAM NOVO NORDISK 11:42'07 22'54
69 242 ARGUELYES RODRIGES Arkimed 1988 LOK LOKOSPHINX 11:42'09 22'56
70 108 TACIAK Mateusz (POL) 1984 CCC CCC POLSAT POLKOWICE 11:42'36 23'23
71 173 ROGLIC Primoz (SLO) 1989 ADR ADRIA MOBIL 11:42'53 23'40
72 154 DUARTE AREVALO Fabio Andres 1986 COL COLOMBIA 11:43'02 23'49
73 42 CHERNETSKI Sergei (RUS) G 1990 KAT KATUSHA 11:43'33 24'20
74 84 KLIMOV Sergey (RUS) 1980 RVL RUSVELO 11:43'49 24'36
75 186 TOPCHANYUK Artem (UKR) 1989 AMO AMORE & VITA 11:44'00 24'47
76 212 GROSSSCHARTNER Felix (AUT) G 1993 GMS TEAM GOURMETFEIN SIMPLON 11:44'06 24'53
77 62 PRONI Alessandro (ITA) 1982 VIN VINI FANTINI - SELLE ITALIA 11:44'07 24'54
78 155 DUQUE Leonardo Fabio (COL) 1980 COL COLOMBIA 11:46'03 26'50
79 78 ROSA Diego (ITA) 1989 AND ANDRONI GIOCATTOLI - VENEZUELA11:46'07 26'54
80 144 HELVEN Sander (BEL) G 1990 TSV TOPSPORT VLAANDEREN - BALOISE11:46'08 26'55
81 34 PONZI Simone (ITA) 1987 AST ASTANA PRO TEAM 11:46'15 27'02
82 162 ROCCHETTI Frederico (ITA) 1986 UNA UTENSILNORD ORA24.EU 11:46'25 27'12
83 121 COMMEYNE Davy (BEL) 1980 AJW ACCENT JOBS - WANTY 11:48'40 29'27
84 187 LIBNER Niv (ISR) 1987 AMO AMORE & VITA 11:48'46 29'33
85 238 REZMAN Bostjan (SLO) 1980 VBG TEAM VORARLBERG 11:48'56 29'43
86 3 CAMANO ORTUZAR Iker (ESP) 1979 TNE TEAM NETAPP - ENDURA 11:48'57 29'44
87 112 DAY Benjamin (AUS) 1978 UHC UNITEDHEALTHCARE PRO CYCLING TEAM 11:49'31 30'18
88 87 POMOSHNIKOV Sergei (RUS) G 1990 RVL RUSVELO 11:49'34 30'21
89 245 RYBALKIN Aleksey (RUS) G 1993 LOK LOKOSPHINX 11:49'38 30'25
90 224 DYRNES Kristian (NOR) G 1992 OHR TEAM OSTER HUS - RIDLEY 11:49'49 30'36
91 131 SBARAGLI Kristian (ITA) G 1990 MTN MTN - QHUBEKA 11:49'59 30'46
92 76 ERMETI Giairo (ITA) 1981 AND ANDRONI GIOCATTOLI - VENEZUELA11:50'12 30'59
93 174 STIMULAK Klemen (SLO) G 1990 ADR ADRIA MOBIL 11:51'19 32'06
94 247 SHILOV Sergey (RUS) 1988 LOK LOKOSPHINX 11:51'33 32'20
95 57 BARBIN Enrico (ITA) G 1990 BAR BARDIANI VALVOLE - CSF INOX 11:51'33 32'20
96 205 KADLEC Milan (CZE) 1974 ADP ASC DUKLA PRAHA 11:51'54 32'41
97 2 BENEDETTI Cesare (ITA) 1987 TNE TEAM NETAPP - ENDURA 11:52'05 32'52
98 194 AMARO Manuel Antures (POR) G 1990 CEF CERAMICA FLAMINIA - FONDRIEST 11:52'42 33'29
99 103 RUTKIEWICZ Marek (POL) 1981 CCC CCC POLSAT POLKOWICE 11:53'17 34'04
100 18 BOIVIN Guillaume (CAN) 1989 CAN CANNONDALE PRO CYCLING 11:53'42 34'29
101 8 ROWSELL Erick (GBR) G 1990 TNE TEAM NETAPP - ENDURA 11:54'17 35'04
102 223 GALTA Fredrik s (NOR) G 1992 OHR TEAM OSTER HUS - RIDLEY 11:54'23 35'10
103 143 DE JONGHE Kevin (BEL) G 1991 TSV TOPSPORT VLAANDEREN - BALOISE11:54'36 35'23
104 138 VENTER Jacobus (RSA) 1987 MTN MTN - QHUBEKA 11:54'37 35'24
105 44 IGNATENKO Petr (RUS) 1987 KAT KATUSHA 11:54'40 35'27
106 233 HRINKOW Dominik (AUT) 1988 VBG TEAM VORARLBERG 11:55'08 35'55
107 92 CALABRIA Fabio (AUS) 1987 TNN TEAM NOVO NORDISK 11:55'13 36'00
108 15 KOCH Michel (GER) G 1991 CAN CANNONDALE PRO CYCLING 11:55'54 36'41
109 104 MATYSIAK Bartlomiej (POL) 1984 CCC CCC POLSAT POLKOWICE 11:56'46 37'33
110 243 SOKOLOV Dmitry (RUS) 1988 LOK LOKOSPHINX 11:57'47 38'34
111 222 BLIKRA Haavard (NOR) G 1991 OHR TEAM OSTER HUS - RIDLEY 11:58'07 38'54
112 152 AVILA VANEGAS Edwin Alcibiade 1989 COL COLOMBIA 11:58'24 39'11
113 123 ROUTLEY Will (CAN) 1983 AJW ACCENT JOBS - WANTY 11:59'00 39'47
114 161 BOSISIO Gabriele (ITA) 1980 UNA UTENSILNORD ORA24.EU 11:59'27 40'14
115 234 HOFER Andreas (AUT) G 1991 VBG TEAM VORARLBERG 11:59'58 40'45
116 117 REIJNEN Kiel (USA) 1986 UHC UNITEDHEALTHCARE PRO CYCLING TEAM 12:00'16 41'03
117 133 SONGEZO Jim (RSA) G 1990 MTN MTN - QHUBEKA 12:00'24 41'11
118 45 KRITSKIY Timofey (RUS) 1987 KAT KATUSHA 12:00'26 41'13
119 192 FEDI Matteo (ITA) 1988 CEF CERAMICA FLAMINIA - FONDRIEST 12:00'43 41'30
120 164 MAZZI Alessandro (ITA) 1987 UNA UTENSILNORD ORA24.EU 12:00'45 41'32
121 226 JENSEN August (NOR) G 1991 OHR TEAM OSTER HUS - RIDLEY 12:00'48 41'35
122 65 MONSALVE Jonathan (VEN) 1989 VIN VINI FANTINI - SELLE ITALIA 12:00'51 41'38
123 182 DABROWSKI Jaroslaw (POL) 1983 AMO AMORE & VITA 12:01'01 41'48
124 175 HOCEVAR Aljaz (SLO) G 1991 ADR ADRIA MOBIL 12:03'08 43'55
125 55 COLEDAN Marco (ITA) 1988 BAR BARDIANI VALVOLE - CSF INOX 12:03'46 44'33
126 225 BYSTRØM Sven erik (NOR) G 1992 OHR TEAM OSTER HUS - RIDLEY 12:03'47 44'34
127 88 OVECHKIN Artem (RUS) 1986 RVL RUSVELO 12:04'18 45'05
128 216 RUCKER Stefan (AUT) 1980 GMS TEAM GOURMETFEIN SIMPLON 12:04'22 45'09
129 214 MARIN Matej (SLO) 1980 GMS TEAM GOURMETFEIN SIMPLON 12:04'22 45'09
130 106 KUREK Adrian (POL) 1988 CCC CCC POLSAT POLKOWICE 12:04'25 45'12
131 21 BONO Matteo (ITA) 1983 LAM LAMPRE - MERIDA 12:04'41 45'28
132 181 BOILY David (CAN) G 1990 AMO AMORE & VITA 12:04'52 45'39
133 23 FERRARI Roberto (ITA) 1983 LAM LAMPRE - MERIDA 12:05'01 45'48
134 197 BAGGIO Filippo (ITA) 1988 CEF CERAMICA FLAMINIA - FONDRIEST 12:05'07 45'54
135 184 STARCHYK Volodymyr (UKR) 1980 AMO AMORE & VITA 12:05'14 46'01
136 77 GAVAZZI Mattia (ITA) 1983 AND ANDRONI GIOCATTOLI - VENEZUELA12:05'25 46'12
137 118 KEOUGH Jacobe (USA) 1987 UHC UNITEDHEALTHCARE PRO CYCLING TEAM 12:05'26 46'13
138 165 LOMBARDI Omar (ITA) 1989 UNA UTENSILNORD ORA24.EU 12:05'28 46'15
139 191 FEDI Andrea (ITA) G 1991 CEF CERAMICA FLAMINIA - FONDRIEST 12:05'47 46'34
140 22 WACKERMANN Luca (ITA) G 1992 LAM LAMPRE - MERIDA 12:05'49 46'36
141 94 HENTTALA Joonas (FIN) G 1991 TNN TEAM NOVO NORDISK 12:05'56 46'43
142 105 MARYCZ Jaroslaw (POL) 1987 CCC CCC POLSAT POLKOWICE 12:06'12 46'59
143 147 DE BUYST Jasper (BEL) G 1993 TSV TOPSPORT VLAANDEREN - BALOISE12:06'44 47'31
144 149 VAN STAEYEN Michael (BEL) 1988 TSV TOPSPORT VLAANDEREN - BALOISE12:07'51 48'38
145 47 PORSEV Alexander (RUS) 1986 KAT KATUSHA 12:07'59 48'46
146 48 VOROBYEV Anton (RUS) G 1990 KAT KATUSHA 12:07'59 48'46
147 128 GILBERT Jérôme (BEL) 1984 AJW ACCENT JOBS - WANTY 12:08'03 48'50
148 248 SHPILEVSKY Boris (RUS) 1982 LOK LOKOSPHINX 12:08'10 48'57
149 83 SOLOMENNIKOV Andrei (RUS) 1987 RVL RUSVELO 12:08'20 49'07
150 206 CZE19830719 KANKOVSKY Alois (CZE) 1983 ADP ASC DUKLA PRAHA 12:08'25 49'12
151 201 CZE19770912 BLAHA Martin (CZE) 1977 ADP ASC DUKLA PRAHA 12:08'25 49'12
152 4 GBR19890802 MCEVOY Jonathan (GBR) 1989 TNE TEAM NETAPP - ENDURA 12:08'30 49'17
153 151 COL19861009 ARANGO CARVAJAL Juan Esteba 1986 COL COLOMBIA 12:08'36 49'23
154 85 RUS19900307 ERSHOV Artur (RUS) G 1990 RVL RUSVELO 12:08'36 49'23
155 82 RUS19880517 RYBAKOV Alexander (RUS) 1988 RVL RUSVELO 12:08'43 49'30
156 32 USA19900107 HUFFMAN Evan (USA) G 1990 AST ASTANA PRO TEAM 12:08'43 49'30
157 168 HUN19810325 CADOR Rida (HUN) 1981 UNA UTENSILNORD ORA24.EU 12:08'46 49'33
158 237 AUT19930324 BIEDERMANN Daniel (AUT) G 1993 VBG TEAM VORARLBERG 12:08'49 49'36
159 202 CZE19880724 HACECKY Martin (CZE) 1988 ADP ASC DUKLA PRAHA 12:08'55 49'42
160 157 COL19900823 QUINTERO ARTUNDUAGA Duber G 1990 COL COLOMBIA 12:08'56 49'43
161 178 CRO19941006 MALTAR Bruno (CRO) G 1994 ADR ADRIA MOBIL 12:08'57 49'44
162 35 KAZ19910314 KAMYSHEV Arman (KAZ) G 1991 AST ASTANA PRO TEAM 12:08'58 49'45
163 43 RUS19850507 IGNATYEV Mikhail (RUS) 1985 KAT KATUSHA 12:09'01 49'48
164 107 POL19890324 STEPNIAK Grzegorz (POL) 1989 CCC CCC POLSAT POLKOWICE 12:09'02 49'49
165 217 AUT19900926 SOKOL Jan (AUT) G 1990 GMS TEAM GOURMETFEIN SIMPLON 12:09'04 49'51
166 208 CZE19930512 RYBIN Ondrej (CZE) G 1993 ADP ASC DUKLA PRAHA 12:09'08 49'55
167 96 ITA19881028 PERON Andrea (ITA) 1988 TNN TEAM NOVO NORDISK 12:09'09 49'56
168 227 NOR19930814 HAMMERSLAND Nicholas (NOR) G 1993 OHR TEAM OSTER HUS - RIDLEY 12:09'11 49'58
169 185 EST19930703 RÄIM Mihkel (EST) G 1993 AMO AMORE & VITA 12:09'12 49'59
170 188 ISR19860511 MIKAILOV Anton (ISR) 1986 AMO AMORE & VITA 12:09'16 50'03
171 95 NED19850504 VERSCHOOR Martijn (NED) 1985 TNN TEAM NOVO NORDISK 12:09'22 50'09
172 163 ITA19880910 ZANOTTI Marco (ITA) 1988 UNA UTENSILNORD ORA24.EU 12:09'43 50'30
173 63 ITA19840807 MERLO Michele (ITA) 1984 VIN VINI FANTINI - SELLE ITALIA 12:09'44 50'31
174 97 BEL19930522 RAEYMAEKERS Thomas (BEL) G 1993 TNN TEAM NOVO NORDISK 12:11'05 51'52
175 221 NOR19900216 EIDSHEIM Filip (NOR) G 1990 OHR TEAM OSTER HUS - RIDLEY 12:12'49 53'36
Close