21 Joe COOPER Avanti Racing Team 04:57 1
25 Mitchell LOVELOCK-FAY Avanti Racing Team ST 2
22 Taylor GUNMAN Avanti Racing Team ST 3
26 Neil VAN DER PLOEG Avanti Racing Team ST 4
24 Aaron DONNELLY Avanti Racing Team @ 00:02 5
23 Tom ROBINSON Avanti Racing Team @ 00:03 6
1 Tom SCULLY Kia Motors - Ascot Park @ 00:04 7
4 Keiran HAMBROOK Kia Motors - Ascot Park @ 00:04 8
2 Fraser GOUGH (U23) Kia Motors - Ascot Park @ 00:04 9
5 Sean HAMBROOK (U23) Kia Motors - Ascot Park @ 00:04 10
3 Mike NORTHEY Kia Motors - Ascot Park @ 00:04 11
6 Andy HAGAN Kia Motors - Ascot Park @ 00:04 12
91 Hayden MCCORMICK (U23) Breads of Europe - All About Plumbing @ 00:11 13
96 Alex HOOPER (U23) Breads of Europe - All About Plumbing @ 00:12 14
92 Michael VINK Breads of Europe - All About Plumbing @ 00:12 15
94 Darcy ELLERM-NORTON Breads of Europe - All About Plumbing @ 00:12 16
93 Thomas HUBBARD Breads of Europe - All About Plumbing @ 00:12 17
95 Fraser HEWETT Breads of Europe - All About Plumbing @ 00:12 18
72 Liam AITCHESON (U23) Creation Signs - L&M Group @ 00:14 19
74 Grayson NAPIER (U23) Creation Signs - L&M Group @ 00:14 20
31 Roman VAN UDEN Powernet Ltd @ 00:14 21
71 Joseph CHAPMAN Creation Signs - L&M Group @ 00:14 22
76 Scott THOMAS Creation Signs - L&M Group @ 00:14 23
35 Ryan WILLS Powernet Ltd @ 00:14 24
32 Paul ODLIN Powernet Ltd @ 00:14 25
33 Brad EVANS Powernet Ltd @ 00:14 26
36 Robert HUISMAN Powernet Ltd @ 00:15 27
16 Luke MUDGWAY (U23) Barry Stewart Builders @ 00:15 28
15 Hamish SCHRUERS (U23) Barry Stewart Builders @ 00:15 29
13 Morgan SMITH Barry Stewart Builders @ 00:15 30
11 Michael TORCKLER Barry Stewart Builders @ 00:15 31
43 Tom VESSEY (U23) H&J Smith Outdoor @ 00:16 32
41 Mathew ZENOVICH (U23) H&J Smith Outdoor @ 00:16 33
44 Regan GOUGH (U23) H&J Smith Outdoor @ 00:16 34
42 Josh HAGGERTY (U23) H&J Smith Outdoor @ 00:16 35
52 Jason LOWNDES (U23) Pure South @ 00:16 36
53 Craig EVERS Pure South @ 00:17 37
54 Patrick JONES (U23) Pure South @ 00:17 38
45 Luke MACPHERSON H&J Smith Outdoor @ 00:17 39
51 Morgan PILLEY Pure South @ 00:17 40
56 Benji MARSHALL (U23) Pure South @ 00:18 41
55 Jacob GRIEVE Pure South @ 00:18 42
142 Tom DAVIDSON Mike Greer Homes @ 00:19 43
145 Richard LAWSON (U23) Mike Greer Homes @ 00:19 44
146 George ATKINS Mike Greer Homes @ 00:19 45
104 Matthew HOLMES (U23) Team Cromwell @ 00:19 46
144 Reon NOLAN Mike Greer Homes @ 00:19 47
105 Thomas STEWART Team Cromwell @ 00:19 48
106 Tyler SPURRELL Team Cromwell @ 00:20 49
102 Mathew MARSHALL Team Cromwell @ 00:20 50
143 Jeremy INGLIS Mike Greer Homes @ 00:20 51
101 Gavin MASON Team Cromwell @ 00:23 52
14 Sean JOYCE Barry Stewart Builders @ 00:25 53
84 Nick MILLER New Hope Cambodia - Scody Racing Team @ 00:26 54
81 Elliot KIPPEN (U23) New Hope Cambodia - Scody Racing Team @ 00:26 55
83 Alex GRUNKE (U23) New Hope Cambodia - Scody Racing Team @ 00:26 56
86 Chad ELLISTON (U23) New Hope Cambodia - Scody Racing Team @ 00:26 57
82 Callum O’SULLIVAN New Hope Cambodia - Scody Racing Team @ 00:26 58
165 Lee JOHNSTONE (O40) Placemakers @ 00:26 59
85 Todd BUSCHKUEHL (U23) New Hope Cambodia - Scody Racing Team @ 00:27 60
153 Ben JOHNSTONE (U23) Adair Craik Accounting @ 00:27 61
155 Daniel ELLISON (U23) Adair Craik Accounting @ 00:27 62
156 Daniel CARRUTHERS (O40) Adair Craik Accounting @ 00:27 63
163 Justin STOTT (O40) Placemakers @ 00:27 64
151 Mitchell PODMORE (U23) Adair Craik Accounting @ 00:27 65
161 Brendan AKEROYD (O40) Placemakers @ 00:27 66
164 Craig DOMIGAN Placemakers @ 00:28 67
152 Ben WORTELBOER (U23) Adair Craik Accounting @ 00:28 68
162 Michael WHITE (O40) Placemakers @ 00:29 69
166 Peter MURPHY (O40) Placemakers @ 00:30 70
63 Tom COATES McCallums Group @ 00:32 71
65 Ben HILL McCallums Group @ 00:32 72
66 Daniel MOLYNEUX McCallums Group @ 00:32 73
154 Glenn GOULD (O40) Adair Craik Accounting @ 00:32 74
132 Blair TREMAYNE (U23) Sprayfo Agrivantage @ 00:32 75
136 Martin SMALLMAN Sprayfo Agrivantage @ 00:32 76
62 Alex QUIRK (U23) McCallums Group @ 00:32 77
131 Nathan BUNN Sprayfo Agrivantage @ 00:33 78
61 Simon PELLAUD McCallums Group @ 00:33 79
75 Tim CHAPMAN Creation Signs - L&M Group @ 00:33 80
135 Sam PHIPPS (U23) Sprayfo Agrivantage @ 00:33 81
133 Frank SUTTON (U23) Sprayfo Agrivantage @ 00:33 82
73 Karl POOLE Creation Signs - L&M Group @ 00:33 83
115 Nick BAIN (U23) TotalPos Cycling Team @ 00:34 84
112 Callum GORDON (U23) TotalPos Cycling Team @ 00:34 85
113 Joshua ALDRIDGE TotalPos Cycling Team @ 00:35 86
111 Matthew MARKBY (U23) TotalPos Cycling Team @ 00:35 87
121 Gordon MCCAULEY (O40) GMC Coaching & Hawkins @ 00:35 88
123 Logan MORT GMC Coaching & Hawkins @ 00:35 89
126 Scott JARROLD (U23) GMC Coaching & Hawkins @ 00:35 90
125 Stuart HOLDER GMC Coaching & Hawkins @ 00:35 91
124 Andrew MITCHELL (O40) GMC Coaching & Hawkins @ 00:36 92
122 Karl POSTLEWAIGHT (O40) GMC Coaching & Hawkins @ 00:36 93
34 Tim RUSH Powernet Ltd @ 00:36 94
46 Nick KERGOZOU (U23) H&J Smith Outdoor @ 00:38 95
175 Brehan CAIRNS Radio Sport - Ultimo @ 00:45 96
176 Jason THOMASON (U23) Radio Sport - Ultimo @ 00:45 97
134 Boris CLARK (U23) Sprayfo Agrivantage @ 00:45 98
174 Jordan GILMORE Radio Sport - Ultimo @ 00:46 99
172 Travis KANE Radio Sport - Ultimo @ 00:46 100
171 David MCCORMICK Radio Sport - Ultimo @ 00:47 101
12 Josh PAGE Barry Stewart Builders @ 00:47 102
103 Mark SPESSOT (O40) Team Cromwell @ 00:51 103
173 Garth COOPER (O40) Radio Sport - Ultimo @ 00:55 104
114 Brodie CATTERICK (U23) TotalPos Cycling Team @ 01:10 105
64 Anton O'CONNELL (U23) McCallums Group @ 01:11 106
116 Nick ROSS TotalPos Cycling Team @ 01:11 107
141 Jason ALLEN Mike Greer Homes @ 01:28 108
General Classification Results
Rider No. Rider Team Time Place Bonus Penalty
21 Joe COOPER Avanti Racing Team 04:57 1
25 Mitchell LOVELOCK-FAY Avanti Racing Team ST 2
22 Taylor GUNMAN Avanti Racing Team ST 3
26 Neil VAN DER PLOEG Avanti Racing Team ST 4
24 Aaron DONNELLY Avanti Racing Team @ 00:02 5
23 Tom ROBINSON Avanti Racing Team @ 00:03 6
1 Tom SCULLY Kia Motors - Ascot Park @ 00:04 7
4 Keiran HAMBROOK Kia Motors - Ascot Park @ 00:04 8
2 Fraser GOUGH (U23) Kia Motors - Ascot Park @ 00:04 9
5 Sean HAMBROOK (U23) Kia Motors - Ascot Park @ 00:04 10
3 Mike NORTHEY Kia Motors - Ascot Park @ 00:04 11
6 Andy HAGAN Kia Motors - Ascot Park @ 00:04 12
96 Alex HOOPER (U23) Breads of Europe - All About Plumbing @ 00:09 13 00:03
91 Hayden MCCORMICK (U23) Breads of Europe - All About Plumbing @ 00:11 14
92 Michael VINK Breads of Europe - All About Plumbing @ 00:12 15
94 Darcy ELLERM-NORTON Breads of Europe - All About Plumbing @ 00:12 16
93 Thomas HUBBARD Breads of Europe - All About Plumbing @ 00:12 17
95 Fraser HEWETT Breads of Europe - All About Plumbing @ 00:12 18
72 Liam AITCHESON (U23) Creation Signs - L&M Group @ 00:14 19
74 Grayson NAPIER (U23) Creation Signs - L&M Group @ 00:14 20
31 Roman VAN UDEN Powernet Ltd @ 00:14 21
71 Joseph CHAPMAN Creation Signs - L&M Group @ 00:14 22
76 Scott THOMAS Creation Signs - L&M Group @ 00:14 23
35 Ryan WILLS Powernet Ltd @ 00:14 24
32 Paul ODLIN Powernet Ltd @ 00:14 25
33 Brad EVANS Powernet Ltd @ 00:14 26
36 Robert HUISMAN Powernet Ltd @ 00:15 27
16 Luke MUDGWAY (U23) Barry Stewart Builders @ 00:15 28
15 Hamish SCHRUERS (U23) Barry Stewart Builders @ 00:15 29
13 Morgan SMITH Barry Stewart Builders @ 00:15 30
11 Michael TORCKLER Barry Stewart Builders @ 00:15 31
43 Tom VESSEY (U23) H&J Smith Outdoor @ 00:16 32
41 Mathew ZENOVICH (U23) H&J Smith Outdoor @ 00:16 33
44 Regan GOUGH (U23) H&J Smith Outdoor @ 00:16 34
42 Josh HAGGERTY (U23) H&J Smith Outdoor @ 00:16 35
52 Jason LOWNDES (U23) Pure South @ 00:16 36
53 Craig EVERS Pure South @ 00:17 37
54 Patrick JONES (U23) Pure South @ 00:17 38
45 Luke MACPHERSON H&J Smith Outdoor @ 00:17 39
51 Morgan PILLEY Pure South @ 00:17 40
56 Benji MARSHALL (U23) Pure South @ 00:18 41
55 Jacob GRIEVE Pure South @ 00:18 42
142 Tom DAVIDSON Mike Greer Homes @ 00:19 43
145 Richard LAWSON (U23) Mike Greer Homes @ 00:19 44
146 George ATKINS Mike Greer Homes @ 00:19 45
104 Matthew HOLMES (U23) Team Cromwell @ 00:19 46
144 Reon NOLAN Mike Greer Homes @ 00:19 47
105 Thomas STEWART Team Cromwell @ 00:19 48
106 Tyler SPURRELL Team Cromwell @ 00:20 49
102 Mathew MARSHALL Team Cromwell @ 00:20 50
143 Jeremy INGLIS Mike Greer Homes @ 00:20 51
101 Gavin MASON Team Cromwell @ 00:23 52
14 Sean JOYCE Barry Stewart Builders @ 00:25 53
84 Nick MILLER New Hope Cambodia - Scody Racing Team @ 00:26 54
81 Elliot KIPPEN (U23) New Hope Cambodia - Scody Racing Team @ 00:26 55
83 Alex GRUNKE (U23) New Hope Cambodia - Scody Racing Team @ 00:26 56
86 Chad ELLISTON (U23) New Hope Cambodia - Scody Racing Team @ 00:26 57
82 Callum O’SULLIVAN New Hope Cambodia - Scody Racing Team @ 00:26 58
165 Lee JOHNSTONE (O40) Placemakers @ 00:26 59
85 Todd BUSCHKUEHL (U23) New Hope Cambodia - Scody Racing Team @ 00:27 60
153 Ben JOHNSTONE (U23) Adair Craik Accounting @ 00:27 61
155 Daniel ELLISON (U23) Adair Craik Accounting @ 00:27 62
156 Daniel CARRUTHERS (O40) Adair Craik Accounting @ 00:27 63
163 Justin STOTT (O40) Placemakers @ 00:27 64
151 Mitchell PODMORE (U23) Adair Craik Accounting @ 00:27 65
161 Brendan AKEROYD (O40) Placemakers @ 00:27 66
164 Craig DOMIGAN Placemakers @ 00:28 67
152 Ben WORTELBOER (U23) Adair Craik Accounting @ 00:28 68
162 Michael WHITE (O40) Placemakers @ 00:29 69
166 Peter MURPHY (O40) Placemakers @ 00:30 70
63 Tom COATES McCallums Group @ 00:32 71
65 Ben HILL McCallums Group @ 00:32 72
66 Daniel MOLYNEUX McCallums Group @ 00:32 73
154 Glenn GOULD (O40) Adair Craik Accounting @ 00:32 74
132 Blair TREMAYNE (U23) Sprayfo Agrivantage @ 00:32 75
136 Martin SMALLMAN Sprayfo Agrivantage @ 00:32 76
62 Alex QUIRK (U23) McCallums Group @ 00:32 77
131 Nathan BUNN Sprayfo Agrivantage @ 00:33 78
61 Simon PELLAUD McCallums Group @ 00:33 79
75 Tim CHAPMAN Creation Signs - L&M Group @ 00:33 80
135 Sam PHIPPS (U23) Sprayfo Agrivantage @ 00:33 81
133 Frank SUTTON (U23) Sprayfo Agrivantage @ 00:33 82
73 Karl POOLE Creation Signs - L&M Group @ 00:33 83
115 Nick BAIN (U23) TotalPos Cycling Team @ 00:34 84
112 Callum GORDON (U23) TotalPos Cycling Team @ 00:34 85
113 Joshua ALDRIDGE TotalPos Cycling Team @ 00:35 86
111 Matthew MARKBY (U23) TotalPos Cycling Team @ 00:35 87
121 Gordon MCCAULEY (O40) GMC Coaching & Hawkins @ 00:35 88
123 Logan MORT GMC Coaching & Hawkins @ 00:35 89
126 Scott JARROLD (U23) GMC Coaching & Hawkins @ 00:35 90
125 Stuart HOLDER GMC Coaching & Hawkins @ 00:35 91
124 Andrew MITCHELL (O40) GMC Coaching & Hawkins @ 00:36 92
122 Karl POSTLEWAIGHT (O40) GMC Coaching & Hawkins @ 00:36 93
34 Tim RUSH Powernet Ltd @ 00:36 94
46 Nick KERGOZOU (U23) H&J Smith Outdoor @ 00:38 95
175 Brehan CAIRNS Radio Sport - Ultimo @ 00:45 96
176 Jason THOMASON (U23) Radio Sport - Ultimo @ 00:45 97
134 Boris CLARK (U23) Sprayfo Agrivantage @ 00:45 98
174 Jordan GILMORE Radio Sport - Ultimo @ 00:46 99
172 Travis KANE Radio Sport - Ultimo @ 00:46 100
171 David MCCORMICK Radio Sport - Ultimo @ 00:47 101
12 Josh PAGE Barry Stewart Builders @ 00:47 102
103 Mark SPESSOT (O40) Team Cromwell @ 00:51 103
173 Garth COOPER (O40) Radio Sport - Ultimo @ 00:55 104
114 Brodie CATTERICK (U23) TotalPos Cycling Team @ 01:10 105
64 Anton O'CONNELL (U23) McCallums Group @ 01:11 106
116 Nick ROSS TotalPos Cycling Team @ 01:11 107
141 Jason ALLEN Mike Greer Homes @ 01:28 108
Teams Results
Team Time
Avanti Racing Team 04:57
Kia Motors - Ascot Park @ 00:04
Breads of Europe - All About Plumbing @ 00:11
Creation Signs - L&M Group @ 00:14
Powernet Ltd @ 00:14
Barry Stewart Builders @ 00:15
H&J Smith Outdoor @ 00:16
Pure South @ 00:16
Mike Greer Homes @ 00:19
Team Cromwell @ 00:19
New Hope Cambodia - Scody Racing Team @ 00:26
Placemakers @ 00:26
Adair Craik Accounting @ 00:27
McCallums Group @ 00:32
Sprayfo Agrivantage @ 00:32
TotalPos Cycling Team @ 00:34
GMC Coaching & Hawkins @ 00:35
Radio Sport - Ultimo @ 00:45
Sprint Results
Rider No. Rider Team Points
There were no Sprint results found for this Stage.
KOM Results
Rider No. Rider Team Points
There were no KOM results found for this Stage.
Close