1 Alessandro Petacchi (Ita) Fassa Bortolo 2.39.47 (43.934 km/h)
2 Jan Svorada (Cze) Lampre
3 Giovanni Lombardi (Ita) Domina Vacanze-Elitron
4 Angelo Furlan (Ita) Alessio
5 Werner Riebenbauer (Aut) Team fakta-Pata Chips
6 Jimmy Casper (Fra) FDJeux.com
7 Raffaele Illiano (Ita) Colombia-Selle Italia
8 Giuseppe Palumbo (Ita) De Nardi-Colpack
9 Robert Forster (Ger) Gerolsteiner
10 Andrus Aug (Est) De Nardi-Colpack
11 Fabiano Fontanelli (Ita) Mercatone Uno - Scanavino
12 Paolo Lanfranchi (Ita) Ceramiche Panaria-Fiordo
13 Magnus Backstedt (Swe) Team fakta-Pata Chips
14 Dario Pieri (Ita) Team Saeco
15 Constantino Zaballa Gutierez (Spa) Kelme-Costa Blanca
16 Vladimir Duma (Ukr) Landbouwkrediet-Colnago
17 Daniele Pietropolli (Ita) Tenax
18 Lorenzo Bernucci (Ita) Landbouwkrediet-Colnago
19 Bernhard Eisel (Aut) FDJeux.com
20 Graziano Gasparre (Ita) De Nardi-Colpack
21 Johan Verstrepen (Bel) Landbouwkrediet-Colnago
22 Moreno Di Biase (Ita) Formaggi Pinzolo Fiave
23 Juilian Winn (GBr) Team fakta-Pata Chips
24 Aitor Gonzalez Jimenez (Spa) Fassa Bortolo
25 Marco Velo (Ita) Fassa Bortolo
26 Piotr Chmielewski (Pol) CCC-Polsat
27 Luca De Angeli (Ita) Colombia-Selle Italia
28 Nick Gates (Aus) Lotto-Domo
29 Volodimir Bileka (Ukr) Landbouwkrediet-Colnago
30 David Derepas (Fra) FDJeux.com
31 Stefano Garzelli (Ita) Vini Caldirola-SO.DI
32 Gerhard Trampusch (Aut) Gerolsteiner
33 Andrea Noe' (Ita) Alessio
34 Gilberto Simoni (Ita) Team Saeco
35 Fabio Sacchi (Ita) Team Saeco
36 Alessandro Spezialetti (Ita) Team Saeco
37 Serguei Gontchar (Ukr) De Nardi-Colpack
38 Georg Totschnig (Aut) Gerolsteiner
39 Luis F. Laverde Jimenez (Col) Formaggi Pinzolo Fiave
40 Yaroslav Popovych (Ukr) Landbouwkrediet-Colnago
41 Eddy Mazzoleni (Ita) Vini Caldirola-SO.DI
42 Raimondas Rumsas (Ltu) Lampre
43 Sergiy Adyeyev (Ukr) Landbouwkrediet-Colnago
44 Franco Pellizotti (Ita) Alessio
45 Ignacio Gutierrez Cataluna (Spa) Kelme-Costa Blanca
46 Michele Scarponi (Ita) Domina Vacanze-Elitron
47 Tom Stremersch (Bel) Landbouwkrediet-Colnago
48 Manuel Quinziato (Ita) Lampre
49 Scott Davis (Aus) Ceramiche Panaria-Fiordo
50 Mario Scirea (Ita) Domina Vacanze-Elitron
51 Andrea Tonti (Ita) Team Saeco
52 Vladimir Miholievic (Cro) Alessio
53 Mario Manzoni (Ita) Mercatone Uno - Scanavino
54 Kurt Asle Arvesen (Nor) Team fakta-Pata Chips
55 Steve Zampieri (Swi) Vini Caldirola-SO.DI
56 Massimo Codol (Ita) Mercatone Uno - Scanavino
57 Giuliano Figueras (Ita) Ceramiche Panaria-Fiordo
58 Dario Frigo (Ita) Fassa Bortolo
59 Leonardo Zanotti (Ita) De Nardi-Colpack
60 Sandy Casar (Fra) FDJeux.com
61 Francesco Casagrande (Ita) Lampre
62 Uwe Hardter (Ger) Gerolsteiner
63 Bo Hamburger (Den) Formaggi Pinzolo Fiave
64 Steffen Weigold (Ger) Gerolsteiner
65 Francesco Vila Errandonea (Spa) Lampre
66 Marco Pantani (Ita) Mercatone Uno - Scanavino
67 Dariusz Baranowski (Pol) CCC-Polsat
68 Sergio Barbero (Ita) Lampre
69 Fortunato Baliani (Ita) Formaggi Pinzolo Fiave
70 Gianni Faresin (Ita) Gerolsteiner
71 Simone Bertoletti (Ita) Lampre
72 Leonardo Bertagnolli (Ita) Team Saeco
73 Paolo Fornaciari (Ita) Team Saeco
74 Salvatore Scamardella (Ita) Landbouwkrediet-Colnago
75 Jordi Riera Valls (Spa) Kelme-Costa Blanca
76 Joaquim Castelblanco (Col) Colombia-Selle Italia
77 Marius Sabaliauskas (Ltu) Team Saeco
78 Alexis Rodriguez (Spa) Kelme-Costa Blanca
79 Daniel Clavero (Spa) Mercatone Uno - Scanavino
80 Kim Kirchen (Lux) Fassa Bortolo
81 Radoslaw Romanik (Pol) CCC-Polsat
82 Matteo Carrara (Ita) De Nardi-Colpack
83 Pietro Caucchioli (Ita) Alessio
84 Damiano Cunego (Ita) Team Saeco
85 Thomas Brozyna (Pol) CCC-Polsat
86 Mauro Gerosa (Ita) Vini Caldirola-SO.DI
87 Seweryn Kohut (Pol) CCC-Polsat
88 Dario David Cioni (Ita) Fassa Bortolo
89 Sylvester Szmyd (Pol) Mercatone Uno - Scanavino
90 Fredy Gonzalez (Col) Colombia-Selle Italia
91 Wladimir Belli (Ita) Lampre
92 Julian Usano Martinez (Spa) Kelme-Costa Blanca
93 Marzio Bruseghin (Ita) Fassa Bortolo
94 Carlos Dacruz (Fra) FDJeux.com
95 Cristian Gasperoni (Ita) Mercatone Uno - Scanavino
96 Scott Sunderland (Aus) Team fakta-Pata Chips
97 Hernan D. Munoz (Col) Colombia-Selle Italia
98 Dario Andriotto (Ita) Vini Caldirola-SO.DI
99 Adolfo Garcia Quesada (Spa) Kelme-Costa Blanca
100 Alberto Ongarato (Ita) Domina Vacanze-Elitron
101 Koos Moerenhout (Ned) Lotto-Domo
102 Jorgen Bo Petersen (Den) Team fakta-Pata Chips
103 Ruber Alverio Marin (Col) Colombia-Selle Italia
104 Cristiano Frattini (Ita) Tenax
105 Rene' Joergensen (Den) Team fakta-Pata Chips
106 Rodolfo Massi (Ita) Colombia-Selle Italia
107 Julio A. Perez Cuapio (Mex) Ceramiche Panaria-Fiordo
108 Denis Lunghi (Ita) Alessio
109 Guido Trenti (USA) Fassa Bortolo 0.19
110 Gianluca Tonetti (Ita) Tenax
111 Charles Wegelius (GBr) De Nardi-Colpack
112 Roberto Conti (Ita) Mercatone Uno - Scanavino
113 Ronny Scholz (Ger) Gerolsteiner
114 John Freddy Garcia (Col) Colombia-Selle Italia
115 Massimo Apollonio (Ita) Vini Caldirola-SO.DI
116 Frank Hoj (Den) Team fakta-Pata Chips
117 Fabio Baldato (Ita) Alessio
118 Biagio Conte (Ita) Formaggi Pinzolo Fiave
119 Ruslan Gryschenko (Ukr) Landbouwkrediet-Colnago
120 Francesco Secchiari (Ita) Domina Vacanze-Elitron
121 Hector O. Mesa Mesa (Col) Formaggi Pinzolo Fiave 0.26
122 Bradley Wiggins (GBr) FDJeux.com
123 Bogdan Bondariew (Ukr) CCC-Polsat
124 Oscar Pozzi (Ita) Tenax 0.29
125 Gian Paolo Cheula (Ita) Vini Caldirola-SO.DI 0.32
126 Leonardo Giordani (Ita) De Nardi-Colpack
127 Giuseppe Muraglia (Rus) Formaggi Pinzolo Fiave
128 Matteo Tosatto (Ita) Fassa Bortolo
129 Martin Hvastija (Slo) Tenax
130 Rinaldo Nocentini (Ita) Formaggi Pinzolo Fiave 0.34
131 Daniele Bennati (Ita) Domina Vacanze-Elitron 0.37
132 Gabriele Colombo (Ita) Domina Vacanze-Elitron 0.38
133 Gianpaolo Mondini (Ita) Domina Vacanze-Elitron 0.40
134 Michele Gobbi (Ita) De Nardi-Colpack 0.57
135 Gert Steegmans (Bel) Lotto-Domo
136 Frederic Guesdon (Fra) FDJeux.com 1.14
137 Regis Lhuillier (Fra) FDJeux.com 2.22
138 Lars Ytting Bak (Den) Team fakta-Pata Chips 3.33
Points
1 Alessandro Petacchi (Ita) Fassa Bortolo 25 pts
2 Jan Svorada (Cze) Lampre 24
3 Giovanni Lombardi (Ita) Domina Vacanze-Elitron 16
4 Angelo Furlan (Ita) Alessio 14
5 Werner Riebenbauer (Aut) Team fakta-Pata Chips 14
6 Magnus Backstedt (Swe) Team fakta-Pata Chips 11
7 Jimmy Casper (Fra) FDJeux.com 10
8 Raffaele Illiano (Ita) Colombia-Selle Italia 9
9 Giuseppe Palumbo (Ita) De Nardi-Colpack 9
10 Robert Forster (Ger) Gerolsteiner 7
11 Andrus Aug (Est) De Nardi-Colpack 6
12 Moreno Di Biase (Ita) Formaggi Pinzolo Fiave 6
13 Fabiano Fontanelli (Ita) Mercatone Uno - Scanavino 5
14 Paolo Lanfranchi (Ita) Ceramiche Panaria-Fiordo 4
15 Manuel Quinziato (Ita) Lampre 3
16 Dario Pieri (Ita) Team Saeco 2
17 Constantino Zaballa Gutierez (Spa) Kelme-Costa Blanca 1
Mountains
Castagnole Monferrato - km 70
1 Fortunato Baliani (Ita) Formaggi Pinzolo Fiave 3 pts
2 Fredy Gonzalez (Col) Colombia-Selle Italia 2
3 Denis Lunghi (Ita) Alessio 1
Intergiro
1 Magnus Backstedt (Swe) Team fakta-Pata Chips 2.04.42
2 Moreno Di Biase (Ita) Formaggi Pinzolo Fiave
3 Jan Svorada (Cze) Lampre
4 Manuel Quinziato (Ita) Lampre
5 Werner Riebenbauer (Aut) Team fakta-Pata Chips
6 Giuseppe Palumbo (Ita) De Nardi-Colpack
7 Marzio Bruseghin (Ita) Fassa Bortolo
8 Fabiano Fontanelli (Ita) Mercatone Uno - Scanavino
9 Dario David Cioni (Ita) Fassa Bortolo
10 Juilian Winn (GBr) Team fakta-Pata Chips
11 Wladimir Belli (Ita) Lampre
12 Daniel Clavero (Spa) Mercatone Uno - Scanavino
13 Adolfo Garcia Quesada (Spa) Kelme-Costa Blanca
14 Gianpaolo Mondini (Ita) Domina Vacanze-Elitron
15 Biagio Conte (Ita) Formaggi Pinzolo Fiave
16 Fortunato Baliani (Ita) Formaggi Pinzolo Fiave
17 Luis F. Laverde Jimenez (Col) Formaggi Pinzolo Fiave
18 Oscar Pozzi (Ita) Tenax
19 Stefano Garzelli (Ita) Vini Caldirola-SO.DI
20 Kurt Asle Arvesen (Nor) Team fakta-Pata Chips
Most combative
1 Jan Svorada (Cze) Lampre 8 pts
2 Alessandro Petacchi (Ita) Fassa Bortolo 6
3 Magnus Backstedt (Swe) Team fakta-Pata Chips 5
4 Giovanni Lombardi (Ita) Domina Vacanze-Elitron 4
5 Moreno Di Biase (Ita) Formaggi Pinzolo Fiave 4
6 Angelo Furlan (Ita) Alessio 3
7 Werner Riebenbauer (Aut) Team fakta-Pata Chips 3
8 Manuel Quinziato (Ita) Lampre 2
9 Fortunato Baliani (Ita) Formaggi Pinzolo Fiave 2
10 Jimmy Casper (Fra) FDJeux.com 1
11 Fredy Gonzalez (Col) Colombia-Selle Italia 1
Azzurri d'Italia
1 Alessandro Petacchi (Ita) Fassa Bortolo 4 pts
2 Jan Svorada (Cze) Lampre 2
3 Giovanni Lombardi (Ita) Domina Vacanze-Elitron 1
Trofeo Fuga Piaggio
1 Martin Hvastija (Slo) Tenax 52 pts
2 Alexis Rodriguez (Spa) Kelme-Costa Blanca 8
1 De Nardi-Colpack 7.59.21
2 Team fakta-Pata Chips
3 Fassa Bortolo
4 FDJeux.com
5 Landbouwkrediet-Colnago
6 Gerolsteiner
7 Alessio
8 Team Saeco
9 Lampre
10 Domina Vacanze-Elitron
11 Colombia-Selle Italia
12 Ceramiche Panaria-Fiordo
13 Mercatone Uno-Scanavino
14 Formaggi Pinzolo Fiave'-Ciarrocchi
15 Vini Caldirola-SO.DI
16 Kelme-Costa Blanca
17 CCC Polsat
18 Tenax 0.19
19 Lotto-Domo 0.57
Trofeo Super Team
1 De Nardi-Colpack 25 pts
2 Team fakta-Pata Chips 24
3 Fassa Bortolo 20
4 Lampre 19
5 Domina Vacanze-Elitron 18
6 Alessio 17
7 FDJeux.com 17
8 Colombia-Selle Italia 14
9 Gerolsteiner 12
10 Mercatone Uno-Scanavino 10
11 Ceramiche Panaria-Fiordo 9
12 Landbouwkrediet-Colnago 8
13 Team Saeco 7
14 Kelme-Costa Blanca 6
15 Tenax 4
16 Formaggi Pinzolo Fiave'-Ciarrocchi 0
17 CCC Polsat 0
18 Lotto-Domo 0
19 Vini Caldirola-SO.DI 0
General classification after stage 17
1 Gilberto Simoni (Ita) Team Saeco 74.01.13
2 Stefano Garzelli (Ita) Vini Caldirola-SO.DI 1.58
3 Yaroslav Popovych (Ukr) Landbouwkrediet-Colnago 4.05
4 Andrea Noe' (Ita) Alessio 5.16
5 Raimondas Rumsas (Ltu) Lampre 6.11
6 Francesco Casagrande (Ita) Lampre 6.47
7 Georg Totschnig (Aut) Gerolsteiner 6.57
8 Serguei Gontchar (Ukr) De Nardi-Colpack 9.38
9 Franco Pellizotti (Ita) Alessio 9.42
10 Marco Pantani (Ita) Mercatone Uno - Scanavino 10.11
11 Massimo Codol (Ita) Mercatone Uno - Scanavino 12.16
12 Wladimir Belli (Ita) Lampre 12.35
13 Dario Frigo (Ita) Fassa Bortolo 12.45
14 Dariusz Baranowski (Pol) CCC-Polsat 13.50
15 Michele Scarponi (Ita) Domina Vacanze-Elitron 14.23
16 Aitor Gonzalez Jimenez (Spa) Fassa Bortolo 15.32
17 Eddy Mazzoleni (Ita) Vini Caldirola-SO.DI 15.59
18 Marco Velo (Ita) Fassa Bortolo 18.08
19 Julio A. Perez Cuapio (Mex) Ceramiche Panaria-Fiordo 18.14
20 Marzio Bruseghin (Ita) Fassa Bortolo 19.25
21 Kim Kirchen (Lux) Fassa Bortolo 19.52
22 Leonardo Bertagnolli (Ita) Team Saeco 20.07
23 Sandy Casar (Fra) FDJeux.com 20.14
24 Giuliano Figueras (Ita) Ceramiche Panaria-Fiordo 21.16
25 Gianni Faresin (Ita) Gerolsteiner 22.52
26 Adolfo Garcia Quesada (Spa) Kelme-Costa Blanca 25.19
27 Pietro Caucchioli (Ita) Alessio 26.36
28 Graziano Gasparre (Ita) De Nardi-Colpack 28.36
29 Radoslaw Romanik (Pol) CCC-Polsat 29.32
30 Luis F. Laverde Jimenez (Col) Formaggi Pinzolo Fiave 30.07
31 Sylvester Szmyd (Pol) Mercatone Uno - Scanavino 30.40
32 Scott Sunderland (Aus) Team fakta-Pata Chips 32.51
33 Dario David Cioni (Ita) Fassa Bortolo 34.53
34 Thomas Brozyna (Pol) CCC-Polsat 35.29
35 Paolo Lanfranchi (Ita) Ceramiche Panaria-Fiordo 36.01
36 Vladimir Miholievic (Cro) Alessio 36.08
37 Damiano Cunego (Ita) Team Saeco 36.20
38 Denis Lunghi (Ita) Alessio 38.22
39 Gerhard Trampusch (Aut) Gerolsteiner 38.23
40 Ignacio Gutierrez Cataluna (Spa) Kelme-Costa Blanca 38.26
41 Fredy Gonzalez (Col) Colombia-Selle Italia 38.32
42 Vladimir Duma (Ukr) Landbouwkrediet-Colnago 38.34
43 Constantino Zaballa Gutierez (Spa) Kelme-Costa Blanca 39.41
44 Joaquim Castelblanco (Col) Colombia-Selle Italia 39.50
45 Francesco Vila Errandonea (Spa) Lampre 43.13
46 Steve Zampieri (Swi) Vini Caldirola-SO.DI 44.24
47 Daniel Clavero (Spa) Mercatone Uno - Scanavino 44.37
48 Hernan D. Munoz (Col) Colombia-Selle Italia 46.45
49 Cristian Gasperoni (Ita) Mercatone Uno - Scanavino 53.16
50 Sergiy Adyeyev (Ukr) Landbouwkrediet-Colnago 56.05
51 Koos Moerenhout (Ned) Lotto-Domo 57.51
52 Roberto Conti (Ita) Mercatone Uno - Scanavino 59.15
53 Andrea Tonti (Ita) Team Saeco 1.00.03
54 Matteo Carrara (Ita) De Nardi-Colpack 1.00.39
55 Fortunato Baliani (Ita) Formaggi Pinzolo Fiave 1.01.03
56 Alexis Rodriguez (Spa) Kelme-Costa Blanca 1.01.21
57 Marius Sabaliauskas (Ltu) Team Saeco 1.02.11
58 Kurt Asle Arvesen (Nor) Team fakta-Pata Chips 1.02.35
59 Piotr Chmielewski (Pol) CCC-Polsat 1.04.22
60 Leonardo Zanotti (Ita) De Nardi-Colpack 1.04.53
61 Alessandro Spezialetti (Ita) Team Saeco 1.05.19
62 Rinaldo Nocentini (Ita) Formaggi Pinzolo Fiave 1.05.27
63 Bo Hamburger (Den) Formaggi Pinzolo Fiave 1.06.38
64 Charles Wegelius (GBr) De Nardi-Colpack 1.08.52
65 Jorgen Bo Petersen (Den) Team fakta-Pata Chips 1.10.40
66 Bernhard Eisel (Aut) FDJeux.com 1.14.34
67 Daniele Pietropolli (Ita) Tenax 1.15.03
68 Sergio Barbero (Ita) Lampre 1.15.13
69 David Derepas (Fra) FDJeux.com 1.16.12
70 Volodimir Bileka (Ukr) Landbouwkrediet-Colnago 1.17.05
71 Fabio Sacchi (Ita) Team Saeco 1.17.31
72 Gabriele Colombo (Ita) Domina Vacanze-Elitron 1.18.05
73 Gian Paolo Cheula (Ita) Vini Caldirola-SO.DI 1.19.46
74 Carlos Dacruz (Fra) FDJeux.com 1.21.12
75 Ronny Scholz (Ger) Gerolsteiner 1.24.29
76 Raffaele Illiano (Ita) Colombia-Selle Italia 1.25.21
77 Giuseppe Muraglia (Rus) Formaggi Pinzolo Fiave 1.27.01
78 Tom Stremersch (Bel) Landbouwkrediet-Colnago 1.29.13
79 Magnus Backstedt (Swe) Team fakta-Pata Chips 1.29.33
80 Uwe Hardter (Ger) Gerolsteiner 1.29.34
81 Oscar Pozzi (Ita) Tenax 1.31.15
82 Giovanni Lombardi (Ita) Domina Vacanze-Elitron 1.31.24
83 Fabio Baldato (Ita) Alessio 1.32.13
84 Rodolfo Massi (Ita) Colombia-Selle Italia 1.32.31
85 Cristiano Frattini (Ita) Tenax 1.34.18
86 Hector O. Mesa Mesa (Col) Formaggi Pinzolo Fiave 1.34.34
87 Alessandro Petacchi (Ita) Fassa Bortolo 1.35.16
88 Steffen Weigold (Ger) Gerolsteiner 1.35.19
89 Giuseppe Palumbo (Ita) De Nardi-Colpack 1.37.24
90 Michele Gobbi (Ita) De Nardi-Colpack 1.38.48
91 Mario Manzoni (Ita) Mercatone Uno - Scanavino 1.38.52
92 Scott Davis (Aus) Ceramiche Panaria-Fiordo 1.38.58
93 Paolo Fornaciari (Ita) Team Saeco 1.39.57
94 Daniele Bennati (Ita) Domina Vacanze-Elitron 1.42.48
95 Lorenzo Bernucci (Ita) Landbouwkrediet-Colnago 1.43.02
96 Mario Scirea (Ita) Domina Vacanze-Elitron 1.43.07
97 Ruslan Gryschenko (Ukr) Landbouwkrediet-Colnago 1.44.18
98 Juilian Winn (GBr) Team fakta-Pata Chips 1.46.33
99 Mauro Gerosa (Ita) Vini Caldirola-SO.DI 1.46.51
100 Gianluca Tonetti (Ita) Tenax 1.47.54
101 Manuel Quinziato (Ita) Lampre 1.48.27
102 Simone Bertoletti (Ita) Lampre 1.49.31
103 Fabiano Fontanelli (Ita) Mercatone Uno - Scanavino 1.50.32
104 Julian Usano Martinez (Spa) Kelme-Costa Blanca 1.50.48
105 Dario Andriotto (Ita) Vini Caldirola-SO.DI 1.51.22
106 Seweryn Kohut (Pol) CCC-Polsat 1.52.44
107 Jan Svorada (Cze) Lampre 1.52.47
108 Leonardo Giordani (Ita) De Nardi-Colpack 1.55.43
109 Alberto Ongarato (Ita) Domina Vacanze-Elitron 1.56.08
110 Ruber Alverio Marin (Col) Colombia-Selle Italia 1.56.18
111 Frank Hoj (Den) Team fakta-Pata Chips 1.59.29
112 Rene' Joergensen (Den) Team fakta-Pata Chips 2.01.26
113 Angelo Furlan (Ita) Alessio 2.01.55
114 Jordi Riera Valls (Spa) Kelme-Costa Blanca 2.02.36
115 Biagio Conte (Ita) Formaggi Pinzolo Fiave 2.06.23
116 Matteo Tosatto (Ita) Fassa Bortolo 2.06.28
117 Johan Verstrepen (Bel) Landbouwkrediet-Colnago 2.07.05
118 Lars Ytting Bak (Den) Team fakta-Pata Chips 2.08.59
119 Frederic Guesdon (Fra) FDJeux.com 2.10.03
120 Andrus Aug (Est) De Nardi-Colpack 2.11.21
121 Guido Trenti (USA) Fassa Bortolo 2.12.19
122 Robert Forster (Ger) Gerolsteiner 2.12.57
123 Werner Riebenbauer (Aut) Team fakta-Pata Chips 2.13.51
124 Luca De Angeli (Ita) Colombia-Selle Italia 2.14.54
125 John Freddy Garcia (Col) Colombia-Selle Italia 2.15.16
126 Dario Pieri (Ita) Team Saeco 2.15.46
127 Nick Gates (Aus) Lotto-Domo 2.16.05
128 Jimmy Casper (Fra) FDJeux.com 2.18.14
129 Gianpaolo Mondini (Ita) Domina Vacanze-Elitron 2.18.32
130 Regis Lhuillier (Fra) FDJeux.com 2.18.34
131 Salvatore Scamardella (Ita) Landbouwkrediet-Colnago 2.18.47
132 Massimo Apollonio (Ita) Vini Caldirola-SO.DI 2.18.55
133 Francesco Secchiari (Ita) Domina Vacanze-Elitron 2.20.54
134 Moreno Di Biase (Ita) Formaggi Pinzolo Fiave 2.21.29
135 Martin Hvastija (Slo) Tenax 2.22.34
136 Bradley Wiggins (GBr) FDJeux.com 2.23.02
137 Gert Steegmans (Bel) Lotto-Domo 2.25.24
138 Bogdan Bondariew (Ukr) CCC-Polsat 2.26.06
Points classification
1 Alessandro Petacchi (Ita) Fassa Bortolo 233 pts
2 Jan Svorada (Cze) Lampre 131
3 Stefano Garzelli (Ita) Vini Caldirola-SO.DI 130
4 Gilberto Simoni (Ita) Team Saeco 109
5 Magnus Backstedt (Swe) Team fakta-Pata Chips 104
6 Francesco Casagrande (Ita) Lampre 63
7 Bernhard Eisel (Aut) FDJeux.com 60
8 Yaroslav Popovych (Ukr) Landbouwkrediet-Colnago 59
9 Jimmy Casper (Fra) FDJeux.com 56
10 Giovanni Lombardi (Ita) Domina Vacanze-Elitron 56
11 Moreno Di Biase (Ita) Formaggi Pinzolo Fiave 54
12 Daniele Bennati (Ita) Domina Vacanze-Elitron 52
13 Angelo Furlan (Ita) Alessio 52
14 Graziano Gasparre (Ita) De Nardi-Colpack 46
15 Aitor Gonzalez Jimenez (Spa) Fassa Bortolo 45
16 Andrea Noe' (Ita) Alessio 42
17 Eddy Mazzoleni (Ita) Vini Caldirola-SO.DI 42
18 Kurt Asle Arvesen (Nor) Team fakta-Pata Chips 40
19 Dario Pieri (Ita) Team Saeco 36
20 Marco Pantani (Ita) Mercatone Uno - Scanavino 32
21 Gabriele Colombo (Ita) Domina Vacanze-Elitron 32
22 Julio A. Perez Cuapio (Mex) Ceramiche Panaria-Fiordo 30
23 Giuliano Figueras (Ita) Ceramiche Panaria-Fiordo 30
24 Fabio Baldato (Ita) Alessio 29
25 Serguei Gontchar (Ukr) De Nardi-Colpack 29
26 Vladimir Duma (Ukr) Landbouwkrediet-Colnago 29
27 Werner Riebenbauer (Aut) Team fakta-Pata Chips 29
28 Raimondas Rumsas (Ltu) Lampre 28
29 Franco Pellizotti (Ita) Alessio 27
30 Georg Totschnig (Aut) Gerolsteiner 26
31 Constantino Zaballa Gutierez (Spa) Kelme-Costa Blanca 25
32 Dario Frigo (Ita) Fassa Bortolo 25
33 Andrus Aug (Est) De Nardi-Colpack 25
34 Giuseppe Palumbo (Ita) De Nardi-Colpack 24
35 Kim Kirchen (Lux) Fassa Bortolo 23
36 Sandy Casar (Fra) FDJeux.com 22
37 Michele Scarponi (Ita) Domina Vacanze-Elitron 22
38 Marco Velo (Ita) Fassa Bortolo 22
39 Paolo Lanfranchi (Ita) Ceramiche Panaria-Fiordo 22
40 Gerhard Trampusch (Aut) Gerolsteiner 22
41 Lorenzo Bernucci (Ita) Landbouwkrediet-Colnago 20
42 Matteo Carrara (Ita) De Nardi-Colpack 18
43 Bo Hamburger (Den) Formaggi Pinzolo Fiave 17
44 Fredy Gonzalez (Col) Colombia-Selle Italia 16
45 Fabiano Fontanelli (Ita) Mercatone Uno - Scanavino 16
46 Lars Ytting Bak (Den) Team fakta-Pata Chips 16
47 Bogdan Bondariew (Ukr) CCC-Polsat 16
48 Leonardo Bertagnolli (Ita) Team Saeco 15
49 Fabio Sacchi (Ita) Team Saeco 14
50 Robert Forster (Ger) Gerolsteiner 14
51 Wladimir Belli (Ita) Lampre 12
52 Ignacio Gutierrez Cataluna (Spa) Kelme-Costa Blanca 12
53 Raffaele Illiano (Ita) Colombia-Selle Italia 12
54 Marius Sabaliauskas (Ltu) Team Saeco 10
55 Guido Trenti (USA) Fassa Bortolo 10
56 Piotr Chmielewski (Pol) CCC-Polsat 9
57 Fortunato Baliani (Ita) Formaggi Pinzolo Fiave 8
58 Juilian Winn (GBr) Team fakta-Pata Chips 8
59 Gianni Faresin (Ita) Gerolsteiner 7
60 Manuel Quinziato (Ita) Lampre 7
61 Vladimir Miholievic (Cro) Alessio 6
62 Denis Lunghi (Ita) Alessio 6
63 Rinaldo Nocentini (Ita) Formaggi Pinzolo Fiave 6
64 Julian Usano Martinez (Spa) Kelme-Costa Blanca 6
65 Martin Hvastija (Slo) Tenax 6
66 Dariusz Baranowski (Pol) CCC-Polsat 5
67 Luis F. Laverde Jimenez (Col) Formaggi Pinzolo Fiave 5
68 Massimo Codol (Ita) Mercatone Uno - Scanavino 4
69 Dario David Cioni (Ita) Fassa Bortolo 4
70 Michele Gobbi (Ita) De Nardi-Colpack 4
71 Luca De Angeli (Ita) Colombia-Selle Italia 4
72 Thomas Brozyna (Pol) CCC-Polsat 3
73 Sergiy Adyeyev (Ukr) Landbouwkrediet-Colnago 3
74 Oscar Pozzi (Ita) Tenax 3
75 Biagio Conte (Ita) Formaggi Pinzolo Fiave 3
76 Francesco Vila Errandonea (Spa) Lampre 2
77 Carlos Dacruz (Fra) FDJeux.com 2
78 Cristiano Frattini (Ita) Tenax 2
79 Ruslan Gryschenko (Ukr) Landbouwkrediet-Colnago 2
80 Mauro Gerosa (Ita) Vini Caldirola-SO.DI 2
81 John Freddy Garcia (Col) Colombia-Selle Italia 2
82 Marzio Bruseghin (Ita) Fassa Bortolo 1
83 Adolfo Garcia Quesada (Spa) Kelme-Costa Blanca 1
84 Jorgen Bo Petersen (Den) Team fakta-Pata Chips 1
85 Steffen Weigold (Ger) Gerolsteiner 1
86 Mario Manzoni (Ita) Mercatone Uno - Scanavino 1
Mountains classification
1 Fredy Gonzalez (Col) Colombia-Selle Italia 79 pts
2 Constantino Zaballa Gutierez (Spa) Kelme-Costa Blanca 48
3 Gilberto Simoni (Ita) Team Saeco 43
4 Stefano Garzelli (Ita) Vini Caldirola-SO.DI 36
5 Marzio Bruseghin (Ita) Fassa Bortolo 15
6 Paolo Lanfranchi (Ita) Ceramiche Panaria-Fiordo 11
7 Ruslan Gryschenko (Ukr) Landbouwkrediet-Colnago 9
8 Francesco Casagrande (Ita) Lampre 8
9 Yaroslav Popovych (Ukr) Landbouwkrediet-Colnago 6
10 Andrea Noe' (Ita) Alessio 6
11 Raimondas Rumsas (Ltu) Lampre 6
12 Denis Lunghi (Ita) Alessio 6
13 Michele Gobbi (Ita) De Nardi-Colpack 6
14 Fortunato Baliani (Ita) Formaggi Pinzolo Fiave 5
15 Julio A. Perez Cuapio (Mex) Ceramiche Panaria-Fiordo 4
16 Magnus Backstedt (Swe) Team fakta-Pata Chips 4
17 Aitor Gonzalez Jimenez (Spa) Fassa Bortolo 3
18 Luis F. Laverde Jimenez (Col) Formaggi Pinzolo Fiave 3
19 Marco Pantani (Ita) Mercatone Uno - Scanavino 2
20 Eddy Mazzoleni (Ita) Vini Caldirola-SO.DI 2
21 Pietro Caucchioli (Ita) Alessio 2
22 Oscar Pozzi (Ita) Tenax 2
23 Wladimir Belli (Ita) Lampre 1
24 Adolfo Garcia Quesada (Spa) Kelme-Costa Blanca 1
25 Roberto Conti (Ita) Mercatone Uno - Scanavino 1
26 Kurt Asle Arvesen (Nor) Team fakta-Pata Chips 1
27 Rinaldo Nocentini (Ita) Formaggi Pinzolo Fiave 1
28 Volodimir Bileka (Ukr) Landbouwkrediet-Colnago 1
29 Bogdan Bondariew (Ukr) CCC-Polsat 1
Intergiro classification
1 Magnus Backstedt (Swe) Team fakta-Pata Chips 42.53.00
2 Moreno Di Biase (Ita) Formaggi Pinzolo Fiave 0.28
3 Jan Svorada (Cze) Lampre 1.44
4 Jimmy Casper (Fra) FDJeux.com 2.32
5 Giuseppe Palumbo (Ita) De Nardi-Colpack 2.34
6 Constantino Zaballa Gutierez (Spa) Kelme-Costa Blanca
7 Aitor Gonzalez Jimenez (Spa) Fassa Bortolo 2.44
8 Ignacio Gutierrez Cataluna (Spa) Kelme-Costa Blanca 2.54
9 Martin Hvastija (Slo) Tenax 3.10
10 Juilian Winn (GBr) Team fakta-Pata Chips 3.12
11 Fortunato Baliani (Ita) Formaggi Pinzolo Fiave
12 Sandy Casar (Fra) FDJeux.com
13 Fredy Gonzalez (Col) Colombia-Selle Italia
14 Fabiano Fontanelli (Ita) Mercatone Uno - Scanavino 3.15
15 Bo Hamburger (Den) Formaggi Pinzolo Fiave
16 Bogdan Bondariew (Ukr) CCC-Polsat 3.16
17 Kurt Asle Arvesen (Nor) Team fakta-Pata Chips 3.18
18 Rinaldo Nocentini (Ita) Formaggi Pinzolo Fiave
19 Julian Usano Martinez (Spa) Kelme-Costa Blanca
20 Alessandro Petacchi (Ita) Fassa Bortolo
Most combative classification
1 Alessandro Petacchi (Ita) Fassa Bortolo 65 pts
2 Fredy Gonzalez (Col) Colombia-Selle Italia 47
3 Magnus Backstedt (Swe) Team fakta-Pata Chips 44
4 Constantino Zaballa Gutierez (Spa) Kelme-Costa Blanca 38
5 Jan Svorada (Cze) Lampre 36
6 Moreno Di Biase (Ita) Formaggi Pinzolo Fiave 30
7 Stefano Garzelli (Ita) Vini Caldirola-SO.DI 28
8 Gilberto Simoni (Ita) Team Saeco 23
9 Jimmy Casper (Fra) FDJeux.com 16
10 Aitor Gonzalez Jimenez (Spa) Fassa Bortolo 13
11 Kurt Asle Arvesen (Nor) Team fakta-Pata Chips 11
12 Francesco Casagrande (Ita) Lampre 10
13 Bernhard Eisel (Aut) FDJeux.com 10
14 Daniele Bennati (Ita) Domina Vacanze-Elitron 10
15 Angelo Furlan (Ita) Alessio 9
16 Fortunato Baliani (Ita) Formaggi Pinzolo Fiave 8
17 Ignacio Gutierrez Cataluna (Spa) Kelme-Costa Blanca 8
18 Giovanni Lombardi (Ita) Domina Vacanze-Elitron 8
19 Giuseppe Palumbo (Ita) De Nardi-Colpack 8
20 Marzio Bruseghin (Ita) Fassa Bortolo 7
21 Paolo Lanfranchi (Ita) Ceramiche Panaria-Fiordo 7
22 Gabriele Colombo (Ita) Domina Vacanze-Elitron 7
23 Fabio Baldato (Ita) Alessio 6
24 Yaroslav Popovych (Ukr) Landbouwkrediet-Colnago 6
25 Serguei Gontchar (Ukr) De Nardi-Colpack 6
26 Giuliano Figueras (Ita) Ceramiche Panaria-Fiordo 6
27 Ruslan Gryschenko (Ukr) Landbouwkrediet-Colnago 6
28 Sandy Casar (Fra) FDJeux.com 5
29 Juilian Winn (GBr) Team fakta-Pata Chips 5
30 Andrea Noe' (Ita) Alessio 5
31 Eddy Mazzoleni (Ita) Vini Caldirola-SO.DI 5
32 Rinaldo Nocentini (Ita) Formaggi Pinzolo Fiave 5
33 Michele Gobbi (Ita) De Nardi-Colpack 5
34 Bogdan Bondariew (Ukr) CCC-Polsat 5
35 Raimondas Rumsas (Ltu) Lampre 4
36 Julio A. Perez Cuapio (Mex) Ceramiche Panaria-Fiordo 4
37 Vladimir Miholievic (Cro) Alessio 4
38 Bo Hamburger (Den) Formaggi Pinzolo Fiave 4
39 Fabiano Fontanelli (Ita) Mercatone Uno - Scanavino 4
40 Julian Usano Martinez (Spa) Kelme-Costa Blanca 4
41 Martin Hvastija (Slo) Tenax 4
42 Franco Pellizotti (Ita) Alessio 3
43 Dario Frigo (Ita) Fassa Bortolo 3
44 Marco Velo (Ita) Fassa Bortolo 3
45 Leonardo Bertagnolli (Ita) Team Saeco 3
46 Gianni Faresin (Ita) Gerolsteiner 3
47 Dario David Cioni (Ita) Fassa Bortolo 3
48 Oscar Pozzi (Ita) Tenax 3
49 Robert Forster (Ger) Gerolsteiner 3
50 Werner Riebenbauer (Aut) Team fakta-Pata Chips 3
51 Marco Pantani (Ita) Mercatone Uno - Scanavino 2
52 Graziano Gasparre (Ita) De Nardi-Colpack 2
53 Luis F. Laverde Jimenez (Col) Formaggi Pinzolo Fiave 2
54 Thomas Brozyna (Pol) CCC-Polsat 2
55 Denis Lunghi (Ita) Alessio 2
56 Sergiy Adyeyev (Ukr) Landbouwkrediet-Colnago 2
57 Matteo Carrara (Ita) De Nardi-Colpack 2
58 Raffaele Illiano (Ita) Colombia-Selle Italia 2
59 Lorenzo Bernucci (Ita) Landbouwkrediet-Colnago 2
60 Manuel Quinziato (Ita) Lampre 2
61 Biagio Conte (Ita) Formaggi Pinzolo Fiave 2
62 Michele Scarponi (Ita) Domina Vacanze-Elitron 1
63 Adolfo Garcia Quesada (Spa) Kelme-Costa Blanca 1
64 Pietro Caucchioli (Ita) Alessio 1
65 Vladimir Duma (Ukr) Landbouwkrediet-Colnago 1
66 Francesco Vila Errandonea (Spa) Lampre 1
67 Marius Sabaliauskas (Ltu) Team Saeco 1
68 Fabio Sacchi (Ita) Team Saeco 1
69 Cristiano Frattini (Ita) Tenax 1
70 Guido Trenti (USA) Fassa Bortolo 1
71 John Freddy Garcia (Col) Colombia-Selle Italia 1
72 Dario Pieri (Ita) Team Saeco 1
Azzurri d'Italia classification
1 Alessandro Petacchi (Ita) Fassa Bortolo 31 pts
2 Stefano Garzelli (Ita) Vini Caldirola-SO.DI 13
3 Gilberto Simoni (Ita) Team Saeco 11
4 Aitor Gonzalez Jimenez (Spa) Fassa Bortolo 4
5 Kurt Asle Arvesen (Nor) Team fakta-Pata Chips 4
6 Fabio Baldato (Ita) Alessio 4
7 Jan Svorada (Cze) Lampre 4
8 Francesco Casagrande (Ita) Lampre 3
9 Magnus Backstedt (Swe) Team fakta-Pata Chips 2
10 Jimmy Casper (Fra) FDJeux.com 2
11 Bernhard Eisel (Aut) FDJeux.com 2
12 Gabriele Colombo (Ita) Domina Vacanze-Elitron 2
13 Daniele Bennati (Ita) Domina Vacanze-Elitron 2
14 Andrea Noe' (Ita) Alessio 1
15 Raimondas Rumsas (Ltu) Lampre 1
16 Serguei Gontchar (Ukr) De Nardi-Colpack 1
17 Giuliano Figueras (Ita) Ceramiche Panaria-Fiordo 1
18 Giovanni Lombardi (Ita) Domina Vacanze-Elitron 1
19 Angelo Furlan (Ita) Alessio 1
Trofeo Fuga Piaggio classification
1 Sergiy Adyeyev (Ukr) Landbouwkrediet-Colnago 265 pts
2 Magnus Backstedt (Swe) Team fakta-Pata Chips 210
3 Ignacio Gutierrez Cataluna (Spa) Kelme-Costa Blanca 208
4 Constantino Zaballa Gutierez (Spa) Kelme-Costa Blanca 203
5 Martin Hvastija (Slo) Tenax 171
6 Marzio Bruseghin (Ita) Fassa Bortolo 135
7 Fredy Gonzalez (Col) Colombia-Selle Italia 129
8 Julian Usano Martinez (Spa) Kelme-Costa Blanca 127
9 Fortunato Baliani (Ita) Formaggi Pinzolo Fiave 119
10 Piotr Chmielewski (Pol) CCC-Polsat 118
11 Sandy Casar (Fra) FDJeux.com 94
12 Bo Hamburger (Den) Formaggi Pinzolo Fiave 87
13 Gianni Faresin (Ita) Gerolsteiner 80
14 Thomas Brozyna (Pol) CCC-Polsat 80
15 Vladimir Miholievic (Cro) Alessio 74
16 Fabio Sacchi (Ita) Team Saeco 74
17 Cristiano Frattini (Ita) Tenax 64
18 John Freddy Garcia (Col) Colombia-Selle Italia 50
19 Carlos Dacruz (Fra) FDJeux.com 48
20 Moreno Di Biase (Ita) Formaggi Pinzolo Fiave 47
21 Denis Lunghi (Ita) Alessio 38
22 Gilberto Simoni (Ita) Team Saeco 37
23 Jan Svorada (Cze) Lampre 36
24 Jimmy Casper (Fra) FDJeux.com 36
25 Jorgen Bo Petersen (Den) Team fakta-Pata Chips 36
26 Volodimir Bileka (Ukr) Landbouwkrediet-Colnago 36
27 Oscar Pozzi (Ita) Tenax 34
28 Giuseppe Palumbo (Ita) De Nardi-Colpack 33
29 Frank Hoj (Den) Team fakta-Pata Chips 31
30 Leonardo Zanotti (Ita) De Nardi-Colpack 28
31 Kurt Asle Arvesen (Nor) Team fakta-Pata Chips 26
32 Wladimir Belli (Ita) Lampre 26
33 Leonardo Bertagnolli (Ita) Team Saeco 26
34 Michele Gobbi (Ita) De Nardi-Colpack 23
35 Alexis Rodriguez (Spa) Kelme-Costa Blanca 22
36 Daniele Pietropolli (Ita) Tenax 16
37 Paolo Lanfranchi (Ita) Ceramiche Panaria-Fiordo 15
38 Rinaldo Nocentini (Ita) Formaggi Pinzolo Fiave 15
39 Hernan D. Munoz (Col) Colombia-Selle Italia 13
40 Ronny Scholz (Ger) Gerolsteiner 13
41 Manuel Quinziato (Ita) Lampre 13
42 Jordi Riera Valls (Spa) Kelme-Costa Blanca 13
43 Luis F. Laverde Jimenez (Col) Formaggi Pinzolo Fiave 12
44 Giovanni Lombardi (Ita) Domina Vacanze-Elitron 12
45 Scott Davis (Aus) Ceramiche Panaria-Fiordo 12
46 Stefano Garzelli (Ita) Vini Caldirola-SO.DI 11
47 Lorenzo Bernucci (Ita) Landbouwkrediet-Colnago 11
48 Eddy Mazzoleni (Ita) Vini Caldirola-SO.DI 10
49 Andrea Noe' (Ita) Alessio 8
50 Marco Velo (Ita) Fassa Bortolo 8
51 Juilian Winn (GBr) Team fakta-Pata Chips 6
52 Raffaele Illiano (Ita) Colombia-Selle Italia 6
53 Yaroslav Popovych (Ukr) Landbouwkrediet-Colnago 5
54 Raimondas Rumsas (Ltu) Lampre 5
55 Marius Sabaliauskas (Ltu) Team Saeco 5
56 Hector O. Mesa Mesa (Col) Formaggi Pinzolo Fiave 5
Trofeo Fast Team classification
1 Lampre 222.25.03
2 Fassa Bortolo 9.14
3 Team Saeco 15.55
4 Alessio 16.17
5 Mercatone Uno-Scanavino 23.49
6 CCC Polsat 31.03
7 Vini Caldirola-SO.DI 31.31
8 Ceramiche Panaria-Fiordo 40.22
9 Gerolsteiner 44.27
10 De Nardi-Colpack 45.50
11 Kelme-Costa Blanca 52.29
12 Landbouwkrediet-Colnago 53.28
13 Colombia-Selle Italia 1.23.38
14 Team fakta-Pata Chips 1.39.59
15 Formaggi Pinzolo Fiave'-Ciarrocchi 1.42.22
16 FDJeux.com 1.49.33
17 Domina Vacanze-Elitron 2.12.57
18 Tenax 2.55.53
19 Lotto-Domo 3.57.10
Trofeo Super Team classification
1 Fassa Bortolo 427 pts
2 Domina Vacanze-Elitron 321
3 Lampre 309
4 Alessio 265
5 Team Saeco 246
6 Vini Caldirola-SO.DI 224
7 De Nardi-Colpack 209
8 Team fakta-Pata Chips 207
9 Ceramiche Panaria-Fiordo 203
10 Landbouwkrediet-Colnago 197
11 Gerolsteiner 169
12 FDJeux.com 160
13 Mercatone Uno-Scanavino 125
14 Lotto-Domo 114
15 Kelme-Costa Blanca 113
16 CCC Polsat 100
17 Colombia-Selle Italia 76
18 Formaggi Pinzolo Fiave'-Ciarrocchi 54
19 Tenax 51
Fair Play classification
1 Colombia-Selle Italia 0 pts
2 Vini Caldirola-SO.DI 10
3 Lampre 10
4 Kelme-Costa Blanca 10
5 Alessio 20
6 Ceramiche Panaria-Fiordo 25
7 FDJeux.com 30
8 Tenax 40
9 Team Saeco 45
10 Mercatone Uno-Scanavino 45
11 Formaggi Pinzolo Fiave'-Ciarrocchi 55
12 Team fakta-Pata Chips 75
13 De Nardi-Colpack 75
14 Landbouwkrediet-Colnago 95
15 Gerolsteiner 99
16 Domina Vacanze-Elitron 105
17 Lotto-Domo 120
18 Fassa Bortolo 179
19 CCC Polsat 1000
Close