1 David Herrero (Spa) Euskaltel-Euskadi 4.05.06 (42.962 km/h)
2 Jorge Ferrio (Spa) Spiuk 0.11
3 Javier Pascual Rguez (Spa) Comunitat Valenciana 0.22
4 David Etxebarria (Spa) Liberty Seguros-Wurth 0.49
5 Ricardo Serrano (Spa) Kaiku 0.56
6 Ion Del Rio (Spa) Andalucia-Paul Versa
7 Igor Astarloa (Spa) Team-Barloworld
8 Moises Duenas (Spa) Relax-Fuenlabrada
9 Joseba Albizu (Spa) Euskaltel-Euskadi 1.04
10 Vladimir Efimkim (Rus) Team-Barloworld
11 Jure Golcer (Slo) Acqua & Sapone-Adria
12 Angel Vicioso (Spa) Liberty Seguros-Wurth 2.39
13 Carlos Barredo (Spa) Liberty Seguros-Wurth
14 Rinaldo Nocentini (Ita) Acqua & Sapone-Adria 3.08
15 Christophe Rinero (Fra) R.A.G.T. Semences 4.23
16 Ruben Perez (Spa) Orbea
17 Daniele Masolino (Ita) Team L.P.R.
18 Raul Garcia (Spa) Relax-Fuenlabrada 4.25
19 José A. Bonilla (CRc) Comunitat Valenciana 4.28
20 Luis Leon Sanchez (Spa) Liberty Seguros-Wurth
21 Jesus Perez (Spa) Spiuk 5.21
22 Bo Hamburger (Den) Acqua & Sapone-Adria 5.54
23 Benat Albizuri (Spa) Orbea
24 Yoann Le Boulanger (Fra) R.A.G.T. Semences 5.58
25 Daniel Moreno (Spa) Relax-Fuenlabrada 5.59
26 Jesus Hernandez (Spa) Liberty Seguros-Wurth
27 Javier A. Gonzalez (Spa) Andalucia-Paul Versa 6.00
28 Markel Irizar (Spa) Euskaltel-Euskadi
29 Stefano Cavallari (Ita) Team-Barloworld
30 Dailos Diaz (Spa) Orbea
31 Inaki Isasi (Spa) Euskaltel-Euskadi
32 Juan Carlos Dominguez (Spa) Saun. Duval-Prodir
33 Angel Edo (Spa) Saun. Duval-Prodir
34 Jorge Azanza (Spa) Kaiku
35 Aitor Perez (Spa) Spiuk
36 Ivan Melero (Spa) Andalucia-Paul Versa
37 Joseba Zubeldia (Spa) Euskaltel-Euskadi 6.07
38 Yon Bru (Spa) Kaiku 6.15
39 Carlos Castaño (Spa) Andalucia-Paul Versa
40 Gorka Amuriza (Spa) Orbea 13.07
41 Adrian Palomares (Spa) Kaiku 13.48
42 Fernando Torres (Spa) Spiuk 14.13
43 Koldo Fernandez (Spa) Euskaltel-Euskadi
44 Pedro Romero (Spa) Spiuk
45 Juan A. Pastor (Spa) Andalucia-Paul Versa
46 José Ruiz (Spa) Andalucia-Paul Versa
47 Iker Mezo (Spa) Orbea
48 Julen Zubero (Spa) Orbea
49 Aitor Hernandez (Spa) Team L.P.R.
50 Renaud Dion (Fra) R.A.G.T. Semences
51 Hubert Dupont (Fra) R.A.G.T. Semences
52 Aketza Peña (Spa) Euskaltel-Euskadi
53 Luis Pasamontes (Spa) Relax-Fuenlabrada
54 Jesus Del Nero (Spa) Orbea
55 Anton Luengo (Spa) Euskaltel-Euskadi
56 Ludovic Martin (Fra) R.A.G.T. Semences
57 Israel Perez (Spa) Spiuk
58 Gorka Arrizabalaga (Spa) Orbea
59 Mikel Artetxe (Spa) Euskaltel-Euskadi
60 Gustavo Cesar (Spa) Kaiku
61 Nicolas Reynaud (Fra) R.A.G.T. Semences
62 Luca Nardello (Ita) Team L.P.R.
63 Daniele De Paoli (Ita) Team L.P.R.
64 Alessandro Donati (Ita) Acqua & Sapone-Adria
65 Santo Anza (Ita) Acqua & Sapone-Adria
Close