1 Daniel Petrov (Bul) Milaneza-Maia 4.15.20
2 Francisco Perez (Spa) Milaneza-Maia 0.18
3 José A. Bonilla (CRc) Comunidad Valenciana 0.28
4 Xabier Tondo (Spa) Catalunya-Angel Mir 0.38
5 Jordi Berenguer (Spa) Catalunya-Angel Mir 0.43
6 Sergio Dominguez (Spa) Spiuk 0.45
7 Jorge Ferrio (Spa) Spiuk
8 Vitor Rodrigues (Por) Barbot-Pascoal 0.49
9 Hugo Vitor (Por) Carvalhelhos-Boavista 0.54
10 Gerardo Fernandez (Arg) Paredes Rota D.M.-Beira T 0.55
11 Claus Moller (Den) Barbot-Pascoal 1.03
12 Candido Barbosa (Por) L.A. Aluminios-Liberty Seguros 1.10
13 Jesus Ramirez (Spa) Spiuk 1.29
14 Pedro Cardoso (Por) Milaneza-Maia 1.41
15 Paul Sneeboer (Ned) Duja-Tavira 1.47
16 Nelson Vitorino (Por) L.A. Aluminios-Liberty Seguros
17 Helder Oliveira (Por) Madeinox-A.R. Canela 1.51
18 Hernani Broco (Por) L.A. Aluminios-Liberty Seguros
19 Staf Scheirlinckx (Bel) Cofidis 2.08
20 Joaquim Sampaio (Por) Carvalhelhos-Boavista 2.16
21 Pedro Soeiro (Por) Carvalhelhos-Boavista
22 Pedro Lopes (Por) L.A. Aluminios-Liberty Seguros 2.33
23 Bruno Castanheira (Por) Milaneza-Maia
24 Manuel Lloret (Spa) Comunidad Valenciana 2.40
25 Hugo Sabido (Por) Paredes Rota D.M.-Beira T 2.56
26 Rui Sousa (Por) L.A. Aluminios-Liberty Seguros 2.58
27 Jaume Rovira (Spa) Andalucia-Paul Versan 3.07
28 Andre Vital (Por) Carvalhelhos-Boavista 3.12
29 Vicente Fernandez (Spa) Asc-Chenco Jeans 3.17
30 Joaquim Andrade (Por) Riberalves-Goldnutrition 3.31
31 Gonçalo Amorim (Por) Milaneza-Maia 3.35
32 Jorge Costa (Por) Imoholding-Loulé 3.48
33 Jeobani Chacon (Col) Asc-Chenco Jeans
34 Andrei Zintchenko (Rus) Milaneza-Maia
35 Micael Isidoro (Por) Riberalves-Goldnutrition 3.58
36 Nuno Ribeiro (Por) L.A. Aluminios-Liberty Seguros 3.59
37 Francisco Andujar (Spa) Catalunya-Angel Mir 4.39
38 Helder Pereira (Por) Madeinox-A.R. Canela 4.50
39 Carlos Pinho (Por) Barbot-Pascoal 5.11
40 Jacek Morajko (Pol) Carvalhelhos-Boavista 5.37
41 Fernando Torres (Spa) Spiuk 5.42
42 David Garcia (Spa) L.A. Aluminios-Liberty Seguros 5.50
43 Guido Trentin (Ita) Cofidis 5.56
44 Bruno Neves (Por) Madeinox-A.R. Canela
45 Celio Sousa (Por) Carvalhelhos-Boavista 6.18
46 Javier Perez (Spa) Andalucia-Paul Versan 6.35
47 Francisco Cabello (Spa) Comunidad Valenciana 6.36
48 Hervé Duclos (Fra) Cofidis 6.50
49 José L. Martinez (Spa) Comunidad Valenciana
50 Fco. José Martinez (Spa) Andalucia-Paul Versan
51 Jesus Perez (Spa) Spiuk 8.00
52 Jose Sousa (Por) Asc-Chenco Jeans 8.19
53 Carlos Lameira (Por) Asc-Chenco Jeans
54 Javier Cherro (Spa) Comunidad Valenciana 8.33
55 Sergio Herrero (Spa) Madeinox-A.R. Canela 8.56
56 Julio Garcia (Spa) Madeinox-A.R. Canela 9.54
57 Alexis Rodrigues (Spa) Barbot-Pascoal
58 Martin Garrido (Arg) Duja-Tavira 10.08
59 Pedro Martins (Por) Duja-Tavira
60 Afonso Azevedo (Por) Milaneza-Maia 10.29
61 Luis Bartolomeu (Por) Duja-Tavira
62 Claudio Faria (Por) Madeinox-A.R. Canela
63 Nelson Pereira (Por) Asc-Chenco Jeans 10.38
64 Helder Miranda (Por) Riberalves-Goldnutrition 11.40
65 Nuno Marta (Por) Riberalves-Goldnutrition
66 Josu Mondelo (Spa) Madeinox-A.R. Canela 12.12
67 Juan Gomis (Spa) Comunidad Valenciana
68 Alberto Benitez (Spa) Spiuk
69 Pedro Romero (Spa) Spiuk
70 Joaquin Soler (Spa) Catalunya-Angel Mir 12.44
71 Alberto Rodriguez (Spa) Catalunya-Angel Mir 12.46
72 Antonio Olmo (Spa) Comunidad Valenciana 12.50
73 Juan Olmo (Spa) Duja-Tavira
74 Nelio Simao (Por) Duja-Tavira
75 Marco Silvestre (Por) Imoholding-Loulé
76 Jose Hernandez (Spa) Paredes Rota D.M.-Beira T
77 Juan A. Pastor (Spa) Andalucia-Paul Versan 13.08
78 Jans Koerts (Ned) Cofidis 14.58
79 Victor M. Gomes (Spa) Andalucia-Paul Versan 15.37
80 José Ruiz (Spa) Andalucia-Paul Versan 15.38
81 Alberto Padilla (Spa) Paredes Rota D.M.-Beira T 16.58
82 Virgilio Santos (Por) Paredes Rota D.M.-Beira T
83 Alberto Benito (Spa) Barbot-Pascoal
84 Rui Pinto (Por) Barbot-Pascoal
85 Hermano Vieira (Por) Asc-Chenco Jeans
86 Pedro Barnabe (Por) Paredes Rota D.M.-Beira T
87 Ricardo Costa (Por) Riberalves-Goldnutrition
88 Pedro Hermida (Spa) Asc-Chenco Jeans
89 José Vaz (Por) Carvalhelhos-Boavista
90 Claudio Paulinho (Por) Riberalves-Goldnutrition 18.32
91 Rui Lavarinhas (Por) Riberalves-Goldnutrition
92 Antonio Miguel (Spa) Catalunya-Angel Mir 19.09
93 Pedro Costa (Por) Asc-Chenco Jeans 39.23
94 Alejandro Marque (Spa) Carvalhelhos-Boavista
95 Paulo Ferreira (Por) Imoholding-Loulé
96 Carlos Carneiro (Por) Madeinox-A.R. Canela
97 Nicholas Roche (Fra) Cofidis 39.26
98 Ivan Melero (Spa) Andalucia-Paul Versan
99 Hector Guerra (Spa) L.A. Aluminios-Liberty Seguros
100 Alexei Markov (Rus) Milaneza-Maia
Points
1 Daniel Petrov (Bul) Milaneza-Maia 25 pts
2 Francisco Perez (Spa) Milaneza-Maia 20
3 José A. Bonilla (CRc) Comunidad Valenciana 16
4 Xabier Tondo (Spa) Catalunya-Angel Mir 13
5 Jordi Berenguer (Spa) Catalunya-Angel Mir 10
6 Sergio Dominguez (Spa) Spiuk 8
7 Jorge Ferrio (Spa) Spiuk 6
8 Vitor Rodrigues (Por) Barbot-Pascoal 4
9 Hugo Vitor (Por) Carvalhelhos-Boavista 2
10 Gerardo Fernandez (Arg) Paredes Rota D.M.-Beira T 1
Mountains
Serra De Ota - Cat. 2, km 46,00
1 Micael Isidoro (Por) Riberalves-Goldnutrition 9 pts
2 Jaume Rovira (Spa) Andalucia-Paul Versan 7
3 Celio Sousa (Por) Carvalhelhos-Boavista 5
Montejunto (Santa) - Cat. 2, km 59,90
1 Jordi Berenguer (Spa) Catalunya-Angel Mir 9 pts
2 Pedro Cardoso (Por) Milaneza-Maia 7
3 Micael Isidoro (Por) Riberalves-Goldnutrition 5
4 Hernani Broco (Por) L.A. Aluminios-Liberty Seguros 3
5 Jose Hernandez (Spa) Paredes Rota D.M.-Beira T 1
Alto De Montejunto - Cat. 1, km 158,40
1 Daniel Petrov (Bul) Milaneza-Maia 17 pts
2 Francisco Perez (Spa) Milaneza-Maia 15
3 José A. Bonilla (CRc) Comunidad Valenciana 13
4 Xabier Tondo (Spa) Catalunya-Angel Mir 11
5 Jordi Berenguer (Spa) Catalunya-Angel Mir 9
6 Sergio Dominguez (Spa) Spiuk 7
7 Jorge Ferrio (Spa) Spiuk 5
8 Vitor Rodrigues (Por) Barbot-Pascoal 3
9 Hugo Vitor (Por) Carvalhelhos-Boavista 2
10 Gerardo Fernandez (Arg) Paredes Rota D.M.-Beira T 1
Metas Volantes
Carvoeira, km 15,10
1 Victor M. Gomes (Spa) Andalucia-Paul Versan 3 pts
2 Hugo Sabido (Por) Paredes Rota D.M.-Beira T 2
3 Fco. José Martinez (Spa) Andalucia-Paul Versan 1
Abrigada, km 50,80
1 Alberto Rodriguez (Spa) Catalunya-Angel Mir 3 pts
2 Hernani Broco (Por) L.A. Aluminios-Liberty Seguros 2
3 Jose Hernandez (Spa) Paredes Rota D.M.-Beira T 1
Freiria, km 108,90
1 Jordi Berenguer (Spa) Catalunya-Angel Mir 3 pts
2 Francisco Cabello (Spa) Comunidad Valenciana 2
3 Claudio Faria (Por) Madeinox-A.R. Canela 1
Teams
1 Milaneza-Maia 12.47.59
2 Spiuk 1.00
3 L.A. Aluminios-Liberty Seguros 2.49
4 Carvalhelhos-Boavista 3.27
5 Catalunya-Angel Mir 4.01
6 Barbot-Pascoal 5.04
7 Comunidad Valenciana 7.45
8 Madeinox-A.R. Canelas 10.38
9 Cofidis 12.55
10 Asc-Chenco Jeans 13.25
11 Andalucia-Paul Versan 14.33
12 Paredes Rota D.M.-Beira T 14.42
13 Riberalves-Goldnutrition 17.10
14 Duja-Tavira 20.04
General classification after stage 3
1 Gerardo Fernandez (Arg) Paredes Rota D.M.-Beira T 11.56.24
2 Vitor Rodrigues (Por) Barbot-Pascoal 0.06
3 Daniel Petrov (Bul) Milaneza-Maia 2.06
4 Francisco Perez (Spa) Milaneza-Maia 2.28
5 José A. Bonilla (CRc) Comunidad Valenciana 2.37
6 Xabier Tondo (Spa) Catalunya-Angel Mir 2.54
7 Jorge Ferrio (Spa) Spiuk 3.01
8 Sergio Dominguez (Spa) Spiuk
9 Hugo Vitor (Por) Carvalhelhos-Boavista 3.10
10 Claus Moller (Den) Barbot-Pascoal 3.19
11 Candido Barbosa (Por) L.A. Aluminios-Liberty Seguros 3.26
12 Pedro Cardoso (Por) Milaneza-Maia 3.57
13 Paul Sneeboer (Ned) Duja-Tavira 4.03
14 Hernani Broco (Por) L.A. Aluminios-Liberty Seguros
15 Helder Oliveira (Por) Madeinox-A.R. Canela 4.07
16 Pedro Soeiro (Por) Carvalhelhos-Boavista 4.32
17 Joaquim Sampaio (Por) Carvalhelhos-Boavista
18 Jesus Ramirez (Spa) Spiuk 4.34
19 Pedro Lopes (Por) L.A. Aluminios-Liberty Seguros 4.49
20 Bruno Castanheira (Por) Milaneza-Maia
21 Nelson Vitorino (Por) L.A. Aluminios-Liberty Seguros 4.52
22 Manuel Lloret (Spa) Comunidad Valenciana 4.56
23 Hugo Sabido (Por) Paredes Rota D.M.-Beira T 5.07
24 Bruno Neves (Por) Madeinox-A.R. Canela
25 Jordi Berenguer (Spa) Catalunya-Angel Mir 5.10
26 Rui Sousa (Por) L.A. Aluminios-Liberty Seguros 5.14
27 Staf Scheirlinckx (Bel) Cofidis 5.23
28 Jaume Rovira (Spa) Andalucia-Paul Versan
29 Andre Vital (Por) Carvalhelhos-Boavista 5.28
30 Joaquim Andrade (Por) Riberalves-Goldnutrition 5.47
31 Hervé Duclos (Fra) Cofidis 6.02
32 Andrei Zintchenko (Rus) Milaneza-Maia 6.04
33 Nuno Ribeiro (Por) L.A. Aluminios-Liberty Seguros 6.15
34 Vicente Fernandez (Spa) Asc-Chenco Jeans 6.22
35 Jeobani Chacon (Col) Asc-Chenco Jeans 6.53
36 Jorge Costa (Por) Imoholding-Loulé
37 Micael Isidoro (Por) Riberalves-Goldnutrition 7.03
38 Francisco Andujar (Spa) Catalunya-Angel Mir 7.44
39 Helder Pereira (Por) Madeinox-A.R. Canela 7.55
40 David Garcia (Spa) L.A. Aluminios-Liberty Seguros 8.04
41 Guido Trentin (Ita) Cofidis 8.12
42 Carlos Pinho (Por) Barbot-Pascoal 8.16
43 Celio Sousa (Por) Carvalhelhos-Boavista 8.34
44 Gonçalo Amorim (Por) Milaneza-Maia 8.36
45 Jacek Morajko (Pol) Carvalhelhos-Boavista 8.42
46 Fernando Torres (Spa) Spiuk 8.47
47 Francisco Cabello (Spa) Comunidad Valenciana 8.50
48 Javier Perez (Spa) Andalucia-Paul Versan 9.40
49 Fco. José Martinez (Spa) Andalucia-Paul Versan 9.54
50 José L. Martinez (Spa) Comunidad Valenciana 9.55
51 Javier Cherro (Spa) Comunidad Valenciana 10.49
52 Sergio Herrero (Spa) Madeinox-A.R. Canela 11.12
53 Jesus Perez (Spa) Spiuk 11.23
54 Jose Sousa (Por) Asc-Chenco Jeans 11.24
55 Carlos Lameira (Por) Asc-Chenco Jeans
56 Martin Garrido (Arg) Duja-Tavira 12.20
57 Pedro Martins (Por) Duja-Tavira 12.24
58 Julio Garcia (Spa) Madeinox-A.R. Canela 12.59
59 Alexis Rodrigues (Spa) Barbot-Pascoal 13.17
60 Claudio Faria (Por) Madeinox-A.R. Canela 13.33
61 Luis Bartolomeu (Por) Duja-Tavira 13.34
62 Nelson Pereira (Por) Asc-Chenco Jeans 13.43
63 Nuno Marta (Por) Riberalves-Goldnutrition 13.56
64 Helder Miranda (Por) Riberalves-Goldnutrition
65 Pedro Romero (Spa) Spiuk 14.28
66 Juan Olmo (Spa) Duja-Tavira 15.06
67 Antonio Olmo (Spa) Comunidad Valenciana
68 Josu Mondelo (Spa) Madeinox-A.R. Canela 15.17
69 Juan Gomis (Spa) Comunidad Valenciana
70 Alberto Benitez (Spa) Spiuk
71 Alberto Rodriguez (Spa) Catalunya-Angel Mir 15.48
72 Jose Hernandez (Spa) Paredes Rota D.M.-Beira T 15.54
73 Marco Silvestre (Por) Imoholding-Loulé 15.55
74 Juan A. Pastor (Spa) Andalucia-Paul Versan 16.13
75 Afonso Azevedo (Por) Milaneza-Maia 16.19
76 Victor M. Gomes (Spa) Andalucia-Paul Versan 17.46
77 José Ruiz (Spa) Andalucia-Paul Versan 17.53
78 Jans Koerts (Ned) Cofidis 18.03
79 Joaquin Soler (Spa) Catalunya-Angel Mir 18.34
80 Nelio Simao (Por) Duja-Tavira 18.40
81 Alberto Benito (Spa) Barbot-Pascoal 19.08
82 Ricardo Costa (Por) Riberalves-Goldnutrition 20.01
83 Virgilio Santos (Por) Paredes Rota D.M.-Beira T 20.03
84 Alberto Padilla (Spa) Paredes Rota D.M.-Beira T
85 Pedro Hermida (Spa) Asc-Chenco Jeans
86 Pedro Barnabe (Por) Paredes Rota D.M.-Beira T
87 Hermano Vieira (Por) Asc-Chenco Jeans
88 José Vaz (Por) Carvalhelhos-Boavista
89 Rui Pinto (Por) Barbot-Pascoal
90 Rui Lavarinhas (Por) Riberalves-Goldnutrition 20.48
91 Antonio Miguel (Spa) Catalunya-Angel Mir 22.14
92 Claudio Paulinho (Por) Riberalves-Goldnutrition 24.10
Points classification
1 Gerardo Fernandez (Arg) Paredes Rota D.M.-Beira T 29 pts
2 Bruno Neves (Por) Madeinox-A.R. Canela 29
3 Daniel Petrov (Bul) Milaneza-Maia 25
4 Martin Garrido (Arg) Duja-Tavira 24
5 Francisco Perez (Spa) Milaneza-Maia 20
6 Alberto Benito (Spa) Barbot-Pascoal 20
7 José A. Bonilla (CRc) Comunidad Valenciana 19
8 Vitor Rodrigues (Por) Barbot-Pascoal 18
9 Hervé Duclos (Fra) Cofidis 18
10 Candido Barbosa (Por) L.A. Aluminios-Liberty Seguros 17
11 Nuno Marta (Por) Riberalves-Goldnutrition 16
12 Jordi Berenguer (Spa) Catalunya-Angel Mir 13
13 Xabier Tondo (Spa) Catalunya-Angel Mir 13
14 Victor M. Gomes (Spa) Andalucia-Paul Versan 9
15 Sergio Dominguez (Spa) Spiuk 8
16 Hugo Sabido (Por) Paredes Rota D.M.-Beira T 7
17 Jorge Ferrio (Spa) Spiuk 6
18 Hernani Broco (Por) L.A. Aluminios-Liberty Seguros 4
19 Pedro Soeiro (Por) Carvalhelhos-Boavista 4
20 Alberto Rodriguez (Spa) Catalunya-Angel Mir 3
21 Hugo Vitor (Por) Carvalhelhos-Boavista 2
22 David Garcia (Spa) L.A. Aluminios-Liberty Seguros 2
23 Francisco Cabello (Spa) Comunidad Valenciana 2
24 Ricardo Costa (Por) Riberalves-Goldnutrition 2
25 Pedro Lopes (Por) L.A. Aluminios-Liberty Seguros 1
Mountains classification
1 Daniel Petrov (Bul) Milaneza-Maia 22 pts
2 Jordi Berenguer (Spa) Catalunya-Angel Mir 18
3 Francisco Perez (Spa) Milaneza-Maia 15
4 Micael Isidoro (Por) Riberalves-Goldnutrition 14
5 José A. Bonilla (CRc) Comunidad Valenciana 13
6 Xabier Tondo (Spa) Catalunya-Angel Mir 11
7 Sergio Dominguez (Spa) Spiuk 7
8 Pedro Cardoso (Por) Milaneza-Maia 7
9 Jaume Rovira (Spa) Andalucia-Paul Versan 7
10 Jorge Ferrio (Spa) Spiuk 5
11 Celio Sousa (Por) Carvalhelhos-Boavista 5
Metas Volantes classification
1 Victor M. Gomes (Spa) Andalucia-Paul Versan 7 pts
2 Hugo Sabido (Por) Paredes Rota D.M.-Beira T 5
3 Hernani Broco (Por) L.A. Aluminios-Liberty Seguros 4
4 Jordi Berenguer (Spa) Catalunya-Angel Mir 3
5 Alberto Rodriguez (Spa) Catalunya-Angel Mir 3
6 Gerardo Fernandez (Arg) Paredes Rota D.M.-Beira T 3
7 José A. Bonilla (CRc) Comunidad Valenciana 3
8 Francisco Cabello (Spa) Comunidad Valenciana 2
9 Hervé Duclos (Fra) Cofidis 2
10 Ricardo Costa (Por) Riberalves-Goldnutrition 2
11 David Garcia (Spa) L.A. Aluminios-Liberty Seguros 2
Teams classification
1 Milaneza-Maia 35.57.59
2 Spiuk 1.00
3 Barbot-Pascoal 2.06
4 L.A. Aluminios-Liberty Seguros 2.49
5 Carvalhelhos-Boavista 3.27
6 Catalunya-Angel Mir 5.39
7 Madeinox-A.R. Canelas 7.40
8 Comunidad Valenciana 7.45
9 Cofidis 10.46
10 Paredes Rota D.M.-Beira T 12.33
11 Andalucia-Paul Versan 14.33
12 Asc-Chenco Jeans 15.03
13 Riberalves-Goldnutrition 17.10
14 Duja-Tavira 20.04
Close