1 Lucas S. Haedo (Arg) Dip. León-Idea-Danis 2.47.55
2 Takashi Miyazawa (Jpn) Bridgestone Anchor
3 Didac Ortega (Spa) FC Barcelona-Exc. Ce
4 Eloy Teruel (Spa) Soctec-Construccione
5 Jacques Fullard (RSA) Konica-Minolta
6 Roger Kluge (Ger) Pot Cottbus
7 Roman Koltsov (Rus) Feralpi
8 Bruno Bertolini (Ita) Feralpi
9 Shinji Suzuki (Jpn) Bridgestone Anchor
10 Sven Vanthourenho (Bel) Rabobank
11 Lizardo Benitez (Cub) Viña Magna-Cropusa
12 Pedro P. Perez (Cub) Selección de Cuba
13 Artur Krol (Pol) Feralpi
14 Israel Fernandez (Spa) Caja C. Mancha-Grama
15 Luis F. Macias (Mex) Alfus Tedes
16 Borja Calviño (Spa) Caixanova
17 Arjen De Baat (Ned) Konica-Minolta
18 Victor Garcia (Spa) Alfus Tedes
19 Alex Largo (Spa) FC Barcelona-Exc. Ce
20 Enrique Salgueiro (Spa) Spiuk
21 Martin Velits (Svk) Konica-Minolta
22 Diego Gallego (Spa) Viña Magna-Cropusa
23 Adrian Mateos (Spa) Caprabo
24 Diego Rodriguez (Spa) Dip. León-Idea-Danis
25 Fernando Herrero (Spa) Viña Magna-Cropusa
26 Juan Jose Abril (Spa) Viña Magna-Cropusa
27 Francisco Terciado (Spa) Caprabo
28 John-Lee Augustyn (RSA) Konica-Minolta
29 Jesus Buendia (Spa) Garcamps-C. Valencia
30 Rafael Rodriguez (Spa) Garcamps-C. Valencia
31 Christoph Klipp (Ger) Pot Cottbus
32 Giobanni Baez (Col) Viña Magna-Cropusa
33 Takehiro Mizutani (Jpn) Bridgestone Anchor
34 Carlos Ibañez (Col) Dip. León-Idea-Danis
35 Arnold Alcolea (Cub) Selección de Cuba
36 Sergio Bernardo (Spa) Dip. León-Idea-Danis
37 William Walker (Aus) Rabobank
38 Damien Martinez (Cub) Selección de Cuba
39 J. C. Cariñena (Spa) FC Barcelona-Exc. Ce
40 David Sojo (Spa) Alfus Tedes
41 David Belda (Spa) Garcamps-C. Valencia
42 Pedro Romero (Spa) Spiuk
43 Jose V. Toribio (Spa) Soctec-Construccione
44 Enrico Prix (Ger) Pot Cottbus
45 Miguel Sivestre (Spa) Alfus Tedes
46 Jesus Tendero (Spa) Viña Magna-Cropusa
47 Ivan Alverdi (Spa) Caprabo
48 Jose A. Ramos (Ven) Caixanova
49 Julen Goikoetxea (Spa) Alfus Tedes
50 Adonis Cardoso (Cub) Selección de Cuba
51 Jose Benitez (Spa) Spiuk
52 Manuel Garcia (Spa) Hierros Agüera
53 Travis Allen (RSA) Konica-Minolta
54 Juan J Estrada (Spa) Soctec-Construccione
55 Christoph Hoffmann (Ger) Pot Cottbus
56 Andres Cardenas (Col) Dip. León-Idea-Danis
57 Athos Pedretti (Ita) Feralpi
58 Daniel Vancelles (Spa) FC Barcelona-Exc. Ce
59 Mathieu Heijboer (Ned) Rabobank
60 Giorgio Orizio (Ita) Feralpi
61 Tom Van Dulmen (Ned) Rabobank
62 Reldy Perez (Cub) Selección de Cuba
63 Vicente Peiro (Spa) Garcamps-C. Valencia
64 Tom Leezer (Ned) Rabobank
65 Luis A. Romero (Cub) Selección de Cuba
66 Pedro Cano (Spa) Dip. León-Idea-Danis
67 Javier Saez (Spa) Viña Magna-Cropusa 0.17
68 Florian Piper (Ger) Pot Cottbus 0.21
69 Michiel Elijzen (Ned) Rabobank 0.30
70 David Molinero (Spa) FC Barcelona-Exc. Ce 0.35
71 Shinichi Fukushima (Jpn) Bridgestone Anchor 0.38
72 Koji Fukushima (Jpn) Bridgestone Anchor
73 Yasutaka Tashiro (Jpn) Bridgestone Anchor 0.53
74 Pol Nabben HOL Dip. León-Idea-Danis 0.58
75 Mateo Gamberoni (Ita) Feralpi 1.11
76 Jesus Jimenez (Spa) Soctec-Construccione 1.52
77 Vicent Perales (Spa) Caja C. Mancha-Grama
78 Antonio Garcia (Spa) Hierros Agüera 2.22
79 David Navalon (Spa) Hierros Agüera 9.37
80 Ingmar Dassler (Ger) Pot Cottbus
81 George Schoonraad (RSA) Konica-Minolta
82 Giuseppe De Maria (Ita) Feralpi
83 Alien Garcia (Cub) Selección de Cuba
84 Jose E. Cima (Spa) Garcamps-C. Valencia
85 Alberto Kunz (Ger) Caixanova 13.40
86 Joaquin Novoa (Spa) Caprabo
87 Francisco Aguilar (Spa) Spiuk
88 Sergio Gonzalez (Spa) Caixanova 15.22
89 Sano Junya (Jpn) Bridgestone Anchor
90 Alvaro Lopez (Spa) Caprabo
Points
1 Lucas S. Haedo (Arg) Dip. León-Idea-Danis 25 pts
2 Takashi Miyazawa (Jpn) Bridgestone Anchor 20
3 Didac Ortega (Spa) FC Barcelona-Exc. Ce 16
4 Eloy Teruel (Spa) Soctec-Construccione 14
5 Jacques Fullard (RSA) Konica-Minolta 12
6 Roger Kluge (Ger) Pot Cottbus 10
7 Roman Koltsov (Rus) Feralpi 9
8 Bruno Bertolini (Ita) Feralpi 8
9 Shinji Suzuki (Jpn) Bridgestone Anchor 7
10 Sven Vanthourenho (Bel) Rabobank 6
11 Lizardo Benitez (Cub) Viña Magna-Cropusa 5
12 Pedro P. Perez (Cub) Selección de Cuba 4
13 Artur Krol (Pol) Feralpi 3
14 Israel Fernandez (Spa) Caja C. Mancha-Grama 2
15 Luis F. Macias (Mex) Alfus Tedes 1
Mountains
Veguellina De Orbigo, km 18,20
1 Dermont Nelly (Irl) Garcamps-C. Valencia 3 pts
2 Sergio Bernardo (Spa) Dip. León-Idea-Danis 2
3 Lizardo Benitez (Cub) Viña Magna-Cropusa 1
Valderas, km 84,70
1 Koji Fukushima (Jpn) Bridgestone Anchor 3 pts
2 Florian Piper (Ger) Pot Cottbus 2
3 Luis F. Macias (Mex) Alfus Tedes 1
Intervuelta
Santa Maria Del Paramo, km 33,20
1 Shinichi Fukushima (Jpn) Bridgestone Anchor 3 pts
2 Dermont Nelly (Irl) Garcamps-C. Valencia 2
3 William Walker (Aus) Rabobank 1
Teams
1 Feralpi 8.23.45
2 Konica-Minolta
3 Bridgestone Anchor
4 Viña Magna-Cropusa
5 Dip. León-Idea-Danisa
6 FC Barcelona-Exc. Center
7 Alfus Tedes
8 Pot Cottbus
9 Selección de Cuba
10 Caprabo
11 Garcamps-C. Valenciana
12 Soctec-Construcciones
13 Rabobank
14 Spiuk
15 Hierros Agüera 11.59
16 Caixanova 13.40
Close