1 Thomas Liese (Ger) Team Nürnberger 4.08.02 (37.979 km/h)
2 Sergey Gontchar (Ukr) Liquigas-Pata
3 Giuseppe Di Grande (Ita) Tacconi Sport-Vini Caldirola 1.31
4 Cadel Evans (Aus) Saeco Macchine per Caffe
5 Pascal Herve (Fra) Alexia Alluminio
6 Didier Rous (Fra) Bonjour
7 Rafael Mateos Peres (Spa) Team Colpack
8 Marco Magnani (Ita) Alexia Alluminio
9 Mauro Zanetti (Ita) Alessio
10 Filippo Simeoni (Ita) Cantina Tollo Acqua & Sapone
11 Franco Pellizzotti (Ita) Alessio
12 Domenico Romano (Ita) Ceramiche Panaria-Fiordo
13 Giuliano Figueras (Ita) Ceramiche Panaria-Fiordo
14 Daniele De Paoli (Ita) Mercatone Uno-Albacom
15 Simone Bertoletti (Ita) Lampre-Daikin
General classification after stage 4
1 Sergey Gontchar (Ukr) Liquigas-Pata 17.23.13
2 Pascal Herve (Fra) Alexia Alluminio 1.45
3 Didier Rous (Fra) Bonjour 1.55
4 Franco Pellizzotti (Ita) Alessio
5 Filippo Simeoni (Ita) Cantina Tollo Acqua & Sapone
6 Benoît Salmon (Fra) Ag2R Prevoyance 2.41
7 Dario David Cioni (Ita) Mapei-Quick Step 2.45
8 Mauro Zanetti (Ita) Alessio 2.57
9 Rafael Mateos Peres (Spa) Team Colpack
10 Serguei Yakovlev (Kaz) Cantina Tollo Acqua & Sapone 3.04
Points classification
1 Alessandro Petacchi (Ita) Fassa Bortolo 12 pts
2 Paolo Valoti (Ita) Alessio 12
3 Stefan Rutimann (Swi) Tacconi Sport-Caldirola 11
4 Fred Rodriguez (USA) Domo-Farm Frites 10
5 Vladimir Duma (Ukr) Ceramiche Panaria-Fiordo 10
6 Serguei Yakovlev (Kaz) Cantina Tollo Acqua & Sapone 8
7 Daniele Contrini (Ita) Liquigas-Pata 7
8 Alexandre Botcharov (Rus) Ag2R Prevoyance 7
9 Alberto Ongarato (Ita) Mobilvetta Design 6
10 Alexandre Moos (Swi) Phonak Hearing Systems 6
Mountains classification
1 Dario David Cioni (Ita) Mapei-Quick Step 4 pts
2 Giuseppe Palumbo (Ita) De Nardi-Pasta Montegrappa 4
3 Alexandre Botcharov (Rus) Ag2R Prevoyance 2
4 Noan Lelarge (Fra) Bonjour 2
5 Nicola Loda (Ita) Fassa Bortolo 2
6 Paolo Valoti (Ita) Alessio 1
7 Mirco Marini (Ita) Liquigas 1
Most combative classification
1 Dario David Cioni (Ita) Mapei-Quick Step 20 pts
2 Giuseppe Palumbo (Ita) De Nardi-Pasta Montegrappa 12
3 Nicola Loda (Ita) Fassa Bortolo 12
4 Paolo Valoti (Ita) Alessio 10
5 Matteo Carrara (Ita) Team Colpack 10
6 Alexandre Botcharov (Rus) Ag2R Prevoyance 8
7 Massimo Strazzer (Ita) Mobilvetta Design 8
8 Glenn Magnusson (Swe) Domo-Farm Frites 6
9 Alexandre Moos (Swi) Phonak Hearing Systems 6
10 Noan Lelarge (Fra) Bonjour 6
Close