1 Belinda Goss (Aus) Australian National Team 1.43.13 (41.156 km/h)
2 Ellen Van Dijk (Ned) Vrienden Van Het Platteland
3 Zhao Na (Chn) Giant Pro Cycling Team
4 Wu Yunmei (Chn) Chinese National Team
5 Peta Mullens (Aus) Australian National Team
6 Yang Chao (Chn) China Hebei Team
7 Chen Li (Chn) China Ningxia Team
8 Debby Mansveld (Ned) Vlaanderen - Capri Sonne - T Interim
9 Jaccolien Wallaard (Ned) Vrienden Van Het Platteland
10 Emma Johansson (Swe) Vlaanderen - Capri Sonne - T Interim
11 Vo Thi Phuong Phi (Vie) Vietnamese National Team
12 Ma Libo (Chn) Chinese National Team
13 Lynette Burger (RSA) South African National Team
14 Liu Jing (Chn) China Ningxia Team
15 Anke Moore (RSA) South African National Team
16 Sun Xiao (Chn) China Ningxia Team
17 Thatsani Wichana (Tha) Thailand National Team
18 Meng Lang (Chn) Giant Pro Cycling Team
19 Wang Jun (Chn) China Hebei Team
20 Li Ping (Chn) Giant Pro Cycling Team
21 Skye Lee Armstrong (Aus) Australian National Team
22 Carrie Kornely (USA) Expresscopy
23 Wu Aixiao (Chn) China Hebei Team
24 Lang Lijing (Chn) China Hebei Team
25 Chanpeng Nontasin (Tha) Thailand National Team
26 Alison Testroete (Can) Expresscopy
27 Monrudee Chapookam (Tha) Thailand National Team
28 Dang Huong Thao (Vie) Vietnamese National Team
29 Chrissie Viljoen (RSA) South African National Team
30 Ma Lin (Chn) China Ningxia Team
31 Liu Yongli (Chn) Giant Pro Cycling Team
32 Fan Sumin (Chn) China Ningxia Team
33 Fang Wei (Chn) China Shandong Team
34 Liu Xiaoying (Chn) China Shandong Team
35 Tran Ngoc Phuong Trang (Vie) Vietnamese National Team
36 Fu Shangfeng (Chn) China Shandong Team
37 Wang Li (Chn) Chinese National Team
38 Angela Johnson (USA) Expresscopy
39 Nguyen Thi Hoang Oanh (Vie) Vietnamese National Team
40 Ulziisolongo Jamsran (Mgl) Mongolian National Team
41 Monique Verstraten (Ned) Vrienden Van Het Platteland
42 Fan Yongli (Chn) China Hebei Team
43 Pornnapa Uppachakham (Tha) Thailand National Team
44 Katie Brown (Aus) Vrienden Van Het Platteland
45 Emma Mackie (Aus) Vrienden Van Het Platteland
46 Altie Clark (RSA) South African National Team
47 Le Thi Ngoc Phuong (Vie) Vietnamese National Team
48 Kate Mercer (Aus) Australian National Team
49 Wu Dan (Chn) Chinese National Team
50 Stephanie Bourbeau (Can) Expresscopy 0.05
51 Louise Kerr (Aus) Australian National Team
52 Ann Moses Ellen (USA) Expresscopy
53 Sha Hui (Chn) China JiangSu Team
54 Chen Jing (Chn) China JiangSu Team
55 Tang Kerong (Chn) China JiangSu Team
56 Wilaiwan Kunlapha (Tha) Thailand National Team
57 Bilegurnukh Dovuuch (Mgl) Mongolian National Team
58 Li Chunzi (Chn) China Hebei Team
59 Solongo Tserenlkham (Mgl) Mongolian National Team
60 Robyn De Groot (RSA) South African National Team
61 Gao Min (Chn) Giant Pro Cycling Team
62 Slingerland Cashandra (RSA) South African National Team
63 Zhang Jing (Chn) China JiangSu Team
64 Liu Xin (Chn) Chinese National Team
65 Li Meifang (Chn) Giant Pro Cycling Team
66 Liesbeth Bakker (Ned) Vrienden Van Het Platteland 0.09
67 Huang Xiaomei (Chn) Chinese National Team
68 Laure Werner (Bel) Vlaanderen - Capri Sonne - T Interim
69 Sels Loes (Bel) Vlaanderen - Capri Sonne - T Interim
70 Sofie Goor (Bel) Vlaanderen - Capri Sonne - T Interim
71 Erdenechimeg Dagvadorj (Mgl) Mongolian National Team 1.38
72 Zhang Yanyan (Chn) China Shandong Team 3.28
73 Pham Thi Thuy Lien (Vie) Vietnamese National Team 12.40
74 Erdenechimeg Batmunkh (Mgl) Mongolian National Team 21.56
DNF Erdenetsetseg Byambasuren (Mgl) Mongolian National Team
DNS Ren Bingxin (Chn) China JiangSu Team
Sprints
Sprint 1, km 28
1 Jaccolien Wallaard (Ned) Vrienden Van Het Platteland 5 pts
2 Ellen Van Dijk (Ned) Vrienden Van Het Platteland 3
3 Emma Johansson (Swe) Vlaanderen - Capri Sonne - T Interim 1
Sprint 2, km 47
1 Skye Lee Armstrong (Aus) Australian National Team 5 pts
2 Li Meifang (Chn) Giant Pro Cycling Team 3
3 Emma Mackie (Aus) Vrienden Van Het Platteland 1
Finish line, km 70.8
1 Belinda Goss (Aus) Australian National Team 16 pts
2 Ellen Van Dijk (Ned) Vrienden Van Het Platteland 14
3 Zhao Na (Chn) Giant Pro Cycling Team 13
4 Wu Yunmei (Chn) Chinese National Team 12
5 Peta Mullens (Aus) Australian National Team 11
6 Yang Chao (Chn) China Hebei Team 10
7 Chen Li (Chn) China Ningxia Team 9
8 Debby Mansveld (Ned) Vlaanderen - Capri Sonne - T Interim 8
9 Jaccolien Wallaard (Ned) Vrienden Van Het Platteland 7
10 Emma Johansson (Swe) Vlaanderen - Capri Sonne - T Interim 6
11 Vo Thi Phuong Phi (Vie) Vietnamese National Team 5
12 Ma Libo (Chn) Chinese National Team 4
13 Lynette Burger (RSA) South African National Team 3
14 Liu Jing (Chn) China Ningxia Team 2
15 Anke Moore (RSA) South African National Team 1
Teams
1 Australian National Team 5.09.39
2 China Ningxia Team
3 Giant PRO Cycling Team
4 China Hebei Team
5 Vrienden Van Het Platteland
6 China National Team
7 South Africa National Team
8 Thailand National Team
9 Vietnam National Team
10 Expresscopy
11 China Shandong Team
12 Vlaanderen - Capri Sonne - T Interim 0.09
13 Mongolia National Team 0.10
14 China JiangSu Team 0.15
General classification after stage 2
1 Ellen Van Dijk (Ned) Vrienden Van Het Platteland 3.13.58
2 Belinda Goss (Aus) Australian National Team 0.03
3 Jaccolien Wallaard (Ned) Vrienden Van Het Platteland
4 Zhao Na (Chn) Giant Pro Cycling Team 0.08
5 Debby Mansveld (Ned) Vlaanderen - Capri Sonne - T Interim 0.14
6 Skye Lee Armstrong (Aus) Australian National Team 0.15
7 Emma Johansson (Swe) Vlaanderen - Capri Sonne - T Interim 0.16
8 Emma Mackie (Aus) Vrienden Van Het Platteland 0.17
9 Peta Mullens (Aus) Australian National Team 0.18
10 Chen Li (Chn) China Ningxia Team
11 Wu Yunmei (Chn) Chinese National Team
12 Lynette Burger (RSA) South African National Team
13 Anke Moore (RSA) South African National Team
14 Lang Lijing (Chn) China Hebei Team
15 Meng Lang (Chn) Giant Pro Cycling Team
16 Liu Jing (Chn) China Ningxia Team
17 Sun Xiao (Chn) China Ningxia Team
18 Alison Testroete (Can) Expresscopy
19 Li Ping (Chn) Giant Pro Cycling Team
20 Wang Jun (Chn) China Hebei Team
21 Wu Aixiao (Chn) China Hebei Team
22 Thatsani Wichana (Tha) Thailand National Team
23 Liu Yongli (Chn) Giant Pro Cycling Team
24 Tran Ngoc Phuong Trang (Vie) Vietnamese National Team
25 Liu Xiaoying (Chn) China Shandong Team
26 Chrissie Viljoen (RSA) South African National Team
27 Katie Brown (Aus) Vrienden Van Het Platteland
28 Vo Thi Phuong Phi (Vie) Vietnamese National Team
29 Carrie Kornely (USA) Expresscopy
30 Dang Huong Thao (Vie) Vietnamese National Team
31 Chanpeng Nontasin (Tha) Thailand National Team
32 Nguyen Thi Hoang Oanh (Vie) Vietnamese National Team
33 Yang Chao (Chn) China Hebei Team
34 Ma Libo (Chn) Chinese National Team
35 Wu Dan (Chn) Chinese National Team
36 Monique Verstraten (Ned) Vrienden Van Het Platteland
37 Fan Yongli (Chn) China Hebei Team
38 Le Thi Ngoc Phuong (Vie) Vietnamese National Team
39 Monrudee Chapookam (Tha) Thailand National Team
40 Angela Johnson (USA) Expresscopy
41 Pornnapa Uppachakham (Tha) Thailand National Team
42 Fang Wei (Chn) China Shandong Team
43 Ma Lin (Chn) China Ningxia Team
44 Fan Sumin (Chn) China Ningxia Team
45 Wang Li (Chn) Chinese National Team
46 Altie Clark (RSA) South African National Team
47 Li Meifang (Chn) Giant Pro Cycling Team 0.21
48 Sha Hui (Chn) China JiangSu Team 0.23
49 Chen Jing (Chn) China JiangSu Team
50 Robyn De Groot (RSA) South African National Team
51 Ann Moses Ellen (USA) Expresscopy
52 Liu Xin (Chn) Chinese National Team
53 Gao Min (Chn) Giant Pro Cycling Team
54 Louise Kerr (Aus) Australian National Team
55 Tang Kerong (Chn) China JiangSu Team
56 Li Chunzi (Chn) China Hebei Team
57 Stephanie Bourbeau (Can) Expresscopy
58 Zhang Jing (Chn) China JiangSu Team
59 Wilaiwan Kunlapha (Tha) Thailand National Team
60 Slingerland Cashandra (RSA) South African National Team
61 Laure Werner (Bel) Vlaanderen - Capri Sonne - T Interim 0.27
62 Huang Xiaomei (Chn) Chinese National Team
63 Sofie Goor (Bel) Vlaanderen - Capri Sonne - T Interim
64 Liesbeth Bakker (Ned) Vrienden Van Het Platteland
65 Sels Loes (Bel) Vlaanderen - Capri Sonne - T Interim
66 Fu Shangfeng (Chn) China Shandong Team 9.24
67 Ulziisolongo Jamsran (Mgl) Mongolian National Team
68 Kate Mercer (Aus) Australian National Team
69 Solongo Tserenlkham (Mgl) Mongolian National Team 9.29
70 Bilegurnukh Dovuuch (Mgl) Mongolian National Team
71 Erdenechimeg Dagvadorj (Mgl) Mongolian National Team 11.02
72 Zhang Yanyan (Chn) China Shandong Team 12.52
73 Pham Thi Thuy Lien (Vie) Vietnamese National Team 12.58
74 Erdenechimeg Batmunkh (Mgl) Mongolian National Team 31.20
Points classification
1 Jaccolien Wallaard (Ned) Vrienden Van Het Platteland 38 pts
2 Belinda Goss (Aus) Australian National Team 35
3 Ellen Van Dijk (Ned) Vrienden Van Het Platteland 33
4 Zhao Na (Chn) Giant Pro Cycling Team 27
5 Debby Mansveld (Ned) Vlaanderen - Capri Sonne - T Interim 25
6 Peta Mullens (Aus) Australian National Team 20
7 Chen Li (Chn) China Ningxia Team 17
8 Emma Johansson (Swe) Vlaanderen - Capri Sonne - T Interim 15
9 Wu Yunmei (Chn) Chinese National Team 14
10 Lynette Burger (RSA) South African National Team 13
11 Skye Lee Armstrong (Aus) Australian National Team 11
12 Yang Chao (Chn) China Hebei Team 10
13 Lang Lijing (Chn) China Hebei Team 5
14 Vo Thi Phuong Phi (Vie) Vietnamese National Team 5
15 Ma Libo (Chn) Chinese National Team 4
16 Li Meifang (Chn) Giant Pro Cycling Team 4
17 Sha Hui (Chn) China JiangSu Team 4
18 Alison Testroete (Can) Expresscopy 3
19 Liu Jing (Chn) China Ningxia Team 2
20 Emma Mackie (Aus) Vrienden Van Het Platteland 1
Teams classification
1 Australian National Team 9.42.48
2 Vrienden Van Het Platteland
3 China Ningxia Team
4 Giant Pro Cycling Team
5 South Africa National Team
6 China Hebei Team
7 China National Team
8 Thailand National Team
9 Vietnam National Team
10 Expresscopy
11 Vlaanderen - Capri Sonne - T Interim 0.09
12 China JiangSu Team 0.15
13 China Shandong Team 9.06
14 Mongolia National Team 27.28
Close