1 Erik Zabel (Ger) T-Mobile Team 5.26.42
2 Massimo Giunti (Ita) Domina Vacanze
3 Michele Scarponi (Ita) Domina Vacanze
4 Salvatore Commesso (Ita) Saeco
5 Giuseppe Palumbo (Ita) Acqua & Sapone-Caffe Mokambo
6 Lubomir Kejval (Cze) Ed' System-ZVVZ
7 Alexandr Kolobnev (Rus) Domina Vacanze
8 Sebastian Skiba (Pol) Legia Bazyliszek-Sopro
9 Petr Bencik (Cze) Ed' System-ZVVZ
10 Patrick Calcagni (Swi) Vini Caldirola-Nobili Rubinetterie
11 Filippo Simeoni (Ita) Domina Vacanze
12 Przemyslaw Niemec (Pol) Miche
13 Marek Galinski (Pol) Hoop CCC - Polsat
14 Christian Knees (Ger) Team Wiesenhof
15 Slawomir Kohut (Pol) Hoop CCC - Polsat
16 Ruslan Ivanov (Mda) Alessio-Bianchi
17 Roger Beuchat (Swi) Vini Caldirola-Nobili Rubinetterie
18 Tomasz Brozyna (Pol) Action ATI
19 Valery Kobzarenko (Ukr) Acqua & Sapone-Caffe Mokambo
20 Dawid Krupa (Pol) Legia Bazyliszek-Sopro
21 Radoslaw Romanik (Pol) Hoop CCC - Polsat
22 Jens Heppner (Ger) Team Wiesenhof
23 Christian Werner (Ger) T-Mobile Team
24 Erwin Thijs (Bel) MrBookmaker.com-Palmans
25 Kurt Van De Wouwer (Bel) MrBookmaker.com-Palmans
26 Ralf Grabsch (Ger) Team Wiesenhof
27 Angel Castresana Del Val (Spa) MrBookmaker.com-Palmans
28 Tomasz Kiendys (Pol) Knauf-Mikomax
29 Timothy Jones (Zim) Domina Vacanze
30 Piotr Przydzial (Pol) Hoop CCC - Polsat
31 Christi Pfannberger (Aut) Ed' System-ZVVZ
32 Stephan Schreck (Ger) T-Mobile Team
33 Michal Kollert (Cze) PSK Whirlpool
34 Harald Totschnig (Aut) Elk Haus Radteam Sportunion Schrems
35 Lars Wackernagel (Ger) Team Wiesenhof
36 Jan Schaffrath (Ger) T-Mobile Team 0.11
37 David Loosli (Swi) Saeco
38 Seweryn Kohut (Pol) Hoop CCC - Polsat 0.16
39 Marius Sabaliauskas (Ltu) Saeco
40 Tomas Konecny (Cze) T-Mobile Team 0.25
41 Kazimierz Stafiej (Pol) Action ATI 1.06
42 Marek Blazej (Pol) Legia Bazyliszek-Sopro 3.06
43 Eugen Wacker (Kgz) Action ATI
44 Marco Milesi (Ita) Vini Caldirola-Nobili Rubinetterie 3.14
45 Antonio D'aniello (Ita) Miche
46 Milan Kadlec (Cze) Vini Caldirola-Nobili Rubinetterie
47 Gregor Zoledziowski (Pol) Legia Bazyliszek-Sopro 4.16
48 Björn Schröder (Ger) Team Wiesenhof
49 Arkadiusz Wojtas (Pol) Hoop CCC - Polsat
50 Jens Renders (Bel) MrBookmaker.com-Palmans 4.29
51 Ondrej Fadrny (Cze) PSK Whirlpool
52 Oleksandr Klymenko (Ukr) Action ATI
53 Pavel Zerzan (Cze) Ed' System-ZVVZ
54 Marco Cedroni (Ita) Formaggi Pinzolo Fiave'
55 Jan Valach (Svk) Ed' System-ZVVZ
56 Michal Precechtel (Cze) Ed' System-ZVVZ
57 Jaroslaw Zarebski (Pol) Hoop CCC - Polsat
58 Wolfgang Murer (Aut) Elk Haus Radteam Sportunion Schrems
59 Enrico Poitschke (Ger) Team Wiesenhof
60 Serguei Lelekine (Rus) Formaggi Pinzolo Fiave'
61 Jaroslaw Welniak (Pol) Legia Bazyliszek-Sopro
62 Jua Fuentes Angullo (Spa) Saeco
63 Hubert Nowak (Pol) Legia Bazyliszek-Sopro
64 Wojciech Pawlak (Pol) Knauf-Mikomax
65 Kamil Vrana (Cze) PSK Whirlpool 4.43
66 Torsten Hiekmann (Ger) T-Mobile Team 5.56
67 Martin Mares (Cze) PSK Whirlpool 7.00
68 Frédéric Gabriel (Fra) MrBookmaker.com-Palmans 9.24
69 Piotr Chmielewski (Pol) Action ATI
70 Pasquale Muto (Ita) Miche 14.22
71 Luca Celli (Ita) Vini Caldirola-Nobili Rubinetterie
72 Antonio Bucciero (Ita) Saeco
73 Paol Longo Borghini (Ita) Vini Caldirola-Nobili Rubinetterie
74 Stefano Cavallari (Ita) Vini Caldirola-Nobili Rubinetterie
75 Denis Kraft (Ger) Action ATI
76 Rene Obst (Ger) Team Wiesenhof
77 Peter Wuyts (Bel) MrBookmaker.com-Palmans
78 Gert Vanderaerden (Bel) MrBookmaker.com-Palmans
79 Frantisek Trkal (Cze) Ed' System-ZVVZ
80 Jindrich Vana (Cze) Ed' System-ZVVZ
81 Marcin Lewandowski (Pol) Action ATI
82 Andrea Tafi (Ita) Alessio-Bianchi 15.52
83 Giulio Tomi (Ita) Vini Caldirola-Nobili Rubinetterie
84 Denis Bertolini (Ita) Acqua & Sapone-Caffe Mokambo
85 Dariusz Rudnicki (Pol) Legia Bazyliszek-Sopro
86 Pawel Szaniawski (Pol) Legia Bazyliszek-Sopro
87 Bogdan Bondariew (Ukr) Action ATI
88 Wlodzimerz Gilicki (Pol) Knauf-Mikomax
89 Martin Riska (Svk) PSK Whirlpool
90 Frantisek Rabon (Cze) PSK Whirlpool
91 Jan Faltynek (Cze) PSK Whirlpool
92 Christoph Roodhooft (Bel) MrBookmaker.com-Palmans
93 Martin Hvastija (Slo) Alessio-Bianchi
94 Francesco Secchiari (Ita) Domina Vacanze
95 Raffaele Ferrara (Ita) Alessio-Bianchi
96 Paolo Valoti (Ita) Domina Vacanze
97 Eric Baumann (Ger) T-Mobile Team
98 Mario Höller (Aut) Elk Haus Radteam Sportunion Schrems
99 Sebastian Siedler (Ger) Team Wiesenhof
100 Alessandro Donati (Ita) Acqua & Sapone-Caffe Mokambo
101 Giosue Bonomi (Ita) Saeco
102 Gian Matteo Fagnini (Ita) Domina Vacanze
DNF Gerrit Glomser (Aut) Saeco
DNF Jaroslaw Rebiewski (Pol) Knauf-Mikomax
DNF Marcin Sapa (Pol) Knauf-Mikomax
Mountains
Climb - Cat. 2, 14,8 km
1 Lars Wackernagel (Ger) Team Wiesenhof 3 pts
2 Kazimierz Stafiej (Pol) Action ATI 2
3 Seweryn Kohut (Pol) Hoop CCC - Polsat 1
Climb - Cat. 2, 27,6 km
1 Seweryn Kohut (Pol) Hoop CCC - Polsat 3 pts
2 Martin Mares (Cze) PSK Whirlpool 2
3 Lars Wackernagel (Ger) Team Wiesenhof 1
Climb - Cat. 2, 112,2 km
1 Kazimierz Stafiej (Pol) Action ATI 3 pts
2 Seweryn Kohut (Pol) Hoop CCC - Polsat 2
3 Martin Mares (Cze) PSK Whirlpool 1
Climb - Cat. 2, 163,1 km
1 Seweryn Kohut (Pol) Hoop CCC - Polsat 3 pts
2 Martin Mares (Cze) PSK Whirlpool 2
3 Lars Wackernagel (Ger) Team Wiesenhof 1
Climb - Cat. 2, 172,1 km
1 Seweryn Kohut (Pol) Hoop CCC - Polsat 3 pts
2 Lars Wackernagel (Ger) Team Wiesenhof 2
3 Kazimierz Stafiej (Pol) Action ATI 1
Climb - Cat. 1, 178,7 km
1 Seweryn Kohut (Pol) Hoop CCC - Polsat 7 pts
2 Lars Wackernagel (Ger) Team Wiesenhof 5
3 Kazimierz Stafiej (Pol) Action ATI 3
4 Martin Mares (Cze) PSK Whirlpool 2
5 Timothy Jones (Zim) Domina Vacanze 1
Sprints
Sprint, 82,4 km
1 Seweryn Kohut (Pol) Hoop CCC - Polsat 3 pts
2 Martin Mares (Cze) PSK Whirlpool 2
3 Kazimierz Stafiej (Pol) Action ATI 1
Sprint, 117,6 km
1 Kazimierz Stafiej (Pol) Action ATI 3 pts
2 Seweryn Kohut (Pol) Hoop CCC - Polsat 2
3 Martin Mares (Cze) PSK Whirlpool 1
Sprint, 137,4 km
1 Seweryn Kohut (Pol) Hoop CCC - Polsat 3 pts
2 Martin Mares (Cze) PSK Whirlpool 2
3 Lars Wackernagel (Ger) Team Wiesenhof 1
Teams
1 Domina Vacanze 16.20.06
2 Ed' System-ZVVZ
3 Hoop CCC - Polsat
4 T-Mobile Team
5 Team Wiesenhof
6 MrBookmaker.com-Palmans
7 Saeco 0.27
8 Legia Bazyliszek-Sopro 3.06
9 Vini Caldirola-Nobili Rubinetterie 3.14
10 Action ATI 4.12
11 PSK Whirlpool 9.12
12 Acqua & Sapone-Caffe Mokambo 15.52
13 Miche 17.36
14 Knauf-Mikomax 20.21
15 Elk Haus Radteam Sportunion Schrems
16 Alessio-Bianchi 31.44
General classification after stage 7
1 Michele Scarponi (Ita) Domina Vacanze 29.18.51
2 Slawomir Kohut (Pol) Hoop CCC - Polsat 0.08
3 Roger Beuchat (Swi) Vini Caldirola-Nobili Rubinetterie 0.21
4 Massimo Giunti (Ita) Domina Vacanze 0.35
5 Christian Werner (Ger) T-Mobile Team 0.44
6 Christian Knees (Ger) Team Wiesenhof 0.53
7 Erwin Thijs (Bel) MrBookmaker.com-Palmans 1.10
8 Lubomir Kejval (Cze) Ed' System-ZVVZ 1.37
9 Tomasz Kiendys (Pol) Knauf-Mikomax 2.50
10 Ralf Grabsch (Ger) Team Wiesenhof 3.02
11 Michal Kollert (Cze) PSK Whirlpool 4.12
12 Radoslaw Romanik (Pol) Hoop CCC - Polsat 4.50
13 Kurt Van De Wouwer (Bel) MrBookmaker.com-Palmans 5.04
14 Tomasz Brozyna (Pol) Action ATI 5.07
15 Piotr Przydzial (Pol) Hoop CCC - Polsat 5.11
16 Alexandr Kolobnev (Rus) Domina Vacanze 5.16
17 Salvatore Commesso (Ita) Saeco 5.18
18 Petr Bencik (Cze) Ed' System-ZVVZ
19 Stephan Schreck (Ger) T-Mobile Team
20 David Loosli (Swi) Saeco 5.29
21 Ruslan Ivanov (Mda) Alessio-Bianchi 5.35
22 Erik Zabel (Ger) T-Mobile Team 5.45
23 Timothy Jones (Zim) Domina Vacanze 5.48
24 Lars Wackernagel (Ger) Team Wiesenhof 5.50
25 Sebastian Skiba (Pol) Legia Bazyliszek-Sopro
26 Filippo Simeoni (Ita) Domina Vacanze 6.05
27 Valery Kobzarenko (Ukr) Acqua & Sapone-Caffe Mokambo 6.11
28 Christi Pfannberger (Aut) Ed' System-ZVVZ 6.21
29 Marek Galinski (Pol) Hoop CCC - Polsat 6.29
30 Harald Totschnig (Aut) Elk Haus Radteam Sportunion Schrems
31 Kazimierz Stafiej (Pol) Action ATI 6.41
32 Dawid Krupa (Pol) Legia Bazyliszek-Sopro 6.43
33 Jan Schaffrath (Ger) T-Mobile Team 6.53
34 Milan Kadlec (Cze) Vini Caldirola-Nobili Rubinetterie 9.25
35 Ondrej Fadrny (Cze) PSK Whirlpool 10.09
36 Przemyslaw Niemec (Pol) Miche 10.29
37 Arkadiusz Wojtas (Pol) Hoop CCC - Polsat 10.45
38 Patrick Calcagni (Swi) Vini Caldirola-Nobili Rubinetterie 11.00
39 Jua Fuentes Angullo (Spa) Saeco 11.47
40 Eugen Wacker (Kgz) Action ATI 12.01
41 Jaroslaw Welniak (Pol) Legia Bazyliszek-Sopro 12.53
42 Torsten Hiekmann (Ger) T-Mobile Team 13.13
43 Marek Blazej (Pol) Legia Bazyliszek-Sopro 14.28
44 Marius Sabaliauskas (Ltu) Saeco 15.05
45 Angel Castresana Del Val (Spa) MrBookmaker.com-Palmans 15.33
46 Giuseppe Palumbo (Ita) Acqua & Sapone-Caffe Mokambo 15.46
47 Jaroslaw Zarebski (Pol) Hoop CCC - Polsat 16.00
48 Jens Heppner (Ger) Team Wiesenhof 18.06
49 Tomas Konecny (Cze) T-Mobile Team 18.07
50 Seweryn Kohut (Pol) Hoop CCC - Polsat 19.04
51 Hubert Nowak (Pol) Legia Bazyliszek-Sopro 21.20
52 Jan Valach (Svk) Ed' System-ZVVZ 21.40
53 Enrico Poitschke (Ger) Team Wiesenhof 21.44
54 Wojciech Pawlak (Pol) Knauf-Mikomax 21.50
55 Marco Milesi (Ita) Vini Caldirola-Nobili Rubinetterie 22.29
56 Frédéric Gabriel (Fra) MrBookmaker.com-Palmans 22.30
57 Wolfgang Murer (Aut) Elk Haus Radteam Sportunion Schrems 22.54
58 Oleksandr Klymenko (Ukr) Action ATI
59 Jens Renders (Bel) MrBookmaker.com-Palmans 24.59
60 Antonio D'aniello (Ita) Miche 25.08
61 Gregor Zoledziowski (Pol) Legia Bazyliszek-Sopro 25.09
62 Martin Mares (Cze) PSK Whirlpool 26.56
63 Pavel Zerzan (Cze) Ed' System-ZVVZ 27.25
64 Piotr Chmielewski (Pol) Action ATI 27.59
65 Serguei Lelekine (Rus) Formaggi Pinzolo Fiave' 30.15
66 Michal Precechtel (Cze) Ed' System-ZVVZ 30.24
67 Kamil Vrana (Cze) PSK Whirlpool 30.29
68 Stefano Cavallari (Ita) Vini Caldirola-Nobili Rubinetterie 32.40
69 Paol Longo Borghini (Ita) Vini Caldirola-Nobili Rubinetterie 32.47
70 Frantisek Rabon (Cze) PSK Whirlpool 34.25
71 Dariusz Rudnicki (Pol) Legia Bazyliszek-Sopro 35.17
72 Paolo Valoti (Ita) Domina Vacanze 35.49
73 Pawel Szaniawski (Pol) Legia Bazyliszek-Sopro 37.40
74 Björn Schröder (Ger) Team Wiesenhof 38.14
75 Martin Hvastija (Slo) Alessio-Bianchi 39.06
76 Frantisek Trkal (Cze) Ed' System-ZVVZ 40.17
77 Jan Faltynek (Cze) PSK Whirlpool 40.22
78 Denis Kraft (Ger) Action ATI 40.38
79 Marco Cedroni (Ita) Formaggi Pinzolo Fiave' 41.10
80 Raffaele Ferrara (Ita) Alessio-Bianchi 41.19
81 Peter Wuyts (Bel) MrBookmaker.com-Palmans 41.37
82 Andrea Tafi (Ita) Alessio-Bianchi 41.47
83 Martin Riska (Svk) PSK Whirlpool 42.14
84 Pasquale Muto (Ita) Miche 42.46
85 Jindrich Vana (Cze) Ed' System-ZVVZ 43.16
86 Francesco Secchiari (Ita) Domina Vacanze 45.52
87 Eric Baumann (Ger) T-Mobile Team 46.16
88 Marcin Lewandowski (Pol) Action ATI 48.31
89 Luca Celli (Ita) Vini Caldirola-Nobili Rubinetterie 48.47
90 Antonio Bucciero (Ita) Saeco 48.55
91 Bogdan Bondariew (Ukr) Action ATI 49.16
92 Giulio Tomi (Ita) Vini Caldirola-Nobili Rubinetterie 49.38
93 Gert Vanderaerden (Bel) MrBookmaker.com-Palmans 51.12
94 Sebastian Siedler (Ger) Team Wiesenhof 51.31
95 Denis Bertolini (Ita) Acqua & Sapone-Caffe Mokambo 51.56
96 Giosue Bonomi (Ita) Saeco 52.36
97 Wlodzimerz Gilicki (Pol) Knauf-Mikomax 53.44
98 Rene Obst (Ger) Team Wiesenhof 54.08
99 Alessandro Donati (Ita) Acqua & Sapone-Caffe Mokambo 58.24
100 Mario Höller (Aut) Elk Haus Radteam Sportunion Schrems 58.26
101 Gian Matteo Fagnini (Ita) Domina Vacanze 59.01
102 Christoph Roodhooft (Bel) MrBookmaker.com-Palmans 1.00.35
Mountains classification
1 Seweryn Kohut (Pol) Hoop CCC - Polsat 19 pts
2 Jan Faltynek (Cze) PSK Whirlpool 18
3 Massimo Giunti (Ita) Domina Vacanze 18
4 Denis Kraft (Ger) Action ATI 15
5 Lars Wackernagel (Ger) Team Wiesenhof 12
6 Alexandr Kolobnev (Rus) Domina Vacanze 11
7 Kazimierz Stafiej (Pol) Action ATI 11
8 Michele Scarponi (Ita) Domina Vacanze 10
9 Christoph Roodhooft (Bel) MrBookmaker.com-Palmans 8
10 Filippo Simeoni (Ita) Domina Vacanze 7
11 Piotr Przydzial (Pol) Hoop CCC - Polsat 7
12 Martin Mares (Cze) PSK Whirlpool 7
13 Radoslaw Romanik (Pol) Hoop CCC - Polsat 6
14 Kurt Van De Wouwer (Bel) MrBookmaker.com-Palmans 6
15 Francesco Secchiari (Ita) Domina Vacanze 6
16 Slawomir Kohut (Pol) Hoop CCC - Polsat 5
17 Marius Sabaliauskas (Ltu) Saeco 4
18 Tomas Konecny (Cze) T-Mobile Team 4
19 Alessandro Donati (Ita) Acqua & Sapone-Caffe Mokambo 4
20 Luca Celli (Ita) Vini Caldirola-Nobili Rubinetterie 3
21 Tomasz Brozyna (Pol) Action ATI 2
22 Jens Heppner (Ger) Team Wiesenhof 2
23 Eric Baumann (Ger) T-Mobile Team 2
24 Rene Obst (Ger) Team Wiesenhof 2
25 Timothy Jones (Zim) Domina Vacanze 1
26 Pawel Szaniawski (Pol) Legia Bazyliszek-Sopro 1
Most active rider classification
1 Eric Baumann (Ger) T-Mobile Team 14 pts
2 Björn Schröder (Ger) Team Wiesenhof 10
3 Seweryn Kohut (Pol) Hoop CCC - Polsat 8
4 Wojciech Pawlak (Pol) Knauf-Mikomax 7
5 Jan Faltynek (Cze) PSK Whirlpool 6
6 Martin Mares (Cze) PSK Whirlpool 5
7 Kazimierz Stafiej (Pol) Action ATI 5
8 Jens Heppner (Ger) Team Wiesenhof 5
9 Denis Kraft (Ger) Action ATI 5
10 Wlodzimerz Gilicki (Pol) Knauf-Mikomax 4
11 Lars Wackernagel (Ger) Team Wiesenhof 3
12 Tomas Konecny (Cze) T-Mobile Team 3
13 Alessandro Donati (Ita) Acqua & Sapone-Caffe Mokambo 3
14 Gregor Zoledziowski (Pol) Legia Bazyliszek-Sopro 3
15 Piotr Chmielewski (Pol) Action ATI 3
16 Francesco Secchiari (Ita) Domina Vacanze 3
17 Slawomir Kohut (Pol) Hoop CCC - Polsat 3
18 Jaroslaw Welniak (Pol) Legia Bazyliszek-Sopro 2
19 Martin Hvastija (Slo) Alessio-Bianchi 2
20 Przemyslaw Niemec (Pol) Miche 2
21 Frantisek Rabon (Cze) PSK Whirlpool 2
22 Marek Blazej (Pol) Legia Bazyliszek-Sopro 2
23 Erwin Thijs (Bel) MrBookmaker.com-Palmans 1
24 Sebastian Siedler (Ger) Team Wiesenhof 1
25 Massimo Giunti (Ita) Domina Vacanze 1
U23 classification
1 Christian Knees (Ger) Team Wiesenhof 29.19.44
2 Michal Kollert (Cze) PSK Whirlpool 3.19
3 Alexandr Kolobnev (Rus) Domina Vacanze 4.23
4 David Loosli (Swi) Saeco 4.36
5 Dawid Krupa (Pol) Legia Bazyliszek-Sopro 5.50
6 Przemyslaw Niemec (Pol) Miche 9.36
7 Torsten Hiekmann (Ger) T-Mobile Team 12.20
8 Hubert Nowak (Pol) Legia Bazyliszek-Sopro 20.27
9 Jens Renders (Bel) MrBookmaker.com-Palmans 24.06
10 Gregor Zoledziowski (Pol) Legia Bazyliszek-Sopro 24.16
11 Martin Mares (Cze) PSK Whirlpool 26.03
12 Paol Longo Borghini (Ita) Vini Caldirola-Nobili Rubinetterie 31.54
13 Frantisek Rabon (Cze) PSK Whirlpool 33.32
14 Dariusz Rudnicki (Pol) Legia Bazyliszek-Sopro 34.24
15 Pawel Szaniawski (Pol) Legia Bazyliszek-Sopro 36.47
16 Björn Schröder (Ger) Team Wiesenhof 37.21
17 Denis Kraft (Ger) Action ATI 39.45
18 Pasquale Muto (Ita) Miche 41.53
19 Eric Baumann (Ger) T-Mobile Team 45.23
20 Antonio Bucciero (Ita) Saeco 48.02
Teams classification
1 T-Mobile Team 87.58.43
2 Domina Vacanze 4.08
3 Team Wiesenhof 5.39
4 Ed' System-ZVVZ 6.52
5 Hoop CCC - Polsat 8.22
6 MrBookmaker.com-Palmans 11.37
7 Legia Bazyliszek-Sopro 11.53
8 Saeco 14.20
9 Vini Caldirola-Nobili Rubinetterie 14.30
10 Action ATI 20.18
11 PSK Whirlpool 27.08
12 Knauf-Mikomax 51.03
13 Acqua & Sapone-Caffe Mokambo 55.01
14 Alessio-Bianchi 1.09.43
15 Miche 1.10.36
16 Elk Haus Radteam Sportunion Schrems 1.24.51
Close