1 Luis León Sánchez Gil (Spa) Liberty Seguros 3.49.12
2 David Navas Chica (Spa) Illes Balears-Banesto
3 Eladio Jiménez Sánchez (Spa) Comunidad Valenciana-Kelme 0.06
4 Isidro Nozal Vega (Spa) Liberty Seguros
5 Félix R Cárdenas Ravalo (Col) Cafes Baque
6 Haimar Zubeldia Agirre (Spa) Euskaltel-Euskadi
7 Carlos Ramón Golbano García (Spa) Costa De Almeria-Paternina
8 José Angel Gómez Marchante (Spa) Costa De Almeria-Paternina
9 Alberto López De Munain (Spa) Euskaltel-Euskadi
10 Daniele Contrini (Ita) Team L.P.R.-Piacenza Management SRL 0.58
11 Markel Irizar Aramburu (Spa) Euskaltel-Euskadi
12 Eric Leblacher (Fra) Credit Agricole
13 David Latasa Lasa (Spa) Comunidad Valenciana-Kelme
14 Joseba Albizu Lizaso (Spa) Euskaltel-Euskadi
15 José M Elias Galindo (Spa) Relax-Bodysol
16 Mads Kaggestad (Nor) Credit Agricole
17 Iban Mayo Diez (Spa) Euskaltel-Euskadi 1.10
18 Nuno Ribeiro (Por) L.A.-Pecol
19 Samuel Sánchez González (Spa) Euskaltel-Euskadi
20 Fabian Jeker (Swi) Saunier Duval-Prodir
21 Pedro Marichalar Fernández (Spa) Spanish National Team
22 Pedro Cardoso (Por) Milaneza Maia
23 Lizuarte Manuel Martins (Por) Milaneza Maia
24 Francisco José Lara Ruiz (Spa) Costa De Almeria-Paternina
25 Pablo Lastras García (Spa) Illes Balears-Banesto
26 Hernani Broco (Por) L.A.-Pecol
27 Samuel Dumoulin (Fra) Ag2R Prevoyance
28 Pedro M Andrade Oliveira (Por) L.A.-Pecol
29 Efraín Gutierrez Sánchez (Spa) Cafes Baque
30 Mario De Sarraga Orviz (Spa) Spanish National Team
31 Javier Pérez Pereira (Spa) Costa De Almeria-Paternina
32 Josep Jufre Pou (Spa) Relax-Bodysol
33 Miguel Martín Perdiguero (Spa) Saunier Duval-Prodir
34 Aitor Pérez Arrieta (Spa) Cafes Baque
35 Hugo Sabido (Por) Milaneza Maia
36 Dailos Diaz Armas (Spa) Spanish National Team
37 David Arroyo Duran (Spa) L.A.-Pecol
38 Beñat Albizuri Aransolo (Spa) Spanish National Team
39 Giampaolo Caruso (Ita) Liberty Seguros
40 Jorge Ferrío Luque (Spa) Costa De Almeria-Paternina
41 David Herrero Llorente (Spa) Costa De Almeria-Paternina
42 Roberto Heras Hernández (Spa) Liberty Seguros
43 Moisés Dueñas Nevado (Spa) Relax-Bodysol
44 Alexandre Botcharov (Rus) Credit Agricole
45 Mikel Pradera Rodríguez (Spa) Illes Balears-Banesto
46 Andrei Zintchenko (Rus) Milaneza Maia
47 Jorge Torre (Por) L.A.-Pecol
48 Francisco Palacios (Spa) Cafes Baque
49 Antonio Tauler Llul (Spa) Illes Balears-Banesto
50 Francisco Mancebo Pérez (Spa) Illes Balears-Banesto
51 Gustavo Cesar Veloso (Spa) Relax-Bodysol
52 Iván Ramiro Parra Pinto (Col) Comunidad Valenciana-Kelme
53 Rodrigo García Rena (Spa) Spanish National Team
54 Gonçalo José Amorim Valada (Por) Milaneza Maia
55 Pedro Arreitunandia Quintero (Spa) Cafes Baque
56 José Antonio López Gil (Spa) Illes Balears-Banesto
57 Christophe Moreau (Fra) Credit Agricole
58 Gorka González Larrañaga (Spa) Euskaltel-Euskadi
59 José Luis Rebollo Aguado (Spa) Relax-Bodysol
60 Stéphane Goubert (Fra) Ag2R Prevoyance
61 Dimitriy Muravyev (Kaz) Credit Agricole
62 Leonardo Piepoli (Ita) Saunier Duval-Prodir
63 Joseba Zubeldia Agirre (Spa) Euskaltel-Euskadi
64 Adolfo García Quesada (Spa) Comunidad Valenciana-Kelme
65 Hernán Buenahora Gutiérrez (Col) Cafes Baque
66 Jonathan González Rios (Spa) Costa De Almeria-Paternina
67 David López García (Spa) Cafes Baque
68 Joaquim López Torrella (Spa) Costa De Almeria-Paternina
69 Roberto Laiseka Jaio (Spa) Euskaltel-Euskadi
70 Dimitri Konyshev (Rus) Team L.P.R.-Piacenza Management SRL 1.28
71 Angelo Lopeboselli (Ita) Team L.P.R.-Piacenza Management SRL 2.19
72 Joan Horrach Rippoll (Spa) Illes Balears-Banesto
73 Christian Vandevelde (USA) Liberty Seguros
74 Angel Gómez (Spa) Saunier Duval-Prodir 4.50
75 Iñigo Chaurreau Bernárdez (Spa) Ag2R Prevoyance 5.27
76 Mikel Astarloza (Spa) Ag2R Prevoyance
77 Mario Sánchez Fernández (Spa) Spanish National Team
78 Joaquín Sobrino Martínez (Spa) Spanish National Team
79 Aitor Hernández Gutiérrez (Spa) Team L.P.R.-Piacenza Management SRL
80 Mikel Elqezabal Fernández (Spa) Costa De Almeria-Paternina
81 Rubén Ispizua Oarbeascoa (Spa) L.A.-Pecol
82 Luca Nardello (Ita) Team L.P.R.-Piacenza Management SRL
83 Samuel Soto Vidal (Spa) Spanish National Team 7.26
84 Christophe Le Mevel (Fra) Credit Agricole
85 Ivan Degasperi (Ita) Team L.P.R.-Piacenza Management SRL 9.08
86 Danilo Napolitano (Ita) Team L.P.R.-Piacenza Management SRL
87 Candido Barbosa (Por) L.A.-Pecol
88 Luis Pérez Romero (Spa) Relax-Bodysol
89 Hector Guerra García (Spa) Relax-Bodysol
90 Jon Odriozola Mugarza (Spa) Comunidad Valenciana-Kelme
91 David Bernabeu Armengol (Spa) Milaneza Maia
92 Óscar Laguna García (Spa) Relax-Bodysol
93 Fernando Torres (Spa) Cafes Baque
94 David García Dapena (Spa) L.A.-Pecol
95 Andrei Karpatchev (Rus) Team L.P.R.-Piacenza Management SRL
96 Francisco Cabello Luque (Spa) Comunidad Valenciana-Kelme
97 Bruno Castanheira Gomes (Por) Milaneza Maia
98 Rafael Casero Moreno (Spa) Saunier Duval-Prodir
99 Javier Cherro Molina (Spa) Comunidad Valenciana-Kelme
100 Francisco Gutiérrez (Spa) Cafes Baque
101 Tim Johnson (USA) Saunier Duval-Prodir
102 Daniel Moreno Fernández (Spa) Spanish National Team
103 Jesús Hernández Blazquez (Spa) Liberty Seguros
104 Christophe Oriol (Fra) Ag2R Prevoyance
105 Stéphane Auge (Fra) Credit Agricole
106 Javier González Barrera (Col) Saunier Duval-Prodir
107 René Andrle (Cze) Liberty Seguros
108 Carlos Barredo Llamazales (Spa) Liberty Seguros
DNF 52
DNF 18
DNF 77
DNF 65
DNF 5
DNF 88
DNS 123
Mountains
La Llama - Cat. 2, km 58.6
1 Gonçalo José Amorim Valada (Por) Milaneza Maia 10 pts
2 Pedro M Andrade Oliveira (Por) L.A.-Pecol 7
3 Gorka González Larrañaga (Spa) Euskaltel-Euskadi 5
4 Félix R Cárdenas Ravalo (Col) Cafes Baque 3
5 Christophe Moreau (Fra) Credit Agricole 2
6 Adolfo García Quesada (Spa) Comunidad Valenciana-Kelme 1
Ortiguero - Cat. 3, km 141.9
1 Félix R Cárdenas Ravalo (Col) Cafes Baque 6 pts
2 Alberto López De Munain (Spa) Euskaltel-Euskadi 4
3 Eladio Jiménez Sánchez (Spa) Comunidad Valenciana-Kelme 2
Llano De La Cuesta - Cat. 3, km 154.7
1 Félix R Cárdenas Ravalo (Col) Cafes Baque 6 pts
2 Alberto López De Munain (Spa) Euskaltel-Euskadi 4
3 Haimar Zubeldia Agirre (Spa) Euskaltel-Euskadi 2
4 Carlos Ramón Golbano García (Spa) Costa De Almeria-Paternina 1
Metas volantes
Infiesto - km 42
1 Danilo Napolitano (Ita) Team L.P.R.-Piacenza Management SRL 3 pts
2 Pedro M Andrade Oliveira (Por) L.A.-Pecol 2
3 Mikel Pradera Rodríguez (Spa) Illes Balears-Banesto 1
Cangas De Onís - km 122
1 Stéphane Auge (Fra) Credit Agricole 3 pts
2 Miguel Martín Perdiguero (Spa) Saunier Duval-Prodir 2
3 Jon Odriozola Mugarza (Spa) Comunidad Valenciana-Kelme 1
Teams
1 Euskaltel - Euskadi 11.28.46
2 Liberty Seguros 0.06
3 Costa De Almeria - Paternina 0.12
4 Com. Valenciana - Kelme 1.04
5 Illes Balears - Banesto 1.10
6 Cafes Baque 1.16
7 Credit Agricole 1.56
8 Relax - Bodysol 2.08
9 L.A. - Pecol 2.20
10 Milaneza Maia
11 Selección Española
12 Saunier Duval - Prodir
13 Team L.P.R. - Piacenza Management 3.35
14 Ag2R Prevoyance 6.37
General classification after stage 1
1 Luis León Sánchez Gil (Spa) Liberty Seguros 3.49.02
2 David Navas Chica (Spa) Illes Balears-Banesto 0.04
3 Eladio Jiménez Sánchez (Spa) Comunidad Valenciana-Kelme 0.12
4 Isidro Nozal Vega (Spa) Liberty Seguros 0.16
5 Félix R Cárdenas Ravalo (Col) Cafes Baque
6 Haimar Zubeldia Agirre (Spa) Euskaltel-Euskadi
7 Carlos Ramón Golbano García (Spa) Costa De Almeria-Paternina
8 José Angel Gómez Marchante (Spa) Costa De Almeria-Paternina
9 Alberto López De Munain (Spa) Euskaltel-Euskadi
10 Daniele Contrini (Ita) Team L.P.R.-Piacenza Management SRL 1.08
11 Markel Irizar Aramburu (Spa) Euskaltel-Euskadi
12 Eric Leblacher (Fra) Credit Agricole
13 David Latasa Lasa (Spa) Comunidad Valenciana-Kelme
14 Joseba Albizu Lizaso (Spa) Euskaltel-Euskadi
15 José M Elias Galindo (Spa) Relax-Bodysol
16 Mads Kaggestad (Nor) Credit Agricole
17 Rodrigo García Rena (Spa) Spanish National Team 1.17
18 Pedro M Andrade Oliveira (Por) L.A.-Pecol 1.18
19 Miguel Martín Perdiguero (Spa) Saunier Duval-Prodir
20 Mikel Pradera Rodríguez (Spa) Illes Balears-Banesto
21 Gorka González Larrañaga (Spa) Euskaltel-Euskadi
22 Iban Mayo Diez (Spa) Euskaltel-Euskadi 1.20
23 Nuno Ribeiro (Por) L.A.-Pecol
24 Samuel Sánchez González (Spa) Euskaltel-Euskadi
25 Fabian Jeker (Swi) Saunier Duval-Prodir
26 Pedro Marichalar Fernández (Spa) Spanish National Team
27 Pedro Cardoso (Por) Milaneza Maia
28 Lizuarte Manuel Martins (Por) Milaneza Maia
29 Francisco José Lara Ruiz (Spa) Costa De Almeria-Paternina
30 Pablo Lastras García (Spa) Illes Balears-Banesto
31 Hernani Broco (Por) L.A.-Pecol
32 Samuel Dumoulin (Fra) Ag2R Prevoyance
33 Efraín Gutierrez Sánchez (Spa) Cafes Baque
34 Mario De Sarraga Orviz (Spa) Spanish National Team
35 Javier Pérez Pereira (Spa) Costa De Almeria-Paternina
36 Josep Jufre Pou (Spa) Relax-Bodysol
37 Aitor Pérez Arrieta (Spa) Cafes Baque
38 Hugo Sabido (Por) Milaneza Maia
39 Dailos Diaz Armas (Spa) Spanish National Team
40 David Arroyo Duran (Spa) L.A.-Pecol
41 Beñat Albizuri Aransolo (Spa) Spanish National Team
42 Giampaolo Caruso (Ita) Liberty Seguros
43 Jorge Ferrío Luque (Spa) Costa De Almeria-Paternina
44 David Herrero Llorente (Spa) Costa De Almeria-Paternina
45 Roberto Heras Hernández (Spa) Liberty Seguros
46 Moisés Dueñas Nevado (Spa) Relax-Bodysol
47 Alexandre Botcharov (Rus) Credit Agricole
48 Andrei Zintchenko (Rus) Milaneza Maia
49 Jorge Torre (Por) L.A.-Pecol
50 Francisco Palacios (Spa) Cafes Baque
51 Antonio Tauler Llul (Spa) Illes Balears-Banesto
52 Francisco Mancebo Pérez (Spa) Illes Balears-Banesto
53 Gustavo Cesar Veloso (Spa) Relax-Bodysol
54 Iván Ramiro Parra Pinto (Col) Comunidad Valenciana-Kelme
55 Gonçalo José Amorim Valada (Por) Milaneza Maia
56 Pedro Arreitunandia Quintero (Spa) Cafes Baque
57 José Antonio López Gil (Spa) Illes Balears-Banesto
58 Christophe Moreau (Fra) Credit Agricole
59 José Luis Rebollo Aguado (Spa) Relax-Bodysol
60 Stéphane Goubert (Fra) Ag2R Prevoyance
61 Dimitriy Muravyev (Kaz) Credit Agricole
62 Leonardo Piepoli (Ita) Saunier Duval-Prodir
63 Joseba Zubeldia Agirre (Spa) Euskaltel-Euskadi
64 Adolfo García Quesada (Spa) Comunidad Valenciana-Kelme
65 Hernán Buenahora Gutiérrez (Col) Cafes Baque
66 Jonathan González Rios (Spa) Costa De Almeria-Paternina
67 David López García (Spa) Cafes Baque
68 Joaquim López Torrella (Spa) Costa De Almeria-Paternina
69 Roberto Laiseka Jaio (Spa) Euskaltel-Euskadi
70 Dimitri Konyshev (Rus) Team L.P.R.-Piacenza Management SRL 1.38
71 Angelo Lopeboselli (Ita) Team L.P.R.-Piacenza Management SRL 2.29
72 Joan Horrach Rippoll (Spa) Illes Balears-Banesto
73 Christian Vandevelde (USA) Liberty Seguros
74 Angel Gómez (Spa) Saunier Duval-Prodir 5.00
75 Iñigo Chaurreau Bernárdez (Spa) Ag2R Prevoyance 5.37
76 Mikel Astarloza (Spa) Ag2R Prevoyance
77 Mario Sánchez Fernández (Spa) Spanish National Team
78 Joaquín Sobrino Martínez (Spa) Spanish National Team
79 Aitor Hernández Gutiérrez (Spa) Team L.P.R.-Piacenza Management SRL
80 Mikel Elqezabal Fernández (Spa) Costa De Almeria-Paternina
81 Rubén Ispizua Oarbeascoa (Spa) L.A.-Pecol
82 Luca Nardello (Ita) Team L.P.R.-Piacenza Management SRL
83 Samuel Soto Vidal (Spa) Spanish National Team 7.36
84 Christophe Le Mevel (Fra) Credit Agricole
85 Danilo Napolitano (Ita) Team L.P.R.-Piacenza Management SRL 9.15
86 Stéphane Auge (Fra) Credit Agricole
87 Jon Odriozola Mugarza (Spa) Comunidad Valenciana-Kelme 9.17
88 Candido Barbosa (Por) L.A.-Pecol 9.18
89 Luis Pérez Romero (Spa) Relax-Bodysol
90 Hector Guerra García (Spa) Relax-Bodysol
91 David Bernabeu Armengol (Spa) Milaneza Maia
92 Óscar Laguna García (Spa) Relax-Bodysol
93 Fernando Torres (Spa) Cafes Baque
94 David García Dapena (Spa) L.A.-Pecol
95 Andrei Karpatchev (Rus) Team L.P.R.-Piacenza Management SRL
96 Francisco Cabello Luque (Spa) Comunidad Valenciana-Kelme
97 Bruno Castanheira Gomes (Por) Milaneza Maia
98 Rafael Casero Moreno (Spa) Saunier Duval-Prodir
99 Javier Cherro Molina (Spa) Comunidad Valenciana-Kelme
100 Francisco Gutiérrez (Spa) Cafes Baque
101 Tim Johnson (USA) Saunier Duval-Prodir
102 Daniel Moreno Fernández (Spa) Spanish National Team
103 Jesús Hernández Blazquez (Spa) Liberty Seguros
104 Christophe Oriol (Fra) Ag2R Prevoyance
105 Javier González Barrera (Col) Saunier Duval-Prodir
106 René Andrle (Cze) Liberty Seguros
107 Carlos Barredo Llamazales (Spa) Liberty Seguros
108 Ivan Degasperi (Ita) Team L.P.R.-Piacenza Management SRL 9.28
Mountains classification
1 Félix R Cárdenas Ravalo (Col) Cafes Baque 15 pts
2 Gonçalo José Amorim Valada (Por) Milaneza Maia 10
3 Alberto López De Munain (Spa) Euskaltel-Euskadi 8
4 Pedro M Andrade Oliveira (Por) L.A.-Pecol 7
5 Gorka González Larrañaga (Spa) Euskaltel-Euskadi 5
6 Eladio Jiménez Sánchez (Spa) Comunidad Valenciana-Kelme 2
7 Haimar Zubeldia Agirre (Spa) Euskaltel-Euskadi 2
8 Christophe Moreau (Fra) Credit Agricole 2
9 Carlos Ramón Golbano García (Spa) Costa De Almeria-Paternina 1
10 Adolfo García Quesada (Spa) Comunidad Valenciana-Kelme 1
Metas volantes classification
1 Danilo Napolitano (Ita) Team L.P.R.-Piacenza Management SRL 3 pts
2 Stéphane Auge (Fra) Credit Agricole 3
3 Miguel Martín Perdiguero (Spa) Saunier Duval-Prodir 2
4 Pedro M Andrade Oliveira (Por) L.A.-Pecol 2
5 Jon Odriozola Mugarza (Spa) Comunidad Valenciana-Kelme 1
6 Mikel Pradera Rodríguez (Spa) Illes Balears-Banesto 1
Teams classification
1 Euskaltel - Euskadi 11.28.46
2 Liberty Seguros 0.06
3 Costa De Almeria - Paternina 0.12
4 Com. Valenciana - Kelme 1.04
5 Illes Balears - Banesto 1.10
6 Cafes Baque 1.16
7 Credit Agricole 1.56
8 Relax - Bodysol 2.08
9 L.A. - Pecol 2.20
10 Milaneza Maia
11 Selección Española
12 Saunier Duval - Prodir
13 Team L.P.R. - Piacenza Management 3.35
14 Ag2R Prevoyance 6.37
Close