Paris - Nice 2011


France
06-03-2011 - 13-03-2011
Main Paris - Nice

Startlist

Rabobank Cycling Team
RAB NED
Directores: : DEKKER E/VAN HOUWELINGEN A
1 Luis Leon SANCHEZ
2 Juan Manuel GARATE
3 Bauke MOLLEMA
4 Grischa NIERMANN
5 Laurens TEN DAM
6 Maarten TJALLINGII
7 Jos VAN EMDEN
8 Pieter WEENING

Team Garmin - Cervelo
GRM USA
Directores: : FERNANDEZ B/KETCHELL R
11 Ryder HESJEDAL
12 Heinrich HAUSSLER
13 Christophe LE MÉVEL
14 Daniel LLOYD
15 Martijn MAASKANT
16 Gabriel RASCH
17 Andrew TALANSKY
18 Johan VAN SUMMEREN

HTC - Highroad
THR USA
Directores: : PEIPER Alan
21 Tony MARTIN
22 Lars BAK
23 Matthew Harley GOSS
24 Danny PATE
25 Alex RASMUSSEN
26 Kanstantsin SIVTSOV
27 Tejay VAN GARDEREN
28 Martin VELITS

Sky Procycling
SKY GBR
Directores: : PORTAL N/YATES S
31 Bradley WIGGINS
32 Simon GERRANS
33 Gregory HENDERSON
34 Jérémy HUNT
35 Michael ROGERS
36 Geraint THOMAS
37 Rigoberto URAN
38 Xabier ZANDIO

AG2R - La mondiale
ALM FRA
Directores: : JURDIE J/LAVENU V
41 Nicolas ROCHE
42 Maxime BOUET
43 Hubert DUPONT
44 Blel KADRI
45 Sébastien MINARD
46 Jean-Christophe PERAUD
47 Anthony RAVARD
48 Christophe RIBLON

Movistar Team
MOV ESP
Directores: : LEDANOIS Yvon
51 José Ivan GUTIERREZ
52 Vicente GARCIA ACOSTA
53 Pablo LASTRAS
54 David LOPEZ GARCIA
55 Sergio PARDILLA
56 Luis PASAMONTES
57 Jose Joaquin ROJAS
58 Xavier TONDO

Omega Pharma - Lotto
OLO BEL
Directores: : FRISON Herman
61 Jurgen VAN DEN BROECK
62 Jan BAKELANTS
63 Bart DE CLERCQ
64 Francis DE GREEF
65 Óscar PUJOL
66 Jurgen ROELANDTS
67 Jürgen VAN DE WALLE
68 Jussi VEIKKANEN

Pro Team Astana
AST KAZ
Directores: : SHEFER Alexander
71 Alexandre VINOKOUROV
72 Rémy DI GRÉGORIO
73 Dmitriy FOFONOV
74 Andriy GRIVKO
75 Fredrik KESSIAKOFF
76 Robert KISERLOVSKI
77 Roman KREUZIGER
78 Tomas VAITKUS

Team RadioShack
RSH USA
Directores: : GALLOPIN Alain
81 Janez BRAJKOVIC
82 Matthew BUSCHE
83 Robert HUNTER
84 Markel IRIZAR
85 Andréas KLÖDEN
86 Levi LEIPHEIMER
87 Geoffroy LEQUATRE
88 Sergio PAULINHO

FDJ
FDJ FRA
Directores: : PINEAU Frank
91 Pierrick FÉDRIGO
92 Sandy CASAR
93 Arnold JEANNESSON
94 Yoann OFFREDO
95 Rémi PAURIOL
96 Cédric PINEAU
97 Jérémy ROY
98 Artur VICHOT

Vacansoleil - DCM Procycling Team
VCD NED
Directores: : VAN DER SCHUEREN Hilaire
101 Romain FEILLU
102 Matteo CARRARA
103 Thomas DE GENDT
104 Stijn DEVOLDER
105 Sergey LAGUTIN
106 Björn LEUKEMANS
107 Rob RUIJGH
108 Lieuwe WESTRA

Liquigas - Cannondale
LIQ ITA
Directores: : SCIREA M/ZANATTA S
111 Peter SAGAN
112 Valerio AGNOLI
113 Eros CAPECCHI
114 Mauro FINETTO
115 Kristjan KOREN
116 Dominik NERZ
117 Maciej PATERSKI
118 Simone PONZI

Saxo Bank SunGard
SBS DEN
Directores: : GUIDI F/MCGEE B
121 Richie PORTE
122 Mads CHRISTENSEN
123 Laurent DIDIER
124 Lucas Sebastien HAEDO
125 Benjamin NOVAL GONZALEZ
126 Chris SÖRENSEN
127 Nicki SÖRENSEN
128 Brian VANDBORG

Team Leopard - Trek
LEO LUX
Directores: : ANDERSEN K/MICHAELSEN L
131 Frank SCHLECK
132 Brice FEILLU
133 Jacob FUGLSANG
134 Linus GERDEMANN
135 Maxime MONFORT
136 Bruno PIRES
137 Jens VOIGT
138 Wouter WEYLANDT

Cofidis le Crédit en Ligne
COF FRA
Directores: : AUGÉ S/ROUS D
141 David MONCOUTIÉ
142 Mickaël BUFFAZ
143 Samuel DUMOULIN
144 Julien EL FARES
145 Tony GALLOPIN
146 Luis Angel MATE MARDONES
147 Rein TAARAMAE
148 Tristan VALENTIN

Katusha Team
KAT RUS
Directores: : KONYCHEV Dmitri
151 Vladimir GUSEV
152 Pavel BRUTT
153 Denis GALIMZYANOV
154 Leif HOSTE
155 Sergueï IVANOV
156 Yury TROFIMOV
157 Nicolay TRUSOV
158 Eduard VORGANOV

BMC Racing Team
BMC USA
Directores: : LELANGUE J/VERBRUGGHE R
161 Amaël MOINARD
162 Brent BOOKWALTER
163 Yannick EIJSSEN
164 Karsten KROON
165 Jeffry LOUDER
166 Steve MORABITO
167 Ivan SANTAROMITA
168 Danilo WYSS

Quick Step Cycling Team
QST BEL
Directores: : PEETERS Wilfried
171 Sylvain CHAVANEL
172 Marc DE MAAR
173 Kevin DE WEERT
174 Nikolas MAES
175 Jérôme PINEAU
176 Francesco REDA
177 Andreas STAUFF
178 Gert STEEGMANS

Team Europcar
EUC FRA
Directores: : MOTTIER Ismaël
181 Thomas VOECKLER
182 Damien GAUDIN
183 Cyril GAUTIER
184 Vincent JEROME
185 Alexandre PICHOT
186 Perrig QUEMENEUR
187 Pierre ROLLAND
188 Sébastien TURGOT

Euskaltel - Euskadi
EUS ESP
Directores: : GERRIKAGOITIA ARRIEN Gorka
191 Samuel SANCHEZ
192 Jorge AZANTA
193 Pierre CAZAUX
194 Inaki ISASI
195 Gorka IZAGIRRE INSAUSTI
196 Romain SICARD
197 Pablo URTASUN PEREZ
198 Gorka VERDUGO

Lampre - ISD
LAM ITA
Directores: : BONTEMPI F/PIOVANI M
202 Matteo BONO
203 Francesco GAVAZZI
204 Olekdandr KVACHUK
205 Daniele RIGHI
206 Alessandro SPEZIALETTI
207 Simon SPILAK
208 Diego ULISSI

Unfortunately no photos in this album.
  Add an image