Tour de Langkawi 2001
Ronde van Langkawi


Malaysia
06-02-2001 - 18-02-2001
Category UCI:
Main Tour de Langkawi
Websites: http://www.ltdl.com.my/

Startlist

Mercury-Viatel Mapei-Quick Step
1 Chris Horner (USA) 11 Paolo Lanfranchi (Ita)
2 Niklas Axelsson (Swe) 12 Dario David Cioni (Ita)
3 Scott Moninger (USA) 14 Paolo Bettini (Ita)
4 Chris Wherry (USA) 15 Elio Aggiano (Ita)
5 Gordon Fraser (Can) 16 Pedro Horrilo Munoz (Spa)
6 Jans Koerts (Ned) 17 Davide Bramati (Ita)
7 Henk Vogels (Aus) 18 Rinaldo Nocentini (Ita)

CSC World Online Ceramica Panaria Fiordo
21 Michael Sandstod (Den) 31 Julio Albert Perez Cuapio (Mex)
22 Martin Rittsel (Swe) 32 Enrico Degano (Ita)
23 Nicki Sorensen (Den) 33 Antonio Varriale (Ita)
24 Danny Jonasson (Den) 34 Stefano Guerrini (Ita)
25 René Joergensen (Den) 35 Sergiy Matveyev (Ukr)
26 Jacob Moe Rasmussen (Den) 36 Tom Leaper (Aus)
27 Bjarke Nielsen (Den) 37 Nathan O'Neill (Aus)

Credit Agricole Saeco Macchine Per Caffe
41 Magnus Backstedt (Swe) 51 Brad Davidson (Aus)
42 Jens Voigt (Ger) 52 Oscar Cavagnis (Ita)
43 Anthony Langella (Fra) 53 Alessio Galletti (Ita)
44 Ludovic Martin (Fra) 54 Jörg Ludewig (Ger)
45 Pierrick Fedrigo (Fra) 55 Massimiliano Mori (Ita)
46 Sébastien Hinault (Fra) 56 Francesco Secchiari (Ita)
47 Christopher Jenner (Fra) 57 Christian Wegmann (Ger)

AG2R Prevoyance Telekom Malaysia
61 Linas Balciunas (Ltu) 71 Graeme Miller (NZl)
62 Stéphane Berges (Fra) 72 Victor Espiritu (Phi)
63 Philippe Bordenave (Fra) 73 Ghader Mizbani (Iri)
64 Laurent Estadieu (Fra) 74 Amir Zargari (Iri)
65 Alexandre Grux (Fra) 75 Ciarán Power (Irl)
66 Thierry Loder (Fra) 76 Musairi Musa (Mas)
67 Innar Mandoja (Est) 77 Kam-Po Wong (HKg)

Team FaKta Cantina Tollo-Acqua & Sapone
81 Scott Sunderland (Aus) 91 Claudio Astolfi (Ita)
82 Lennie Kristensen (Den) 92 Federico Colonna (Ita)
83 Allan Johansen (Den) 93 Cesare Di Cintio (Ita)
84 Kurt-Asle Arvesen (Nor) 94 Federico Giabbecucci (Ita)
85 Manu L'hoir (Bel) 95 Emanuele Negrini (Ita)
86 Roberto Lochowski (Ger) 96 Kyrylo Pospyeyev (Ukr)
87 Morten Sonne (Den) 97 Cristian Gasperoni (Ita)

Mobilvetta Rossin Team Bonjour
101 Massimo Strazzer (Ita) 111 Jean-Cyril Robin (Fra)
102 Milan Kadlec (Cze) 112 Walter Beneteau (Fra)
103 Daniele Castellan (Ita) 113 Charles Guilbert (Fra)
104 Domenico Gualdi (Ita) 114 Olivier Perraudeau (Fra)
105 Daniele Gadenz (Ita) 115 Mickael Pichon (Fra)
106 Uros Murn (Slo) 116 Frédéric Gabriel (Fra)
107 Timoty Jones (Zim) 117 Thomas Voeckler (Fra)

Malaysia Canada
121 Razali Shahrul Neeza (Mas) 131 Mark Walters (Can)
122 Seong Hoong Tsen (Mas) 132 Andrew Randell (Can)
123 Hamad Mohd. Mahazir (Mas) 133 Jacob Erker (Can)
124 Robert Lee (Mas) 134 Min Van Velzen (Can)
125 Ah Thiam Wong (Mas) 135 Svein Tuft (Can)
126 Razali Mohd. Hardi (Mas) 136 Cory Lange (Can)
127 Jamuladin Azlan (Mas) 137 Gregory Sienewicz (Can)

South AFrica Selle Italia-Pacific
141 Douglas Ryder (RSA) 151 Fortunato Baliani (Ita)
142 Kosie Loubser (RSA) 152 Gianluca Tonetti (Ita)
143 Simon Kessler (RSA) 153 Leonardo Scarselli (Ita)
144 Daniel Spence (RSA) 154 Andris Nauduzs (Lat)
145 Neil McDonald (RSA) 155 Csaba Szekeres (Hun)
146 James Perry (RSA) 156 Russel Van Hout (Aus)
147 Ian McLeod (RSA)

Colchon Relax-Fuenlabrada Phonak
161 Nacor Burgos Rojo (Spa) 171 Bert Grabsch (Ger)
162 Andres Bermejo Siller (Spa) 172 Matthias Buxhofer (Aut)
163 Juan Anto Flecha Giannoni (Spa) 173 Lukas Zumsteg (Swi)
164 David Fernandez Domingo (Spa) 174 Stéphane Richner (Swi)
165 Eduardo Hernandez Bailo (Spa) 175 René Stadelmann (Swi)
166 German Nieto Fernandez (Spa) 176 Uwe Straumann (Swi)
167 José Manue Vasquez Palomo (Spa) 177 Alexandre Usov (Blr)

Team Gerolsteiner Indonesia
181 René Haselbacher (Aut) 191 Tonton Susanto (Ina)
182 Michael Rich (Ger) 192 Wawan Setyobudi (Ina)
183 Volker Ordowski (Ger) 193 Sulistiyono (Ina)
184 Saulius Ruskys (Ltu) 194 Matnur (Ina)
185 Andreas Sauerborn (Ger) 195 Suyitno (Ina)
186 Steffen Weigold (Ger) 196 Heru Febianto (Ina)
187 Peter Wrolich (Aut) 197 Amin Suryana (Ina)

China Japan
201 Xuezhong Tang (Chn) 211 Ken Hashikawa (Jpn)
202 Fuju Li (Chn) 212 Kazuya Okazaki (Jpn)
203 Yongbiao Zhu (Chn) 213 Junichi Shibuya (Jpn)
204 Yajun Ma (Chn) 214 Makoto Iijima (Jpn)
205 Zhenjiang Li (Chn) 215 Satoshi Hirose (Jpn)
206 Xiao Yechen (Chn) 216 Yoshimasa Hiroshi (Jpn)
207 Xioahai Zheng (Chn) 217 Mitsuteru Tanaka (Jpn)

Alexia Alluminio Collstrop-Palmans
221 Ivan Quaranta (Ita) 231 Tony Bracke (Bel)
222 Pascal Herve (Fra) 232 Dany Baeyens (Bel)
223 Serguei Outschakov (Ukr) 233 Eric De Clercq (Bel)
224 Mario Manzoni (Ita) 234 Hans De Meester (Bel)
225 Corrado Serina (Ita) 235 Oleg Pankov (Ukr)
226 Christian Auriemma (Ita) 236 Karel Pauwels (Bel)
227 Andrea Brognara (Ita) 237 Donatas Virbickas (Ltu)

Saturn
241 Frank Mccormack (USA)
242 Matt Decanio (USA)
243 Chris Fisher (USA)
244 Trent Klasna (USA)
245 Harm Jansen (Ned)
246 Michael Barry (Can)
247 Soren Petersen (Den)



  Add an image