Tour of Bulgaria


Bulgaria

2016
28-08 1º stage Sofija (Grad Sofiya) - Plovdivtsi (Plovdiv) 205 km
   Yevgeny Gidich
29-08 2º stage Plovdivtsi (Plovdiv) - Kardzhali (Kurdzhali) 95 km
   Filippo Fiorelli
30-08 3º stage Kardzhali (Kurdzhali) - Ivaylovgrad (Khaskovo) 157 km
   Marco Tecchio
31-08 4º stage Ivaylovgrad (Khaskovo) - Elena (Khaskovo) 231 km
   Oleksandr Polivoda
01-09 5º stage Elena (Khaskovo) - Maglizh (Stara Zagora) 79 km
   Aleksandar Aleksiev
02-09 6º stage Maglizh (Stara Zagora) - Troyan (Khaskovo) 132 km
   Vitaly Buts
General Classification Sofija (Grad Sofiya) - Troyan (Khaskovo)
   Marco Tecchio
2015
30-08 1º stage Nova Zagora (Sliven) - Plovdin (Plovdiv) 124 km
   Patrik Tybor
31-08 2º stage Plovdivtsi (Plovdiv) - Trojan (Khaskovo) 124 km
   Stefan Hristov
01-09 3º stage Troyan (Lovech) - Tryavna (Gabrovo) 100 km
   Patrik Tybor
02-09 4º stage Tryavna (Gabrovo) - Sliven (Sliven) 190 km
   Nikita Panassenko
03-09 5º stage Sliven (Sliven) - Veliko Turnovo (Veliko Turnovo) 118 km
   Ivan Stević
General Classification
   Stefan Hristov
2013
01-09 1º stage Sofija (Grad Sofiya) - Zlatitsa (Sofiya) 70 km
   Phil Bauhaus
01-09 2º stage Zlatitsa (Sofiya) - Kazanlak (Stara Zagora) 150 km
   Vitaly Buts
02-09 3º stage Kazanlak (Stara Zagora) - Elena (Khaskovo) 240 km
   Rémy Di Grégorio
03-09 4º stage Elena (Khaskovo) - Burgas (Burgas) 203 km
   Georgi Georgiev Petrov
04-09 5º stage Burgas (Burgas) - Tryavna (Gabrovo) 205 km
   Marcin Sapa
05-09 6º stage Tryavna (Gabrovo) - Troyan (Lovech) 170 km
   Stefan Hristov
General Classification
   Rémy Di Grégorio
2012
09-09 1º stage part a Sofija (Grad Sofiya) - Zlatitsa (Sofiya) 68 km
   Sergei Pomoshnikov
09-09 1º stage part b Zalapiza (Plovdiv) - Troïan (Lovech)
   Alexey Lutsenko
10-09 2º stage Troïan (Lovech) - Gabrovo (Gabrovo)
   Arman Kamyshev
11-09 3º stage Gabrovo (Gabrovo) - Tryavna (Gabrovo)
   Damian Walczak
12-09 4º stage Tryavna (Gabrovo) - Stara Zagora (Stara Zagora)
   Sergiy Lagkuti
13-09 5º stage Stara Zagora (Stara Zagora) - Burgas (Burgas)
   Dominic Jelfs
14-09 6º stage Burgas (Burgas) - Shumen (Shumen)
   Yovcho Yovchev
15-09 7º stage Shumen (Shumen) - Dobrich (Dobrich)
   Vyatcheslav Kuznetsov
General Classification
   Maxat Ayazbayev
2011
11-09 1º stage Sofija (Grad Sofiya) - Troïan (Lovech) 180 km
   Pavel Kochetkov
12-09 2º stage part a Troïan (Lovech) - Veliko Turnovo (Veliko Turnovo) 100 km
   Valery Kaykov
12-09 2º stage part b Veliko Turnovo (Veliko Turnovo) - Shumen (Shumen)
   Martin Grashev Mladenov
13-09 3º stage Shumen (Shumen) - Dobrich (Dobrich)
   Timofey Kritskiy
14-09 4º stage Dobrich (Dobrich) - Nesebar (Burgas)
   Dmytro Kosyakov
15-09 5º stage Karnobat (Burgas) - Kazanlak (Stara Zagora)
   Erik Mohs
16-09 6º stage Kazanlak (Stara Zagora) - Tryavna (Gabrovo)
   Alexey Tsatevitch
17-09 7º stage Tryavna (Gabrovo) - Pirdop (Sofiya)
   Timofey Kritskiy
18-09 8º stage Pirdop (Sofiya) - Teteven (Lovech)
   Ivaïlo Gabrovski
General Classification
   Ivaïlo Gabrovski
2010
11-09 1º stage Sofija (Grad Sofiya) - Delchevo (Sofiya) 190 km
   Sergey Rudaskov
12-09 2º stage Gotse Delchev (Blagoevgrad) - Plovdin (Plovdiv) 170 km
   Georgi Georgiev Petrov
13-09 3º stage Plovdin (Plovdiv) - Kazanlak (Stara Zagora) 130 km
   Leopold König
14-09 4º stage Kazanlak (Stara Zagora) - Burgas (Burgas) 180 km
   Robert Bengsch
15-09 5º stage Burgas (Burgas) - Dobrich (Dobrich) 180 km
   Stefan Schäfer
16-09 6º stage Dobrich (Dobrich) - Razgrad (Razgrad) 150 km
   Ricardo Mestre
17-09 7º stage part a Razgrad (Razgrad) - Veliko Turnovo (Veliko Turnovo) 110 km
   Evgeni Gerganov
17-09 7º stage part b Veliko Turnovo (Veliko Turnovo) - Gabrovo (Gabrovo) 70 km
   Petr Ignatenko
18-09 8º stage Gabrovo (Gabrovo) - Troyan (Khaskovo) 158 km
   Krasimir Vasilev
19-09 9º stage Troyan (Khaskovo) - Teteven (Lovech) 149 km
   Ivan Stević
General Classification
   Krasimir Vasilev
2009
07-09 1º stage Sofija (Grad Sofiya) - Troyan (Khaskovo) 161 km
   Ivaïlo Gabrovski
08-09 2º stage Troyan (Khaskovo) - Gabrovo (Gabrovo) 158 km
   Ivaïlo Gabrovski
09-09 3º stage Gabrovo (Gabrovo) - Razgrad (Razgrad) 157 km
   Martin Prazdnovsky
10-09 4º stage Razgrad (Razgrad) - Bourgas (Burgas) 198 km
   Valentin Iglinskiy
11-09 5º stage Karnobat (Burgas) - Kazanlak (Stara Zagora) 155 km
   Valentin Iglinskiy
12-09 6º stage Kazanlak (Stara Zagora) - Plovdin (Plovdiv) 131 km
   Sergiy Lagkuti
General Classification
   Ivaïlo Gabrovski
2008
08-09 1º stage Troïan (Lovech) - Grabovo (Vukovarsko-Srijemska) 112 km
   Thomas Bouteille
09-09 2º stage Grabovo (Vukovarsko-Srijemska) - Razgrad (Razgrad) 154 km
   Volodomyr Starchyk
10-09 3º stage Razgrad (Razgrad) - Varna (Varna) 132 km
   Normunds Lasis
11-09 4º stage Varna (Varna) - Burgas (Burgas) 133 km
   Normunds Lasis
12-09 5º stage Ajtos (Burgas) - Kazanlak (Stara Zagora) 176 km
   Henning Bommel
13-09 6º stage part a Kazanlak (Stara Zagora) - Stara Zagora (Stara Zagora) 95 km
   Danail Petrov
13-09 6º stage part b Stara Zagora (Stara Zagora) - Svilengrad (Khaskovo) 116 km
   Normunds Lasis
14-09 7º stage Svilengrad (Khaskovo) - Plovdin (Plovdiv) 141 km
   Danail Petrov
General Classification
   Ivaïlo Gabrovski
2007
08-09 1º stage Plovdin (Plovdiv) - Smolian (Smolyan) 119 km
   Valentin Iglinskiy
09-09 2º stage 157 km
   Valentin Iglinskiy
10-09 3º stage part a 122 km
   Ivaïlo Gabrovski
10-09 3º stage part b 63 km
   Krzystof Szczawinski
11-09 4º stage 178 km
   Alexsandr Dyachenko
12-09 5º stage 135 km
   Pavel Shumanov
13-09 6º stage Varna (Varna) - Razgrad (Razgrad) 133 km
   Radoslav Konstantinov
14-09 7º stage Razgrad (Razgrad) - Gabrovo (Gabrovo) 159 km
   Mart Ojavee
15-09 8º stage Gabrovo (Gabrovo) - Troïan (Lovech) 154 km
   Pasquale Muto
16-09 9º stage 83 km
   Radoslav Konstantinov
General Classification
   Evgeni Gerganov
2006
08-09 1º stage Sofija (Grad Sofiya) - Troïan (Lovech)
   Ivaïlo Gabrovski
09-09 2º stage Troïan (Lovech) 97 km
   Danail Petrov
10-09 3º stage Gabrovo (Gabrovo) - Razgrad (Razgrad) 152 km
   Krasimir Vasilev
11-09 4º stage part a Razgrad (Razgrad) - Shumen (Shumen) 60 km
   Robert Radosz
11-09 4º stage part b Shumen (Shumen) - Varna (Varna) 94 km
   Denis Galimzyanov
12-09 5º stage part a Varna (Varna) 93 km
   Sergey Firsanov
12-09 5º stage part b Slantsjev Brjag (Burgas) 38 km
   Danail Petrov
13-09 6º stage Aytos (Burgas) - Kazanlak (Stara Zagora) 161 km
   Martin Garrido
14-09 7º stage Kazanlak (Stara Zagora) - Svilengrad (Khaskovo) 166 km
   Radek Blahut
15-09 8º stage Svilengrad (Khaskovo) - Rakovski (Khaskovo) 159 km
   Ivaïlo Gabrovski
16-09 9º stage Plovdin (Plovdiv) - Sofija (Grad Sofiya) 176 km
   Tomáš Bucháček
General Classification
   Ivaïlo Gabrovski
2005
10-09 1º stage Troyan (Khaskovo) - Pavel Banya (Stara Zagora) 107 km
   Martin Prazdnovsky
11-09 2º stage Pavel Banya (Stara Zagora) - Kazanlak (Stara Zagora) 27 km
   Tomasz Kiendyś
12-09 3º stage Kazanlak (Stara Zagora) - Stara Zagora (Stara Zagora) 120 km
   Martin Garrido
12-09 4º stage Stara Zagora (Stara Zagora) - Svilengrad (Khaskovo) 102 km
   Martin Garrido
13-09 5º stage - Burgas (Burgas) 98 km
   Jaroslaw Rebiewski
13-09 6º stage Slantsjev Brjag (Burgas) - Slantsjev Brjag (Burgas) 75 km
   Ivaïlo Gabrovski
14-09 7º stage Slantsjev Brjag (Burgas) - Varna (Varna) 128 km
   Robert Radosz
15-09 8º stage Varna (Varna) - Razgrad (Razgrad) 134 km
   Martin Garrido
16-09 9º stage Razgrad (Razgrad) - Gabrovo (Gabrovo) 157 km
   Martin Garrido
General Classification
   Martin Prazdnovsky
2004
12-09 1º stage Teteven (Lovech) 158 km
   Tomasz Kloczko
13-09 2º stage Gabrovo (Gabrovo) - Razgrad (Razgrad) 157 km
   Aivaras Baranauskas
14-09 3º stage Razgrad (Razgrad) - Varna (Varna) 134 km
   Gregor Zajc
15-09 4º stage Varna (Varna) - Slantsjev Brjag (Burgas) 119 km
   Nelson Vitorino
16-09 5º stage Slantsjev Brjag (Burgas) 20 km
   Ivaïlo Gabrovski
16-09 6º stage Slantsjev Brjag (Burgas) - Burgas (Burgas) 145 km
   Vytautas Kaupas
17-09 7º stage Karnobat (Burgas) - Stara Zagora (Stara Zagora) 122 km
   Justas Volungevicius
18-09 8º stage Stara Zagora (Stara Zagora) - Kazanlak (Stara Zagora) 123 km
   Radoslav Konstantinov
19-09 9º stage Kazanlak (Stara Zagora) - Pavel Banya (Stara Zagora) 191 km
   Ivaïlo Gabrovski
20-09 10º stage Pavel Banya (Stara Zagora) - Troïan (Lovech) 107 km
   Evgeni Balev
21-09 11º stage Troïan (Lovech) - Sofija (Grad Sofiya) 190 km
   Mirko Põldma
General Classification
   Tomasz Kloczko
2003
21-09 Prologue - Sofija (Grad Sofiya) 5.3 km
   Ivaïlo Gabrovski
22-09 1º stage Sofija (Grad Sofiya) - Troïan (Lovech) 185 km
   Fabio Borghesi
23-09 2º stage Troïan (Lovech) - Gabrovo (Gabrovo) 148 km
   Balazs Rohtmer
24-09 3º stage Gabrovo (Gabrovo) - Razgrad (Razgrad) 165 km
   Maxim Iglinskiy
25-09 4º stage Razgrad (Razgrad) - Burgas (Burgas) 182 km
   Assan Bazayev
26-09 5º stage - Slantsjev Brjag (Burgas) 20.8 km
   Ivaïlo Gabrovski
26-09 6º stage Karnobat (Burgas) - Stara Zagora (Stara Zagora) 122 km
   Fabio Borghesi
27-09 7º stage Stara Zagora (Stara Zagora) - Pavel Banya (Stara Zagora) 162 km
   Ivaïlo Gabrovski
28-09 8º stage Pavel Banya (Stara Zagora) - Sofija (Grad Sofiya) 181 km
   Hanjo Veit
General Classification
   Ivaïlo Gabrovski
2002
00-00 1º stage
   Jamsran Ulzii-Orshikh
00-00 2º stage
   Andris Nauduzs
00-00 3º stage
   Stefano Ciuffi
00-00 4º stage
   Andris Nauduzs
00-00 5º stage
   Jamsran Ulzii-Orshikh
00-00 6º stage
   Mikhailo Khalilov
00-00 7º stage
   Denis Sosnovchenko
General Classification
   Dimitar Dimitrov Gospodinov
2001
00-00 2º stage
   Cristian Fanini
00-00 6º stage
   Slawomir Kohut
07-09 5º stage
   Andrus Aug
General Classification
   Dimitar Dimitrov Gospodinov
2000
00-00 1º stage
   Seweryn Kohut
00-00 2º stage
   Andrus Aug
00-00 3º stage
   Miko Brkovic
00-00 4º stage
   Jonas Ljungblad
00-00 5º stage
   Jonas Ljungblad
00-00 6º stage
   Tobias Lergård
00-00 7º stage
   Juha Paajanen
General Classification
   Seweryn Kohut
1999
General Classification
   Maxim Gourov
1998
General Classification
   Krasimir Vasilev
1997
General Classification
   Pavel Shumanov
1996
00-00 1º stage
   František Trkal
00-00 2º stage
   Serguei Ivanov
00-00 3º stage
   František Trkal
00-00 4º stage
   František Trkal
00-00 5º stage
   Serguei Ivanov
00-00 6º stage
   František Trkal
00-00 7º stage
   Ruslan Ivanov
General Classification
   Hristo Zaikov
1995
General Classification
   Hristo Zaikov
1994
General Classification
   Hristo Zaikov
1993
General Classification
   Mano Lubbers
1992
General Classification
   Pavel Shumanov
1991
General Classification
   Aleksandar Milenkovic
1990
General Classification
   Pavel Shumanov
1989
General Classification
   Didier Pasgrimaud
1987
00-00 4º stage Tolbuhin (Dobrich) - Burgas (Burgas) 180 km
   Andreas Wartenberg
00-00 5º stage
   Petar Petrov
General Classification
   Petar Petrov
1986
18-07 1º stage Sofija (Grad Sofiya) - Troyan (Khaskovo) 184 km
   Bojko Angelov
25-07 8º stage 123 km
   ? Istschenko
General Classification
   Bojko Angelov
1985
General Classification
   Petar Petrov
1984
General Classification
   Nentcho Staykov
1983
General Classification
   Venelin Khubenov
1982
General Classification
   Leon Dejits
1981
General Classification
   Boris Issaev
1980
00-00 5º stage
   Nentcho Staykov
General Classification
   Nentcho Staykov
1979
General Classification
   Yuri Barinov
1978
General Classification
   Nentcho Staykov
1977
General Classification
   Siegbert Schmeisser
1976
00-00 4º stage
   Valeri Andreyevich Chaplygin
General Classification
   Alexander Gusiatnikov
1975
General Classification
   Janusz Kowalski
1974
General Classification
   Rinat Scharafulin
1973
00-00 1º stage
   Ivan Skosirev
General Classification
   Ivan Skosirev
1972
General Classification
   Ivan Popov
1971
23-09 1º stage Sofija (Grad Sofiya) - Blagoevgrad (Blagoevgrad) 115 km
   Manfred Dähne
24-09 2º stage part a Blagoevgrad (Blagoevgrad) - Dupnitza (Kyustendil) 52 km
24-09 2º stage part b Dupnitsa (Kyustendil) - Pazardzhik (Pazardzhik) 118 km
   Ryszard Jan Szurkowski
25-09 3º stage Pazardzhik (Pazardzhik) - Stara Zagora (Stara Zagora) 159 km
   Jiri Vlacek
26-09 4º stage Stara Zagora (Stara Zagora) - Sliven (Sliven) 164 km
   Ladislav Bilo
27-09 5º stage Sliven (Sliven) - Burgas (Burgas) 112 km
   Martin Martinov
29-09 6º stage Slanchev Bryag (Burgas) - Dobrich (Dobrich) 148 km
   Ryszard Jan Szurkowski
30-09 7º stage part a Sredishte (Razgrad) - Silistra (Silistra) 37 km
   Ivan Skosyrev
30-09 7º stage part b Silistra (Silistra) - Ruse (Ruse) 125 km
   Martin Martinov
01-10 8º stage Ruse (Ruse) - Gabrovo (Gabrovo) 155 km
   Zygmunt Hanusik
02-10 9º stage Lovech (Lovech) - Vratza (Vratsa) 147 km
   Ryszard Jan Szurkowski
04-10 12º stage Vratza (Vratsa) - Sofija (Grad Sofiya) 116 km
   Ryszard Jan Szurkowski
General Classification
   Ryszard Jan Szurkowski
1970
30-09 1º stage Sofija (Grad Sofiya) - Vratza (Vratsa) 120 km
   Dieter Mickein
01-10 2º stage part a Vratza (Vratsa) - Byala Slatina (Vratsa) 48 km
01-10 2º stage part b Byala Slatina (Vratsa) - Pleven (Pleven) 59 km
   Dieter Gonschorek
02-10 3º stage Pleven (Pleven) - Gabrovo (Gabrovo) 105 km
   Dieter Gonschorek
03-10 4º stage Gabrovo (Gabrovo) - Razgrad (Razgrad) 157 km
   Matthijs De Koning
04-10 5º stage Razgrad (Razgrad) - Dobrich (Dobrich) 160 km
   Franco Ongarato
06-10 6º stage Varna (Varna) - Burgas (Burgas) 137 km
   Franco Ongarato
07-10 7º stage part a Burgas (Burgas) - Sliven (Sliven) 112 km
   Jerzy Kowalczuk
07-10 7º stage part b Sliven (Sliven) - Stara Zagora (Stara Zagora) 70 km
   Rados Cubric
08-10 8º stage Stara Zagora (Stara Zagora) - Plovdin (Plovdiv) 160 km
   Dieter Mickein
09-10 9º stage Pazardzhik (Pazardzhik) - Blagoevgrad (Blagoevgrad) 161 km
   Hans Kammerman
10-10 10º stage Blagoevgrad (Blagoevgrad) - Sofija (Grad Sofiya) 162 km
   Dieter Gonschorek
General Classification
   Fedor Den Hertog
1969
06-01 9º stage Gabrovo (Gabrovo) - Vratza (Vratsa) 224 km
   Dimitar Kotev
27-09 1º stage Sofija (Grad Sofiya) - Blagoevgrad (Blagoevgrad) 160 km
   Siegfried Huster
28-09 2º stage Blagoevgrad (Blagoevgrad) - Plovdin (Plovdiv) 165 km
   Bernd Knispel
29-09 3º stage Plovdin (Plovdiv) - Kardzhali (Kurdzhali) 185 km
   Yani Tchakarov
30-09 4º stage Kardzhali (Kurdzhali) - Sliven (Sliven) 186 km
   Jerzy Żwirko
01-10 5º stage Sliven (Sliven) - Burgas (Burgas) 137 km
   Laslo Pavlik
03-10 6º stage part a Slanchev Bryag (Burgas) - Slanchev Bryag (Burgas) 40 km
   Selvino Poloni
03-10 6º stage part b Slanchev Bryag (Burgas) - Varna (Varna) 105 km
   Vincenzo Suriani
04-10 7º stage Varna (Varna) - Razgrad (Razgrad) 171 km
   Tadeusz Prasek
05-10 8º stage Razgrad (Mikhaylovgrad) - Gabrovo (Gabrovo) 186 km
   Eigil Sørensen
07-10 10º stage Vratza (Vratsa) - Sofija (Grad Sofiya) 168 km
   Michail Tanev
General Classification
   Selvino Poloni
1968
08-09 1º stage Sofija (Grad Sofiya) - Sofija (Grad Sofiya) 79 km
   Gerd Steiner
09-09 2º stage Sofija (Grad Sofiya) - Pleven (Pleven) 187 km
   Bernd Knispel
10-09 3º stage Pleven (Pleven) - Ruse (Ruse) 173 km
   Lothar Borschel
11-09 4º stage Razgrad (Razgrad) - Varna (Varna) 135 km
   Bogusław Fornalczyk
12-09 5º stage 120 km
   Dieter Mickein
14-09 6º stage part a - Burgas (Burgas) 29 km
   Slavcho Nikolov
15-09 6º stage part b 106 km
   Stanisław Pawłowski
15-09 7º stage Yambol (Yambol) - Gabrovo (Gabrovo) 159 km
   Vesko Kutuev
16-09 8º stage Gabrovo (Gabrovo) - Pazardzhik (Pazardzhik) 173 km
   Bernd Patzig
17-09 9º stage Pazardzhik (Pazardzhik) - Sofija (Grad Sofiya) 119 km
   Gerd Steiner
General Classification
   Vesko Kutuev
1967
16-09 1º stage Sofija (Grad Sofiya) - Sofija (Grad Sofiya) 72 km
   Laszlo Pavlic
17-09 2º stage Sofija (Grad Sofiya) - Vratza (Vratsa) 107 km
   Robert Hutira
18-09 3º stage part a 50 km
18-09 3º stage part b Byala Slatina (Vratsa) - Troyan (Lovech) 135 km
   Anatas Savtchev
19-09 4º stage part a Troyan (Lovech) 22 km
   Vesko Kutuev
19-09 4º stage part b Karnare (Plovdiv) - Gabrovo (Plovdiv) 117 km
   Jiri Háva
20-09 5º stage Gabrovo (Gabrovo) - Razgrad (Razgrad) 174 km
   Dimitar Kotev
21-09 6º stage Razgrad (Razgrad) - Varna (Varna) 134 km
   Dimitar Kotev
23-09 7º stage part a 30 km
   Mircea Rîndasu
23-09 7º stage part b Varna (Varna) - Burgas (Burgas) 132 km
   Laszlo Pavlic
24-09 8º stage Burgas (Burgas) - Sliven (Sliven) 138 km
   Laszlo Pavlic
25-09 9º stage Sliven (Sliven) - Pazardzhik (Pazardzhik) 195 km
   Jan Svorada Sr.
26-09 10º stage Pazardzhik (Pazardzhik) - Sofija (Grad Sofiya) 144 km
   Vesko Kutuev
General Classification
   Jan Wenczel
1966
17-09 1º stage Sofija (Grad Sofiya) - Sofija (Grad Sofiya) 70 km
   Luigi De Grandis
18-09 2º stage Sofija (Grad Sofiya) - Pernik (Pernik) 51 km
18-09 3º stage Samokov (Sofiya) - Plovdin (Plovdiv) 122 km
   Manfred Dähne
19-09 4º stage 163 km
   Klaus Ampler
20-09 5º stage - Stara Sagora (Stara Zagora) 180 km
   Dimitar Kotev
21-09 6º stage Stara Zagora (Stara Zagora) - Burgas (Burgas) 180 km
   Luigi Qualiotto
23-09 7º stage Slantsjev Brjag (Burgas) - Slantsjev Brjag (Burgas) 30 km
   Jan Smolík
23-09 8º stage Slantsjev Brjag (Burgas) - Dobrich (Dobrich) 145 km
   Angel Kirilov
24-09 9º stage Dobric (Dobrich) - Ruse (Ruse) 222 km
   Klaus Ampler
25-09 10º stage Ruse (Ruse) - Gabrovo (Gabrovo) 180 km
   Felice Marchesi
26-09 11º stage Sevlievo (Gabrovo) - Vratza (Vratsa) 184 km
   Rainer Marks
27-09 12º stage Vratza (Vratsa) - Sofija (Grad Sofiya) 159 km
   Atanas Nikolov
General Classification
   Iwan Bobekov
1965
18-09 1º stage Sofija (Grad Sofiya) - Sofija (Grad Sofiya) 76 km
   Roberto Bonetto
19-09 2º stage Sofija (Grad Sofiya) - Pernik (Pernik) 153 km
   Władysław Kozłowski
20-09 3º stage Pernik (Pernik) - Plovdin (Plovdiv) 190 km
   Jiri Háva
21-09 4º stage Plovdin (Plovdiv) - Karlovo (Khaskovo) 54 km
21-09 5º stage Karlovo (Khaskovo) - Gabrova (Gabrovo) 104 km
   Władysław Kozłowski
22-09 6º stage Sevlievo (Gabrovo) - Razgrad (Razgrad) 217 km
   Jiri Háva
23-09 7º stage Razgrad (Razgrad) - Varna (Varna) 144 km
   Daniel Gráč
25-09 8º stage part a Varna (Varna) - Obrochishte (Varna) 30 km
   Wladyslaw Kozolowski
25-09 8º stage part b Obrochishte (Varna) - Burgas (Burgas) 136 km
   Rados Cubric
26-09 9º stage Burgas (Burgas) - Sliven (Sliven) 170 km
   Janusz Janiak
27-09 10º stage Kazanlak (Stara Zagora) - Troyan (Lovech) 122 km
   Angel Kirilov
28-09 11º stage Troyan (Lovech) - Sofija (Grad Sofiya) 201 km
   René Grenier
General Classification
   Jiri Háva
1964
15-09 1º stage Sofija (Grad Sofiya) - Sofija (Grad Sofiya) 75 km
   Harald Diepold
16-09 2º stage Sofija (Grad Sofiya) - Pernik (Pernik) 170 km
   Bela Juhász
17-09 3º stage Pernik (Pernik) - Vratza (Vratsa) 180 km
   Dimitar Kotev
18-09 4º stage Vratza (Vratsa) - Pleven (Pleven) 110 km
   Dimitar Kotev
19-09 5º stage Pleven (Pleven) - Kazanlak (Stara Zagora) 150 km
   Francis Ducreux
20-09 6º stage Kazanlak (Stara Zagora) - Burgas (Burgas) 200 km
   Marin Iliev
22-09 7º stage Slanchev Bryag (Burgas) - Varna (Varna) 100 km
   Günter Lörke
23-09 8º stage Varna (Varna) - Ruse (Ruse)
   X X
24-09 9º stage Ruse (Ruse) - Gabrovo (Gabrovo) 183 km
   Francis Ducreux
25-09 10º stage Gabrovo (Gabrovo) - Haskovo (Khaskovo) 142 km
   Matej Laczo
26-09 11º stage Haskovo (Khaskovo) - Pazardzhik (Pazardzhik) 142 km
   Marin Iliev
27-09 12º stage Pazardzhik (Pazardzhik) - Sofija (Grad Sofiya) 145 km
   Hans-Dieter Taufmann
General Classification
   Boris Botchev
1963
19-09 1º stage Sofija (Grad Sofiya) - Vratza (Vratsa) 117 km
   Nentcho Christov
20-09 2º stage Vratza (Vratsa) - Lovech (Lovech) 159 km
   Marin Iliev
21-09 3º stage Lovech (Lovech) - Stara Zagora (Stara Zagora) 151 km
   Petar Ivanov
22-09 4º stage Stara Zagora (Stara Zagora) - Burgas (Burgas) 177 km
   Dieter Wiedemann
23-09 5º stage Burgas (Burgas) - Varna (Varna) 139 km
   Józef Jochem
25-09 6º stage Varna (Varna) - Ruse (Ruse) 208 km
   Dimitar Kotev
26-09 7º stage Ruse (Ruse) - Gabrovo (Gabrovo) 184 km
   Józef Beker
27-09 8º stage Gabrovo (Gabrovo) - Plovdin (Plovdiv) 162 km
   Iwan Bobekov
28-09 9º stage Plovdin (Plovdiv) - Sofija (Grad Sofiya) 180 km
   Lothar Lepke
General Classification Sofija (Grad Sofiya) - Sofija (Grad Sofiya) 1477 km
   Lalyo Tzotzev
1962
22-09 1º stage Sofija (Grad Sofiya) - Pazardzhik (Pazardzhik) 146 km
   Immo Rittmeyer
23-09 2º stage Pazardzhik (Pazardzhik) - Stara Zagora (Stara Zagora) 174 km
   Angel Ivanov
24-09 3º stage part a Stara Zagora (Stara Zagora) - Nova Zagora (Sliven) 32 km
   Dimitar Nikolov
24-09 3º stage part b Nova Zagora (Sliven) - Burgas (Burgas) 142 km
   Dimitar Nikolov
25-09 4º stage Burgas (Burgas) - Varna (Varna) 139 km
   Sime Bajlo
27-09 5º stage Burgas (Burgas) - Silistra (Silistra) 175 km
   Dimitar Kotev
28-09 6º stage Silistra (Silistra) - Ruse (Ruse) 127 km
   Ivan Todorov
29-09 9º stage Ruse (Ruse) - Pleven (Pleven) 151 km
   Nikola Traykov
30-09 8º stage Pleven (Pleven) - Sofija (Grad Sofiya) 180 km
   Stefan Neytchev
General Classification
   Iwan Bobekov
1961
16-09 1º stage Sofija (Grad Sofiya) - Plovdin (Plovdiv) 156 km
   Iwan Bobekov
17-09 2º stage Plovdin (Plovdiv) - Sliven (Sliven) 158 km
   Dimitar Kotev
18-09 3º stage Sliven (Sliven) - Burgas (Burgas) 110 km
   Dimitar Kotev
19-09 4º stage Burgas (Burgas) - Varna (Varna) 136 km
   Bogusław Fornalczyk
21-09 5º stage Varna (Varna) - Ruse (Ruse) 220 km
   Stefan Neytchev
22-09 6º stage Ruse (Ruse) - Gabrovo (Gabrovo) 184 km
   Eugeniusz Pokorny
23-09 7º stage Gabrovo (Gabrovo) - Pleven (Pleven) 103 km
   Bogusław Fornalczyk
24-09 8º stage Pleven (Pleven) - Sofija (Grad Sofiya) 177 km
   Bogusław Fornalczyk
General Classification
   Dimitar Kotev
1960
22-09 1º stage Sofija (Grad Sofiya) - Sofija (Grad Sofiya) 126 km
   Lex Van Kreuningen
23-09 2º stage Sofija (Grad Sofiya) - Pazardzhik (Pazardzhik) 148 km
   André De Bal
24-09 3º stage Pazardzhik (Pazardzhik) - Haskovo (Khaskovo) 134 km
   Nevio Valcic
25-09 4º stage Haskovo (Khaskovo) - Sliven (Sliven) 184 km
   Wiesław Jarzębski
26-09 5º stage Slivek (Lovech) - Burgas (Burgas) 110 km
   Boyan Kotsev
27-09 6º stage Burgas (Burgas) - Varna (Varna) 136 km
   Dimitar Kotev
29-09 7º stage Varna (Varna) - Silistra (Silistra) 170 km
   Marcel Leboutte
30-09 8º stage Silistra (Silistra) - Ruse (Ruse) 127 km
   Andrzej Piechaczek
01-10 9º stage Ruse (Ruse) - Lovec (Lovech) 196 km
   Andre Durnez
02-10 10º stage Lovec (Lovech) - Sofija (Grad Sofiya) 170 km
   Ivan Todorov
General Classification
   Boyan Kotsev
1959
17-09 1º stage Sofija (Grad Sofiya) - Plovdin (Plovdiv) 156 km
   Bogusław Fornalczyk
18-09 2º stage Plovdin (Plovdiv) - Haskovo (Khaskovo) 171 km
   Romain Bartholomé
19-09 3º stage Haskovo (Khaskovo) - Sliven (Sliven) 180 km
   Bogusław Fornalczyk
20-09 4º stage Sliven (Sliven) - Burgas (Burgas) 110 km
   Lex Van Kreuningen
21-09 5º stage Burgas (Burgas) - Varna (Varna) 138 km
   Marin Iliev
23-09 6º stage Varna (Varna) - Silistra (Silistra) 178 km
   Lex Van Kreuningen
24-09 7º stage Silistra (Silistra) - Ruse (Ruse) 128 km
   Eric Callens
24-09 8º stage Ruse (Ruse) - Gabrovo (Gabrovo) 184 km
   Nikola Traykov
26-09 9º stage Gabrovo (Gabrovo) - Lovech (Lovech) 69 km
   Zdenek Hasman
27-09 10º stage Gabrovo (Gabrovo) - Sofija (Grad Sofiya) 168 km
   Boyan Kotsev
General Classification Sofija (Grad Sofiya) - Sofija (Grad Sofiya) 1482 km
   Boyan Kotsev
1958
18-06 1º stage part a Sofija (Grad Sofiya) - Kocherinovo (Kyustendil)
18-06 1º stage part b Blagoevgrad (Blagoevgrad) - Pernik (Pernik) 174 km
   John Van Tongerloo
19-06 2º stage Pernik (Pernik) - Sofija (Grad Sofiya) 186 km
   Boyan Kotsev
20-06 3º stage Plovdin (Plovdiv) - Haskovo (Khaskovo) 124 km
   Nentcho Christov
21-06 4º stage Haskovo (Khaskovo) - Stara Zagora (Stara Zagora) 142 km
   Nentcho Christov
22-06 5º stage Stara Zagora (Stara Zagora) - Burgas (Burgas) 180 km
   John Van Tongerloo
24-06 6º stage Burgas (Burgas) - Varna (Varna) 117 km
   Kamiel Buysse
25-06 7º stage Varna (Varna) - Veliko Turnovo (Veliko Turnovo) 253 km
   Kamiel Buysse
26-06 8º stage Veliko Turnovo (Veliko Turnovo) - Ruse (Ruse) 108 km
   Nicolae Pelcaru
27-06 9º stage Ruse (Ruse) - Lovech (Lovech) 190 km
   Christo Lalev
28-10 10º stage Lovec (Lovech) - Sofija (Grad Sofiya) 170 km
   Dimitar Bobtchev
General Classification
   Boyan Kotsev
1957
10-06 1º stage Sofija (Grad Sofiya) - Plovdin (Plovdiv) 156 km
   Ilia Krastev
11-06 2º stage Plovdin (Plovdiv) - Stara Zagora (Stara Zagora) 190 km
   Nentcho Christov
12-06 3º stage Stara Zagora (Stara Zagora) - Sliven (Sliven) 71 km
   Stoicho Kirchov
13-06 4º stage Sliven (Sliven) - Burgas (Burgas) 135 km
   Janko Ognenski
14-06 5º stage Burgas (Burgas) - Varna (Varna) 117 km
   Nentcho Christov
16-06 6º stage Varna (Varna) - Shumen (Shumen) 96 km
   Nikola Filipov
17-06 7º stage Shumen (Shumen) - Ruse (Ruse) 115 km
   Milko Dimov
18-06 8º stage Ruse (Ruse) - Gabrovo (Gabrovo) 153 km
   Nentcho Christov
19-06 9º stage Gabrovo (Gabrovo) - Pleven (Pleven) 171 km
   Nikola Filipov
20-06 10º stage Pleven (Pleven) - Sofija (Grad Sofiya) 180 km
   Nentcho Christov
General Classification
   Nentcho Christov
1956
07-06 1º stage Sofija (Grad Sofiya) - Pleven (Pleven) 180 km
   Hristo Iliev
08-06 2º stage Pleven (Pleven) - Gabrovo (Gabrovo) 144 km
   Dimitr Kolev
09-06 3º stage Gabrovo (Gabrovo) - Ruse (Ruse) 153 km
   Milko Dimov
10-06 4º stage Ruse (Ruse) - Varna (Varna) 207 km
   Nikola Filipov
12-06 5º stage Varna (Varna) - Burgas (Burgas) 114 km
   Milko Dimov
13-06 6º stage Burgas (Burgas) - Stara Zagora (Stara Zagora) 203 km
   Milko Dimov
14-06 7º stage Stara Zagora (Stara Zagora) - Plovdin (Plovdiv) 145 km
   Zonio Slavchev
16-06 8º stage Plovdin (Plovdiv) - Razlog (Blagoevgrad) 139 km
   Nentcho Christov
17-06 9º stage Razlog (Blagoevgrad) - Sofija (Grad Sofiya) 172 km
   Boyan Kotsev
General Classification
   Dimitr Kolev
1955
23-06 1º stage Sofija (Grad Sofiya) - Pleven (Pleven) 180 km
   Milko Dimov
24-06 2º stage Pleven (Pleven) - Gabrovo (Gabrovo) 103 km
   Ilia Krastev
25-06 3º stage Gabrovo (Gabrovo) - Ruse (Ruse) 153 km
   Stoyan Georgiev
26-06 4º stage Razgrad (Razgrad) - Varna (Varna) 143 km
   Nentcho Christov
28-06 5º stage Varna (Varna) - Burgas (Burgas) 117 km
   Milko Dimov
29-06 6º stage Burgas (Burgas) - Stara Zagora (Stara Zagora) 203 km
   Milko Dimov
30-06 7º stage Stara Zagora (Stara Zagora) - Plovdin (Plovdiv) 142 km
   Nentcho Christov
02-07 8º stage Plovdin (Plovdiv) - Razlog (Blagoevgrad) 139 km
   Stoyan Georgiev
03-07 9º stage Razlog (Blagoevgrad) - Sofija (Grad Sofiya) 172 km
   Wasil Asenov
General Classification
   Stoyan Georgiev Demirev
1950
07-09 1º stage Sofija (Grad Sofiya) - Razlog (Blagoevgrad) 154 km
   Milko Dimov
08-09 2º stage Razlog (Blagoevgrad) - Parvomay (Plovdiv) 198 km
   Ilia Krastev
09-09 3º stage Parvomay (Plovdiv) - Sliven (Sliven) 194 km
   Milko Dimov
10-09 4º stage Sliven (Sliven) - Burgas (Burgas) 176 km
   Ilia Krastev
12-09 5º stage Burgas (Burgas) - Varna (Varna) 164 km
   Christo Christov
14-09 6º stage Varna (Varna) - Shumen (Shumen) 200 km
   Milko Dimov
15-09 7º stage Shumen (Shumen) - Ruse (Ruse) 165 km
   Milko Dimov
16-09 8º stage Ruse (Ruse) - Gabrovo (Gabrovo) 212 km
   Milko Dimov
18-09 9º stage Gabrovo (Gabrovo) - Pleven (Pleven) 146 km
   Ilia Krastev
19-09 10º stage Pleven (Pleven) - Vratza (Vratsa) 142 km
   Milko Dimov
20-09 11º stage Vratza (Vratsa) - Sofija (Grad Sofiya) 164 km
   Ilia Krastev
General Classification
   Milko Dimov
1949
09-09 1º stage Sofija (Grad Sofiya) - Montana (Montana) 113 km
   Milko Dimov
10-09 2º stage Montana (Montana) - Lom (Montana) 185 km
   Nikola Nenov
11-09 3º stage Lom (Montana) - Pleven (Pleven) 222 km
   Milko Dimov
12-09 4º stage Pleven (Pleven) - Gabrovo (Gabrovo) 108 km
   Ilia Krastev
13-09 5º stage Gabrovo (Gabrovo) - Ruse (Ruse) 174 km
   Ivan Dinev
15-09 6º stage Ruse (Ruse) - Silistra (Silistra) 133 km
   Milko Dimov
15-09 7º stage Silistra (Silistra) - Varna (Varna) 145 km
   Milko Dimov
17-09 8º stage Varna (Varna) - Burgas (Burgas) 121 km
   Milko Dimov
19-09 9º stage Burgas (Burgas) - Sliven (Sliven) 177 km
   Milko Dimov
20-09 10º stage Sliven (Sliven) - Haskovo (Khaskovo) 131 km
   Milko Dimov
21-09 11º stage Haskovo (Khaskovo) - Plovdin (Plovdiv) 79 km
   Milko Dimov
23-09 12º stage Plovdin (Plovdiv) - Yundola (Plovdiv) 88 km
   Ivan Dinev
24-09 13º stage Razlog (Blagoevgrad) - Gorna Dzhumaya (Blagoevgrad) 59 km
   Milko Dimov
24-09 14º stage Gorna Dzhumaya (Blagoevgrad) - Sofija (Grad Sofiya) 168 km
   Milko Dimov
General Classification
   Milko Dimov
1935
00-07 1º stage Sofija (Grad Sofiya) - Vratza (Vratsa) 118 km
   Marin Nikolov
09-07 2º stage Vratza (Vratsa) - Vidin (Vidin) 181 km
   Marin Nikolov
10-07 3º stage Vidin (Vidin) - Lom (Montana) 57 km
   Marin Nikolov
11-07 4º stage Lom (Montana) - Pleven (Pleven) 156 km
   Marin Nikolov
12-07 5º stage Pleven (Pleven) - Gabrovo (Gabrovo) 101 km
   Nikola Nenov
13-07 6º stage Gabrovo (Gabrovo) - Ruse (Ruse) 184 km
   Marin Nikolov
15-07 7º stage Ruse (Ruse) - Varna (Varna) 222 km
   Marin Nikolov
16-07 8º stage Varna (Varna) - Burgas (Burgas) 180 km
   Ivan Iliev
17-07 9º stage Burgas (Burgas) - Stara Zagora (Stara Zagora) 189 km
   Marin Nikolov
18-07 10º stage Stara Zagora (Stara Zagora) - Plovdin (Plovdiv) 178 km
   Marin Nikolov
20-07 11º stage Plovdin (Plovdiv) - Dupnica (Kyustendil) 160 km
   Nikola Nenov
21-07 12º stage Dupnica (Kyustendil) - Sofija (Grad Sofiya) 126 km
   Marin Nikolov
General Classification
   Marin Nikolov
1924
21-08 1º stage Sofija (Grad Sofiya) - Vratza (Vratsa) 121 km
   Vasil Dimitrov
23-08 2º stage Vratza (Vratsa) - Lom (Montana) 191 km
   Prodan Georgiev
24-08 3º stage Lom (Montana) - Pleven (Pleven) 249 km
   Nikola Vetov
25-08 4º stage Pleven (Pleven) - Trnovo (Veliko Turnovo) 230 km
   Kostadin Dyrilgerov
26-08 5º stage Trnovo (Veliko Turnovo) - Ruse (Ruse) 208 km
   Georgi Abadzhiev
31-08 6º stage Ruse (Ruse) - Varna (Varna) 205 km
   Manol Georgiev
02-09 7º stage Varna (Varna) - Burgas (Burgas) 157 km
   Kostadin Dyrilgerov
03-09 8º stage Burgas (Burgas) - Sliven (Sliven) 112 km
   Kostadin Dyrilgerov
04-09 9º stage Sliven (Sliven) - Plovdin (Plovdiv) 164 km
   Manol Georgiev
07-09 10º stage Plovdin (Plovdiv) - Sofija (Grad Sofiya) 180 km
   Manol Georgiev
General Classification
   Kostadin Dyrilgerov

Stats Tour of Bulgaria

Final classifications by country
Bulgaria 42
USSR 6
Poland 4
The Netherlands 2
Kazakhstan 2
Czechoslovakia 2
France 2
Italy 2
Yugoslavia 1
Slovakia 1
German Democratic Republik 1
Final classifications by cyclist
Gabrovski, Ivaïlo   BUL 5
Kotsev, Boyan   BUL 3
Shumanov, Pavel   BUL 3
Dimitrov Staykov, Nentcho   BUL 3
Zaikov, Hristo   BUL 3
Bobekov, Iwan   BUL 2
Dimitrov Gospodinov, Dimitar   BUL 2
Dimov, Milko   BUL 2
Petrov, Petar   BUL 2
Koev Vasilev, Krasimir   BUL 2
Abadzhiev, Georgi   BUL 1
Angelov, Bojko   BUL 1
Ayazbayev, Maxat   KAZ 1
Barinov, Yuri   URS 1
Botchev, Boris   BUL 1
Christov, Nentcho   BUL 1
Dejits, Leon   URS 1
Demirev, Stoyan Georgiev   BUL 1
Den Hertog, Fedor Iwan   NED 1
Di Grégorio, Rémy   FRA 1
Dyrilgerov, Kostadin   BUL 1
Balev Gerganov, Evgeni   BUL 1
Gourov, Maxim   KAZ 1
Gusiatnikov, Alexander   URS 1
Háva, Jiri   TCH 1
Koychev Hristov, Stefan   BUL 1
Issaev, Boris   URS 1
Khubenov, Venelin   BUL 1
Kloczko, Tomasz   POL 1
Kohut, Seweryn   POL 1
Kolev, Dimitr   BUL 1
Kotev, Dimitar   BUL 1
Kowalski, Janusz   POL 1
Kutuev, Vesko   BUL 1
Lubbers, Mano   NED 1
Milenkovic, Aleksandar   YUG 1
Nikolov, Marin   BUL 1
Pasgrimaud, Didier   FRA 1
Poloni, Selvino   ITA 1
Popov, Ivan   BUL 1
Prazdnovsky, Martin   SVK 1
Scharafulin, Rinat   URS 1
Schmeisser, Siegbert   GDR 1
Skosirev, Ivan   URS 1
Szurkowski, Ryszard Jan   POL 1
Tecchio, Marco   ITA 1
Tzotzev, Lalyo   BUL 1
Wenczel, Jan   TCH 1
Victories/Stages by country
Bulgaria 159
Poland 38
German Democratic Republik 24
Italy 15
Russia 15
Kazakhstan 11
Czech Republic 9
Czechoslovakia 9
Belgium 9
Ukraine 8
Yugoslavia 8
Germany 6
France 5
Argentina 5
Latvia 5
Estonia 4
Slovakia 4
The Netherlands 4
Lithuania 3
USSR 3
Sweden 3
Serbia 3
Romania 2
Hungary 2
Mongolia 2
Portugal 2
Moldova 1
Ireland 1
Switzerland 1
Finland 1
Denmark 1
West-Germany 1
Unknown 1
Slovenia 1
Victories/Stages by cyclist
Dimov, Milko   BUL 23
Gabrovski, Ivaïlo   BUL 13
Kotev, Dimitar   BUL 11
Christov, Nentcho   BUL 10
Nikolov, Marin   BUL 9
Krastev, Ilia   BUL 7
Fornalczyk, Bogusław   POL 6
Garrido Mayorga, Martin Gerardo   ARG 5
Iglinskiy, Valentin   KAZ 4
Iliev, Marin   BUL 4
Kotsev, Boyan   BUL 4
Andonov Petrov, Danail   BUL 4
Szurkowski, Ryszard Jan   POL 4
Trkal, František   CZE 4
Dyrilgerov, Kostadin   BUL 3
Filipov, Nikola   BUL 3
Georgiev, Manol   BUL 3
Gonschorek, Dieter   GDR 3
Háva, Jiri   TCH 3
Valentinov Konstantinov, Radoslav   BUL 3
Kutuev, Vesko   BUL 3
Lasis, Normunds   LAT 3
Mickein, Dieter   GDR 3
Nenov, Nikola   BUL 3
Pavlic, Laszlo   YUG 3
Van Kreuningen, Lex   NED 3
Ampler, Klaus   GDR 2
Aug, Andrus   EST 2
Bobekov, Iwan   BUL 2
Borghesi, Fabio   ITA 2
Buts, Vitaly   UKR 2
Buysse, Kamiel   BEL 2
Cubric, Rados   YUG 2
Dähne, Manfred   GDR 2
Dinev, Ivan   BUL 2
Ducreux, Francis   FRA 2
Georgiev, Stoyan   BUL 2
Georgiev Petrov, Georgi   BUL 2
Koychev Hristov, Stefan   BUL 2
Ivanov, Serguei   RUS 2
Kirilov, Angel   BUL 2
Knispel, Bernd   GDR 2
Kozłowski, Władysław   POL 2
Kritskiy, Timofey   RUS 2
Lagkuti, Sergiy   UKR 2
Ljungblad, Jonas Christer   SWE 2
Martinov, Martin   BUL 2
Nauduzs, Andris   LAT 2
Neytchev, Stefan   BUL 2
Nikolov, Dimitar   BUL 2
Ongarato, Franco   ITA 2
Prazdnovsky, Martin   SVK 2
Radosz, Robert   POL 2
Rebiewski, Jaroslaw   POL 2
Sapa, Marcin   POL 2
Steiner, Gerd   GDR 2
Stević, Ivan   SRB 2
Todorov, Ivan   BUL 2
Traykov, Nikola   BUL 2
Tybor, Patrik   SVK 2
Ulzii-Orshikh, Jamsran   MGL 2
Van Tongerloo, Guillaume   BEL 2
Koev Vasilev, Krasimir   BUL 2
Abadzhiev, Georgi   BUL 1
Alekseev Aleksiev, Aleksandar   BUL 1
Angelov, Bojko   BUL 1
Asenov, Wasil   BUL 1
Bajlo, Sime   YUG 1
Balev, Evgeni   BUL 1
Baranauskas, Aivaras   LTU 1
Bartholomé, Romain   BEL 1
Bauhaus, Phil   GER 1
Bazayev, Assan   KAZ 1
Beker, Józef   POL 1
Bengsch, Robert   GER 1
Bilo, Ladislav   CZE 1
Blahut, Radek   CZE 1
Bobtchev, Dimitar   BUL 1
Bommel, Henning   GER 1
Bonetto, Roberto   ITA 1
Borschel, Lothar   GDR 1
Bouteille, Thomas   FRA 1
Brkovic, Miko   SRB 1
Bucháček, Tomáš   CZE 1
Callens, Eric   BEL 1
Chaplygin, Valeri Andreyevich   URS 1
Christov, Christo   BUL 1
Ciuffi, Stefano   ITA 1
De Bal, André   BEL 1
De Grandis, Luigi   ITA 1
De Koning, Matthijs   NED 1
Di Grégorio, Rémy   FRA 1
Diepold, Harald   GDR 1
Dimitrov, Vasil   BUL 1
Dimitrov Gospodinov, Dimitar   BUL 1
Durnez, Andre   BEL 1
Dyachenko, Alexsandr   KAZ 1
Fanini, Cristian   ITA 1
Fiorelli, Filippo   ITA 1
Firsanov, Sergey   RUS 1
Galimzyanov, Denis   RUS 1
Georgiev , Prodan   BUL 1
Balev Gerganov, Evgeni   BUL 1
Gidich, Yevgeny   KAZ 1
Gráč, Daniel   TCH 1
Grashev Mladenov, Martin   BUL 1
Grenier, René   FRA 1
Hanusik, Zygmunt   POL 1
Hasman, Zdenek   TCH 1
Huster, Siegfried   GDR 1
Hutira, Robert   TCH 1
Iglinskiy, Maxim   KAZ 1
Ignatenko, Petr   RUS 1
Iliev, Ivan   BUL 1
Iliev, Hristo   BUL 1
Istschenko, ?   UKR 1
Ivanov, Angel   BUL 1
Ivanov, Petar   BUL 1
Ivanov, Ruslan   MDA 1
Janiak, Janusz   POL 1
Jarzębski, Wiesław   POL 1
Jelfs, Dominic   IRL 1
Jochem, Józef   POL 1
Juhász, Bela   HUN 1
Kammerman, Hans   SUI 1
Kamyshev, Arman   KAZ 1
Kaupas, Vytautas   LTU 1
Kaykov, Valery   RUS 1
Khalilov, Mikhailo   UKR 1
Kiendyś, Tomasz   POL 1
Kirchov, Stoicho   BUL 1
Kloczko, Tomasz   POL 1
Kochetkov, Pavel   RUS 1
Kohut, Slawomir   POL 1
Kohut, Seweryn   POL 1
Kolev, Dimitr   BUL 1
König, Leopold   CZE 1
Kosyakov, Dmytro   RUS 1
Kowalczuk, Jerzy   POL 1
Kozolowski, Wladyslaw   POL 1
Kuznetsov, Vyatcheslav   RUS 1
Laczo, Matej   CZE 1
Lalev, Christo   BUL 1
Leboutte, Marcel   BEL 1
Lepke, Lothar   GDR 1
Lergård, Tobias   SWE 1
Lisowicz, Tomasz   POL 1
Lörke, Günter   GDR 1
Lutsenko, Alexey   KAZ 1
Marchesi, Felice   ITA 1
Marks, Rainer   GDR 1
Correia Mestre, Ricardo Jorge   POR 1
Mohs, Erik   GER 1
Muto, Pasquale   ITA 1
Nikolov, Atanas   BUL 1
Nikolov, Slavcho   BUL 1
Ognenski, Janko   BUL 1
Ojavee, Mart   EST 1
Paajanen, Juha   FIN 1
Panassenko, Nikita   KAZ 1
Patzig, Bernd   GDR 1
Pavlik, Laslo   YUG 1
Pawlak, Wojciech   POL 1
Pawłowski, Stanisław   POL 1
Pelcaru, Nicolae   ROM 1
Petrov, Petar   BUL 1
Piechaczek, Andrzej   POL 1
Pokorny, Eugeniusz   POL 1
Põldma, Mirko   EST 1
Polivoda, Oleksandr   UKR 1
Poloni, Selvino   ITA 1
Pomoshnikov, Sergei   RUS 1
Prasek, Tadeusz   POL 1
Qualiotto, Luigi   ITA 1
Rîndasu, Mircea   ROM 1
Rittmeyer, Immo   GDR 1
Rohtmer, Balazs   HUN 1
Rudaskov, Sergey   RUS 1
Savtchev, Anatas   BUL 1
Schäfer, Stefan   GER 1
Shumanov, Pavel   BUL 1
Skosirev, Ivan   URS 1
Skosyrev, Ivan   URS 1
Slavchev, Zonio   BUL 1
Smolík, Jan   TCH 1
Sørensen, Eigil   DEN 1
Sosnovchenko, Denis   RUS 1
Starchyk, Volodomyr   UKR 1
Dimitrov Staykov, Nentcho   BUL 1
Stoychev, Bogdan   BUL 1
Suriani, Vincenzo   ITA 1
Svorada Sr., Jan   TCH 1
Szczawinski, Krzystof   POL 1
Tanev, Michail   BUL 1
Taufmann, Hans-Dieter   GDR 1
Tchakarov, Yani   BUL 1
Tecchio, Marco   ITA 1
Tsatevitch, Alexey   RUS 1
Valcic, Nevenko   YUG 1
Veit, Hanjo   GER 1
Vetov, Nikola   BUL 1
Sequeira Vitorino, Nelson Nuno   POR 1
Vlacek, Jiri   TCH 1
Volungevicius, Justas   LTU 1
Walczak, Damian   POL 1
Wartenberg, Andreas   GDR 1
Wiedemann, Dieter   FRG 1
X, X   1
Yovchev, Yovcho   BUL 1
Zajc, Gregor   SLO 1
Żwirko, Jerzy   POL 1