15-03 1º stage
Pablo Garcia Frances
16-03 2º stage
Pablo Carrascosa Miller
17-03 3º stage
Juan Pablo Sossa
General Classification
José Luis Faura Asensio
2023
|
15-03 1º stage
Diego Uriarte
16-03 2º stage
Thomas Silva
17-03 3º stage
Luis Carlos Chia
18-03 4º stage
Alejandro Luna Del Cerro
19-03 5º stage
Adrien Maire
General Classification
Adrien Maire
2022
|
15-06 1º stage
Javier Serrano
16-06 2º stage
Alvaro Carasa
17-06 3º stage
Mulu Kinfe Hailemichael
18-06 4º stage
Viacheslav Ivanov
19-06 5º stage
Jorge Gonzalez
General Classification
Mulu Kinfe Hailemichael
2021
|
24-09 1º stage
Monesterio (Extremadura) - Olivenza (Extremadura) 131,3 km
Miguel Ángel Fernández
25-09 2º stage
Montijo (Extremadura) - Trujillo (Extremadura) 142,2 km
Benjamin Prades
26-09 3º stage
- Hervás (Extremadura) 144,6 km
Benjamin Prades
General Classification
Benjamin Prades
2011
|
10-05 1º stage
Talarrubias (Extremadura) - Talarrubias (Extremadura) 156,7 km
José Antonio De Segovia
11-05 2º stage
Herrera del Duque (Extremadura) - Herrera del Duque (Extremadura) 126 km
Rubén Navarro
12-05 3º stage
Villanueva del Fresno (Extremadura) - Higuera la Real (Extremadura) 147 km
Adolfo García
13-05 4º stage
Llerena (Extremadura) - Llerena (Extremadura) 133 km
Javier Chacón
14-05 5º stage
Guareña (Extremadura) 155 km
Jorge Martín Montenegro
General Classification
Gustavo Ignacio Pérez
2009
|
22-04 1º stage
Moraleja (Extremadura) - Montánchez (Extremadura) 155,1 km
José Antonio De Segovia
23-04 2º stage
Almendralejo (Extremadura) - Almendralejo (Extremadura) 156,9 km
Bruno Lima
24-04 3º stage
Zafra (Extremadura) - Zafra (Extremadura) 173,2 km
Enrique Salgueiro
25-04 4º stage
Miajadas (Extremadura) - Miajadas (Extremadura) 158,2 km
Niko Eeckhout
26-04 5º stage
Mérida (Extremadura) - Mérida (Extremadura) 149,9 km
Niko Eeckhout
General Classification
José Antonio De Segovia
2008
|
23-04 1º stage
Mérida (Extremadura) - Mérida (Extremadura) 22,4 km
Paidi O'Brien
24-04 2º stage
Badajoz (Extremadura) - Badajoz (Extremadura) 157,7 km
Bobbie Traksel
25-04 3º stage
Guareña (Extremadura) - Guareña (Extremadura) 176,8 km
Francisco José Pacheco
26-04 4º stage
Casar de Cáceres (Extremadura) - Casar de Cáceres (Extremadura) 173,7 km
Manuel Lloret
27-04 5º stage
Moraleja (Extremadura) - Moraleja (Extremadura) 144,1 km
Francisco José Pacheco
General Classification
Daniel Lloyd
2007
|
25-04 1º stage
Llerena (Extremadura) - Jerez de los Caballeros (Extremadura) 173 km
André Vital
26-04 2º stage
Fuente de Cantos (Extremadura) - Fuente de Cantos (Extremadura) 164,1 km
Joaquim Sampaio
27-04 3º stage
Badajoz (Extremadura) - Badajoz (Extremadura) 169 km
Nuno Marta
28-04 4º stage
Miajadas (Extremadura) - Miajadas (Extremadura) 158.2 km
Manuel Cardoso
29-04 5º stage
Arroyo de San Serván (Extremadura) - Mérida (Extremadura) 156 km
Manuel Cardoso
General Classification
Nuno Marta
2006
|
03-05 1º stage
Castelo Branco (Castelo Branco) - Plasencia (Extremadura) 169,2 km
Ivan Fanelli
04-05 2º stage
Plasencia (Extremadura) - Cáceres (Extremadura) 167,8 km
Javier Benítez
05-05 3º stage
Badajoz (Extremadura) - Badajoz (Extremadura) 159 km
Antonio Miguel
06-05 4º stage part a
Mérida (Extremadura) - Mérida (Extremadura) 100 km
Javier Benítez
06-05 4º stage part b
Zarza de Alange (Extremadura) - Zarza de Alange (Extremadura) 4,1 km
Andreï Zintchenko
07-05 5º stage
Don Benito (Extremadura) - Don Benito (Extremadura) 142.8 km
Javier Benítez
General Classification
Pedro Romero
2005
|
20-04 1º stage
Plasencia (Extremadura) - Miajadas (Extremadura) 159 km
Javier Mejías
21-04 2º stage
Talarrubias (Extremadura) - Talarrubias (Extremadura) 144.7 km
Sergio Bernardo
22-04 3º stage part a
Almendralejo (Extremadura) - Almendralejo (Extremadura) 129.6 km
José Antonio Carrasco
22-04 3º stage part b
Arroyo de San Serván (Extremadura) - Arroyo de San Serván (Extremadura) 2.5 km
Pavel Brutt
23-04 4º stage
Fregenal de la Sierra (Extremadura) - Fregenal de la Sierra (Extremadura) 162.3 km
Javier Mejías
24-04 5º stage
Badajoz (Extremadura) - Badajoz (Extremadura) 124.1 km
Manuel Vázquez
General Classification
Luis Álvarez
2004
|
21-04 1º stage
Campo Maior (Portalegre) - Badajoz (Extremadura) 167 km
Óscar Grau
22-04 2º stage part a
- Villafranca de los Barros (Extremadura) 7.1 km
Ángel Vallejo
22-04 2º stage part b
Badajoz (Extremadura) 136 km
José Ignacio Gutiérrez
23-04 3º stage
Don Benito (Extremadura) - Don Benito (Extremadura) 152 km
Pedro Luis Marichalar
| | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | |