Závod Míru, Juniors
Vredeskoers / Course de la Paix / Friedensfahrt / Peace Race


2019
09-05 1º stage Litomerice (Ustecky Kraj) 100,7 km
   Hugo Toumire
10-05 2º stage part a Trebenice (Stredocesky Kraj) 11,2 km
   Antonio Tiberi
10-05 2º stage part b Roudnice nad Labem (Stredocesky Kraj) 80,4 km
   Tomas Trainini
11-05 3º stage Teplice (Ustecky Kraj) - Altenberg (Olomoucky Kraj) 99,8 km
   Antonio Tiberi
12-05 4º stage Terezin (Olomoucky Kraj) 96,4 km
   Andreas Byskov Sarbo
General Classification
   Hugo Toumire
2018
03-05 1º stage
   Marius Mayrhofer
04-05 2º stage part a
   Remco Evenepoel
04-05 2º stage part b
   Marius Mayrhofer
05-05 3º stage
   Karel Vacek
06-05 4º stage
   Remco Evenepoel
General Classification
   Remco Evenepoel
2017
04-05 1º stage Litomerice (Ustecky Kraj) - Litomerice (Ustecky Kraj)
   Idar Andersen
05-05 2º stage part a Trebenice (Vysocina) - Trebenice (Vysocina)
   Andreas Leknessund
05-05 2º stage part b Roudnice nad Labem (Stredocesky Kraj) - Roudnice nad Labem (Stredocesky Kraj)
   Davide Ferrari
06-05 3º stage Teplice (Ustecky Kraj) - Altenberg (Olomoucky Kraj)
   Karel Vacek
07-05 4º stage Terezin (Vysocina) - Terezin (Vysocina)
   Niklas Märkl
General Classification
   Idar Andersen
2016
05-05 1º stage Litomerice (Ustecky Kraj) - Litomerice (Ustecky Kraj)
   Rasmus Pedersen
06-05 2º stage part a Trebenice (Stredocesky Kraj) - Trebenice (Stredocesky Kraj)
   Iver Knotten
06-05 2º stage part b Roudnice nad Labem (Stredocesky Kraj) - Roudnice nad Labem (Stredocesky Kraj)
   Tadej Pogačar
07-05 3º stage Teplice (Ustecky Kraj) - Altenberg (Sachsen)
   Evgeny Kazanov
08-05 4º stage Terezin (Ustecky Kraj) - Terezin (Ustecky Kraj)
   Nils Eekhoff
General Classification
   Christopher Blevins
2015
07-05 1º stage Litomerice (Ustecky Kraj)
   Sergei Rostovtsev
08-05 2º stage part a Trebenice (Vysocina)
   Brandon McNulty
08-05 2º stage part b Roudnice nad Labem (Stredocesky Kraj)
   Aleksandr Kulikovsky
09-05 3º stage Teplice (Ustecky Kraj) - Zinnwald (Sachsen)
   Adrien Costa
10-05 4º stage Terezin (Ustecky Kraj) - Litomerice (Ustecky Kraj)
   Rasmus Pedersen
General Classification
   Brandon McNulty
2014
08-05 1º stage Litomerice (Ustecky Kraj) - Litomerice (Ustecky Kraj)
   Gianmarco Begnoni
09-05 2º stage part a Trebenice (Vysocina) - Trebenice (Vysocina)
   Matthew Gibson
09-05 2º stage part b Roudnice nad Labem (Stredocesky Kraj) - Roudnice nad Labem (Stredocesky Kraj)
   Erlend Blikra
10-05 3º stage
   Lucas Eriksson
11-05 4º stage Terezin (Jihomoravsky Kraj) - Terezin (Jihomoravsky Kraj)
   Patryk Soliński
General Classification
   Magnus Klaris
2013
02-05 1º stage 100,2 km
   Mathieu Van Der Poel
03-05 2º stage part a 11,6 km
   Mads Pedersen
03-05 2º stage part b 63 km
   Germain Burton
04-05 3º stage 81,9 km
   Elie Gesbert
05-05 4º stage 99,8 km
   Mads Pedersen
General Classification
   Mads Pedersen
2012
03-05 1º stage 95,5 km
   Dylan Kowalski
04-05 2º stage part a 11,6 km
   Mads Schmidt
04-05 2º stage part b 76,6 km
   Petter Schmidt
05-05 3º stage 113,7 km
   Søren Andersen
06-05 4º stage 99,8 km
   Dylan Kowalski
General Classification
   Niklas Eg
2011
04-05 1º stage Litomerice (Ustecky Kraj) - Litomerice (Ustecky Kraj) 95,5 km
   Guillaume Martin
05-05 2º stage - Litvinov (Ustecky Kraj) 99,2 km
   Ruben Zepuntke
06-05 3º stage part a 11,6 km
   Silvio Herklotz
06-05 3º stage part b Roudnice (Kralovehradecky Kraj) - Roudnice (Kralovehradecky Kraj) 97 km
   Magnus Nielsen
07-05 4º stage Teplice (Ustecky Kraj) - Altenberg (Sachsen) 113 km
   Magnus Nielsen
08-05 5º stage Terezin (Ustecky Kraj) - Terezin (Ustecky Kraj) 105,9 km
   Danny Van Poppel
General Classification
   Magnus Nielsen
2010
05-05 1º stage - Litomerice (Ustecky Kraj) 95,5 km
   Danny Van Poppel
06-05 2º stage 98,3 km
   Evgeny Shalunov
07-05 3º stage part a 11,6 km
   Rafael Reis
07-05 3º stage part b 97 km
   Asbjørn Andersen
08-05 4º stage 85,3 km
   Evgeny Shalunov
09-05 5º stage 101 km
   Romain Guyot
General Classification
   Evgeny Shalunov
2009
06-05 1º stage Litomerice (Ustecky Kraj) - Litomerice (Ustecky Kraj) 95,5 km
   Marco Haller
07-05 2º stage Most (Ustecky Kraj) - Most (Ustecky Kraj) 92,5 km
   Matvey Zubov
08-05 3º stage part a 11,6 km
   Nikias Arndt
08-05 3º stage part b Roudnice (Kralovehradecky Kraj) - Roudnice (Kralovehradecky Kraj) 97 km
   Nikias Arndt
09-05 4º stage Decin (Ustecky Kraj) - Teplice (Ustecky Kraj) 88,1 km
   Pavel Gorenc
10-05 5º stage Terezin (Ustecky Kraj) - Terezin (Ustecky Kraj) 101 km
   Łukasz Wiśniowski
General Classification
   Łukasz Wiśniowski
2008
07-05 1º stage 95.5 km
   Michal Kwiatkowski
08-05 2º stage Kolín (Stredocesky Kraj) - Melnik (Stredocesky Kraj) 88.2 km
   Michal Kwiatkowski
09-05 3º stage part a 12 km
   Michal Kwiatkowski
09-05 3º stage part b Roudnice (Kralovehradecky Kraj) 95 km
   Peter Sagan
10-05 4º stage Decin (Ustecky Kraj) - Teplice (Ustecky Kraj) 87.2 km
   Łukasz Owsian
11-05 5º stage Terezin (Ustecky Kraj) 101 km
   Eliot Lietaer
General Classification
   Michal Kwiatkowski
2007
09-05 1º stage - Mlada Boleslav (Stredocesky Kraj) 89 km
   Michal Kwiatkowski
10-05 2º stage - Litomerice (Ustecky Kraj) 95,5 km
   Mikkel Schiøler
11-05 3º stage part a 12 km
   Fabian Schaar
11-05 3º stage part b - Roudnice (Kralovehradecky Kraj) 97 km
   Jelle Wallays
12-05 4º stage Decin (Ustecky Kraj) - Pirna (Sachsen) 105 km
   Silvan Dillier
13-05 5º stage - Terezin (Ustecky Kraj) 101 km
   Rafal Majka
General Classification
   Michal Kwiatkowski
2006
10-05 1º stage - Litomerice (Ustecky Kraj) 95,5 km
   Blaž Jarc
11-05 2º stage - Melnik (Stredocesky Kraj) 35 km
   John Degenkolb
12-05 3º stage part a 12 km
   Blaž Jarc
12-05 3º stage part b 97 km
   Florian Völk
13-05 4º stage Decin (Ustecky Kraj) - Pirna (Sachsen) 112 km
   Róbert Gavenda
14-05 5º stage - Terezin (Ustecky Kraj) 119 km
   Blaž Jarc
General Classification
   Martin Hačecký
2005
11-05 1º stage Litomerice (Ustecky Kraj) - Litomerice (Ustecky Kraj) 95.5 km
   André Steensen
12-05 2º stage Melnik (Stredocesky Kraj) - Melnik (Stredocesky Kraj) 35 km
   Marcel Kittel
13-05 3º stage part a 12 km
   Patrick Gretsch
13-05 3º stage part b Roudnice (Kralovehradecky Kraj) - Roudnice (Kralovehradecky Kraj) 97 km
   Edvald Boasson Hagen
14-05 4º stage Decin (Ustecky Kraj) - Pirna (Sachsen) 97 km
   André Steensen
15-05 5º stage Terezin (Ustecky Kraj) - Terezin (Ustecky Kraj) 101 km
   Leopold König
General Classification
   Tanel Kangert
2004
General Classification
   Roman Kreuziger
2003
General Classification
   Peter Velits
2002
General Classification
   Peter Velits
2001
General Classification
   Sven Krauss
2000
General Classification
   Piotr Mazur
1999
General Classification
   Fabian Cancellara
1998
General Classification
   Michael Moureček
1997
General Classification
   Christian Werner
1996
General Classification
   Denis Bondarenko
1995
General Classification
   Denis Menchov
1994
General Classification
   Alexander Parfimovitch
1993
General Classification
   Janek Ermel
1992
General Classification
   Petr Herman
1991
General Classification
   Jiří Pospíšil
1990
General Classification
   Danilo Klaar
1989
General Classification
   Petr Cirkl
1988
General Classification
   František Trkal
1987
General Classification
   Luboš Pekárek
1986
General Classification
   Miroslav Liptak
1985
General Classification
   Leonid Lebedev
1984
General Classification
   Ondrej Glajza
1983
General Classification
   Roman Kreuziger
1982
General Classification
   Christian Jäger
1981
General Classification
   Berndt Pfister
1980
General Classification
   Vladimír Kozárek
1979
General Classification
   Alberto Molinari
1978
General Classification
   Falk Boden
1977
General Classification
   Alessandro Paganessi
1976
General Classification
   Jiri Korous
1975
General Classification
   Jonas Romanovas
1974
General Classification
   Vladimir Chapovalov
1966
General Classification
   Petar Hladik
1965
General Classification
   Fritz Germin

Stats Závod Míru, Juniors

Final classifications by country
Czech Republic 8
Germany 5
Slovakia 4
Czechoslovakia 4
Poland 4
Denmark 4
Russia 4
USSR 2
Estonia 2
United States of America 2
Italy 2
Norway 1
Switzerland 1
Belgium 1
Austria 1
German Democratic Republik 1
Lithuania 1
France 1
Final classifications by cyclist
Kwiatkowski, Michal   POL 2
Velits, Peter   SVK 2
Andersen, Idar   NOR 1
Blevins, Christopher   USA 1
Boden, Falk   GER 1
Bondarenko, Denis   RUS 1
Cancellara, Fabian   SUI 1
Chapovalov, Vladimir   URS 1
Cirkl, Petr   CZE 1
Eg, Niklas   DEN 1
Ermel, Janek   EST 1
Evenepoel, Remco   BEL 1
Germin, Fritz   AUT 1
Glajza, Ondrej   SVK 1
Hačecký, Martin   CZE 1
Herman, Petr   CZE 1
Hladik, Petar   TCH 1
Jäger, Christian   GER 1
Kangert, Tanel   EST 1
Klaar, Danilo   GER 1
Bak Klaris, Magnus   DEN 1
Korous, Jiri   TCH 1
Kozárek, Vladimír   TCH 1
Krauss, Sven   GER 1
Kreuziger, Roman   CZE 1
Kreuziger, Roman   CZE 1
Lebedev, Leonid   URS 1
Liptak, Miroslav   SVK 1
Mazur, Piotr   POL 1
McNulty, Brandon   USA 1
Menchov, Denis   RUS 1
Molinari, Alberto   ITA 1
Moureček, Michael   CZE 1
Cort Nielsen, Magnus   DEN 1
Paganessi, Alessandro   ITA 1
Parfimovitch, Dmitri Alexander   RUS 1
Pedersen, Mads   DEN 1
Pekárek, Luboš   TCH 1
Pfister, Berndt   GDR 1
Pospíšil, Jiří   CZE 1
Romanovas, Jonas   LTU 1
Shalunov, Evgeny   RUS 1
Toumire, Hugo   FRA 1
Trkal, František   CZE 1
Werner, Christian   GER 1
Wiśniowski, Łukasz   POL 1
Victories/Stages by country
Germany 22
Denmark 13
Poland 8
Norway 6
France 6
Russia 6
Italy 5
Slovenia 5
The Netherlands 4
Belgium 4
Czech Republic 3
Great Britain 2
Slovakia 2
United States of America 2
Switzerland 1
Sweden 1
Austria 1
Portugal 1
Victories/Stages by cyclist
Kwiatkowski, Michal   POL 4
Jarc, Blaž   SLO 3
Arndt, Nikias   GER 2
Evenepoel, Remco   BEL 2
Klein, Philipp   GER 2
Kowalski, Dylan   FRA 2
Mayrhofer, Marius   GER 2
Cort Nielsen, Magnus   DEN 2
Pedersen, Rasmus   DEN 2
Pedersen, Mads   DEN 2
Schaar, Fabian   GER 2
Schädlich, Lucas   GER 2
Shalunov, Evgeny   RUS 2
Steensen, André   DEN 2
Tiberi, Antonio   ITA 2
Vacek, Karel   CZE 2
Van Poppel, Danny   NED 2
Andersen, Idar   NOR 1
Kragh Andersen, Asbjørn   DEN 1
Kragh Andersen, Søren   DEN 1
Begnoni, Gianmarco   ITA 1
Blikra, Erlend   NOR 1
Boasson Hagen, Edvald   NOR 1
Burton, Germain   GBR 1
Byskov Sarbo, Andreas   DEN 1
Costa, Adrien   USA 1
Degenkolb, John   GER 1
Dillier, Silvan   SUI 1
Eekhoff, Nils   NED 1
Eriksson, Lucas   SWE 1
Ferrari, Davide   ITA 1
Frohn, Florian   GER 1
Gavenda, Róbert   SVK 1
Gesbert, Elie   FRA 1
Gibson, Matthew   GBR 1
Gorenc, Pavel   SLO 1
Gretsch, Patrick   GER 1
Guyot, Romain   FRA 1
Haller, Marco   AUT 1
Herklotz, Silvio   GER 1
Jakob, Oliver   GER 1
Kazanov, Evgeny   RUS 1
Kittel, Marcel   GER 1
Knotten, Iver Johan   NOR 1
König, Leopold   CZE 1
Kulikovsky, Aleksandr   RUS 1
Kupfernagel, Danilo   GER 1
Leknessund, Andreas   NOR 1
Lietaer, Eliot   BEL 1
Mai, Christoph   GER 1
Majka, Rafal   POL 1
Märkl, Niklas   GER 1
Martin, Guillaume   FRA 1
McNulty, Brandon   USA 1
Owsian, Łukasz   POL 1
Pogačar, Tadej   SLO 1
Ferreira Reis, Rafael   POR 1
Riedle, Michael   GER 1
Rostovtsev, Sergei   RUS 1
Sagan, Peter   SVK 1
Schiøler, Mikkel   DEN 1
Schmidt, Petter   NOR 1
Würtz Schmidt, Mads   DEN 1
Soliński, Patryk   POL 1
Toumire, Hugo   FRA 1
Trainini, Tomas   ITA 1
Van Der Poel, Mathieu   NED 1
Völk, Florian   GER 1
Wallays, Jelle   BEL 1
Wiśniowski, Łukasz   POL 1
Zepuntke, Ruben   GER 1
Zubov, Matvey   RUS 1