09-06 1º stage
Châteaudun (Centre) - Luisant (Centre) 161,2 km
Noa Isidore
10-06 2º stage
Gallardon (Centre) - Argenvilliers (Centre) 189,1 km
Samuel Leroux
11-06 3º stage
Orgères-en-Beauce (Centre) - Chartres (Centre) 172,5 km
Jasper Dejaegher
General Classification
Noa Isidore
2022
|
10-06 1º stage
La Loupe (Centre) - Châteaudun (Centre) 161,5 km
Emilien Jeannière
11-06 2º stage
Clois (Centre) - La Ferté-Vidame (Centre) 189,5 km
Valentin Tabellion
12-06 3º stage
Bû (Centre) - Chartres (Centre) 184,3 km
Samuel Leroux
General Classification
Samuel Leroux
2021
|
14-05 1º stage
Illiers (Centre) - Brou (Centre) 120,4 km
Kim Heiduk
15-05 2º stage
Courville-sur-Eure (Centre) - Dreux (Centre) 187,2 km
Luke Lamperti
16-05 3º stage
Bonneval (Centre) - Chartres (Centre) 193,5 km
Paul Penhoët
General Classification
Paul Penhoët
2020
|
15-05 1º stage
X X
2019
|
17-05 1º stage
Dreux (Centre) - Châteaudun (Centre) 124 km
Trond Trondsen
18-05 2º stage
Maintenon (Centre) - Authon-du-Perche (Centre) 188,6 km
Gerben Thijssen
19-05 3º stage
Châteauneuf-en-Thymerais (Centre) - Chartres (Centre) 192,2 km
Luuc Bugter
General Classification
Luuc Bugter
2016
|
10-06 1º stage
Yèvres (Centre) - Auneau (Centre) 102,6 km
Justin Mottier
11-06 2º stage
Charles Herbert
11-06 3º stage
Luisant (Centre) - Lèves (Centre) 84,3 km
Elie Gesbert
12-06 4º stage
Saint-Lubin-des-Joncherets (Centre) - Châteaudun (Centre) 157,1 km
Valentin Madouas
General Classification
Paul Ourselin
2015
|
12-06 Prologue
Dreux (Centre) - Dreux (Centre) 4,1 km
Sylvain Georges
13-06 2º stage
Maintenon (Centre) - Anet (Centre) 88,5 km
Hugo Hofstetter
13-06 3º stage
Bû (Centre) - Châteauneuf-en-Thymerais (Centre) 98,7 km
Stéphane Poulhies
14-06 4º stage
Illiers (Centre) - Brou (Centre) 172 km
Benjamin Le Montagner
General Classification
Romain Cardis
2014
|
14-06 1º stage
Senonches (Centre) - La Loupe (Centre) 164 km
Benoît Sinner
15-06 2º stage
Toury (Centre) - Chartres (Centre) 83 km
Lorrenzo Manzin
15-06 3º stage
Bonneval (Centre) - Bonneval (Centre) 25,2 km
Thomas Boudat
General Classification
Benoît Sinner
2013
|
07-06 1º stage
Pierres (Centre) - Senonches (Centre) 154,9 km
Benoit Poitevin
08-06 2º stage
Gallardon (Centre) - Gallardon (Centre) 79,9 km
Romain Cardis
08-06 3º stage
Mainvilliers (Centre) - Belleville (Pays de la Loire) 108,9 km
David Menut
09-06 4º stage
Châteaudun (Centre) - Chartres (Centre) 152,5 km
Jean-François Bentz
General Classification
Benoit Poitevin
2012
|
08-06 1º stage
Dreux (Centre) - Nogent-le-Rotrou (Centre) 154 km
Samuel Spokes
09-06 2º stage
Béville-le-Comte (Centre) - Janville (Centre) 96,7 km
Christophe Balannec
09-06 3º stage
Terminiers (Centre) - Terminiers (Centre) 27,9 km
Gerry Druyts
10-06 4º stage
La Ferté-Vidame (Centre) - Chartres (Centre) 157,3 km
Thomas Sprengers
General Classification
Samuel Spokes
2011
|
10-06 1º stage
Brou (Centre) - La Loupe (Centre) 159,4 km
Théo Vimpère
11-06 2º stage
Brezolles (Centre) - La Ferté-Vidame (Centre) 96,5 km
Emmanuel Kéo
11-06 3º stage
Senonches (Centre) - Senonches (Centre) 23,6 km
Jens Wallays
12-06 4º stage
Bonneval (Rhone-Alpes) - Chartres (Centre) 153,5 km
Mathieu Cloarec
General Classification
Mathieu Cloarec
2010
|
11-06 1º stage
Anet (Centre) - Courville (Champagne-Ardenne) 156,4 km
Thomas Vaubourzeix
12-06 2º stage
Brou (Centre) - Authon-du-Perche (Centre) 94 km
Adrien Petit
12-06 3º stage
La Bazoche-Gouet (Centre) - La Bazoche-Gouet (Centre) 27,3 km
Edgaras Kovaliovas
13-06 4º stage
Janville (Centre) - Chartres (Centre) 153,8 km
Adrien Petit
General Classification
Thomas Vaubourzeix
2009
|
12-06 1º stage
Mathieu Halléguen
13-06 2º stage
Thomas Girard
13-06 3º stage
X X
14-06 4º stage
Tom Van Den Haute
General Classification
Mathieu Halléguen
1972
|
Ryszard Szurkowski
|
| | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | |