Stage races
   Österreich-Rundfahrt
   Abercynon
   Aberdeen (b)
   Alpe - Adria
   Annaba
   Atherton, Cyclo-cross
   Auckland
   Axel, Amateurs
   Baasrode, Amateurs
   Baby Giro
   Baginton, Criterium
   Barrhead
   Beverley (d)
   Bickerstaffe (a)
   Biervliet, Amateurs
   Boezinge, Amateurs
   Bredene, Amateurs
   Brinkworth
   Bristol, Cyclo-cross
   Bristol, Cyclo-cross
   Bury, Criterium
   Caen (a)
   Calingasta
   Cambridge (b)
   Cartmel, Criterium
   Cheltenham (g)
   Cheltenham, Criterium
   Circuit Cycliste Sarthe
   Circuit de Saône-et-Loire
   Circuit des Monts du Livradois
   Circuit Franco-Belge
   Clásico RCN
   Colchester, Cyclo-cross
   Critérium du Dauphiné
   Cronostaffetta
   Cruce de Los Andes
   DDR Rundfahrt
   Deinze, Amateurs
   Derbyshire (c)
   Doble Melo
   Doble San Francisco-Miramar
   Dookola Mazowska
   Dorking (a)
   Drei Etappen Rundfahrt Frankfurt, Juniors
   Dublin (u)
   Dumfries (b)
   Dundee
   Dundee (g)
   Dunfermline, Criterium
   Dunstable
   Durham, Cyclo-cross
   Dusika Jugend Tour, Juniors
   East Kilbride (a)
   Easter Elite Two Day
   Edgware, Cyclo-cross
   Edinburgh Comet Chandy Spring Grand Prix Two Day
   Eernegem, Amateurs
   Etoile des Espoirs
   Evergem, Amateurs
   Ferryhill
   Ferryhill
   Finsbury, Criterium
   Finsbury, Criterium
   Fitchburg Longsjo Classic
   Flèche du Sud
   Foots Cray, Cyclo-cross
   Fornham Saint Martin
   Fourmies
   Frant
   Galena Two Day
   Gent, Amateurs
   Giro d'Italia
   Giro della Valle d'Aosta
   Giro di Puglia
   Giro di Sardegna
   Girvan
   Goosnargh (a)
   Goostrey
   GP de Sintra
   GP du Midi-Libre
   GP Guillaume Tell
   Graauw, Amateurs
   Grand Prix de Sedan Three Day
   Grande Prémio Riopele
   Great Saling (a)
   Greenall Whitley Grand Prix Two Day
   Hambledon (j)
   Hambledon, Criterium (a)
   Harby, Criterium
   Hekelgem, Amateurs
   Hereford (c)
   Herne, Amateurs
   Hingene, Amateurs
   Houghton le Spring, Criterium
   Huddersfield
   Hulst, Amateurs
   Hulste, Amateurs
   Ichtegem, Amateurs
   Ipswich, Cyclo-cross
   Islington
   Itterbeek, Amateurs
   Keighley, Cyclo-cross
   Kemmel, Amateurs
   Kemzeke, Amateurs
   Kilmarnock (b)
   Kirkcaldy (a)
   Košice - Tatry - Košice
   Koewacht, Amateurs
   Kortenaken, Amateurs
   Kroz Jugoslavija
   Kroz Srbiju
   Latchingdon (a)
   Lausanne (a)
   Leek, Criterium
   Leek, Criterium (a)
   Leganés
   Leicester (j)
   Levenson Moores Memorial Two Day
   Lewes, Criterium
   Lidice
   Liedekerke, Amateurs
   London (F) (c)
   London (n)
   London, Cyclo-cross
   Long Crendon (a)
   Lovendegem, Amateurs
   Luxembourg (b)
   Marke, Amateurs
   Marseille (g)
   Middlesbrough, Criterium
   Milk Race
   Milngavie
   Monte Campione
   Montjuich (a)
   Morecambe (d)
   Moustier-sur-Sambre, Amateurs
   Musselburgh
   National Championship, Road, ITT, Amateurs, Great Britain
   National Championship, Road, ITT, Amateurs, Ireland
   National Championship, Road, ITT, Elite, Great Britain (F)
   National Championship, Track, Pursuit, Elite, The Netherlands (F)
   Nederhasselt, Amateurs
   Neerijse, Amateurs
   New Brighton, Criterium
   New Tredegar, Criterium
   Newcastle
   Newcastle upon Tyne
   Newtownards
   Okolo Slovenska
   Olympia's Tour
   Omloop van Zeeuws-Vlaanderen, Amateurs
   Oostende, Amateurs
   Ottignies, Amateurs
   Paris - Nice
   Penn Street (c)
   Quarrington Hill
   Quatre Jours de Dunkerque
   Rás Tailteann
   Reading
   Rheinland-Pfalz Rundfahrt
   Ronde van België
   Ronde van België, Amateurs
   Ronde van de Kempen
   Ronde van de provincie Luxemburg
   Ronde van Limburg, Amateurs
   Roosdaal, Juniors
   Rumes, Amateurs
   Rumst, Amateurs
   Saint Helier (b)
   Saint-Georges, Amateurs
   Sas van Gent, Amateurs
   Scottish Milk Race
   Setmana Catalana de Ciclismo
   Settimana Ciclistica Bergamasca
   Settimana Ciclistica Lombarda
   Sheffield, Criterium
   Sheffield, Criterium (f)
   Sheffield, Cyclo-cross
   Shildon, Cyclo-cross
   Sint Jansteen
   Sint-Maria-Oudenhove, Amateurs
   Sint-Niklaas, Amateurs (a)
   Sint-Pieters-Leeuw, Amateurs
   Slim-Plicity Easter Three Day
   Southend (c)
   Southill
   Stapleford
   Stasegem, Amateurs
   Stavelot, Chrono, Amateurs
   Stoke Poges, Criterium
   Stokesley (b)
   Sunblest Bread Elite Three Day
   Surrey, Criterium
   Ternat, Juniors
   Tielrode, Amateurs
   Tielt, Amateurs
   Tirreno-Adriatico
   Tonbridge
   Torres Vedras
   Tour d'Indre-et-Loire
   Tour de France
   Tour de l'Aube
   Tour de l'Avenir
   Tour de l'URSS
   Tour de la Manche
   Tour de la Nouvelle France
   Tour de la Province de Liège
   Tour de la Province de Namur
   Tour de la Yonne
   Tour de Luxembourg
   Tour de Menorca
   Tour de Picardie
   Tour de Pologne
   Tour de Romandie
   Tour de Suisse
   Tour du Limousin
   Tour du Loir-Et-Cher Edmond Provost
   Tour du Maroc
   Tour du Nord
   Tour du Roussillon Amateur Internationaux, Amateurs
   Tour Nivernais Morvan
   Tour of Albania
   Tour of Algeria
   Tour of Ireland
   Tour of the North Elite Five Day
   Vierzon (a)
   Vlamertinge, Amateurs
   Vlissingen, Amateurs
   Volta a Portugal
   Volta Ciclista a Catalunya
   Vuelta a Andalucia
   Vuelta a Cantabria
   Vuelta a Colombia
   Vuelta a Costa Rica
   Vuelta a Cuba
   Vuelta a España
   Vuelta a Guatemala
   Vuelta a Levante
   Vuelta a los Valles Mineros
   Vuelta a Mallorca
   Vuelta a Segovia
   Vuelta a Toledo
   Vuelta al Táchira
   Vuelta al Valle
   Vuelta Ciclista a Aragón
   Vuelta Ciclista a la Republica del Ecuador
   Vuelta Ciclista a la Rioja
   Vuelta Ciclista a Navarra
   Vuelta Ciclista al País Vasco
   Vuelta Ciclista Asturias
   Vuelta Ciclista del Uruguay
   Vuelta de la Juventud Colombia, U23
   Vuelta de la Juventud Mexicana
   Walsall
   Warrington
   Weeton
   Welland Valley Two Day
   Wemeldinge, Criterium, Amateurs
   Wenvoe (b)
   Wervik, Amateurs
   Weston-super-Mare
   Wetteren, Cyclo-cross
   Wicklow
   Wien - Rabenstein - Gresten - Wien
   Wolverhampton, Criterium
   Worcester
   Ytong Bohemia Tour
   Závod Míru
Other races