Stage races
   Österreich-Rundfahrt
   Aartselaar
   Abercynon
   Armagh
   Asse, Amateurs
   Bagworth (b)
   Barton Upon Humber
   Basingstoke
   Belfast (aa)
   Beverley (d)
   Beverley (d)
   Bickerstaffe (a)
   Bingley, Cyclo-cross (a)
   Birmingham (q)
   Blackpool
   Blackpool, Criterium
   Boezinge, Amateurs
   Boucles de la Mayenne
   Bournemouth (d)
   Bournemouth, Cyclo-cross (b)
   Brissago
   Bristol, Criterium
   Bristol, Cyclo-cross
   Bristol, Cyclo-cross (b)
   Buxton, Juniors
   Caen (b)
   Calingasta
   Cardiff (d)
   Carrera Transpeninsular
   Carrick-on-Suir (d)
   Cartmel
   Chippenham
   Chobham
   Cinturón Ciclista Internacional a Mallorca
   Circuit Cycliste Sarthe
   Circuit de Saône-et-Loire
   Circuit des Monts du Livradois
   Circuit Franco-Belge
   Clásico RCN
   Cockerham
   Cockerham (a)
   Coors Classic
   Critérium du Dauphiné
   Cronostaffetta
   DDR Rundfahrt
   Diegem, Amateurs
   Dinnington, Cyclo-cross
   Doble Melo
   Doble San Francisco-Miramar
   Dookola Mazowska
   Douglas, Criterium
   Drei Etappen Rundfahrt Frankfurt, Juniors
   Dublin (al)
   Dublin (aq)
   Dudley (b)
   Dundee (m)
   Dunstable
   Dusika Jugend Tour, Juniors
   Earby
   East Kilbride (a)
   Edegem, Amateurs
   Eernegem, Amateurs
   Essen, Amateurs
   Etoile de Bessèges
   Etoile des Espoirs
   Etoile Hennuyere
   Farnham
   Faulx-Les Tombes, Amateurs
   Ferryhill
   Ferryhill
   Ferryhill (a)
   Fitchburg Longsjo Classic
   Flèche du Sud
   Foots Cray, Cyclo-cross
   Galena Two Day
   Geraardsbergen, Criterium
   Giro d'Italia
   Giro della Valle d'Aosta
   Giro delle Regioni
   Giro di Puglia
   Giro di Sardegna
   Girvan
   Goosnargh (a)
   Goostrey (F)
   GP du Midi-Libre
   GP Franco-Belge
   GP Guillaume Tell
   Gran Premio Internacional de Ciclismo Jalisco
   Gravesend (f)
   Gwent
   Harby, Criterium
   Harrogate
   Hartlepool, Criterium (a)
   Henbury, Criterium
   Herk-de-Stad, Amateurs
   Holmfirth
   Huddersfield
   Ipswich, Cyclo-cross
   Keighley, Cyclo-cross (a)
   Keighley, Cyclo-cross, Juniors
   Kettering (g)
   Kirkby, Cyclo-cross (b)
   Košice - Tatry - Košice
   Kontich, Amateurs
   Kroz Jugoslavija
   Kroz Srbiju
   Lausanne (a)
   Leende
   Leganés
   Les Journees Havro-Cauchoises (F)
   Levy Moores Memorial Two Day
   Lidice
   Lincoln, Cyclo-cross (b)
   London
   London (bb)
   London (F) (a)
   London, Cyclo-cross
   Lothian Region
   Lothian Region
   Loughborough, Cyclo-cross
   Lusaka
   Manchester
   Market Harborough
   Marseille (g)
   Mentmore (a)
   Meulebeke (a)
   Middlesbrough, Criterium
   Middlesbrough, Cyclo-cross
   Milk Race
   Montevideo (b)
   Montjuich (a)
   Morecambe, Criterium
   Musselburgh
   Musselburgh
   National Championship, Road, ITT, Amateurs, Great Britain
   National Championship, Road, ITT, Amateurs, Ireland
   National Championship, Road, ITT, Elite, Great Britain (F)
   New Tredegar, Criterium
   Newcastle
   Newcastle (g)
   Newgate Street (e)
   Newport, Cyclo-cross
   Okolo Slovenska
   Olympia's Tour
   Omloop van Zeeuws-Vlaanderen, Amateurs
   Oostende, Amateurs
   Oxford (c)
   Paris - Nice
   Pontardawe, Cyclo-cross
   Ponteland (h)
   Port Talbot (d)
   Provincial Championship West-Vlaanderen, Road, Amateurs, Belgium
   Putevima AVNOJ-a
   Quatre Jours de Dunkerque
   Rás Tailteann
   Rapport Toer
   Reading (c)
   Rheinland-Pfalz Rundfahrt
   Richmond
   Ronde van België
   Ronde van de Kempen
   Ronde van Limburg, Amateurs
   Ronde van Nederland
   Ronde van Noord-Holland
   Ruban Granitier Breton
   Schepdaal, Amateurs
   Scottish Milk Race
   Setmana Catalana de Ciclismo
   Settimana Ciclistica Bergamasca
   Settimana Ciclistica Lombarda
   Sheffield (aa)
   Shipston on Stour
   Smethwick (a)
   Southampton
   Southport (c)
   Southport, Criterium (a)
   Star Trophy Road Series
   Stavelot, Chrono, Amateurs
   Steinmaur, Cyclo-cross
   Stratford, Cyclo-cross
   Ternat, Amateurs
   Tirreno-Adriatico
   Tonbridge
   Totnes - Vire Twinning Town Two Day
   Tour d'Indre-et-Loire
   Tour de Corse
   Tour de France
   Tour de Gironde
   Tour de l'Aude
   Tour de l'Avenir
   Tour de l'URSS
   Tour de la Manche
   Tour de la Province de Liège
   Tour de la Province de Namur
   Tour de la Yonne
   Tour de Luxembourg
   Tour de Picardie
   Tour de Pologne
   Tour de Romandie
   Tour de Suisse
   Tour du Hainaut Occidental, Amateurs
   Tour du Limousin
   Tour du Loir-Et-Cher Edmond Provost
   Tour du Maroc
   Tour Méditerranéen
   Tour Nivernais Morvan
   Tour Nivernais Morvan
   Tour of Albania
   Tour of Bulgaria
   Tour of Ireland
   Tour of the North
   Tour of Ulster
   Triptyque Ardennaise
   Viseu, Criterium
   Volta a Portugal
   Volta Ciclista a Catalunya
   Volta da Ascension
   Vuelta a Andalucia
   Vuelta a Antioquia
   Vuelta a Boyacà
   Vuelta a Cantabria
   Vuelta a Colombia
   Vuelta a Costa Rica
   Vuelta a Cuba
   Vuelta a Cundinamarca
   Vuelta a España
   Vuelta a Guatemala
   Vuelta a Levante
   Vuelta a los Valles Mineros
   Vuelta a Malaga, Amateurs
   Vuelta a Toledo
   Vuelta a Toledo
   Vuelta al Estado Zulia
   Vuelta al Táchira
   Vuelta al Valle
   Vuelta Ciclista a Aragón
   Vuelta Ciclista a la Republica del Ecuador
   Vuelta Ciclista a Navarra
   Vuelta Ciclista al País Vasco
   Vuelta Ciclista Asturias
   Vuelta Ciclista de Chile
   Vuelta Ciclista del Uruguay
   Vuelta de Bisbee
   Vuelta de la Juventud Colombia, U23
   Warrington
   West Yorkshire Championship, Cyclo-cross, Elite, Great Britain
   Wicklow
   Wien - Rabenstein - Gresten - Wien
   Wirral
   Worcester
   Worcestershire
   Wroughton
   Yelverton (d)
   Ytong Bohemia Tour
   Závod Míru
Other races