Stage races
   Österreich-Rundfahrt
   Abercynon
   Alken, Novices
   Armagh
   Auckland
   Basildon
   Basingstoke
   Basingstoke (e)
   Bellingham
   Beverley, Criterium
   Birmingham (y)
   Blackrod
   Borlo, Novices
   Bournemouth, Criterium (a)
   Bournemouth, Cyclo-cross (b)
   Braine-le-Château, Novices
   Brissago
   Bristol, Cyclo-cross
   Bristol, Cyclo-cross (b)
   Buxton, Juniors
   Caen (b)
   Caldicot (a)
   Calingasta
   Carrera Transpeninsular
   Carrick-on-Suir
   Cartmel, Criterium
   Castletown, Criterium
   Chelford
   Chester-le-Street (b)
   Cinturón Ciclista Internacional a Mallorca
   Circuit Cycliste Sarthe
   Circuit de Saône-et-Loire
   Circuit des Ardennes
   Circuit des Monts du Livradois
   Circuit Franco-Belge
   Clásica del Caribe
   Clásica Nacional Marco Fidel Suárez
   Clásico RCN
   Cockerham
   Colchester
   Conquista de Los Andes
   Contern, Cyclo-cross
   Coors Classic
   Coventry, Cyclo-cross
   Critérium du Dauphiné
   Cycling Essex Country Cherry Blossom Tour
   DDR Rundfahrt
   Denderhoutem, Amateurs (a)
   Doble a Villavicencio
   Doble Melo
   Doble San Francisco-Miramar
   Dookola Mazowska
   Douglas, Criterium
   Drei Etappen Rundfahrt Frankfurt, Juniors
   Driedaagse van De Panne
   Dublin
   Dublin
   Dublin
   Dublin (as)
   Dublin (x)
   Dudley
   Dunchurch (a)
   Dundee, Cyclo-cross
   Dunstable
   Durham, Cyclo-cross, Novices
   Dusika Jugend Tour, Juniors
   East Kilbride (a)
   Enfield, Cyclo-cross
   Etoile de Bessèges
   Etoile des Espoirs
   Etoile des Espoirs
   Etoile des Espoirs
   Etoile Hennuyere
   Eversel, Novices
   Ferryhill
   Ferryhill
   Fitchburg Longsjo Classic
   Flèche du Sud
   Foots Cray, Cyclo-cross
   Galena Two Day
   Geraardsbergen, Criterium
   Giro d'Italia
   Giro della Valle d'Aosta
   Giro delle Regioni
   Giro di Puglia
   Giro di Sardegna
   Giro di Sicilia
   Girvan
   Glasgow
   Goosnargh
   Goosnargh (a)
   Goostrey (F)
   Goostrey (F)
   GP Abimota
   GP du Midi-Libre
   GP Franco-Belge
   GP Guillaume Tell
   Gran Premio de Escaladores
   Grande Prémio Clok
   Grande Prémio do Minho
   Gravesend (f)
   Guisborough (b)
   Halfords Royal Jubilee Trophy Elite Three Day
   Halifax (e)
   Harby, Criterium
   Harderwijk (F) (b)
   Harrogate
   Harrogate, Juniors
   Hartlepool, Criterium (a)
   Haverhill (c)
   Heusden-Zolder, Novices
   Hoeselt, Novices
   Holmfirth
   Huddersfield
   Hull
   Ipswich, Cyclo-cross
   Jadranska Magistrala
   Keighley, Cyclo-cross
   Kemmel, Amateurs
   Kenilworth, Novices
   Kettering (g)
   Kilmallock (a)
   Kilmarnock (b)
   Kirkby, Cyclo-cross
   Kloosterzande, Amateurs
   Košice - Tatry - Košice
   Koewacht, Amateurs
   Kroz Jugoslavija
   Kroz Srbiju
   Lausanne (a)
   Leganés
   Leicester (l)
   Leicester, Cyclo-cross
   Lennik, Amateurs
   Les Journees Havro-Cauchoises (F)
   Levy Moores Memorial Two Day
   Lidice
   Lincoln, Cyclo-cross (b)
   Liverpool (F)
   London
   London (F) (a)
   London (F) (c)
   London, Cyclo-cross
   London, Cyclo-cross
   Los Lagos, Cyclo-cross (b)
   Loughborough, Cyclo-cross
   Lummen, Novices
   Luxembourg (b)
   Maesteg, Cyclo-cross
   Manchester
   Market Harborough
   Market Harborough
   Marseille (g)
   Matlock, Cyclo-cross (a)
   Meonstoke (f)
   Meulebeke (a)
   Middlesbrough, Criterium
   Middlesbrough, Cyclo-cross
   Milk Race
   Moha, Novices
   Montjuich (a)
   Morecambe, Criterium
   Musselburgh
   National Championship, Road, Amateurs, Colombia
   National Championship, Road, ITT, Amateurs, Great Britain
   National Championship, Road, ITT, Amateurs, Ireland
   National Championship, Road, ITT, Elite, Great Britain (F)
   Newcastle
   Newcastle
   Newcastle (s)
   Newport, Cyclo-cross
   Niedersachsen Rundfahrt
   Niedersachsen Rundfahrt
   Nieuwerkerken, Amateurs
   Nieuwerkerken, Novices
   Norfolk, Cyclo-cross
   North West Championship, Cyclo-cross, Elite, Great Britain
   Okolo Slovenska
   Olympia's Tour
   Omloop van Zeeuws-Vlaanderen, Amateurs
   Ostschweizer Rundfahrt
   Paris - Nice
   Peel
   Plymouth (d)
   Pontardawe, Cyclo-cross
   Port Talbot (d)
   Quatre Jours de Dunkerque
   Rás Tailteann
   Rapport Toer
   Rheinland-Pfalz Rundfahrt
   Ronde de l'Isard d'Ariège, U23
   Ronde van België
   Ronde van de Kempen
   Ronde van Limburg, Amateurs
   Ronde van Nederland
   Ronde van Noord-Holland
   Ronse
   Route du Sud
   Roxwell
   Scottish Milk Race
   Setmana Catalana de Ciclismo
   Settimana Ciclistica Bergamasca
   Settimana Ciclistica Lombarda
   Sheffield, Cyclo-cross
   Smethwick (a)
   Southampton, Cyclo-cross
   Southport (c)
   Star Trophy Road Series
   Stratford
   Stratford
   Stratford, Cyclo-cross
   Stratford, Cyclo-cross, Novices (a)
   Sway, Cyclo-cross
   Tirreno-Adriatico
   Tiverton (a)
   Tonbridge
   Totnes - Vire Twinning Town Stage Day
   Tour d'Indre-et-Loire
   Tour de Corse
   Tour de France
   Tour de Gironde
   Tour de l'Aude
   Tour de l'Avenir
   Tour de L'Essonne
   Tour de l'URSS
   Tour de la Manche
   Tour de la Province de Liège
   Tour de la Province de Namur
   Tour de la Yonne
   Tour de Louisiana
   Tour de Luxembourg
   Tour de Picardie
   Tour de Pologne
   Tour de Romandie
   Tour de Suisse
   Tour du Hainaut Occidental, Amateurs
   Tour du Hainaut, Amateurs
   Tour du Limousin
   Tour du Loir-Et-Cher Edmond Provost
   Tour Méditerranéen
   Tour Nivernais Morvan
   Tour Nivernais Morvan
   Tour of Albania
   Tour of Essex
   Tour of Ireland
   Tour of the North
   Tour of Ulster
   Triptyque Ardennaise
   Volta a Portugal
   Volta ao Algarve
   Volta Ciclista a Catalunya
   Volta Ciclista Internacional a Lleida
   Vuelta a Andalucia
   Vuelta a Antioquia
   Vuelta a Boyacà
   Vuelta a Cantabria
   Vuelta a Colombia
   Vuelta a Cuba
   Vuelta a Cundinamarca
   Vuelta a España
   Vuelta a Guatemala
   Vuelta a Levante
   Vuelta a los Valles Mineros
   Vuelta a Mendoza
   Vuelta a Toledo
   Vuelta al Táchira
   Vuelta al Valle
   Vuelta Ciclista a Aragón
   Vuelta Ciclista a la Rioja
   Vuelta Ciclista a Navarra
   Vuelta Ciclista al País Vasco
   Vuelta Ciclista Asturias
   Vuelta Ciclista de Chile
   Vuelta Ciclista del Uruguay
   Vuelta de Bisbee
   Vuelta de la Juventud Colombia, U23
   Wakefield, Cyclo-cross
   Wallsend, Cyclo-cross
   Warrington
   Wicklow
   Wien - Rabenstein - Gresten - Wien
   Willenhall, Criterium
   Worcester
   Wraysbury
   Ytong Bohemia Tour
   Závod Míru
   Závod Míru, Juniors
Other races