Stage races
   's Gravenpolder, Amateurs
   Österreich-Rundfahrt
   Abercynon
   Alken, Novices
   Altrincham
   Auckland
   Bagworth (b)
   Bangor, Cyclo-cross
   Basingstoke
   Basingstoke (e)
   Beverley, Criterium
   Bexhill
   Birmingham (y)
   Birmingham, Novices
   Blackpool
   Blackrod
   Bletchingdon
   Boroughbridge, Chrono
   Boroughbridge, Chrono
   Boucles de la Mayenne
   Bradford (q)
   Bradford, Cyclo-cross
   Brakel, Amateurs
   Brighton
   Brighton, Criterium
   Bromsgrove, Novices
   Brunswick, Juniors
   Buxton, Juniors
   Caen (b)
   Caldicot (a)
   Calingasta
   Cantagrillo
   Carlisle (b)
   Carrera Ciclista del Pacífico
   Carrera Transpeninsular
   Cartmel, Criterium
   Castlecary
   Challenge Sedis
   Chelford
   Cinturón Ciclista Internacional a Mallorca
   Circuit Cycliste Sarthe
   Circuit de Saône-et-Loire
   Circuit des Ardennes
   Circuit des Monts du Livradois
   Circuit Franco-Belge
   Clásico RCN
   Cockerham
   Comberton
   Contern, Cyclo-cross
   Coors Classic
   Coors Classic
   Copplestone (c)
   Critérium du Dauphiné
   Critérium International
   Cronostaffetta
   DDR Rundfahrt
   Deinze, Amateurs
   Doble Melo
   Doble San Francisco-Miramar
   Dookola Mazowska
   Douglas, Criterium
   Drei Etappen Rundfahrt Frankfurt, Juniors
   Driedaagse van De Panne
   Dublin
   Dublin
   Dublin - Galway - Dublin
   Dublin (as)
   Dublin (av)
   Dublin, Juniors
   Dudley
   Dusika Jugend Tour, Juniors
   East Kilbride (a)
   Etoile de Bessèges
   Etoile des Espoirs
   Exeter, Criterium
   Fermoy
   Ferryhill
   Filey, Novices
   Fitchburg Longsjo Classic
   Flèche du Sud
   Foots Cray, Cyclo-cross
   Giro d'Italia
   Giro della Valle d'Aosta
   Giro delle Regioni
   Giro delle Valli Cuneesi nelle Alpi del Mare
   Giro di Puglia
   Giro di Sardegna
   Girona
   Girvan
   Glenrothes (a)
   Gooik, Amateurs
   Goosnargh (a)
   GP Abimota
   GP des Cévennes
   GP du Midi-Libre
   GP Franco-Belge
   GP Guillaume Tell
   Grande Prémio Clok
   Grande Prémio do Minho
   Gravesend (f)
   Great Saling (b)
   Greetland (a)
   Halen, Novices
   Halesowen, Novices
   Harby, Criterium
   Harlow
   Harrogate
   Harrogate
   Harrogate, Novices
   Hartlepool, Criterium (a)
   Heikant, Amateurs
   Heppignies, Amateurs
   Herald Sun Tour
   Heusden-Zolder, Novices
   Hirwaun
   Hoeleden, Amateurs
   Hoepertingen, Novices
   Hoeselt, Novices
   Hoo
   Hull (o)
   Hulst, Amateurs
   Jadranska Magistrala
   Keighley, Cyclo-cross
   Keighley, Cyclo-cross, Juniors
   Kellogg's Tour of Britain
   Kemmel, Amateurs
   Kidderminster, Juniors (b)
   Kirkby, Cyclo-cross
   Košice - Tatry - Košice
   Kroz Jugoslavija
   Kroz Srbiju
   Kruishoutem, Amateurs
   Lausanne (a)
   Leganés
   Les Journees Havro-Cauchoises (F)
   Levy Moores Memorial Two Day
   Lidice
   Lincoln, Cyclo-cross (b)
   Linkhout, Novices
   Liverpool, Criterium
   London
   London (F) (c)
   London, Cyclo-cross
   Louth (a)
   Lummen, Novices
   Maldon (a)
   Market Harborough
   Marseille (g)
   Meerhout, Amateurs
   Melbourne - Berri
   Meulebeke (a)
   Middlesbrough, Criterium
   Middlesbrough, Cyclo-cross
   Mildenhall, Cyclo-cross
   Milk Race
   Montjuich (a)
   Musselburgh
   National Championship, Road, ITT, Amateurs, Great Britain
   National Championship, Road, ITT, Elite, Great Britain (F)
   National Championship, Track, Stayers, Elite, Switzerland
   Neerharen, Novices
   Nevele, Amateurs
   New Brighton, Criterium
   New Brighton, Novices (a)
   Newbury (b)
   Newcastle
   Newcastle
   Newport, Cyclo-cross
   Niedersachsen Rundfahrt
   North Down
   North West Championship, Cyclo-cross, Elite, Great Britain
   Okolo Slovenska
   Olympia's Tour
   Omloop van Zeeuws-Vlaanderen, Amateurs
   Ostschweizer Rundfahrt
   Paal, Novices
   Paris - Nice
   Plymouth (d)
   Pontardawe, Cyclo-cross
   Port Talbot (d)
   Port Talbot, Cyclo-cross
   Quatre Jours de Dunkerque
   Rás Tailteann
   Reading (c)
   Richmond, Chrono
   Ronde de l'Isard d'Ariège, U23
   Ronde van België
   Ronde van de Kempen
   Ronde van Limburg, Amateurs
   Ronde van Nederland
   Ronde van Noord-Holland
   Ronse
   Route de France, U23
   Route du Sud
   Rowlands Castle (d)
   Ruban Granitier Breton
   Ruota d'Oro
   Scottish Milk Race
   Sealink International Grand Prix
   Setmana Catalana de Ciclismo
   Settimana Ciclistica Bergamasca
   Settimana Ciclistica Lombarda
   Sheffield
   Sheffield (ac)
   Sint-Kwintens-Lennik, Cyclo-cross, Amateurs
   Sint-Pieters-Leeuw, Amateurs
   Southampton
   Southport
   Southport (c)
   Stapleford
   Star Trophy Road Series
   Stockholm (F)
   Stockport (a)
   Stockport, Novices
   Stoke Holy Cross
   Stoke Poges, Criterium
   Stratford
   Sway, Cyclo-cross
   Thatcham, Cyclo-cross
   Tirreno-Adriatico
   Tonbridge
   Tongerlo, Novices
   Torhout, Amateurs
   Tour d'Indre-et-Loire
   Tour de Corse
   Tour de France
   Tour de Gironde
   Tour de l'Aude
   Tour de l'Avenir
   Tour de L'Essonne
   Tour de l'URSS
   Tour de la Manche
   Tour de la Province de Liège
   Tour de la Province de Namur
   Tour de la Yonne
   Tour de Louisiana
   Tour de Luxembourg
   Tour de Picardie
   Tour de Pologne
   Tour de Romandie
   Tour de Suisse
   Tour de Tunisie
   Tour de Wallonie, Amateurs
   Tour du Hainaut Occidental, Amateurs
   Tour du Limousin
   Tour du Loir-Et-Cher Edmond Provost
   Tour du Roussillon Amateur Internationaux, Amateurs
   Tour du Vaucluse
   Tour Méditerranéen
   Tour of Albania
   Tour of Ireland
   Tour of the Manawatu
   Tour of the North
   Tour of Ulster
   Triptyque Ardennaise
   Tucson (F)
   Tullamore
   Velm, Novices
   Volta a Portugal
   Volta ao Algarve
   Volta Ciclista a Catalunya
   Volta Ciclista Internacional a Lleida
   Vuelta a Antioquia
   Vuelta a Boyacà
   Vuelta a Cantabria
   Vuelta a Colombia
   Vuelta a Costa Rica
   Vuelta a Cuba
   Vuelta a Cundinamarca
   Vuelta a España
   Vuelta a los Valles Mineros
   Vuelta a Mallorca
   Vuelta a Mendoza
   Vuelta a Toledo
   Vuelta al Táchira
   Vuelta al Valle del Cauca
   Vuelta Ciclista a Aragón
   Vuelta Ciclista a la Rioja
   Vuelta Ciclista a Navarra
   Vuelta Ciclista al País Vasco
   Vuelta Ciclista Asturias
   Vuelta Ciclista de Chile
   Vuelta Ciclista del Uruguay
   Vuelta de Bisbee
   Vuelta de la Juventud Colombia, U23
   Wambeek, Amateurs
   Warrington
   West Yorkshire Championship, Cyclo-cross, Elite, Great Britain
   Whitley Bay, Criterium
   Whitley Bay, Juniors
   Wicklow
   Wicklow, Juniors
   Wien - Rabenstein - Gresten - Wien
   Woodham Ferrers
   Worthing (b)
   Wyre Forest District
   Yelverton (g)
   Ytong Bohemia Tour
   Závod Míru
   Závod Míru, Juniors
   Zele, Amateurs
   Zelem, Novices
   Zes van Rijn en Gouwe
Other races