Stage races
   Österreich-Rundfahrt
   Albacete (a)
   Another Dam Race
   Arden Challenge
   Atlantic Cup
   Azerbaïjan Tour
   Baby Giro
   Baltyk-Karkonosze-Tour
   Bay Cycling Classic
   Bayern Rundfahrt
   Beograd - Čačak
   Bermuda GP
   Bidasoa Itzulia
   Bikes on Broadway
   Bizkaiko Bira
   Blue Cross Cycle
   Boekel (F)
   Boucles de la Mayenne
   Bristol, Cyclo-cross (a)
   Calingasta
   Cascade Classic
   Chums Classic
   Chums Classic
   Chums Classic
   Cinturón Ciclista Internacional a Mallorca
   Circuit Cycliste Sarthe
   Circuit de Lorraine
   Circuit de Saône-et-Loire
   Circuit des Monts du Livradois
   Circuit des Plages Vendéennes
   Circuit Franco-Belge
   Circuito Montañés
   Clásica Nacional Ciudad de Anapoima
   Clásico RCN
   Clásico Virgen de la Consolación de Táriba
   Clasica Alcaldía de Pasca
   Cleveleys
   Commonwealth Bank Classic
   Coors Classic
   Course de Solidarnosc et des Champions Olympique
   Critérium du Dauphiné
   Critérium Européens des Jeunes, Novices
   Critérium International
   Deutschland Tour
   Doble Copacabana GP Fides
   Doble Melo
   Doble San Francisco-Miramar
   Drei Etappen Rundfahrt Frankfurt, Juniors
   Driedaagse van De Panne
   Dublin, Juniors
   Dusika Jugend Tour, Juniors
   East Grinstead (d)
   East Riding Two Day
   Enumclaw
   Etoile de Bessèges
   Europa Jugend Grand-Prix, Novices
   Euskal Bizikleta
   Fitchburg Longsjo Classic
   Five rings of Moscow
   Flèche du Sud
   G.P. Portugal Telecom
   Giro Ciclistico Pesche Nettarine di Romagna
   Giro d'Abruzzo
   Giro d'Italia
   Giro del Capo
   Giro del Friuli Venezia Giulia
   Giro del Trentino
   Giro della Provincia di Lucca
   Giro della Toscana Int. Femminile (F)
   Giro della Valle d'Aosta
   Giro della Valsesia
   Giro delle Regioni
   Giro delle Valli Cuneesi nelle Alpi del Mare
   Giro Rosa (F)
   Girvan
   GP Abimota
   GP da Póvoa de Varzim
   GP du Midi-Libre
   GP Internacional MR Cortez-Mitsubishi
   GP Internacional MR Cortez-Mitsubishi
   GP Matosinhos
   GP Mosqueteiros - Rota do Marquês
   GP Rüebliland, Juniors
   GP Sport Noticias
   Gracia Orlova (F)
   Grand Prix de la Somme
   Grande Prémio 'Jornal de Notícias'
   Grande Prémio do Minho
   Greenery International (F)
   Guldensporentweedaagse
   Herald Sun Tour
   Hessen Rundfahrt
   Hingene, Amateurs
   Hoeleden, Amateurs
   Holland Ladies Tour (F)
   Hotter 'N Hell Hundred
   International Cycling Classic
   International Junioren Radrundfahrt Oberösterreich, Juniors
   International Presidency Turkey Tour
   Internationaler Radsporttage Erlauftal
   Islamabad-Lahore Cycle Race
   Jelajah Malaysia
   Joe Martin Stage Race National Race
   Kalisz - Konin
   Kayl, Cyclo-cross
   Killington Stage Race
   Košice - Tatry - Košice
   Koppenberg, Cyclo-cross
   Kranj
   Krasna Lipa Tour Féminine (F)
   Kring Føroyar
   Kroz Hrvatsku
   Kroz Jugoslavija
   Kroz Jugoslavija
   Kroz Srbiju
   Le Transalsace International, U23
   Le Triptyque des Monts et Châteaux - Frasnes, U23
   Lidice
   Lloret de Mar
   Melsele, Amateurs
   Merced, Criterium
   Montjuich (a)
   Mount Buller Cup
   Nature Valley Grand Prix
   New Zealand Cycle Classic
   Niedersachsen Rundfahrt
   Nieuwegein (a)
   Nieuwegein (b)
   Nieuwegein (c)
   Nieuwegein (d)
   Nieuwegein (e)
   Nieuwegein (f)
   Nieuwegein (g)
   Nottingham (f)
   Olympia's Tour
   OZ Wielerweekend
   Paris - Nice
   Postgirot Open
   Prudential Tour
   Quatre Jours de Dunkerque
   Rás Tailteann
   Rás Tailteann
   RaboSter Zeeuwsche Eilanden (F)
   Rapport Toer
   Reddings 3-Days
   Redlands Bicycle Classic
   Redlands Bicycle Classic (F)
   Regio Tour International
   Rheinland-Pfalz Rundfahrt
   Ringerike
   Ronde de l'Isard d'Ariège, U23
   Ronde van de Provincie Antwerpen
   Ronde van Limburg, Amateurs
   Ronde van Nederland
   Ronde van Vlaams-Brabant
   Route du Sud
   Ruban Granitier Breton
   Rutas de America
   Rutas del Vino
   Saaremaa Velotuur
   Sachsen Tour
   Sea Otter Classic
   Semana Aragonesa
   Setmana Catalana de Ciclismo
   Settimana Ciclistica Internazionale Coppi-Bartali
   Settimana Ciclistica Lombarda
   Southampton
   Ster der Beloften
   Ster van Zeeland (F)
   Street-Skills Cycle Classic (F)
   Stuttgart (c)
   Surrey League 5 Days
   Szlakiem Grodow Piastowskich
   Thüringen-Rundfahrt der Frauen (F)
   Thüringen-Rundfahrt, U23
   Tirreno-Adriatico
   Torneio de Verão
   Tour d'Egypte
   Tour de Beauce
   Tour de Bretagne (F)
   Tour de Danube
   Tour de France
   Tour de Gironde
   Tour de Hokkaido
   Tour de L'Ain/Prix de l'Amitié
   Tour de l'Avenir
   Tour de l'Est International
   Tour de la Manche
   Tour de la Martinique
   Tour de la Province de Liège
   Tour de la Province de Namur
   Tour de la Région Wallonne
   Tour de Langkawi
   Tour de Louisiana
   Tour de Luxembourg
   Tour de Moselle
   Tour de Normandie
   Tour de Pécs
   Tour de Picardie
   Tour de Picardie
   Tour de Pologne
   Tour de Romandie
   Tour de Snowy (F)
   Tour de Suisse
   Tour de Suisse (F)
   Tour de Toona
   Tour de Toona (F)
   Tour des Pays de Savoie
   Tour des Pyrénées - Vuelta a los Pirineos
   Tour Down Under
   Tour du Basse-Gaulaine, Juniors
   Tour du Faso
   Tour du Limousin
   Tour du Loir-Et-Cher Edmond Provost
   Tour du Poitou-Charentes et de la Vienne
   Tour Lefleur
   Tour Méditerranéen
   Tour Nivernais Morvan
   Tour of Albania
   Tour of Bulgaria
   Tour of Denmark
   Tour of FYR of Macedonia, Elite/U23
   Tour of Japan
   Tour of Lancashire
   Tour of Rhodes
   Tour of Slovenia
   Tour of Tasmania
   Tour of Willamette
   Tour of Willamette
   Trans Canada
   Triptyque Ardennaise
   Troféu Joaquim Agostinho
   Trofeo Diputacion de Alicante
   Trophée d'Or Féminin (F)
   Trophée de la Caribe
   Tucson
   Tweedaagse van de Gaverstreek
   Valley of the Sun Stage Race
   Valley of the Sun Stage Race
   Volta a Galicia
   Volta a la Comunitat Valenciana
   Volta a Portugal
   Volta a Portugal do Futuro
   Volta às Terras de Santa Maria Feira
   Volta ao Alentejo
   Volta ao Algarve
   Volta Ciclista a Catalunya
   Volta Ciclista Internacional a Lleida
   Volta Ciclista Provincia Tarragona
   Volta del Llagostí
   Vossem, Cyclo-cross
   Vuelta a Alava
   Vuelta a Andalucia
   Vuelta a Antioquia
   Vuelta a Ávila
   Vuelta a Boyacà
   Vuelta a Chiriquí
   Vuelta a Colombia
   Vuelta a Costa Rica
   Vuelta a Cundinamarca
   Vuelta a España
   Vuelta a Granada
   Vuelta a Guatemala
   Vuelta a la Argentina
   Vuelta a la Independencia Nacional
   Vuelta a la Provincia de Alicante
   Vuelta a la Ribera
   Vuelta a Mendoza
   Vuelta a Murcia
   Vuelta a Palencia
   Vuelta a San Juan
   Vuelta a Tenerife
   Vuelta a Toledo
   Vuelta a Tovar
   Vuelta a Venezuela
   Vuelta a Yacambu-Lara
   Vuelta al Chaná
   Vuelta al Estado Portuguesa
   Vuelta al Táchira
   Vuelta al Tolima
   Vuelta al Valle del Cauca
   Vuelta Castilla y Leon
   Vuelta Castilla y Leon, Elite/U23
   Vuelta Ciclista a Aragón
   Vuelta Ciclista a Burgos
   Vuelta Ciclista a Cartagena
   Vuelta Ciclista a la Comunidad de Madrid
   Vuelta Ciclista a la Rioja
   Vuelta Ciclista a Navarra
   Vuelta Ciclista al País Vasco
   Vuelta Ciclista Asturias
   Vuelta Ciclista de Chile
   Vuelta Ciclista del Uruguay
   Vuelta de la Juventud Colombia, U23
   Vuelta de la Juventud Guatemala
   Vuelta del Este Mendoza
   Vuelta del Porvenir de Colombia, Juniors
   Vuelta del Porvenir de Colombia, Juniors
   Vuelta Gobernacion Norte de Santander
   Vuelta Internacional al Estado Trujillo
   Vysočina
   Wendy's International Cycling Classic
   West Virginia Classic
   Wien - Rabenstein - Gresten - Wien
   Women's Challenge (F)
   Ytong Bohemia Tour
   Závod Míru
Other races