Stage races
   't Hoogeland, Junioren
   500 Millas del Norte
   Østfold 2-dagers
   Østfold 2-dagers (V)
   Österreich-Rundfahrt
   Aarhus (b)
   Aarhus (V)
   Adare, Elite/U23
   Afxentia, Mountainbike, Elite/U23
   Albstadt (V)
   Aluksne
   Arden Challenge
   Ascensión a los Nevados de Chillán
   Asvö Radjugendtour, Nieuwelingen
   Australian Cycling Grand Prix
   Australian Cycling Grand Prix (V)
   Azerbaïjan Tour
   Badland's Classic
   Ballinrobe
   Baltyk-Karkonosze-Tour
   Bay Classic (V)
   Bay Cycling Classic
   Bayern Rundfahrt
   BDO Tour of Northland
   Beijing
   Benelux Tour
   Benicarló
   Beograd
   Berlin, U23
   Bermuda GP
   Bermuda GP (V)
   Bidasoa Itzulia
   Bizkaiko Bira
   Blue Cross Cycle
   Boekel (V)
   Bordeaux - Saintes
   Boucle du Coton
   Boucles de la Mayenne
   Brandenburg Rundfahrt
   Brasília (a)
   Brescia, Junioren
   Brindabella
   Brixia Tour
   Calingasta
   Campeonato Novatos +18
   Campo de Criptana
   Canberra Tour
   Canberra Tour (V)
   Cascade Classic
   Cascade Classic (V)
   Casut-Cimolais 3 Giorni in Friuli, Junioren
   Celebrity Classic Criterium
   Celebrity Classic Criterium (V)
   Central Valley Classic
   Central Valley Classic (V)
   Cepa Tour
   Cheshire (V)
   Ciclismo Triple 100
   Cinturón Ciclista Internacional a Mallorca
   Circuit Cycliste Sarthe
   Circuit de Lorraine
   Circuit de Saône-et-Loire
   Circuit des Ardennes
   Circuit des Monts du Livradois
   Circuit des Plages Vendéennes
   Circuit Franco-Belge
   Circuito Montañés
   Clásica Ciudad de Girardot
   Clásica Club Deportivo Boyacá
   Clásica de Fusagasugá
   Clásica Internacional de Alcobendas y Villalba
   Clásica Marinilla
   Clásica Nacional Ciudad de Anapoima
   Clásica Nacional Marco Fidel Suárez
   Clásica Rionegro con Futuro-Aguas de Rionegro
   Clásico RCN
   Clásico Virgen de la Consolación de Táriba
   Clasica Camarasa
   Clasica de Chimazat
   Clasica de Guarné
   Clasica del Meta
   Clasica Independencia Ciudad de Flandes
   Clasico Ciclistico Banfoandes
   Clasico Pedro Infante
   Cliffs
   Copa Cero de Oro
   Copa Iberica
   Cottbuser Bundesliga Etappenfahrt, Junioren
   Cougar Mountain
   Coupe de la Paix
   Course de Solidarnosc et des Champions Olympique
   Critérium du Dauphiné
   Critérium Européens des Jeunes, Nieuwelingen
   Critérium International
   Criterium International Feminin (V)
   De Bortoli Tour
   Delta
   Delta (V)
   Deutschland Tour
   Doble Bragado
   Doble Chepes
   Doble Copacabana GP Fides
   Doble Melo
   Doble San Francisco-Miramar
   Donetsk (a)
   Dongen (a)
   Drei Etappen Rundfahrt Frankfurt, Junioren
   Drei Etappenfahrt International Weilburg, Nieuwelingen
   Drei Länder Tour
   Driedaagse van Axel, Junioren
   Driedaagse van De Panne
   Driedaagse van West-Vlaanderen
   Edgar Soto Memorial
   Edgar Soto Memorial (V)
   Eidsvollrittet
   Eidsvollrittet (V)
   Emakumeen Euskal Bira (V)
   Essor Breton
   Etoile de Bessèges
   Euskal Bizikleta
   Expo San Isidro Labrador
   Falu 2-dagars
   Fana Sykkelfestival, Elite/U23
   Fana Sykkelfestival, Elite/U23 (V)
   Fayettville Stage Race
   Festival Olimpico
   Fitchburg Longsjo Classic
   Flèche du Sud
   Friedens und Freundschaftstour
   Gateway Cup
   Geelong Tour (V)
   Giro Ciclistico Pesche Nettarine di Romagna
   Giro d'Abruzzo
   Giro d'Italia
   Giro d'Italia Donne (V)
   Giro del Capo
   Giro del Friuli Venezia Giulia
   Giro del Trentino
   Giro del Trentino Alto Adige - Südtirol (V)
   Giro del Veneto e delle Dolomiti
   Giro della Lunigiana, Junioren
   Giro della Toscana Int. Femminile (V)
   Giro della Toscana, Junioren
   Giro della Toscana, U23
   Giro della Valle d'Aosta
   Giro delle Regioni, U23
   Giro delle Valli Cuneesi nelle Alpi del Mare
   Giro di Basilicata, Junioren
   Giro di San Marino (V)
   Girona
   Girvan
   Gjøvik GP
   Gjøvik GP (V)
   GP Abimota
   GP Barbot
   GP Chantal Biya
   GP Costa Etrusca (V)
   GP CTT Correios de Portugal
   GP Cycliste de Gemenc
   GP de Portugal
   GP Général Patton, Junioren
   GP Gondomar, Elite/U23
   GP Guillaume Tell
   GP Rüebliland, Junioren
   GP Rota dos Móveis
   GP Sochi
   GP Vila-Real
   GP Vinhos da Estremadura
   Gracia Orlova (V)
   Grande Boucle Féminine Internationale (V)
   Green Mountain Stagerace
   Green Mountain Stagerace (V)
   Greenville
   Grenland GP
   Grenland GP (V)
   Grudziądz, Junioren
   Hana Tour, Elite/U23
   Herald Sun Tour
   Hero Petit Prix (V)
   High Uintas Classic
   Ho Chi Minh City
   Holland Ladies Tour (V)
   Hotter 'N Hell Hundred
   Ibig Cycling Challenge
   Independence Day Classic, Elite/U23
   International Cycling Classic
   International Junioren Radrundfahrt Oberösterreich, Junioren
   International Paths of Victory Tour
   International Presidency Turkey Tour
   Jæren Sykkelfestival
   Jæren Sykkelfestival (V)
   Jadranska Magistrala
   Jelajah Malaysia
   Jessheim, Elite/U23
   Jessheim, Elite/U23 (V)
   Jewel in the wilderness Stage Race
   Joe Martin Stage Race
   Joe Martin Stage Race (V)
   K.A.P. Doğu Karadeniz Kupasý
   K.A.P. Taçettin Özsavaş Kupası
   København, Ploegkoers, Junioren
   Kalisz - Konin
   Kazantzakia
   Keizer der Juniores Koksijde, Junioren
   Kerman Tour
   Košice - Tatry - Košice
   Krasna Lipa Tour Féminine (V)
   Kreiz Breizh Elite
   Kroz Hrvatsku
   Kroz Istru
   Kroz Srbiju
   Kushanya
   La Tropicale Amissa Bongo
   Lørenskog Bula Petit Prix (V)
   Laxå 3-dagars (V)
   Le Tour du Grand Montréal (V)
   Le Triptyque des Monts et Châteaux - Frasnes, U23
   Les 3 Jours de Vaucluse
   Liège - La Gleize, Junioren
   Lidice
   Lima - Wakama - Lima
   Lleida
   Münsterland Tour, Junioren
   Madera County Stage Race
   Mainfranken-Tour, U23
   Malopolski Wyscig Gorski
   Malveira, Achtervolging, Junioren
   Malveira, Achtervolging, Nieuwelingen
   Malveira, Puntenkoers, Junioren
   Malveira, Puntenkoers, Nieuwelingen
   Mekong Delta Cycling Cup
   Melaka
   Memorial Battle of Crete
   Memorial George Koev
   Merced, Criterium
   Merced, U23 (V)
   Mersey Roads Two Day
   Mersey Valley Tour
   Mineira
   Ministry of Culture Youth and Sport 5 Stage Race
   Mississippi GP
   Montjuich
   Moscou (a)
   Mount Hood Classic
   Mount Hood Classic (V)
   Muswellbrook
   Napoleoncup, Junioren
   National Sports Commission NSC Independence Stage Race
   Nature Valley Grand Prix
   Nature Valley Grand Prix (V)
   New Zealand Cycle Classic
   Niedersachsen Rundfahrt
   Niedersachsen Rundfahrt, Junioren
   Nienburg
   Nieuwegein (a)
   Nieuwegein (c)
   Nieuwegein (d)
   Nieuwegein (e)
   Nieuwegein (f)
   Nieuwegein (g)
   Norsk Sykle Festival
   Odessa (b)
   OECS Cycling Challenge
   Okolo Slovenska
   Olympia's Tour
   OZ Wielerweekend
   Paris - Corrèze
   Paris - Nice
   Paths of King Nikola
   Perlis Open
   Picsi
   Pirmenybiu, Junioren
   Po Stajerski, Junioren
   Poas
   Polska - Ukraina
   Portaferry
   Post Danmark Rundt
   Pre-Vuelta Independencia
   Premio Agustin Alcantara
   Quatre Jours de Dunkerque
   Quindío (V)
   Rás Tailteann
   Rás Tailteann
   RaboSter Zeeuwsche Eilanden (V)
   Ras Mumhan
   Ras na mBan (V)
   Redlands Bicycle Classic
   Redlands Bicycle Classic (V)
   Regio Tour International
   Return to Truong Son Race, Elite/U23
   Rhône-Alpes Isère Tour
   Rheinland-Pfalz Rundfahrt
   Ringerike
   River Gorge Omnium
   Ronde de l'Isard d'Ariège, U23
   Ronde de l'Oise
   Ronde des Vallées, Junioren
   Ronde van Antwerpen, Junioren
   Ronde van België
   Ronde van de Provincie Antwerpen
   Ronde van Vlaams-Brabant
   Ronde Vlaamse Ardennen, Junioren
   Route de France Féminine (V)
   Route de l'Avenir
   Route du Sud
   Rutas de America
   Rutas del Vino, Junioren
   Söderhamns 3-dagars
   Söderhamns 3-dagars (V)
   Saaremaa Velotuur
   Sachsen Tour
   Sacrifice Race, Elite/U23
   San Dimas Stage Race
   San Dimas Stage Race (V)
   Scandinavian Week
   Schermbeck
   Schwanenstadt (b)
   Semana Aragonesa
   Settimana Ciclistica Internazionale Coppi-Bartali
   Settimana Ciclistica Lombarda
   Sint-Martinusprijs Kontich, Junioren
   Skane
   Southern Revolution Tour
   Steiermark Rundfahrt
   Ster Elektrotoer
   Ster van Zuid-Limburg, Junioren
   Sucre
   Surrey League 5 Days
   Szlakiem Grodow Piastowskich
   Szlakiem walk mjr. Hubala
   Tønsberg (V)
   Taftan Tour
   Thüringen-Rundfahrt der Frauen (V)
   Thüringen-Rundfahrt, U23
   Thonon-les-Bains
   Tirreno-Adriatico
   TNTC Race Weekend
   Tobago International
   Top End Tour
   Torneio de Verão
   Torneo Todos contra Todos
   Tour Alsace
   Tour Ciclístico de Panamá
   Tour d'Egypte
   Tour de Beauce
   Tour de Boland
   Tour de Bretagne
   Tour de Bretagne (V)
   Tour de Café
   Tour de Commewijne
   Tour de Corse
   Tour de France
   Tour de Franche Comté Cycliste
   Tour de Georgia
   Tour de Gironde
   Tour de Guinée
   Tour de Hokkaido
   Tour de Hongrie
   Tour de Korea
   Tour de Kumano
   Tour de l'Abitibi, Junioren
   Tour de L'Ain/Prix de l'Amitié
   Tour de l'Ardèche (V)
   Tour de l'Aude Cycliste Féminin (V)
   Tour de l'Avenir
   Tour de l'Est International
   Tour de l'Or Blanc
   Tour de la Dordogne
   Tour de la Guadeloupe
   Tour de la Guyane Française
   Tour de la Manche
   Tour de la Martinique
   Tour de la Nouvelle-Calédonie
   Tour de la Pharmacie Centrale
   Tour de la Province de Liège
   Tour de la Province de Namur
   Tour de la Région Wallonne
   Tour de la Réunion
   Tour de Langkawi
   Tour de Louisiana
   Tour de Luxembourg
   Tour de Madagascar
   Tour de Mato Grosso
   Tour de Maurice
   Tour de Moselle
   Tour de Nez
   Tour de Normandie
   Tour de Pécs
   Tour de Perth
   Tour de Perth (V)
   Tour de Picardie
   Tour de Pologne
   Tour de Pologne Feminin (V)
   Tour de Prince Edward Island (V)
   Tour de Ribas
   Tour de Romandie
   Tour de Rwanda
   Tour de San Luis
   Tour de Santa Catarina
   Tour de Suisse
   Tour de Taiwan
   Tour de Toona
   Tour de Toona (V)
   Tour de Vineyards
   Tour de Vineyards (V)
   Tour de White Rock
   Tour des Aéroports
   Tour des Pays de Savoie
   Tour des Pyrénées - Vuelta a los Pirineos
   Tour do Rio
   Tour Down Under
   Tour du Cameroun
   Tour du Faso
   Tour du Gévaudan
   Tour du Haut Anjou, U23
   Tour du Limousin
   Tour du Loir-Et-Cher Edmond Provost
   Tour du Maroc
   Tour du Pays de Vaud, Junioren
   Tour du Poitou-Charentes et de la Vienne
   Tour du Sénégal
   Tour du Togo
   Tour du Val d'Orge, Cyclocross (l)
   Tour du Valromey, Junioren
   Tour Féminin en Limousin (V)
   Tour Méditerranéen
   Tour Nivernais Morvan
   Tour of Albania
   Tour of Anchorage
   Tour of Belize
   Tour of Bright
   Tour of Bright (V)
   Tour of Britain
   Tour of Bulawayo, Elite/U23
   Tour of Bulgaria
   Tour of California
   Tour of Canterbury
   Tour of Cebu, Elite/U23
   Tour of Chongming Island (V)
   Tour of East Java
   Tour of Egat Kanchanaburi
   Tour of Elk Grove
   Tour of Eritrea
   Tour of Gippsland
   Tour of Hainan
   Tour of Ireland
   Tour of Islamabad
   Tour of Jamaica
   Tour of Japan
   Tour of Libya
   Tour of Mashonaland, Elite/U23
   Tour of Mevlana
   Tour of Milad du Nour
   Tour of Missouri
   Tour of Murrieta
   Tour of Negri Sembilan
   Tour of New Zealand (V)
   Tour of Ohio
   Tour of Olancho
   Tour of Pakistan
   Tour of Praslin
   Tour of Qatar
   Tour of Qinghai Lake
   Tour of San Fernando, Elite/U23
   Tour of Siam
   Tour of Slovenia
   Tour of South China Sea
   Tour of Southern Grampians (V)
   Tour of Southland
   Tour of Szeklerland
   Tour of Taranaki
   Tour of Tasmania
   Tour of Terengganu
   Tour of Thailand
   Tour of the Bahamas
   Tour of the Bitterroot
   Tour of the Black Sea
   Tour of the Gila
   Tour of the Gila (V)
   Tour of the Murray River
   Tour of the North Easter Three Day
   Tour of the Philippines
   Tour of the Southern Grampians
   Tour of Ulster
   Tour of Virginia
   Tour of Walla Walla
   Tour ta'Malta
   Trøndelag GP
   Tre Giorni Orobica
   Tri-Peaks Challenge (V)
   Tri-Peaks Challenge Arkansas
   Triptyque Ardennaise
   Triptyque des Barrages, U23
   Trittico del Veneto, Junioren
   Troféu Joaquim Agostinho
   Trofeo Diputacion de Alicante
   Trofeo Karlsberg, Junioren
   Trophée Centre Morbihan, Junioren
   Trophée d'Or Féminin (V)
   Tucson
   Tulsa
   Turul Dobrogei
   Turul României
   Tweedaagse van de Gaverstreek
   U6 Cycle Tour Tidaholm
   U6 Cycle Tour Tidaholm (V)
   Ullensaker/Hero Grand Prix
   Ullensaker/Hero Grand Prix (V)
   UniSA Women's Criterium Series (V)
   USA Crits Series Speed Week
   Valdepeñas, Junioren
   Valladolid
   Valladolid, Junioren
   Valley of the Sun Stage Race
   Velo-Tek GP
   Vodelée (V)
   Volta à Madeira
   Volta a Albufeira
   Volta a Coruña
   Volta a Galicia
   Volta a la Safor, Junioren
   Volta a Portugal
   Volta a Portugal do Futuro
   Volta a Portugal, Junioren
   Volta a Tras os Montes e Alto Douro
   Volta ao Alentejo
   Volta ao Algarve
   Volta ao Distrito de Santarém
   Volta ao Sotavento Algarvio
   Volta Ciclista a Catalunya
   Volta Ciclista Provincia Tarragona
   Volta Ciclistica Internacional do Paraná
   Volta da Ascension
   Volta de Ciclismo Internacional do Estado de São Paulo
   Volta de Goias
   Volta del Llagostí
   Volta Provincia de Castello
   Vuelta a Alicante
   Vuelta a Andalucia
   Vuelta a Antioquia
   Vuelta a Ávila
   Vuelta a Boyacà
   Vuelta a Bramón
   Vuelta a Chiriquí
   Vuelta a Cienfuegos
   Vuelta a Cochabamba
   Vuelta a Colombia
   Vuelta a Costa Rica
   Vuelta a Costa Rica (V)
   Vuelta a Cuba
   Vuelta a Cundinamarca
   Vuelta a El Salvador
   Vuelta a España
   Vuelta a Guanajuato
   Vuelta a Guatemala
   Vuelta a Imbabura
   Vuelta a la Independencia Nacional
   Vuelta a la Laguna
   Vuelta a les Comarces de Castello, Junioren
   Vuelta a Mendoza
   Vuelta a Mexicali
   Vuelta a Nicaragua
   Vuelta a Palencia
   Vuelta a Peru
   Vuelta a Piura
   Vuelta a Puebla
   Vuelta a Salamanca
   Vuelta a San Carlos
   Vuelta a San Luis Potosi
   Vuelta a San Rafael
   Vuelta a Segovia
   Vuelta a Sucre
   Vuelta a Tamaulipas
   Vuelta a Tenerife
   Vuelta a Toledo
   Vuelta a Trujillo de Peru
   Vuelta a Venezuela
   Vuelta a Yacambu-Lara
   Vuelta a Zamora
   Vuelta al Besaya, Junioren
   Vuelta al Chaná
   Vuelta al Estado de Oaxaca
   Vuelta al Estado Portuguesa
   Vuelta al Estado Yaracuy
   Vuelta al Estado Zulia
   Vuelta al Goierri
   Vuelta al Lago Uru Uru
   Vuelta al Oriente
   Vuelta al Táchira
   Vuelta al Tolima
   Vuelta al Valle
   Vuelta al Valle del Cauca
   Vuelta al Valle del Cibao
   Vuelta Castilla y Leon
   Vuelta Chihuahua Internacional
   Vuelta Ciclista a Burgos
   Vuelta Ciclista a Cartagena
   Vuelta Ciclista a la Communidad Valenciana
   Vuelta Ciclista a la Comunidad de Madrid
   Vuelta Ciclista a la Republica del Ecuador
   Vuelta Ciclista a la Rioja
   Vuelta Ciclista a Leon
   Vuelta Ciclista a Murcia
   Vuelta Ciclista a Navarra
   Vuelta Ciclista a Talavera, Junioren
   Vuelta Ciclista al País Vasco
   Vuelta Ciclista Asturias
   Vuelta Ciclista del Uruguay
   Vuelta Ciclista Femenina a el Salvador (V)
   Vuelta Ciclista Internacional a Extremadura
   Vuelta Ciclista Lider al Sur
   Vuelta Ciclista Pontevedra, Junioren
   Vuelta Ciclista Vegas de Granada, Junioren
   Vuelta de Atacama
   Vuelta de Bisbee
   Vuelta de Bisbee (V)
   Vuelta de Chile Laboral
   Vuelta de Higuito
   Vuelta de la Juventud Colombia, U23
   Vuelta de la Juventud Costa Rica
   Vuelta de la Juventud Guatemala
   Vuelta de la Peruanidad
   Vuelta de Lavalle Mendoza
   Vuelta de San Juan
   Vuelta del Porvenir de Colombia, Junioren
   Vuelta Gobernacion Norte de Santander
   Vuelta Internacional al Estado Trujillo
   Vuelta Internacional Aniversario Ciudad de Calama
   Vuelta Leandro N. Alem
   Vuelta Mazatlán
   Vuelta Pamplona, Junioren
   Vuelta Serial a Nuevo León
   Vuelta Sierra Norte, Junioren
   Vysočina
   Way to Pekin
   West Indies versus the World
   West-Brabantse Pijl, Junioren
   Wolfsberg
   Wyscig Dookola Mazowska
   Yangon - Pyay - Mandalay - Yangon
   YNLI Pancake Race
   Závod Míru, Junioren
Other races
   's Gravenwezel, Dernycriterium
   100 Km de la Republica Argentina
   Šenčur
   Šid
   Ödenwald
   Épenoy, Cyclocross
   þingvellir
   Aabenraa
   Aalborg (a)
   Aalburg (V)
   Aalst
   Aalst (V)
   Aalst, Criterium
   Aalst, Junioren
   Aarhus
   Aarhus (a)
   Aarschot - Boutersem
   Aarschot (V)
   Aartrijke (V)
   Aartselaar
   Abergavenny, Cyclocross
   Abergavenny, Cyclocross (V)
   Accra
   Achkarren
   Achtkarspelen (V)
   Acquanegra sul Chiese
   Adana, Mountainbike, Elite/U23
   Adelaide
   Adinkerke (V)
   Adria
   Aduard (V)
   Affligem
   Affligem (V)
   Affligem, Nieuwelingen
   Affoltern am Albis
   Afrikaans Kampioenschap, Mountainbike, XC, Elite
   Afrikaans Kampioenschap, Mountainbike, XC, Elite (V)
   Afrikaans Kampioenschap, Mountainbike, XC, Junioren
   Afrikaans Kampioenschap, Mountainbike, XC, Junioren (V)
   Afrikaans Kampioenschap, Op de weg, Elite
   Afrikaans Kampioenschap, Op de weg, Elite (V)
   Afrikaans Kampioenschap, Op de weg, Ind. tijdrit, Elite
   Afrikaans Kampioenschap, Op de weg, Ind. tijdrit, Elite (V)
   Agen (V)
   Aguascalientes, Zesdaagse
   Aichach
   Aids Bicycle Challenge
   Aigle
   Aigle
   Aigle, 500 m (V)
   Aigle, Achtervolging
   Aigle, Achtervolging (V)
   Aigle, Afvalrace (V)
   Aigle, Cyclocross
   Aigle, Cyclocross (V)
   Aigle, Keirin
   Aigle, Keirin (V)
   Aigle, Puntenkoers
   Aigle, Sprint
   Aix-en-Provence, Criterium
   Alanya, Mountainbike
   Alanya, Mountainbike (V)
   Alba Adriatica
   Albany (V)
   Alblasserdam (V)
   Alcalá de Henares
   Alcantarilla
   Alcobaça
   Alcudia
   Aldeia da Piedade, Nieuwelingen
   Aldeia de Paio Pires, Nieuwelingen
   Aldergrove
   Alenquer
   Alexándria, Elite/U23 part a
   Alexándria, Elite/U23 part b
   Alexándria, Elite/U23 part c
   Alexándria, Elite/U23 General Classification
   Alfafar, Junioren
   Alginet, Cyclocross
   Allenvale
   Allenvale (V)
   Allerød
   Allerød (V)
   Almagro
   Almelo
   Almelo, Cyclocross
   Almelo, Cyclocross (V)
   Almenno San Bartolomeo
   Almería
   Alpheus Williams Classic
   Alta Padovana Tour
   Altdorf
   Altheim
   Altheim (V)
   Altzo
   Alzano Scrivia
   Amézaga, Cyclocross
   Amager Fælled
   Amares, Nieuwelingen
   Amerika (V)
   Amersfoort
   Amersfoort, Cyclocross
   Amersfoort, Cyclocross (V)
   Ametzaga de Zuya, Cyclocross
   Amiens (a)
   Amorebieta
   Amstel Curaçao Race
   Amstel Gold Race
   Amsterdam (c)
   Amsterdam, U23
   Amsterdam, Zesdaagse
   Ankara, Mountainbike (V)
   Ankara, Mountainbike, Elite/U23
   Annemasse - Bellegarde et retour
   Anniston
   Anniston (V)
   Antwerpen, Cyclocross
   Antwerpen, Cyclocross
   Antwerpen, Cyclocross (V)
   Antwerpen, Cyclocross (V)
   Antwerpen, Dernycriterium
   Anzegem (b)
   Anzegem, Elite/U23
   Apeldoorn (V)
   Appelscha
   Arab Clubs' Cycling Championship, Op de weg, Elite
   Arab Clubs' Cycling Championship, Op de weg, Ind. tijdrit, Elite
   Arab Gulf Cycling Championship, Op de weg, Elite
   Arab Gulf Cycling Championship, Op de weg, Ind. tijdrit, Elite
   Arab Gulf Cycling Championship, Op de weg, Ploegentijdrit
   Arab Gulf Cycling Championship, Op de weg, Ploegentijdrit, U21
   Arabisch Kampioenschap, Op de weg, Ind. tijdrit
   Arandelovac, Elite/U23
   Arcade
   Ardooie (V)
   Ardooie, Cyclocross
   Ards
   Arendonk (V)
   Arezzo
   Arezzo (b)
   Argenton
   Arlington
   Arlington (b)
   Arlington (V)
   Armagh
   Armilla (a)
   Arona
   Ascain - Hendaye
   Asian Cycling Championships, Op de weg, Elite
   Asian Cycling Championships, Op de weg, Elite (V)
   Asian Cycling Championships, Op de weg, Ind. tijdrit, Elite
   Asian Cycling Championships, Op de weg, Ind. tijdrit, Elite (V)
   Asian Junior Games, Op de weg
   Asian Junior Games, Op de weg (V)
   Asian Junior Games, Op de weg, Ind. tijdrit
   Asian Junior Games, Op de weg, Ind. tijdrit (V)
   Assen
   Astarria, Cyclocross
   Asteasu
   Asteasu, Cyclocross
   Asti, U23
   Asunción (b)
   Athens (V)
   Athens Open Balkan Championship, Baan, Achtervolging, Elite/U23, Griekenland
   Athens Open Balkan Championship, Baan, Achtervolging, Elite/U23, Griekenland (V)
   Athens Open Balkan Championship, Baan, Keirin, Elite/U23, Griekenland
   Athens Open Balkan Championship, Baan, Keirin, Elite/U23, Griekenland (V)
   Athens Open Balkan Championship, Baan, Keirin, Junioren, Griekenland
   Athens Open Balkan Championship, Baan, Ploegenachtervolging, Elite/U23, Griekenland
   Athens Open Balkan Championship, Baan, Ploegsprint, Elite/U23, Griekenland
   Athens Open Balkan Championship, Baan, Puntenkoers, Elite/U23, Griekenland
   Athens Open Balkan Championship, Baan, Puntenkoers, Elite/U23, Griekenland (V)
   Athens Open Balkan Championship, Baan, Puntenkoers, Junioren, Griekenland
   Athens Open Balkan Championship, Baan, Scratch, Elite/U23, Griekenland
   Athens Open Balkan Championship, Baan, Scratch, Elite/U23, Griekenland (V)
   Athens Open Balkan Championship, Baan, Scratch, Junioren, Griekenland
   Athens Open Balkan Championship, Baan, Sprint, Elite/U23, Griekenland
   Athens Open Balkan Championship, Baan, Sprint, Elite/U23, Griekenland (V)
   Athens Open Balkan Championship, Baan, Sprint, Junioren, Griekenland
   Athens, Criterium
   Atina
   Atlanta (g)
   Atlanta (V)
   Auburn
   Auburn Hills
   Auckland
   Augsburg
   Austin
   Austin (V)
   Avedøre
   Aveiro, Nieuwelingen
   Aveiro, Nieuwelingen
   Avidos, Nieuwelingen
   Avilés, Cyclocross
   Avilés, Cyclocross (a)
   Avranches - Saint-Martin-de-Landelles
   Azkoitia
   Azpeitia
   Bétheny, Chrono
   Bétheny, Chrono (V)
   Bükkszentlászló - Bükkszentkereszt
   Bützberg, Cyclocross
   Baal, Cyclocross
   Baal, Cyclocross, Nieuwelingen
   Babadag, Mountainbike, Elite/U23
   Baboszewo
   Backnang - Waldrems
   Bad Ischl
   Bad Lauterberg
   Bad Radkersburg
   Bad Sachsa
   Baden
   Badiola
   Bagnolo di Nogarole
   Baião, Nieuwelingen
   Bakel, Cyclocross
   Bakel, Cyclocross (V)
   Balbriggan
   Balkan Championship XC, Mountainbike
   Balkan Championship XC, Mountainbike (V)
   Balkan Championship XC, Mountainbike, Beloften
   Balkan Championship XC, Mountainbike, Junioren
   Balkan Championships, Op de weg, Elite
   Balkan Championships, Op de weg, Ind. tijdrit, Elite
   Balkan Championships, Op de weg, Ind. tijdrit, Junioren
   Balkan Championships, Op de weg, Ind. tijdrit, Nieuwelingen
   Balkan Championships, Op de weg, Junioren
   Balkan Championships, Op de weg, Nieuwelingen
   Ballarat
   Balmazújváros
   Baltimore
   Baltimore (V)
   Baltimore, Cyclocross
   Banbridge
   Barberton
   Barcelos, Nieuwelingen
   Bareggio
   Bassano - Monte Grappa
   Bassano del Grappa
   Bassano del Grappa, Cyclocross
   Batelco Cycling Challenge
   Bavikhove, Criterium
   Baw Baw
   Bayonne - Pamplona
   Bełchatów
   Bear Mountain
   Beasain
   Beaufort (V)
   Beaufort, Criterium
   Beauplan
   Beijing, 1 km
   Beijing, 500 m (V)
   Beijing, Achtervolging
   Beijing, Achtervolging (V)
   Beijing, Keirin (a)
   Beijing, Keirin (V) (a)
   Beijing, Ploegenachtervolging
   Beijing, Ploegenachtervolging (V)
   Beijing, Ploegkoers
   Beijing, Ploegsprint
   Beijing, Ploegsprint (V)
   Beijing, Puntenkoers
   Beijing, Puntenkoers (V)
   Beijing, Scratch
   Beijing, Scratch (V)
   Beijing, Sprint
   Beijing, Sprint (V)
   Bela Bela
   Belgotex Classic
   Belize City
   Bellheim
   Belmopan
   Belsele (a)
   Belsele (V)
   Belsele (V) (a)
   Bend, Cyclocross
   Bendals
   Bendigo
   Bendigo, Ploegkoers
   Benešov
   Beograd - Čačak
   Beograd - Banja Luka I
   Beograd - Banja Luka II
   Beograd (a)
   Berazategui
   Bergara (a)
   Bergara (c)
   Bergara, Cyclocross
   Berkel (V)
   Berkel, Elite/U23
   Berlare
   Berlare (V)
   Berlin (e)
   Berlin (g)
   Berlin, Criterium
   Berlin, U23 (a)
   Berlin, Zesdaagse
   Bermeo, Cyclocross
   Bern
   Bern (c)
   Bern (V)
   Bern (V) (c)
   Bern (V) (d)
   Bernareggio
   Berrechid
   Berriatúa
   Bertem
   Betzdorf
   Beuvry-la-Forêt
   Bevagna
   Beveren (V)
   Beveren-Waas (c)
   Beverwijk
   Beyne-Heusay (a)
   Biassono
   Bibano
   Bierbeek, Nieuwelingen
   Bilbao (V)
   Binago
   Binghamton, Criterium
   Binghamton, Criterium (V)
   Bischofhofen
   Bivigliano
   Blackpool
   Blackpool, Criterium
   Bladel, Cyclocross
   Bladel, Junioren 1 º stage
   Bladel, Junioren 2 º stage
   Bladel, Junioren 4 º stage
   Bladel, Junioren General Classification
   Bladel, Junioren 3 º stage
   Blangy
   Bleiswijk
   Bleiswijk (V)
   Blenheim
   Bloemfontein
   Boa Vista
   Bochum
   Bochum (V)
   Bochum, Dernycriterium
   Boekhoute (a)
   Boezinge (V)
   Boise, Criterium (a)
   Boise, Criterium (V)
   Boksburg
   Bologna
   Bologna - Passo della Raticosa
   Bologna (a)
   Bologna (f)
   Boltiere
   Bolzano, Cyclocross
   Bonsall
   Bonyhád
   Boom, Dernycriterium
   Borculo
   Bordeaux - Caudéran
   Borgo Valsugana, Cyclocross
   Borgosesia, Cyclocross
   Borlo, Chrono (V)
   Bornem (V)
   Bornheim
   Borsele (V)
   Botticino
   Boucle du Riz
   Boucles de la Marne
   Boulder, Cyclocross
   Boulder, Cyclocross (a)
   Boulder, Cyclocross (V)
   Bourbonne-les-Bains (V)
   Bourg-lès-Valence (V)
   Boussac (a)
   Boutersem (b)
   Bowness
   Bowness, Criterium
   Boxmeer, Criterium
   Boxtel, Cyclocross
   Boxtel, Cyclocross (V)
   Bozzolo
   Brøndby Strand
   Brabantse Pijl
   Bradford, Cyclocross (b)
   Bradford, Cyclocross (V)
   Brakpan
   Brasília
   Brasília (a)
   Brasschaat (V)
   Brasschaat (V) (a)
   Brasschaat, Dernycriterium
   Braunschweig (a)
   Braunschweig (b)
   Braunschweig (V)
   Bray
   Brea
   Bredene, Mountainbike
   Breezand (V)
   Breganze
   Breisach
   Breite, Criterium
   Bremen, U23
   Bremen, Zesdaagse
   Brescia
   Bridgeton City Park, Cyclocross
   Bridgeton City Park, Cyclocross (V)
   Briey, Cyclocross
   Briga
   Brisbane (a)
   Brisbane (V)
   Brissago (V)
   Brno (b)
   Brouch, Elite/U23
   Bruckmühl
   Brugnera
   Brussel/Bruxelles - Opwijk, Amateurs
   Brussel/Bruxelles - Zepperen
   Buchholz
   Buchten (V)
   Bucine
   Buckow
   Bucuresti
   Budapest
   Budrio
   Buenos Aires (b)
   Buja, Cyclocross
   Bunde
   Burcht (V)
   Burgdorf
   Burgh-Haamstede, Amateurs
   Burgum
   Burlada
   Burleigh
   Burlingame
   Burlington, Criterium
   Burmistrza Borku Wielkopolskiego
   Burnaby
   Burnaby (V)
   Burnaby, Zesdaagse
   Burnie (V)
   Burnie, Criterium
   Burseryd
   Burseryd (V)
   Burseryd (V) (a)
   Buscate
   Buxerolles, Cyclocross
   Buyukada Cup XCO, Mountainbike (V)
   Buyukada Cup XCO, Mountainbike, Elite/U23
   Bytów
   Cézac
   Cómbita
   Cabrela, Nieuwelingen
   Cadrezzate, Cyclocross
   Caerano di San Marco
   Caivano
   Calais, Criterium
   Calan (V)
   Calvatone
   Calviá
   Camaiore
   Cambo
   Cambre, Cyclocross
   Cambridge
   Cameroon Cycling Cup
   Cameroun Season Opener
   Camors
   Camors, Cyclocross
   Camp Hill, Cyclocross (a)
   Campeonato de ruta Honduras
   Campi Bisenzio (a)
   Campionat Social
   Campo de Criptana, Nieuwelingen
   Campo dos Goytacazes
   Camponogara
   Caneva
   Canobbio, Cyclocross
   Canosa di Puglia
   Cantalice
   Cantanhede, Nieuwelingen
   Caonado, Cyclocross
   Capannole
   Capannoli
   Capilla del Senor
   Capitan Sarmiento
   Caracas, Elite/U23
   Carlisle, Cyclocross (V) (b)
   Carlow
   Carmignano
   Carnago
   Carnetin, Cyclocross
   Carrara
   Carraroe (a)
   Carribean Championships, Op de weg, Elite
   Carribean Championships, Op de weg, Ind. tijdrit, Elite
   Casacalenda
   Casalecchio di Reno
   Casalnoceto
   Casentino
   Castel d'Ario
   Castelcucco
   Castelfidardo
   Castelfidardo (b)
   Castelfranca di Sopra
   Castelfranco di Sopra
   Castello di Brianza
   Castelnuovo de' Sabbioni (V)
   Castelnuovo Scrivia
   Castelnuovo, Cyclocross (a)
   Castelo Branco, Nieuwelingen
   Castelo da Maia, Junioren
   Castelo da Maia, Nieuwelingen
   Castiglion Fibocchi
   Castiglion Fiorentino
   Castiglione Fibocchi
   Castillon-la-Bataille, Criterium
   Cavriago
   Cavriago (a)
   Ceglie Messapico
   Cenoví
   Cergy (V)
   Cerreto Guidi
   Cesa
   Châlette-sur-Loing
   Châteaudun (V)
   Châteaulin
   Châteauroux
   Chaam (V)
   Chaam, Amateurs
   Chaam, Criterium
   Challenge Mallorca General Classification
   Cham
   Cham (V)
   Chambéry-le-Vieux (V)
   Chambord
   Chamical
   Champery, Mountainbike
   Champery, Mountainbike (V)
   Champion of the Hills
   Championat de Tunésie aux Points
   Changi, Chrono
   Chaniá, Elite/U23
   Chaniá, Elite/U23
   Chanteloup-les-Vignes
   Chardonnay
   Charlotte, Criterium
   Charlotte, Criterium (V)
   Charlottenlund
   Cheung Pak Shan
   Chiasso
   Chişinău, Junioren
   Chico (V)
   Chieti - Block Haus
   Chociez, Mountainbike
   Chociez, Mountainbike, U23
   Cholet
   Cholet (V)
   Cholonge (V)
   Chongming, Chrono (V)
   Christchurch - Akaroa
   Chrono des Herbiers
   Chrono des Herbiers (V)
   Chrono des Herbiers, Junioren
   Chrono des Herbiers, U23
   Chur - Arosa
   Cicogna
   Cincinnati, Cyclocross
   Cincinnati, Cyclocross (V)
   Cinquale, Junioren
   Circuit du Morbihan
   Circuit du Nord
   Città di Castello
   Cittadella
   Cittadella (a)
   Cittiglio (V)
   City Bikes
   Civaux
   Clássica de Amarante
   Clasica de Occidente General Classification
   Clasica San Antonio
   Classic Chlorophylle
   Classica dos Túneis
   Classique des Alpes, Junioren
   Clitheroe
   Codognè
   Colchester (a)
   Colindres, Cyclocross
   Colindres, Cyclocross, Elite/U23
   Colle di Compito
   Collecchio
   Colne, Criterium
   Comano
   Comines (V)
   Concesio
   Concord
   Conegliano
   Contern, Cyclocross
   Copa da Republica de Ciclismo, Elite/U23
   Copa de ciclismo de Moçambique
   Copa de España, Elite/U23 General Classification
   Coppa Colli Briantei Internazionale, U23
   Coppa San Geo
   Corniola, Cyclocross
   Coromandel
   Corréa
   Corréa (a)
   Corralejo, Criterium
   Corridonia
   Corsanico
   Costa Masnaga, Cyclocross
   Cottbus
   Cottbus, U23
   Coupe du Trône
   Cours-La-Ville
   Course l'Hôtel Excellence
   Crawley (a)
   Crema (V)
   Cremona (a)
   Cronulla (V)
   Cronulla, Criterium
   Crystal City Classic (V)
   CSSC Challenge Cup
   Cuéllar
   Cuba, Nieuwelingen
   Cubura
   Cup Danmark Slutklassement, Omnium, Elite/U23
   Cupra Marittima
   Curiaú
   Cursa Ciclista de Llobregat
   Custoza
   Częstochowa
   Döhlau, Cyclocross
   Dübendorf, Cyclocross
   Düren
   Dachau
   Dagmersellen, Cyclocross
   Dagmersellen, Cyclocross (V)
   Dahme
   Daix, Cyclocross
   Daly City
   Damesronde van Drenthe (V)
   Dana Point
   Darfield
   Darwendale, Elite/U23
   Dassow, Cyclocross
   Davao
   Davenport, Criterium
   Davis
   De Klinge (V)
   De Panne, Mountainbike
   De Pinte (V)
   Decatur
   Decatur (V)
   Deinze, U23
   Del Mar
   Del Mar (a)
   Del Mar (b)
   Delbrück
   Delta Bike Tour
   Den Haag
   Den Hout
   Denain
   Denain, Cyclocross
   Dentergem
   Derby, Cyclocross
   Derby, Cyclocross (V)
   Desaguadero
   Dessau
   Desselgem
   Deurne (V)
   Deux-Acren
   Diamond
   Diegem, Cyclocross
   Diegem, Cyclocross, Junioren
   Diegem, Cyclocross, U23
   Diessenhofen
   Diessenhofen (V)
   Diex
   Diex (a)
   Differdange, Cyclocross
   Dijon (b)
   Dijon, Criterium
   Dijon, Cyclocross
   Diksmuide, Criterium
   Dippach
   Doble Viale
   Donnerberg
   Donostia/San Sebastián
   Dordrecht (V)
   Dordrecht, Cyclocross
   Dordrecht, Cyclocross (V)
   Dortmund (c)
   Dortmund (o)
   Dortmund (p)
   Dortmund, U23
   Dortmund, Zesdaagse
   Dottignies (V)
   Dourges
   Drachten
   Dresden (a)
   Dubai (a)
   Dudzele, Cyclocross
   Dugny, Cyclocross
   Dun-le-Palestel, Criterium
   Dundee (c)
   Dungarvan (a)
   Durach, Criterium
   Durana
   Durango
   Durango (V)
   Durango, Cyclocross
   Durango, Cyclocross (V)
   Durban
   Durban (a)
   Durbanville (a)
   Durtol
   Dwars door Vlaanderen / Dwars door België
   Dwingelo (V)
   Dzierżoniów
   Ecowas Cycling Challenge
   Ecowas cycling challenge Liberia
   Edenvale
   Edermünde
   Edmonton, Cyclocross
   Edmonton, Cyclocross (a)
   Edmonton, Cyclocross (V)
   Eeklo, Cyclocross
   Eernegem, Cyclocross
   Egelsbach
   Eglosheim
   Egmond aan Zee, Mountainbike
   Egmond aan Zee, Mountainbike (V)
   Eibar (a)
   Eindhoven, Chrono
   El Colchonero Gonzalez circuito, Elite/U23
   El Jumeal
   Elgg, Criterium (V)
   Ellwang
   Elorrio, Cyclocross
   Elva
   Elva (a)
   Elva Rattamaraton, Mountainbike (a)
   Emmaste, Mountainbike
   Emmeloord
   Emmen
   Emmen (V)
   Emmerich 2 º stage
   Emmerich 3 º stage
   Emmerich 1 º stage
   Empfingen
   Empoli
   Enkhuizen
   Enschede (V)
   Entega City Cross Cup, Cyclocross (b)
   Epe (V)
   Erandio
   Ereño
   Erfurt
   Erondegem (V)
   Erpe-Mere, Cyclocross
   Erzgebirgs Rundfahrt
   Esbjerg
   Esbjerg (V)
   Essen, Cyclocross
   Este
   Estella (c)
   Estella (e)
   Estella (V)
   Estonian Cup, Mountainbike (b)
   Etobicoke, Cyclocross
   Etobicoke, Cyclocross (a)
   Etobicoke, Cyclocross (V)
   Etobicoke, Cyclocross (V) (a)
   Etten-Leur, Criterium
   European Youth Olympic Games, Op de weg, Criterium, Junioren
   European Youth Olympic Games, Op de weg, Ind. tijdrit, Nieuwelingen
   European Youth Olympic Games, Op de weg, Nieuwelingen
   Europees Kampioenschap, Baan, 1 km, Junioren
   Europees Kampioenschap, Baan, 1 km, U23
   Europees Kampioenschap, Baan, 500 m, Junioren (V)
   Europees Kampioenschap, Baan, 500m, U23 (V)
   Europees Kampioenschap, Baan, Achtervolging, Elite
   Europees Kampioenschap, Baan, Achtervolging, Junioren
   Europees Kampioenschap, Baan, Achtervolging, Junioren (V)
   Europees Kampioenschap, Baan, Achtervolging, U23
   Europees Kampioenschap, Baan, Achtervolging, U23 (V)
   Europees Kampioenschap, Baan, Derny, Elite
   Europees Kampioenschap, Baan, Halve Fond, Elite
   Europees Kampioenschap, Baan, Keirin, Elite
   Europees Kampioenschap, Baan, Keirin, Junioren
   Europees Kampioenschap, Baan, Keirin, Junioren (V)
   Europees Kampioenschap, Baan, Keirin, U23
   Europees Kampioenschap, Baan, Keirin, U23 (V)
   Europees Kampioenschap, Baan, Omnium, Elite
   Europees Kampioenschap, Baan, Omnium, Elite (V)
   Europees Kampioenschap, Baan, Omnium, Sprint
   Europees Kampioenschap, Baan, Ploegenachtervolging, Junioren
   Europees Kampioenschap, Baan, Ploegenachtervolging, U23
   Europees Kampioenschap, Baan, Ploegkoers, Elite
   Europees Kampioenschap, Baan, Ploegkoers, Junioren
   Europees Kampioenschap, Baan, Ploegkoers, U23
   Europees Kampioenschap, Baan, Ploegsprint, Junioren
   Europees Kampioenschap, Baan, Ploegsprint, U23
   Europees Kampioenschap, Baan, Puntenkoers, Junioren
   Europees Kampioenschap, Baan, Puntenkoers, Junioren (V)
   Europees Kampioenschap, Baan, Puntenkoers, U23
   Europees Kampioenschap, Baan, Puntenkoers, U23 (V)
   Europees Kampioenschap, Baan, Scratch, Junioren
   Europees Kampioenschap, Baan, Scratch, Junioren (V)
   Europees Kampioenschap, Baan, Scratch, U23
   Europees Kampioenschap, Baan, Scratch, U23 (V)
   Europees Kampioenschap, Baan, Sprint, Junioren
   Europees Kampioenschap, Baan, Sprint, Junioren (V)
   Europees Kampioenschap, Baan, Sprint, U23
   Europees Kampioenschap, Baan, Sprint, U23 (V)
   Europees Kampioenschap, Cyclocross, Beloften
   Europees Kampioenschap, Cyclocross, Elite (V)
   Europees Kampioenschap, Cyclocross, Junioren
   Europees Kampioenschap, Mountainbike, Marathon, Elite
   Europees Kampioenschap, Mountainbike, Marathon, Elite (V)
   Europees Kampioenschap, Mountainbike, XC, Elite
   Europees Kampioenschap, Mountainbike, XC, Elite (V)
   Europees Kampioenschap, Mountainbike, XC, Junioren
   Europees Kampioenschap, Mountainbike, XC, Junioren (V)
   Europees Kampioenschap, Mountainbike, XC, U23
   Europees Kampioenschap, Mountainbike, XC, U23 (V)
   Europees Kampioenschap, Op de weg, Beloften
   Europees Kampioenschap, Op de weg, Beloften (V)
   Europees Kampioenschap, Op de weg, Ind. tijdrit, Beloften
   Europees Kampioenschap, Op de weg, Ind. tijdrit, Beloften (V)
   Europees Kampioenschap, Op de weg, Ind. tijdrit, Junioren
   Europees Kampioenschap, Op de weg, Ind. tijdrit, Junioren (V)
   Europees Kampioenschap, Op de weg, Junioren
   Europees Kampioenschap, Op de weg, Junioren (V)
   Evergem (V)
   Eversel, Cyclocross, Nieuwelingen
   Exeter
   Exeter (V)
   Exeter (V) (a)
   Exloo (V)
   Eymoutiers, Cyclocross
   Fürth, Cyclocross
   Faè, Cyclocross
   Faè, Cyclocross (V)
   Fabbrica, Junioren
   Fafe, Nieuwelingen
   Fafe, Nieuwelingen (b)
   Falun (V)
   Farmington, Cyclocross (e)
   Farmington, Cyclocross (V) (e)
   Farum, Elite/U23
   Fehraltorf, Cyclocross
   Fehraltorf, Cyclocross (V)
   Feira de Santana
   Felino
   Fermo
   Figline Valdarno
   Figline Valdarno (a)
   Fiorenzuola d Arda, Zesdaagse
   Firenze - Empoli
   Firenze - Modena
   Firenze - Pistoia
   Firenze - Viareggio
   Fitero
   Flèche Ardennaise
   Flèche Wallonne
   Flèche Wallonne (V)
   Fleurus (V)
   Flobecq (V)
   Folignano
   Fourmies
   Frankfurt am Main
   Frankfurt am Main, Cyclocross
   Frankfurt am Main, Cyclocross (V)
   Fredericia
   Fresno
   Frezza Challenge Cup
   Fucecchio (a)
   Fully (V)
   Fully, Elite zonder contract
   Fully, Junioren
   Fusagasuga
   Günzach
   Gaborone
   Gaisberg
   Galenberg, Cyclocross
   Gandra, Nieuwelingen
   Gansingen
   Gardone Val Trompia
   Garlasco
   Gavardo (a)
   Gavardo (b)
   Gavere, Cyclocross
   Gavere, Cyclocross (V)
   Gavere, Cyclocross, Junioren
   Gavere, Cyclocross, U23
   Gazet van Antwerpen Trofee
   Gaziantep, Mountainbike (V)
   Gaziantep, Mountainbike, Elite/U23
   Geel (V)
   Geel, U23
   Geelong (V)
   Gehrden
   Geldrop (V)
   Gelenau, Cyclocross
   Gelsen-Net Tour 1 º stage
   Gelsen-Net Tour 2 º stage
   Gelsen-Net Tour 3 º stage
   Gelsenkirchen
   Geluwe
   Gent - Ieper
   Gent - Menen, Junioren
   Gent - Staden
   Gent - Wevelgem
   Gent, U23
   Gent, Zesdaagse
   Gepida - velo.hu Kupa
   Geraardsbergen
   Geraardsbergen, Junioren
   Gerenzago
   Gersau
   Gersau (V)
   Gessate
   Gessate, Elite/U23
   Gestion de la Lotérie Cogelo
   Getxo
   Geyserville
   Gieten, Cyclocross
   Gieten, Cyclocross (V)
   Gieten, Cyclocross, Junioren
   Gieten, Cyclocross, U23
   Ginez Cycling Cup
   Gippingen
   Giro dei Comuni Ribardella-Montescudaio (V)
   Giro del Friuli Donne (V)
   Giro del Lazio
   Giro del Veneto
   Giro della Romagna
   Giro della Toscana
   Giro della Valsesia
   Giro delle Tre Provincie - Limito di Pioltello
   Giro di Festina (V)
   Giro di Lombardia
   Gladsaxe, Elite/U23
   Gladstone
   Gloucester, Cyclocross
   Gloucester, Cyclocross (a)
   Gloucester, Cyclocross (V)
   Gloucester, Cyclocross (V) (a)
   Gmünd
   Goes, Amateurs (a)
   Goiânia
   Gold Coast (a)
   Gondar, Nieuwelingen
   Gooik (a)
   Goulburn - Sydney
   GP Art. Sediai e Mobiliere di Grosso
   GP Chianti Colline d'Elsa
   GP Costa degli Etruschi
   GP de Wallonie
   GP des Vins du Brulhois
   GP Hydraulika Mikolasek
   GP Inda - Trofeo Aras Frattini a.m.
   GP Kooperativa
   GP Onatel
   GP P-Nivo
   GP Palma
   GP Raiffeisen (V)
   GP Rualje, Junioren
   GP Théo Mulheims
   GP von Beta, Cyclocross (c)
   Grafenbach
   Grafenstein
   Grafenstein, Chrono (V)
   Grafton - Inverell
   Gran Carrera, Mountainbike-Marathon
   Gran Carrera, Mountainbike-Marathon (V)
   Gran Premio Site
   Grand Bahama Cycling Classic, Elite/U23
   Grand Prix de la Somme
   Grand Prix du Ministère de la Jeunesse
   Grasshopper, Chrono
   Gravelines, Cyclocross
   Graz
   Greensboro
   Greenwood
   Greenwood (V)
   Greetsiel
   Grembergen (V)
   Grenaa
   Grenoble, Zesdaagse
   Greve
   Greve (V)
   Grevesmühlen
   Grezzana
   Grießen
   Groningen (a)
   Gruffy (V)
   Guadiana
   Guanare
   Guatemala City
   Guazzora, Elite/U23
   Gullegem
   Höhnstedt
   Hürth - Kendenich
   Haardt
   Haarlemmerliede
   Haasdonk (V)
   Haderslev
   Hadsten, Criterium
   Hakendover (a)
   Hakendover, Nieuwelingen
   Halle - Ingooigem
   Hamburg (b)
   Hamburg (c)
   Hamburg, Cyclocross
   Hamburg, Cyclocross (a)
   Hamburg, Cyclocross (b)
   Hamme-Zogge, Cyclocross
   Hamme-Zogge, Cyclocross (V)
   Hamme-Zogge, Cyclocross, Junioren
   Hamme-Zogge, Cyclocross, Nieuwelingen
   Hamme-Zogge, Cyclocross, U23
   Hammel
   Hammel (V)
   Hamont-Achel
   Handzame (V)
   Hanes
   Hanes (V)
   Hanford
   Hannover
   Hansweert, Amateurs
   Hapert (V)
   Harare
   Harderwijk
   Harderwijk (V)
   Harderwijk, Cyclocross
   Harderwijk, Cyclocross (V)
   Harelbeke
   Harelbeke
   Haren (V)
   Harris & Harris Midweek Points Race
   Hartbeespoort
   Harzrundfahrt
   Hasle - Rüegsau
   Hasselt (a)
   Hasselt, Cyclocross
   Hasselt, Cyclocross (a)
   Hasselt, Cyclocross, Junioren
   Hasselt, Cyclocross, U23
   Hasselt, Zesdaagse
   Hazerswoude-Dorp (V)
   Hedex Race
   Heerenveen (V)
   Heerenveen, Dernycriterium (V)
   Heerhugowaard, Amateurs
   Heerlen
   Heerlen, Cyclocross
   Heinkenszand, Amateurs
   Heinsberg
   Heist-op-den-Berg (e)
   Heist-op-den-Berg, Dernycriterium
   Hel van het Mergelland
   Helfaut (V)
   Hell of the Marianas
   Hellemmes
   Hendersonville, Cyclocross
   Hendersonville, Cyclocross (a)
   Hendersonville, Cyclocross (V)
   Hendersonville, Cyclocross (V) (a)
   Henefer
   Hengelo (V)
   Hengelo, Criterium
   Henleyville
   Hennuyères (V)
   Herentals, Criterium
   Herford
   Herford (V)
   Herning
   Herning (a)
   Herning, Criterium (a)
   Herning, Elite/U23 (V)
   Hertford, Chrono
   Heusden
   Heusden-Zolder (V)
   Highland Park, Cyclocross (i)
   Highland Park, Cyclocross (V) (f)
   Hillerød
   Hillingdon (e)
   Hilversum (V)
   Hilversum, Cyclocross
   Hilversum, Cyclocross (V)
   Hittnau, Cyclocross
   Hlinsko, Cyclocross
   Hlinsko, Cyclocross (V)
   Ho
   Hoboken
   Hobro, Elite/U23
   Hoeleden (V)
   Hofstade, Cyclocross
   Hofstade, Cyclocross (V)
   Hofstade, Cyclocross, Junioren
   Hofstade, Cyclocross, U23
   Hofweier
   Hohenems, Criterium
   Hohenstein-Ernstthal
   Hohenstein-Ernstthal (a)
   Hollister
   Homenaje Jornada Ideologica Camilo-Ché, Elite/U23
   Homenaje Ruben Ifran
   Hong Kong (b)
   Hong Kong (c)
   Hoogerheide, Cyclocross
   Hoogerheide, Cyclocross (V)
   Hoogerheide, Cyclocross, Junioren
   Hoogerheide, Cyclocross, U23
   Hoogeveen (V)
   Hoogstraten (V)
   Hoogstraten, Cyclocross
   Hoogstraten, Cyclocross, Nieuwelingen
   Horgen
   Horgen (V)
   Horsens, Elite/U23 (a)
   Horsens, Elite/U23 (V)
   Hotton
   Houffalize, Mountainbike
   Houffalize, Mountainbike (V)
   Houffalize, Mountainbike, Junioren
   Houffalize, Mountainbike, Junioren (V)
   Houtvenne (V)
   Hove, U23
   Huambo
   Huddinge, Elite/U23
   Huijbergen (V)
   Huijbergen, Cyclocross
   Huijbergen, Cyclocross (V)
   Hulshout (a)
   Ibagué
   Ibagué (a)
   Ichtegem (d)
   ICR on ECR International Cycle Race
   Igorre, Cyclocross
   Imola - San Marino
   Inca
   Inca (a)
   Indaiatuba
   Independence Day Classic
   Indio
   Indio (V)
   Ingleton, Chrono
   Inter-Guiana Games, Op de weg, Junioren
   Iowa City, Cyclocross
   Iowa City, Cyclocross (a)
   Iowa City, Cyclocross (V)
   Iowa City, Cyclocross (V) (a)
   Ipswich, Cyclocross (a)
   Ipswich, Cyclocross (V)
   Iraeta, Cyclocross
   Irschenberg
   Isbergues
   Isola della Scala
   Isola Vicentina
   Ispáster, Cyclocross
   Israël Cup, Mountainbike (V) (a)
   Itsasondo, Cyclocross
   Ivanic-Grad, Elite/U23
   Ivrea, Junioren
   Izegem
   Izmir, Mountainbike (V)
   Izmir, Mountainbike, Elite/U23
   Jaén
   Jaén, Criterium
   Jacksonville
   Jacksonville (V)
   Jamestown
   Jedlicze - Zdroj
   Jeux des Iles de l'Océan Indien, Op de weg, Elite
   Jeux des Iles de l'Océan Indien, Op de weg, Ind. tijdrit
   Jevicko
   Jin Mao Climb
   Jindrichuv Hradec
   John Taylor Memorial
   Juegos del Alba, Op de weg
   Juegos del Alba, Op de weg, Ind. tijdrit
   Juegos Interandinos, Op de weg, Elite
   Juegos Interandinos, Op de weg, Ind. tijdrit
   Juegos Nacionales Venezuela, Op de weg, Elite, Venezuela
   Juegos Nacionales Venezuela, Op de weg, Ind. tijdrit, Venezuela
   Jugon
   Junior Tour Of Ireland General Classification
   Juriš na Vršič
   Jysk/Fynsk Mesterskab, Op de weg, Elite, Denemarken
   Jysk/Fynsk Mesterskab, Op de weg, Elite, Denemarken (V)
   Jysk/Fynsk Mesterskab, Op de weg, Ind. tijdrit, Elite, Denemarken
   Jysk/Fynsk Mesterskab, Op de weg, Ind. tijdrit, Elite, Denemarken (V)
   København, Cyclocross, Elite/U23
   København, Cyclocross, Elite/U23 (V)
   København, Ploegkoers, Junioren
   København, U23
   København, Zesdaagse
   København, Zesdaagse (b)
   Køge
   Køge (V)
   Köln - Frechen
   Köln - Frechen (V)
   Köln (a)
   Köln (b)
   Köln (f)
   König Pilsener - BSR Night
   Kärnten Viper GP
   Küpen Demokracia, Elite/U23
   Kadota Cup, U23
   Kalas Cup/Norgescup General Classification
   Kalas Cup/Norgescup (V) General Classification
   Kalmthout, Cyclocross
   Kalmthout, Cyclocross (V)
   Kalmthout, Cyclocross, Junioren
   Kalmthout, Cyclocross, U23
   Kampioenschap van Auvergne, Op de weg, Frankrijk
   Kampioenschap van Limousin, Op de weg, Frankrijk
   Kampioenschap van Navarra, Op de weg, Elite, Spanje
   Kampioenschap van Punjab, Op de weg, Ind. tijdrit, Elite, Pakistan
   Kampioenschap van Punjab, Op de weg, Pakistan
   Kampioenschap van Wallonië FCWB, Op de weg, Elite, België
   Kangarilla
   Kansai, Cyclocross (b)
   Kansai, Cyclocross (V)
   Karbach (V)
   Karrantza, Cyclocross
   Kasterlee, Cyclocross (V)
   Kayl, Cyclocross
   Kemzeke
   Kerala, Op de weg, Elite, India
   Kerala, Op de weg, Ind. tijdrit, Elite, India
   Kessel, Cyclocross, Elite/U23
   Kessel, Cyclocross, Junioren
   Kessel, Cyclocross, Nieuwelingen
   Kieldrecht (V)
   Kirchheim unter Teck
   Kissavos Cup, Mountainbike, Elite/U23 (a)
   Kitchener
   Kláštor pod Znievom
   Klein-Engersdorf
   Klein-Engersdorf (V)
   Kleinmachnow, Cyclocross
   Kleinmachnow, Cyclocross (a)
   Kleve
   Knokke-Heist, Cyclocross
   Knokke-Heist, Cyclocross (V)
   Knokke, Mountainbike
   Knysna
   Kocaeli, Mountainbike (V)
   Kocaeli, Mountainbike, Elite/U23
   Koewacht
   Koksijde, Cyclocross
   Koksijde, Cyclocross (V)
   Koksijde, Cyclocross, U23
   Kolín, Cyclocross
   Kolding, Elite/U23
   Kolding, Elite/U23 (V)
   Kolsassberg
   Komen Central Georgia Cycle for the Cure (V)
   Koningshooikt, Cyclocross, Elite/U23
   Koningshooikt, Cyclocross, Junioren
   Koningshooikt, Cyclocross, Nieuwelingen
   Konstantin
   Kontich (V)
   Koolskamp
   Koppenberg, Cyclocross
   Koppenberg, Cyclocross (V)
   Koppenberg, Cyclocross, Junioren
   Koppenberg, Cyclocross, U23
   Korbeek-Lo, Junioren
   Kormorandt Cycling Classic
   Kortemark
   Kortrijk, Criterium
   Kortrijk, Cyclocross, Nieuwelingen
   Kraków
   Kranj
   Krapina
   Kruševac
   Krugersdorp (a)
   Kruibeke
   Kruiningen, Amateurs
   Krupina
   Kuresaare, Criterium
   Kuurne - Brussel - Kuurne
   Kuurne, Junioren
   Kwadendamme, Amateurs
   Kwintsheul
   Kyjov
   L'Hospitalet de Llobregat, Criterium
   La California
   La Grange
   La Haie-Fouassière
   La Haye-du-Puits
   La Mirada
   La Roue Tourangelle
   Lárissa (V)
   Lárissa, Junioren
   Lárissa, Nieuwelingen
   Löhne, Cyclocross
   Laarne (a)
   Laarne (V)
   Lac Anosy
   Ladys Berry Classic`s Indre (V)
   Laigueglia
   Lake View Terrace, Cyclocross
   Lake View Terrace, Cyclocross (V)
   Lakewood, Cyclocross (k)
   Lakewood, Cyclocross (V) (g)
   Lamporecchio
   Land Marine Road Race
   Langdorp, Mountainbike, Elite/U23 (V)
   Langdorp, Mountainbike, Junioren
   Langdorp, Mountainbike, Junioren (V)
   Langdorp, Mountainbike, Nieuwelingen
   Langendreer
   Lannilis
   Lansac, Cyclocross (f)
   Larciano
   Lardosa, Junioren
   Las Vegas (a)
   Las Vegas (V)
   Las Vegas, Cyclocross
   Las Vegas, Cyclocross (V)
   Laterina
   Launceston (b)
   Lausanne (V)
   Lazkao
   Le Bizet (V)
   Le Cap d'Agde, Cyclocross
   Le Pré-Saint-Gervais (V)
   Le Quesnoy, Cyclocross
   Le Samyn
   Lebbeke, Cyclocross
   Lebbeke, Cyclocross (V)
   Lede
   Ledegem, Junioren
   Leelanau Schools
   Leelanau Schools (V)
   Leeuwarden
   Legazpia
   Legnano
   Legnano (b)
   Legnano (c)
   Leicestershire, Cyclocross
   Leicestershire, Cyclocross (V)
   Leiderdorp (V)
   Leipzig (a)
   Leipzig, Criterium
   Lekkerkerk (a)
   Lekkerkerk (V)
   Leonding
   Lerín
   Les Boucles de l'Artois
   Les Boucles du Sud Ardèche
   Leudelange
   Leudelange, Cyclocross
   Leuven
   Liège
   Liège, U23
   Lichtaart, Cyclocross, Nieuwelingen
   Lichtervelde
   Lierop
   Lierop, Cyclocross
   Lierop, Cyclocross (V)
   Lieshout, Cyclocross
   Lille, Cyclocross
   Lille, Cyclocross (V)
   Lille, Cyclocross, Nieuwelingen
   Lillebonne
   Lillers
   Limoges, Cyclocross
   Lincoln
   Linköping
   Linköping, Elite/U23 (V)
   Lint, Nieuwelingen
   Linz
   Lippiano
   Lisieux, Criterium
   Lissone
   Lissone (a)
   Listowel
   Livermore
   Livermore, Criterium
   Liverpool (a)
   Livraga
   Lizarza
   Llodio
   Llodio (b)
   Loborika
   Loenhout, Cyclocross
   Loenhout, Cyclocross (V)
   Loenhout, Cyclocross, Nieuwelingen
   Lombardia Tour
   Lommel, Criterium
   London
   London (a)
   Long Beach
   Long Beach (a)
   Lonigo
   Loro Ciuffenna
   Lorsch
   Los Angeles
   Los Angeles (a)
   Los Angeles, 1 km
   Los Angeles, 500 m (V)
   Los Angeles, Achtervolging
   Los Angeles, Achtervolging (V)
   Los Angeles, Keirin
   Los Angeles, Keirin (V)
   Los Angeles, Ploegenachtervolging
   Los Angeles, Ploegkoers
   Los Angeles, Ploegsprint
   Los Angeles, Ploegsprint (V)
   Los Angeles, Puntenkoers
   Los Angeles, Puntenkoers (V)
   Los Angeles, Scratch
   Los Angeles, Scratch (V)
   Los Angeles, Sprint
   Los Angeles, Sprint (V)
   Los Gatos
   Loudun (V)
   Louisville, Cyclocross
   Louisville, Cyclocross (a)
   Louisville, Cyclocross (V)
   Louisville, Cyclocross (V) (a)
   Loulé (a)
   Loulé (e)
   Louny, Cyclocross
   Louny, Cyclocross (V)
   Loures, Nieuwelingen
   Lousada, Nieuwelingen
   Lucinico, Cyclocross
   Ludwigshafen (b)
   Ludwigshafen (c)
   Lugano
   Luglie
   Lugny (V)
   Lugo
   Luque
   Lurago d'Erba
   Lurago d'Erba, Cyclocross
   Luxembourg, Criterium
   Lyon (d)
   Lyon (V) (b)
   Lys-lès-Lannoy
   Mönchengladbach, Criterium
   Mühlenbach, Cyclocross
   Mülheim
   Mülheim am Rhein
   München, U23
   München, Zesdaagse
   Münster (a)
   Maarheeze
   Maarheeze (V)
   Maastricht
   Maastricht, Omnium (V)
   Macerata (a)
   Machados, Nieuwelingen
   Made (V)
   Made, Criterium
   Madrid, Junioren
   Magdeburg
   Magnago
   Magstadt, Cyclocross
   Magstadt, Cyclocross (V)
   Malè - Fondo
   Malacky
   Maldegem, Cyclocross
   Malmö
   Malmö (V)
   Malveira
   Malveira, Junioren
   Malveira, Sprint, Junioren
   Malveira, Sprint, Nieuwelingen
   Manavgat, Mountainbike-Marathon
   Manavgat, Mountainbike-Marathon (V)
   Manchester, 1 km
   Manchester, 500 m (V)
   Manchester, Achtervolging
   Manchester, Achtervolging (V)
   Manchester, Keirin
   Manchester, Keirin (a)
   Manchester, Keirin (V)
   Manchester, Ploegenachtervolging
   Manchester, Ploegkoers
   Manchester, Ploegsprint
   Manchester, Ploegsprint (V)
   Manchester, Puntenkoers
   Manchester, Puntenkoers (V)
   Manchester, Scratch
   Manchester, Scratch (V)
   Manchester, Sprint
   Manchester, Sprint (V)
   Mandra, Mountainbike, Elite/U23 (c)
   Mandra, Mountainbike, Elite/U23 (d)
   Mandra, Mountainbike, Elite/U23 (V) (a)
   Mandra, Mountainbike, Elite/U23 (V) (b)
   Mandra, Mountainbike, Junioren (V)
   Manhattan Beach
   Manhattan Beach (V)
   Marcallo con Casone
   Marciana
   Marco Pantani Memorial
   Marcolès, Criterium
   Mareno di Piave
   Maribor, Mountainbike
   Maribor, Mountainbike (V)
   Marigny
   Maringá
   Marle, Cyclocross
   Marquette-lez-Lille
   Marrakech (a)
   Marseille
   Marseille (h)
   Martigny - Mauvoisin
   Martinez
   Martinez (V)
   Massa (a)
   Massemen (V)
   Mastromarco
   Mauléon
   Mau