Stage races
   10 to 4 Race, Mountainbike
   2 Jours Cyclistes du Perche
   500 Millas del Norte
   72 heures du Sud
   Østfold 3-dagers
   Örestads 2 dagars
   Österreich-Rundfahrt
   Adelaide Tour
   Afxentia, Mountainbike (F)
   Aguazul
   AHH ajo
   Air Force Cycle Tour
   Al Wadid Riadi Sarghini
   Almagro
   Anderson
   Apple Race
   Arctic Race of Norway
   Arden Challenge
   Arifiye
   Ascensión a los Nevados de Chillán
   Auenstein (F)
   Aydın
   Ayiti, Mountainbike
   Azerbaijan Season Opener
   Badplaas Tour
   Ballinrobe
   Baltic Chain Tour
   Baltyk-Karkonosze-Tour
   Barberton
   Battle on the Border
   Bay Classic (F)
   Bay Cycling Classic
   Bayern Rundfahrt
   BDO Tour of Northland
   BDO Wellington to Auckland Challenge
   Belgrade Trophy Milan Panic, Juniors
   Ben Tre TV-Cup
   BeNe Ladies Tour (F)
   Benelux Tour
   Berghaus Yak Attack, Mountainbike
   Berlin, U23
   Bermuda GP
   Berri (a)
   Bidasoa Itzulia
   Bigi Bergi Tour
   Bikes on Broadway
   Binghamton, Criterium
   Blanes
   Boucles de la Haute-Vienne
   Boucles de la Mayenne
   Boucles Nationales du Printemps
   Builders World Botswana Gabarone Classic
   Cómbita
   Córdoba, Mountainbike (F)
   Calder Stewart Elite Series
   Calingasta
   Campeonato de Invierno CC Sanducero
   Campeonato Invierno de Montevideo
   Canton Cycling Classic
   Cape Town, Mountainbike (F) (a)
   Carpathia Couriers Path
   Casablanca - ACCC
   Casablanca (c)
   Cascade Classic
   Castres, Cyclo-cross
   Cavriglia
   Challenge Alavesa - Dos Dias de Alava
   Challenge de la Marche Verte
   Challenge Spécial Ramadan
   Charleville
   Charlotte, Criterium
   Cheddi Jagan Memorial
   Cinturon el Carmen
   Circuit Cycliste Sarthe
   Circuit de Saône-et-Loire
   Circuit des Ardennes
   Circuit des Plages Vendéennes
   Circuit des Vignes
   Circuit du Mené
   Circuit Franco-Belge
   Clásica Aniversario CC Puente Piedra
   Clásica Carmen de Viboral
   Clásica Ciudad de Soacha
   Clásica Ciudad de Facatativá
   Clásica Ciudad de Girardot
   Clásica Ciudad de Saber
   Clásica Club Deportivo Boyacá
   Clásica de Fusagasugá
   Clásica Fiestas Julias
   Clásica Marinilla
   Clásica Nacional Ciudad de Anapoima
   Clásica Nacional Marco Fidel Suárez
   Clásica Perla del Fonce
   Clásica Radio Chiriquí
   Clásica Rionegro con Futuro-Aguas de Rionegro
   Clásica Santaneña
   Clásica Semana Santa
   Clásico Camagüey - La Habana
   Clásico León Ureña
   Clásico RCN
   Clásico Virgen de la Consolación de Táriba
   Clark Classic
   Clasica Integración de la Guadua-Gobernación de Risaralda
   Clasica Rali
   Clasico El Colombiano
   Colin Mayer Classic
   Copa 53/12 Radio Feminina
   Copa 8 de Marzo
   Copa Cero de Oro
   Copa de Ruta Perez Zeledon
   Copa Espirituano
   Copa Guanacasteca
   Copa Nordeste
   Copa Norte-Nordeste de Ciclismo
   Copa Río de Janeiro
   Cotagaita
   Coupe Frédéric Jalton
   Course de Solidarnosc et des Champions Olympique
   Cowbell Cycling League
   Critérium du Dauphiné
   Critérium International
   Czech Cycling Tour
   Daetongryeonggi Gapyeong Stage Race
   Danao City
   Delta
   Deyata Kirula Cycle Tour
   Doble Bragado
   Doble Chepes
   Doble Chepes
   Doble Guichón
   Doble Melo
   Doble San Francisco-Miramar
   Driedaagse van Axel, Juniors
   Driedaagse van De Panne
   Driedaagse van West-Vlaanderen
   Dubai Tour
   Dunavski Kup
   Durango
   Emakumeen Euskal Bira (F)
   Energiewacht Tour (F)
   Essor Breton
   Etoile de Bessèges
   Feilding
   Fitchburg Longsjo Classic
   Five rings of Moscow
   Flèche du Sud
   Friendship People North-Caucasus Stage Race
   Gateway Cup
   Gaziantep
   Giro d'Italia
   Giro del Friuli Venezia Giulia
   Giro del Trentino
   Giro della Pesca e Nettarina
   Giro della Toscana Int. Femminile (F)
   Giro della Valle d'Aosta
   Giro delle Valli Cuneesi nelle Alpi del Mare
   Giro por la Hermandad
   Giro Rosa (F)
   Gorey 3-day
   GP Abimota
   GP Chantal Biya
   GP Chantal Biya
   GP Cycliste de Gemenc
   GP Elsy Jacobs (F)
   GP Général Patton, Juniors
   GP of Adygeya
   GP Rüebliland, Juniors
   GP Sochi
   GP Ville de Trois Rivières
   Gracia Orlova (F)
   Grand Prix du Conseil Général
   Green Mountain Stagerace
   Grenland GP
   Grudziądz, Juniors
   Haroué
   Heerlen, Cyclo-cross
   Hengelo, Criterium
   Herald Sun Tour
   Ho Chi Minh City Television Cup
   Holland Ladies Tour (F)
   Hotter 'N Hell Hundred
   I Copa de Ruta El Salvador
   International Cycling Tour of Crete
   International Junioren Radrundfahrt Oberösterreich, Juniors
   International Presidency Turkey Tour
   Internationaler Radsporttage Erlauftal
   IV° Clasica Elite de Guatemala
   Iwaki, Criterium
   Izmir
   Jadranska Magistrala
   Jelajah Malaysia
   Jeolginyeon Stage Race
   Joe Martin Stage Race National Race
   Johnson City, Omnium
   K.A.P. Sezon Açılış Kupası
   Kalâat Sraghna - ACCC
   Kalgoorlie
   Kansas City
   Keizer der Juniores Koksijde, Juniors
   King's Cup 1
   King's Cup 2
   King's Cup 3
   King's Cup 4
   King's Cup 5
   Krasna Lipa Tour Féminine (F)
   Krasna Lipa Tour Féminine (F)
   Kreiz Breizh Elite
   Kring Føroyar
   Kroz Istru, Juniors
   Kroz Srbiju
   L'Essor Basque
   La Flèche d'Armor
   La Jacha Avalancha
   La Plata
   La Sportbreizh
   La Tropicale Amissa Bongo
   Ladies Tour of Qatar (F)
   Lago Vista
   Landskeppni
   Lawrence
   Le Triptyque des Monts et Châteaux - Frasnes, U23
   Le Trophée de l´Essor
   Les Boucles de l'Artois
   Lesneven (b)
   Lesotho Sky Stage Race, Mountainbike
   Lesotho Sky UCI Race, Mountainbike (a)
   Leudelange, Cyclo-cross
   Leuven, Cyclo-cross
   Liège - La Gleize, Juniors
   London, Keirin
   Luanda (a)
   Machecoul (a)
   Mekong Delta Cycling Cup
   Memorial Dimitr Yankov, Juniors
   Memorial Utochkina
   Memorial Viktor Kapitonov
   Memorial Vyatcheslav Kiselev Matveyevitch
   Merced, Criterium
   Merida Cup
   Mississippi GP
   Mongolia Bike Challenge, Mountainbike
   Montbenoît
   Mzansi Tour
   Nancy (b)
   National Capital Tour
   National Championship, Road, Elite, Congo-Kinshasa
   National Championship, Road, ITT, Elite, Switzerland
   National Championship, Road, Stage Race, Ukraine
   National Championship, Track, Team Pursuit, Elite, Germany (F)
   National Sports Commission NSC Independence Stage Race
   Nature Valley Grand Prix
   Nebraska Omnium Weekend
   New Zealand Cycle Classic
   Newry 3 day
   Niedersachsen Rundfahrt, Juniors
   Nitra
   Nové Město na Moravě, Mountainbike
   Nové Město na Moravě, Mountainbike (F)
   Oberösterreich Rundfahrt
   Obornikach Wroclaw
   OCK de Khouribga
   Oderrundfahrt
   Odessa (b)
   Oita-shi
   Oita-shi, Criterium
   Okolo Jiznich Cech
   Okolo Slovenska
   Olympia's Tour
   Oostmalle, Cyclo-cross
   Panorama Tour
   Paris - Arras
   Paris - Nice
   Pemberton
   Pikku-Syöte
   Pilis Kupa Hegyi Idofutam
   Points' Series Pegasus/Papanui CC
   Polska - Ukraina
   Prairie State Series
   Pre-Vuelta Independencia
   Premio Albergaria
   President Tour of Iran
   Priirtyshe Stage Race
   Puchar Bałtyku
   Quatre Jours de Dunkerque
   Quito
   Rás Tailteann
   Rabat (a)
   Randers Bike Week
   Ras Connachta
   Ras Mumhan
   Redlands Bicycle Classic
   Region-Tour
   Return of Dien Bien Phu
   Rhône-Alpes Isère Tour
   Ribeiro
   Robert Peters Race
   Rocky Mountain Stage Race
   Ronda Pilipinas
   Ronde de l'Isard d'Ariège, U23
   Ronde de l'Oise
   Ronde des Vallées, Juniors
   Ronde van België
   Ronde van België (F)
   Ronde van de Provincie Oost-Vlaanderen
   Ronde van Vlaams-Brabant
   Route de France Féminine (F)
   Route du Sud
   Ruta del Centro
   Ruta del Imperio Kaqchiquel
   Ruta do Viño Albariño
   Rutas de America
   São Paulo (g)
   Sacrifice Race, Elite/U23
   Saguenay, U23
   Saint-Étienne-du-Grès
   Saint-Brieuc Agglo-Tour
   Saint-Denoual
   Saint-Junien (a)
   Samacá (a)
   Samara Region : Volga County
   San Dimas Stage Race
   Santos Women's Cup (F)
   Satakunnan Ajo
   SCF Celebration Series
   Sea Otter Classic
   Season Opener Georgia
   Settimana Ciclistica Internazionale Coppi-Bartali
   Sibiu Cycling Tour
   Sint-Martinusprijs Kontich, Juniors
   Skane (a)
   Sochi (a)
   Southern Revolution Tour
   Ster Elektrotoer
   Suchá nad Parnou
   Suir Valley
   Summer Olympics Young Russia, Road, Criterium, Elite, Russia
   Summer Olympics Young Russia, Road, ITT, U23, Russia
   Summer Olympics Young Russia, Road, Russia
   Surhuisterveen (F)
   Svanesund, Elite/U23
   Szlakiem Bursztynowym Hellena Tour
   Szlakiem Grodow Piastowskich
   Taça Nacional de Circuitos, Elite/U23
   Tanara - Chepo
   Temara
   Terva Stage Race
   Thüringen-Rundfahrt der Frauen (F)
   The Hub - EMC2 Bikes Cycle Tour
   The Transcontinental
   The Transcontinental
   Thrakomakedones
   Tirreno-Adriatico
   Tobago International
   Tokyo, Cyclo-cross
   Torneio de Verão
   Torneo CC Bicileo Trujillo
   Torneo CC Bicileo Trujillo
   Totnes - Vire Twinning Town Stage Day
   Tour Alsace
   Tour Ciclístico de Panamá
   Tour d'Afrique
   Tour d'Auvergne
   Tour de Azerbaijan
   Tour de Bénin
   Tour de Beauce
   Tour de Beaujolais
   Tour de Bintan
   Tour de Blida International
   Tour de Bowness Stage Race
   Tour de Bretagne
   Tour de Bretagne (F)
   Tour de Côte d'Or
   Tour de Chlef
   Tour de Chlef (a)
   Tour de Congo
   Tour de Corse
   Tour de Corse
   Tour de Corse
   Tour de East Java
   Tour de France
   Tour de Franche Comté Cycliste
   Tour de Gironde
   Tour de Hokkaido
   Tour de Ijen
   Tour de Korea
   Tour de Kumano
   Tour de l'Abitibi, Juniors
   Tour de l'Abitibi, Juniors
   Tour de L'Ain/Prix de l'Amitié
   Tour de l'Ardèche (F)
   Tour de l'Ardèche Méridionale
   Tour de l'Ardèche Méridionale
   Tour de l'Avenir
   Tour de l'Est International
   Tour de l'Eure et Loire
   Tour de la Côte d'Ivoire
   Tour de la CABA
   Tour de la Creuse
   Tour de la Guadeloupe
   Tour de la Guyane Française
   Tour de la Manche
   Tour de la Martinique
   Tour de la Nouvelle-Calédonie
   Tour de la Province de Liège
   Tour de la Province de Namur
   Tour de la Région Wallonne
   Tour de la Réunion
   Tour de Lakes
   Tour de Langkawi
   Tour de Louisiana
   Tour de Luxembourg
   Tour de Machakos
   Tour de Madagascar
   Tour de Mareuil-Verteillac-Riberac
   Tour de Maurice
   Tour de Millersburg
   Tour de Moselle
   Tour de Moutere
   Tour de Nez
   Tour de Normandie
   Tour de Pécs
   Tour de Perth
   Tour de Picardie
   Tour de Pologne
   Tour de Poyang Lake
   Tour de Romandie
   Tour de Rwanda
   Tour de San Luis
   Tour de San Luis (F)
   Tour de Seine Maritime
   Tour de Siak
   Tour de Sidi Bel Abbes
   Tour de Suisse
   Tour de Taiwan
   Tour de Tarentaise
   Tour de Timor, Mountainbike
   Tour de Vineyards
   Tour de Vineyards (a)
   Tour de White Rock
   Tour de Wilaya de Tipaza
   Tour del Paraguay
   Tour des Deux Sèvres
   Tour des Fjords
   Tour des Landes
   Tour des Mauges
   Tour des Pays de Savoie
   Tour do Rio
   Tour Down Under
   Tour du Cameroun
   Tour du Canton de Saint-Ciers
   Tour du Gévaudan
   Tour du Haut-Var
   Tour du Jura
   Tour du Limousin
   Tour du Loir-Et-Cher Edmond Provost
   Tour du Maroc
   Tour du Pays de Vaud, Juniors
   Tour du Pays Roannais
   Tour du Piémont Vosgien
   Tour du Poitou-Charentes et de la Vienne
   Tour du Togo
   Tour du Valromey, Juniors
   Tour International de Constantine
   Tour international de Setif
   Tour Lotería del Táchira
   Tour Méditerranéen
   Tour ni Frank
   Tour Nivernais Morvan
   Tour of Adygeya (F)
   Tour of Al Zubarah
   Tour of Albania
   Tour of Alberta
   Tour of Algeria
   Tour of America's Dairyland
   Tour of Anchorage
   Tour of Arad
   Tour of Beijing
   Tour of Bright
   Tour of Britain
   Tour of Britain (F)
   Tour of California
   Tour of Canterbury
   Tour of China I
   Tour of China II
   Tour of Chongming Island (F)
   Tour of Clark
   Tour of Denmark
   Tour of East Taiwan
   Tour of Egat Kanchanaburi
   Tour of Estonia
   Tour of Fiji
   Tour of Fuzhou
   Tour of Gippsland
   Tour of Guyana
   Tour of Hainan
   Tour of Hong Kong
   Tour of Jamtland
   Tour of Japan
   Tour of Kavkaz
   Tour of Kosovo
   Tour of Malopolska
   Tour of Matabungkay
   Tour of Murrieta
   Tour of Nilgiris
   Tour of Norway
   Tour of Norway (F)
   Tour of Nyanga
   Tour of Oman
   Tour of Qatar
   Tour of Qinghai Lake
   Tour of Sharjah
   Tour of Singkarak
   Tour of Slovenia
   Tour of Southland
   Tour of Subic
   Tour of Szeklerland
   Tour of Taihu Lake
   Tour of Taranaki
   Tour of Tasmania
   Tour of Thailand
   Tour of Thailand (F)
   Tour of the AGCC Arab Gulf
   Tour of the Gila
   Tour of the Great South Coast
   Tour of the Murray River
   Tour of the North
   Tour of the Philippines
   Tour of the Philippines
   Tour of the Reservoir
   Tour of Toowoomba
   Tour of Ulster
   Tour of Utah
   Tour of Walla Walla
   Tour of Washington County
   Tour of Zhoushan Island I (F)
   Tour Province du Sahara
   Tour ta'Malta
   Trans Vietnam National Defence Cup
   Trepada Cerro San Cristobal CC Pando
   Triptyque Ardennaise
   Troféu Joaquim Agostinho
   Trofeo Karlsberg, Juniors
   Trois Jours de Cherbourg
   Trophée Centre Morbihan, Juniors
   Trophée Cycliste de Lyon
   Trophée d'Or Féminin (F)
   Trophée de la Caribe
   Tucson
   Tulsa
   Turul Dobrogei
   Tweedaagse van de Gaverstreek
   Tyumen Stage Race
   Udmurt Republic Stage Race
   USA Pro Cycling Challenge
   Valley of the Sun Stage Race
   Vatternrundan
   Velo-Tek GP
   Viseu (a)
   Volta a Coruña
   Volta a Galicia
   Volta a Portugal
   Volta a Portugal do Futuro
   Volta a Portugal, Juniors
   Volta às Terras de Santa Maria Feira
   Volta às Terras do Café
   Volta a San Miguel
   Volta ao Alentejo
   Volta ao Algarve
   Volta as Comarcas de Lugo
   Volta Ciclista a Catalunya
   Volta Ciclista do Pará
   Volta Ciclista Provincia de Valencia, Elite/U23
   Volta Ciclistica Internacional do Paraná
   Volta de Ciclismo Internacional do Estado de São Paulo
   Volta de Goias
   Volta de Roraima
   Volta do Cacau
   Volta Provincia de Castello
   Volta Rio Grande do Sul
   Vuelta a Andalucia
   Vuelta a Antioquia
   Vuelta a Ávila
   Vuelta a Barinitas
   Vuelta a Boyacà
   Vuelta a Bramón
   Vuelta a Cantabria
   Vuelta a Carupano
   Vuelta a Chaco
   Vuelta a Chiriquí
   Vuelta a Chuquisaca
   Vuelta a Colombia
   Vuelta a Colombia (F)
   Vuelta a Costa Rica
   Vuelta a Costa Rica (F)
   Vuelta a Cundinamarca
   Vuelta a España
   Vuelta a Guanacaste
   Vuelta a Guatemala
   Vuelta a la Bebida
   Vuelta a la Bebida (a)
   Vuelta a la Costa Ecuador
   Vuelta a la Independencia Nacional
   Vuelta a la Región del Maule
   Vuelta a la Región del Maule (a)
   Vuelta a la Región del Maule (b)
   Vuelta a los Valles Iglesianos
   Vuelta a Margarita
   Vuelta a Mendoza
   Vuelta a Navarra, Elite/U23
   Vuelta a Navarra, Elite/U23
   Vuelta a Nicaragua
   Vuelta a Occidente
   Vuelta a Palencia
   Vuelta a Paraguay
   Vuelta a Paria
   Vuelta a Putumayo
   Vuelta a San Carlos
   Vuelta a San Juan
   Vuelta a San Rafael
   Vuelta a Santa Cruz de Mora
   Vuelta a Santander
   Vuelta a Segovia
   Vuelta a Tamaulipas
   Vuelta a Tarija
   Vuelta a Tenerife
   Vuelta a Toledo
   Vuelta a Tovar
   Vuelta a Trujillo de Peru
   Vuelta a Vendimia
   Vuelta a Venezuela
   Vuelta a Yacambu-Lara
   Vuelta a Zamora
   Vuelta al Caribe
   Vuelta al Chaná
   Vuelta al Estado Zulia
   Vuelta al Sur de Bolivia
   Vuelta al Táchira
   Vuelta al Tolima
   Vuelta al Valle
   Vuelta al Valle
   Vuelta al Valle del Cauca
   Vuelta Alto Parana
   Vuelta Castilla y Leon
   Vuelta Ciclista Michoacán
   Vuelta Ciclista a Burgos
   Vuelta Ciclista a la Republica del Ecuador
   Vuelta Ciclista a Leon
   Vuelta Ciclista al País Vasco
   Vuelta Ciclista del Uruguay
   Vuelta Ciclista Femenina a el Salvador (F)
   Vuelta Dagupan
   Vuelta Dalcahue
   Vuelta de Flores
   Vuelta de Higuito
   Vuelta de la Juventud Colombia, U23
   Vuelta de la Juventud Costa Rica
   Vuelta de la Juventud Guatemala
   Vuelta de la Juventud Republica Dominicana
   Vuelta de la Leche
   Vuelta de Lavalle Mendoza
   Vuelta de Sucre
   Vuelta del Futuro de Colombia, Novices
   Vuelta del Porvenir de Colombia, Juniors
   Vuelta Femenina a Guatemala
   Vuelta General Alvear
   Vuelta Get a Life Coahuila
   Vuelta Instituto Trabajadores de Nuevo Léon
   Vuelta Integración Omasuyos
   Vuelta Internacional a la Región del Maule
   Vuelta Internacional a la Región del Maule
   Vuelta Internacional a la Región del Maule
   Vuelta Internacional al Estado Trujillo
   Vuelta Máster al Ecuador, Elite/U23
   Vuelta Madrid, U23
   Vuelta Maule Sur
   Vuelta Mazatlán
   Vuelta Michoacan
   Vuelta Mundo Maya
   Vuelta Orgullo Wanka
   Vuelta Serial a Nuevo León
   Vuelta y Ruta de Mexico
   VW Cyprus Cycling Tour
   Vysočina
   Week-end Béarnais
   Wexford (d)
   World hour record
   World Ports Classic
   Wyscig Dookola Mazowska
   X° Clásica Elite de Guatemala
   Xallenge a la Garrotxa
   XSports Kauss Cup
   Youth Olympic Games, Final Classification (F)
   Závod Míru, Juniors
   Závod Miru, U23
   Zollernalbkreis
Other races