Stage races
   10 to 4 Race, Mountainbike
   3 Dage i Nord
   3 Stage Race
   500 Millas del Norte
   Örestads 2 dagars
   Österreich-Rundfahrt
   Abu Dhabi Tour
   Adriatica Ionica Race - Following the Serenissima Routes
   Ahmedabad
   Air Force Cycle Tour
   Allén
   Almagro
   Almaty
   Apertura Temporada de El Salvador
   Apple Race
   Arctic Race of Norway
   Arden Challenge
   Ascensión a los Nevados de Chillán
   Baby Giro
   Baltic Chain Tour
   Baltyk-Karkonosze-Tour
   Barberton
   Battle on the Border
   BDO Tour of Northland
   Belgrade Trophy Milan Panic, Juniors
   Belorechensk
   BeNe Ladies Tour (F)
   Benelux Tour
   Beograd - Banja Luka I
   Bermuda GP
   Berri (a)
   Bidasoa Itzulia
   Bikes on Broadway
   Bikes on Broadway
   Bizkaia 3 E
   Borsele, Juniors (F)
   Boucles de la Mayenne
   Brescia, Juniors
   Brest
   Brusque
   Builders World Botswana Gabarone Classic
   Cómbita
   Calder Stewart Elite Series
   Campeonato de Invierno CC Sanducero
   Campeonato Invierno de Montevideo
   Cardinal Omnium
   Carpathia Couriers Path
   Challenge Spécial Ramadan
   Cheddi Jagan Memorial
   Circuit Cycliste Sarthe
   Circuit des Ardennes
   Circuit des Plages Vendéennes
   Clásica Carmen de Viboral
   Clásica Ciudad de Soacha
   Clásica Club Deportivo Boyacá
   Clásica Marinilla
   Clásica Nacional Ciudad de Anapoima
   Clásica Rionegro con Futuro-Aguas de Rionegro
   Clásico Nacional de Cicllismo de Cuba
   Clásico Virgen de la Purificación
   Clark Classic
   Clasica del Norte
   Clasica Internacional Region de Junin
   Clasica Ruben Dario Gomez
   Clasico Generalisimo Francisco de Miranda
   Clasico los Corrales
   Clover Tour
   Coastal Mountains Challenge
   Copa Fabio di Celmo
   Copa Norte-Nordeste de Ciclismo
   Cottbuser Bundesliga Etappenfahrt, Juniors
   Coupe Frédéric Jalton
   Course de Solidarnosc et des Champions Olympique
   Critérium du Dauphiné
   Cube Prologue, Chrono
   Czech Cycling Tour
   Daetongryeonggi Gapyeong Stage Race
   Delta
   Deutschland Tour
   Devo Spring Classics Stage Race
   Doble Bragado
   Doble Melo - Río Branco
   Driedaagse van Axel, Juniors
   Dubai Tour
   Dunavski Kup
   Durango
   East Japan Road Classic
   Emakumeen Euskal Bira (F)
   Energiewacht Tour (F)
   Energiewacht Tour, Juniors (F)
   Etoile de Bessèges
   Fairpark Crit Races
   Fana Sykkelfestival
   Fitchburg Longsjo Classic
   Five rings of Moscow
   Flèche du Sud
   Gateway Cup
   Gauldal 3 dagars
   Giant Liga
   Giro d'Hernandarias
   Giro d'Italia
   Giro del Friuli Venezia Giulia
   Giro del Nordest d'Italia, Juniors
   Giro del Sol San Juan
   Giro del Trentino
   Giro della Lunigiana, Juniors
   Giro della Toscana
   Giro della Toscana Int. Femminile (F)
   Giro della Valle d'Aosta
   Giro Rosa (F)
   Gorey 3-day
   GP Abimota
   GP ACT
   GP Beiras e Serra da Estrela
   GP Chahid Didouche Mourad
   GP Chantal Biya
   GP Ciudad de Rio Tercero
   GP Cycliste de Gemenc
   GP Elsy Jacobs (F)
   GP Général Patton, Juniors
   GP International de la ville d'Alger
   GP Nacional 2 de Portugal
   GP Rüebliland, Juniors
   GP Santo Domingo
   GP Sochi
   GP Sonangol
   Gracia Orlova (F)
   Grand Prix de la CTM
   Grande Prémio 'Jornal de Notícias'
   Great Rift Valley Challenge
   Green Mountain Stagerace
   Grenland GP
   Grudziądz, Juniors
   Hammer Limburg
   Hammer Stavanger
   Hammer Zagreb
   Hartbergerland Weltradsportwoche
   Hatzenbühl
   Herald Sun Tour
   Herald Sun Tour (F)
   Herzele, Criterium
   Hiroshima
   Ho Chi Minh City Television Cup
   Holland Ladies Tour (F)
   Homenaje a Oscar Calulo Anacoreto
   Hotter 'N Hell Hundred
   II° Clásica Elite Guatemala
   III° Clásica Elite Guatemala
   Independence Stage Race
   International Junioren Radrundfahrt Oberösterreich, Juniors
   International Presidency Turkey Tour
   Internationaler Radsporttage Erlauftal
   IV° Clasica Elite de Guatemala
   Izhevsk Stage Race
   Jadranska Magistrala
   Jelajah Malaysia
   Joe Martin Stage Race (F)
   Joe Martin Stage Race International
   Joe Martin Stage Race National Race
   Johnson City, Omnium
   Kakuzi Hills 2 Day
   Kalgoorlie
   Kangjin Memorial Tour
   Kekaha
   Khenifra
   King's Cup 1
   King's Cup 2
   King's Cup 3
   King's Cup 4
   King's Cup 5
   Krasna Lipa Tour Féminine (F)
   Kreiz Breizh Elite
   Kron Bisiklet
   Kroz Hrvatsku
   Kroz Srbiju
   Kupës Agim Tafili
   La Sportbreizh
   La Tropicale Amissa Bongo
   Lago Vista
   Lawrence
   Le Triptyque des Monts et Châteaux - Frasnes, U23
   Les Boucles de l'Artois
   Liège - La Gleize, Juniors
   Liberty Race
   Lidice
   Lima - Cerro Azul - Lima
   Mazu Wall Challenge Tour
   Memorial Dimitr Yankov, Juniors
   Memorial Utochkina
   Merida Cup
   Mongolia Bike Challenge, Mountainbike
   Montana Gravel Challenge
   Mpumalanga Tour
   Nasu
   Natural State Criterium Series
   New Zealand Cycle Classic
   Newry 3 day
   Nicaragua
   North-Cyprus Presidential Cycling Tour
   Novosibirsk
   Oaxaca
   Oberösterreich Rundfahrt
   Oderrundfahrt
   Okinawa
   Oklahoma City
   Okolo Jiznich Cech
   Okolo Slovenska
   Olympia's Tour
   Oviedo
   Panorama Guizhou International Race (F)
   Panorama Tour
   Paris - Arras
   Paris - Nice
   Pedro Juan Caballero
   Pemberton
   Penza Stage Race
   Pilis Kupa Hegyi Idofutam
   Pina Colada Classic
   Polska - Ukraina
   Port au Port
   Prairie State Series
   President Tour of Iran
   Puerto Montt
   Quatre Jours de Dunkerque
   Rás Tailteann
   Randers Bike Week
   Ras Mumhan
   RBB Tour - Memorial Jiriho Hudinka
   Redlands Bicycle Classic
   Rhône-Alpes Isère Tour
   River Gorge Omnium
   Robert Peters Race
   Ronda Pilipinas
   Ronde de l'Isard d'Ariège, U23
   Ronde de l'Oise
   Ronde des Vallées, Juniors
   Ronde van België
   Ronde van België (F)
   Ronde van de Provincie Oost-Vlaanderen
   Ronde van Vlaams-Brabant
   Route du Sud
   Ruta del Centro
   Rutas de America
   Saint-Brieuc Agglo-Tour
   Salé
   Samara Stage Race
   San Dimas Stage Race
   Santiago
   Sea Otter Classic
   Setmana Ciclista Valenciana (F)
   Settimana Ciclistica Internazionale Coppi-Bartali
   Settimana Ciclistica Internazionale Coppi-Bartali
   Shuzenji
   Sibiu Cycling Tour
   Sidoarja Jawa Timur
   Sint-Martinusprijs Kontich, Juniors
   Spicewood
   Sri Lanka T-Cup
   Summer Spartan Youth Races, U23
   Sunshine GP
   Svanesund, Elite/U23
   Szlakiem Bursztynowym Hellena Tour
   Szlakiem Grodow Piastowskich
   Szlakiem walk mjr. Hubala
   Tanger CCDT
   Terva Stage Race
   Thüringen-Rundfahrt der Frauen (F)
   The Hub - EMC2 Bikes Cycle Tour
   Timaru 2 day Tour
   Tirreno - Adriatico
   Torneio de Verão
   Torneo Apertura FDPC Perú
   Torneo CC Bicileo Trujillo
   Toscana Terra di Ciclismo Eroica, U23
   Totnes - Vire Twinning Town Stage Day
   Tour Alsace
   Tour Amina
   Tour d'Esperance
   Tour d'Indonesia
   Tour de Aïn Defla
   Tour de Bénin
   Tour de Beauce
   Tour de Bintan
   Tour de Bowness Stage Race
   Tour de Bretagne
   Tour de Congo
   Tour de DMZ, Juniors
   Tour de Dog
   Tour de France
   Tour de Gironde, Juniors
   Tour de Grand Bahama
   Tour de Guinée
   Tour de Hallingal
   Tour de Hokkaido
   Tour de Hongrie
   Tour de Husker
   Tour de Ijen
   Tour de Korea
   Tour de Kumano
   Tour de l'Abitibi, Juniors
   Tour de L'Ain/Prix de l'Amitié
   Tour de l'Ardèche (F)
   Tour de l'Avenir
   Tour de l'Espoir
   Tour de l'Est International
   Tour de la Côte d'Ivoire
   Tour de la Guadeloupe
   Tour de la Guyane Française
   Tour de la Martinique
   Tour de la Pharmacie Centrale
   Tour de la Province de Liège
   Tour de la Province de Namur
   Tour de la Région Wallonne
   Tour de la Réunion
   Tour de Lakes
   Tour de Langkawi
   Tour de LaSalle
   Tour de Lombok
   Tour de Louisiana
   Tour de Luxembourg
   Tour de Maurice
   Tour de Mersin
   Tour de Millersburg
   Tour de Normandie
   Tour de Pologne
   Tour de Romandie
   Tour de Rwanda
   Tour de Skikda
   Tour de Suisse
   Tour de Taiwan
   Tour de Tochigi
   Tour de White Rock
   Tour de Wilaya de Tipaza
   Tour de Windhoek
   Tour des Fjords
   Tour des Pays de Savoie
   Tour des Portes du Pays d'Othe, Juniors
   Tour des Zibans
   Tour Down Under
   Tour Down Under (F)
   Tour du Cameroun
   Tour du Canton de l'Estuaire
   Tour du Haut-Var
   Tour du Jura
   Tour du Limousin
   Tour du Loir-Et-Cher Edmond Provost
   Tour du Mali
   Tour du Maroc
   Tour du Nord PSC Cup
   Tour du Pays de Vaud, Juniors
   Tour du Pays Roannais
   Tour du Poitou-Charentes et de la Vienne
   Tour du Sénégal
   Tour du Sahel de Mauritanie
   Tour du Togo
   Tour du Valromey, Juniors
   Tour International d'Oranie
   Tour International de Constantine
   Tour International La Provence
   Tour National de Mostaghanem
   Tour Nivernais Morvan
   Tour of Albania
   Tour of Alberta
   Tour of Algeria
   Tour of America's Dairyland
   Tour of Anchorage
   Tour of Antalya
   Tour of Arad
   Tour of Bihor - Bellotto
   Tour of Black Sea
   Tour of Britain
   Tour of Britain (F)
   Tour of Bulgaria
   Tour of California
   Tour of California (F)
   Tour of Cappadocia
   Tour of Cartier
   Tour of China I
   Tour of China II
   Tour of Chongming Island (F)
   Tour of Denmark
   Tour of East Taiwan
   Tour of Eftalia Hotels and Velo Alanya (F)
   Tour of Egat Kanchanaburi
   Tour of Estonia
   Tour of Fatih Sultan Mehmet
   Tour of Fiji
   Tour of Good Hope
   Tour of Guangxi
   Tour of Japan
   Tour of Kosovo
   Tour of Limpopo
   Tour of Malopolska
   Tour of Mediterrennean
   Tour of Mesopotamia
   Tour of Mevlana
   Tour of Murrieta
   Tour of Norway
   Tour of Norway (F)
   Tour of Oman
   Tour of Qinghai Lake
   Tour of Rhodes
   Tour of Rwanda preparation races
   Tour of Sharjah
   Tour of Slovenia
   Tour of Szeklerland
   Tour of Taihu Lake
   Tour of Taranaki
   Tour of Thailand
   Tour of Thailand (F)
   Tour of the Gila
   Tour of the Gila (F)
   Tour of the Great South Coast
   Tour of the King Valley
   Tour of the North
   Tour of the Philippines
   Tour of the Reservoir
   Tour of Ulster
   Tour of Uppsala (F)
   Tour of Utah
   Tour of Walla Walla
   Tour of Washington County
   Tour of Xingtai
   Tour of Zhoushan Island I (F)
   Tour Por La Paz
   Tour Series
   Tour ta'Malta
   Tour Tahiti Nui
   Tres Dias Vargas
   Triptyque Ardennaise
   Trnava Tour
   Troféu Joaquim Agostinho
   Trofej Kuči
   Trofeo Ciudad de Lorca Vuelta Guadalentin
   Trofeo Karlsberg, Juniors
   Trois Jours de Cherbourg
   Trophée Centre Morbihan, Juniors
   Trophée de la Caribe
   Trujillo
   Tucson
   Tulsa
   Turul României
   Udmurt Republic Stage Race
   USA Pro Cycling Challenge
   V° Clásica Elite Guatemala
   Valentine's Day Classic
   Valley of the Sun Stage Race
   Vigo (a)
   Volta à Madeira
   Volta a Coruña
   Volta a la Comunitat Valenciana
   Volta a la Marina
   Volta a Portugal
   Volta ao Alentejo
   Volta ao Algarve
   Volta Ciclista a Catalunya
   Volta Ciclista Internacional a Lleida
   Volta Cidade de Guarulhos
   Volta Provincia de Castello
   Voronezh Stage Race
   Vuelta a Andalucia
   Vuelta a Antioquia
   Vuelta a Ávila
   Vuelta a Bramón
   Vuelta a Chiloé
   Vuelta a Colombia
   Vuelta a Colombia Oro y Paz
   Vuelta a Costa Rica, Amateurs
   Vuelta a Cundinamarca
   Vuelta a España
   Vuelta a la Independencia Nacional
   Vuelta a la Provincia de Alicante
   Vuelta a Mendoza
   Vuelta a Nariño
   Vuelta a Navarra, Elite/U23
   Vuelta a Salamanca
   Vuelta a San Juan
   Vuelta a San Rafael
   Vuelta a Santander
   Vuelta a Segovia
   Vuelta a Sucre
   Vuelta a Tenerife
   Vuelta a Trujillo de Peru
   Vuelta a Uraba
   Vuelta a Vendimia
   Vuelta a Venezuela
   Vuelta a Zamora
   Vuelta al Chaná
   Vuelta al Táchira
   Vuelta al Tolima
   Vuelta al Valle del Cauca
   Vuelta al Valle del Cibao
   Vuelta Cabildo - La Ligua
   Vuelta Castilla y Leon
   Vuelta Chorotega
   Vuelta Ciclista a Aragón
   Vuelta Ciclista a Burgos
   Vuelta Ciclista a la Comunidad de Madrid
   Vuelta Ciclista a Leon
   Vuelta Ciclista al País Vasco
   Vuelta Ciclista Asturias
   Vuelta Ciclista del Uruguay
   Vuelta Ciudad de Leon
   Vuelta Dagupan
   Vuelta de la Juventud Colombia, U23
   Vuelta de la Juventud Mexicana
   Vuelta de la Leche
   Vuelta del Huasco
   Vuelta Femenina a Guatemala (F)
   Vuelta General Alvear
   Vuelta Maule Centro
   Vuelta Orgullo Wanka
   Vuelta Serial a Nuevo León
   Vuelta Valle del Cachapoal
   Vuelta Yucatán
   VW Cyprus Cycling Tour
   Vysočina
   Wänershofs 2-dagers
   Watersley Ladies Tour - Sittard-Geleen (F)
   Westrac Stage Race
   Willimiesajot
   Wonosari-Gunung Kidul
   Wyscig Dookola Mazowska
   XSports Kauss Cup / Vipsport Veloapli
   Yalta
   Yorkshire (F)
   Yorkshire 3 day
   Závod Míru, Juniors
   Závod Miru, U23
   Zalau
   Zollernalbkreis
Other races