Stage races
   3 Dage i Nord
   3 Stage Race
   Örestads 2 dagars
   Österreich-Rundfahrt
   Österreich-Rundfahrt
   Adriatica Ionica Race - Following the Serenissima Routes
   Allén
   Almaty
   Angarsk Stage Race
   Ankara
   Arctic Race of Norway
   Arden Challenge
   Baby Giro
   Baltic Chain Tour
   Baltyk-Karkonosze-Tour
   BDO Tour of Northland
   Belgrade Trophy Milan Panic, Juniors
   Belorechensk
   Belorechensk
   Belorechensk
   BeNe Ladies Tour (F)
   Benelux Tour
   Beograd - Banja Luka I
   Beograd GP (F)
   Berri (a)
   Bogotá
   Borsele, Juniors (F)
   Boucles de la Mayenne
   Camp. Paraense
   Campeonato Departamental de Cochabamba
   Campeonato Departamental de Cochabamba
   Campeonato Invierno de Maldonado
   Campeonato Invierno de Montevideo
   Carpathia Couriers Path
   Cascade Classic
   Challenge B-Guara
   Challenge by La Vuelta (F)
   Challenge Spécial Ramadan
   Charleville
   Chita Stage Race
   Clásica Carmen de Viboral
   Clásica Ciudad de Soacha
   Clásica Ciudad de Girardot
   Clásica Club Deportivo Boyacá
   Clásica de Fusagasugá
   Clásica del Caribe
   Clásica Marinilla
   Clásica Nacional Marco Fidel Suárez
   Clásica Rionegro con Futuro-Aguas de Rionegro
   Clásico Virgen de la Purificación
   Clasica de Marinilla
   Clasica Richard Carapaz
   Clasica RPC Radio
   Coatepeque
   Colin Mayer Classic
   Copa Giant
   Copa Maxgo - Team Minga Bike Skorpion
   Copa Norte-Nordeste de Ciclismo
   Course de Solidarnosc et des Champions Olympique
   Crimea Spring Races
   Critérium du Dauphiné
   Criterium Bikarmot Cup
   CSC Stage Race
   Czech Cycling Tour
   Deutschland Tour
   Dobeles dzirnavnieka kausa
   Dobeles dzirnavnieka kausa
   Drumul Eroilor
   Dubnica nad Vahom, Juniors
   Dunavski Kup
   Durango
   Emakumeen Euskal Bira, Juniors (F)
   Energiewacht Tour (F)
   Energiewacht Tour, Juniors (F)
   Etoile de Bessèges
   Europa Tour - El Salvador
   Fana Sykkelfestival
   Fight for Yellow Tour
   Five rings of Moscow
   Flanders Tomorrow Tour
   Friendship People North-Caucasus Stage Race
   Gateway Cup
   Geluwe
   Giant Liga
   Giro d'Hernandarias
   Giro d'Italia
   Giro del Friuli Venezia Giulia
   Giro del Trentino
   Giro del Veneto e delle Dolomiti
   Giro della Lunigiana, Juniors
   Giro della Toscana Int. Femminile (F)
   Giro della Valle d'Aosta
   Giro di Sicilia
   Giro di Sicilia
   Giro Rosa (F)
   Giro Texcoco
   Gold Coast
   GP Abimota
   GP Chahid Didouche Mourad
   GP Douro Internacional
   GP Elsy Jacobs (F)
   GP Orped 4
   GP Orped 5
   GP Orped 6
   GP Orped 6
   GP Orped 7
   GP Orped 8
   GP Orped 9
   GP Rüebliland, Juniors
   GP Selskaya Gazeta
   GP Sochi
   Gracia Orlova (F)
   Grande Prémio 'Jornal de Notícias'
   Grande Prémio 'O Jogo'
   Grande Prémio Azores
   Green Mountain Stagerace
   Greifans Cycling Festival
   Grenada Season Opener
   Grenada Time Trial and Road Race
   Grenada Time Trial and Road Race
   Guayaquil (a)
   Hellhole Gravel Grind Stage Race
   Ho Chi Minh City Television Cup
   Holland Ladies Tour (F)
   Hotter 'N Hell Hundred
   Hydra
   II° Clásica Elite Guatemala
   IL Stjørdals Blink
   IL Sverre
   In the Steps of Romans
   Independence Stage Race
   International Junioren Radrundfahrt Oberösterreich, Juniors
   International Presidency Turkey Tour
   Internationaler Radsporttage Erlauftal
   IV° Clasica Elite de Guatemala
   Jadranska Magistrala
   Jelajah Malaysia
   Joe Martin Stage Race (F)
   Joe Martin Stage Race International
   Johnson City, Omnium
   Kalgoorlie
   Kangjin Memorial Tour
   Karadeniz Dostluk ve Zafer Turu
   Kayseri Junior Tour, Juniors
   Kazantzakia
   Keizer der Juniores Koksijde, Juniors
   King's Cup 1
   King's Cup 2
   Krasna Lipa Tour Féminine (F)
   Kreiz Breizh (F)
   Kreiz Breizh Elite
   Kroz Hrvatsku
   Kroz Srbiju
   KSI Kupa
   Kuantan
   Kursk
   La Sportbreizh
   L´Etoile d´Or-G.P.Centre Presse
   Lenzerheide, Mountainbike
   Leogang, Mountainbike
   Les Gets, Mountainbike
   Lesneven (b)
   Liège - La Gleize, Juniors
   Luanda
   Luanda
   Lugoj
   Lunenburg
   Lunsar
   Manavgat - Side, Juniors
   Manavgat - Side, Juniors (F)
   Maribor, Mountainbike
   Memorial Boris A. Bolshakov
   Memorial General Major F.V. Verovkin
   Merida Cup
   Montbéliard
   Mpumalanga Tour
   MZ Tour
   National Road Trials
   Nations’ Cup, Track, 1 km, Elite
   Nations’ Cup, Track, 500 m, Elite (F)
   Nations’ Cup, Track, Elimination, Elite
   Nations’ Cup, Track, Elimination, Elite (F)
   Nations’ Cup, Track, Keirin, Elite
   Nations’ Cup, Track, Keirin, Elite (F)
   Nations’ Cup, Track, Madison, Elite
   Nations’ Cup, Track, Madison, Elite (F)
   Nations’ Cup, Track, Omnium, Elite
   Nations’ Cup, Track, Omnium, Elite (F)
   Nations’ Cup, Track, Pursuit, Elite
   Nations’ Cup, Track, Pursuit, Elite (F)
   Nations’ Cup, Track, Sprint, Elite
   Nations’ Cup, Track, Sprint, Elite (F)
   Nations’ Cup, Track, Team Pursuit, Elite
   Nations’ Cup, Track, Team Sprint, Elite
   Nations’ Cup, Track, Team Sprint, Elite (F)
   New Zealand Cycle Classic
   Newcastle West Wheelers Stage Race
   Nicaragua
   Oberösterreich Rundfahrt
   Odessa
   Okolo Jiznich Cech
   Okolo Slovenska
   Olympia's Tour
   Omsk, U23
   One Belt One Road, Juniors
   Oran
   Orlen, U23
   Panorama Tour
   Paris - Arras
   Paris - Nice
   Pilis Kupa Hegyi Idofutam
   Polaris Sirbma
   Polska - Ukraina
   Prairie State Series
   Queensland Time Trial Series
   Randers Bike Week
   RBB Tour - Memorial Jiriho Hudinka
   Rhône-Alpes Isère Tour
   Riche en Eau
   Ronda Pilipinas Qualifier
   Ronde de l'Isard d'Ariège, U23
   Ronde des Vallées, Juniors
   Ronde van België
   Ronde van België (F)
   Ronde van de Provincie Oost-Vlaanderen
   Ronde van Vlaams-Brabant
   Route du Sud
   Sacrifice Race, Elite/U23
   Saint-Brieuc Agglo-Tour
   Sakiai
   Samara Stage Race, U23
   Samara Stage Race, U23
   Sandnes
   Santo Antão Ch.
   Santos Festival of Cycling
   Sea Otter Classic
   Setmana Ciclista Valenciana (F)
   Settimana Ciclistica Internazionale Coppi-Bartali
   Settimana Ciclistica Italiana
   Sibiu Cycling Tour
   Snowshoe, Mountainbike
   Sofija
   Sudak Stage Race
   Sudak Stage Race
   Sudak Stage Race (a)
   Summer Spartan Youth Races, U23
   Svanesund
   Syysetapit
   Szlakiem Grodow Piastowskich
   Terva Stage Race
   Thüringen-Rundfahrt der Frauen (F)
   The Hub Tour
   Timaru 2 day Tour
   Time Trial Race Series
   Time Trial Race Series
   Tirreno - Adriatico
   Torneo CC Bicileo Trujillo
   Torneo Verano de Bicileo
   Tour Alsace
   Tour d'Esperance
   Tour de Bénin
   Tour de Beauce
   Tour de Beaujolais
   Tour de Bloom
   Tour de Bretagne
   Tour de Colombia (F)
   Tour de France
   Tour de Gironde, Juniors
   Tour de Hallingal
   Tour de Hongrie
   Tour de Khunjerab
   Tour de Khunjerab
   Tour de L'Ain/Prix de l'Amitié
   Tour de l'Ardèche (F)
   Tour de l'Avenir
   Tour de l'Est International
   Tour de l'Eure et Loire
   Tour de la Côte d'Ivoire
   Tour de la Manche
   Tour de la Martinique
   Tour de la Province de Namur
   Tour de la Région Wallonne
   Tour de la Réunion
   Tour de LaSalle
   Tour de Louisiane
   Tour de Luxembourg
   Tour de Lviv
   Tour de Moselle
   Tour de Panamá
   Tour de Pologne
   Tour de Romandie
   Tour de Rwanda
   Tour de Suisse
   Tour de Suisse Women (F)
   Tour de Tipaza
   Tour de Wallonie, Amateurs
   Tour de Wilaya de Tipaza
   Tour des Pays de Savoie
   Tour des Zibans
   Tour du Cameroun
   Tour du Gévaudan, Juniors (F)
   Tour du Haut-Var
   Tour du Limousin
   Tour du Mali
   Tour du Pays Roannais
   Tour du Piémont Vosgien
   Tour du Poitou-Charentes et de la Vienne
   Tour du Valromey, Juniors
   Tour International La Provence
   Tour of Albania
   Tour of America's Dairyland
   Tour of Anchorage
   Tour of Britain
   Tour of Bulgaria
   Tour of Denmark
   Tour of East Taiwan
   Tour of Egat Kanchanaburi
   Tour of Estonia
   Tour of Fiji
   Tour of Japan
   Tour of Kosovo
   Tour of Malopolska
   Tour of Mevlana
   Tour of Mongolia
   Tour of Norway
   Tour of Norway (F)
   Tour of Qinghai Lake
   Tour of Rhodes
   Tour of Saint Louis Omnium
   Tour of Slovenia
   Tour of Szeklerland
   Tour of the Gila
   Tour of the Gila
   Tour of the Gila (F)
   Tour of the Gila (F)
   Tour of the Great South Coast
   Tour of the Tropics
   Tour of the Tropics
   Tour of the Tropics
   Tour of Walla Walla
   Tour Por La Paz
   Tour Series
   Tour Tahiti Nui
   Tour Valle de Sula
   Troféu Joaquim Agostinho
   Trofeo Ciudad de Lorca Vuelta Guadalentin
   Trofeo Karlsberg, Juniors
   Trois Jours de Cherbourg
   Trophée de la Caribe
   Tulsa
   Turul Colinelor
   Turul României
   UAE Tour
   Udmurt Republic Stage Race
   Ultra Spice Race
   Ulyanovsk, U23
   Upper Austrian Cycling Tour, Amateurs
   Usole - Sibirskoe Stage Race
   Valka
   Velo Alanya Junior, Juniors
   Velo Alanya Junior, Juniors (F)
   Velo Erciyes Junior Race, Juniors
   Vermarc Cycling Project, Juniors
   Verona
   Volokolamsk
   Volta a Catalunya
   Volta a Coruña
   Volta a Galicia
   Volta a la Comunitat Valenciana
   Volta a la Marina
   Volta a Portugal
   Volta a Portugal do Futuro
   Volta a São Nicolau
   Volta ao Alentejo
   Volta ao Algarve
   Volta de Goias
   Volta Norte Mineira
   Volta Provincia de Castello
   Volta Provincia de Valencia
   Vresse (F)
   Vuelta a Andalucia
   Vuelta a Antioquia
   Vuelta a Asturias
   Vuelta a Bramón
   Vuelta a Burgos
   Vuelta a Burgos (F)
   Vuelta a Cantabria
   Vuelta a Colombia
   Vuelta a Cundinamarca
   Vuelta a España
   Vuelta a la Comunidad de Madrid
   Vuelta a la Independencia Nacional
   Vuelta a la Provincia de Alicante
   Vuelta a Lara
   Vuelta a Lara
   Vuelta a Mendoza
   Vuelta a Nariño
   Vuelta a Salamanca
   Vuelta a San Juan
   Vuelta a Siguatepeque
   Vuelta a Sucre
   Vuelta a Sucre
   Vuelta a Trujillo de Peru
   Vuelta a Zamora
   Vuelta al Altiplano Marquense
   Vuelta al Caribe
   Vuelta al Lago
   Vuelta al País Vasco
   Vuelta al Sur del Huila y Tolima
   Vuelta al Táchira
   Vuelta al Tolima
   Vuelta al Tolima
   Vuelta Castilla y Leon
   Vuelta Ciclista Internacional a Extremadura
   Vuelta de la Juventud Colombia, U23
   Vuelta de la Juventud Guatemala
   Vuelta de la Juventud Mexicana
   Vuelta del Porvenir
   Vuelta Femenina a Guatemala (F)
   Vuelta General Alvear
   Vuelta Gran Santander
   Vuelta Ribera del Duero, Juniors
   Vysočina
   Watersley Ladies Tour, Juniors (F)
   Watersley Womens Challenge (F)
   Willimiesajot
   Wyscig Dookola Mazowska
   XSports Kauss Cup / Vipsport Veloapli
   Závod Míru, Juniors
   Závod Miru, U23
   Zedelgem
   Ziridava Road Race
Other races