1 Kristjan Fajt (Slo) Adria Mobil 3.31.00
2 Jan Tratnik (Slo) Radenska-Kd Financial Point 0.02
3 Martin Grunder (Ger) Lkt Team Brandenburg 0.05
4 Dennis Van Winden (Ned) Rabobank Continental Team 0.06
5 Tino Meier (Ger) Lkt Team Brandenburg
6 Michael Kreder (Ned) Rabobank Continental Team
7 Frederik Willmann (Nor) Joker Bianchi
8 Michael Stevenson (Swe) Sparebanken Vest Ridley
9 Massimo Demarin (Cro) Loborika
10 Tomislav Danculovic (Cro) Loborika
11 Alessio Signego (Ita) Adria Mobil 0.14
12 Blaž Furdi (Slo) Sava
13 Matej Gnezda (Slo) Adria Mobil
14 Simon Novak (Slo) Motomat Delo Revije
15 Nik Burjek (Slo) Sava
16 Tejay Van Garderen (USA) Rabobank Continental Team
17 Stefan Poll (Aut) Arbo -Ktm -Junkers
18 Ralph Naf (Swi) Swiss National Team
19 Nejc Košir (Slo) Radenska-Kd Financial Point
20 Mitja Mahoric (Slo) Radenska-Kd Financial Point
21 Alexander Kristoff (Nor) Joker Bianchi 0.20
22 Mathis Wiele (Ger) Team Isaac Torgau
23 Thomas Rabou (Ned) Rabobank Continental Team
24 Ivan Kovalev (Rus) Moscow Cycling Team
25 Alexandar Khatuntsev (Rus) Moscow Cycling Team
26 Martin Gujan (Swi) Swiss National Team
27 Lars Wackernagel (Ger) Team Nutrixxion Sparkasse
28 Stefan Probst (Aut) Arbo -Ktm -Junkers
29 Fabian Giger (Swi) Swiss National Team
30 Rok Jerše (Slo) Motomat Delo Revije
31 Philipp Ries (Ger) Team Heizomat Mapei
32 Ole Haavardsholm (Nor) Joker Bianchi
33 Balind Szeghalmi (Hun) Tusnad Cycling Team
34 Christofer Juul Jensen (Den) Glud & Marstrand Horsens
35 Christer Rake (Nor) Sparebanken Vest Ridley
36 Fabian Pohl (Ger) Team Isaac Torgau
37 Stian Remme (Nor) Joker Bianchi
38 Florian Frohn (Ger) Team Heizomat Mapei
39 Martin Boubal (Cze) Ck Windoor's Pribram
40 Steven Kruijswijk (Ned) Rabobank Continental Team
41 Paolo Corra (Ita) Brisot Cardin Bibanese
42 Matias Kumar (Slo) Perutnina Ptuj
43 Klement Štimulak (Slo) Radenska-Kd Financial Point
44 Andrey Klyuev (Rus) Moscow Cycling Team
45 Thomas Litscher (Swi) Swiss National Team
46 Micha Glowatzki (Ger) Seven Stones
47 David Hesselbarth (Ger) Team Heizomat Mapei
48 Ingmar Daßler (Ger) Lkt Team Brandenburg
49 Hrvoje Miholjevic (Cro) Loborika
50 Markus Schwarzhuber (Ger) Veloclub Ratisbona Regensburg
51 Salvatore Commesso (Ita) Meridiana Kalev Chocolate Team
52 Christoph Pfingsten (Ger) Ked-Bianchi Team Berlin
53 Robert Gassmayer (Aut) Arbo -Ktm -Junkers
54 Sergio Martin (Ita) Brisot Cardin Bibanese
55 Roy Hegreberg (Nor) Sparebanken Vest Ridley
56 Geir Inge Berg (Nor) Sparebanken Vest Ridley
57 Niko Vogrinec (Slo) Perutnina Ptuj
58 Timo Fransen (Ned) Restore Cycling
59 Stefan Schafer (Ger) Lkt Team Brandenburg
60 Sebastian Hans (Ger) Team Heizomat Mapei
61 Daniel Westmattelmann (Ger) Seven Stones
62 Sondre Sørtveit (Nor) Joker Bianchi
63 Primož Šegina (Slo) Motomat Delo Revije
64 Andreas Cienski (Ger) Team Isaac Torgau
65 Gregor Lah (Slo) Motomat Delo Revije
66 Kim Lachmann (Ger) Seven Stones
67 Gašper Švab (Slo) Sava
68 Maroš Kovac (Svk) Dukla Trencin Merida
69 Otto Eikeset (Nor) Sparebanken Vest Ridley
70 Tamas Lengyel (Hun) Tusnad Cycling Team
71 Pascal Meyer (Swi) Swiss National Team
72 Evgeny Kovalev (Rus) Moscow Cycling Team
73 Tomaž Bauman (Slo) Perutnina Ptuj
74 Martin Mahdar (Svk) Dukla Trencin Merida
75 Luca Dugani Flumian (Ita) Brisot Cardin Bibanese
76 Uroš Šilar (Slo) Sava
77 Benjamin Riemer (Ger) Lkt Team Brandenburg
78 Mathias Gade Jakobsen (Den) Glud & Marstrand Horsens
79 Sergey Scsherbakov (Rus) Moscow Cycling Team
80 Jakub Kratochvila (Cze) Ck Windoor's Pribram
81 Dean Podgornik (Slo) Loborika 0.50
82 Erik Poljanec (Slo) Radenska-Kd Financial Point
83 Nicola Dandrea (Ita) Meridiana Kalev Chocolate Team
84 Karsten Volkmann (Ger) Team Isaac Torgau
85 Jakub Novak (Svk) Ck Windoor's Pribram
86 Jean Mitja Schluter (Ger) Team Nutrixxion Sparkasse
87 Patrick Schachtner (Ger) Team Nutrixxion Sparkasse
88 Eddy Serri (Ita) Meridiana Kalev Chocolate Team 1.09
89 Alekander Nordhoff (Ger) Seven Stones
90 Markus Eibegger (Aut) Team Auswahl Lrv Steiemark 1.14
91 Marko Kump (Slo) Adria Mobil
92 Matej Stare (Slo) Sava
93 Boštijan Rezman (Slo) Radenska-Kd Financial Point 1.23
94 Uroš Murn (Slo) Adria Mobil
95 Luka Rakuša (Slo) Motomat Delo Revije 1.30
96 Emanuel Kišerlovski (Cro) Loborika
97 Frederik Just Jernov (Den) Glud & Marstrand Horsens 1.38
98 Sebastian Herrmann (Ger) Veloclub Ratisbona Regensburg
99 Luka Grubic (Cro) Puris Kamen 1.47
100 Maxim Jenkins (USA) Glud & Marstrand Horsens
101 Kasper Linde Jorgensen (Den) Glud & Marstrand Horsens
102 Juraj Sagan (Svk) Dukla Trencin Merida 1.52
103 Jiri Šibl (Cze) Ck Windoor's Pribram 1.55
104 171
105 Heiko Breitwieser (Ger) Team Espoirs Robert Lange
106 Matej Marin (Slo) Perutnina Ptuj 1.59
107 Michael Van Staeyen (Bel) Rabobank Continental Team
108 Tomaš Danacik (Cze) Ck Windoor's Pribram
109 Gergely Kiss (Hun) Tusnad Cycling Team
110 Robert Vrecer (Slo) Adria Mobil
111 Tino Thomel (Ger) Ked-Bianchi Team Berlin
112 Riccardo Storti (Ita) Brisot Cardin Bibanese 2.06
113 Felix Rinker (Ger) Team Heizomat Mapei
114 Borja Jelic (Slo) Motomat Delo Revije
115 Michael Humbert (Ger) Seven Stones
116 Jan Šipeky (Svk) Dukla Trencin Merida 2.17
117 Mathias Belka (Ger) Lkt Team Brandenburg
118 Gernot Auer (Aut) Team Auswahl Lrv Steiemark 2.22
119 Ferdinand Bruckner (Aut) Team Auswahl Lrv Steiemark
120 Matej Vyšna (Svk) Dukla Trencin Merida
121 Vladimir Kerkez (Slo) Sava
122 Timon Seubert (Ger) Ked-Bianchi Team Berlin
123 Jacob Fiedler (Ger) Ked-Bianchi Team Berlin
124 Mariano Giallorenzo (Ita) Meridiana Kalev Chocolate Team 2.32
125 Radoslav Rogina (Cro) Loborika
126 Domenico Agosta (Ita) Meridiana Kalev Chocolate Team
127 Danijel Kvasina (Cro) Puris Kamen
128 Patrik Schubert (Ger) Team Isaac Torgau
129 Frank Daniel Wagner (Ger) Seven Stones
130 Michael Hutter (Swi) Swiss National Team 2.45
131 Andreas Schillinger (Ger) Team Nutrixxion Sparkasse 2.57
132 Leonida Fedrigo (Ita) Brisot Cardin Bibanese 3.02
133 Lars Petter Nordhaug (Nor) Joker Bianchi
134 Lukas Winter (Aut) Arbo -Ktm -Junkers 3.48
135 Mathias Mortka (Ger) Team Espoirs Robert Lange 4.17
136 Norman Weichel (Ger) Team Espoirs Robert Lange 4.20
137 Juraj Ugrinic (Cro) Puris Kamen
138 Sergey Kolesnikov (Rus) Moscow Cycling Team
139 Daniel Bajlo (Cro) Puris Kamen
140 Claudio De Benedictis (Ger) Team Espoirs Robert Lange
141 Martin Schoffmann (Aut) Team Auswahl Lrv Steiemark 4.23
142 Roman Broniš (Svk) Ck Windoor's Pribram 4.26
143 Bruno Radotic (Cro) Puris Kamen
144 Rene Obst (Ger) Team Nutrixxion Sparkasse 4.42
145 Håvard Nybø (Nor) Sparebanken Vest Ridley 4.47
146 Franz-Josef Streit (Ger) Veloclub Ratisbona Regensburg 4.59
147 Josef Schafbauer (Ger) Veloclub Ratisbona Regensburg 5.03
148 Markus Gollmann (Aut) Team Auswahl Lrv Steiemark 6.53
149 Tim Gajewiak (Ger) Team Espoirs Robert Lange 7.07
150 Chris Heiberg (Ned) Restore Cycling 7.21
151 Anton Bencic (Cro) Puris Kamen
152 Karsten Rieger (Ger) Team Isaac Torgau 7.27
153 Peter Sagan (Svk) Dukla Trencin Merida 10.22
154 Josef Kugler (Aut) Arbo -Ktm -Junkers
155 Eros Piccin (Ita) Brisot Cardin Bibanese 10.25
156 Jorg Lehmann (Ger) Ked-Bianchi Team Berlin 10.35
157 Stefan Muller (Ger) Ked-Bianchi Team Berlin
158 Carol Eduard Novak (Rou) Tusnad Cycling Team
159 Marcel Ternovsek (Slo) Tusnad Cycling Team
160 Josef Tatschl (Aut) Team Auswahl Lrv Steiemark 10.45
161 Stefan Van Winden (Ned) Restore Cycling
162 Tom De Vreede, (Ned) Restore Cycling
163 Olegs Melehs (Lat) Meridiana Kalev Chocolate Team 10.55
164 Hannes Gründlinger (Aut) Arbo -Ktm -Junkers 11.00
165 Andrej Omulec (Slo) Perutnina Ptuj 16.50
166 Marc Den Hoed (Ned) Restore Cycling 17.10
DNF Flavio Pasquino (Ned) Restore Cycling
DNF Nicolai Steensen (Den) Glud & Marstrand Horsens
General classification after stage 1
1 Kristjan Fajt (Slo) Adria Mobil 3.32.22
2 Jan Tratnik (Slo) Radenska-Kd Financial Point 0.14
3 Dennis Van Winden (Ned) Rabobank Continental Team
4 Frederik Willmann (Nor) Joker Bianchi 0.17
5 Martin Grunder (Ger) Lkt Team Brandenburg 0.19
6 Michael Kreder (Ned) Rabobank Continental Team 0.20
7 Michael Stevenson (Swe) Sparebanken Vest Ridley 0.22
8 Tino Meier (Ger) Lkt Team Brandenburg 0.23
9 Massimo Demarin (Cro) Loborika
10 Ralph Naf (Swi) Swiss National Team 0.24
11 Tomislav Danculovic (Cro) Loborika
12 Matej Gnezda (Slo) Adria Mobil 0.29
13 Tejay Van Garderen (USA) Rabobank Continental Team
14 Nejc Košir (Slo) Radenska-Kd Financial Point 0.30
15 Blaž Furdi (Slo) Sava
16 Simon Novak (Slo) Motomat Delo Revije 0.31
17 Nik Burjek (Slo) Sava
18 Stefan Poll (Aut) Arbo -Ktm -Junkers
19 Thomas Litscher (Swi) Swiss National Team 0.32
20 Mitja Mahoric (Slo) Radenska-Kd Financial Point
21 Alexander Kristoff (Nor) Joker Bianchi 0.33
22 Thomas Rabou (Ned) Rabobank Continental Team 0.34
23 Sergey Scsherbakov (Rus) Moscow Cycling Team
24 Ole Haavardsholm (Nor) Joker Bianchi 0.35
25 Steven Kruijswijk (Ned) Rabobank Continental Team
26 Timo Fransen (Ned) Restore Cycling
27 Alessio Signego (Ita) Adria Mobil
28 Martin Boubal (Cze) Ck Windoor's Pribram 0.36
29 Christofer Juul Jensen (Den) Glud & Marstrand Horsens
30 Mathis Wiele (Ger) Team Isaac Torgau
31 Sergio Martin (Ita) Brisot Cardin Bibanese
32 Christer Rake (Nor) Sparebanken Vest Ridley
33 Sebastian Hans (Ger) Team Heizomat Mapei 0.37
34 Gašper Švab (Slo) Sava
35 Martin Gujan (Swi) Swiss National Team
36 Paolo Corra (Ita) Brisot Cardin Bibanese
37 Geir Inge Berg (Nor) Sparebanken Vest Ridley
38 Andreas Cienski (Ger) Team Isaac Torgau 0.38
39 Stian Remme (Nor) Joker Bianchi
40 Uroš Šilar (Slo) Sava
41 Lars Wackernagel (Ger) Team Nutrixxion Sparkasse 0.39
42 Florian Frohn (Ger) Team Heizomat Mapei
43 Sondre Sørtveit (Nor) Joker Bianchi
44 Otto Eikeset (Nor) Sparebanken Vest Ridley
45 Jakub Kratochvila (Cze) Ck Windoor's Pribram
46 Ivan Kovalev (Rus) Moscow Cycling Team
47 Philipp Ries (Ger) Team Heizomat Mapei
48 Fabian Giger (Swi) Swiss National Team
49 Primož Šegina (Slo) Motomat Delo Revije
50 Gregor Lah (Slo) Motomat Delo Revije
51 Salvatore Commesso (Ita) Meridiana Kalev Chocolate Team
52 Luca Dugani Flumian (Ita) Brisot Cardin Bibanese 0.40
53 Christoph Pfingsten (Ger) Ked-Bianchi Team Berlin
54 Matias Kumar (Slo) Perutnina Ptuj
55 Kim Lachmann (Ger) Seven Stones
56 Martin Mahdar (Svk) Dukla Trencin Merida
57 Andrey Klyuev (Rus) Moscow Cycling Team
58 Tamas Lengyel (Hun) Tusnad Cycling Team
59 Rok Jerše (Slo) Motomat Delo Revije 0.41
60 David Hesselbarth (Ger) Team Heizomat Mapei
61 Pascal Meyer (Swi) Swiss National Team
62 Roy Hegreberg (Nor) Sparebanken Vest Ridley
63 Alexandar Khatuntsev (Rus) Moscow Cycling Team
64 Balind Szeghalmi (Hun) Tusnad Cycling Team
65 Klement Štimulak (Slo) Radenska-Kd Financial Point 0.42
66 Daniel Westmattelmann (Ger) Seven Stones
67 Stefan Probst (Aut) Arbo -Ktm -Junkers
68 Maroš Kovac (Svk) Dukla Trencin Merida 0.43
69 Stefan Schafer (Ger) Lkt Team Brandenburg
70 Ingmar Daßler (Ger) Lkt Team Brandenburg 0.44
71 Benjamin Riemer (Ger) Lkt Team Brandenburg
72 Micha Glowatzki (Ger) Seven Stones 0.45
73 Niko Vogrinec (Slo) Perutnina Ptuj
74 Markus Schwarzhuber (Ger) Veloclub Ratisbona Regensburg 0.46
75 Hrvoje Miholjevic (Cro) Loborika
76 Robert Gassmayer (Aut) Arbo -Ktm -Junkers
77 Fabian Pohl (Ger) Team Isaac Torgau 0.47
78 Mathias Gade Jakobsen (Den) Glud & Marstrand Horsens
79 Evgeny Kovalev (Rus) Moscow Cycling Team
80 Tomaž Bauman (Slo) Perutnina Ptuj
81 Jean Mitja Schluter (Ger) Team Nutrixxion Sparkasse 1.09
82 Karsten Volkmann (Ger) Team Isaac Torgau 1.10
83 Erik Poljanec (Slo) Radenska-Kd Financial Point 1.12
84 Dean Podgornik (Slo) Loborika 1.14
85 Patrick Schachtner (Ger) Team Nutrixxion Sparkasse 1.17
86 Nicola Dandrea (Ita) Meridiana Kalev Chocolate Team
87 Jakub Novak (Svk) Ck Windoor's Pribram 1.20
88 Eddy Serri (Ita) Meridiana Kalev Chocolate Team 1.27
89 Alekander Nordhoff (Ger) Seven Stones 1.30
90 Marko Kump (Slo) Adria Mobil 1.32
91 Markus Eibegger (Aut) Team Auswahl Lrv Steiemark
92 Matej Stare (Slo) Sava
93 Uroš Murn (Slo) Adria Mobil 1.34
94 Boštijan Rezman (Slo) Radenska-Kd Financial Point 1.44
95 Emanuel Kišerlovski (Cro) Loborika 1.50
96 Luka Rakuša (Slo) Motomat Delo Revije 1.53
97 Frederik Just Jernov (Den) Glud & Marstrand Horsens 2.00
98 Luka Grubic (Cro) Puris Kamen 2.02
99 Sebastian Herrmann (Ger) Veloclub Ratisbona Regensburg 2.03
100 Kasper Linde Jorgensen (Den) Glud & Marstrand Horsens 2.08
101 Maxim Jenkins (USA) Glud & Marstrand Horsens 2.09
102 Michael Van Staeyen (Bel) Rabobank Continental Team 2.12
103 Tino Thomel (Ger) Ked-Bianchi Team Berlin 2.15
104 171
105 Heiko Breitwieser (Ger) Team Espoirs Robert Lange
106 Juraj Sagan (Svk) Dukla Trencin Merida 2.17
107 Jiri Šibl (Cze) Ck Windoor's Pribram 2.19
108 Tomaš Danacik (Cze) Ck Windoor's Pribram 2.22
109 Felix Rinker (Ger) Team Heizomat Mapei
110 Gergely Kiss (Hun) Tusnad Cycling Team 2.23
111 Matej Marin (Slo) Perutnina Ptuj 2.25
112 Borja Jelic (Slo) Motomat Delo Revije 2.27
113 Michael Humbert (Ger) Seven Stones
114 Riccardo Storti (Ita) Brisot Cardin Bibanese 2.31
115 Mathias Belka (Ger) Lkt Team Brandenburg 2.34
116 Matej Vyšna (Svk) Dukla Trencin Merida 2.36
117 Jan Šipeky (Svk) Dukla Trencin Merida 2.37
118 Gernot Auer (Aut) Team Auswahl Lrv Steiemark 2.40
119 Vladimir Kerkez (Slo) Sava
120 Robert Vrecer (Slo) Adria Mobil 2.42
121 Timon Seubert (Ger) Ked-Bianchi Team Berlin
122 Ferdinand Bruckner (Aut) Team Auswahl Lrv Steiemark 2.46
123 Jacob Fiedler (Ger) Ked-Bianchi Team Berlin 2.48
124 Radoslav Rogina (Cro) Loborika 2.52
125 Frank Daniel Wagner (Ger) Seven Stones 2.54
126 Patrik Schubert (Ger) Team Isaac Torgau 2.56
127 Domenico Agosta (Ita) Meridiana Kalev Chocolate Team
128 Danijel Kvasina (Cro) Puris Kamen 3.00
129 Mariano Giallorenzo (Ita) Meridiana Kalev Chocolate Team 3.02
130 Michael Hutter (Swi) Swiss National Team 3.04
131 Lars Petter Nordhaug (Nor) Joker Bianchi 3.14
132 Andreas Schillinger (Ger) Team Nutrixxion Sparkasse 3.16
133 Leonida Fedrigo (Ita) Brisot Cardin Bibanese 3.24
134 Lukas Winter (Aut) Arbo -Ktm -Junkers 4.11
135 Mathias Mortka (Ger) Team Espoirs Robert Lange 4.36
136 Daniel Bajlo (Cro) Puris Kamen 4.38
137 Claudio De Benedictis (Ger) Team Espoirs Robert Lange 4.42
138 Juraj Ugrinic (Cro) Puris Kamen 4.46
139 Bruno Radotic (Cro) Puris Kamen 4.49
140 Norman Weichel (Ger) Team Espoirs Robert Lange 4.50
141 Sergey Kolesnikov (Rus) Moscow Cycling Team 4.53
142 Martin Schoffmann (Aut) Team Auswahl Lrv Steiemark 4.56
143 Håvard Nybø (Nor) Sparebanken Vest Ridley
144 Roman Broniš (Svk) Ck Windoor's Pribram 4.58
145 Rene Obst (Ger) Team Nutrixxion Sparkasse 5.00
146 Josef Schafbauer (Ger) Veloclub Ratisbona Regensburg 5.24
147 Franz-Josef Streit (Ger) Veloclub Ratisbona Regensburg 5.42
148 Markus Gollmann (Aut) Team Auswahl Lrv Steiemark 7.25
149 Tim Gajewiak (Ger) Team Espoirs Robert Lange 7.31
150 Anton Bencic (Cro) Puris Kamen 7.42
151 Karsten Rieger (Ger) Team Isaac Torgau 7.47
152 Chris Heiberg (Ned) Restore Cycling 7.49
153 Josef Kugler (Aut) Arbo -Ktm -Junkers 10.46
154 Eros Piccin (Ita) Brisot Cardin Bibanese 10.50
155 Peter Sagan (Svk) Dukla Trencin Merida 10.53
156 Marcel Ternovsek (Slo) Tusnad Cycling Team
157 Stefan Muller (Ger) Ked-Bianchi Team Berlin 10.54
158 Jorg Lehmann (Ger) Ked-Bianchi Team Berlin 10.56
159 Carol Eduard Novak (Rou) Tusnad Cycling Team 10.58
160 Stefan Van Winden (Ned) Restore Cycling 11.06
161 Tom De Vreede, (Ned) Restore Cycling 11.08
162 Josef Tatschl (Aut) Team Auswahl Lrv Steiemark 11.14
163 Olegs Melehs (Lat) Meridiana Kalev Chocolate Team 11.17
164 Hannes Gründlinger (Aut) Arbo -Ktm -Junkers 11.20
165 Andrej Omulec (Slo) Perutnina Ptuj 17.14
166 Marc Den Hoed (Ned) Restore Cycling 17.32
Close